Billy Wilder, regisseur van „Irma la Douce" Serie verkeersongevallen door rechtbank behandeld STOFFENCOLLECTIE BOUSSAC r FEITEN VAN DEZE WEEK Ambassadeur in Mexico Eerstedag-envelop van 6 mei 1840 voor 3000,- Voornamelijk geldboeten geëist Provinciale gezondheids dag in Haarlem 895 voor RIJLES i i ZATERDAG 8 FEBRUARI 1964 5 TELEVISIE 1 RADIO BECKER is „SUCCES" Groeneweg 45 - Telefoon 4333 Bromfietser gedood bij aanrijding O Tegen voorligger gebotst Aanrijding op zebra Examens Kerkelijk nieuws Met een toestel van RADIO BECKER bekijkt u het goed. Een voorbeeld uit onze kollektie DE BILLY WILDER die de kleurige operette-zonder-zang „Irma la Douce" heeft gemaakt (thans in Tuschinski, Am sterdam), staat wel ver verwijderd van de jongeman die bijna 35 jaar geleden via de journalistiek contact kreeg mei de film en toen de eveneens jeugdige Robert Siodmak assisteerde bij diens debuut Menschen am Sonntag". Het samenbrengen van beide uitersten, in tijd, zowel als in filmopvatting, vormt een typische illustratie van een succes volle carrière in de filmwereld, waarbij men zich afvraagt in hoeverre de hoog geprezen en in ieder geval hoog betaalde regisseur van het ogenblik nog herinnerd wil worden aan de beginneling van zo veel jaren terug. En waarbij zich ook de vraag voordoet welke banden er nog bestaan tussen de maker van „Irma la Douce" en de ongetwijfeld met idealen bezielde jongeling die zijn geboortestad Wenen verliet om in Berlijn zijn succes hij de film te zoeken. Dat was in 192.9 en de toen 23-jarige Wilder had het ge luk in contact te komen met een pro- duktiegroep die op een schoen en een slof en met veel idealisme een documen taire speelfilm wilde maken over de wijze waarop de gemiddelde Berlijner zijn weekeinde doorbracht. In de groep kwamen naast Siodmak latere filmbe roemdheden als Edgar Ulmer en Fred 7Annemann voor, zodat Menschen am Sonntag", zoals de film kwam te heten, voor velen een goede start heeft be tekend. Het resultaat was een nu nog altijd acceptabele film. geheel in authen tieke omgeving (de stad Berlijn en de Wannsee) en met amateurspelers opge nomen en is als voorloper te beschouwen van de „canduF-films van het ogenblik. Voor zijn tijd bezat Menschen am Sonntag' een aanzienlijk experimenteel karakter, hoewel andere films van dat ogenblik, bijvoorbeeld Ruttmanns „Ber lin, Sinfonie einer Groszstadt", al wezen in de richting van veranderde opvat tingen die een einde wilden maken aan de extreme studiosfeer van de Duitse film en een sterker contact met de werkelijkheid, wilden stimuleren. BILLY WILDER was als „Autor" be trokken bij dit experiment en in die hoe danigheid zien we hem achtereenvolgens terug bij films als „Emil und die Detec tive", Siodmak's „Der Mann der seinen Mörder sucht," „Ein blonder Traum" en „Scampolo", alle gemaakt in het begin der dertiger jaren. In '33 ontvlucht hij, als zoveel filmmen sen het Derde Rijk en emigreert via Frankrijk naar Amerika, waar we hem na enige minder bekende films terugvin den als scenarioschrijver bij Ernst Lu- bitsch die al van '23 af zijn vaderland de rug had toegekeerd. Uit hun samenwer king komt o.a. „Ninotchka" (met Greta Garbo) tot stand en enkele jaren later is Wilder in Hollywood ingeburgerd en tege lijk gepromoveerd tot regisseur. „Five graves to Cairo" uit '43 vestigt voor het eerst de aandacht op hem in zijn nieuwe functie. Het is een knappe oorlogsfilm, waarin hij zijn landgenoot Erich von Stro- heim moest regisseren in de rol van veld maarschalk Rommel. En daarna is het na tuurlijk „Lost weekend," waarmee hij zijn naam definitief maakt. Op voor die tijd (1945) bijzonder suggestieve wijze heeft hij hierin enkele angstwekkende