Resultaten zijn meegevallen bij de Amsterdamsche Bank Indonesië stelt Britse bedrijven onder beheer Denemarken wil EVA-grenzen sluiten voor EEG-eieren - DE BEURS Rotterdam is nu definitief de eerste haven van de wereld HAV !r^ v De nieuwe collectie exclusieve gordijnstoffen Rotterdamse Bank verhoogt de rente spaarrekeningen Middenstandsbank verhoogt rente Fiat op CAO's textiel en Van Gend en Loos Kleine aannemers zonder werk Zand en grint n.v. opgericht Koerswaarde bijna 3 miljard hoger Geen EEG-hulp voor FORD-Antwerpen Kolenbalans 1964 van de EGKS De vertrouwen waard! Journalisten-C AO goedgekeurd door NDP Produktschap neemt aardappelen uit de markt SCHEEPVAARTBERICHTEN Weer een mislukking voor de Britse vliegtuigindustrie iS uw VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 14 VAN DUIVENBODEN Enquête NKA PB AMSTERDAM VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN V/2 BILJARD GULDEN! .HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 693 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN WALL STREET Daggeld V2 pet omhoog Seita verliest kort geding tegen merkenhandelaar De resultaten van de Amsterdamsche Bank over 1963 zijn meegevallen. Hiervoor werd van aandeelhouderszijde hulde ge bracht aan het bestuur in de gisteren ge houden jaarlijkse algemene vergadering, die grote belangstelling trok en waarin uitvoerig op tal van punten van het jaar verslag nader werd ingegaan. De kostenverhoging door de loonsverho gingen over 1964 zal komen te liggen in de orde van grootte van zes miljoen gulden. Ten einde deze kostenstijging zo veel mo gelijk op te vangen zal het bestuur het oog gericht blijven houden op een verho ging van de efficiëncy, met name door middel van verder doorgevoerde mecha nisatie en gebruikmaking van elektroni sche apparatuur. De balans alsmede de winst- en verlies rekening en het dividendvoorstel van veer tien percent (onveranderd) werden aange nomen met 866 stemmen voor en 26 stem men tegen. Acht leden van de raad van commissarissen werden bij acclamatie herkozen. Een aandeelhouder trad op namens het onlangs opgerichte zogenoemde „actieco mité van verontruste aandeelhouders van de Amsterdamsche Bank." Dit comité heeft gesteld dat na de Socrates-affaire door het, naar haar mening, lichtvaardig verstrekken van kredieten wederom mil joenen verloren zijn gegaan. Naar aanleiding daarvan heeft de direc tie van de bank meegedeeld, dat geduren de de laatste vijf jaren op een gemiddel de debiteurenportefeuille van ruim één miljard gulden de gemiddelde verliezen minder dan één kwart percent hebben be dragen. De woordvoerder van het actiecomité herhaalde in de vergadering zijn ongerust heid over de kredietverstrekking, maar de voorzitter, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, verklaarde dat hij er niet over dacht om over concrete gevallen in deze aandeelhoudersvergadering in discussie te treden. Directeur prof. dr. J. R. M. van den Brink voegde de betrokken aan deelhouder toe: „Naar uw mening zijn het feiten, naar mijn mening zijn het onjuist heden, die u te berde brengt." Klassieke damasten Stijlvolle gordijnvelours o.a. Boussac - Hartprints - Gildenstoffen enz. enz. Kruisstraat 22 Ged. Oude Gracht Tel. 17206 108 - 110 Tel. 16657 - 17165 De voorzitter stelde met nadruk, dat ieder bankkrediet van enige omvang onver mijdelijk de kans op verliezen meebrengt, verliezen die zich in een aantal gevallen ook werkelijk realiseren. De gemiddelde verliezen van de bank over de laatste vijf jaren van slechts een kwart percent van het totaal aan uitzettingen, overeenkomend met twee percent