1 Prinses Irene zal in ons land gaan trouwen HET WEER Erhard gaat morgen naar Parijs Politieke unie van Europa is voorlopig van de baan GOEDKOOP KIP ETEN Plaats en tijdstip zijn nog onbekend Kardinaal Alfrink antwoordt hervormde kerk Elke avond voor het slapen gaan SCHERK Statiegeld flessen 40 hoger Pacificatiecommissie zet haar werk voort Rembrandt op Londense veiling DIEPVRIES FC Milan tegen Real Madrid twee keer op t.v. PREMIER MARIJNEN IN DE KAMER Stakingen in Europa pagina Knipselkrant pagina 4 Deze maand SER-advies AOW en AWW pagina 13 «WMORRIS "êeforeyou êuy! NAPPA DAMES - HERENJASJES Kouder In de krant van heden: Geen topconferentie Bij de slijters Eet nu boerenkool Extra voordelig 700 gram van-W?" ct voor 90 ct 500 gram van-S?" ct voor 72 ct SMAKELIJK ETEI^ Het woord is aan 6 MOORKOPPEN, rijk gevuld, van 2.28 voor 1.95 1 ons eigen fabr. BONBONS, van 1.15 voor 1.05 Patisserie DEKKERS Zie pag. 14 M. KOELEMIJ 49e JAARGANG NUMMER 84 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, pei kwartaal 9,75, franco per post 10.25. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U1D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING HnnfArpHaftwir- Simnn Kiidw Adi. Hoofdredacteur, los L. Lodewiiks Redactiechef te IJmuiden; J. Kosalt Ui.g.v* Grafische Bedrijven Damiaie N.V., C,.tE Houtstraat 93, Haarlem TSirectie, P. W. Reerebeen, en Mr. B.G va.de, Mij. (Van onze parlementaire redacteur) Zowel het burgerlijk als het kerkelijk huwelijk tussen prinses Irene en don Carlos zal in Nederland worden gesloten. Het is nog niet bekend in welke stad en op welke datum de huwelijksvoltrekking zal plaatshebben, zo deelde minister president Marijnen gisteravond in de Tweede Kamer mee. De enige fractie die bezwaar bleek te hebben tegen een huwelijksvoltrekking in Nederland was die van de pacifisten. Hun woordvoerder, de heer Lankhorst, verklaarde dat de kansen van don Carlos op de Spaanse troon door het huwelijk zeker zullen stijgen en dat het daarom niet juist zou zijn daaraan mee te werken door het huwelijk in Nederland te sluiten. Minister-president Marijnen deelde mee dat de regering de Nederlandse ambassa deur in Madrid, jhr. mr. W. E. van Pan- huys, een ernstige terechtwijzing heeft ge geven vanwege zijn optreden in verband met het interview van prinses Irene. Te rugroeping acht de regering niet nodig temeer daar de ambassadeur volgend jaar met pensioen gaat. De ambassadeur had zich niet bevoegd mogen achten om te beoordelen of een lid van het konink lijk huis zich over de interne zaken van een ander land mag uitlaten, vooral niet als het gaat om een land waarvan de inter ne structuur in brede lagen van ons volk en ook door het kabinet, wordt afgekeurd. Dr. Vondeling (P.v.d.A.) die tijdens het debat felle critiek op de ambassadeur liet horen, had een ontslag op staande voet ge wild. Een goede ambassadeur in Madrid zal in de naaste toekomst meer dan ooit nodig zijn, zei hij. Doordat de brief over de verloving van de prinses, die mr. Marijnen aan de Ka mervoorzitter had gezonden, tenslotte voor kennisgeving werd aangenomen kreeg de regering toch algemene instemming voor haar beslissing het huwelijk tussen prin ses Irene en don Carlos niet door de Sta- Don Carlos is dinsdagmiddag met zijn ouders van Ypenburg naar Parijs vertrokken. Hier kust het ver loofde paar elkaar „Tot ziens". Kardinaal Alfrink heeft gisteren telegra fisch antwoord gezonden aan het modera- men van de generale synode van de Ne derlandse hervormde kerk op het schrij ven van het moderamen van 7 februari over de overgang van prinses Irene en de vragen die naar aanleiding daarvan zijn gerezen. De kardinaal heeft laten weten, dat de voorgelegde vragen op het ogenblik al leen zouden kunnen worden opgehelderd als ambtsgeheim en discretie veronacht zaamd zouden kunnen worden, maar dat hij altijd bereid blijft waar mogelijk me dewerking te verlenen tot opheldering. Verder heeft de kardinaal dit modera men zijn dank betuigd voor zijn oproep tot rust en bezonnenheid en tevens de hoop uitgesproken, dat uiteindelijk de goe de betrekkingen tussen de kerken, waar voor hij steeds meent geijverd te heb ben geen blijvende schade zullen lijden. Ook heeft de kardinaal de verzekering gegeven, dat in het onderhavige geval nie mand de christenbroeders heeft willen kwetsen en dat, mocht dit des ondanks toch zijn gebeurd, hij dat van harte be treurt. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot moigenavond: Opklaringen, maar ook plaatse lijk een sneeuwbui en in het zuidwesten van het land van avond nog enige regen. Overwe gend matige westelijke wind, in een groot deel van het land rui mend naar noordoost. Daling van temperatuur met in het noorden en oosten van het land invallende vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) BONN. Omringd door een falanx van vijf ministers stapt bondskanselier Erhard morgenavond in een speciale trein naar Parijs. Daar zal hij twee dagen lang met de Franse president van ge- ,ch dachten wisselen over zaken die de twee bondgenoten min of meer na aan het hart liggen. Enige onenigheid is daarbij niet te vermijden en die onenigheid is ook het Westduitse kamp zelf binnen geslopen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving7 In de Vishal en op zee7 Topsy 8 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's maakt Scherk Gezichtslotion uw huid intens schoon. Stof-, crème- en poederresten verdwijnen, de bloedcirculatie wordt gestimuleerd. Nu kan uw huid aan zijn nachtelijke rustkuur beginnen. Ja, uw huid heeft Scherk Gezichts lotion nodig, want bedenk: alleen als de basis goed is, kunt u met succes make-up toepassen. Met Scherk Gezichtslotion blijft uw huid jong! in flacons v.a. f 2.95 De aanhangers van Adenauer in de C.D.U., die onlangs al geruchten ver spreidden dat minister van Buitenlandse Zaken Schroder zou aftreden, hadden dit keer het verhaal verzonnen dat Schroder niet mee naar Parijs zou gaan, maar op vakantie in Pontresina zou blijven. Schro der, zo beweerden zij, is zo gepikeerd door Frankrijks eigenmachtig handelen en staat zo koel tegenover Frankrijk en de Euro pese eenwording, dat hij liever bleef skiën. Deze doorzichtige poging om een wig te drijven tussen bondskanselier en minister, is uiteraard mislukt. Schroder gaat wel mee. Maar hij zal zeker van de gelegen heid gebruik maken om te mokken over De Gaulle's erkenning van Peking zonder de voorafgaande zegen van Bonn. Voor De Gaulle zou het niet lastig zijn daar tegen over te stellen dat hij, zo min als in Duits land, in China een t.weestaten-theorie aan hangt: er is nu immers de breuk tussen Parijs en Tai Peh. Het centrale punt in het Frans-Westduit- se overleg is de Europese politieke unie. De Gaulle heeft Erhard in dezen het initia tief gelaten, hetgeen bewijst hoe weinig gewicht hij er voorlopig aan hecht. Erhard heeft bij zijn bezoek aan Rome de mogelijkheden onderzocht maar die mogelijkheden zijn uiterst gering gebleken. Van een topconferentie van de zes Euro pese landen kan niets komen. De West duitsers zullen de Fransen niet méér kun nen voorstellen dan een fusie van de be staande Europese gemeenschappen en een uitbouw van het Europese parlement. Naast de prijsverhoging die zich bij de gedistilleerde dranken heeft voorgedaan, hebben enkele fabrikanten in deze sector ook het statiegeld voor flessen verhoogd van 25 cent tot 35 cent, een verhoging dus van 40 percent. Vooi de slijters is deze statiegeldverhoging een onaangename ver rassing omdat dit niet alleen verwarring doet ontstian met de in omloop zijnde „kwartjes flessen", maar vooral omdat hierdoor de kans geringer lijkt dat het statiegeld geheel zal worden afgeschaft. De afschaffing van statiegeld is reeds enige tijd onderwerp van gesprek; de re tourgang van de flessen van klant naar fabriek vraagt namelijk veel werk, terwijl het hoge transport- en opslagkosten met zich meebrengt. De Pacificatiecommissie voor het tweede t.v.