VAN DAG TOT DAG hartveroverende één feest van kleur en fleur! libelle Londen acht deling van eiland Cyprus wenselijk Rakettenfirma zet haar activiteiten stop :s: cp VEZENO WERELDNIEUWS President Johnson beraadt zich op hoog niveau over Cuba Ie afwachting Oecumene Ook de BP vraagt concessie aan Vergeten Commissie van goede diensten over Panamakanaal Miss Frankrijk eist schadevergoeding Communisten sterk in Afrika raatótccl Fransen leveren Castro vrachtauto's SPAANSE SINAASAPPELEN 0p Je ZATERDAG 8 FEBRUARI 1964 3 V. m HAARLEM het blad naar yjiy Jjèrt! Kroesjtsjev geeft een verkeerde voorstelling" Russisch protest en Westduitse ontkenningen van Sappig... kenteken van de Tien miljoen dollar van sigarettenindustrie voor onderzoekingswerk N. van der Kolk-Werkema VERZEKERT ZIEKENHUISKOSTEN Jp V v Jhhf De crisis in het Nederlandse koningshuis tekent zich steeds duidelijker af, al ont breekt iedere officiële openhartigheid. De beraadslagingen van het kernkabinet en het seniorenconvent wijzen erop, dat de kritieke situatie in het koninklijke gezin gevolgen dreigt te hebben voor de stabili teit der verhoudingen binnen ons staats bestel. Om deze gevolgen in de hand te houden en zoveel mogelijk te bezweren, beraden de hoogste organen van landsbe stuur zich diepgaand, terwijl de koninklijke familie van haar kant pogingen in het werk stelt een gezinscrisis te boven te komen. In deze situatie komt wellicht dit week einde volledige opheldering, echter zonder dat de zekerheid bestaat dat de consequen ties der gebeurtenissen met ernstig zullen blijken. De vurige hoop dat alles tenslotte ten goede zal keren, vervult allen die bij de gebeurtenissen betrokken zijn en is voorlopig voor het in onzekerheid ver kerende Nederlandse volk de belangrijkste overweging. Het zou diep te betreuren zijn wanneer de stap van prinses Irene naar de r.k. kerk het gevolg zou hebben, dat een nieu we splijtzwam gaat optreden tussen de Ne derlandse katholieken en protestanten in een situatie, die toenadering en vriend schappelijk contact ook op geloofsgebied beloofde. De „oecumene" is een veelgebruikt en ook wel enigszins misbruikt woord, een woord dat iets van een mode in zich draagt. In het communiqué óver de ge loofsovergang van prinses Irene werd het volkomen misplaatst gebruikt. Het paste er niet in en dit feit heeft veel mensen geërgerd, die overigens de keuze van de prinses in alle opzichten eerbiedigden. Om de felle reacties van bepaalde pro testante zijde op de geloofsdaad van de prinses beter te begrijpen, moet men zich verdiepen in de grondslagen van beide richtingen en in hun leerstellige verschil len, voor zover die bij een bekering be trokken worden. Volgens het blad „De Protestant" van 7 februari moet de r.k. kerk prinses Irene hebben beschouwd als „een ketter, die zijn dwalingen moet verwerpen voordat hij de sacramenten kan ontvan gen."'Dit verwerpen van dwalingen en af zweren van de ketterij staat samengevat In de r.k. geloofsbelijdenis, die bij opne ming van bekeerlingen door hen moet wor den afgelegd. „De Protestant" drukt de ze geloofsbelijdenis af en zegt er terecht bij: zij liegt er niet om! Terecht, omdat deze belijdenis geheel en al gesteld is in bewoordingen, die herinneren aan de zwartste dagen der inquisitie. alle ketterijen die door de kerk zijn veroor deeld, verworpen en vervloekt zijn, ver werp en vervloek ik eveneens.En verder: „Dit ware katholieke geloof, zon der hetwelk niemand kan worden ge red Men kan zich voorstellen dat het pro testanten, die aannemen dat deze woor den (en andere van gelijke strekking) uit de mond van prinses Irene hebben ge klonken voordat zij in de r.k. kerk werd opgenomen, zeer pijnlijk te moede zal zijn. De geloofsbelijdenis van Nicea, uitgebreid met die van Tarente, opgenomen in de kerkelijke Codex, bevat formuleringen die eerder vijandig dan verzoenend klinken. Het is echter de vraag of dat iets afdoet aan het feit, dat prinses Irene haar over tuiging heeft gevolgd en dat deze overtui ging een volkomen vrije keuze moet zijn en blijven. De