Carnaval trekt steeds meer noorderlingen HOE IS HET ONTSTAAN? -n V. J Wereldraad vraagt hulp voor de overlevende Watoetsi's K n i r u l l ft n n ii i PRINSES IRENE II Weduwe Oswald twijfelt niet aan schuld van haar man i/ ii i n o r i n n llllll Hotels in Maastricht volgeboekt Studenten stalen bord Prinses Ireneschool Hurkos wijst een verdachte aan in Bostonse moorden Lawine kost vier Noren het leven Nieuw proces in moordzaak van een negerleider Topoverleg over Sovjet-landbouw Dr. Josef Mengele waarschijnlijk Paraguees Aartsbisschop van Zuid-Afrika zegt waar het op staat Nasser acht een oorlog met Israel onvermijdelijk 1964 FEBRUARI ZATERDAG ipiii lllgfi-:: SPÉÉ lil i liiiili Bijenkorf naar Eindhoven Dit woord: SPOED Dit woord: SOM Dit woord: OCH Dit woord: SCHRAP Ofschoon men in Limburg van het carnavalsfeest geen vreemdelingenindustrie wil maken zakken ieder jaar meer noorderlngen naar het zuiden af om een snuifje van dit grote folkloristische volksfeest te proeven. Als voorboden van de Hol landse bezoekers treden ieder jaar studenten van de verschillende universiteiten op, maar dit jaar boekten ook hele vriendenclubs, gezelschappen, tot complete gezinnen toe voor een reis naar het Limburgse camavalsland, waar men van zondag af drie dagen op gepaste wijze de kop lof heeft. Een kop op een camavalspakje, al of niet gemaskerd of geschminkt. Met de jaarlijkse gasten uit België, Duitsland, Luxemburg, tot Nrd.-Frankrijk toe, komen dit jaar ook vele gasten uit de steden boven de grote rivieren in Lim burg carnaval vieren. De stedelijke en provinciale V.V.V.'s hebben inlichtingen aan de lopende band kunnen geven. Heel wat hotelbedden in de plaatsen waar carnaval bruisend wordt gevierd, zoals Maastricht, Valkenburg en Venlo, zijn al besproken. Trekpleisters in deze plaatsen zijn de specialiteiten op het camavalsmenu en de dwaze optochten, die zondag en maandag als een bonte storm van gemaskerde carnavalsvierders met tientallen humoristische praalwagens rondtrekken, prins Carnaval en zijn raad van elf ter ere. Volgeboekt De grote hotels in Maastricht zijn al weken van tevoren volgeboekt. De helft van de gasten reserveert meestal dade lijk weer voor het komend carnaval. Daarbij zijn ook vele oud-Maastrichte naren, die naar het „buitenland" geëmi greerd zijn, maar voor geen goud het carnavalsfeest willen missen. Valkenburg, dat een grotere hotelac commodatie heeft dan Amsterdam, raakt niet zo gauw uitverkocht. Daar is nog wel een bed te vinden voor de nakomer, die zich deze drie dolle dagen in het plezier wil storten. Straatcarnaval Maastricht schijnt bijzonder in trek te zijn bij de Amsterdammers, de Groningers en de Rotterdammers. De Limburgse hoofdstad is dan ook de enige stad in dit camavalsland, die het onovertroffen straat carnaval viert. De straten in de binnen stad zijn carnavalesk versierd en verlicht. Het Vrijthof krijgt binnen de bonte licht- guirlandes tussen de bomen een enorme dansvloer. Tot diep in de nacht dansen in deze openlucht-troonzaal van Maastricht de „maskers" op de typische carnavals muziek. Wie dit weekeind in Maastricht arriveerde en naar het carillon van het stadhuis op de markt luisterde kon er al kennis mee maken. Vier maal per uur speelt het carillon er carnavalsdeuntjes. De „volksliederen" van de vele prinsen car naval, die de stad met wijsheid regeerden. Fotografen en filmers waren paraat op de rijksweg langs het paleis S'oest- dijk om op hun wijze bij te dragen aan de verslaggeving over de ge beurtenissen in en om het konink lijk gezin. De Delftse politie heeft