-net zal haar werk met ingang van de eerstvolgende bijeenkomst, op 22 februari, voortzetten. Zulks is besloten naar aan leiding van een dienovereenkomstige aan beveling van minister Bot. die hierbij ver wees naar zijn antwoord aan prof. Vonde ling, fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer. Het grote verschil tussen West-Duitsland en Frankrijk op dit stuk blijft dat Bonn aan de Europese eenwording geen anti- Amerikaans accent wil geven. Voor Parijs betekent de eenwording een bevrijding van Amerikaanse inmenging, voor Bonn daar entegen het scheppen van een betrouwba re gelijkwaardige partner in de Atlanti sche alliantie. De andere onderwerpen van gesprek vormen een respectabele lijst voor een consultatie van twee dagen. Daar zijn: de Duitsland-politiek van de Sovjet-Unie, de Europese landbouwpolitiek, de Kennedy ronde, defensievraagstukken en proble men van hulp aan de onderontwikkelde landen. De Franse plannen om zich intensiever met Latijns-Amerika bezig te houden, heb ben Duitse belangstelling gewekt. Duits land heeft altijd interesse in dit sub-con tinent gehad en het wil niet door de Fransen verdrongen worden. De Bondsre publiek wil daarom coördinering, niet al leen van financiële en commerciële acti viteit, maar ook van staatsbezoeken. Zij vreest blijkbaar dat na De Gaulle's ko mende reis naar Latijns-Amerika, bezoe ken van de wat minder imponerende pre sident Lübke zullen tegenvallen. Er komt binnenkort in Londen een Rem brandt, een portret van Titus, op de markt dat in het bezit is van Lady Cook. Ver wacht wordt dat het ongeveer 500.000 pond sterling 5 miljoen) zal opbrengen. Over de toestemming tot de verkoop is een procedure gevoerd, omdat bij huwe lijksschikking bepaald was dat dit schil derij, dat toen behoorde aan Sir Francis Cook, de echtgenoot van Lady Cook, pas na zijn dood mocht worden verkocht. De 56-jarige Sir Francis had de Rembrandt aan zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, gegeven om na zijn dood te ver kopen, zodat zij in haar onderhoud zou kunnen voorzien. De rechter bepaalde dat Lady Cook het schilderij thans reeds van de hand mag doen. ten-generaal te laten goedkeuren. De mo tieven die de regering voor deze beslis sing aanvoerde de politieke ambities van don Carlos, de vestiging in het buiten land van het paar en de wens van prinses Irene waren voor alle partijen in de Kamer acceptabel. Premier Marijnen zei dat de regering de drie motieven als één geheel beschouwt. Hij wilde niet afdwin gen op het recht van don Carlos zijn po litieke ambities en levensroeping te vol gen. Maar „het zou bepaald onmogelijk zijn als een gemaal van een koningin zich deze ambities tot taak zou hebben gesteld", zei hij. De Kamer heeft zich gisteren maar zeer terloops beziggehouden met de drie motieven van de regering. Veel meer aan dacht besteedde zij aan het beleid van de regering vóórdat de verloving in Nederland bekend werd gemaakt. Veel critiek en vra gen kreeg de regering daarover te horen. Maar de antwoorden waren mager, omdat vele onderwerpen bleken te behoren tot de „geheimen van Soestdijk" waarover de regering niets mag vertellen. Ook de Tweede Kamer is dus maar wei nig aan de weet gekomen over de myste ries die Nederland de vorige week zo druk bezig hielden. Met name over de geheim zinnige reis van het koninklijk paar naar Parijs heeft de regering niets willen los laten. Een tweede mysterie het tijdelijk af springen van de verloving is evenmin opgelost. De regering heeft nogmaals het uitoefenen van enige politieke druk ont kend en verwees dit onderwerp naar de particuliere sfeer, waarover men van de regering geen mededelingen kan verwach ten. Over een vorig jaar afgelegd bezoek van prinses Irene aan de paus zei mr. Ma rijnen, dat de Nederlandse ambassadeur in Vaticaanstad van een dergelijk bezoek niets wist. De datum van de geloofsovergang van prinses Irene is aan de regering wel be kend, zo bleek uit het antwoord van mr. Marijnen, maar mag ter wille van het goe de verkeer tussen staatshoofd en kabinet binnen de kroon niet bekend gemaakt wor den. Wel onthulde de premier dat prin ses Irene na lange overweging in decem ber het besluit heeft genomen over te gaan tot het rooms-katholieke geloof en dat kort daarna de overgang heeft plaatsgehad. De voorlichting van het koninklijk huis noemde mr. Marijnen een precaire zaak. Hij bleek wél voor een verandering te voelen. Meer coördinatie tussen de verschil lende secretariaten van het koninklijk huis is een onderwerp waarover reeds met de koningin is gesproken. (Zie verder pagina 4) Dr. ir. A. Vondeling ontslag op staande voet De returnmatch voetbal tussen FC Milan en Real Madrid in de kwart finale om de Europa-beker voor landskampioenen