Josef Strauss onschendbaar coldrex SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID coldrex verdrijft verkoudheid radicaal Binnen tien jaar zal Engeland ophouden eiland te zijn Londen en Parijs akkoord met Kanaaltunnelplan WERELDNIEUWS coidrex het unieke 2-laagstabiet r Van dag tot dag Bisschop Taylor volgt J. de Blank opl JsSKm Tabletten - Repen - Bonbons EGKS-ambtenaren willen staken Venizelos overleden I Europeanen bouwen observatorium in Chili Rechters staken in Antwerpen Ontzilten zeewater door kernenergie Hongaarse stap in zaak Mindszenty Nieuw proces in voorbereiding tegen Deppner De nieuwe collectie exclusieve gordijnstoffen J 0. VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 •I - W iv. v i v - a Waarom? Het hoeft echt niet meerer is nu - V - A» 0 Jlp' A. /A hudjL „Oh", zei de Rus Op de R. Agteran Swiebertje is verdrietig! VAN DUIVENBODEN VCrdrii,t Vei*oudhtJ<i radian ■n:, X I - t 2 De Europese Commissie heeft tengunste van ons land geïntervenieerd in det drei gende eierenstop van West-Duitsland en daarmee een dreigende katastrofe voor onze pluimveehouders en eierenexporteurs I voorkomen. We hadden, gezien de sterke juridische positie die ons land in deze kwestie innam, niet veel anders verwacht. Met het besluit van de Commissie om de eiereninvoer uit de zgn. Derde landen extra te gaan belasten geeft de Commis sie niet alleen blijk van begrip voor de moeilijke positie van West-Duitsland als producent, maar ook en vooral dat men de moeilijkheden niet afgewenteld wenst te zien op een partner-land Bonn heeft nog de mogelijkheid om in beroep te gaan bij de ministerraad van de EEG, een stap die ons inziens echter niet veel uitzicht biedt, gezien onder meer het feit dat Frankrijk bij handhaving van de Duitse maatregel ook zijn grenzen zal sluiten En dit zou het einde betekenen van het gehele gemeenschappelijke eieren- beleid. De vraag blijft waarom Bonn tot de on beraden stap besloot. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het wist dat de maat regel het in Brussel niet 20U halen, maar dat het deze slechts nam om grote groepen agrarische kiezers de indruk te geven dat de regering al het mogelijke deed. Op dit punt blijft de zaak nogal duister. BONN (DPA) Een commissie uit de I Westduitse Bondsdag heeft donderdag af wijzend beschikt op een verzoek om de parlementaire onschendbaarheid van de oud-minister van defensie, Franz Josef Strauss, op te heffen. Strauss is door het in Hamburg ver-1 schijnende weekblad Der Spiegel aange klaagd, omdat hij tijdens zijn bezoek aan I Israel vorig jaar zou hebben gezegd dat I het blad werkt met Gestapomethoden. Strauss verklaarde hierop, dat men zijn woorden onjuist had weergegeven. KAAPSTAD (Reuter) De bisschop van Grahamstown in de Zuidafrikaanse Kaap provincie, Robert Selby Taylor, is geko zen tot Anglicaans aartsbisschop van Kaap stad als opvolger van dr. Joost de Blank. De nieuwe aartsbisschop ging in 1935 als zielszorger uit Engeland naar Noord-Rho- desië en werd daar in 1941 bisschop. Tien jaar later werd hij bisschop van Pretoria en in 1959 bisschop van Grahamstown. VERMEN? Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex is, hoeft U niet meer verkouden te sijn. Coldrex is méér danalleen eenpijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heit neusverstoDPing op - U ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stut hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). Vl- V V v' x V v 'j W S& j COTE D'OR (Van onze correspondent) LONDEN. De historische beslissing is gevallen. De Britse en Franse re geringen hebben na herhaaldelijk uitstel zich eindelijk in beginsel uitgesproken voor een treintunnel onder het Kanaal. Indien er geen kink in de kabel komt zal Groot-Brittannië binnen tien jaar op houden eiland te zijn. Zulks tot mis noegen van sommigen, die zich daar door ondanks de totaal veranderde oor logstechniek militair bedreigd voelen, maar tot vreugde van miljoenen vakan tiegangers, duizenden zakenmensen en vooral van lijders aan zeeziekte Wat de staatslieden nog niet hebben I kunnen volvoeren, namelijk een econo misch en politiek samengaan van het vas teland en Groot-Brittannië, is door de technici in elk geval een stap naderbij ge bracht. De verkeerstunnei zal de eerste daadwerkelijke band worden met het mys terieuze gebied dat de Britten soms met enig afgrijzen Europa