dagen uit het leven van een pathologische drinker (Ray Milland) in beeld gebracht, maar welk een verschil al tussen dit dramatisch opgeschroefde week-end en de zondagse vrijetijdsbesteding van enige Berlijnse middenstanders in „Menschen am Sonn tag". Maar Wilder heeft de smaak van Hollywood te pakken, hij weet dat hij zich hier niet op één genre moet vastleg gen, maar dat hij een veelheid van genres moet beoefenen om zijn bruikbaarheid in het systeem van de Droomfabrieken on omstotelijk te bewijzen. In het jaar voor afgaand aan „The lost weekend" heeft hij „Double indemnity" gemaakt, een span nende film over een verzekeringsfraude, naar een „harde" roman van James Cain. Daarna schakelt hij over naar een luch tiger stijl: „The Emperor waltz", „A fo reign affair," „A song is born" om ver volgens opnieuw voor contrasten te zor gen met „Sunset Boulevard", „Big Carni val" en „Stalag 17". VOORAL „SUNSET BOULEVARD" met Gloria Swanson als de filmster-op-re' tour wordt als een tijdsbeeld van Holly wood en zijn onverholen critiek bijzonder gewaardeerd, evenals „Big Carnival" dat een niet minder scherpe aanval bevat op bepaalde Amerikaanse publiciteitsmetho- des die aan de oppervlakte treden als een jonge grotonderzoeker door grondver schuivingen van de buitenwereld wordt af gesloten en rond de plaats des onheils een griezelige kermis van sensatiezoekers, nieuwsjagers en profiteurs ontstaat. Daar na komt opnieuw de andere kant van Wil- der's talent aan bod als hij een klucht maakt als „The seven year itch" met Marilyn Monroe die hij kort daarop op nieuw gebruikt in „Some like it hot." Verwondert het dan nog iemand als hij tussendoor een lang niet onverdienstelijke „The Spirit of St. Louis" maakt, zijnde de eerste vlucht van Charles Lindbergh van het Amerikaanse continent naar Pa rijs of een comedie in Lubitsch-stijl „Lo ve in the afternoon" met Audrey Hepburn of een amusante rechtzaalfilm „Witness of the prosecution" met Charles Laughton als de openbare aanklager en Mariene Dietrich als een verleidelijke en mislei dende getuige? BILLY WILDER is een veelzijdig fil mer geworden, een vakman die zich ge makkelijk verplaatst van het ene genre naar het andere, geen speciale voorkeu ren heeft, maar alle kansen aangrijpt om aangenaam bezig te kunnen houden, om te „entertainen." De laatste jaren heeft hij dat vooral gedaan door kluchtige satyres of satyrieke kluchten („The apartment,". „One, two three") en hij kan zich dan per mitteren om de beste scenarioschrijver op dit gebied (I. A. L. Diamond) en voortref felijke blijspelacteurs als Jack Lemmon of Shirley MacLaine om zich heen te ver zamelen en uit een dergelijke samenwer king ontstaat dan altijd wel een amusant Super ontvanger met 59 cm beeldbuis gradatiefilter. UHF en rapidovision- druktoets. Keus uit vele andere modellen in de merken PHILIPS - ARISTONA ERRES - BLAUPUNKT. TRAWLERKADE 64 - TELEFOON 6490 Jack Lemmon als Frans aaentje en Shirley Maclaine als Irma la Douce in de film van Billy Wilder. geval. Zoals bijv. met „Irma la Douce" die aan de bekende Franse „musical" zijn bestaan te danken heeft, hoewel van het origineel niet veel meer dan de naam en een vluchtige gelijkenis met de handeling overgehouden wordt. Wilder in samenwer king met Diamond heeft er een dolle klucht van gemaakt die vooral opvalt door haar royaal gebruik van de prostitutie als ongewoon onderwerp voor min of meer ge waagde grappen. Shirley MacLaine als Ir ma, de prostituée die haar vak met ple zier beoefent en Lemmon is haar nieuw bakken pooier die jaloers wordt op Irma's klanten en ten einde raad zich vermomd als rijke, excentrieke Engelsman die tel kens voldoende afschuift om haar