Stakingen in Italië, Denemarken en in Engeland „Dikke Russen en Chinezen zijn niet agressief meer" Hongersnood in India WERELDNIEUWS X Van dag tot dag Sir Alec Douglas-Hotne Nog 79 vermisten in de Tasmanzee Geen foto's van de Ranger VI door kortsluiting Ook Nederlanders voor Cyprus? De Gaulle zwicht voor Peking-China Twee patiënten van Naessens overleden WOENSDAG 12 FEBRUARI 1964 '3 Hi erbij delen wij U mede, dat aan alle werknemers, die op 1 januari 1964 in dienst der Maatschappij waren, een extra-bedrag ter be schikking zal worden gesteld, bestaande uit: een uitkering gelijk aan 9% over het in^1963 genoten jaarsalaris, vermeerderd met één maand van het huidige jaarsalaris. De huurbijslag, alsmede de 1% aanvullende looncompensatie A.O.W.- en A.W.W.-premie werden hierbij niet in aanmerking genomen. Interne Mededeling Betr.: Tantièmeregeling. Utrecht, 1 februari 1964, Tegen de fiscus Geen krant Geen bus V erlies (Op de Zeepbel verkoudheid? WITTE KRUIS MAAKT U VLOT WEER FIT! De negers in de Verenigde Staten zijn «nel op weg volwaardige burgers van hun land te worden. Hun strijd daarvoor, en de wijze waarop zij deze voeren, laat die pe sporen na, zowel in de harten van tal loze blanken en negers als in het gehele openbare en economische leven van Ame rika. Een van de voornaamste doeleinden die hun leiders nastreven is, dat in de fede rale wetgeving de burgerrechten van de negers worden vastgelegd, beschermd èn gewaarborgd. Wijlen president Kennedy heeft daartoe bij het Congres een wetsontwerp inge diend. Het spreekt vanzelf, dat dit ontwerp in de Verenigde Staten felle voorstanders heeft gevonden, maar ook dat het door grote groepen even fel wordt bestreden. Op allerlei manieren hebben de meest al uit de zuidelijke staten komende te genstanders van de door de president voor gestelde wettelijke verwerkelijking van de gelijkberechting geprobeerd de behandeling van het wetsontwerp te verhinderen Om die tegenstand te breken, aan hun eisen kracht bij te zetten en ook om hun pre sident in zijn moeilijke strijd voor de aan vaarding van zijn wetsontwerp te steunen hebben de negers toen hun beroemd geworden „mars naar Washington" gehou den. De opvolger van Kennedy, president Johnson een democraat uit het zuiden heeft er geen twijfel aan laten bestaan een snelle behandeling te wensen van het wetsontwerp van zijn vermoorde voorgan ger. Hij gaf dat zelfs de hoogste priori teit. De agenda-commissie van het Congres, of eigenlijk de hoogbejaarde voorzitter van de commissie, heeft vele procedure handigheden gebruikt om de openbare be handeling zo lang mogelijk tegen te hou den. De stroom werd echter te sterk. Hij kon zijn verzet niet zo lang volhouden als hij, bijvoorbeeld, enige jaren geleden zou hebben kunnen doen. Dezer dagen heeft het Huis van Afgevaardigden na zeer uit voerige en diepgaande debatten het ont werp aangenomen. Er was een zeer ruime meerderheid. Bij de behandeling heeft het zuidelijke blok in het Huis niets onbe proefd gelaten het ontwerp te beroven van zijn waardevolste elementen. Het is daar in niet geslaagd. Het heeft bovendien niet zijn toevlucht genomen tot middelen die naar buiten een bijzonder slechte indruk zouden hebben gemaakt. Dat is winst! Het woord en niet in mindere mate de daad is nu aan de Senaat. Ongetwij feld zal ook daar het zuidelijk blok alles op haren en snaren zetten om de nationale wetgeving op te schepen met een zo krachteloos mogelijke Wet op de Burger rechten. Als nieuwe vertragingsacties suc ces zouden hebben, zou deze halszaak voor de Verenigde Staten en voor het aan zien van dat land in de wereld wel eens een van de voornaamste