noemen, een wereld deel waartoe zij wel geografisch maar ze- LUXEMBURG (AP) De 1200 ambte naren van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal hebben gedreigd met een staking als hun salarissen niet met twee percent worden verhoogd. Zij beweerden donderdag op een pers conferentie dat sinds 1963 het bruto na tionaal produkt in de Europese Gemeen schap met 65 percent per hoofd was ge stegen en de salarissen van ambtenaren van nationale regeringen met 54 percent. ATHENE (Reuter) De leider van de Griekse liberale partij, Sophocles Venize los, is aan boord van een schip waarmee hij van Kreta naar Athene reisde, overle den. Venizelos, die tot december vorig jaar vice-premier en minister van Buiten landse Zaken was in het kabinet van George Papandreou, was zeventig jaar. De rud van de Europese organisatie I voor astronomisch onderzoek op het zuide lijk halfrond heeft besloten op vierhonderd meter ten noorden van Santiago, de hoofd- 1 stad van Chili, een observatorium te bou- wen. Het werk aan het observatorium zal dit voorjaar beginnen. Het zal op een na het grootste ter wereld worden. Alleen het ob servatorium van Mount Palomar in Cali- fomië heeft een krachtiger telescoop. De installatie, met een telescoop die een mid dellijn krijgt van 3,5 meter, zal over onge veer zeven jaar gereed zijn. België. Nederland, eWst-Duitsland, Frank rijk en Zweden zijn lid van de organisa tie. Frankrijk en West-Duitsland zullen elk een derde betalen van de kosten van het observatorium, die twaalf miljoen dollar (43,2 miljoen gulden) zullen bedragen. Voor Nederland komen de kosten op ruim drie miljoen gulden. Geestelijke vader van het project is pro fessor J. Oort, directeur van de Leidse sterrewacht, die het plan in 1953 met de Amerikaan dr. W. Baade heeft uitgewerkt, De eerste spiegelkijker is al in aanbouw in Rotterdam. ker niet psychologisch behoren. Vandaar dat de Britse regering er langer over heeft moeten nadenken dan de Franse. De Britse minister van Transport, Mar- ples deelde het besluit donderdagmiddag in het Lagerhuis mede. Hij zei dat de spoorwegtunnel technisch mogelijk en economisch wenselijk is. Volgens de Frans-Britse studiecommissie zal met de aanleg zes jaar gemoeid zijn, maar andere deskundigen zeggen dat het in vijf jaar kan. Maar voordat de passa giers- en autotreinen door de tunnels één voor elke richting zullen daveren, zal waarschijnlijk een kleine tien jaar ver strijken. Er moet een enorme hoeveelheid technisch en juridisch werk worden ver richt voordat met het graven kan worden begonnen. Er komen waarschijnlijk drie tunnels: twee voor het verkeer geschei den door een smallere met zijtakken naar de beide andere voor de verge makkelijking van herstelwerkzaamheden. Een andere belangrijke kwestie is het aandeel van particulier kapitaal dat slechts van ondergeschikte betekenis zal mogen zijn. Het wordt een Frans-Brits re geringsproject waarbij de twee staten het ook financieel voor het zeggen zullen heb ben. Verwacht wordt dat het vijftig percent goedkoper zal worden om goederen onder het Kanaal te vervoeren dan per schip Voor auto's met passagiers wordt het naar schatting dertig percent goedkoper. Voor treinpassagiers zal het oversteken van het Kanaal echter slechts ongeveer vijf percent minder gaan kosten dan per boot. De auto's die met hun passagiers op platte wagons van twee verdiepingen ver- ANTWERPEN (AP) De zes rechters van het Antwerpse verzoeningshof zijn voor onbepaalde tijd in staking gegaan uit protest tegen een te groot uitstellen in de betaling van hun schamele honora ria. Niemand in Antwerpen kan zich her inneren dat zoiets ooit eerder is voorge komen. De leden van het hof zijn geen beroeps- rechters ofschoon zij wel de titel hebben Zij komen wekelijks bijeen om te bemid delen in conflicten tussen werkgevers en werknemers. De president in Antwerpen krijgt 15.000 frank (1.000 gulden) per jaar voor zijn gedeeltelijke taak. Soms komt de betaling van dit bedrag met twee jaar vertraging, zo beweert hij. De leden van het hof zeggen voorts dat hun honoraria in twintig jaar niet zijn ver hoogd. De BBC-radio vroeg donderdag wille keurige voorbijgangers in Londen naar hun mening over de tunnel. Een van de ondervraagden bleek een Rus te zijn. „Bent u voorstander van een tunnel?". „Ja", zei hij op zeer besliste toon en vroeg toen aarzelend: „Welke tunnel