Nerveuze Calmat schonk rivaal Schnelldorfer rust en... „goud" Open harde eindstrijd verwacht in Olympisch ijshockey toernooi Oostenrijkse skisters namen in de afdaling revanche voor nederlagen bij slaloms Verkerk bleef ijskoud onder het tumult Ploegleiders vervielen in een ergerlijke gewichtigdoenerij Voortreffelijk kür van jonge Duitser Polen leidt nog in poule B Olympisch metaal Canadese kwartet staat voor zege bij bobbers Gelukstelegram Skoblikova mag lid worden OLYMPISCH ALLERLEI VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 15 Zaterdag S februari Sjoukje Dijkstra juichte. Onder de 10.000 opeengepakte toeschouwers in het Olym pisch Ijsstadion van Innsbruck was zij zonder twijfel een der meest enthousiaste bewonderaars van Manfred Schnelldorfers kür. Het was Hl dent uit München op de witte vloer die hem het Olym- S®f- rag pisch goud bracht. gal' Als laatste was hij hartveroverende kür van de flitsende Amerikaan Scotty Alen, die zijn vijftiende verjaardag zater dag zal vieren met een bronzen plak. Man fred had het grote voordeel te mogen rijden na Alain Calmat, Europees kam pioen en favoriet ook voor de Olympische titel, die op deze avond echter volkomen faalde. Zoals Schnelldorfer verlede, jaar tij dens de wereldkampioenschappen in Cor tina d'Ampezzo zijn kans verspeelde door enkele totaal gemiste sprongen, zo vielen alle Olympische illusies van de Parijse Alain nu op het ijs van Innsbruck in stuk ken toen hij bij zijn eerste twee dubbel- sprongen languit op de baan kwam te lig gen. Spierwit ging de Fransman door. Hij herstelde zich in het langzame deel, waar- In bovendien zijn grote muzikaliteit weer tot uiting kwam. Ondanks nog 2 kleine onzekerheidjes bij dubelsprongen werk te Calmat zijn kür verder goed af, maar de titel was niet meer te redden. Als een blok, bijna in een zenuwtoeval, trekkend en schokkend met het hoofd als een bok ser, die „punchdrunk" is, viel hij op de bank van de deelnemers neer. Het was een klein drama, dat zich daar aan de overkant van de eretribune afspeelde. De cijfers vielen, behalve die van het Canadese jurylid Lewis, die tweemaal 5,3 gaf,nog mee, hoewel alle hoop ver loren was. De lange Manfred kon dus heel wat van zijn zenuwen in de kleed kamer achterlaten. Nagenoeg onbevan gen begon hij in hoog tempo aan de inzet van zijn eerste machtige sprongen. Hij schroefde zijn dubbele axels de lucht In dat het een lieve lust was. Elke landing was perfect en toen het allemaal zo goed ging, dorst de Duitser meer. Dan zou hij ook zijn drievoudige axel eens laten zien. Het werd de meest perfecte „triple" van de avond en het ijs stadion bezweek bijkans onder het tumult van de duizenden met extra treinen aan gevoerde Duitse supporters. Met viermaal 5.9 als hoogste cijfers werd Manfred, minder hoog beloond dan Sjoukje Dijkstra vijf dagen geleden, maar Manfred Schnelldorfer is ook niet de gro te Olympische kampioen, die Sjoukje is, hoe verdiend de zege van de sympathieke Duitser, die door zijn vader wordt ge traind, ook is. 11.1514.45: skiën, slalom heren in Lizum. 17.4519.00: ijshockey wedstrijd Cana da—U.S.S.R. 19.3020.00: Nederlands commentaar op feiten en gebeurtenissen van de afgelopen dag, om kwart voor acht gevolgd door een door de Oostenrijkse tv vervaardigde samenvatting van de heden gehouden wedstrijden. 22.4523.30: ijshockey wedstrijd Tsje choslowakijeZweden en cérémonie protocolaire in het Ijsstadion in Inns bruck. 