van de brutowinst, moet men zien in de juiste verhoudingen. Zich baserend op het verslag van de ex terne accountant meende de voorzitter dan ook te kunnen zeggen dat de positie van de Amsterdamsche Bank alleszins goed en verantwoord is. De jaarvergade ring achtte hij niet het juiste forum om op de concrete bezwaren van de betrok ken aandeelhouder in te gaan. Met ingang van 16 februari zal dle Ro-t- terdamsche Bank n.v. de rente op rente spaarrekeningen van 31/i percent tot 3 percent verhogen. Met maximum tegoed voor particulieren wordt verhoogd van 25.000 tot f 50.000, voor verenigingen en stichtingen wordt het maximum bedrag 100.000. Opneming van bedragen ten laste van het spaartegoed tot een bedrag van 2.000 per kalendermaand is niet aan een opzegtermijn gebonden. Bij opneming van bedragen boven 2.000 dient een opzegtermijn van een maand in acht te worden genomen. De Nederlandsche Middenstandsbank n.v. heeft de rente op de bankboekjes ver hoogd. Voor op korte termijn opvraagbaar spaargeld geldt met ingang van 16 februari een rente van drieëneenhalf percent, voor langere termijn is dit vier percent. De Stichting van de Arbeid heeft haar fiat gegeven aan de C.A.O.-voorstellen uit de textielindustrie en bij Van Gend en Loos. De lonen in de textiel stijgen met 10 a 11 percent totaal, de vakantie wordt uitgebreid met 2 dagen. Er is een 4 per cent differentiatie-mogelijkheid per onder neming, speciaal bestemd voor het witten van zwarte lonen. Daarnaast zijn de vrou wenionen gebracht op 90 percent van die der mannen en is de ploegendienst voor zaterdagen afgeschaft. Waar er toch vrij willig op zaterdag wordt gewerkt, zal men extra worden betaald. De C.A.O. van Van Gend en Loos omvat een totale loonkostenstijging van ongeveer 18 percent, ongeveer dezelfde als die der buschauffeurs. De basisionen alleen wor den al verhoogd met 15 percent. De toe slagen voor avond- en nachtwerk worden verbeterd en de vakanties uitgebreid met 2 dagen. De C.A.O. textiel geldt voor honderddui zend werknemers, die van Van Gend en Loos voor zesduizend werknemers. Het omzetten van de kerstgratificatie bij Van Gend en Loos in 2 percent uitkering op jaarbasis is afgewezen door de Stichting De partijen moeten nu nog overleggen over een andere vorm van uitkering. Van de door minister Bogaers aange kondigde plannen om de onbenutte bouw capaciteit te gebruiken, is nog niet veel gerealiseerd. Alleen al in Noord-Brabant zal binnen drie weken bij rond 75 bedrij ven voor 830 bouwvakkers geen werk meer zijn. De kleine bedrijven worden aldus de dupe van het bouwbeleid. Dit is de con clusie van een enquête, verricht door de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond. De N.K.A.P.B. pleit op nieuw voor meer decentralisatie in het goedkeuringsbeleïd. Al enige weken gele den heeft de raad van bestuur bouwbe drijf de minister gevraagd het goedkeu- ringsbeleid voor woningen beneden de 30.000 uit handen te geveno m de kleine bedrijven meer continu-werk te verschaf fen. Het laatste driemaandelijkse rapport van de E.E.G. wijst er eveneens op dat •r aan het benutten van de bouwcapa citeit in Nederland wel het een en ander gehort Minister Bogaers is inmiddels op de hoogte gesteld van het resultaat van de enquête. Hij is reeds 'n onderzoek begon nen naar de reële behoefte aan bouwbe drijven, naar aanleiding van de vragen van het Tweede-Kamerlid Brandsema (P.v.d.A.) over de advertentie waarin een Helmondse aannemer zich met veertig man aanbood voor de woningbouw. Uit het bijvoegsel van de Staatscourant blijkt de oprichting van Joh. Boele's zand-, grint-, handels- en transportbedrijf n.v. te Rotterdam. