Prinses Irene kent prins Carlos al vele jaren HET WEER Officiële bekendmaking van de verloving Geïmproviseerde maar grootse ontvangst Ouders van prins Carlos in ons land Prinselijk paar gaat wonen in Portugal ,Sin,nn to. Adj. Hoofdredacteur: los L. Lodewijks Hed.Ci.ch.. .e Ruiden, J. Ko.ak Ui.g.ve, G„fah« Bednjve.. D.mi.te N.Y.. Grote Hout*,,,! 93. Directie, P. W. Peereboon,e. Mr. H. C. .en dTÏÏ» VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 160 SIMCA DEALERS! ■mms. Veel wind «See MORRIS êeforèyou êuij! SUËDE DAMES- EN HERENJASJES In de krant van heden: Feuilleton 9 Het woord is aan... AMSTERDAM. - Prinses Irene en haar verloofde, prins Hugo Carlos, brengen vandaag een bezoek aan de hoofdstad, aldus het ANP. Om vier uur ging de tocht van Schiphol naar Amsterdam, om half vijf begon de rondvaart door de grachten. Amster dam was vanmiddag klaar om de hoge gasten een geïmproviseerd, maar daarom niet minder groots welkom te bieden. „Het prinselijk paar zal ondanks de korte tijd van voorbereiding de indruk krijgen dat wij al enige jaren aan dit bezoek gewerkt hebben aldus Amsterdamse kringen. Nederland heeft het afgelopen weekeinde kennis gemaakt met prins Hugo Carlos van Bourbon Parma. Met horten en stoten kwam het nieuws over de verloving eerst uit Spanje en zaterdagavond reed het verloofde paar, door duizenden Nederlanders omringd, naar het paleis Soestdijk. Zondagmorgen vroeg is de verloving officieel bekend gemaakt door een verklaring van prinses Irene en even later meldde de minister-president de staatsrechtelijke gevolgen van dit besluit aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. Zondag middag heeft ons volk via de televisie met de jonge prins en met het geluk van het verloofde paar kennis kunnen maken. De vlaggen gingen uit, maar prinses Irene zal Nederland verlaten en doet afstand van de rechten op de troon. 49e JAARGANG NUMMER 82 IJmuider Courant MAANDAG 10 FEBRUARI 1964 mmmmm mm mmu Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I F T 1 I I I f 1 U V .*1)11 I (1 III Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. J[ X X WX X X JL \A 1* 9,75, franco per post 10.25. Losse Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Zaterdagavond tussen acht en negen uur was een belangrijk moment in de Neder landse geschiedenis. De opgekropte span ning ontlaadde zich voor het paleis Soest dijk in een ongekend enthousiasme. En honderdduizenden Nederlanders waren er via de radio en het geluidskanaal van de televisie getuige van hoe de koninklijke autostoet bijna vastliep in de juichende menigte, die later de afzetting verbrak en tot op de trappen van het paleis samen dromde om het verloofde paar te zien. Daarna begon het lange wachten, in Soestdijk en in Den Haag „Wij hebben elkaar enkele jaren ge leden leren kennen en wij hebben el kaar op verschillende plaatsen in Europa ontmoet, maar wij hebben onze gevoe lens zeer onlangs in Spanje geformali seerd". Aldus hebben prinses Irene en haar verloofde prins Carlos de Bourbon Parma voor hun vertrek uit Spanje aan het Spaanse persbureau Cifra verklaard. „Wij zijn samen in Madrid en in Cata- lonië geweest en onlangs zijn wij naar de bergen van Montseny gegaan, die zo ver van de lawaaiige wereld liggen'. Op de vraag wanneer zij denken te trouwen, zei prins Carlos: „Dat zal afhangen van de gesprekken, die ik met de Nederlandse koninklijke familie zal voeren. In Nederland zal alles beslist worden. Ik ken Nederland zeer goed. Van het Nederlandse volk heb ik altijd gehouden om zijn schitterende vaderlandslievende geest en zijn eerlijk heid". Prins Hugo Carlos, die in rechte lijn af stamt van Lodewijk XIV, behoort tot