13.1813.30 (Hilversum I): ijshockey- wedstrijd vanuit Innsbruck. 22.15—22.25 (Hilversum I): viermaal 10 km ski-cross-country voor heren. De Duitser Manfred Schnelldorfer, de Olympisch kampioen kunstrijden bij de heren, tijdens zijn kür. Hij toonde zich veruit de sterkste en verdiende het Olympisch goud en de toejuichingen van zijn duizenden landgenoten tenvolle. In de donderdag gespeelde ijshockey- wedstrijden in poule B heeft Oostenrijk Italië met 53 verslagen. De tussenstanden waren: 11, 11, 31. In dezelfde poule heeft Joegoslavië van Hongarije gewonnen met 42, met als tussenscores: 22, 10, 10. In de derde wedstrijd won Japan met 43 van Polen: 00, 11 en 32. Noor wegen won van Roemenië (42). Tussen scores: 10, 21, 11. De stand in poule B luidt na donderdag als volgt: 1. Polen 5 4 0 1 8 26— 9 2. Oostenrijk5 3 1 1 7 2115 3. Japan 5 3 1 1 7 23—21 4. Joegoslavië 5 3 1 1 7 2220 5. Noorwegen 5 3 0 2 6 2413 6. Roemenië 5 1 1 3 3 17—23 7. Italië 5 1 0 4 2 14—30 -8. Hongarije 5 0 0 5 0 925 De ware Olympische kampioen had Alain Calmat kunnen zijn, als zijn omgeving niet een brok zenuwen van hem had ge maakt. Zo nam Manfred Schnelldorfer re vanche voor de dramatische nederlaag van Marika Kilius en Hans Jürgen Baum- ler tijdens het paarrijden. De verdeling van de medailles na de negende dag van de Olympische Winter- •pelen luidt: goud zilver brons Rusland 9 8 5 Oostenrijk3 4 3 Frankrijk 3 3 0 Finland 3 2 2 Noorwegen2 5 Duitsland 2 3 3 Verenigde Staten 1 1 Zweden 1 1 1 Nederland 1 1 0 Engeland 1 0 0 Italië 0 1 2 Noord-Korea0 1 0 Canada 0 0 2 pl.cijfer pnt. 1. Schnelldorfer (Did.) 13 1916,9 2. Calmat (Fr.) 22 1876,5 3. Allen (V.S.) 26 1873,6 4. Divin (Tsj.sl.) 32 1862,8 5. Danzer (Oost.) 42 1824,0 6. Litz (V.S.) 77 1764,7 7. Jonas (Oost.) 79 1752,0 8. Saoo (Japan) 88 1746,2 9. Knight (Canada) 85 1746,6 10. Hoyt (V.S.) 81 1755,5 11. Borghard (Did.) 90 1742,2 12. Schönmetzler (Did.) 92 1743,1 Twintig van de achtentwintig ontmoetin gen in het Olympisch ijshockeytoernooi zijn er tot nu toe gespeeld en de grote beslissingen zullen op vrijdag en zaterdag vallen. Op de tribunes van het altijd over volle ijsstadion en bij de experts is men ervan overtuigd dat Rusland Olympisch kampioen zal worden. Maar in het pers centrum wordt toch menige weddenschap afgesloten dat het toch wel eens het eigen aardige Canadese team zou kunnen zijn, dat in de finale verrassend te voorschijn kan treden en nog iets in petto heeft waar van de Russen niet hebben gedroomd. Degenen die alle wedstrijden hebben bij gewoond en gelet hebben op de tactische instelling van de verschillende teams, moet het opgevallen zijn, dat de Russen nauwe- lijk van hun reeds sedert jaren bekende tactiek zijn afgeweken. Zij buiten onder alle omstandigheden elke kans om een doelpunt te scoren uit en een bewijs is wel de 41 doelpunten die zij scoorden, te genover Zweden (28) en Tsjechoslowakije met 22 doelpunten. Overigens moet in ver band met de scoringsdrift der Russen wor den herinnerd aan het laatste wereldkam pioenschap in Stockholm, waar zij met slechts één doelpunt verschil de wereld titel behaalden. De Canadezen grepen niet iedere kans die zich voordeed en lachten om goede verrichtingen van hun tegenstanders. Wan neer zij vrijdag de laatste horde, Tsjecho slowakije, zullen kunnen nemen, dan zul len zij zeker in de strijd om het Olym pisch goud alles inzetten, hetgeen daar vóór nog niet