de daders gear resteerd, die in de nacht van donderdag op vrijdag het naambord hebben verwij derd van de Br i n s es -1 r en ekl euter scho ol aan de Molslaan te Delft. Het bleken vier studenten te zijn, in de leeftijd variërend van 17 tot 20 jaar, die zich na een borrelpartij op de sociëteit aan een ware strooptocht te buiten waren gegaan. Ze namen verkeersborden, een kap van een benzinepomp, twee achterlich ten, een auto-koplamp en na het forceren van een sigarettenautomaat 75 pakjes si garetten mee naar huis. De jongelui zijn, beschuldigd van dief stal met braak, vernieling en baldadigheid in verzekerde bewaring gesteld. BOSTON (Massachusetts) (AP) De Nederlandse psychometrist Peter Hurkos heeft een week in het diepste geheim in Boston doorgebracht om in samenwerking met de plaatselijke autoriteiten te trach ten de elf wurgingen van vrouwen in het oosten van de staat Massachusetts op te lossen. Procureur-generaal Brooke vertelde dat Hurkos de autoriteiten geleid heeft naar een verdachte, die thans in een inrichting voor geesteszieken is opgenomen. Hurkos beweert, naar Brooke zei, in zeventien landen geholpen te hebben bij de oplossing van 27 moorden. Hurkos on derzocht bewijsstukken die verzameld werden en kwam toen met een beschrij ving die klopte met die van een 57-jarige man die wordt ondervraagd en psychia trisch onderzocht. Hurkos beschreef zijn gewicht, lengte, lichaamsvormen, kleur van zijn haar, ogen en andere fysieke en geestelijke eigenschappen. Hij had als leeftijd ongeveer 57 opgegeven. Brooke verklaarde dat Hurkos' bevin dingen in een proces niet als bewijsmate riaal kunnen worden gebruikt. Hurkos meent dat alle elf wurgingen het werk zijn van één persoon. Hij rekende een hono rarium van 1.000 dollar plus onkosten die de 1.000 dollar niet te boven zullen gaan Het initiatief om hem naar Boston uit te nódigen kwam van een burger die onbe kend wenst te blijven; ook het geld kwam uit particuliere bronnen. (Van onze correspondent) De Bijenkorf gaat een vierde warenhuis in Eindhoven vestigen. Het gebouw zal volgend jaar verrijzen. Het warenhuis zal worden geflankeerd door een winkelgalerij die door een aparte n.v. wordt geëxploi teerd. De Bijenkorf heeft zaken in Amster dam, Den Haag en Rotterdam. Er was in het Middelnederlands een werkwoord hem spoen: zich be ijveren, iets met vlijt behartigen Men neemt aan dat dit werkwoord samen hangt met het Latijnse s p a t i u m dat ruimte betekent en ook met spes: hoop, verwachting Eigenlijk is spoed dus: voortgang, vandaar nog het spreekwoord: haastige spoed is zelden goed. Uit voortgang vloeit voort: levensgang, lot; men zeide bijvoorbeeld: elk bidt dat zijn spoed betert. Vandaar dat spoed ook gebezigd werd in de zin van voorspoed. Vondel zegt: Ik wensch, tot heyl van 't huis, u aller hande spoed. De tegenwoordige betekenis is: haast. Men spreekt van een spoed bestelling, een spoedbehandeling enz. Natuurlijk horen bij spoed de woorden zich spoeden en spoedig. De som is de uitkomst ener optel ling. Het woord is ontleend aan het Franse s o m m e dat weer komt van het Latijnse summa: de hoofdzaak, het geheel. Daarna is som gaan be tekenen: bedrag aan geld. Men spreekt van een aardige som of van een ronde som. Verder gebruikt men som voor: rekenkundig vraagstuk. Er is dan sprake van een moeilijke of gemakke lijke som en van de proef op de som. Vroeger was een gewone term: i n s o m m e voor: kortom. Ook bestond een merkwaardig gebruik dat men o p een sommetje drinken noemde, waarbij men, speciaal bij een bruiloft, met iemand van het andere