DE KAPITEINSDOCHTER HANDELSREIZIGER BRTSE KOPIEERDE WERKEN SHAKESPEARE'S I De Duitse student wil meeprofiteren van de zegeningen der welvaartsgolf PANDA EN DE MEESTER.RIOLIST p: m 11 Ons vervolgverhaal Maar hij is ook bereider in vrije tijd heel hard voor I WOENSDAG 12 FEBRUARI 1964 Een historische roman uit het tsaristische Rusland door Alexander Poesjkin ztjn te werken Werken voor luxe ékHSSHPH mm msffestut X& 5 5 Op de steigers Vertaald door mr. S. L. de Leeuw 23) Nu keken de ambtenaren op hun beurt spottend naar mij. De raad ging uiteen. Ik kon niet nalaten, de zwak heid van de eerbiedwaardige krijgs man te betreuren, die in strijd met zijn eigen overtuiging had besloten, de opvattingen van onwetende en on ervaren lieden te volgen. Enige dagen na deze roemrijke raadszitting vernamen wij, dat Poe- gatsjow, trouw aan zijn belofte, Oren- burg naderde. Ik zag het leger van de oproerlingen van de top van de stadsmuur af. Het scheen mij toe, dat hun aantal zich vertienvoudigd had sinds hun laatste aanval, waarvan ik getuige was geweest. Zij voerden ook artillerie mee, die Poegatsjow in de kleine vestingen, die hij al onder worpen had, had genomen. Ik dacht aan het besluit van de krijgsraad, voorzag een langdurige opsluiting bin nen de muren van Orenburg en schrei de bijna van ergernis. Ik zal hier het beleg van Orenburg, dat in de geschiedenis, en niet in een familie-kroniek thuis hoort, niet be schrijven. In het kort wil ik zeggen, dat dit beleg door de onvoorzichtig heid van de plaatselijke autoriteiten verderfelijk was voor de inwoners, die honger leden en allerlei rampen moesten doorstaan. Men kan zich ge makkelijk voorstellen, dat het leven in Orenburg geheel ondraaglijk was. Allen wachtten neerslachtig op de be slissing van hun lot; allen zuchten on der de duurte, die inderdaad ver schrikkelijk was. De inwoners raak ten gewend aan de kanonskogels, die in hun hof vlogen; zelfs de bestor mingen van Poegatsjow trokken al niet meer de algemene belangstelling. Ik stierf van verveling. De tijd ging. Brieven uit de vesting van Belogots- kaja ontving ik niet. Alle wegen wa ren afgesneden. De scheiding van Maria Iwanowna werd voor mij on draaglijk, de onbekendheid met haar lot kwelde mij. Mijn enige verstrooi ing was het, uit te rijden. Door de ge nade van Poegatsjow bezat ik een goed paard, waarmee ik het spaar zame voedsel deelde en waarop ik el ke dag buiten de muren reed om op de ruiters van Poegatsjow te schie ten. In deze schermutselingen was het overwicht gewoonlijk aan de zij de van de goed gevoede en dronken schavuiten, die goede paarden hadden. De uitgemergelde cavalerie van de stad kon hen niet de baas worden. Soms trok ook onze hongerige infan terie het veld in, maar de diepe etaoin etaoin shrdlu cmfwyp vbgkqx sneeuw belette haar, tegen de ver spreide ruiters met succes op te tre den. Tevergeefs donderde de artille rie van de stadsmuur, en in het veld bleef zij steken en kwam niet voort, omdat de paarden uitgehongerd wa ren. Dat waren nu onze krijgsbedrij ven Dat noemden de Orenburgse ambtenaren voorzichtigheid en ver standigheid! Eens, toen het ons toch gelukt was, een vrij grote groep uit elkaar te drij ven en te verjagen, stuitte ik op een kozak, die bij zijn kameraden achter bleef; ik wilde hem al met mijn Turk se sabel een slag toebrengen, toen hij plotseling zijn muts afnam en uit riep: „Goedendag, Peter Andrïtsj Hoe gaat het met u?" Ik keek hem aan en herkende onze onderofficier. Ik was onuitsprekelijk blij, hem te zien. „Goedendag, Maksi- mytsj," zeide ik. „Ben je al lang uit Belogorskaja?" „Nog niet lang, vadertje, Peter An- dreïtsj, ik ben pas gisteren terugge komen. Ik heb een briefje voor u." „Waar is het?" riep ik, bevend van opwinding. „Hier," antwoordde Maksimytsj, en stak zijn hand in zijn borstzak. „Ik heb Palas ja beloofd, het u in elk geval te bezorgen." Hierbij gaf hij mij een gevouwen stuk papier en reed dadelijk weg. Ik vouwde het open en las bevend de volgende regels: seling van mijn vader en moeder te beroven; ik heb op aarde geen ver wanten of beschermers meer. Ik wend mij tot u, omdat ik weet, dat u mij altijd het goede gewenst hebt en klaar staat om ieder mens te helpen. Ik bid God, dat deze brief u nog eens be reiken zal.' Maksimytsj heeft be loofd, hem te bezorgen. Palasja heeft ook van Maksimytsj gehoord, dat hij u dikwijls bij de uitvallen ziet en dat u uzelf in het geheel niet spaart en niet denkt aan hen, die God onder tranen voor u bidden. Ik ben lang ziek geweest, en toen ik weer beter geworden was, heeft Aleksei Iwano- witsj, die nu in plaats van mijn over leden vader bij ons kómmandeert, va der Gerasiem gedwongen, mij aan hem uit te leveren, door hem be vreesd te maken voor de toorn van Poegatsjow. Ik leef in ons huis, on der bewaking. Aleksej Iwanowitsj wil mij dwingen, met hem te trouwen. Hij zegt, dat hij mijn leven gered heeft, omdat hij het bedrog van Akoe- lina Pamfïlowna, die aan de rebellen verteld had dat ik haar nicht was, niet verraden heeft. Maar ik zou lie ver willen sterven dan de vrouw wor den van zulk een man als Aleksej Iwanowitsj. Hij behandelt mij heel wreed en dreigt mij, als ik mij niet bedenk en niet toestem, dat hij mij naar het kamp van de rebel zal brengen en dan zal er met mij de zelfde gebeuren als met Lizaweta Charlowa. Ik heb Aleksej Iwanowitsj gevraagd, mij bedenktijd te geven. Hij vond het goed, nog drie dagen te wachten, maar als ik over drie dagen niet met hem trouw, dan zal hij on verbiddelijk zijn. Beste Peter An- dreïtsj'. U bent mijn enige bescher mer; help mij in mijn nood! Vraag toch de generaal en alle kommandan ten, om ons zo gauw mogelijk hulp troepen te zenden, en kom ook zelf, als u kunt. Ik blijf u toegewijd. De arme wees Maria Mironowa." Bij het lezen van die brief verloor ik bijna het verstand. Ik joeg naar de stad en gaf mijn arme paard on genadig de sporen. Onderweg bedacht ik al het mogelijke, om het arme meisje te redden, maar het hielp al lemaal niet. In de stad gekomen, ging ik direct naar de generaal en storm de hals over kop bij hem binnen. De generaal liep af en aan in zijn kamer en rookte zijn meerschuimen pijp. Toen hij mij zag, bleef hij staan. Waarschijnlijk werd hij door mijn uiterlijk getroffen en deelnemend vroeg hij naar de oorzaak van mijn plotselinge komst. „Uwe Excellentie," zei ik, „ik neem mijn toevlucht tot u als mijn eigen vader; om Gods wil, weigert u mijn verzoek niet, het gaat om het geluk van mijn gehele leven." „Wat is er, vadertje?" vroeg de oude man verbaasd. „Wat kan ik voor je doen? Spreek maar!" „Uwe Excellentie, geeft u mij een compagnie soldaten en vijftig kozak ken en stuurt u mij om de vesting Belogorskaja te zuiveren." De generaal keek mij scherp aan, waarschijnlijk in het geloof, dat ik mijn verstand verloren had (waarin hij zich ook bijna niet vergiste). „Wat? De vesting Belogorskaja zui veren?" zei hij tenslotte. „Ik sta in voor het succes," ant woordde ik vurig, „als u mij maar laat gaan." „Neen, jonge man," zei hij hoofd schuddend, „op zulk een grote afstand zal het gemakkelijk zijn voor de vijand om u van de communicatie met het voornaamste strategische punt af te snijden en op u een volledige over winning te behalen. De afsnijding van de communicatie.Ik schrok toen ik zag, dat hij zich in militaire be schouwingen ging verdiepen en haast te mij hem te onderbreken. „De dochter van kapitein Mironow", zei ik, „schrijft mij een brief; zij vraagt om hulp; Sjwabrin dwingt haar, met hem te trouwen." (Wordt vervolgd) „Het heeft God behaagd, mij plot- 11 flWBMWlWWWRITKHHHr1""""""" CHARLES WILSON, een 47- jarige vertegenwoordiger uit Wem bley nabij Londen, heeft een vreemde hobby. Hij kopieert met pen en inkt beroemde boeken op ongeveer dezelfde manier als de middeleeuwse monniken dat in hun kloosters deden met de bijbel. Ook de heer Wilson heeft de bijbel overgeschreven van de eerste letter van het Oude Testament tot aan de laatste van het Nieuwe in sierlijk calligrafisch