voor een hele week schadeloos te stellen. Een oplossing die hem dwingt tot uiterst zware arbeid. Een gegeven met genuanceerder mogelijkheden dan Wilder er belieft uit te halen. Die houdt zich veiligheidshalve aan de direct-kluchtige kant en speculeert op de gemakkelijke en brede lach. Het is ook al weer zo lang geleden dat hij zich sa men met Zinnemann en Siodmak bezig hield met de kleine genoegens van door- snee-burgers op een zondagmiddag. Charles Boost T BESTE ADRES (alle rijbewijzen) RIJBEWIJS VERNIEUWEN Mr. S. baron van Heemstra, ambtenaar van de buitenlandse dienst der derde klas se, is benoemd tot ambassadeur in de Ver enigde Staten van Mexico. De eerste eerstedag-envelop ter wereld, een zegel van een penny op brief met af stempeling Dundee 6 mei 1840, is op de postzegelveiling van de Haagse firma J. K. Rietdijk n.v. verkocht voor ƒ3000,Er werden meer hoge prijzen gemaakt. Een zegel van 10 cent van Luxemburg uit 1852 met kopstaand watermerk bracht 2150, op; een blok van vijftien zegels van 5 cent Nederland 1852 (zwarte kartonproef) ging voor 1800,van de hand, een blok van vier stuks 10 cent Nederland 1852 bracht 4900,op; een zegel van 15 cent Neder land 1852, samen met een blok van zes zegels van 10 cent en een blok van vier zegels van 15 cent ging voor 16.000, weg. Een strip van vijf 10 cent Nederland 1852 werd verkocht voor 1025, VRIJGEZELLENPROGRAMMA In het VARA tv-programma van 13 fe bruari a.s. over vrijgezellen zal een der discussiedeelnemers ii H. v. d. Velde zijn (niet ds. Van der Velde, zoals de VARA ons berichtte; red.). Kustvaart. Op dinsdag 11 februari zal in het Cultureel Centrum Moerberg- plantsoen te IJmuiden een lezing worden gehouden over de Groninger kustvaart door kapitein J. D. J. Postma (aanvang 19.30 uur), waarbij tevens een film zal wor den vertoond. De Haarlemse rechtbank heeft zich don derdag de hele dag bezig gehouden met verkeerszaken. Zo stond ondermeer te recht een 26-jarige chauffeur uit Nieuwer- Amstel die met zijn wagen op de Schip- holweg bij de kruising met de Sloterweg in de Haarlemmermeer in botsing was ge komen met een bromfietser, die aan de gevolgen van de aanrijding overleed. De vrachtwagenchauffeur zei de hem tege moetkomende bromfietser niet gezien te hebben Twee getuigen hielpen ter zitting mee de zaak aan de president, mr. J. P. Petersen, duidelijk te maken. Aan de hand van de door de politie vervaardigde schets en een tekening van een der getui gen werd het op 22 november 1963 gebeur de ongeval gereconstrueerd. De officier van justitie, mr. J. van den Oever, was van oordeel dat de chauffeur te weinig aandacht had gehad voor het overige verkeer. Hij meende dat de ver dachte toen hij eenmaal twee fietsers had gezien die hem op verre afstand tegemoet kwamen gedacht had dat die kant veilig was en daardoor de bromfietser, die inmid dels de wielrijders had ingehaald niet had gezien. Hij eiste een geldboete van 200,-, een voorwaardelijke hechtenis van twee maanden en een voorwaardelijke ontzeg- De stoffencollectie van de Franse fabri kant Boussac is ieder jaar weer een feest voor het oog. De collectie werd gisteren tweemaal in de Hildebrandzaal van Brink- mann getoond onder auspiciën van de fir ma Coerant te Haarlem. De verscheidenheid in kleurstellingen, kwaliteiten en dessins van deze katoenen stoffen is ook dit jaar weer zeer groot. Wat de dessins betreft nemen vooral bloemmotieven een belangrijke plaats in. Kleine bloemen of grote, alle mogelijke soorten hebben voor het stofontwerp mo del gestaan. Ze zijn gedrukt in prachti ge kleuren, soms fel: oranje met groen, soms in pastel, dan weer gewaagd: violet met groen of in verschillende nuances van een