Moeilijke tijden voor de Russische christenen HUMANISTISCHE VERZORGING ONDER DE MILITAIREN GAAT IN MEI BEGINNEN Marcus-evangelie als boek van de maand DE WERELD VAN DE BIJBEL IN BEELD: Adam en Eva Europa Kinderhulp actieve stichting Ontmoeting tussen christendom en boeddhisme Niet meer dan een mooi plaatjesboek Groeiend bezwaar Inmenging Jeugd Verheugend Moeilijke tijd Problemen PAGINA TWEE Liquidatie Da. D. ter Steege Vrijzinnig congres ZATERDAG 8 FEBRUARI 1964 Erbij De Assyriërs belegerden Samaria drie jaar, toen was de laatste weerstand ge broken (721 voor Chr.). Nog terwijl dt laatste gevechten aan de gang zijn, be gint op dit reliëf uit Ninivé, dat de ver overing van een stad door de Assyriër» voorstelt, voor de s'adsmuren het weg voeren van de inwoners in ballingschap, zoals het ook in Samaria gebeurde. Een voorbeeld van de parallelmethode, die door Werner Keller vaak wordt ge bruikt. (Afbeelding links) Een bronzen plastiek van de als godde lijk vereerde stier Apis van Memphis. Zo moet ook het „gouden kalf" er uit hebben gezien. Hieronder Het is bepaald niet eenvoudig om een duidelijk inzicht te krijgen in de situatie van de christenen en de christelijke kerk in de Sovjet-Unie. De berichten hierover zijn weliswaar veel vuldig maar allesbehalve eensluidend. De ene keer krijgt men de indruk dat de Russische Orthodoxe Kerk rustig en onbelemmerd haar bestaan mag leiden, dan weer willen verslaggevers ons doen geloven dat de kerk hier onder zware druk staat en slechts moeizaam kan voortbestaan. Nu eens wordt er gesproken van een zichtbare opleving, dan weer van een duidelijke teruggang ten aanzien van het kerke lijk leven. De achtergrond van de huidige situa tie is deze. Toen in 1917 de bolsjewis tische revolutie in Rusland uitbrak, viel tegelijk met het tsarenregime ook de macht van de Russische Orthodoxe Kerk, die er zeer nauw aan gekoppeld was. Er brak toen een tijd van vreselijke vervolgingen voor haar aan. De meeste kerken werden gesloten of afgebroken, priesters in grote aantallen naar Si berië verbannen of gedood en de atheïs tische propaganda scheen oppermachtig. Toch bleek het orthodoxe geloof, in de «chaduw en onder druk levend, nog le venskrachtig. Tijdens en na de twee de wereldoorlog, toen de kerk haar so lidariteit met het bedreigde vaderland bewezen had, schonk de Sovjet-Unie haar weer een beperkte vrijheid. Toch is het zonder meer duidelijk dat de Russische christelijke kerk, die in haar liturgie en dogmatiek steeds dezelfde is gebleven, op gespannen voet moet staan met een staat die bewust atheïs tisch georiënteerd is. De pogingen die er van staatswege zijn ondernomen om het christelijk geloof te bestrijden door natuurwetenschap pelijk onderricht hebben kennelijk niet die resultaten opgeleverd, die men er van verwachtte. Ondanks de felle anti religieuze artikelen in de Pravda tonen de ontwikkelde Russen, op wie 't strijd baar atheïsme het minst vat heeft ge had, groeiende bezwaren tegen de sinds vier jaar opgevoerde christenvervolging Ook Chroestjow zelf heeft erkend, dat de christenen actief deelnamen in de samenleving en dat zij hun burgerlijke plichten behoorlijk nakomen. Waar schijnlijk zijn hier 'n klein aantal verbe ten fanatici aan 't werk, die op 't ogen blik nog de kans hebben hun propagan da door te voeren zonder dat de com munistische partij als zodanig hier ten volle achter staat. Daarom hoopt de kerk toch stand te kunnen houden, al schijnen de omstandigheden momenteel allesbehalve rooskleurig te zijn. In het tijdschrift „Junge Stimme", een Westduits weekblad voor jonge christenen, kwamen wij namelijk een bericht over Rusland tegen onder de