punten kunnen worden in de presidentiële verkiezings Strijd. Er moet president Johnson, als eerste burger van zijn land én als politicus, heel wat aan gelegen zijn het ontwerp snel en zonder essentiële kleerscheuren door de Senaat te loodsen. Zoals het ontwerp er nu ligt, garandeert het, samen met het 24ste amendement op de Amerikaanse Grondwet, stemrecht aan vele nieuwe (neger)kiezers. Die kant van het wetsontwerp kan geen politicus die even verder kijkt dan de dag-van-morgen verwaarlozen. Het Huis heeft geen wijziging gebracht in het onderdeel van het ontwerp, dat ne gers gelijke rechten garandeert met be trekking tot de huisvesting en de verle ning van openbare diensten. Dit onderdeel het zwakste van het ontwerp is voor negers individueel van bijzondere beteke nis. Allerlei wrede en beledigende discri minaties zouden daardoor onwettig wor den. In het ontwerp zijn voorts voorzienin gen getroffen om negers gelijke rechten te waarborgen met betrekking tot de werk gelegenheid. Een federale commissie gaat daarop toezien. Het Huis stuurt een „sterke" Wet op de Burgerrechten naar de Senaat. Die kan er voor het forum van de natie en de wereld niet onderuit. De senatoren zullen moeten kiezen, vóór of tegen hun zwarte landge noten. Een keuze die de geschiedenis niet licht zal vergeten. De Daily Telegraph heeft uit de hele ge schiedenis van de prinselijke verloving «en aardige en bemoedigende ervaring overgehouden, die tegenover de vreemde indrukken der buitenlandse pers in het al gemeen weldadig aandoet. Dit blad vertelt namelijk, dat tijdens een persconferentie gedurende het spannende weekeinde van 8 februari zijn verslaggever bij een Neder landse collega informeerde naar de inhoud van een der mededelingen, die werden ver strekt. Deze lichtte de buitenlander bereid willig in: „De vier ministers die het kern kabinet vormen, gaan binnen enkele mi nuten op weg naar paleis Soestdijk". De Engelsman wilde hef gesprekje nog even voortzetten, maar de Nederlander veront schuldigde zich hoffelijk: „Het spijt me maar ik moet nu weg Ik ben namelijk een van de vier leden van het kernkabinet" Het was de vice-president de heer Bies heuvel Deze ervaring heeft voor de Engelse ver slaggever ongetwijfeld een verzachtende salf gevormd op de wonde, die zijn ver trouwen in de Nederlandse democratische sfeer was toegebracht. ROME (AFP) Er gaat een nieuwe golf van stakingen door Italië: 200.000 ar beiders van chemische bedrijven hebben voor de tweede maal deze maand het werk 48 uur neergelegd. Artiesten, die voor ra dio en televisie optreden, doen dit, 24 uur niet, evenmin als het technisch personeel. Zij zullen maandag een langzaam-aan-ac- tie voeren om kracht bij te zetten aan de eisen voor hogere gratificaties. Het stakende ziekenhuispersoneel heeft het werk vanmorgen her-vat. De 12.000 apothe kers, assistent-artsen en verplegers beslo ten een driedaagse staking 24 uur eerder af te gelasten, op verzoek van de minis ter van Volksgezondheid. Minister Manei- ni beloofde speciale aandacht te besteden aan de eisen van de stakers voor betere arbeidsclassificatie en loonschalen. Italië's artsen dreigen het werk neer te leggen om kracht bij te zetten aan de eisen voor hogere ziekenfondsuitkeringen. KOPENHAGEN (AP) Duizenden Deense arbeiders hebben gisteren gepro testeerd tegen het besluit van de regering de belasting op sigaretten, bier en ben zine te verhogen. Achthonderd transport arbeiders weigerden het bier van de grootste bierbrouwerij in Denemarken naar de restaurants en winkels te vervoe ren. Chauffeurs van de bierwagens zeiden dat de reden voor deze staking was dat zij weigerden „te helpen bij het hamste ren." Bij de Burmaister en Wain-machine- fabrieken en scheepswerven vergaderden duizenden arbeiders in protest tegen de verhoging van de belastingen. In een re solutie werd gezegd dat deze maatregel van de regering „een poging is om de ar beiders te beroven van de loonsverhogin gen" die zullen ingaan op 1 maart. Soortgelijke protestvergaderingen wer den gehouden door havenarbeiders en zee lieden. LONDEN (AP) Ongeveer anderhalf miljoen lezers van de Daily Mirror en de Daily Herald krijgen vandaag geen krant omdat het technisch personeel, aangeslo- TORONTO (Reuter) De Britse pre mier sir Alec Douglas-Home heeft voor de Canadese televisie het Amerikaanse stand punt over economische sancties verwor pen. De Engelse regering is altijd van me ning geweest, „dat, hoe dikker een Chi nees en een Rus zijn en hoe beter zij zich op hun gemak voelen des te minder waar schijnlijk is het dat zij in een agressieve stemming verkeren". Engeland heeft de politiek van het ver bod op levering van strategische goederen aan communistische landen altijd erg loyaal gesteund, zei sir Alec. Maar Enge land heeft altijd een normale handelspoli tiek gevolgd met het leveren van niet- strategische goederen aan elk land dat de ze wil kopen. Enige uren tevoren had de Britse pre mier op een persconferentie gezegd, dat hij de verkoop van Engelse bussen aan Cuba ter sprake zal brengen wanneer hij in Washington met president Johnson spreekt. Het verschil in nadruk op de handels kwesties, tussen de Verenigde Staten en Engeland, bestaat hierin dat „wij van ge voelen zijn dat gewone, wettige handel, die de levensstandaard van een volk verhoogt, de mensen waarschijnlijk veel minder communistisch zal maken." Over de betrekkingen tussen Oost en West zei de Britse premier in de televi sieuitzending, dat hij met president John son de mogelijkheden van verdere ont spanning zal bespreken, omdat „je in de betrekkingen met de Sovjet-Unie het ge vaar loopt terrein te verliezen wanneer je eenvoudig stilstaat." In een toespraak tot de Empire Club van Canada zei de Britse premier, dat de enige manier om de mensheid te dienen bestaat uit „het overboord gooien van het ideologische conflict en de hele wereld te organiseren in vrede en overvloed. Wan neer de Sovjet-Unie bereid is de geschil len in Europa te regelen en zich te wij den aan deze meer vruchtbare onderne ming, zouden de kleinere twisten in be- SYDNEY (Reuter). De kans dat van de 79 vermisten van de Australische tor- pedobootjager Voyager nog overlevenden worden gevonden is nog maar heel klein. Dat heeft de Australische minister van Marine, A. I. James Forbes, meegedeeld. Hij zei dat het zoeken naar overlevenden op kleinere schaal zal worden voortgezet. dwang worden gehouden, omdat de armen en ontevredenen de prijs van de volheid van het leven voor zich zouden zien." Het voornaamste probleem vindt hij de ongelijke verdeling van de welvaart tus sen de rijke en de arme landen. De be langrijkste bijdragen van de ontwikkelde landen bestaan volgens hem in het hand haven van de gestadige uitbreiding van hun eigen economie en het vergroten van de markt voor de export uit de ontwikke lingslanden, evenals het versterken van hun hulpverlening op ander gebied. Alles in de wereld wijst tegenwoordig op de onderlinge afhankelijkheid van alle lan den, zo vervolgde de Britse premier. „Grote prijzen kunnen worden gewonnen als wij gezamenlijk handelen als we dat niet doen, kan het zijn dat we niet langer in leven zijn om de prijzen te behalen Hij begreep niet waarom de noordelijke landen, de Sovjet-Unie inbegrepen, een ge meenschappelijke