HET WEER Don Carlos gaat morgen bij generaal Franco op audiëntie Spaanse hoge gasten zijn uit Nederland vertrokken Australische torpedoboot jager gekliefd door vliegdekschip vraagt asiel in Verenigde Staten Haarlemse schilder maakt dodelijke val Morgen weer gesprek over CAO bouw Treinbrieven worden 35 cent duurder Russische expert Erasmusprijs '64 Nader overleg met middenstand Van de 342 opvarenden 257 gered 49e JAARGANG NUMMER 83 DINSDAG 11 FEBRUARI 1964 Russische delegatie in Genève zwaar geschokt Toegekend aan de Union Académique Internationale ssW'MORRIS ieforeyouêuy! FALCON REGENJASSEN Kouder Het woord is aan Nieuws vond prinses Irene pagina 4 Zeemansopleiding op het droge pagina 6 Consument en prijsbinding pagina 9 ln de krant van heden: Vert. prijsbinding Push-buttonship Reclame :1 In WASHINGTON (Reuter) Yoeri Nos- senko, een 36-jarige Rus die verbonden was aan de Russische delegatie naar de ontwapeningsconferentie in Genève en die sinds dinsdag werd vermist, blijkt politiek asiel te hebben gevraagd in de Verenigde Staten. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken die dit meedeelde wilde niet zeggen waar Nossen- ko zich bevindt. Ook weigerde hij ant woord te geven op de vraag of reeds po litiek asiel is verleend. Nossenko heeft tegenover Amerikaanse autoriteiten verklaard dat hij stafofficier van de staatsveiligheidsdienst (KGB) was. Hij was tijdelijk in Genève. Het nieuws dat Nossenko asiel heeft gevraagd sloeg bij de communistische afgevaardigden naar de ontwapeningsbesprekingen in Ge nève als een bom in. De vermissing van Nossenko werd zon dag door de Russische delegatie in Ge nève bekendgemaakt. Hij werd aangeduid als adviseur van de delegatie en juridisch deskundige van het ministerie van Buiten landse Zaken in Moskou. Zijn vrouw en zijn twee kinderen waren niet meegeko men naar Genève. Uit zijn hotel had hij slechts weinig persoonlijke bezittingen meegenomen. Voor de rest stond alles nog in zijn kamer. Men meent, volgens berichten uit Ge nève, dat Nossenko goed op de hoogte is van Russische militaire zaken en volledig bekend is met de tactiek die de Russen op de conferentie willen volgen. Men acht het op grond van de beschikbare gegevens waarschijnlijk, dat de Rus naar Frankrijk is gegaan en zich in Parijs tot Ameri kaanse functionarissen heeft gewend. Hij heeft op 19 januari een bezoek aan Parijs gebracht. De Erasmusprijs 1964 is toegekend aan de Union Académique Internatio nale. Prins Bernhard, regent van de Stichting Praemium Erasmianum zal deze Nederlandse culturele prijs, groot honderdduizend gulden, uitreiken op zaterdag 16 mei te Athene, de stad waar Plato de eerste akademie ter wereld stichtte. De uitreiking zal geschieden tijdens de plechtige slotzitting van het door de prins gepresideerde congres van de Fondation Européenne de la Culture dat van 11 tot 16 mei in de Griekse hoofdstad zal plaats hebben. In de in 1919 opgerichte en te Brussel gevestigde Union Académique Internatio nale (U.A.I.) zijn verenigd de nationale academies van wetenschappen (casu quo de afdelingen en klassen daarvan die de geesteswetenschappen bevorderen) van tweeëntwintig landen, te weten die van negentien Europese landen alsmede die van Canada, Japan en de Verenigde Staten. De te Amsterdam zetelende stichting Praemium Erasmianum heeft de Erasmus prijs ingesteld voor personen of organisa ties die zich uitzonderlijke verdiensten hebben verworven voor de Europese cul tuur. Het vorig jaar werd de Erasmusprijs te Amsterdam uitgereikt aan de joodse godsdienstfilosoof en socioloog Martin Buber en in 1962 te Brussel aan de chris ten-humanist Romano Guardini. BARTEUORISSr^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTWAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235^6 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk plaatselijk nog enige regen, voornamelijk in het zuiden van het land, later van het noorden uit enkele opklarin gen. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Iets lagere temperaturen, maar in het noordoosten van het land daling van de temperatuur tot om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Napoleon Bonaparte: Eén woord van lof kan revoluties voorkomen. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Jmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L SE N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10.25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening [Jmuider CourEmt no. 129288. In een open sportwagen maakten prinses Irene en don Carlos gisteren een rit door de hoofdstad. Voor een huis aan de Amsterdamsevaart ln Haarlem is maandagmiddag de 43- jarige schilder A. J. P. M. Vloeimans uit Haarlem van een ladder gevallen waarop hij schilderwerk verrichtte. De man werd met onder meer hersenletsel en verwon dingen aan de rug naar de Mariastichting in Haarlem overgebracht, waar hij enkele uren later overleed. De schilder viel door onbekende oorzaak van tien meter hoogte van het ladder- plankje waarop hij stond. De arbeids inspectie heeft geen gebreken aan de lad der kunnen vinden. De onderhandelingen over de nieuwe CAO voor de bouwnijverheid zullen morgen worden hervat. De onderhandelingen zijn onlangs afgebroken zonder dat er enig uit zicht was op een overeenkomst, maar op initiatief van de aannemersorganisaties komen werkgevers en werknemers weer bijeen. De weg tot dit nieuwe gesprek is geopend door het overleg van de centra le werkgevers- en werknemersorganisa ties met regering en Stichting van de Ar beid. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen -2, 8 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Langs sluizen en havens5 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6 Topsy 6 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 3 Amsterdams Allerlei3 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Overlevenden van de aanvaring tus sen de Melbourne en de torpedoboot- jager Voyager aan boord van een reddingsloep van het vliegdekschip. (Telefoto) Het tarief voor treinbrieven wordt met ingang van 1 maart verhoogd van 15 tot 50 cent per brief. De oude zegels van 15 cent die dus na 29 februari niet meer geldig zijn mogen tot 1 september van dit jaar tegen nieuwe worden omgewisseld met bijbetaling van 35 cent. De Nederlandse Spoorwegen delen ons mee dat het huidige tarief al in 1946 is vast gesteld en sindsdien niet is verhoogd. Ver leden jaar heeft men echter een kost prijsanalyse laten maken en toen bleek, dat een treinbrief minstens 50 cent zou moeten kosten. De nieuwe tarieven zijn dus nog gebaseerd o pcte kostprijs in 1963. stijgen, maakt het niet waarschijnlijk dat al deze mededelingen zijn gedaan om de journalisten aan kopij te helpen. Hoe diep de liefde van het jonge paar ook mag zijn, een plezierige bijkomstigheid voor de Car- listen is dat hun streven en de naam van de familie De Bourbon al dagenlang op de voorpagina's van alle kranten ter we reld prijken. Volgens politieke kringen in Den Haag zinspeelde premier Marijnen hierop giste ren in zijn felicitatie-rede. Hij suggereer de min of meer, dat het gesprek over de politieke aspiraties van don Carlos werd bemoeilijkt door de activiteiten van de Car- listen. Die activiteit blijkt nu ook uit de door de Carlisten geïnspireerde berichten, dat Franco don Carlos morgen in audiëntie zal ontvangen. Vanmiddag om drie uur heeft don Carlos met zijn ouders en zijn zusters Marie- Therese, Cecile en Marie des Neiges ons land verlaten. Prinses Irene blijft in Nederland. Prins Bernhard bracht het gezelschap met de koninklijke Fokker- Friendship naar Parijs. Het toestel vertrok van het vliegveld Ypenburg, nadat de Spaanse hoge gasten eerst een bezoek aan Den Haag hadden gebracht, waar zij in de Trèveszaal op het Binnenhof door de leden van het kabinet waren ont vangen. Volgens een bericht uit Madrid keert don Carlos vandaag reeds terug naar Spanje voor een audiëntie, die de Spaanse caudillo, generaal Franco, hem morgen zal verlenen. De ..Sydney Daily Mirror" zegt ln een hoofdartikel dat zowel de Voyager als de Melbourne met radarinstrumenten was uitgerust en via radar werd bestuurd. „Welke ongewone menselijke fout kan de oorzaak zijn geweest dat dit wetenschap pelijke hulpmiddel heeft gefaald duidelijk te waarschuwen dat een aanvaring op til was?" „Dit is de enige vraag, die moet worden beantwoord," aldus de Sydney Daily Mail De Voyager was uitgerust met allerlaatste uitvindingen op gebied van de techniek. Het schip kon in ieder opzicht een „push-buttonship" (door knop jes bediend schip) worden genoemd. Het kon volledig elektronisch worden bediend, waardoor het tot actie kon overgaan, zon der dat er iemand aan dek was. In de kringen der Carlisten in de Spaan se hoofdstad wordt aangenomen dat don Carlos en generaal Franco misschien meer over de Spaanse politiek dan over het