zelfde kleur. Wie ooit heeft gedacht geen bloemenstofjes te kunnen dragen, moet bij het zien van de collectie Bous- Model „Night and day" uit de collec tie 1964 van Boussac. Stofontwerp van de Parijse couturière Madeleine de Rauch. sac wel van mening veranderen. Bloe men werden op deze show gebruikt voor japonnen, zowel voor overdag als voor 's avonds, voor strandensembles en voor pakjes, voor deux-pièces, maar ook voor trois-pièces, waarbij dan het jasje en de rok effen waren, de bijbehorende bloes ge bloemd, de voering van het jasje van de zelfde stof als de bloes. Ook werden effen mantels met of zonder mouwen gevoerd met een dessin, gedragen op een japon met hetzelfde dessin. Het effect is beel dig. De modellen die uit de Boussacstoffen waren vervaardigd zijn alle zeer soepel van lijn. De decolletés zijn veelal van vo ren hoog, van achteren vrij laag, met schouderbanden maar ook dwarse strips over de rug. De armsgaten zijn vaak tot ver naar de hals toe uitgeknipt. De taille wordt vaag aangegeven of iets verhoogd. Van enkele modellen op deze stoffenshow zijn knippatronen verkrijgbaar. Vanmiddag werd de Boussac-show in het Kennemer Theater gehouden door de firma Stoutenbeek te Beverwijk. Van avond om 8 uur volgt de herhaling. Op en oei het Binnenhof Dr. Vondeling er naast Woensdagmiddag, bij het begin van de vergadering van de Tweede Kamer, stel de voorzitter Van Thiel de vanwege minis ter-president Marijnen binnengekomen brief, die de dinsdagavond door koningin Juliana gehouden korte radiotoespraak bevatte, na kennisneming bij de stukken op te bergen. Hierop verzocht dr. Vonde ling naar aanleiding van dat document een vraag aan de minister-president te mogen stellen. Terecht had de socialisti sche fractievoorzitter tevoren mr. Van Thiel omtrent zijn voornemen in kennis gesteld en was hetzelfde met de bewinds man gebeurd. Dat was dus allemaal keu rig in orde. Dr. Vondeling bleek er echter met zijn vraag glad naast te zijn. Hij had haar dusdanig slecht geformuleerd, dat minister Marijnen in volle oprechtheid kon verklaren, dat de oorzaak van het niet doorgegaan zijn van de aanvankelijk be raamde verloving van prinses Irene „niet in, noch mede in politieke bemoeienis van het kabinet was gelegen." Het stond vast dat het kabinet inzake het eventueel wel of niet bevorderen van indiening van een wetsontwerp ter goed keuring van een op de verloving te vol gen huwelijk geen enkel besluit had geno men. Onomwonden had minister Marijnen dit op de nachtelijke persconferentie ver klaard. En het Kamerlid Vondeling had zulks toch zeker kunnen en moeten weten. Zo hij het niet vernomen had in de dins dagavond nog vóór die persconferentie ge houden samenkomst van het seniorencon vent waarvan de heer Vondeling met de aanvoerders van de vier andere grote fracties deel uitmaakt dan zou hij toch zeker nog ruimschoots gelegenheid hebben gehad om vóór woensdagmiddag één uur op de hoogte te zijn van de door de mi nister-president ten overstaan van de pers afgelegde verklaringen. Die kwamen in grote trekken op het vol gende neer. De minister-president had dinsdagmiddag op Soestdijk een uitvoerig onderhoud gehad met de koningin en prins Bernhard. Voordien, voordat kwam vast te staan dat de verwachte verloving niet doorging, was in de kring van de ministers onder meer ook aandacht gewijd aan de vraag, die ingeval van een verlo ving aan de orde zou kunnen komen, na melijk of de regering al dan niet een wetsontwerp zou gaan indienen ter goed keuring van een door de verloofden te sluiten huwelijk. Daaromtrent was echter niets besloten. Het kan al twijfelachtig zijn of een dergelijke beslissing onder het be grip „politieke