bewoordingen van de ge loofsbelijdenis, hoe krenkend misschien ook, veranderen daar niets aan. „De Pro testant" stelt het echter zo, dat het r.k. episcopaat verplicht is openlijk mede te delen, in welke bewoordingen prinses Ire ne haar belijdenis heeft gedaan. Alsof daarvan zou afhangen, of men in protes tante kringen de daad van de prinses zou accepteren of niet. Er zijn waarschijnlijk in de r.k. kerk nog wel meer elementen van verguizing en discriminatie overgebleven uit de tijd dat zij zich door de reformatie bedreigd en ontkracht voelde. Wij menen echter dat men zich aan pro testante kant niet moet vastklampen aan deze overblijfselen om de oecumenische gedachte geweld aan te doen. Is de oecu mene niet juist ontstaan door de bereid heid aan r.k.-zijde om deze rudimenten te verwijderen en schoonschip te maken ten aanzien van onredelijke, verouderde, on houdbare en irritante bijkomstigheden, die de toenadering tot andere geloofsovertui gingen in de weg stonden? Het lijkt ons noodzakelijk om de hele idee der oecumene te schrappen uit het relaas van de toetreding der prinses tot de r.k. kerk, omdat er geen enkel ver band is. Maar daarom behoeft men bui' ten deze aangelegenheid om toch niet de oecumenische gedachte geschaad te zien? Wie zou hebben verondersteld dat de oecu mene bedoeld is geweest om te voorkomen dat de verschillende kerken elkanders ziel tjes zouden trachten te winnen, was al van het begin af aan op het verkeerde pad. Het geloof laat zich immers niet bin den in kartels, waartussen deconcurrente afspraken gelden Menigeen zal met grote verbazing hebben gelezen dat de 1200 ambtenaren van de EGKS, de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, plannen hebben om te gaan staken voor salarisverhogingen. Zij baseren hun eisen op de bewering, dat de ambtenaren in de diverse aangesloten staten ruim vijftig percent opslag hebben gekregen sedert 1963. Dat percentage zal menig ambtenaar ten onzent ongerust naar zijn salarisstrook je hebben doen grijpen, in de veronder stelling dat men hem per abuis vergeten heeft bij de elkander opvolgende loon- ronden van ongeveer vier per jaar en twaalf percent per ronde. Er moet ech ter beslist een fout geslopen zijn in de be richtgeving, die de EGKS-ambtenaren over de salarisverhogingen in de aangesloten landen heeft bereikt. Het kan natuurlijk ook zijn, dat zij de verhogingen der zes aangesloten landen bijeen hebben opgeteld, en met 6 vermenigvuldigd. Zij vragen echter zelf slechts twee per cent verhoging, tenzij in deze berichtgeving ook een fout is geslopen en die twee zes maal moet worden genomen. Er wordt wel is gefluisterd dat de salarissen der EGKS al van het begin af aan aan de hoge kant waren. Nu blijkt, dat de enorme voordelen der Gemeenschap alleen ten goe de zijn gekomen aan ambtenaren der aan gesloten landen en dat men de eigen men- i vergeten heeft. Die twee percent is daarom niet onredelijk, maar als we op de EGKS-manier rekenen, zullen onze kolen er misschien 6 maal 2 is 12 keer duurder door worden. De oliemaatschappij B.P (British Petro leum) heeft op grond van de resultaten van seismisch onderzoek een concessie aanvraag ingediend voor dat gedeelte van de Waddenzee, dat behoort bij de provincie Friesland en dat de eilanden Vlieland, Ter schelling, Ameland en Schiermonnikoog en de daarbij behorende territoriale wateren omvat. De B.P. is na de N.A.M., Caltex en Mobil Oil de vierde maatschappij die in het Waddengebied een concessie-aan vraag indiende. v-oJL* lib'elles MODESHOW Treed binnen in Libelle's domein der modeen zie al dat gezelligs, al dat moois, al dat nieuws dat lente en zo mer de goed geklede vrouw brengen! Sprankelende stoffen, 'n weelde van mo dellen één bekoorlijk feest van kleur en fleur. En van al wat U bewondert kunt U straks patronen bestellen! Tot ziensop de Libelle modeshow. In Café-Restaurant Brinkmann (Hilde- brandzaal), ingang Smedestraat op woensdag 12 februari en donderdag 13 februari 1964. Kaartverkoop: aan het Libellehuis, Nassauplein 3 op maandag 10 februari en dinsdag 11 februari van 9.