voorgenomen huwelijk van don Carlos met prinses Irene zullen praten. Krachtens de wet op de troonopvolging in Spanje kan generaal Franco, als hij Minister Andriessen (Economische Za ken) heeft de centrale middenstandsorga nisaties beloofd dat hij nader overleg zal plegen met. de middenstand voordat hij maatregelen tegen de individuele vertieale prijsbinding gaat nemen. De midden standsorganisaties rekenen er dan ook op dat minister Andriessen morgen in de Tweede Kamer nog geen nadere mede delingen zal doen over de stappen die hij tegen de individuele verticale prijsbinding in bepaalde bedrijfstakken gesugge reerd waren elektrotechnische en kosme- tische artikelen denkt te nemen. De middenstand heeft gisteren met de minister overleg gepleegd over het prijs beleid. De bewindsman heeft toegezegd dat hij zoveel mogelijk overleg zal plegen over de toepassing van de prijspolitiek. De indruk bestaat dat de heer Andriessen zich aan deze toezegging zal kunnen hou den voor wat betreft maatregelen van structurele aard zoals tegen de prijs binding en dat men er maar het beste van moet hopen in gevallen als tijdelijke prijsmaatregelen, die snel moeten kunnen worden gehanteerd. de Melbourne zich een weg dwars door de officiersverblijven baande. Kapitein Dun can Stevens, de commandant van de Voy ager, behoort tot de vermisten. Hij stond op de brug van zijn schip toen de botsing gebeurde. Minister Forbes zei dat het vliegdek schip en de torpedoboot jager oefeningen hielden. De Melbourne had geen vliegtui gen aan boord. De Voyager fungeerde als reddingsschip, dat overlevenden van vlieg tuigen moest oppikken, die bij de landing of het opstijgen van de Melbourne in zee zouden vallen. De Voyager bevond zich op ongeveer een kilometer afstand achter de Melbourne. Toen het vliegdekschip van koers veran derde moest de torpedoboot jager ook van positie veranderen om weer achter de Melbourne te komen. Het schijnt dat de Voyager bij deze manoeuvre dwars voor de boeg van het vliegdekschip kwam te liggen, waarbij de Melbourne de torpedo- bootjager in tweeën kliefde. Het voor schip van de Voyager\zonk vrijwel onmid dellijk. Het achterschip bleef nog onge veer drie uur na de aanvaring drijven. De Melbourne is aan de boeg zwaar be schadigd. maar de schade is volgens For bes te herstellen. Aan boord van het vlieg dekschip werd niemand gewond. De Mel bourne stoomt langzaam op naar Sydney, waar het schip morgen verwacht wordt. zou besluiten de monarchie te herstellen, elke daarvoor in aanmerking komende prins van Spanje, die katholiek en min stens 30 jaar is, daarvoor uitnodigen. De Carlisten in Madrid beweren, da don Car los in aanmerking komt voor zulk een keuze. De Rijksvoorlichtingsdienst kon heden middag niets meedelen over de juistheid van deze berichten. Maar het wordt steeds moeilijker zich te onttrekken aan de in druk dat de familie van don Carlos een publiciteit voert die meer is gericht op „reclame", dan op voorlichting. Het nieuws kwam bijna voortdurend het eerst uit de kringen van de familie De Bourbon: de naam van don Carlos, de officiële me dedeling van de verloving en nu weer de verwachting dat het huwelijk in Parijs zal worden ingezegend. Dit gecombineerd met het ideaal van don Xavier, eens de Spaanse troon te be- CANBERRA (Reuter en AP). - De Australische torpedobootjager „Voyager" is maandag gezonken, na in aanvaring te zijn geweest, ter hoogte van de zuidkust van Nieuw-Zuid-Wales, met het vlieg dekschip „Melbourne", het 20.000 ton metende vlaggeschip van de Australische vloot. De minister van Marine Alexander J. Forbes heeft op een persconferentie verklaard, dat 85 officieren en man schappen van de 342 opvarenden van de 3.500 ton metende Voyager vermist wor den sinds de botsing met het vliegdek schip Melbourne. Minister-president Sir Robert Menzies heeft bekendgemaakt, dat een diepgaand openbaar onderzoek onder leiding van een rechter zal worden ingesteld naar de oor zaken van de ramp. Iedereen vraagt zich af hoe twee moderne oorlogsschepen, die met radar en andere apparatuur uitge rust zijn, In open zee en bij goed weer met elkaar in botsing kunnen komen. Van de officieren en onderofficieren van de torpedobootjager zijn slechts zes man gered. Gevreesd wordt, dat de meesten hunner omgekomen zijn toen de boeg van De torpedobootjager Voyager gefoto grafeerd voor de aanvaring. (Telefoto)

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1