geslacht uit één glas dronk onder het wisselen van kussen. Men neemt aan dat dan het aantal kussen per glas werd opgeteld, maar zeker is dit niet. Grammaticaal is och een tussen werpsel, ontstaan uit ach. Uit de vol gende voorbeelden blijkt dat het woord zowel misnoegen als ontevreden berus ting, verlangen, vrome verzuchting en tedere aandoening kan uitdrukken. Men vergelijke: Och, mijn plezier is er al weer af; och, het vers was zo goed als uit; och toe, mevrouw, zei Koosje; och mijnheer, de rijke lui weten dat zo niet: och heer, zei mijn tante halfluid en haar ogen werden allervriendelijkst klein. Ze zijn alle ontleend aan het verhaal De Familie Stastok in de Ca mera Obscura. Wie de jammerklacht och! niet ern stig opvat, antwoordt: O g was de koning van Bazan. Bazan Was een landstreek ten oosten van de Jor daan en ofschoon Og een reus was, ver sloeg hem Mozes met zijn Israëlieten. (Deut 3 11). In het hedendaagse Nederlands komt schrap eigenlijk alleen voor in de uitdrukking: zich schrap zet ten: zich gereed maken een aanval af te weren. Wij hebben te maken met een woord dat samenhangt met het werk woord schrappen: een streep trekken. De eigenlijke betekenis van schrap is dus: de streep waarop men de voet plaatst bij het begin van een wed loop. Zich schrap zetten wil dus zeggen: de voet stevig tegen de aarde drukken om zich op een gegeven teken goed te kunnen afzetten. Vroeger kende men ook de verbindingen: schrap staan, ra ken, komen, stellen, maar die komen thans nog slechts dialectisch voor. De Groningers zeggen: hij is goud (goed) schrap voor: hij is schrander. De wereldraad van kerken heeft ge vraagd om een miljoen dollar (3,6 mil joen gulden) voor hulp aan de overleven den van de Watoetsi-stam in Afrika. Vol gens de wereldraad wordt het aantal in de laatste weken in Rwanda vermoorde Watoetsis geschat op twintigduizend. Protestantse zendingsposten in en bij Rwanda hebben meegedeeld dat op grote schaal genocide (rassenmoord) wordt toe gepast door de regerende Bahoetoe-stam HORNINDAL (westelijk Noorwegen) (AP). Vier Noren zijn om het leven ge komen en vier werden gewond toen enorme massa's losse sneeuw neerstortten op twee gebouwtjes die worden gebruikt door ar beiders die bezig zijn om een krachtcen trale te bouwen in het dal de Hjortedalen. Op 24 januari kwamen op dezelfde plaats twee arbeiders om door een lawine. Jackson (Missisippi) (Reuter) In het proces te Jackson in de Amerikaanse •taat Mississippi tegen Byron de la Beck- with, die beschuldigd wordt van moord op de negerleider Medgar Evers, is de jury na een etmaal van afzondering niet tot overeenstemming kunnen komen. De rech ter bepaalde hierop, dat er een nieuw pro ces moet komen. Evers werd vorig jaar in Jackson door «en schot in de rug dodelijk gewond. Beck- with, een handelaar in kunstmest, heeft steeds ontkend de dader te zijn. Volgens zijn zeggen was hij de bewuste avond zelfs niet in Jackson. Voor het proces kon beginnen waren vele dagen nodig om de jury samen te «tellen. Om verschillende redenen werden alle negerkandidaten niet aanvaardbaar geacht. Tenslotte werd de jury uit twaalf blanken samengesteld. De meeste waarne mers hadden verwacht dat de beklaagde zou worden vrijgesproken. In Jackson, waar de spanningen tussen de negers en de blanken groot zijn, is het voor blanken «en ondankbare zaak om een blanke te vervolgen wegens moord op een neger. De hoeveelheid commentaren over wat nu toch wel echt de „kwestie-Irene" is geworden is zo langzamerhand over stelpend geworden. De buitenlandse bladen brengen al het