rondschrift. Zijn eerste werk was het kopiëren van de complete werken van Shakespeare een taak die hem vier jaar kostte. Maar waarom in 's hemelsnaam, zult u vragen. Charles Wilson zelf geeft het antwoord op deze klemmende vraag. „Nee, ik ben geen zonder ling, geloof ik. Een jaar of wat ge leden herontdekte ik de toneelstuk ken van Shakespeare en ik raakte er zo geboeid door, dat ik hele pas sages van buiten trachtte te leren. Dat valt, op mijn leeftijd, niet meer mee en dus begon ik de strofen die mij bijzonder troffen, op te schrij ven. Van het een kwam het ander en zo zat ik al spoedig achter een lijvig boekdeel van blanco geschept papier De koopman van Venetië te herschrijven. Ik ontdekte dat die bezigheid een prettige ontspanning was na een drukke werkdag. Ik vond er de rust bij die je in mijn enerverende werk als reiziger zo nodig hebt en daarom ben ik er mee doorgegaan, avond aan avond, het ene boekdeel na hat andere vullend". Zijn complete Shake speare omvat zeven delen met to taal 2300 handgeschreven pagina's; de bijbel heeft hij in één enorme foliant 17 centimeter dik ge kopieerd. Opgewekt zegt hij: „Ik heb al schrijvend een hele massa geleerd. Geduld, kennis, doorzet tingsvermogen: het is een soort ka raktervorming. Nu ben ik begon nen aan de complete werken van Robert Burns en als die klaar zijn zal ik misschien mijn eigen Charles Dickens gaan schrijven ik kan er niet mee ophouden De Westduitse Bondsrepubliek telt momenteel ongeveer 225.000 Duitse stu denten. Tezamen met vele duizenden buitenlanders studeren zij aan 31 universi teiten en technische hogescholen. Zij zijn in meerdere of mindere mate vlijtig en succesvol, zoals dat bij alle studenten in de hele wereld het geval is. Maar wat doen zij in hun vrije tijd? Wat doen zij gedurende de maandenlange vakan ties wanneer zij zich niet aan de verdieping van hun studie wijden, zoals eigenlijk de bedoeling is? Aan welke hobby's geven zij de voorkeur? Doen zij aan muziek? Gaan ze geld verdienen als werkstudenten? Of hebben zij misschien andere middelen tot bestrijding van het chronische geldgebrek, waaraan bijna alle studenten tijdens hun studietijd lijden? Beginnen we bij de reële dingen, bij het geld verdienen. Sinds 1956 bestaat het instituut van ondersteuning door de staat ten bate van begaafde en onvermogende studenten. Dit is bekend onder de naam „Honnefer Modell", omdat de desbetref fende besluiten in Bad Honnef genomen werden. Momenteel geniet ongeveer zes tien percent van alle Duitse studenten in het kader van het „Honnefer Modell" on dersteuning. Een van de voornaamste doe len is het „werkstudentschap" zoveel mo gelijk te beperken. Door het stipendium van de staat moeten de studenten in staat worden gesteld zonder zorgen te studeren. Het aantal werkstudenten is sedert de in voering van het „Honnefer Modell" aan zienlijk gedaald. Een dergelijke regeling kan geen oplos sing bieden voor alle in aanmerking ko mende studenten. Daarbij komt nog dat de eisen van de studenten veelal volko men verschillend zijn. De meesten, die te genwoordig tijdens hun studie of in de va kantie een beroep uitoefenen doen dat niet omdat zij in economische nood verkeren. Zij doen het min of meer vrijwillig om zich het een en ander te kunnen verschaf fen, zoals een scooter, een radiotoestel, kostbare boeken, tijdschriften of eigen meubelen voor de zorgvuldig ingerichte „kast". Tenslotte speelt ook de reislust een rol. De Duitse studenten hebben een eigen MASIIN YQONCck 90. Nog maar nauwelijks had blub de Antikalkerine verzwolgen, of er trad een gedaanteverwisseling in, die afschuwelijk geweest zou zijn om aan te zien, als hij er zelf niet zo duidelijk overgelukkig mee was ge weest. „Ziet u nu wel?!" riep Panda verheugd. „Hij heeft xich misschien al die tijd akelig gevoeld! „Ja maarHoogst merkwaardig; nu voel IK me akelig," klaagde professor Kalker. „Al mijn werk. „Gij zult u nog akeliger gevoelen, hoogedelgéleerde heer, als ge geen maatregelen treft