zal morgenmiddag van 15.25 tot 17.15 uur rechtstreeks door de televisie worden uit gezonden. nes avonds volgt een herhaling van 18.00 tot 19.30 uui Ir. Ad van Emme- nes spreekt het commentaar. Real staat na de eerste wedstrijd met 4-1 voor. Beethoven Wie toegeeft aan de geest van zijn tijd, vermoordt zijn oorspronkelijkheid. Het parlementaire debat over de ver loving van prinses Irene heeft weinig belangwekkende resultaten opgeleverd. En eigenlijk maar twee concrete resultaten, één positief en één negatief. Het positieve resultaat was de mede deling van de minister-president, dat het huwelijk van prinses Irene en don Carlos, zowel burgerlijk als kerkelijk, in Neder land zal worden voltrokken. Het was ver heugend dat minister Marijnen die mede deling, waarop het hele Nederlandse volk zat te wachten, zo duidelijk zonder misschien", „hopelijk" of „eventueel" heeft kunnen doen. Er zal nu wel dadelijk veel gespeculeerd worden over de bijbe horende vraag: in welke plaats die huwe lijksvoltrekking zal geschieden. Nu reeds zijn Den Haag, Utrecht en Breda in dit verband genoemd, de ene stad „uit hoofde van" dit, de andere „uit hoofde van" iets anders. Het zou prettig zijn als het hof ook daaromtrent de burgerij niet te lang in onzekerheid zou laten, want aan onzeker heden met betrekking tot deze echtverbin tenis heeft ons land voorlopig stellig geen behoefte meer. Wij geloven niet dat de huwelijksvol trekking en -inzegening in Nederland aan leiding zal worden tot „bepaalde spannin gen", zoals door sommigen schijnt te wor den gevreesd. Als niemand die spanningen welbewust oproept behoeven zij niet t« ontstaan, want het Nederlandse volk is ongetwijfeld mondig genoeg om een katho liek huwelijk van een Oranje-prinses, ook binnen de grenzen van ons eigen land, te kunnen aanvaarden en buiten de sfeer van godsdienstige onverdraagzaamheid te kun nen houden. En ook de politieke activitei ten van don Carlos dient men niet bij dit huwelijksfeest te betrekken. Het andere, het negatieve resultaat van het Kamerdebat was de onwil van de minister-president om ook maar een enkel woord van opheldering te geven omtrent de mysterieuze reis van het koninklijk paar naar Parijs. Zijn nuchtere mededeling, dat de koningin èn de prins in het vlieg tuig naar Parijs hadden gezeten en er ook weer mee naar huis waren gevlogen, was nauwelijks een antwoord op de daarover gestelde vragen te noemen. En een werke lijk antwoord was toch wel dringend ge wenst geweest, juist omdat een zeker niet sensationeel blad als de Londense Times gisterochtend had gemeend een sluier van dat mysterie te kunnen oplichten en het toeschreef aan een constitutionele crisis tussen Kroon en kabinet, die in verband met die reis enkele uren zou hebben bestaan. Mocht dit bericht van de Times juist zijn, dan zou men de aarzeling van de minister-president, om er in het openbaar over te spreken, kunnen begrijpen. Maar mr. Marijnen zei dat het niet juist was, zonder echter aan de ware toedracht van de zaak ook maar één woord te willen wijden. Nu zullen de Kamerleden en de overige Nederlandse staatsburgers er de premier zeker niet van verdenken, on waarheid te spreken, maar niettemin zal de hardnekkige weigering van mr. Ma rijnen om te vertellen wat er dan wél gebeurd is, bij velen in den lande het ver moeden wekken dat de Times er dan mis schien op enkele detailpunten naast wa» maar het in hoofdzaak toch wel bij het rechte eind had. En daarmee laat dit onder deel van het debat helaas een gevoel van onbehagen achter, hetgeen noch voor het hof, noch voor het kabinet, noch voor de Kamer prettig is. Concrete resultaten van de discussie had men misschien ook mogen verwachten ten aanzien van de voorlichting en ten aanzien van de Nederlandse ambassadeur in Ma drid; maar die zijn uitgebleven. Jhr. Van Panhuys zal, naar wij aannemen, nu wel op een minder spectaculair moment met vervroegd pensioen of met diplomatiek ziekteverlof gaan. En over de hoognodige reorganisatie van de voorlichting zullen we „te zijner tijd" het een en ander ver nemen. Als van dat uitstel dan maar geen afstel komt! RECLAME - Alleen donderdag a.s. Lange Nieuwstraat 425 Tel. 4302

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1