Tal van raadsels blijven nog onopgelost Ministerraad weigert verklaring Reis naar Spanje werd in Parijs afgebroken Geheimzinnig beraad op ministerie HET WEER f wrnm mr mm Geruchten in Franse en Spaanse dagbladen Geen in voer stop voor de Nederlandse eieren ƒ2.25 UST ♦WAVA HAZENBERG Prins haalt zijn dochters terug uit Innsbruck Europese Commissie beslist Reders en werknemers bij minister Korte staking bij de Hoogovens Nilsson feller dan Knut Johanessen SS" Laatste Olympisch nieuws VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 DEN HAAG -- Wat was het doel van de vliegreis van de koningin en prins Bernhard naar Parijs? Werd deze reis gemaakt met instemming van het kabinet dan wel op aandrang van het kabinet ontijdig beëindigd? Dat zijn de twee vragen, die Nederland sinds gistermiddag in spanning houden. De officiële antwoorden zijn schaars. Vast staat slechts dat gisteravond op hoog ni veau werd ontkend dat de regering het vliegtuig heeft teruggeroepen. Naar het doel van de reis kan men slechts gissen. Minister-president Marijnen noemde het gisteravond laat een particulier bezoek. Had dit bezoek tot doel prinses Irene naar Nederland te halen of waren er moeilijkheden met de afgewezen verloofde, waar door een persoonlijk ingrijpen van het koninklijk paar nodig werd? Wij laten hieronder volgen wat men de feiten zou kunnen noemen. DEN HAAG. - De regering leeft vanmorgen geen ver- daring gegeven over de ontwikkelingen rondom het coninklijk huis. Toen om ïalfeen de ministerraad ein digde, weigerde de minister. ?resident, mr. Marijnen. ieder commentaar. Hij zei slechts „dat de naam prin ses Irene in de besprekingen wel gevallen was". „We heb- 3en een gewone minister raad gehouden", verklaarde lij verder. Na de lunch pauze, om twee uur, komen de ministers weer bijeen. 'ejore you vuif. Crisisgeruchten Mysterieuze opmerking T heorieën SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Zacht weer VOOR GOEDE HAARVERZORGING OOK ZONDER AFSPRAAK tWiYiVél* iW» Akkoord over Kanaaltunnel pagina 3 Schrijvende lezers pagina 4 Trein van de toekomst pagina 2 Het woord is aan In de krant van heden: Patisserie DEKKERS Na zes ritten 10.000 m: 4 heerlijke taarten 4 verschillende smaken één kwaliteit 49e JAARGANG NUMMER 80 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10.25. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der M.je CRISISSFEER IN DEN HAAG Gistermorgen om half negen legde prins Bernhard als inspecteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht aan de comman dant van de vliegbasis Soesterberg een zwijgplicht op, die nog steeds van kracht is. Daarna vertrok van deze basis de re- gerings-Friendship met in elk geval prins Bernhard aan boord. Later op de dag werd officieel bevestigd dat ook dé ko ningin aan boord was, hoewel berichten uit Parijs zulks ontkenden. De koninklijke standaard bleef de gehele dag gehesen op het paleis Soestdijk. Hoewel het vliegtuig voorzag in een vlucht naar Spanje is de Friendship niet verder gekomen dan Parijs. Daar zou de prins een langdurig internationaal tele- (Van onze parlementaire redacteur) Een vermoeide minister-president heeft gisteravond laat op de stoep van zijn departement aan het Plein 1813 bezworen, dat hij onmogelijk iets kon zeggen over het geheimzinnige beraad met zijn drie collega's, vice-premier Biesheuvel en de ministers Toxopeus en Scholten. Toen mr. Marijnen om half elf in zijn auto wilde stappen hadden zich zoveel verslaggevers voor de deur ver zameld, dat het de premier onmogelijk was zijn wagen te bereiken, hoewel de chauffeur deze tot vlak voor de stoep had gereden. De minister-president was dus een ge vangene van de journalisten. Met een somber en ernstig gezicht zei de premier nadrukkelijk: „Hoe graag ik de pers ook zou inlichten, het kan nu werkelijk niet." De bijeenkomst, de gisteravond op Plein 1813 werd gehouden, was de best bewaak te en meest geheimzinnige van de afge lopen jaren. De vier ministers, van ieder der rege- ringspartijen één, zijn krachtens hun func tie nauw betrokken bij het overleg over constitutionele zaken. Zij vergaderden ook dinsdagavond samen met het senioren convent van de Tweede Kamer over de voorlichting over het Koninklijk Huis. foongesprek hebben gevoerd op de Neder landse ambassade. Niemand heeft de ko ningin het vliegtuig zien verlaten. Tegen