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 1,5 miljoen, geplaatst en vol gestort is 300.000. Ter volstorting brengt een der oprichters, de heer J. Boele, zijn tot dusver onder eigen naam gevoerde onderneming in. De aandelen luiden op naam. De nieuwe n.v. heeft, naast de handel in zand en grint, ten doel het vervaardigen •n verhandelen van machines en motoren. DJAKARTA (Reuter) Het Indone sische persagentschap Antara deelt mee dat dertien Britse bedrijven onder toe zicht, beheer en beveiliging van het Indo nesische ministerie van Volksindustrieën zijn geplaatst. Generaal-majoor Azis Saleh, de minister van Volksindustrieën, had het „toezichthoudend orgaan voor Britse maat schappijen" bevoegdheid verleend om het beheer over de dertien ondernemingen op zich te nemen. Het zijn het hoofdkantoor van Unilever in Djakarta, haar zeep- en margarinefa- brieken in Djakarta, de Colibri Soap and Perfume Company in Soerabaja, de Ko- kosoliefabriek Arch» in Djakarta, het hoofdkantoor van de British American Tobacco in Djakarta en haar drie fabrie ken op Java, de reukwaterfabriek van Fraser and Neave en haar filiaal in Soe rabaja, de textielfabriek Nebritex in Pasoe- roean op Oost-Java, het verkoop- en re clamekantoor van Unilever in Semarang en het hotel van de British American To bacco in Tjeribon. In januari is de koerswaarde van aan delen, officieel ter beurze van Amsterdam genoteerd, gestegen met bijna 3 miljard en wel van 32593 miljoen tot 35433 mil' joen. Dit blijkt uit de maandcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke tevens laten zien dat in januari de nominale waarde is gestegen van 6397 miljoen tot 6879 miljoen. Uit cijfers van de effectenbeurs is reeds gebleken dat januari een levendige beurs- maand is geweest met vrij grote omzetten, althans in de eerste helft van de maand Toen heeft het ANP-C.B.S. algemeen in dexcijfer het hoogtepunt van 1963 overtrof fen en is per 15 januari gekomen op 419 Daarna bleek de activiteit te verminderen en zijn de koersen een dalende richting ingeslagen, waardoor het beursindexcijfer van de maand besloot op 407. GENèVE (DPA) De Deense minister van Buitenlandse Zaken Haekkerup heeft op de zitting van de ministerraad van de Europese Vrijhandels Associatie (EVA) in Genève krachtig aangedrongen op 'n eens gezinde houding binnen de EVA in „de Europese eieroorlog". Denemarken staat op het punt voor zijn eieren traditionele afzetmarkten binnen de E.E.G. te verlie zen, zo verklaarde Haekkerup. Die EVA- Ianden, die nog steeds eieren uit de E.E.G. invoeren, dienen nu voor de Deense eier- invoer opengesteld te worden. Haekkerup bracht de wens van de Deen se eierexporteurs naar voren, dat vooral Zwitserland en Oostenrijk in de toekomst afzien van de invoer van Belgische en Ne derlandse eieren. Denemarken denkt ook aan vergroting van zijn eieruitvoer naar Zweden. BRUSSEL (DPA) De Nederlandse af gevaardigde in het Europese parlement H. Vredeling heeft er'in een schriftelijke in terpellatie bij de E.E.G.-commissie op aan gedrongen, dat zij „zo snel mogelijk" een overzicht over de situatie op de eier markt van de E.E.G. opstelt. De E.E.G.- commissie zou hierin aanbevelingen moe ten doen inzake de maatregelen, die de E.E.G.