een dynastie die haar vertakkingen met de Franse, de Italiaanse, de Spaanse, de Oos tenrijkse en nu spoedig dus ook de Ne derlandse koningshuizen heeft. Zijn ouders, prins Xavier de Bourbon Parma en dona Magdalena, bezitten in Frankrijk twee prachtige kastelen, waar ook prins Hugo Carlos zijn jeugd grotendeels heeft door gebracht. Ze liggen beide in midden-Frank rijk en stammen uit de 18de en 19de eeuw. Prins Hugo Carlos heeft veel van de we reld gezien. Hij leefde, studeerde en werk te in Italië, Canada, Engeland, Frankrijk en de laatste tijd in Spanje. Hij studeerde in Oxford en daarna in Parijs aan de Sorbonne rechten en politieke wetenschap pen. Hij is reserve-kapitein van het Fran se leger en hij heeft veel aan sport gedaan. Met zijn toekomstige schoonvader, prins Bernhard, heeft Don Carlos de liefde voor het vliegen gemeen. Maar behalve op zijn vliegbrevet mag hij zich ook nog op zijn diploma's voor parachutist beroemen. Het merendeel van de familieleden van prins Hugo, die vier zusters en twee broers heeft, woont in Frankrijk, onder wie ook zijn oom van moederskant, de graaf Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen en later enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen noord west en noord. Minder zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 3 Buitenlands nieuws 2, 8 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving 4 Fotopagina prinses Irene 5 Kunst 6 Radio en t.v6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport10, 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Jacques de Bourbon-Busset, diplomaat en schrijver, die kabinetschef van wijlen mi nister Robert Schuman is geweest. Enige jaren geleden gaf deze bijzonder talentvol le oom van Don Carlos een briljante di plomatieke carrière op om zich verder uit sluitend aan zijn landgoederen, 60 kilome ter van Parijs, en aan de litteratuur te kunnen wijden. De ouders van prins Hugo Carlos ko men vandaag per vliegtuig naar Neder land, waarschijnlijk in gezelschap van hun kinderen, de prinsessen de 35-jarige Marie-Franeoise, de 30-jarige Marie-The- rese, de 26-jarige Marie des Neiges en de 23-jarige prins Sixtus Henri. Hun doch ter prinses Cecilia is reeds in Nederland. Zij kwam zaterdagavond met het vliegtuig van prins Bernhard mee uit Madrid. Prinses Irene maakte zondag het volgende bekend: „In de afgelopen weken zijn vele gissingen gemaakt omtrent mijn toekomst plannen. Ik betreur, dat het mij niet eerder mogelijk is geweest de daarover gerezen onduidelijkheid en de daaruit voortvloeiende spanningen weg te nemen. Van harte hoop ik dat u van mij wilt aannemen, dat ernstige redenen van par ticuliere aard hieraan in de weg stonden. Mijn moeder heeft in haar radiorede van 4 februari u gezegd, dat ik haar die middag heb medegedeeld, dat een verloving, waarop ik mij had verheugd, geen doorgang zou vinden. Gelukkig kan ik u thans zeggen, dat de gerezen moeilijk- beden geheel zijn weggenomen. Ik ben blij u te kunnen aankondigen mijn ver loving met prins Don ('arlos Hugo de Bourbon, hertog van Madrid. Ons voor nemen is binnen afzienbare tijd in het huwelijk te treden. Ik zal hier niet blijven wonen. U moet niet denken, dat dit een afscheid zal inhouden. Ik heb hier een te gelukkige jeugd gehad in mijn ouderlijk huis en ik heb ook uw liefde zo dikwijls en zo sterk ondervonden, dat ik u daarvoor niet alleen heel dankbaar ben, maar u de verzekering geef dat ik graag nog dikwijls in uw midden zal zijn, omdat Nederland altijd dezelfde dierbare plaats in mijn hart zal blijven innemen De koningin en prins Bernhard voegden hieraan toe: „Wij willen aan wat onze dochter Irene aan u heeft