bemoeienis" zou kunnen vallen en of het niet juister geweest zou zijn te spreken van „staatsrechtelijke" be moeienis. Het achterwege blijven van een dergelijk ontwerp toch zou tot het staats rechtelijk gevolg leiden, dat op grond van art. 17 van de grondwet zowel degene die aldus zou trouwen, het eigen eventuele troonopvolgingsrecht alsook dat van mo gelijk kroost uit zulk een echtverbinte nis zou verspelen. Doch bovendien en bo venal ging het in het onderhavige geval niet aan, te gewagen van een bemoeienis van het kabinet. Denkbaar is, dat de minister-president op een vraag van het staatshoofd, of te rekenen viel op de bereidheid van de Raad van Ministers om mettertijd aan de ko ningin voor te stellen een dergelijk ont- persoonlijk inzicht, zelfs op een persoon lijk gevoelen. Overigens zij opgemerkt, dat het juister zou zijn in de toekomst ervoor te zorgen dat de regering, dus staatshoofd èn minis ters, reeds in beginsel beslist hebben om trent de bereidheid tot indiening van een goedkeuringsontwerp overeenkomstig art. 17 van de grondwet, vóórdat er van be kendmaking van een verloving sprake zal zijn. Eén van de vele lessen, die de Kroon uit de jongste gebeurtenissen kan putten de Kroon is het staatshoofd tezamen met de verantwoordelijke ministers is, dat de verloving van een prinses, dochter van het staatshoofd, in zoverre een staats- aangelegenheid is, dat het beoogde ge volg van een verloving neerkomt op een huwelijk en dat te dien opzichte nu een maal het reeds vermelde vereiste van de grondwet geldt. Ik ga echter nog verder. Ook los daar- werp aanhangig te maken, geantwoord zou hebben dat zulks nog niet vaststond. Misschien zelfs, dat een dergelijke gang van zaken enigermate in twijfel te trek ken viel. Doch dan zou hij bepaald niet ge sproken hebben als woordvoerder van een college dat in die aangelegenheid nog niets had beslist. Leringen voor regeringen In 't voorgaande meen ik voldoende dui delijk te hebben aangetoond dat de veel al zo scherpzinnige dr. Vondeling er dit keer met zijn vraag naast is geweest, 's Ministers antwoord, dat de motieven van 't niet doorgaan van de verloving van louter persoonlijke aard geweest waren, zou trouwens ook geenszins in strijd met de waarheid zijn, indien één van de twee of beide bij een verloving betrokken perso nen van het blijkbaar eerst gekoesterde voornemen althans voorlopig hadden afgezien in verband met het feit dat de zekerheid ontbrak, dat een te sluiten hu welijk de goedkeuring van de wetgever zou verkrijgen. Het nemen van zulk een nega tieve beslissing op de hier aangegeven grond berust immers uitsluitend op een van is de verloving van een prinses in die zin een kwestie, die de staat kan raken, dat het aanzien en daarmee de positie van de draagster of drager van de Kroon schade zou kunnen lijden als een schoon zoon zijn intree zou doen, wiens politiek of ander verleden bij het volk aanstoot zou geven. Het zou van een ontstellend gebrek aan werkelijkheidszin getuigen, in dien men mede voor die kant van de zaak geen oog zou hebben en in de waan zou verkeren, dat de verloving van een prin ses of prins gewoonweg een privé-aange- legenheid is. Goede voorlichting staatsbelang Tot de andere lessen, die men op meer dan één vooraanstaande plaats in den lan de in de afgelopen weken kan hebben op gedaan, behoort deze, dat goede voorlich ting een staatsbelang van de allergroot ste betekenis is. Daarom is het zeker gelukkig geweest, dat de minister-president bij zijn dinsdag met het koninklijk paar gevoerde onder houd, dankbaar van de gelegenheid ge bruik heeft gemaakt om aandacht aan dit onderwerp te wijden en gewijd te krijgen, Daarin was, naar hij op zijn