titel „Kerk onder druk. Harde tijden voor Russische christenen". Er wordt daarin gesproken van 'n regeringsvoor nemen om uiteindelijk de kerk te li quideren. De politiek is daarbij, aldus de be richtgever Rudolf Pfisterer, de kerk te isoleren van het volk om dan door de kerkelijke instanties zelf maatregelen te doen treffen die verder alle christe lijk leven onmogelijk maken. De bepa ling van de grondwet met betrekking tot de scheiding van kerk en staat wordt daarbij gehanteerd: seminaries en kloosters worden in de wetgeving van na de eerste wereldoorlog niet ge noemd. Daarom kunnen ze zonder meer worden gesloten. Alleen gods dienstige verenigingen zijn wettelijk toelaatbaar. Dus kan er van een wij der verband eigenlijk geen sprake zijn en wil men de gemeenten alleen maar voor zichzelf laten bestaan. Dat bete kent dus ook, dat arme gemeenten geen hulp van andere kunnen krijgen. Priesters moeten hogere inkomsten belasting betalen (soms tot 83 percent van hun inkomen!) dan de overige bur gers. De gemeenten moeten hoge be dragen bijeenbrengen voor het onder houd van de gebouwen. Wanneer de kas van een kerkelijke gemeente een batig saldo vertoont dan moet dit be drag elk jaar als „geschenk" aan de „vredesbeweging" worden geschon ken. Bijna alle kerken op het platteland zijn gesloten. In de steden worden dik wijls kerkgebouwen aan de gemeenten ontnomen om stedebouwkundige rede nen of om verkeers-technische regelin gen. Men herinnert zich het bericht over de omzetting van de historische kathe draal in Novgorod in een planetarium „omdat dit gedenkteken voor de gelo vigen té kostbaar zou zijn". Inmenging in de structuur van de gemeenten is er ook. De leiding van de gemeenten wordt in handen van een commissie van drie gelegd, die in feite dient om de bevelen van de regering in ontvangst te nemen. De priesters worden beschouwd als amb tenaren. De beheerscommissie heeft het recht om de priesters te ontslaan. Hun werk zaamheden worden verder beperkt door het verbod gemeenteleden te bezoeken (behalve in geval van levensgevaar) en met hen te bidden. Kerkdiensten mogen alleen in het kerkgebouw ge houden worden. Kerkelijke begrafenis sen kunnen dus alleen plaats vinden, als er op het kerkhof een aula voor handen is, wat op het platteland meest al niet het geval is. De doopbedieningen lopen in de laat ste jaren sterk in aantal terug, daar bepaald werd dat alleen de vader zijn kind ten doop mag brengen onder ken nisgeving aan de beheerscommissie, waarbij ook vermeld moet worden waar de vader werkt.Als priesters de hand lichten met deze bepalingen verliezen zij hun ambt. Elke preek is onderwor pen aan preventieve censuur door een daartoe binnen het diocees aangestel de, maar feitelijk tot de overheid ho rende figuur, die daartoe het diocees onder controle houdt. Extra maatregelen tracht men te tref fen om de jeugd ver van de kerk te houden. Zo werd aan de bisschoppen opgedragen de kinderen in de tijd vóór de bevestiging tot lidmaat uit de ker ken te weren, dit weer op grond van de scheiding van kerk en staat. De beheerscommissies kregen instruc ties om zo nodig geweld te gebruiken ten einde de jeugd buiten de kerk te houden. Waar dit niet werd doorgevoerd geschiedde het omdat men bang was voor onrust. Het kan echter alsnog ge beuren. Van kerkelijke zijde meent men al deze maatregelen maar te moe ten slikken, omdat reeds gebleken is, dat protesten toch niet helpen. Bovenstaande berichten vinden nog nadere bevestiging in een bericht van een correspondent van Het Parool over de kerstfeestviering, die in Rusland vol gens de Juliaanse kalender dertien da gen later dan in 't Westen plaats vindt. In