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur, als mede aan de zaal een uur voor de aan vang van elke show. Toegangsprijs f 1.- p. p. Aanvang: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. LONDEN (AP) Premier Douglas- Ilome en zijn regering zijn tot de con clusie gekomen dat een bepaalde vorm van deling van het eiland Cyprus de eni ge manier is om een oplossing te vinden voor de toekomst van Cyprus, zo verluidt in Londen. De Britse regering zou van mening zijn dat de toestand van een de facto deling zich reeds aftekent, ook al zien de meeste betrokkenen in het geschil deling als een onbevredigende oplossing. Turks- en Grieks-sprekenden op het eiland scheiden zich van elkaar af, aldus de zegs lieden. Gezinnen van beide groepen trek ken zich uit geïsoleerde posities terug naar een vriendelijker gezinde omgeving. Turks-Cyprioten dringen reeds enige tijd op een vorm van deling aan, waarbij de twee delen een soort federatie zouden kun nen vormen. De Grieks-Cyprioten die 80 percent van de bevolking van 600.000 per- (Van onze correspondent) BONN Nadat de Duitse bondsrege ring tweemaal had ontkend dat Duitsers op haar grondgebied militaire vervaardi gen, is het bericht uit de lucht komen vallen dat de „Waffen und Luftrüstungs A.G." in Hamburg haar bedrijvigheid toch maar heeft stopgezet. De Westduitse ont kenningen kwamen in antwoord op een Russische protestnota, die beweerde dat deze Hamburgse firma bereid zou zijn op- drachten voor tactische raketten aan te nemen. De Westduitse staatssecretaris van bui tenlandse zaken, Carstens, deelde de Rus sische zaakgelastigde deze week mee dat de Sovjet-Unie geen enkel recht heeft op inlichtingen hierover, maar dat hij dit beginsel aanvaard zijnde wel kon mee delen dat er geen militaire raketten in West-Duitsland worden vervaardigd. De Westduitse woordvoerder Von Hase deed er de volgende dag nog een schepje ironie bovenop. Weliswaar had de Ham burgse firma vorig jaar december binnen- en buitenlandse geïnteresseerden geïnvi teerd voor een demonstratie raketschieten, maar dat waren dan „raketten voor we tenschappelijk onderzoek." Von Hase zei dat: „De Sovjet-Unie er goed aan zou doen haar inlichtingenbron wat beter te controleren voor zij diplomatieke stappen doet." De Russische diplomatie had inmiddels Washington en Londen herinnerd aan de Westduitse belofte geen raketten te pro duceren. En hoewel het natuurlijk moge lijk is dat de geallieerde inlichtingen diensten ook wat beter gecontroleerd moe ten worden, de Britten en Amerikanen kwamen niet met een concrete ontkenning. Het enige concrete aan de hele affaire is nu dat de Waffen und Luftrüstungs A.G. haar activiteit staakt. Maar aangezien zij haar demonstratieraketten niet zelf had ge maakt maar bij andere Westduitse fir ma's had besteld, rest nu de vraag wie zich verder in West-Duitsland met raket- tenbouw bezig houdt? En ten bate van wie? Van de westelijke wereld of bij voor beeld van Egypte? sonen uitmaken, verzetten zich tegen het denkbeeld. Onder Britse ministers leeft nog de hoop dat president Makarios toch zal toegeven, al was het alleen maar omdat het alter natief voor de voorgesteld internationale macht zou zijn het gevaar van een Turkse invasie van Cyprus. Men verwacht dat Britse functionarissen en vertegenwoordigers van de beide Cypri sche bevolkingsgroepen hun streven naar overeenstemming over een vorm van in ternationale vredesmacht op het eiland zul len voortzetten. Het grote geschilpunt is de vraag in hoeverre een dergelijke internationale macht ter handhaving van de orde onder de zeggenschap van de UNO zal moeten vallen. President Makarios wenst een grotere mate van UNO-zeggenschap'dan de westelijke bondgenoten willen toestaan. Raoef Denktasj, leider van de Turks- Cyprioten bij het overleg is naar Ankara gevlogen. Hij verklaarde de toestand zeer ernstig te vinden en wekte alle betrokke nen op Makarios duidelijk te maken dat er geen kans meer is op een verenigd Cyprus. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat-de nota van premier Kroesjtsjev over Cyprus een volkomen verkeerde voorstelling van za ken op het eiland geeft. Het ministerie voegt hieraan toe: „Het is onmogelijk te geloven, dat die nota bedoeld is als een constructieve bijdrage tot de oplossing van het probleem-Cyprus." „Wij betreuren het ten zeerste, dat de heer Kroesjtsjev ver kozen heeft zich op deze wijze te uiten nu de Britse regering tezamen met ande re regeringen en de regering van Cyprus probeert een oplossing te vinden." In de nota van Kroesjtsjev wordt Groot- Brittannië, de Verenigde Staten en de an dere NAVO-mogendheden verzocht van Cyprus af te blijven en het eiland zijn eigen problemen te laten oplossen. CHICAGO (Reuter Zes van de groot ste Amerikaanse sigarettenfabrikanten zijn overeengekomen aan het Amerikaanse me dische genootschap een bedrag van 10 miljoen dollar ter beschikking te stellen voor een onderzoek naar het verband tus sen het roken en de gezondheid. Een instituut voor kankeronderzoek in Buffalo (New York) ontwikkelt een siga ret, die gemaakt is van gedroogde kool bladeren. Rokérs die de sigaret hebben gekeurd zeggen dat zij lijkt op een lichte sigaret, maar dat de geur niet lekker is. WASHINGTON (Reuter) De landbouw- commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met algemene stem men een miljoenen vergend noodprogram- ma goedgekeurd, dat beoogt speurwerk te verrichten om het roken te ontdoen van gezondheid benadelende factoren. WASHINGTON (AFP) De raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) heeft zich te Washington met vijf tien tegen nul stemmen, bij twee onthoU' dingen Chili en Columbia uitgesprO' ken voor de vorming van een algemene commissie die een onderzoek moet instel len naar de oorzaken van het conflict tus sen Panama en de Verenigde Staten over het Panamakanaal en moet trachten het geschil op te lossen. De commissie zal bestaan uit vertegen woordigers van alle leden van de raad van de O.A.S., met uitzondering van de Verenigde Staten en Panama. VERSAILLES (Reuter) Muguette Fa- bris, die vorig jaar de titel „Miss Frank rijk" won heeft van de voorzitter van het comité, Poirot de Fontenay, honderdduf zend francs schadevergoeding geëist om dat deze haar belasterd zou hebben door te beweren dat zij, voordat zij in badpak op de schoonheidswedstrijd verscheen, de natuur een stevig handje had geholpen. De Franse schone legde bij de rechter die haar aanklacht behandelde, een medische verklaring op tafel. In het van dertig december daterende attest ver klaarde de arts die de schoonheidskoningin had onderzocht dat haar borstmaat op die dag 89 centimeter bedroeg. DAKAR (Reuter) President Tsirana- na van dé republiek Malagasië heeft in een interview met het weekblad United Afri- caine verklaard, dat de Sovjet-Unie in Somali een militaire basis bouwt, waar van de kosten ongeveer 215 miljoen gul den bedragen. Voorts zei hij, dat er Russen en Chinezen naar Kenya, Tanganyika, en Zanzibar zijn gekomen. In Malagasië bevinden zich vol gens Tsiranana reeds 13.000 Chinezen ter wijl er nog voortdurend bijkomen. „Zij zijn agenten van de Chinese penetratie" aldus de president. 1500 meter Thuiskomend van een boodschap vond ik de achterdeur versperd door de cocosloper uit de gang, die daar op een achteloze hoop was neergeworpen. „Ga weg, ga weg"! kreet een van mijn zonen, die in gebukte houding met een ijsmuts op het hoofd, kwam aandenderen op zijn rolschaatsen, „ga weg, je staat in me bocht!" Net op tijd trok im mezelf terug op de cocosheuvel, die ik juist met enige moeite bedwongen had en zag mijn zoon beentje over door de keuken gaan en daarna met een sprong over de drempel de gang weer in rollen. Boven het geraas van de wieltjes klonk de opgewonden stem van mijn dochtertje: „Daar komt Liebrechts aan, dames en heren, hij ligt een hele ronde voor, hij is geweldig, dames en heren, Liebrechts gaat als eerste door de fienisj, hoera!" De wieltjes stopten knerpend, de schaats kampioen riep luid en misprijzend: „Een verslaggever roept niet hoera, dat doet het publiek en ik bèn Liebrechts niet, sufferd, ik ben Cees Verkerk, stommerd!" „5 vunt 6. 