nieuws over deze zaak op de voorpagina en in de DAILY MAIL werd al een afstanddoen van ko ningin Juliana aangekondigd. Het is daarom ook onmogelijk een volledig overzicht te geven van wat er zoal leeft. We bepalen ons in deze knipselkrant dan ook tot de overgang van de prinses tot het rooms-katholicisme. In een radiotoespraak heeft ds. H. J. Kater kardinaal Alfrink dringend gevraagd of prinses Irene bij haar overgang naar het rooms-katholicisme wél of niet is ge doopt. ,Het is sinds kort mode om de niet- rooms-katholieke christenen te begroeten als broeders en zusters in Christus en om dan daarbij te verwijzen naar de doop, die ons allen verbindt. Maar het is dui delijk dat je dan niet meer een protes tant, die rooms-katholiek wordt, kunt gaan dopen." Afgoderij De kerkeraad van de hervormde ge meente in Brakel (Bommelerwaard) stuur de een telegram naar Soestdijk, waarin men signaleerde, dat „prinses Irene van Oranje zich had gebogen voor de afgoderij en de dwalingen van de Roomse hiërar chie". In HET VRIJE VOLK wordt als toelich ting van verzender ds. Langhout ge noemd: „Onze geliefde prinses m Spanje naar een kathedraal, waar alleen de meest fa natieke rooms-katholieken komen, die niet van oecumene willen weten. In Noord-Bra bant heeft op koninginnedag nog nooit de vlag uitgehangen". En de deputaten van de oud-gerefor meerden zeiden in een telegram: „Koningin en prinses eerbiedigen deze stap, niettegenstaande de koningin volgens de Heidelbergse catechismus heeft bele den dat de roomse mis een verloochening is van Christus en een vervloekte afgode rij". Mislukte speculatie DE TIJD spreekt over een mislukte speculatie: „Wij mogen wel aannemen dat het ko ninklijk huis de publicatie van de over gang wilde laten wachten op die van de verloving en wel terwille van dat deel van de publieke opinie, dat een overgang zon der verloving vermoedelijk slecht zou op nemen. Een begrijpelijk motief, tenmin ste, zolang er op korte termijn een verlo ving te verwachten viel. De hele specu latie is op twee manieren mislukt. Dit toont wel aan, dat het, achteraf bezien beter ware geweest twee zelfstandige ge beurtenissen niet te willen koppelen in één publicatie. Voor een groot deel van het publiek was dat niet nodig en zelfs minder sympathiek. Het merkwaardige is nu, dat juist dat deel van het publiek terwille van wiens gevoelens de overgang naar het katholieke geloof voorlopig ge heim is gehouden, het hardst heeft gepro testeerd over de gebrekkige voorlichting. Ironie THE GUARDIAN schrijft over de ironie van de historie: Het was door een revolutie tegen een Spaanse edelman dat Nederland als natie ontstond en het Huis van Oranje leidde deze. En nu staat Spanje onder een recht se dictatuur. De socialisten kunnen iets meevoelen van de protestantse bezorgd heid". DE PROTESTANT zegt dat een overgang tot Rome een uitdrukkelijke verwerping houtd van de (in r.k. ogen) protestantse „dwalingen". Het is daarom misplaatst in verband met zo'n overgang het woord „oecume nisch" te gebruiken. Met een dergelijk lichtvaardig gebruik van het woord „oecu menisch" doet men de zaak der oecumene geen dienst". Spaanse brief Het dagblad EL CORREO CATALAN uit Bilbao heeft een open brief aan prin ses Irene gepubliceerd, die een anti-pro testants karakter draagt. Men legt zelfs de uitspraak van de Nederlanders, dat Irene vrij is om de godsdienst te kiezen die haar goeddunkt, uit als een verkla ring dat alle godsdiensten evenveel waard zijn. „Dit, komende van de verdeelde protes tanten, is wel het duidelijkste bewijs dat prinses Irene