half drie is het toestel weer vertrokken. De Rijks Voorlichtingsdienst, die even te voren nog meldde dat de koningin en de prins op weg waren naar Spanje, deelde toen mee dat het koninklijk paar op weg was naar Nederland. Na de terugkeer van het vliegtuig op Soesterberg keerde de prins met een hofauto naar paleis Soest dijk terug. De koningin werd op geheim zinnige wijze met een speciale recherche wagen door een achteringang naar het paleis gereden. In Den Haag ontstonden na deze be richten geruchten over een constitutione le crisis, geruchten die nog versterkt wer den door berichten dat er een spoedver gadering gehouden zou worden van het rompkabinet, bestaande uit de ministers Marijnen (minister-president), Biesheu vel (vice-minister-president), Toxopeus (Binnenlandse Zaken) en Schol ten (Justi tie), hetzelfde viertal dat zich in de voor afgaande dagen met het vraagstuk heeft bezig gehouden. De vier ministers hebben zich langdurig voor de pers verborgen we ten te houden, maar om half acht waren in elk geval de vice-premier en de mi nisters Toxopeus en Scholten in het kabi net van de minister-president aan het Plein 1813 bijeen. Om acht uur verliet mi nister Toxopeus de bespreking. Na een uur keerde hij terug. Om tien voor half tien arriveerde de mi nister-president Marijnen in een auto van de Koninklijke Marechaussee. Met een betrokken gezicht liep hij haastig naar bin nen en weigerde elke vraag te beantwoor den. Om half elf eindigde de bespreking. De ministers weigerden elk commentaar en gingen naar huis. Op de stoep van zijn woonhuis liet de minister-president enkele minuten later tegenover journalisten die hem naar huis waren gevolgd, de mysterieuze zin los „Vroeger had je toestemming nodig om de stad te verlaten, nu alleen nog maar om het land te verlaten". De premier zei dit in antwoord op een vraag of hij nog buiten Den Haag was geweest. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223S96 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Zwak ke tot matige noordwestelijke wind. Zachter, vooral 's nachts. Volledige weerrapporten op pagina twee. Rondom dit alles zijn verschillende theo rieën geconstrueerd. 1. De koningin en de prins hebben het land verlaten na overleg met de regering om prinses Irene naar huis te begeleiden. Grond voor deze veronderstelling geeft het gerucht dat prinses Irene ernstig over spannen zou zijn. Waarom de reis na Pa rijs niet verder werd voortgezet, wordt in deze theorie niet duidelijk. 2. De koningin en de prins zijn zonder voorkennis van de regering vertrokken naar Spanje hetzij om de prinses naar huis te doen terugkeren, hetzij om moei lijkheden met de afgewezen verloofde glad te strijken. Tijdens de vlucht naar Parijs hebben de koningin en de prins het dringende verzoek gekregen om in de Franse hoofdstad contact op te nemen met de Nederlandse regering. Het telefoon gesprek heeft de koningin en de prins doen besluiten gehoor te geven aan de wens van de regering om terug te keren, Deze laatste theorie impliceert de consti tutionele crisis. Het is wel duidelijk geworden dat de spanning naar een hoogtepunt toegroeit. DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Telefoon 8166 - na 6 uur 8768 Met moeite kon minister-president Marijnen gisteravond zijn auto be reiken, toen hij na de bijzondere ver gadering van een deel van het kabi net het ministerie van Algemene Zaken aan het Plein 1813 in Den Haag verliet. Hij drong zich resoluut door de drom wachtende journalisten en weigerde beslist enige verklaring af te leggen. i&.s-'két k* De gistermiddag door de Rijksvoorlich tingsdienst verstrekte regeringsmedede ling, dat koningin Juliana tesamen met prins Bernhard een bezoek aan Parijs had gebracht, heeft op het vliegveld Orly bij Parijs opzien gebaard. Bij de aankomst en bij het vertrek van de „Friendship" is namelijk een lijst met de namen van de passagiers en de bemanningsleden overgelegd. Hierop kwamen alleen de na men van de prins en de vier bemannings leden voor. Bij zijn aankomst op het vliegveld Or ly heeft prins Bernhard, te kennen gege ven, dat hij voornemens was naar Bar celona te vliegen. Na een bezoek gebracht te hebben aan de Nederlandse ambassade in Parijs liet de prins weten, dat hij zijn voornemen had gewijzigd en niet naar Barcelona maar naar Nederland zou vlie gen. Prins