ÏNKA van dn WERF A. R. de BOER (ftumim VELO SLIJTERIJ SWIER Nieuwe „Moerdyk" voor de H.A.L. Havenberichten Nieuwe lijn tussen Rotterdam en Rode Zee Duizendste schip in IJmuiden Kuilvisserij op het IJselmeer moet verdwijnen Automobilist na wilde achtervolging ingesloten FILM EN FILMWERELD IYoor al uw rijwiel- en bromfiets- onderdelen voo rbeeldig opgevoerd door de samemverhende toneelverenigingen VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 5 pfllËM HprtN SP* 100% SERVICE Bij de talrijke opvoeringen van toneelstukken van Herman Heijermans, welke dit seizoen ter herdenking van zijn honderdste geboortedag door diverse beroeps- en amateurgezelschappen zijn of nog worden gegeven, nemen die van „Op Hoop van Zegen" door de samenwerkende toneelverenigingen „Kunst Zij Ons Streven" en „PALVU" uit Velsen ongetwijfeld een heel bijzondere positie in. Het is immers bekend dat net hier ensembles betreft, die hun werkende leden en donateurs respectievelijk betrekken uit katholieke en socialistische milieus, welke vorm van samenwerking nog niet eens zo lang geleden volkomen uit gesloten zou zijn geacht. Door minder verdraagzame geesten misschien zelfs verwerpelijk. In ieder geval is gebleken dat krachtenbundeling van toneelama teurs met uiteenlopende opvattingen over politiek en religie allerminst onmogelijk is en tot voortreffelijke resultaten kan leiden. Deze samenwerking tussen „KZOS" en „PALVU" mag tevens als een succes voor de Vélser Gemeenschap worden beschouwd, welke overkoepelende organisatie een dergelijke ontmoeting in zekere xin mogelijk maakte, omdat het streven doelbewust op zulke goede betrekkingen is gericht. Jan van Dam Rapport van dr. Deelder: Medische verzorging tijdens het weekeinde „DE CEDER" IJ muiden Beverwijk (W.B.-t h e a t e r). Na vrijdag en zater dag de gebruikelijke wildwest-film te heb ben vertoond, die ditmaal „Met de vin ger aan de trekker" heet en door Richard Denning en Peggy Castle wordt gespeeld, schakelt men in dit theater voor zondag en maandag over op „Een meisje in dui zend gevaren". De verwarrende intrige ten spijt blijft het een aangename bezigheid met Eddie Constantine te puzzelen naar de juwelendiefstal, welke het uitgangspunt vormt voor zijn avonturen in deze film. Die twee dagen blijven Eddie's vuisten weer zijn geduchtste wapen. In „Doden- val in Dakota" (voor zondagmiddag) is het dan zo ongeveer van hetzelfde laken een pak, zij het dan ook dat nu Linda Darnell wordt omringd door oproerige In dianen. hetgeen voldoende leven in de brouwerij brengt om er de zoveelste avon turenfilm mee rond te maken. CONSTANT verlovingsringen ALLE MODELLEN LANGE NIEÜWSTRAAT 41S - TELEF. 6321 Bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij is de kiel gelegd voor de 12.000 tons vrachtvaarder „Moerdijk", die ten behoeve van de diensten op de westkust van de Verenigde Staten is besteld door de Holland-Amerika Lijn. Het schip komt volgend jaar in de vaart. De „Moerdijk" krijgt vele overeenkom sten met de schepen van de G-klasse van de H.A.L., maar de inhoud wordt belang rijk groter. De Moerdijk is namelijk van het gesloten shelterdek-type, dat meer ge schikt is voor zwaardere ladingen. Van de westkust der Verenigde Staten komen o.a. veel citrusvruchten, appelen en diepvries ladingen naar Nederland, waardoor een grote koelruimte noodzakelijk is. Voor de lange reizen krijgt de Moerdijk ook een verdamperinstallatie die drinkwater uit zee water vervaardigt. De nieuwe „Moerdijk" wordt het tweede H.A.L.