om dit monster lijk gebeuren te beëindigen!" beet nu Joris Goedbloed hem toe. „Als Ridder in de Orde van Oppassendheid kan ik niet gedogen, dat het geheimste geheimgeheim hier in factoren wordt ontbonden. Doe uw plicht! Grijp onmiddellijk in. Anders treffen ik en mijn vriend de referendaris maatregelen!" (Dit laatste stond niet vast; de referendaris was neergezegen, overweldigend door deze onordelijke en onambtelijke gang van zaken en zich afvragend hoe dit alles in een rapport verwerkt kon worden). En al bij al: het was te laat. Het aantal Blubs nam door voortgaande splitsing steeds toe, zelfs nog terwijl Professor Kalker in vertwijfelde haast zocht naar de fles met Prokalkerine, die dit proces zou kunnen stoppen. reisbureau door welks bemiddeling jaar lijks meer dan 100.000 studenten op reis gaan. biechts een deel van deze reizen kan ais studiereis beschouwd worden. De stu denten willen op de eerste plaats de we reld zien en zij maken in hoge mate ge bruik van de royale mogeiijkneden die hun reisbureau hen biedt. Dit maakt hoege naamd elk land voor hen bereikbaar, net bureau heeft in alle Duitse universiteitsste den, in honden, Parijs, Barcelona en Athe ne eigen kantoren, die meestal door voor' malige studenten geleid worden. Het hoofd kantoor is in Bonn gevestigd en biedt aan ongeveer vijftig mensen werk. Het zou desondanks verkeerd zijn de om vang van de studentenarbeid, als een uit sluitend materialistische instelling van dt studenten te zien. In een land waar op tal rijke gebieden een grote welvaart heerst, kan men de studenten niet zo maar afzon deren van het algemene streven naar een betere levensstandaard. Ook zij willen hun deel van de welvaart hebben en maken daarom graag gebruik van de veelvuldige mogelijkheden om geld te verdienen die hun overal geboden worden. functie. Een hele reeks studentenbands heeft zich een goede naam verworven. Een aantal hiervan kon geen weerstand bieden aan de financiële verleiding met als gevolg dat heel wat studenten beroeps musici werden. Van deze vaak zeer be gaafde musici kan men echter wel aanne men dat zij hun studie toch niet af wilden maken of niet afgemaakt zouden hebben, ook al waren zij niet voor de Muze en het Gouden Kalf bezweken. Toch doemt hier een ernstig gevaar op. De mogelijkheden, in betrekkelijk korte tijd op eenvoudige wijze geld te verdie nen vaak zelfs veel geld verleiden talrijke studenten ertoe hun studie tijde lijk te verwaarlozen of geheel en al op te geven. In deze gevallen zouden de ouders eigen lijk hun invloed moeten laten gelden, ter wijl ook de universiteiten zelf het stude ren nog aantrekkelijker zouden moeten maken. Al te lange studies, bureaucrati sche moeilijkheden en andere omstandig heden stimuleren de toch al veelvuldig voorkomende neigingen een ontijdig einde aan de studie te maken. Het aantal afge broken studies is momenteel nog niet alar merend, maar de verantwoordelijke in stanties volgen deze ontwikkeling toch met bezorgdheid. Een geheel ander studententype houdt zich met de politiek bezig. Alle Duitse par tijen hebben eigen universitaire groepen, waarvan sommige een levendige activiteit ontwikkelen. Deze is vaak zo groot dat de uitwerking op de partij duidelijk merk- m vï m rnïMm* m tr <,\t„ m .-s~ fe 'c-, l tu tói S -iï Konstanz moeten voorbereiden, vertegen woordigers van de studenten opgenomen zijn. Vanuit Bonn, waar de bond van Duit se studenten-corporaties, de V.D.S., zijg hoofdzetel heeft, wordt met handigheid en ambitie een politiek ten bate van de stu denten bedreven, die weliswaar niets met partijpolitiek te doen heeft, maar deson danks aanstuurt op een grotere invloed van de studenten op alle gebieden van het stu dentenleven. Dit bleek b.v. bij de kwestie van de studentenwoonhuizen. Van officiële zijde werd het plan gestimuleerd alle jonge stu denten, de zogenaamde groenen, voortaan Zo kan men net als bij ons de studen ten in de tram als conducteur ontmoeten of in de reisbureaus als tijdelijke kantoor