haar waarheid het best in het katholieke Spanje kan weken." Nihilisten Het katholieke dagblad ONS NOORDEN heeft geprotesteerd tegen dat deel van de uitzending „Zo is het toevallig ook nog eens een keer," dat handelde over de overgang van de prinses. Men protesteer de tegen „de gemene manier, waarop de Wigbold-nihilisten hebben gespeculeerd op latente gevoelens van anti-papisme, en voorts opnieuw een bijdrage hebben gele verd tot afbraak van onze samenleving.' In het slot wordt betoogd „hoe lang la ten wij ons dat allemaal nog aanleunen?" Spoken De FRIESE KOERIER meent dat het blad tegen spoken vecht. Waarom was er kritiek op prinses Ire ne? Omdat zij in volle vrijheid, zonder de minste of geringste noodzaak en met grote en edele geestdrift een beeld ophing van Spanje, dat onvolledig was en daajr door vals. Uit haar relaas kreeg men eer der de indruk, dat Sinterklaas de baas is in dat land van Franco(De kri tiek ging helemaal niet tegen het rooms worden van de prinses maar tegen de volstrekt verkeerde geheimzinnigheid daar na. De kritici nemen niet alleen de prin ses volkomen ernstig maar ook het room se geloof. Zij kiezen partij tegen wat het hof gedaan heeft omdat de intrede van iemand in de roomse kerk geen minder waardige daad is die men volhardend moet verzwijgen om zo aan eeuwige schan de te ontsnappen In de NIEUWE ROTTERDAMSCHE COURANT schrijft prof. dr. H. Kohlbrug ge uit Utrecht dat dat het hem verbaast dat een Nederlandse prinses zo bang is voor de openbare mening dat zij haar ge loofsovertuiging verstopt. Een geloofsovertuiging stelt de mens in vrijheid en grote blijdschap. Wordt deze verzwegen en dat nog wel met misbruikmaking van het goed vertrouwen van anderen, want zij bezocht een oecu menische jeugdbijeenkomst zonder voor haar geloof uit te komen dat gaat het in protestantste ogen niet om een geloofs overtuiging". In hetzelfde blad treft men een ander in gezonden stuk van de heer C. van Cuyck uit Nijmegen, waarin deze meent dat het te wensen zou zijn dat bepaalde predikan ten de moed opbrachten om de juist zeer discrete behandeling van de overgang met name door de kardinaal, te waar deren. Peccavi De dringende taak van Christus' kerk de eenheid te zoeken begint met een pec cavi in de eerste persoon en vereist dat men eerbied heeft voor de ander, die zich in zijn situatie inleeft, zich onthoudt van commentaar dat zich verder uitstrekt dan de bekende feiten. Welke christen die zich misschien oprecht ergert aan de an der durft deze ergernis strikt te toetsen op oecumenische bruikbaarheid? Hij zal zich in gezelschap weten van zeer indrukwek kende getuigen, ook van de kerk van de ander." In de LEEUWARDER COURANT wordt geschreven over de mogelijke tweede doop van de prinses, waarover wij ds. Kater al citeerden: .Dat zou betekenen dat de eerste doop van prinses Irene niet als christelijk, niet als volwaardig door de r.k. kerk zou wor den erkend. In dat geval doen we maar het beste met alle toenaderingspogingen op te houden. „Oecumenisch" betekent immers niet de ene beweging naar een be peelde kerk toe, de r.k. kerk namelijk, maar de gezamenlijke beweging van alle kerken naar de ene kerk van Christus toe." Geen openheid Het DEVENTER DAGBLAD schrijft over een „overgang, die geheim gehouden werd en die juist daardoor die eerlijke openheid miste, die men van een overtuigd convertiet verwachten mag." „Toen om recente voorbeelden te noe men, een dominee Van der Linde, een do minee Loos tot het katholicisme overgin gen, kwamen zij daar met iets van ver heugde openlijkheid voor uit. Er