nodig was. Zweden, het land dat in Stockholm als tweede eindigde, heeft een team dat eigen lijk te oud is geworden. En of zij vrijdag de Russen kunnen verslaan blijft de vraag, toch bezit het Zweedse team ze ker kansen op een medaille, hoewel de ont moeting tegen Tsjechoslowakije een kei harde strijd te zien zal geven. De in 1963 in eigen land zo hoog gehe ven £weedse ploeg heeft dit jaar een pe riode acHter de rug, waarbij men tot een zekere „"starcultus" is gekomen. Sterner, Oeberg, Stoltz en een klein beetje nog de 34-jarige „Tumba" Johanssen die enorm veel geld aan het ijshockey heeft ver diend zijn de sterren die met hoog ge heven kin zo'n beetje verachtelijk neer kijken op 't „voetvolk". Zweden-Rusland en Canada-Tsjechoslowakije, is 't begrijpe lijk dat iedereen in Innsbruck deze „tita nenwedstrijden" met belangstelling tege moet ziet? Achter Rusland, Canada, Zweden en Tsje choslowakije gaapt een groot gat. Zelfs de Amerikanen, die in 1960 Olympisch kam pioen werden, zullen toch nog winst moe ten boeken op Finland en Zwitserland wil len zij de vijfde plaats behouden, terwijl Finland, Zwitserland en Duitsland onder el kaar de zesde, zevende en achtste plaats moeten uitmaken. Het Canadese kwartet, met Victor Eme ry aan het stuur, zijn broer John op plaats drie, Douglas Anakin op twee en Peter Kirby als remmer, staat voor de overwinning in de vierpersoonsbobwed- strijden. In de derde manche verbeterden dat zij hun positie en liggen nu met bijna een seconde voorsprong ver voor alle andere concurrenten. Wel kwam wereldkampioen Sergio Zardini met 1 min. 03.59 donderdag als snelste over de streep, waardoor zijn equipe zich naar de vierde plaats opwerk te. De Canadezen, die tot 1 min. 03.64 kwa men hebben nu 0,90 sec. voorsprong op Oostenrijk (Thaler), 1.07 op Monti (Italië) en 1.19 op Zardini. Overigens bestaat de mogelijkheid, dat de vierde race, die van daag zal plaats vinden, geen doorgang kan vinden. Valt de vierde manche uit dan geldt voor de Olympische klassering de stand na twee manches en telt de derde race niet mee. Dan zou de situatie er als volgt uit zien 1. Canada, 2. Italië en 3. Oostenrijk. De prestaties van de Canadezen is voor al te danken aan de stuurmanskunst van Victor Emery, die acht jaar nodig heeft gehad om tot de topklasse te behoren. De Italianen, die in het verleden over winning op overwinning boekten, schud den teleurgesteld 't hoofd want na de over winning van de Britten Nash en Dixon staat zij nu wederom voor een nederlaag. Ook prinses Beatrix voegde zich gisteren bij de enthousiaste Neder landers die Verkerk kwamen geluk wensen met zijn onverwachte presta tie op de 1500 meter. Verkerk's ouders zijn getuige geweest van de triomf van hun-zoon. Toen de zilveren meactille zeker was. kreeg Cees zijn verdiende beloning. „Hartelijk gefeliciteerd met uw prachti ge prestatie op de 1500 meter". Dit staat in een telegram dat staatssecretaris van O., K. en W„ drs. L. J. M. van de Laar, aan de Nederlandse schaatsenrijder Cees Verkerk heeft gestuurd, die in Innsbruck een zilveren medaille heeft gewonnen. Verkerk is een taaie vechter, die zich nog slechts een jaar geleden bij de na tionale kampioenschappen in Groningen op het eerste plan plaatste. Echter nog maar op vaderlands niveau, maar toen al bleek de jolige Cees, wiens opge ruimde karakter in de ploeg van on schatbare waarde is, het in zich te heb ben te kunnen uitgroeien