Moskou leidde de 86-jarige patriarch zelf de dienst in de kathedraal, die stampvol was. De correspondent tekent daarbij aan, dat dit wellicht de laat ste keer is, dat de kerstdienst in deze kathedraal gehouden kan worden, daar het kerkgebouw een verkeersobstakel wordt geacht en moet worden afgebro ken. In plaats daarvan heeft het pa triarchaat de beschikking gekregen over het ernstig verwaarloosde Sint Simon- klooster. Op het departement van Defensie wordt nu met voortvarendheid ge werkt aan de werkelijke invoering van de humanistische geestelijke verzor ging. Men mag verwachten dat de hoofdraadsman begin februari zal worden aangesteld. De vier raadslie den zullen waarschijnlijk per 1 mei 1964 in dienst treden. Dit wordt gemeld door het blad „Mens en wereld" van het Humanis tisch Verbond. De heer H. Lips zegt in een hoofdartikel dat hiermee een voor de gehele humanistische wereld belangrijke beslissing is gevallen. Het verzet tegen humanistische geestelijke verzorging in de strijdkrachten heeft lang geduurd omdat juist door deze verzorging de humanistische raadslie den toegang zouden verkrijgen tot het gehele Nederlandse volk, zo betoogt hij. „Tot nu toe ging het vooral om ge vangenissen, huizen van bewaring, ar beiderskampen enzovoorts, die vanuit een oogpunt van geestelijke verzorging een bijzondere belangrijkheid hebben maar waar toch het grootste deel van het Nederlandse volk nimmer terecht komt. In de strijdkrachten komen alle ge zonde, mannelijke leden van ons volk en ik ben ervan overtuigd dat daarom het verzet hier zo hardnekkig is ge weest." De heer Lips acht deze zaak niet al leen verheugend voor de humanisten, maar ook voor de godsdienstige men sen. Deze kunnen namelijk verheugd zijn over de innerlijke kracht van de verdraagzaamheid, die de kerken bin nen eigen kring hebben weten te mobi liseren. „De kerken hebben daarmede, wij zullen dat moeten erkennen, een voor beeld gesteld dat ook door humanisten zal moeten worden onthouden. Wellicht komt ook voor ons eenmaal het mo ment dat onze verdraagzaamheid wer kelijk op de proef wordt gesteld. Tot nu toe waren wij namelijk vooral vra gende partij. Toch stemt het nu reeds tot voldoening dat de humanisten in Nederland kans hebben gezien hun eisen op een waardige, dus verdraag zame, wijze aan de orde te stellen. Ik ben ervan overtuigd, dat dat de be slissing binnen de kerken bepaald heeft bevorderd. Het betekent natuurlijk niet, dat we nu geen tegenstand meer hebben te verwachten'. Ik ben ervan overtuigd dat de nieuwe raadslieden een uiterst moeilijke tijd tegemoet gaan. Zij zul len veel vooroordeel en bewuste en on bewuste tegenstand hebben te overwin nen. Mogen zij de innerlijke kracht vin den om ook dat op een waardige wijze te doen. Dat geldt te sterker daar de invoe ring van de humanistische geestelijke verzorging bij wijze van proef voor drie jaren geschiedt. Wij zijn ervan overtuigd dat in deze drie jaren zal blijken dat er een werkelijke behoefte aan deze verzorging bestaat, wij zijn er echter ook van overtuigd dat de te genstanders van deze verzorging al les zullen doen om dat te verhinde ren." De heer Lips wijst op een discrimi natie, die nu toch nog aanwezig is. Want de militairen, die straks geeste lijke verzorging vanwege het Humanis tisch Verbond wensen, zullen daartoe, als zij meerderjarig zijn, een schrifte lijke verklaring bij hun commandant moeten indienen. Als zij minderjarig zijn moeten hun ouders of voogden dat doen. Militairen, die een godsdienstige geestelijke verzorging wensen te ont vangen behoeven zo'n verklaring niet af te geven. De heer Lips meent dat dit de eerste jaren veel problemen zal