blijkt verder bij de katholiek geworden prinses een kennelijke voorliefde, door speciale pelgrimages onderstreept, voor de Spaan se signatuur van het katholicisme, een te gelijk mystieke en zowel in maatschappe lijk als dogmatisch opzicht conservatieve signatuur, geheel anders dan die welke ook de niet-katholiek in het bewust pro gressieve en hoe langer hoe opener katho licisme van eigen Nederlandsen huize lief is". tegen de Watoetsiminderheid in het kleine land. Een bericht maakte melding van ri vieren die rood van bloed zien en over lichamen die in een tempo van veertig per tien minuten onder een brug doorstromen. Een ander bericht meldt dat van zesdui zend Watoetsis in een bepaald district slechts twaalf zich hebben kunnen redden. Op een zendingspost in Boeroendi be vinden zich 2.500 Watoetsis, die uit Zuid- Rwanda zijn gevlucht. Zij zijn de overle venden van een gemeenschap van vijftien duizend stamleden. 150.000 Watoetsis zou den uit Rwanda naar Boeroendi, Oegan da, Tanganjika en Kongo zijn gevlucht en dringend hulp nodig hebben. De raad richt de oproep aan de 209 aan gesloten kerken, protestantse, anglicaan se en orthodoxe. Het hulpfonds is ook be stemd voorvluchtelingen uit Portugese koloniën, Zuid-Afrika en Soedan. Het be stuur van de raad zal de toestand bespre ken op een vergadering, die volgende week in Odessa begint. Het blad zegt dat het verband met een verloving, dat later is gebleken, de zaak tot een openbare maakt. Het blad, vindt dat een snelle opening van zaken nodig is. „Nederland is allerminst gebaat bij het opkomen van republikeinse gevoelens, die tot nu toe zelfs bij de principieel republi keinse socialisten van vóór 1940 nimmer een onderwerp van praktische politiek zijn geweest". MOSKOU (Reuter) Volgende week komt in Moskou het plenum bijeen van het centrale comité van de Russische commu nistische partij ter bespreking van maat regelen om de landbouwopbrengsten te verhogen. De voornaamste spreker op de vergadering, die maandag begint, zal de Russische minister van Landbouw, Ivan Volovtsjenko zijn. Het centrale comité is twee maanden ge leden het laatst bijeen geweest en drong toen aan op een grootscheepse expansie van de chemische industrie, met speciale nadruk op de produktie van kunstmest. Het gewijzigde zeven jarenplan voorziet in 'n toeneming van de produktie van kunst mest met 75 percent in twee jaar tijd, met een produktie van 25,5 miljoen ton dit jaar en van 35 miljoen ton volgend jaar. Het plenum zal naar verwachting vol gende week speciale aandacht wijden aan het gebruik van kunstmest ter verhoging van de graanproduktie, die verleden jaar in sommige gebieden angstwekkend laag WASHINGTON (AP) Mevrouw Os wald heeft verklaard dat haar man „ab normaal" was geworden na in 1962 te zijn teruggekeerd uit de Sovjet-Unie. Ook heeft hij geoefend in het richten met een geweer en het afstellen van een telescoop vizier in de maanden voorafgaande aan de moord op president Kennedy op 22 no vember. Zij verklaarde dat zij zijn ab normaliteit begon te beseffen na een aan slag op het leven van generaal-majoor Edwin A. Walker in Dallas op 1 april 1963. De in Rusland geboren vrouw zei niet te weten waarom haar man de schoten op Kennedy afvuurde. Voor de moord had Os wald nooit uitlatingen tegen Kennedy ge daan tegenover haar. Zij zei niet te weten of Oswald ook op gouverneur Connally had geschoten of dat deze per ongeluk was gewond. Mevrouw Oswald zei dat haar man, die scherpschutter was geweest bij de mari niers. op 26 september naar Mexico was gegaan om te trachten een