medegedeeld toevoegen dal wij ons van ganser harte verheugen in het geluk van haar en haar aanstaande man en dat onze beste wensen hen steeds zullen vergezellen De minister-president, mr. Marijnen, heeft aan de voorzitters van de Eerste Kamer en de Tweede Kamer de verloving van prinses Irene medegedeeld „De koningin en de prins der Nederlanden hebben mij medegedeeld, dat zi1 zich met dit voornemen van de prinses ten volle hebben verenigd aldus mr Marijnen. „De prins de Bourbon deelde mij mede, dat hij ieder beroep, dat op hem als prins van zijn huis zal worden gedaan, zal opvolgen met alle consequenties daarvan. Prinses Irene zal zich, na haar huwelijk, met haar echtgenoot in het buitenland vestigen. De prinses heeft aan de regering doen weten, dat het haar wens is, dat geen wetsvoorstel tot het verlenen van toestemming voor het door haar aan te gane huwelijk bij de Staten-Generaal zal worden ingediend. Op grond van voormelde omstandigheden heeft de regering besloten de indiening van een dergelijk wets ontwerp niet te bevorderen", aldus de mededeling van de premier. (Dit houdt in dat prinses Irene afstand doet van haar recht van troonsopvolging). De vier ministers van het rompkabinet kwamen om half tien op Soestdijk aan. Iedereen verwachtte, na de stroom van be richten uit Spanje, de officiële bekend making. Maar binnen de paleismuren werd zwaar gewikt en gewogen. De prins van Bourbon Parma bleek poli tieke ambities te hebben die zich niet zon der meer lieten rijmen met de belangen van de constitutionele monarchie in Neder land. Maar eindelijk, ver na middernacht, was men het eens en om zes minuten voor drie publiceerde prinses Irene haar be kendmaking aan het Nederlandse volk. Even later deelde de regering aan het parlement de staatsrechtelijke regeling ee. Nederland kon toen gaan slapen. Aan een roerige week was een einde gekomen. Ook zondag hebben tienduizenden ge tracht een glimp van prinses Irene en haar verloofde op te vangen. Uit alle delen van het land kwamen zij naar Soestdijk. Tegen kwart over vier kwam het ver loofde paar naar buiten om te poseren voor fotografen en cameramensen van de televsiie en de filmjournaals. Een enorm gejuich ging op uit de menigte. En het enthousiasme kende geen grenzen toen de prinses met haar verloofde langs het hek van de paleistuin wandelde. Een Portugees blad heeft vandaag ver meld, dat prinses Irene en prins Carlos zich na hun huwelijk in Portugal zullen vestigen. Volgens het blad hield het korte bezoek dat de ouders van de prins zater dag aan Lissabon brachten, verband met de plannen van de jonge verloofden om zich in Portugal te vestigen. Maar zelfs dit blijde einde kan ons de spanningen van het detectivespel, dat er aan vooraf ging, niet plotseling doen ver geten. Want dat was helemaal geen „spel", maar bittere ernst; althans het werd bit tere ernst toen de kwestie ook in het bui tenland de aandacht ging trekken en er een internationale drijfjacht op het nieuws over prinses Irene werd ontketend. Het voorlichtingsapparaat van de Nederlandse regering bleek daar niet tegen opgewassen; erger, het faalde volkomen. Er was duide lijk onvoldoende communicatie tussen alle partijen; en het kind van de rekening was het Nederlandse volk, dat dagenlang over stroomd werd door onware (en soms ook ware) buitenlandse geruchten waartegen over slechts vage, onvolledige of dubbel zinnige mededelingen van officiële Neder landse kant stonden. Een halve eeuw geleden was het nog mo gelijk dat sommigie Nederlandse dagbladen, hoe schokkend het wereldnieuws ook mocht zijn, hun voorpagina rustig openden met „hofberichten" die bijvoorbeeld ver meldden dat de