tot een „gro te". Hij werd opgenomen in de kern ploeg. In Noorwegen bleef hij evenwel nog op de achtergrond. Nu, twaalf maanden later, staat hij in de schijn werpers. waarvan de stralenbundels slechts kampioenen plegen te vangen. Liebrechts nam gisteren zijn neder laag in alle sportiviteit, rende het ijs op en was één der eersten, die zijn ploeg- makker een veelzeggende klap op de schouder gaf. Wie aan de top staat, verkeert in een wankele positie. Het is onvermijdelijk: eens komt de dag, dat men van zijn voetstuk tuimelt. Tot hen behoort ook Evgeny Grishin, de Russische super sprinter, heerser op de korte afstan den gedurende tien jaar. Miste hij dins dag reeds zijn (derde) gouden medaille op de 500 meter, waarop hij tot voor kort nog onverslaanbaar was, donder dag kon hij op de 1500 meter, op welke afstand hij in '56 en '60 Olympisch kam pioen werd, zich zelfs niet onder de eerste tien plaatsen. Het was een roem loos afscheid van een groot kampioen, die beter had verdiend. Innsbruck heeft ook zijn wereldher vormer. De man heet Jacob Weinmer en is geboren in Augsburg. Weinmer, die in Beieren geen redevoeringen mag houden, heeft de Spelen van Innsbruck aangegrepen om de verstandhoudingen tussen Oost en West te verbeteren. Door middel van een brief heeft hij de president van de Verenigde Staten en de Russische premier uitgenodigd naar de Spelen te komen om de jeugd van de wereld te zien strijden om Olympi sche medailles. Tot dusver hebben de beide staatslieden geen gehoor gegeven aan zijn oproep Het handboek van het Engels Olym pisch team is buitengewoon leerrijk. De door een sigarettenfirma gefinancier de brochure geeft naast het beeld van het Oostenrijkse leven, tevens „hints" hoe verschillende Duitse woorden moe ten worden uitgesproken. De afdaling bij het skiën werd „ahpfahrt", een stei le heuvel „shtylen heegel" en een voet ganger „foohsgenger". Een automobilist in Innsbruck bewees een goed mensenkenner te zijn. Toen hij al die beschilderde auto's in zijn stad zag rondrijden schilderde hij op zijn eigen wagen de vijf Olympische ringen met daaronder in grote duidelij ke letters „official". Het gevolg was dat alle ordebewakers salueerden en hem door lieten bij de officiële parkeerplaat sen. Het hield niet op. „Bestzeit für Traudl Hecher, Oesterreich"„Bestzeit für Edith Zimmermann, Oesterreich" „Bestzeit für Christel Haas, Oesterreich" en 20.000 Oostenrijkse toeschouwers, die in Lizum de snijdende en koude wind het was vijf graden onder nul hadden getrotseerd om de Olympische af daling te gaan zien schenen een revolutie te gaan ontketenen. Goud, zilver en brons voor de Oostenrijkse skisters. De periode Goitschel scheen vergeten. Niemand dacht meer aan de dramatische val van Egon Zimmermann in de reuzeslalom. Het Oos tenrijkse ski-prestige danig in moei lijkheden gebracht was op slag her steld. Met grote overmacht nam Oostenrijk revanche. Dat Christel Haas, de 20-jarige wereldkampioene uit Kitzbühel, voor goud zou zorgen stond eigenlijk al bij voorbaat vast. De afdaling in Bad Gastein, de enige die in dit bijna sneeuwloze seizoen is ge houden, had dat al aangetoond. Maar dat Edith Zimmermann, het knappe meisje uit Sankt Anton, het zilver zou winnen was een volkomen verrassing. Wat wezenloos zat Cees Ver kerk in de radiocabine van Bob Spaak naar de opgewonden, zin gende en schreeuwende menigte Nederlanders beneden hem op de tribune te