bedoelt u eigenlijk". „De Kanaaltunnel". „Oh", zei de Rus die er verder verbou wereerd het zwijgen toe deed. voerd zullen worden, zullen in ongeveer drie kwartier van het ene station naar het andere kunnen worden vervoerd. De oversteek Parijs-Londen zal per spoor 4 uur 20 minuten worden in plaats van 7 uur 20 minuten per trein of 3 uur 50 mi nuten per vliegtuig (waarbij de tijd om zich naar het vliegveld te begeven nog moet worden bijgeteld). Het beoogde ver voer in 1980 bedraagt 1300 voertuigen per uur in elke richting. Het tarief zou 80 frank per voertuig met chauffeur worden alsmede 19 frank per passagier. (In ons blad van afgelopen woensdag heb ben wij een uitgebreid verhaal gepubli ceerd over de mogelijkheden en onmo gelijkheden van een tunnel onder het Kanaal). NEW YORK (Reuter) President Johnson heeft donderdagavond meege deeld, dat Amerika met Israel van ge dachten heeft gewisseld over samenwer king bij het onderzoeken van de mogelijk heid om met behulp van kernenergie zee water te ontzilten. De president sprak aan een diner dat in New York werd gege ven namens het Weiszmann-instituut voor wetenschappen te Rehoboth in Israel. De president zei niet te kunnen be loven, dat men snel en gemakkelijk tot resultaten zal komen, maar hij achtte het vraagstuk van zo groot belang, dat het de moeite waard is met alle energie te streven naar een oplossing. De Verenigde Staten zijn bereid om ook met andere lan den die een tekort aan water hebben sa men te werken. Kennelijk doelend op 't Arabisch-Israe- lisch geschil over het water van de Jor daan, zei Johnson, dat water nooit de mensen mag verdelen en nimmer een oor zaak voor oorlog mag zijn. Het Amerikaanse comité tot steun aan het Weiszmann-instituut maakte bekend dat jaarlijks 46 naar John F. Kennedy ge noemde beurzen voor elk levensjaar van de vermoorde president één zullen wor den beschikbaar gesteld voor onderzoek en studie aan het instituut. Premier Levi Esj kol liet telegrafisch weten, dat de rege ring en het volk van Israel hiervoor één miljoen dollar zullen bijdragen. Volgens het Witte Huis wordt in drie Amerikaanse laboratoria gewerkt aan een oplossing van het probleem om zeewater tot drinkwater te maken. ROME (Reuter) Het Italiaanse rechts georiënteerde dagblad II Tempo schreef donderdag, dat de Hongaarse regering be sloten heeft het proces van 1949 tegen kardinaal Joszef Mindszenty „van nul en gener waarde" te verklaren. In dit proces werd de primaat van Hon garije veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf wegens „misdaden tegen de staat". Deze maand is het vijftien jaar geleden dat het vonnis werd geveld. Volgens het Italiaanse blad zou het be sluit van de Hongaarse regering zelfstan dig zijn genomen, zonder dat het Vaticaan is geraadpleegd. Het proces wordt van nul en gener waarde verklaard op grond van „ernstige onregelmatigheden", aldus II Tempo. Het gevolg van het besluit is volgens het blad, dat kardinaal Mindszenty niet langer recht zou hebben op asiel op de Amerikaanse legatie in Boedapest, waar hij sinds de opstand van 1956 verblijft en in ballingschap zal moeten gaan. Dit, aldus II Tempo, zou de wens van de Hongaarse regering in vervulling kun nen doen gaan om de diplomatieke be trekkingen met de Verenigde Staten te normaliseren. Mooi werk Het is mooi werk, wat die jongens van Hilversum en Bussum tegenwoordig doen. Ze begeven zich onder het grauw. Ze dui ken onder in de golvende lagen van het gewone volk, steken hun geluidsstok on der de neuzen van het gepeupel en laten de elite thuis genieten van de stem des volks. Het is goed, op die manier te vernemen wat leeft in de beweeglijke rijen van de massa. Zij loopt over van brave, rondbor stige spontaniteit. Zij is niet bestudeerd intelligent, zoals de mannen, die „zo be reidwillig zijn geweest vanavond naar de studio te komen." Zij zegt gewoon wat haar voor de mond komt en daardoor ont staat een heerlijke originaliteit van ex pressie, die als een frisse douche de muf fe binnenkamertaai vervangt. Dezer dagen mocht ik eens mee met een collega die de journalistiek heeft ver laten en zich in de rijen van het verziend leger heeft geschaard. Hij stelde zich op bij de uitgang van een theater, waar zojuist een groot artiest zijn laatste voorstelling had gegeven. De menigte deinde glunderend en kirrend naar buiten, en mijn collega stak zijn stok links