-schip van deze naam. Het eerste werd in Duitsland gebouwd en in 1915 over genomen. Het ging in 193S naar de sloper. PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Telefoon 5108 Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Stentor van Bremen: Fernvalley, Rotterdam: Daphnis, Antwerpen: Deo Duce, Par; Vechtstroom, Dagen ham: Peperkust, Antwerpen; Tito Campanello. Antwerpen; Willem Barendsz, Vlissingen; Lizard, Leixoes, naar Zaandam; Margrit Angelica, Gran gemouth; Pericles, Antwerpen; Adriana, Londen; Emsland, Londen; Sondith, Hamburg; Linge- stroom, Londen; Cortia, Gothenburg; Eemsland, Cabadelo; Hammelwarden, Den Helder, explosie, ven voor Buitenhuizen; Bornrif. Londen, voor IJmuiden; Kennemerland, Cabadelo; Marylyn, Freetown; Transoceanica Elena, Baton Rouge; Stella Maris, Gothenburg; Denzo, Londen; Nasen- ce, Hayle; Borkumrif, Grangemouth, kolen voor IJmuiden; Warma, Kotka, props voor Velsen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Leverkus sen naar Hamburg; Aegis, Guanta; Alcoutim, Norfolk; Emsadler, Emden; Stella Stroemer, Ko penhagen; Dione. Brest; Rheinland, Bremen; Prins der Nederlanden, Plymouth; Mare Libe- rum, Londen, walsmateriaal van IJmuiden: Daf- ny, Genua, walsmateriaal van IJmuiden; Hawk- wood, Newcastle; Atlantis, Norrköping; Hammel warden, Den Helder, van Buitenhuizen; Valiant, Harlingen; Thorsaga, Aruba; Wanda, Hamburg, van Velsen; Taras, Rotterdam: Huybergen. Ham burg; Menje, Antwerpen; Labotas, Hamburg; Rio Corrientes, Montevideo; Podolsk, Nordenhamn. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Aug. Schuit» van Rotterdam; Phidias, Rotterdam; Thorwald, Emden; Budjadingen, Skutskaer; Belos, Delfzijl; Triton, Rotterdam Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Edda naar Antwerpen: World Conqueror, Norfolk: Soela, Hull, van Zaandam; Slamat, Lissabon; Laurier gracht. Rotterdam; Gretehen von Alwoerden, Struer: Rodenbek, San Juan. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Kennemerlaan 19 - Tel. 6317 Ook voor het allerlaatste sportnieuws „OP HOOP VAN ZEGEN" lingen geregisseerd op een manier, dat de bedoelingen van Heijermans volledig aan de oppervlakte kwamen. Recht op de man af dus en met sterk aangezette karakterte keningen, zonder dat ergens van overdrij ving sprake werd. Het werden aldus uitzon derlijk goede voorstellingen, waarmee te vens werd bewezen dat Herman Heijer mans na zestig jaar voor het publiek nog altijd belangwekkend genoeg is gebleven, om de periodieke opvoering van zijn stuk ken te rechtvaardigen. En de samenwer king tussen „PALVU" en „K.Z.O.S." geeft misschien ook andere verenigingen te denken over de artistieke en financiële mogelijkheden, waarmee de helaas vermin derende belangstelling voor het amateur toneel enigszins kan worden afgeremd. UIT en toch THUIS Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden BEVERWIJK Artsen: Van zaterdag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: M. H. A. Melchior, Noor- derwijkweg 1, Beverwijk, tel. 02510-3340, zondag van 9 tot 24 uur: M. A. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 44, Beverwijk, tel. 02510- 3553 (tevens nachtdienst). Tandartscndienst Velsen, Beverwijk en Heemskerk: C. M. Scherpenhuysen, Prin- «essenlaan 29, Beverwijk, tel. 02510-4244. Apotheek: Vanaf zaterdagmiddag 12 uur •n gedurende de gehele week nacht dienst, Apotheek Donker, Breestraat 61, Beverwijk, tel. 02510-3150. Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEÜWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente Met man en macht wordt op het ogenblik gewerkt aan de verbetering van de Hagelingerweg tussen Sant poort en Driehuis. Het steeds druk ker wordende verkeer op deze ver bindingsweg tussen Haarlem en Velsen maakt deze voorziening aller minst tot een luxe. Er komt hier een dubbele door een middenberm ge scheiden hoofdrijbaan met een asfalt wegdek. In verband met deze werk zaamheden wordt het verkeer ter plaatse al geruime tijd over één rijbaan geleid. Vier beroemde figuren uit Heijer mans' „Op Hoop van Zegen": v.l.n.r. Geert (Chris Sluiters, PALVU), Jo (Ans Zwanenburg, K.Z.O.S.), reder Bos (Cees Jongejans, K.Z.O.S.) en Kniertje (Miep Hoefman, PALVU). (L u x o r). In dit theater wordt het wit te doek de gehele week vrijgehouden voor de vertoningen van Bert Haanstra's onvol prezen „Alleman", met welke vertoningen donderdagavond een aanvang werd ge maakt, op het moment