-landen en de Europese instellingen hebben genomen om een einde te maken aan de gespannen situatie op de eiermarkt. (Vort onze correspondent) BRUSSEL De uitvoerende Commissie van de Europese Economische Gemeen schap heeft geweigerd haar goedkeuring te verlenen aan het geven door het sociale fonds van de EJE.G. van een subsidie van 27 miljoen Belgische frank (bqna 2 mil joen) aan Ford-Antwerpen voor omscho ling van het personeel. Ford-Antwerpen had dit bedrag ge vraagd ter financiering van de salariëring van 1600 van de 2200 personeelsleden van heden tot en met eind augustus, wanneer de fabrieken van Ford te Genk in de Bel gische provincie Limburg zouden worden geopend. De Belgische regering van haar kant had een bedrag van 54 miljoen Bel gische franks toegezegd De Europese Commissie heeft haar besluit gemotiveerd met een mededeling dat er in het gebied van Antwerpen gebrek aan werkkrachten bestaat, zodat omscholing niet nodig is, mede gezien de faciliteiten die er worden geboden zoals omscholing voor rekening van de staat en van de werkgevers. VASTE MARKT Na de aarzeling gedurende de voorgaan de beursdagen heeft de stemming op het Damrak voor de internationale waarden meer kleur gekregen. Alle hoofdfondsen kwamen bij de opening boven het slot- niveau van woensdag uit. Dit geschiedde onder leiding van de Philipsaandelen, waarvoor veel belangstelling bestond. Het publiek alsmede Zwitserland namen de stukken uit de markt, terwijl daarnaast dekkingsaankopen plaats vonden. Van de overige hoofdfondsen lag K.L.M. zeer vast in de markt. Verder boekten Kon. Cflie, Unilever en Hoogovens winst. A.K.U. bleef wat achteraf op 525% (onv.). Philips begon op 151,20, tegen woensdag als slot- prijs 149,60. Unilever 70 cent hoger op 143,60. Kon. Olie was een gulden hoger op 156,90. Hoogovens liep uit van 598 tot 603 (595). Dit op de gunstige gang van zaken van de Europese staalmaatschappijen. K.L.M werd in de morgenuren verhandeld op 65 Dit fonds steeg woensdag 3,50 tot 62. Deze aandelen liggen op de New Yorkse beurs sterk gevraagd in de markt. VERHANDELDE FONDSEN 13 februari 12 februari Totaal 459 458 Hoger 199 (43,4%) 178 (38,8%) Lager 153 (33,3%) 187 (40,9%) Gelijk 107 (23,3%) 93 (20,3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Hoogovens Kon Olie156,20156,30 Philips 149,60 gb-150,50 gl Unilever 143 K.L.M66—66,10 Stemming: Ongeanimeerd. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U522 gb-523 523 gb Hoogovens Kon Olie155,60156,10 155,70 Philips 149,40—149.60 149,50 Unilever 142,60 gb 142,70 K.L.M 64,80—65,80 Het staat nu zwart op wit in cijfers op papier: Rotterdam is de eerste haven van de wereld. Niet sinds vandaag of gisteren, maaral sinds 1962. Het blijkt uit de cijfers van de goederenomslag in Rotter dam en New York, dat nu pas zijn cijfers van drie jaar geleden rond heeft. Rotterdam haalde een totale omslag van 96,6 miljoen ton, New York bleef er met 92,5 miljoen ton vier miljoen ton onder. Of Rotterdam ook over 1963 wereldhaven nummer één zal zijn, is nauwelijks een vraag meer. Terwijl New York de laatste jaren amper een groei vertoont eerder een lichte teruggang lopen de cijfers van Rotterdam nog steeds omhoog. Voor het eerst in de geschiedenis van welke haven ter wereld ook is de honderd mil joen ton overschreden. New York gaf over 1962 een overslag van minerale oliën van in totaal 62,9 mil joen ton, Rotterdam 52,8, waarvan 13,7 miljoen ton ruwe olie in New York tegen 26,8 miljoen ton in Rotterdam. New York sloeg 0,6 miljoen ton erts over, Rotterdam 11,1, New York 1,7 miljoen ton kolen, Rot- De kolenbalans voor 1964 van de Euro pese gemeenschaap voor kolen en staal verwacht dit jaar een kolen verbruik van 257.8 miljoen ton in de gemeenschap, te gen een produktie van 227.5 miljoen ton. Het verschil van ruim dertig miljoen ton zal moeten worden ingevoerd. De voorra den bij de mijnen zijn sterk teruggelopen. Eind 1963 bedroegen de 11.1 miljoen ton, waarvan meer dan de helft van onbruik bare kwaliteit, tegen 16.6 miljoen ton een jaar tevoren. 