5 punt 4, 5 punt 9, 5 punt 6", klonk de kalme stem van mijn oud ste zoon van de trap. Ik waagde me de gang in en vroeg, ta melijk overbodig: „Wat doen jullie, jon gens?" „1500 meter", zeiden ze, „Olympische Spelen, snap je wel? Maar zij is zo'n suf ferd, ze kan maar niet onthouden, dat ik Verkerk ben, ze loopt een beetje achter. Hij is de jury en ook journalist, doe je mee, we hebben geen publiek, dan mag jij publiek zijn." „Ik moet toch eten koken." weerde ik zwakjes af, maar dat was flauw, zeiden ze, dat was nergens voor nodig en ik kon trouwens toch niet in de keuken, want anders hadden ze geen bocht. Ik moest op de trap zitten, achter de jury-journa list die gehuld was in zijn vaders regen jas, en ïk moest een ijsmuts opzetten en juichen als Verkerk uit zijn bocht kwam. „En als ik de cijfers opgelezen heb, moet je joelen," zei de jury. Goed, Verekrk reed onze gang door, sprong over de drempel, de wieltjes den derden over de tegels, de t.v.-verslaggeef ster schetterde in de stofzuigerslang en ik juichte en joelde. „Ik reed vertraagd hoor," zei Verkerk, na de zesde ronde, „als ik echt hard rij, ben je zó die 1500 meter door, daar is niks an!" Ik bedacht, dat het nog te prijzen was, dat ze niet vertraagd gingen rodelen of ski-springen van de zoldertrap en daarom juichte en joelde ik nog maar een poosje mee, tot het met het eten echt niet langer meer kon wachten. De Olympische ploeg kreeg de opdracht de rommel op te rui men en ik ging de kamer binnen en vond daar mijn jongste zoon, zoet met gekruis te benen in een grote stoel, een duim in zijn mond. Ik aaide hem over zijn bol en vroeg: „Moet je ook niet kijken naar de Olym pische spelen in de gang?" Hij zei, met volle mond, want die duim gaf hij niet prijs: „Ik zag toch allés op de televisie." VEZENO ZAANDAM WESTZIJDE 212 TEL 6 3441 v :V- v' V,-7 f J (Van onze correspondent) WASHINGTON In alle officiële ver klaringen van de Verenigde Staten treedt de vastbeslotenheid naar voren om de op Cuba gelegen basis Guantanamo te be houden. De minister van Buitenlandse Za ken, Dean Rusk, vestigde daarop op een persconferentie nadrukkelijk de aandacht. Washington accepteert ook niet dat er een verband wordt gelegd tussen het feit dat de Verenigde Staten Cubaanse vissers hebben laten opbrengen die de territoriale wateren schonden en de garnizoensrech ten van Guantanamo die krachtens het be staande verdrag alleen met goedvinden van de beide partijen kan worden opgehe ven. Langdurig overleg van president John son met zijn topadviseurs leverde gisteren het bewijs dat de Cubaanse provocaties in Washington niet licht worden opgevat. Men houdt er rekening mee dat het in cident, dat heeft geleid tot de afsnijding van de watertoevoer op Guantanamo door een nog onvoorziene wending veel ern stiger kan worden. De Amerikaanse rege ring wil daartoe beslist geen aanstoot ge ven door overijld of radicaal optreden. Inmiddels zijn de reacties in politieke kringen van de Verenigde Staten veel fel ler dan die van de regering. Democrati sche leiders in de volksvertegenwoordiging staan achter het optreden van de president maar anderen, zowel bekende Democraten als Republikeinse leiders eisen een dras tisch optreden tegen Fidel Castro. Vooral een economische blokkade wordt geëist. De republikeinse presidents-kandidaat se nator Goldwater wil zelfs mariniers ge bruiken om de watervoorziening met ge weld te herstellen. De uitbarstingen van deze altijd radicale en strijdlustige sena tor worden echter niet volkomen ernstig genomen, hoewel ze in de grond het on geduld en de wrevel van vele Amerikanen vertolken. In politieke kringen in Washington acht men het niet uitgesloten dat deze nieuwe Cubaanse irritatie de Verenigde Staten aanleiding zullen geven van hun bondge noten meer medewerking te vragen bij het economisch isolement van Cuba. De handel van de bondgenoten met Cuba wekt hier toenemende wrevel. PARIJS (AP) Driehonderd zware vrachtwagens zijn met goedkeuring en fi nanciële waarborgen