kijken. Bleek, licht huiverend in zijn blauwe trai- ningsldel, uiterlijk onbewogen. Het feest, dat door de honder den Nederlanders op de Olym pische baan van Innsbruck na afloop van de 1500 meter werd versierd was zo spontaan en zo uitbundig omdat het een vol komen onverwacht succes van een outsider gold: een zilveren medaille voor een rijder, wiens kracht en vechtlust men kende, maar die toch kansloos werd ge acht. Bovendien gaf het feit, dat de Nederlandse favoriet Lie brechts weer zo teleurstelde iets explosiefs aan de blijheid om de verichtingen van Verkerk. Men zong van „de leeuw die niet in zijn hempie moest blijven staan" (natuurlijk) van „geen woorden maar daden", men lachte en in menig oog blonk een traan. Met goud had men nauwelijks gelukkiger kunnen zijn. De enige, die ijskoud onder het tumult bleef, was Verkerk zelf. Hij draaide zich eens om naar Lamberts en Jan Chari- sius, die achter hem stonden en hun geluk niet opkonden: „Man, man, wist jij dat er zoveel lui uit Holland hier waren?" „Hoe vind je het nou Cees, ben je blij," leek een nogal overbodige vraag naar de bekende weg. Maar Cees had er toch een ver rassend antwoord op: „Ik weet het allemaal niet, ik besef nog niet goed wat er eigenlijk aan de hand is. Het is natuurlijk fantastisch, maar ik voel er nog niets van. Straks, als ik op bed ligt, dan zal het wel weer alle maal terug komen." Ook de Zweedse radioreporter moest alles weten. En met Lam berts als tolk vertelde de 21- jarige Puttershoeker aan de schaatsenthousiasten van Mal- mö in het zuiden tot ver binnen de poolcirkel, dat hij „ergens onder Rotterdam", vandaan komt, dat hij bij zijn vader in het café werkt en dat hij dit seizoen voor het eerst in echte internationale wedstrijden is uitgekomen. Na de massale stormloop van verslaggevers, fotografen, film mensen en handtekening en- jagers, moest „zilveren Cees" als het ware langs een sluipweg naar de kleedkamers worden gesmokkeld. Maar nog voor hij die bereikte was in een der gan gen weer een barricade van Nederlandse enthousiasten op geworpen. Nu waren het de officials van KNSB en NOC, die de „surprise van Innsbruck" in hun armen sloten. Klaas Schenk, ook al verheugd over het voor treffelijke rijden van zijn zoon Ard, Henny Roos, voorzitter Wesselo, vice-voorzitter Quar- les van Ufford, chef de mission Kerdel, zij allen straalden. Na de onverkwikkelijke affaire van enkele weken geleden was er voor de hardrijofficials einde lijk weer reden tot vreugde. Wat op de achtergrond, nuch ter en kalm als altijd, stond masseur Ben Holleboom. „Het is ongelofelijk wat die knaap in de laatste twee ronden heeft ge daan. Ik kan je vertellen dat Liebrechts wat pure lichame lijke conditie betreft, met kop en schouders boven de anderen uitsteekt, ook boven Verkerk. En dat bewijst toch wel dat je met een sterke mentaliteit en met veel vechtlust verschrikke lijk veel kunt bereiken." Aan Jan Charisius werd de vraag gesteld of Verkerk met iets meer internationale erva ring niet het goud had kunnen grijpen." Als je in je eerste sei zoen 2.10.6 rijdt, heb je natuur lijk ook 2.10 of minder in je benen. Maar we mochten hem in deze wedstrijd toch echt niet in de eerste ronde op 27 seconden af laten gaan." „Heren", kwam chef de mission Cees Kerdel ertussen, „vanmid dag om vijf uur komen de prin sessen Beatrix en Margriet in het Olympisch dorp een bezoek brengen." Dat bezoek heeft in derdaad plaats