persconfe rentie in de nacht van dinsdag op woens dag heeft meegedeeld, een van de oorza ken gelegen van de vrij lange duur van het dinsdagmiddag ten paleize gevoerde gesprek en van de die avond, tot omstreeks half één in de nacht, gehouden bespreking van de ministers Marijnen, Toxopeus, Biesheuvel en Scholten met het door de Kamervoorzitter gepresideerde senioren convent. Herstel van een fout De minister-president heeft zelf moeten ervaren, van welk een waarde deugdelijke voorlichting kan zijn en hoe een in dat opzicht in gebreke blijven een gevaarlijke uitwerking kan hebben. Hij heeft namelijk, na overleg met zijn mede-ministers, eerst de fout begaan, niet zelf de pers met betrekking tot de even belangrijke als tere kwesties, welke in het geding waren geweest, te komen voorlich ten. Dat liet hij aanvankelijk aan het hoofd van de Rijks Voorlichtingsdienst over. Het valt buiten mijn kennis van zaken of deze, dan wel zijn hoogste chef te we ten de minister-president, te kort is ge schoten in het tezamen gepleegde overleg, dat voorafging aan datgene, waarop het hoofd van de Rijksvoorlichtingsdienst in de vroege ochtend van woensdag 5 februa ri het was toen omstreeks halfeen een zeer talrijk gezelschap van Neder landse en buitenlandse journalisten kwam „onthalen". Op deze plaats wil ik er niet meer van zeggen dan dat hetgeen de pers bij die gelegenheid te horen kreeg derma te beneden de maat was, dat uit wat er wel en wat er niet aan „mededelingen' aan de pers werd verstrekt, de grootste ongelukken dreigden te ontstaan. Die werden alleen voorkomen doordat de minister-president gelukkig bereid bleek aan de journalistieke roepstem, zelf de voorlichting op zich te komen nemen, onverwijld gevolg heeft gegeven. Hij deed dat rustig, evenwichtig, zo openhar tig als het maar kon, beheerst en door zijn optreden uitermate vertrouwenwek kend. Het getuigde van een verblijdend in zicht met betrekking tot hetgeen op dat ogenblik dringend noodzakelijk was in 's lands belang. Dr. E. van Raalte ging van een jaar beide met een proef tijd van drie jaar. Drie maanden gevangenisstraf en dria jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid luid de de eis tegen een 27-jarige consulent uit Amsterdam Deze was op 20 mei op Rijks weg 4 zonder enige aanwijsbare oorzaak of reden tegen een voor- hem rijdende auto gebotst. Tengevolge van de aanrijding wa ren zowel de wagen van de verdachte als de aangereden auto enkele malen gekanteld De beide inzittenden van de andere wagen werden nogal ernstig gewond en zijn zelfs nu nog niet geheel genezen. De consulent kon geen verklaring geven voor de aanrijding. De invloed van enkele glazen bier, die hij genuttigd had, achtte hij niet merkbaar. Ook de officier achtte het drankgebruik niet doorslaggevend en had dit niet ten laste gelegd. Wel meende de officier dat de man zeer roekeloos en onvoorzichtig gereden had. De raadsman van de consulent, mr. K. Heimig, meende dat zijn cliënt in het ge heel niet roekeloos had gereden; wel acht te hij hem schuldig aan de aanrijding. Hij meende dat de drie weken hechtenis die zijn cliënt had ondergaan en de negen maanden dat de man zijn rijbewijs nu al kwijt was, meer dan voldoende straf was. Tegen een 66-jarige inwoner van IJmui den eiste de officier van justitie mr. J. Wiarda in de ochtenduren een geldboete van 250,-, een voorwaardelijke hechtenis van een maand met een proeftijd van twee jaar en een ontzegging uit de rijbevoegd heid voor zes maanden. Deze man had op 3 oktober op de Zeeweg in Velsen een hem tegemoetkomende bromfietser aangereden. Deze bleek tijdens de zitting zijn verwon dingen nog niet geheel te boven te zijn, want hij liep nog