1/ terdam 5,9, New York 0,1 miljoen ton graan, Rotterdam 5,8, New York 0,1 mil joen ton meststoffen, Rotterdam 3,1, New York 10 miljoen ander massagoed, Rotter dam 2,1, New York komt aldus aan een totaal aan massagoed van 61,4, waarvan 83 percent olie, Rotterdam aan 80,8 mil joen ton, waravan 65,3 percent olie. De cijfers van het stukgoed ontlopen elkaar niet veel: New York 17,2 miljoen ton, Rotterdam 15,8 miljoen ton, een ver schil slechts dus van 1,4 miljoen ton. In een buitengewone algemene ledenver gadering van de vereniging „De Neder landse Dagbladpers", de organisatie van de dagbladondernemingen, is gisteren het onderhandelingsresultaat inzake de C.A.O. voor dagbladjournalisten voor 1964 met meerderheid van stemmen goedge keurd. Een niet onaanzienlijke minderheid van de dagbladondernemingen stemde te gen. De nieuwe C.A.O., die zal gelden tot 31 december 1964, was reeds 'in de kringraden der journalistenorganisaties goedgekeurd. Zij zal nu ter goedkeuring worden voorge legd aan de bevoegde instanties in Den Haag. Het produktschap voor aardappelen heeft besloten 25.000 ton bintjes-consumptie- aardappelen van kleigrond aan te kopen tegen een prijs van 8 per honderd kilo, exportkwaiiteit in de sortering 40 tot 55 millimeter of grover, af produktiegebied Deze maatregel wordt genomen om een verder inzakken van de telersprijzen tegen te gaan nu de export te beperkt is, het geen volgens het produktschap voorname lijk wordt veroorzaakt door het grote aan bod van Franse aardappelen tegen zeer la ge prijzen. De door het produktschap aan te kopen aardappelen zullen voor veevoe der worden bestemd. Prins Bernhard zal maandag 9 maart de voor jaarsbeurs in Utrecht openen. Deze opening vindt plaats in de Irenehal, die daarbij tevens officieel in gebruik zal worden genomen. De voor jaarsbeurs duurt tot 17 maart. Achilles 13 teMcmfwy vbgk xzeao cmfwyp emf Aeila 13 te Isle of Grain. Acmaea 13 v. Kirkeness n. Tromsö. Acteon 13 80 m. o.z.o. Aden n. Suez. Adonis 12 60 m. n. Bermuda's n. Nassau. Adrastus 13 te Surabaja v. Palembang. Aegis 13 60 m. n.w. Flores n. Sa nJuan. Agamemnon 12 v. Santo Domingo n. Curasao. Alblasserdijk 13 v. Panamakanaal n. San Diego. Alchiba 13 te Livorno. Alcor 13 te Marseille v. Le Havre. Aldabi 13 v. Rio Grande n. Santos. Alhena 13 115 m. z.w. St. Paulsrocks n. Rio Jan. Alkmaar 13 v. Stanlow n. Ardrossan. Almkerk 13 v. Port Said n. Napels Alphacca 12 v. Colombo n. Rangoon. Aludra 13 100 m. z.z.w. St. Paulsrocks n. L. Palm. Ampenan 13 v Chimbote n. Antwerpen. Amstelhof 13 te Cobh. Amstelland 13 130 m. w. Lissabon n. Hamburg. Amstelmeer 13 te Suez. Amstelsluis 13 200 m. o.z.o. Malta n. Huil. Andijk 13 v. Le Havre n. Antwerpen. Attis 10 te Baltimore. Atys 13 te Rotterdam verwacht. Avedrecht 13 150 m. n.o. Masira n. Port Dickson. Averdijk 13 v. Bremen n. Hamburg. Baarn 13 160 m. n.w. Windward Pass. n. Aruba. Bakongan 12 v. Sandakan n. Kota Baru. Bali 13 te Ouessant n. Hamburg. Balong 13 1100 m. n.o. Bermuda n. New York. Barendrecht 13 125 m. o. Rastanura n. Suez. Batjan 13 300 m. n.n.w. Bermuda n. Tripoli. Bawean 13 te Hamburg v. Huil. Bengalen 13 te Bahrein Bengkalis 13 te Le Havre. Blitar 13 te Antwerpen. Breda 13 900 m. z.w. Azoren n. Bridgetown. Burl S. Watson pass. 13 Gibraltar n. Port Said. Bussum 13 185 m. z.w. Ouessant n. Genua. Calamares 13 te Barrios v. New Orleans. Caltex Amsterdam 13 40 m. n.w. Lissabon naar Stockholm. Caltex Arnhem 13 60 m. o. R. Fartak n. Gothenb. Caltex Eindhoven 