plicht tot samenwerking verzaken. „Wij hebben alles te winnen bij het verhogen van de levensstandaard van onze volken. Een gemeenschap onder werpen en vernietigen laat alleen maar een verarmd wrak over in de handen van ons allen," aldus de Britse premier. NEW DELHI (Reuter) Door het mis lukken van de oogst lijden bijna 2'/« mi! joen bewoners van een uitgestrekt gebied in de Indische staat Radjastan honger. Dat heeft de minister van Landbouw, dr. Ram Soebhag Singh, in het Indische par lement meegedeeld. Twee miljoen runde ren en ruim vier miljoen schapen krij gen geen voedsel. In de aan Radjastan grenzende Poendsjaab bestaat in 640 dor pen een tekort aan voedsel. WASHINGTON (AP) Het falen van de Ranger VI bij het zenden van maan foto's naar de aarde, kan het gevolg zijn geweest van een ongewild inschakelen van de radiotelemetrische installatie even na de lancering. Door deze inschakeling, die nauwelijks een minuut geduurd heeft, kan ook de te levisie-installatie in werking zijn gesteld, waardoor een ernstige korstluiting kan zijn ontstaan, die de installatie beschadigd heeft. NEW YORK (AP) Britse zegslieden hebben dinsdagavond verklaard, dat Ca nada, Nederland, België, Denemarken en Noorwegen besloten hebben om tezamen met de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië een strijdmacht voor de handhaving van orde en rust op Cyprus te vormen. Frankrijk heeft geweigerd aan deze strijd macht deel te nemen. De Amerikaanse bij drage zal 1.200 man bedragen. Nieuwe bijzonderheden over het Brits- Amerikaanse plan werden bekendgemaakt toen de Britse minister van Buitenlandse Zaken Butler met secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties confereer de. Volgens de Engelsen zal elk land voor het eigen contingent bijdragen in de kos ten. Aangezien het Engelse contingent vierduizend man zal tellen en de Engelsen het commando zullen voeren, zal Groot- Brittannië het grootste deel van de kosten te dragen Krijgen. WASHINGTON (AP) De Franse re gering heeft het initiatief genomen bij het verbreken van de betrekkingen met na tionalistisch China. Dat hebben functio narissen van de Amerikaanse regering meegedeeld in Washington. Pierre Salade, de hoogste Franse diplo maat op Formosa, heeft maandag de na tionalistische minister van Buitenlandse Zaken bezocht en hem gezegd dat zijn regering diplomatieke betrekkingen ging aanknopen met Peking. „Wij willen u meedelen, dat uw reden om in Parijs te blijven niet langer bestaat," aldus Sala de. Toen gevraagd werd, of die mededeling betekende, dat Frankrijk de betrekkingen met nationalistisch China wilde verbre ken, antwoordde Salade bevestigend. Na een vergadering van het kabinet deelde president Tsjang Kai-Sjek toen mee dat zijn regering de betrekkingen met Frankrijk verbroken had. Tsjang deed dit met het oog op debinnenlandse reac tie. In Washington acht met het veelbete kenend dat president De Gaulle heeft moe ten toegeven aan de communistisch-Chine- se voorwaarde voor de erkenning van Pe king. Hij heeft steeds gesteld dat er geen voorwaarden aan die erkenning waren ver bonden. ten bij de National Printing Union, wei gert overuren te maken en een langzaam- aanactie begonnen is. Daardoor konden minder exemplaren van beide bladen ge drukt worden. SYDNEY (AP) Vijfduizend leden van het buspersoneel in de Australische ste den Sydney en Newcastle zijn te midder nacht voor 24 uur in staking gegaan. Zij eisen het aantal uren dat chauffeurs en conducteurs onafgebroken moeten werken verminderen van vijf tot viereneenhalf uur. Vierhonderdduizend buspassagiers maak ten druk gebruik van treinen en veerbo ten terwijl velen