dat ergens in Ne derland de miljoenste bezoeker een bios- coopcassa passeerde. Zoals bekend geeft Haanstra in deze film een verrukkelijke blik op het Nederlandse volk, welke mil de spot door een verborgen camera werd mogelijk gemaakt. Vandaar dat de slagzin „Allemaal naar Alleman" waarschijnlijk ook voor Beverwijk niet vergeefs zal zijn gelanceerd. (Kennemer theater). Met de hem eigen vrijmoedigheid en minachting voor een zogenaamde „burgermoraal" heeft Ro ger Vadim de roman „Le repos du guer- rier" aangegrepen om er, zoals de rekla- me dit niet verzuimt te vermelden „een gewaagde film naar een gewaagd boek" van te maken. Aldus moest hij het verhaal vertellen van een onmogelijke liefde tussen een degelijk en weinig ervaren meisje en een onevenwichtige en egocentrische man. HET WORDT AI, spoedig duidelijk dat Vadim bij de verfilming van dit weinig spectaculaire gegeven geringe belangstel ling had voor de psychologische kant van het verhaal. Dat bleek bijvoorbeeld uit de keuze van zijn hoofdrolspelers, waarvan Brigitte Bardot uiteraard niets meebrengt om het degelijke meisje, dat zo hardhan dig de liefde leert kennen, aannemelijk te maken. Van het begin af aan is zij dus weer de „sex-bom" die in al haar films met grote eentonigheid wordt uitgebeeld, hetgeen nu niet bepaald de ontwikkeling van het drama bevordert op de manier, zoals de schrijfster voor ogen moet hebben gestaan. Overigens is de film gemaakt met het bekende vakmanschap en flair, die Va dim bekend hebben gemaakt, zodat deze Franse film van vrijdag tot en met woens dag ongetwijfeld weer voldoende belang stelling zal trekken. Wat het publiek voorts zondagmiddag zal worden geboden door middel van „Guerrillastrijd in de rimboe" wordt waar schijnlijk al voldoende door de titel ver klaard, evenals dit het geval is met „Blitzmadels an die Front", welke film voor de toeschouwers is bestemd, die de voorstelling van zaterdagnacht wensen te bezoeken. Rotterdam is vandaag opgenomen in een nieuwe scheepvaartlijn van de Franse re derij Nouvelle Compagnie Havraise Pen- insulaire de Navigation tussen enkele Noordzeehavens en de Rode Zee, die wordt onderhouden door twee 5.000 tons dw schepen: de „Chateau Lafite" en de „Chateau Margaux". Er komen maande lijkse afvaarten, als eerste vertrekt van daag uit Rotterdam de „Chateau Lafite". Haar zusterschip zal op 9 maart lading in nemen. Agente in de Maasstad is de nv Worms en co. Donderdagavond is het duizendste schip van het jaar door de IJmuider pieren naar binnen gevaren. Het was het Zweedse mo torschip Cortia, op weg van Gothenborg naar Amsterdam. Vorig jaar kwam het duizendste schip pas op 7 februari in IJmuiden aan. Knier en zij wist op een ontroerende wij ze een samenvatting van haar leed en be rusting te geven. Bruisend van vitaliteit was de sprankelende Jo van Ans Zwanen burg en Chris Sluiters legde al zijn kracht in de vertolking van een geladen en op standige Geert, waar diverse uitermate boeiende speelscènes het gevolg van zijn geweest. De autoritaire reder Bos van Cees Jongejans werd eveneens een fraaie en krachtige figuur, mede omdat in de uit beelding de vuige kapitalist" werd terug gebracht tot de leider van een bedrijf, die zelf ook met voldoende zorgen heeft te kampen. Henny Zwanenburg was als de schuchtere Barend in het begin nog iets te kinderlijk, maar in de beroemde scène van zijn afscheid van Knier, wanneer hij tussen twee veldwachters wordt wegge leid, speelde hij met zulk een dramati sche kracht, dat in de doodstille zaal me nige zakdoek te voorschijn werd gehaald. CHRIS SLUITERS heeft deze voorstel- In een rapport, dat hij in opdracht van de minister van Landbouw en Visserij heeft opgesteld komt dr. C. L. Deelder, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek, tot de conclusie dat de kuilvisserij op het IJsselmeer in haar geheel verboden moet worden. Het standpunt van de minister in deze kwestie is nog niet bekend. Het rapport is getiteld „Enkele aspec ten van de tegenwoordige IJsselmeervisse- rij" Dr. Deelder zegt erin dat de aal vangsten op het IJsselmeer onrustbarend zijn afgenomen, ondanks het feit dat er sinds 1951 een sterke aanwas is geweest van goed groeiende jonge alen. De in tensiteit van de visserij op maatse aal is sterk vergroot en benadert de honderd percent. Dit moet worden toegeschreven aan de kuilvisserij. Blijft de huidige toe stand bestaan, dan zal een rigoureuze sa nering van de aalvisserij op het IJssel meer niet kunnen uitblijven. Gevreesd moet dan worden voor het bestaan van de hoekwant- en fuikenvisserij en voor een deel van de kuilvisserij. Indien ge streefd wordt naar een vangstvergroting en een optimaal vissersbestand, dan kun nen volgens dr. Deelder maatregelen ten aanzien van de kuilvisserij niet uitblijven. Zij zullen zo spoedig mogelijk moeten worden genomen. De kuilvisserij brengt ook ernstige scha de toe aan de snoekbaarsstand, die dan ook veel minder is dan hij kan zijn. MAAR OOK OP ARTISTIEK terrein werd het duidelijk, dat deze bundeling van krachten het uiteindelijk resultaat alleen maar ten goede kan komen. Hetgeen trou wens logisch is wanneer men bedenkt dat regisseur Chris Sluiters de bezetting van het stuk nu uit een verdubbeld aantal ge gadigden heeft kunnen samenstellen waar door het risico dat een bepaalde rol in verkeerde handen moest worden gegeven vrijwel tot een minimum kon worden be perkt. Vandaar dat deze opvoeringen van „Op Hoop van Zegen" bijzonder sterk wa ren bezet, met inbegrip van de bijrollen, die bij een individueel spelend ensemble bij gebrek aan keuze wel eens moeten worden verwaarloosd. Aldus zagen wij waarlijk voortreffelijk getypeerde diaken mannetjes van Toon Nierop en Jan van der Kolk, een prima gespeelde visserswe duwe van Jo Belfroid en een niet minder goede kruiperige boekhouder van Ron van Bodegraven. Alleen Herman Warmerdam was als Simon in zijn dronkemansscène te onbeheerst om natuurlijk te zijn. DE HOOFDROLLEN vonden eveneens •chier ideale vertolkers. Miep Hoefman was volkomen „echt" als de beproefde KLEIN SPAAROFFER GROOT VAKANTIEGENOT Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen UMUIDEN Artsen: W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023; P. J. W. van der Toorn, Frans Naere- boutstraat 70, tel. 4084; F. van Venetiën, Kennemerlaan 214, tel. 7035. Apotheek: Apotheek Kuylmann, Lange Nieuwstraat 403. Wijkverpleging: Zuster C. Nap, Rem- brandtlaan 5, IJmuiden, tel. 02550-6195, voor IJmuiden, IJmuiden-Oost en IJ- muiden-West; zuster G. Lammerts, Cu- ragaostraat 18, Santpoort, tel. 02560-8756, voor Santpoort-Zuid, Santpoort-Noord en IJmuiden-Oost; zuster J. Markerink, Geelvinkstraat 27, Velsen-Noord, tel. 02510-3936, voor Velsen-Noord. Velsen- Zuld en Driehuis. Verloskundigen: Mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen no. 154, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 8969. Tandartsendienst voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk: C. M. Scherpenhuysen, Prinsessenlaan 29, Beverwijk, tel. 02510- 4244. SANTPOORT Arts: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 135, Santpoort-Dorp, tel. 02560-8570. Apotheek: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-noord, telefoon 02560—8284. PLANETENWEG 68 - Telefoon 8107 CEDERSTR 31 - Tel. 5610 - IJm.-O. De Haarlemse politie heeft in de afgelo pen nacht een 41-jarige schilder uit Haar lem aangehouden en ingesloten na een achtervolging die in het centrum van Haarlem begon en via de Velsertunnel weer in Haarlem eindigde. Omstreeks een uur kwam er een mel ding van de Gedempte Oude Gracht, dat er een automobilist slingerend over de weg reed. De man reed inmiddels naar de Westelijke Randweg, verhoogde daar z'n snelheid en raasde door in de richting van de Velsertunnel. In de uitgerukte sur veillancewagen werd de politie bij de tun nel op de hoogte gesteld. (C i t y). In „Spionage in Hongkong" is deze mysterieuze Oosterse