van de Franse rege ring aan Cuba verkocht. De waarde van het contract zou ongeveer 50 miljoen franc bedragen. Aanvankelijk had de re gering alleen een verkoop a contant goed gekeurd, maar tenslotte stemde zij er in toe tachtig percent van het krediet te ga randeren met het oog op de verkoop voor 11 miljoen dollar autobussen aan Cuba door de Britse Leyland Motor co., con currenten van Berliet, Lyon, de Franse leverancier. In Lyon verluidt ook dat Cu ba met de Continental-maatschappij on derhandelt over tractoren. Dodelijke straal. In Washington is gezegd dat de ontwikkeling van een „dodelijke straal" een van de doelstellingen is van geleerden in Amerika en Rusland. De democratische senator Russel verklaar de in een interview dat dit een onver wachte doorbraak zou kunnen worden die een van beide kanten een grote voor sprong zou kunnen geven in de machts strijd in de wereld. De andere zijn de ontwikkeling van een doelmatig antira- ketwapen die krachtige raketten zou kunnen opsporen en vernietigen en de perfectionering van een elektronisch ap paraat dat „onderzeeboten onder water overal zou kunnen opsporen". Machtsdemonstratie. Bij een gevecht tus sen Zuidvietnamese regeringstroepen en communistische guerrillastrijders zijn deze week ruim honderd man aan rege ringszijde en 65 communisten gesneu veld, aldus wordt in Saigon bericht. In Amerikaanse militaire kringen meent men dat het hier gaat om een machts demonstratie van de regering in verband met de eenzijdige afkondiging van een bestand door de communisten, dat woensdag, de dag voor nieuwjaar, in gaat. Lik op stuk. De Japanse regering heeft, in antwoord op de brief van premier Kroesj tsjev waarin wordt voorgesteld het ge bruik van geweld tot oplossing van grensgeschillen te verbieden, verklaard dat als de Russische regering een inter nationaal verdrag over territoriale ge schillen-wil sluiten, zij eerst de eilanden Koenasjiri en Etorofoe aan Japan dient terug te geven. Niet-inwilliging van deze rechtvaardige eis zou, aldus de Japanse premier Ikeda, in tegenspraak zijn met bereidheid tot vreedzame regeling van internationale vraagstukken. Advertentie Let op SUS in uw bus Zaakgelastigde. Men verwacht dat de Franse regering „over enkele dagen" een zaakgelastigde voor Peking zal be noemen, zo is van regeringszijde in Pa rijs meegedeeld. Landhonger. Na de berichten uit Peru dat boeren op eigen gezag en vaak met ge weld zich van landerijen meester maken, wordt uit Brazilië gemeld dat grondeige naars zich daar van machinegeweren voorzien om aanvallen van landhongeri- ge boeren te kunnen afslaan. Een belofte aan de boeren om grondbezit van de regering onder hen te verdelen zou niet voldoende zijn aangezien hiermee slechts een vijfde van de gezinnen zonder bouw grond geholpen kunnen worden. Onteige ning van braak liggende particuliere grond ten behoeve van de boeren lijkt de enige oplossing. Aanvallen. Volgens een communiqué van de rechtse strijdkrachten in Laos zijn er hevige gevechten tussen deze troepen en eenheden van de pro-communistische Pa- thet Lao en Vietminh gaande in de sec tor Xiengkhouang in het zuidwestelijk» deel van de Vlakte der Kruiken. De link se strijdkrachten doen krachtige aan vallen. Uitstel. President Radjakrisnan van India, die herstellende is van twee oogopera ties, heeft de staatsbezoeken die hij dit voorjaar aan de Sovjet-Unie en Oost- europese landen zou brengen, uitgesteld zo verluidt in New Dehli. Proef op de som. Het Amerikaanse natio nale bureau voor de lucht- en ruimte vaart (NASA) heeft plannen voor de lan cering van een nieuwe reeks sonderings raketten in Noorwegen. De raketten zul len worden gebruikt om theorieën te toetsen over het „d-gebied van de iono- sfeer", een elektrisch geladen laag van de atmosfeer die zich op een hoogte van 56 tot 64 kilometer boven de aarde be vindt. Deze laag is van belang voor ra dioverbindingen omdat er zekere radio golven door kunnen worden afgebogen of er door naar de aarde kunnen worden teruggekaatst.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3