koningin, gewoonlijk „ver gezeld van ene harer hofdames", in de om geving van Het Loo „een wandelrit in een open landauer" (soms was het een „calè che") had gemaakt. Een enkele keer ging de indiscretie zelfs zo ver, dat eraan toe gevoegd werd: „Het weder was gunstig". Die tijd is nu al lang voorbij. Nieuws over het koninklijk huis wordt tegenwoor dig alleen gegeven als het werkelijk nieuws" is. Maar deze verandering is blijkbaar nog niet volledig doorgedrongen tot alle personen die schakels vormen in de publiciteitsketen die van Paleis Soestdijk, via de Regerings-Voorlichtingsdienst, naar het Nederlandse volk loopt. Er zijn in die keten nogal wat schakels, en als enkele daarvan onvoldoende functioneren gaat het mis. Dat gebeurde nog maar kort ge leden, bij het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar, toen de berichtgeving op sommige punten volkomen faalde. En ook nu heeft de officiële voorlichting weer ernstig gefaald. Het lijkt wel of enige be trokkenen bij die voorlichting nog altijd denken in termen van de „wandelritten in open landauers", en dus in paniek raken zodra zich aan het hof gebeurtenissen van internationale allure afspelen. Waar de fout precies ligt? Misschien bij de staf van de R.V.D., misschien bij die van de secretariaten op Soestdijk, mis schien bij het contact tussen deze twee, misschien ook elders. In elk geval dient de regering er op korte termijn een grondig onderzoek naar in te stellen. Want deze voorlichtingsmisère (die niet schuldig was aan, maar wel droevig gesymboliseerd werd door, het falen van het televisiebeeld bij de aankomst van het jonge paar zater dagavond) leidt tot ergernis in het binnen land en maakt ons belachelijk in het bui tenland. Amsterdam ontvangt vandaag prinselijk paar J ou b ert Dichters zijn mensen met een leven dig gemoed, die niet kunnen redeneren 9 9 9 De gebeurtenissen van de laatste weken rondom prinses Irene hebben, tenminste voor zo ver zij zich in het openbaar af speelden, bijna het karakter gekregen van een blij-eindigend detectivestuk. Daarbij hebben de internationale nieuwsorganen pers, radio en televisie dan gezamen lijk, zij het enigszins tegen wil en dank, de rol van de detective vervuld. Aan spanning heeft het bepaald niet ontbroken bij deze wedloop tussen een „mysterie", dat aan de schijnwerpers van de publiciteit probeerde te ontkomen, en die veelhoofd:»e detective, die niet rustte voordat het raadsel was op gelost. Maar het „happy ending" is nu dan toch gekomen. Vandaag gaat het ons uiteraard in de eerste plaats om dat blijde einde. Prinses Irene heeft zich verloofd met de man van haar keuze een keus die haar door de omstandigheden niet gemakkelijk is ge maakt. Zij heeft echter niet geaarzeld haar persoonlijke verwachtingen omtrent haar levensgeluk te laten prevaleren boven overwegingen van staatsrechtelijke en andere aard, en wij juichen dat toe. Want wij hebbne het in de afgelopen weken al meer gezegd naar onze mening dient ook een vorstenkind volledige vrijheid te hebben in het nemen van beslissingen om trent kwesties van de diepste menselijke betekenis. Dat is de logische consequentie van het stelsel van constitutionele, en dus democratische, monarchie. Wij verheugen ons dus over deze ver loving in ons koninklijk huis en wij ver heugen ons tevens in het geluk dat prin ses Irene en prins Carlos gisteren op Soest dijk zo onmiskenbaar uitstraalden. Want een vorstelijk huwelijk uit liefde, dat pro blemen van staatsrecht en erfopvolging oproept, is onzes inziens nog altijd verre te verkiezen boven een huwelijk uit „staatsraison" maar zónder liefde.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1