verblijfsvisum te krijgen voor Cuba. Later wilde hij naar de Sovjet-Unie gaan, waar hij eerder in oktober 1959 was geweest. Hij had toen zonder succes getracht het Russische staatsburgerschap te verwerven. Hij had er ook zijn vrouw leren kennen. Oswald BONN (DPA) Dr. Josef Mengele, die als kamparts in het concentratiekamp Auschwitz medische proefnemingen op ge- interneerden heeft genomen, die aan velen van hen het leven heeft gekost, kan niet meer in West-Duitsland worden berecht. Het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld dat een zekere Jose Mengele op 28 november 1959 de Paraguese nationaliteit heeft verkregen en in de grondwet van Paraguay is be paald dat geen Paraguees aan een ander land mag worden uitgeleverd. Het mini sterie heeft gepoogd een uitlevering van Mengele te verkrijgen, doch dat is niet gelukt. De Paraguese diplomatieke vertegen woordiger te Bonn heeft namens zijn re gering medegedeeld dat dr. Mengele zich niét in Paraguay bevindt. Deze mededeling heeft veroorzaakt dat het Westduitse ministerie van Buitenland se Zaken de zaak-Mengele nog niét als af gedaan beschouwt. Het ministerie wil nu eerst te weten komen of de op 28 novem ber 1959 genaturaliseerde Jose Mengele dezelfde is als dr. Josef Mengele. Is dit inderdaad het geval, dan zou niet meer om uitlevering worden verzocht, wanneer Mengele door naturalisatie zijn Duitse staatsburgerschap zou hebben verloren. was normaal toen zij hem in Rusland ont moette, maar hij veranderde na hun terug keer in de Verenigde Staten: „Ik weet niet waarom," aldus de weduwe. KAAPSTAD (AP). De nieuwe aarts bisschop van Kaapstad R S. Taylor heeft in een interview met de Cape Times de wettelijke bepaling veroordeeld krachtens welke personen negentig dagen voorarrest zonder proces kan worden opgelegd. De aartsbisschop vindt dat deze bepaling het christelijke geweten schendt. De 53-jarige prelaat, die in Groot-Brit- tannië geboren werd. verklaarde met de meeste nadruk, dat hij als Zuidafrikaans burger sprak en zei: „Indien er redenen zijn om een persoon te detineren, waarom wordt hem dan niet verteld welke beschuldiging tegen hem in gebracht is?" Waarom krijgt hij geen kans een advo caat te raadplegen of zelfs contact met vrienden of verwanten op te nemen?" „Welke waarborg hebben wij, dat hij niet slechts gedetineerd wordt omdat iemand een wrok tegen hem koestert?" Detentie zonder vonnis en zonder aan klacht is een volledige negatie van het recht. Het parlement behoort de eerste de beste gelegenheid aan te grijpen om deze schokkende wettelijke bepaling, die de naam van Zuid-Afrika in de wereld zoveel kwaad doet, in te trekken". CAIRO (AFP) Het Egyptische blacf „Al Achram" heeft een vraaggesprek ge publiceerd van president Nasser met een Indisch tijdschrift waarin het Egyptische staatshoofd zegt, dat een tweede oorlog in Palestina onvermijdelijk lijkt. „Wij moeten ons op het ergste voorbe reiden", aldus zou het Egyptische staats hoofd gezegd hebben. Nasser verwacht een reactie van Israel op het Arabisch tegen- project, de loop van de zijrivieren van de jordaan te wijzigen. Met de uitvoering van dit project zou zeer binnenkort een begin gemaakt worden. Volgens de Egyptische president baart niet in de eerste plaats het voornemen van Israel om het water van de Jordaan voor bevloeiing te gebruiken zorg. Waarop het aankomt is, dat verhinderd moet worden, dat Israel zich versterkt en hoe langer hoe meer de macht krijgt op gebied, dat het zich „wederrechtelijk" zou hebben toege- eigend.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4