stad de plaats van handeling voor een verhaal, waarin politie en misdadigers elkaar met weder zijdse volharding naar het leven staan. Midden in deze gevaarlijke sfeer komt ook de Franse journalist Pierre Dalbert (Klaus- jurgen Wussow) terecht, die vergeefs in contact tracht te komen met zijn Ameri kaanse vriend en collega Dean Mallory. Geen wonder overigens, want het blijkt al spoedig dat deze inmiddels is vermoord. Pierre besluit een onderzoek naar de oor zaak van deze misdaad in te stellen en hij raakt daardoor onmiddellijk betrokken bij een reeks gevaarlijke avonturen, zodat hem nauwelijks de tijd overblijft om adem te halen. Een onschuldig uitziend pakje sigaretten, dat hem wordt overhandigd door een man die later eveneens ver moord in een lift zal worden aangetrof fen, vormt de inzet van deze sensationele handelingen, waarvan de opnamen terwille van de lokale Oosterse sfeer ook in Hong kong hebben plaatsgehad. Deze film draait van vrijdag tot en met zondag, met voor zondagmiddag „Tarzan's vlucht" een van die Afrikaanse wildernisfilms, waarin Johnny Weissmuller op zulk een dappere wijze kan uitblinken. De schilder negeerde een stopteken en reed terug naar Haarlem. In de Jans straat en over het Verwulft reed hij links en rechts over de weg. Uiteindelijk kon hij in de Polenstraat, voor zijn huls, wor den aangehouden. Men had onderweg zijn nummer genoteerd en in Den Haag geïn formeerd waar de bezitter van de auto met het betrokken kenteken woonde. In de Polenstraat protesteerde de auto mobilist heftig toen hij werd aangehou den. Een agent kreeg trappen in zijn buik en de deur van de surveillanceauto moest het ontgelden: de schilder rukte een deur kruk af, waardoor de deur werd ontzet. Bij het verhoor verklaarde de aange houdene dat hij vier of vijf biertjes had gedronken. Hij zou stoptekens van de po litie hebben genegeerd omdat hij gedron ken had. Bij de gemeentelijke zweminrichting „De Heerenduinen" in IJmuiden is een nieuwe filterinstallatie in aan bouw. Het water wordt niet alleen gezuiverd, maar het kan op koude dagen ook tot een zekere tempera tuur worden verwarmd. Daardoor zal op koude dagen van dit open luchtzwembad een aanmerkelijk gro ter gebruik kunnen worden gemaakt dan tot dusver het geval was. Dit is vooral van veel belang voor het schoolzwemmen. Het zwembad zal trouwens nog meer veranderingen ondergaan. Deze verbeteringen zul len in drie fasen worden uitgevoerd. IN DE GEEST van „Amerika bij nacht" en meer van dat soort films, wordt ver volgens van maandag tot en met woens dag „Carrousel van het nachtleven" ver toond, waardoor het publiek in contact wordt gebracht met hetgeen er aan amu sement in het nachtleven van de grote Amerikaanse steden valt te beleven. Van daar dat men voornamelijk kan gaan zit ten kijken naar heupwiegende dames, die er een beroep van maken haar uiterlijke bekoorlijkheden aan de blikken van een zich vergapende menigte prijs te geven. Het is logisch, dat de innerlijkse aantrek kelijkheden op deze manier een gesloten boek moeten blijven. Doch daar zorgen de speelfilms dan wel weer voor. Dit week- programma wordt dan donderdag afgeslo ten met „Zondaars in spijkerbroek", een van die films waarmee de problemen van de moderne en soms losgeslagen jeugd worden aangesneden, zonder dat hiervoor een oplossing aan de hand wordt gedaan. (Stadsschouwburg). Deze week in dit theater weer een kort pro gramma, waarvan het hoofdnummer be staat uit „Daar komen de tanks", een Amerikaanse oorlogsfilm, die van vrijdag tot en met zondag wordt vertoont. Ook deze heeft de geallieerde invasie op Nor- mandië weer tot onderwerp, waarbij het bloedige krijgsbedrijf van de doorbraak bij St. Lo op de voet wordt gevolgd tot het overschrijden van de Duitse grens. Zon dagmiddag „De rode kaperkapitein", zo als de titel reeds onthult een romantische avonturenfilm over tropische zeeën, pi raten en schone vrouwen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5