Bernhard had de luchthaven per auto alleen verlaten en is alleen terug gekeerd. Als de koningin zich in het toe stel bevond, heeft zij dit niet verlaten tijdens het verblijf op het vliegveld. De Franse kranten, die speciale verslag gevers naar Soesterberg, Den Haag en Ma drid hebben gestuurd, voeden de nieuws gierigheid van hun lezers met geruchten, veronderstellingen en speculaties. Volgens deze kranten, is prinses Irene thans in dezelfde onplezierige situatie geplaatst waarin ook de Engelse prinses Margareth zich bevond, die niet met Peter Townsend mocht trouwen". Voor de Fransen en ook voor de Span jaarden staat het trots alle ontkenningen van premier Marijnen als een paal boven water dat prinses Irene „om overwegin gen van staatsbelang haar verloving heeft moeten verbreken". Waar is Irene Spaanse kranten proberen nog steeds de verblijfplaats van prinses Irene op te spo ren. Eén uitzondering: het katholieke dag blad „Ya" had gisteren scherpe critiek op de „wrede en harteloze achtervolging van prinses Irene". „Een religieuze crisis is altijd pijnlijk", aldus „Ya". „De toestand is des te pijn lijker als het een geestelijke breuk betreft met het eigen gezin." De meeste Spaanse kranten nemen aan dat prinses Irene dinsdag in elk geval in de Madrileense ambassade vertoefde „om dat zij alléén vanaf die plaats het telefoon gesprek zou kunnen hebben voeren waar op koningin Juliana in haar korte radio toespraak zinspeelde." Volgens de bladen is één ding zeker: namelijk dat het prinses Irene's oorspron kelijke bedoeling was geweest haar verlo ving deze week in Nederland officieel aan te kondigen. Een groot Madrileens week blad publiceerde zaterdag een korte bood schap van de prinses: „Op het ogenblik dat ik Spanje verlaat, wil ik dank zeggen voor alles dat mijn hart hier gevonden heeft". Dit zou er dus op wijzen dat de prinses niet meer in Spanje vertoeft. Een recente plaat van prins Alfonso de Bourbon, de jonge Spaanse edel man die volgens de geruchten de kandidaat zou zijn geweest die dong naar de hand van prinses Irene. De R(jks Voorlichtingsdienst deelt mee: „De prins der Nederlanden heeft zich hedenmorgen per vliegtuig naar Innsbruck begeven. Naar mag worden verwacht zal de prins vandaag tezamen met de prinsessen Beatrix en Margriet naar Nederland terugkeren". West-Duitsland zal zijn grenzen voor Nederlandse eieren niet mogen sluiten. Dit heeft de commissie van de Europese Economische Gemeenschap (EEG) giste ren in Brussel beslist. De Duitse maat regel, die voor alle landen zou gelden, maar die ons land het sterkt zou treffen, zou vannacht zijn ingegaan. Om de West- duitse eierenproduktie echter te bescher men heeft de commissie bepaald dat de heffing op eieren die uil de landen bui ten de EEG worden ingevoerd per 10 fe bruari van ongeveer 27 cent tot 54 cent per kilo zullen worden verhoogd. Hier door wordt vooral de Deense en de Poolse uitvoer naar West-Duitsland ge troffen. Nu de commissie zich heeft uitgespro ken staat de Duitse regering open een be roep te doen op de ministerraad van de E.E.G. In Europese kringen in Brussel werd het echter betwijfeld of West-Duits land tot deze stap zal besluiten. Volgens Reuter zou de Westduitse regering wel het plan hebben. Vanzelfsprekend is net bericht in ons land met grote vreugde door de belang hebbenden ontvangen. Minister Biesheuvel zag onder meer als winstpunten dat het thans duidelijk is dat alleen vrijwarings- Nadat de minister van landbouw en vis serij eind januari een delegatie van Ne derlandse visserijreders in audiëntie had ontvangen ter bespreking van bedrijfseco nomische aspecten van de visserij, zullen de ministers van sociale zaken en van landbouw en visserij op maandag 10 fe bruari een delegatie ontvangen van de werknemers in het visserijbedrijf voor het bezien van de sociale kanten der visserij - vraagstukken. Na afloop zullen de ministers een ge zamenlijke bespreking met beide partijen houden over de gehele sociale en econo mische problematiek. Het bedrijfsleven zal bij de bespreking van werknemerskant vertegenwoordigd zijn door de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Vis serij, de Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale in Nederland en de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel; van werkgeverszijde door de Redersver eniging voor de