ook met particuliere au to's en vrachtwagens meeliften. WIESBADEN (Reuter) West-Duitsland heeft verleden jaar meer werkdagen ver loren door uitsluitingen dan door stakin gen, zo meldt het Westduitse bureau voor de statistiek. In het afgelopen jaar is meer werktijd verloren gegaan dan in enig jaar sedert 1950. Uitsluitingen kostten 967.999 werkdagen, stakingen 528.763 dagen en combinaties van uitsluitingen en stakingen 349.263 da gen. Het totale verlies van 1.846.025 werk dagen betrof 316.397 werknemers. Twee patiënten van de Franse bioloog Naessens, die met „serum tegen leuke mie" zijn behandeld, zijn overleden). Gisteren is de vierjarige Donald Brown in het koninklijke ziekenhuis te Glasgow overleden. Hij had vier injecties met het serum van Naessens gekregen vóór de Franse autoriteiten de behandeling verbo den. Zondag is op Corsica de zestienjarige Bernard Ferran overleden, die sinds 17 mei 1963 door Naessens was behandeld Gaston Naessens heeft er op gewezen dat beide patiënten door de artsen waren op gegeven. Pandora Onlangs schreef tv-criticus Leo Riemens, nog steeds verontwaardigd over een be paald programma, dat hij zich zijn toe stel niet had aangeschaft als godheid, maar als toverdoos van Pandora. In dit verband is het misschien wel aardig weer eens de oude sage op te halen, die bij de klassieke schrijvers opgetekend staat als „De Doos van Pandora": „Er leefde in het oude Griekenland een jongedame die Pandora heette en die alom bij den volke geliefd was om het vele goede werk dat zij deed Zij werd vereerd en geprezen, kortom zij was een veel bejubeld idool. Bekend was haar voorliefde voor dozen en doosjes; men noemde haar dan ook wel Doosjes-Pan- dora. Op zekere dag kwam zij bij haar echt genoot een zekere Epimethcus bin nen met een stel vrienden en een grote doos. „Wie zijn dat?" vroeg Epimetheus, „en wat zit er in die doos?" „O, dat zijn mijn vriendjes," zei Pan dora. „en in die doos zitten grapjes. Maak hem maar eens open. Kejje lachen." Nietsvermoedend draaide Epimetheus een knopje om, en de doos sprong open. Maar o wee! Er sprongen allerlei gedrochte lijke wezentjes uit, die schel giechelend door het raam verdwenen. ,Zijn dat grapjes?" vroeg Epimetheus verschrikt. Jawel," zei Pandora, „vind je ze niet enig?" Op dit moment barstte er een luid ge weeklaag uit in do hele stad. De monster lijke wezentjes drongen de huizen binnen en beten iedereen, die ze tegenkwamen, in zijn tenen. Men begrijpt, dat werd me een rel! De mensen kwamen scheldend en tierend naar Epimetheus toegestrompeld met hun tenen in verband. „Wij zijn gekwetst!" riepen ze, „en dat is jouw schuld! Jij hebt die beesten los gelaten!" „Maar zo was het niet bedoeld", kerm de Epimetheus, „en bovendien, jullie heb ben te lange tenen. Dan kan zoiets licht gebeuren." Maar de woede was niet te bedaren. De mensen dromden voor het huis van Epimetheus samen, en schreeuwden om wraak, terwijl de stads omroeper Telegraphos het nieuws sensa- tielustig rondbazuinde. De vriendjes van Pandora hadden zich uit de voeten gemaakt. Eén zat er zelfs in de tempel, het feit indachtig dat een vervolgde daar veilig was. Pandora werd van haar voetstuk gesleurd. „Bah!" riepen de mensen, „dat hadden we niet van je gedacht!" En ze stapten op hoge poten voor zover dat dan mo gelijk ioas met hun pijnlijke tenen naar de magistraat, een zekere Ostoun. Ostoun zat zelf met zijn tenen in een bak soda, want hij was ook gebeten. Ostoundit gaat niet," riepen de men sen, „je moet stappen ondernemen!" Kan ik niet," zei Ostoun, „mijn tenen moetn eerst genezen." „Maar je bent immers zelf gekwetstI Laat zien wie je bent!" riepen