met behulp van krukken. Verdachte had gemeend er nog best voor langs te kunnen, hetgeen de officier er toe bracht op te merken dat men in het verkeer geen enkel risico mag nemen. Een 29-jarige koopman uit Haarlem ten slotte moest zich verantwoorden omdat hij op 25 september van verleden jaar op de Rijksstraatweg in Haarlem ter hoog te van de Vergierdeweg een overstekende schooljongen op een zebra had aangere den. De automobilist verweerde zich met de opmerking dat de jongen tijd genoeg had gehad om over te steken en maar wat stond te spelen op het trottoir. Uit een getuigenverklaring bleek echter dat de knaap in het geheel niet op het trottoir stond, maar al op de vluchtheuvel was en duidelijk zijn voornemen om over te steken liet blfjken. De getuige meende dat de koopman veel te hard gereden had. Met deze opvatting kon de officier van justitie zich wel verenigen. Hij wees er op, dat men zebra's met overstekende mensen steeds behoedzaam en voorzichtig moet naderen. Hij eiste een geldboete van 150.- een maand hechtenis voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaór en een ontzegging uit de rijbevoegdheid voor zes maanden. In al deze zaken zal de rechtbank op donderdag 20 februari uitspraak doen. „Kamperen en volksgezondheid" Onder auspiciën van de Provincial® Raad voor de Volksgezondheid in Noord- Holland zal op woensdag 11 maart een provinciale gezondheidsdag worden gehou den in het Concertgebouw in Haarlem. De dag heeft als onderwerp „Kamperen en volksgezondheid". De Koninklijke Ne- derlandsche Toeristenbond A.N.W.B. en de Stichting Nederlandse Kampeerraad verlenen medewerking aan deze dag. Na de ontvangst om kwart voor tien zal de voorzitter van de provinciale raad, de heer J. de Jong Czn„ lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, de ope ning verrichten. Vervolgens verzorgt dr. A. J. Schilstra, directeur-arts van de pro vinciale raad, de algemene inleiding. Om elf uur spreekt de vice-voorzitter van de Nederlandse Federatie van Kamperen en Caravanning, de heer H. van Wilsen, over „Wat zoekt de kampeerder?" Voor de lunchpauze, die om twaalf uur begint, sluit dr. P. Spaander, hoofd van het la boratorium bodem, water, lucht van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Utrecht, de ochtend af met een lezing over „Sociaal-hygiënische aspecten van het kamperen". Om twee uur 's middags wordt het pro gramma voortgezet met een lezing door mr. L. G. van Rei jen, directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over „Hoe kan de overheid een goede kampeeraccommodatie bevorderen?". De „Realisatiemogelijkheden voor de exploi tant" worden daarna door de heer Th. de Haas, algemeen beheerder der kam peerterreinen van Staatsbosbeheer, toege licht. Na een theepauze volgt om half vier een discussie. De gezondheidsdag eindigt omstreeks half vijf. AMSTERDAM (Gem. Un.) Geslaagd voor het doctoraal examen rechten me juffrouw M. C. Klitsie, mejuffrouw Ch. E. Lang en J. H. van der Horst en H. Meijer (Amsterdam). AMSTERDAM (Gem. Un.) Gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Het elektronisch tellen van bloedcellen" J. G H. M. Herben te Am sterdam. De promotor was prof. dr. P. Formijne. NIJMEGEN Drs. N. C. H. M. Ver meulen, augustijn, is gepromoveerd tot doctor in de Nederlandse taal- en letter kunde op proefschrift: „Jan de Leenheer O.E.S.A., moralisator en humanist, een in leiding tot zijn leven en zijn werken". Promotor was prof. dr. W. J. M. A. Assel- bergs. ROTTERDAM Doctoraal economische wetenschappen: A. J. J. Nieuwschepen (Rotterdam). Geref. Kerken Beroepen te Bierum (Gr.) D. de Heer ta Drachtstercompagnie.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5