Nederlandse Zeevisse rij en de Vereniging van Reders van Vis sersvaartuigen IJmuiden. De bespreking zal worden gehouden op het departement van landbouw en visserij. maatregelen mogen worden getroffen als de invoer de aanwijsbare oorzaak is van de marktverstoring. Praktisch betekent deze beslissing voor de Nederlandse pluimveehouderij, dat wij niet meer be hoeven te vrezen voor een totale ineen storting van de eiermarkt. Dat wil niet zeggen aldus de heer Bies heuvel dat alle moeilijkheden nu direct van de baan zijn. Er is nu eenmaal in geheel Europa sprake van een te groot aanbod. Alle producenten ondervinden daarvan de nadelige gevolgen, aldus de bewindsman. De voorzitter van het Produktschap Eieren de heer H. H. Garrelds was vooral dankbaar voor de flinke houding van mi nister Biesheuvel. Een oplossing voor de nog moeilijke situatie op de eierenmarkt zag de heer Garrelds in een verhoging van de consumptie en aanpassing van het aanbod in de E.E.G.-landen. Ongeveer zeventig man van de verbin dingsdienst bij de afdeling railvervoer van „Hoogovens" in IJmuiden heeft gistermid dag het werk neergelegd. Dit was uit protest tegen de schorsing van een col lega, tegen wie deze disciplinaire maat regel wegens onregelmatigheden was ge- De verbindingsdienst zorgt onder ande re voor het transport van de dagelijks uit België komende treinen met stenen die be stemd zijn voor het werk aan de pieren in IJmuiden. Deze treinen moeten het hoogoventerrein passeren. Als gevolg van de staking bleef de trein, die gistermid dag omstreeks drie uur in Beverwijk aan kwam en die rond zes uur door de ver bindingsdienst had moeten worden over genomen, op het station staan. Een andere trein was nog juist binnengehaald. De stakende arbeiders wilden het werk niet eerder hervatten dan nadat de schor sing van hun collega was opgeheven. Tij dens besprekingen kon nog in de loop van de avond overeenstemming worden bereikt. Het werk werd hervat en tegen middernacht werd de stenentrein naar de opslagplaats in de nabijheid van de noor derpier gereden. CONTACTLENZEN DESKUNDIGE VOORLICHTING KENNEMERLAAN 92 - IJMUIDEN Telefoon 5072 Karl Gerok: De fantasie is een troostend licht, zelfs op de donkerste wegen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Schrijvende lezers4 Sport 4, 25 Films 5 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee7 Radio en 9 Kunst 9 Uitgaan in Haarlem -9 Topsif J9 Feuilleton H Economisch nieuws23 Beurs 13 Scheepsberichten 23 Luidsprekers 3 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's A.s. zaterdag als reklame Onze NEGRO-ZATERDAGAVOND- TAART van 2.50 voor 2.20 8 personen) Nergens beter - nergens groter - nergens fijner Bovendien 1 ons eigen fabrikaat BONBONS a 1.15 voor 105 Nu maar eens lekker smullen Lange Nieuwstraat 425 Tel. 4302 Na zes ritten op 10.000 meter tijdens de Olympische Winterspelen in Innsbruck prijkt Jonny Nilsson voorlopig op de hoog ste plaats in het klassement. Achter hem volgt Johanessen, die dus in ieder geval is uitgeschakeld voor „goud". Liebrechts vergaarde een tijd, die tot de zevende rit goed was voor „brons". Maar toen moesten nog tal van sterke lange afstandsrjjdera aan de start komen. In de eerste rit bleef de Zweed Jonny Nilsson, houder van het wereldrecord op de 10.000 meter (15 min. 33,0 sec.), beneden zijn kunnen. Hij kwam ditmaal uit op een tijd van 15 min. 50.1 seconden. Rudie Liebrechts, doorbrak niet de 16- minuten-grens. Zijn tijd, behaald in de vierde rit tegen de Deen Stille, was 16 min. 08.6 seconden. Stille had 16 min. 38,3 sec. nodig. „Gouden" Ant Antsson, Olympisch win naar op de 1500 meter slaagde er in de vijfde rit niet in Liebrechts te verdringen. De Rus, overigens geen specifieke 10.000 meter-rijder, finishte na 16 min. 08,7 sec. Welgeteld 1/10 seconden langzamer dan de Vlaardinger. In de zesde rit kon Knut Johanessen ook al niet onder de 16 minuten komen. Wel reed hij sneller dan Liebrechts. De Noor,, snelste op de 5000 meter, eindigde na 16 min. 06.3 seconden. Onze TAARTEN-RECLAME is een groot succes door de enorme toeloop konden wij niet steeds onze sortering op peil houden. Daarom herhalen wij op veler verzoek onze aanbieding „CHOCO-ROOM"- „MOCCA-ROOM" Nu nog per stuk van f 2.50 voor „TURKO" „HAZELNOOT" m m m heerlijk Telefoon 8479

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1