en rechts in de weke massa. „Hoe vond u het?" vroeg hij. De ant woorden regenden op hem neer, zoals de .hoe vond u hets" opspoten uit zijn mond. „Fantastisch", zei een gezette zestiger. „Fantastisch," zei een meisje met vlech ten. Fantastisch," zei een man met een baard. Fantastischzei een man zonder baard. Fantastischzei een gezette vijftiger. „Fantastisch," zei een magere jonge man met een gouden bril. „Fantastisch," zei een dikke jongen zon der gouden bril. Fantastisch," zei een priester. Fantastischzei een atheïst. .Fantastisch," zei een Leidsepleinjon- gen. „Leuk he, al die mensen die blij en en thousiast door deze deur het volle leven weer ingaan," zei mijn collega, terwijl hij zijn stok even dichtkneep. „Fantastisch," zei ik. (Van. onze correspondent) BONN Op 22 januari van dit jaar werd de 55-jarige vroegere SS-Sturmbann- führer Erich Deppner door een Schwurge- richt in München vrijgesproken. Deppner was er van beschuldigd 77 Russische krijgsgevangenen te hebben vermoord in het kamp Amersfoort. Dit zou in 1942 zijn gebeurd. De oud-SS-er zal echter waarschijnlijk opnieuw voor de rechter moeten verschij nen, ditmaal voor het Bondsgerechtshof in Karlsruhe. De Beierse minister van Jus titie, Ehard, heeft namelijk de procureur- generaal van deze Westduitse deelstaat op dracht gegeven, revisie aan te tekenen tegen het vonnis van de Münchense recht bank. Saartje heeft Hem in de steek gelaten. En dit duo gaf nu eenmaal de „sjeu" aan de uitzending. Zoals bijvoorbeeld een GERO-CASSETTE geeft aan een verlovingsfeest. Een rijke collectie ziet u in onze speciale afdeling. U weet het adviseert u goed het huis met het carillon Grote Houtstraat 49 Telefoon 2 00 49 J Auto's. De Italiaanse automobielfabrieken hebben in 1963 1.180.536 eenheden afge leverd dat is 24 percent meer dan in 1962. De export van voertuigen daalde ten opzichte van 1962 met 4,3 percent. Reservisten. Het leger van de Westduitse Bondsrepubliek zal tegen 1970 over 1,8 miljoen reservisten beschikken meer dan het drievoudige van thans Op het ogenblik bedraagt het aantal reservisten 520.000 man, onder wie 25.000 officieren en 49.500 onderofficieren, scoop van het observatorium wordt de op één na sterkste ter wereld. Galg. In de Engelse stad Stafford is een man die zestien jaar geleden ternau wernood aan de galg ontkwam, voor de tweede maal ter dood veroordeeld. De 51-jarige Christopher Simcox verscheen destijds voor dezelfde rechtbank, die hem toen ter dood veroordeelde wegens moord op zijn vrouw. Later kreeg hij echter gratie en zat hij een gevangenis straf van 10 jaar uit. Donderdag werd hij schuldig bevonden aan het neerschie ten van zijn schoonzuster. Klassieke damasten Stijlvolle gordijnvelours o.a. Boussac - Hartprlnts - Gildenstoffen enz. enz. Kruisstraat 22 Tel. 17206 Ged. Oude Gracht 108 - 110 Tel. 16657 - 17165 Televisie. De directieraad van de Noorse omroepmaatschappij heeft de minister van Onderwijs een voorstel voorgelegd voor leningen voor de bouw van twaalf televisiestations, waardoor in drie jaar respectievelijk de streken van Bodoe, Hammerfest en Kirkenes door de televi sie bereikt kunnen worden. Lonen en prijzen. President Joao Goulart van Brazilië heeft de vakbeweging be loofd dat hij uiterlijk volgende week of ficieel nieuwe minimumlonen zal vast stellen, vergezeld van financiële en eco nomische maatregelen om te waarbor gen, dat de loonsverbetering niet dade lijk zal worden „opgeslokt door specula tie en inflatie". Observatorium. Het observatorium van de Europese organisatie voor astronomisch onderzoek op het zuidelijk halfrond zal gevestigd worden in Chili, vierhonderd kilometer ten noorden van Santiago. De werkzaamheden zullen nog dit voorjaar beginnen en zeven jaar duren. De tele- Vlucht. Na vier mislukte pogingen is ln de nacht van woensdag op donderdag een groep van acht personen erin ge slaagd vanuit Thüringen naar West- Duitsland te ontsnappen. Het waren twee echtparen en drie kinderen, die door de achtste van het gezelschap vei lig door een mijnenveld werden ge loodst. Staking. Studenten in de rechten van de universiteit van Madrid zijn een staking van twee dagen begonnen als protest te gen voorstellen om ook niet-academici in aanmerking te laten komen voor hoge ambtelijke functies, iets wat tot dus ver niet mogelijk is geweest.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3