ge ven. „Óm maar één punt te noemen, er zullen een aantal militairen zijn, die wel graag humanistische geeste lijke verzorging ontvangen, maar die, als ze daar thuis eerst een brief je vpor moeten vragen, er liever van af zien. Natuurlijk kan men stellen dat deze mensen dan blijkbaar een humanistische verzorging niet zo graag willen, maar wie de jonge mensen van deze tijd kent weet dat sommigen zo zullen reageren. Het resultaat zal dan zijn dat ze óf bij de protestantse verzorging terecht komen óf geen geestelijke verzorging zullen ontvangen wat nu juist geen van beide hun bedoeling was." De heer Lips meent, dat men een zo groot mogelijke bekendheid aan het on derwerp moet geven. Hij verwacht, dat niet ieder in humanistische kring de invoering van humanistische geestelijke verzorging in de strijdkrachten met evenveel enthousiasme tegemoet ziet, en denkt daarbij met name aan de pa cifistische leden van het verbond. „Toch menen wij te mogen stellen dat deze leden van het Verbond, zo lang er nog jonge mensen verplicht on der de wapenen worden geroepen, er mee zouden kunnen instemmen dat de ze jonge mensen in hun moeilijkheden worden bijgestaan door raadslieden". De heer Lips meent namelijk dat een dergelijke geestelijke hulp geen keuze inhoudt voor of tegen de aanwezigheid van strijdkrachten in Nederland. „De geestelijke verzorger van militairen is bereid jonge mensen in hun noden bij te staan zolang de Nederlandse over heid hen oproept tot de militaire dienst" Het „boek van de maand"-idee slaat in Centraal-Amerika sterk in. Alleen gaat het ditmaal om een idee van de bijbel genootschappen in Guatemala, die elke maand een bijbelboek tot het „boek van de maand" gaan uitroepen. Als eerste fungeert het Marcus-evangelie. Het doel is om zowel kerkelijke groe pen-als individuelen ertoe te brengen hun kennis te verdiepen door een systematische studie van het „boek van de maand". Men is van mening, dat de eenvou dige, directe presentatie van het Mar cus-evangelie bijzonder geschikt is voor hen, die nog niet met de bijbel ver trouwd zijn. Men dringt er bij de „boek van de maand"-christenen op aan goed kope uitgaven van het Marcus-evange lie cadeau te doen aan diegenen, die graag mee willen doen aan een regel matige bijbelstudie, opdat men hen zo zal kunnen leiden tot een actief lid maatschap van de kerk. Waren Adam en Eva blank of niet? De Amerikaanse geneticus dr. Walter E. Lammerts, stichter van de organisa tie voor het onderzoeken der schepping, heeft de inspektie van onderwijs in Ca- lifornië hierop het volgende antwoord gegeven: „Dat weet niemand natuurlijk, maar ik geloof, dat de huidskleur van Adam en Eva zo tussen beide lag en dat som mige mensen in de loop der tijd lichter en anderen donkerder van kleur zijn geworden." De Stichting Europa Kinderhulp heeft vorig jaar behalve op transporten van Midden- en Oosteuropese kinderen uit ontheemdenkampen in West-Duitsland en Oostenrijk het accent speciaal gelegd op hulp aan die Franse kinderen, welke door allerlei omstandigheden letter lijk en figuurlijk in het slop zijn ge raakt. Door samenwerking met het Franse Leger des Heils heeft men kans gezien Franse kinderen veelal kinderen uit mijnwerkersgezinnen in de leeftijd van vijf tot tien jaar naar Amsterdam en de provincie uit te nodigen voor een vierweeks verblijf in Hollandse pleeg gezinnen, waar deze kinderen, die vaak de meest elementaire levensbehoeften als goede voeding, kleding en ouderlijke verzorging moeten ontberen, in een normale en liefdevolle omgeving enigs zins op hun verhaal kunnen komen. In „Hervormd Nederland", waaraan we deze gegevens ontlenen, wordt ge steld dat voor