bedienden, als reisgids en chauffeur, maar ook in talrijke bureaus als hulpkrachten in de administratie, op wetenschappelijke instituten en in bibliotheken. Anderen ge ven de voorkeur aan het harde werk op de bouwsteigers omdat dit meer in het laatje brengt. Hier kan men de arbeiders nauwelijks nog onderscheiden van de stu denten, maar op deze wijze komt een con tact tussen de diverse sociale lagen tot stand dat men alleen maar kan toejuichen. Een student die eens in zijn leven handen arbeid verricht heeft, zal hiervoor nooit meer verachting koesteren. Ook om deze reden is het niet wenselijk de studenten arbeid volledig uit te schakelen. Het moet veel meer het streven zijn, dit werk bin nen bepaalde grenzen te houden en dit is het juist wat het doel is van het „Hon nefer Modell". Een ander kapittel is de artistieke werk zaamheid van de studenten aan de hoge scholen en universiteiten. Hier ontmoet men serieuze schilders, grafici, musici, ac teurs en zangers, die weliswaar als dilet tanten optreden, maar in veel gevallen toch een opmerkelijk hoog niveau berei ken. Een nationale manifestatie is bij voorbeeld het Tübinger muziekcongres, dat de vorige zomer voor de derde maal plaats vond en waarop zich talrijke instrumenta le en vocale ensembles voor een concours verenigen. Enkele hiervan konden reeds met groot succes buitenlandse tournées maken. Algemeen bekend is de Internatio nale Theaterweek van het studententoneel in Erlangen, een kleine oude universiteits stad in Noord-Beieren. De laatste keer vonden er 19 uitvoeringen uit 13 landen plaats. Er waren studenten-ensembles uit Hamburg, Keulen, Frankfort en Erlangen vertegenwoordigd. In het leven van de studenten vervult de jazz natuurlijk ook een belangrijke baar is. Soms is de ideologische activiteit in deze groepen zo groot dat zij afsplit singen en het oprichten van nieuwe par tijen veroorzaakt heeft. Zo bestaan er b.v. in het socialistische kamp twee groepen, waarvan er een verwant is aan de sociaal democratische partij, de S.P.D., terwijl de andere een radicaal bestaan geheel bui ten de partij slijt. De S.P.D. erkent deze laatste groep trouwens niet meer, omdat hij een voortdurende strijd over de socia listische principes voert en daardoor steeds in conflict is met de officiële par- tijkoers. Hetzelfde „politieke" studenten-type kan men daar aantreffen, waar de eigen aan gelegenheden van de studenten op locaal of centraal niveau behandeld worden. Het karakter van het zelfbestuur van de stu denten is uitermate belangrijk geworden, hoewel de studenten zelf zich al sedert jaren zeer ontevreden uitlaten over de ge ringe mogelijkheden, die de hogeschool- wetten van de diverse Duitse „Lander" en de overige wetten hen nog gelaten hebben. Zo leveren zij b.v. critiek op het feit dat er in geen van de commissies, die de op richting van nieuwe universiteiten in Bo- chum, Dortmund, Bremen, Regensburg en De befaamde „kelder" van de oude Heidelbergse universiteit, waar sil houetten van generaties studenten, alle met de typische corpspetjes op, van de wanden op de groenen neerblikken. te verplichten in tehuizen samen te wo nen. Hier zouden zij onder supervisie van tutors de eerste schreden op het acade mische pad moeten zetten en tevens als gemeenschap samen moeten groeien. Dit plan moest men evenwel laten val len, omdat de VDS in opdracht van de meeste studenten-groepen er zich fel tegen kantte met het motief dat de studenten hierin een poging zien hun traditionele academische vrijheid aan te tasten. Ook de studenten-corporaties met hun kleurige mutsen en banden maken even als voorheen deel uit van het bonte beeld van de Duitse studenten-gemeenschap. On danks de critiek op hun zogenaamd „mid deleeuws" en reactionair karakter en de conservatieve opbouw van hun samenle ving konden zij hun traditionele plaats aan de universiteiten handhaven. Een op de vijf Duitse studenten is lid van een der gelijk corps. i

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11