de men sen. „OK," zei Ostoun. „O, weezal je bedoelen," zeiden ds mensen. „Goed, OK en Wee dan", suste Ostoun, „ik zal ze wel eens leren!" „Groot gelijk", riepen de mensen, „als ze denken dat ze zulke grapjes kunnen uithalen. „Wat Kan kan kan Kan allen," zei Os toun nogal raadselachtig, en dicteerde een Boze Brief aan Epimetheus. Deze ver scheen terstond op het stadhuis, wierp zich in het stof voor Ostoun, en jengelde, dat het zijn schuld niet was en dat hij er niets aan kon doen. „Weet je dat ik jou de stad uit kan trappen?" gromde Ostoun, „of op de ga leien zetten?" „Nee, nee!" riep Epimetheus benauwd, „niet op de galeien!" „Waarom niet?" zei Ostoun. „Heel ge zond hoor. Vara, vara over de bara en zo." „Maar ik heb toch al mijn reputatie verloren!" griende Epimetheus, „maak het nou niet erger dan het is!" „Ja, ja, die reputatie van jou," zei Os toun duister, „maar enfin, je kan blijven." Wat er verder gezegd werd, is niet be kend, in ieder geval droop Epimetheus na een tijdje af, en daarmee was voor Ostoun de zaak afgedaan. Niet echter voor de mensen, die nog een hele tijd krakeel den, en voor de vriendjes van Pandora, die schreeuwden dat niemand gevoel voor humor had, en een veiligheidsslot op hun deur lieten maken. In de oude boeken spreekt men zeer terecht van het z.g. Tenenoproer, en alhoewel historici de authenticiteit van het verhaal sterk be twijfelen, is het tot op de dag van heden bewaard gebleven „tot lering ende ver maak van een iegelijk." J Muizen. In een dierentuin in Cairns in Australië is een zeer gevaarlijke slang gedood door witte muizen, die als voed sel voor de slang moesten dienen. Roken. De vorige maand zijn in de staat New York bijna tien miljoen pakjes siga retten minder verkocht dan in januari 1963, waardoor 500.000 dollar minder aan belasting werd ontvangen. Showman. Meivin Belli, de voornaamste advocaat voor de verdediging van Jack Ruby (de man die beschuldigd werd van de moord op Lee Harvey Oswald) stond gisteren op het troittoir voor het ge rechtsgebouw in Dallas en zette zijn lunch een boterham, een gekookt ei en een glas melk op het dak van een witte auto. Hij keerde zich daarna tot de journalisten en zei: „Ik begrijp maar niet waarom men beweert dat ik een show man zou zijn". S Cv Televisie. Een Australische loodgieter heeft in Melbourne een boete gekregen, omdat hij achter in zijn auto een tele visieontvanger had gemonteerd, zodat dat de uitzending op de beeldbuis via de achteruitkijkspiegel te volgen was. Staking. De dinsdag begonnen staking van medische assistenten in Italiaanse zie kenhuizen, die drie dagen zou duren, is afgelast na een bespreking tussen verte genwoordigers van de vakverenigingen en van de regering. De staking ging om verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Bezoek. President De Gaulle heeft een uit nodiging om volgend jaar een bezoek aan Pakistan te brengen aangenomen. Men acht het waarschijnlijk dat het Franse staatshoofd dan ook enkele ande re landen in Azië zal bezoeken. Oor. De 17-jarige Antonio Terranova uit Aosta in Italië, wiens oor in een gevecht met een onbekende man dinsdag werd afgebeten, kreeg het later netjes terug gestuurd in het ziekenhuis waarin hij was opgenomen. Het oor was zorgvuldig in een zakdoek gewikkeld. De artsen heb ben het er toen maar weer aangenaaid. Vredeskorps. Het parlement van het prins dom Liechtenstein heeft zijn goedkeu ring gehecht aan een voorstel voor de vorming van een op Amerikaanse leest geschoeid vredeskorps voor onderont wikkelde landen. De bevolking van het prinsdom telt 16.000 zielen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3