de Stichting alle kinde ren gelijk zijn, ongeacht hun afkomst, ras of levensbeschouwing. Ook het be stuur van de Stichting is samengesteld uit vertegenwoordigers van de grote levensbeschouwelijke groeperingen, die gezamenlijk in het belang van het hulp vragende kind trachten het hun ge stelde doel te verwezenlijken. Het ligt in de bedoeling dit jaar in de maand juni een Frans transport te organiseren en in juli een Duits, waar voor echter alleen die kinderen in aan merking komen, die door hun pleeg ouders van vorige jaren op naam wor den uitgenodigd. Daarnaast wil men deze zomer een Oostenrijks en Luxem burgs transport organiseren. Met de bedoeling de wereldvrede te bevorderen door religieus onderling be grip hebben het Japanse bijbelgenoot schap en de All Japan Buddhist Asso ciation een lunchbij eenkomst belegd in het Ginza-hotel in Tokio. Tijdens deze lunch wisselde men op ceremoniële wijze de bijbel en de heilige boeddhis tische geschriften uit. De vergadering heeft zijn oorsprong gevonden in een gift van het Deense bijbelgenootschap als tegemoetkoming in de kosten van het uitreiken van bijbels aan boeddhistische priesters in Japan. Op de lunchbijeenkomst toonde de algemeen secretaris van de Buddhist Association zich zeer verheugd over de uitwisseling van bijbel en sutra. Hij onderstreepte de behoefte aan een geestelijke confrontatie met het groeien de atheïsme en materialisme in Japan. Van 18 tot 23 augustus zal in het eerste vrijzinnig christelijk lyceum in Den Haag het driejaarlijks congres van het internationaal verbond voor vrij zinnig christendom en geloofsvrijheid worden gehouden met als thema „Een geloof voor de wereld van morgen". Er worden deelnemers verwacht uit West-Europa, de Verenigde Staten, O.- Europa, Japan, India en Afrika. Dr. Ralph S. Bunche, ondersecretaris bij de Verenigde Naties, zal spreken over „Moral Standards for the World of To morrow". Verdere sprekers zijn sir Alistair Hardy van de universiteit van Oxford („Scien ce and religion"), prof. Dietrich von Oppen socioloog aan de universiteit van Marburg („Dynamics of Faith and the Community") en prof dr. H. C. Rümke, oud-hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht („Keeping your own inte grity"). Prof dr. L. J. van Hoik zal rap porteren over zijn bevindingen op het Vaticaans concilie. Werner Keller heeft indertijd naam gemaakt door zijn „De bijbel heeft toch gelijk." Dit boek heeft zeer veel cri- tiek gekregen en het kon ook wel wor den beschouwd als een soort compen dium zonder een vaste lijn. De schrijver heeft nu een nieuw boek over dit onderwerp het licht doen zien, dat „De wereld van de bijbel in beeld" heet. Voor degenen, die graag plaatjes kijken is het een ideaal boek, omdat Keiler inderdaad een goede keuze heeft gemaakt uit het beschikbare mate riaal. (Uitgave H. J. Paris, Amsterdam). Maar als men na een vluchtig door bladeren het boek eens nader gaat be kijken blijft een gevoel van teleurstel ling toch niet uit. Men wil in zo'n boek toch een bepaalde synthese aantreffen, en die ontbreekt volledig. Terwijl ieder goed archeologisch boek een beeld geeft van de verschillende theorieën, die opgeld doen. gaat dit boek hieraan volledig voorbij. Opmer kelijk is ook, dat voornamelijk de „rand" wordt behandeld, en Israel zelf wat op de achtergrond blijft. Voor iemand, die de bijbel nog nooit heeft gelezen zal dit boek tamelijk duister zijn. „De wereld van de bijbel in beeld" is een plaatjesboek, dat iets laat zien van de oude rijken, die voor de histo rie van Israel een rol hebben gespeeld. Maar veel meer is het eigenlijk niet.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 14