gevonden (zie foto), maar geen van de in Inns bruck aanwezige journalisten zal er iets van kunnen vertellen. De pers kreeg de mededeling dat op hun aanwezigheid geen prijs werd gesteld. Niet vanwege de prinsessen, maar omdat Cees moest rusten en zich moest con centreren op de 10.000 meter van vrijdag Overal ter wereld, bij elk sporttoernooi, kan men bij elke sportman, of het een Ameri kaan, een Rus of een Japanner betreft, even terecht voor een gesprek, desnoods gezeten aan het bed, waarop hij rust en zich instelt op de wedstrijd van een volgende dag. Met Cees Ver kerk, de laconieke Hollander die alle geheimzinnigheid en over dreven zorgzaamheid zelf ver foeit, mocht niemand komen praten. We beleven niet vaak een internationaal sportief suc ces van een Nederlander, maar als het eens gebeurt, vervallen de ploegleiders onmiddellijk in een ergerlijke gewichtigdoenerij. De dag begon, ondanks de bijna verlam mende kou goed voor Oostenrijk. Als vierde ging Traudl Hecher, het dappere meisje dat bij de slalom een pijnlijke en kelblessure opliep, aan de 2450 meter lan ge afdaling van de Hoadl beginnen. Heide Biebl, de Duitse kampioene, voerde toen met 1.57.87 het klassement aan. Een voor treffelijk tussentijd van 30.4 seconde kon digde al aan dat Traudl haar Oostenrijkse supporters, die de shawls bijna voor de ogen hadden geknoopt om tenminste enigszins warm te blijven, niet zou teleur stellen. Een kleine seconde sneller dan Heidi, de wervelwind uit Oberstaufen, be reikte de Oostenrijkse de finish. Nauwelijks vijf minuten later onttroonde Edith Zimmermann haar landgenote ech ter. De Oostenrijkse vreugde maakte plaats voor opgewondenheid. Twee me dailles schenen binnen bereik. Maar zou er, aangezien Marielle Goitschel en Jean Saubert nog moesten starten, ook de gou den bij zijn? Christel Haas vaagde, ondanks haar startnummer 13, die twijfel echter door een grootse afdaling meteen weer weg. „Tussentijd: 29.4 seconden," liet de spea ker weten. De tussentijd van de dag voor Oostenrijks sterkste afdaalster. De beslis sing was gevallen. Door twee hagen van toejuichingen schoot de fotografe uit Kitz bühel door. Diep in de Hockestellung, het hoofd bijna tussen de knieën om de felle tegenwind zo veel mogelijk te ontgaan, kwam zij op de finish af: 1.55.39 De soldaten die voor de afzetting zorg den vergaten hun militaire instructies, da Oostenrijkse journalisten omhelsden hun gouden landgenote bijna. De medailles wa ren verdeeld. Daar zouden zelfs Jean Sau bert en Marielle Goitschel niets aan kun nen veranderen. Voor Marielle die tien de werd in 2.00.77 was er tenminste nog de troost van een titel in de alpinecombi natie, voor de charmante Jean echter maar een heel bescheiden 26ste plaats in het veld van amper 40 deelneemsters. Lydia Skoblikova, de Russische hardrijd- ster op de schaats die op de Olympisch# Winterspelen in Innsbruck vier gouden me dailles heeft gewonnen, heeft een brief gekregen van premier Kroesjtsjev, waarin deze meedeelt, dat zij is aangenomen als lid van de communistische partij, zo meld de het Russische persbureau Tass donder dag. Zij had volgens het persbureau in een brief aan de Russische premier het lid maatschap aangevraagd. De premier had geantwoord, dat haar gouden medailles „een waarlijk grootse overwinning bete kenen, ongekend in de geschiedenis van de Olympische Spelen."

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15