13 te Port Said v. Antwerpen. Caltex Leiden 13 145 m. n.o. Minico yn. Bahrein. Caltex Madrid 13 78 m. n.w. Oran n. Sidon. Caltex Naples 13 100 m. z.o. L. Quoin n. Bahrein. Caltex Nederland 13 75 m. z.w. Aden n. Bahrein. Caltex Pemis 13 210 m. n.n.w. Manilla naar Mat- suyama. Caltex Rotterdam 13 v. Tutunciftlik n. Port Said. Calt. The Hague pass. 13 L. Quoin n. B. Mashur. Caltex Utrecht 13 90 m. z.w. Kuria Muria eiland naar Bahrein. Camphuys 13 te Bahrein v. Kuwait. Charis 13 v. La Guaira n. Bahia Amuay. Colytto 12 te Liverpool. Cradle of Liberty 13 te Bandar Mashur v. Suez. Daphnis 13 te Funchal. Delphina verm. 13 v. Newport News n. Antwerp. Doelwijk verm. 13 v. Mena al Ahmadi n. Suez. Dorestad 13 te Teesport. Drente 12 150 m. z.w. Jamaica n. New Orleans. Elizab. Broere 13 90 m. n. L'end n. Thameshaven. Esso Den Haag 13 18 m. n. Pantellaria n. R'dam. Esso Rotterd. 13 80 m. w.n.w. Djeddah n. R'dam. Friesland SSM 13 20 m. o. Huil n. Rotterdam. Gaasterland 13 v. Rio de Janeiro n. Cabedelo. Giessenkerk 13 45 m. z Rome n. Port Said. Gooiland 13 30 m. z.w. Madeira n. Amsterdam. Groote Kerk 13 te Bremen v. Rotterdam. Guineekust pass. 13 Abidjan n. Freetown. Gulf Hansa 13 32 m. n.w. Daedalus n. Mena. Gulf Italian 13 250 m. o.n.o. Aden n. Suez. Gulf Swede 13 625 m. z.z.w. B. Mashur (bestem.). Hector pass. 13 Ouessant n. Hamburg. Heemskerck 13 v. Suez n. Aden. Helicon 13 te Hamburg. Hercules 13 60 m. w.n.w. Cartagena n. P. Limon. Hermes 13 v. Curacao n. Cristobal. Hilversum 13 600 m. n.w. Azoren n. Bremen. Holendrecht 13 170 m. o.n.o. Algiers n. Rotterdam. Holl. Dreef 13 20 m. n. Philippeville n. Londen. Hoogkerk 13 780 m. z. Abidjan n. Las Palmas. Inca 13 in Panamakanaal n. Puerto Bolivar. Isis 12 260 m. n. Dominica n. Santo Domingo. Jason 12 1200 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Kabylia 13 500 m. n.w. Pointe Noire v. Cardon. Kalydon 13 te Rotterdam. Kamperdijk 13 700 m. n. Azoren n. Boston. Karakorum 11 te Chalna. Karimun 13 90 m. w.z.w. Colombo n. Penang. Katelysia verm. 13 v. Shellhaven n. Teesport. Katwijk 13 400 m. z.z.o. Dakar n. Dakar. Keerkring 13 v. Padang n. Bengkulen. Kerkedijk 13 720 m. w. Landsend n. Antwerpen. Kermia 13 te Adelaide n. Geelong. Kloosterdijk 13 55 m. z.o. Kp. Kennedy n. Antw. Koningswaard 13 te Curagao. Korenia 13 40 m. n.w. Mindanao n. Pladju. Korovina 13 250 m. n.w. Bombay n. Bombay. Krebsia pass. 13 Sabang n. Abadan. Kreeft 13 60 m. n.o. Ouessant n. Rotterdam. Kreon 12 450 m. z.w. San Miguel n. Paramaribo. Kylix 13 te Gibraltar n. Piraeus. Laga 13 10 m z. Genua n. Livorno. Leiderkerk pass. 13 Gibraltar n. Rotterdam. Lelykerk 13 v. Suez n. Bushire. Liberty Bell 13 240 m. n.n.w. Mona. n. P. Cardon. Maasdam 13 v. Cobh n. Southampton. Mainlloyd 13 te Dunedin. Marathon 13 220 m. z.w. Azoren n. Paramaribo. Mariekerk 13 te Port Said n. Perzische Golf. Mamelloyd 13 te Lorenco Marques. Maron 13 v. Port of Spain n. Sint John. Mataram 13 te New York v. Philadelphia. Meerdrecht 13 70 m. o. Kreta n. Karachi. Meerkerk 12 te Marseille. Meliskerk 13 v. Le Havre n. Hamburg Mentor 13 55 m. n.w. Kreta n. Antwerpen. Merseylloyd 12 60 m. z. Socotra n. Singapore. Mississippilloyd 13 v. Alexandrië n. Port Said. Montferland 13 te Tenerife. Munttoren 13 56 m. w.n.w. Finist. v. Thameshav. Mylady 13 v. Dakar n. Port Harcourt. Naess Commander 13 te Port Said. Naess Lion 13 180 m w.z.w. Salvador n. Ferndale. Naess Tiger pass. 13 Gibraltar n. Einswarden. Neder-Rijn 12 te Shimizu. Noordwijk 13 te Pepel v. IJmuiden. Oberon 13 v. Santo Domingo n. Barahona. Oldekerk 13 te Marseille. Ommenkerk 13 550 m. o. Socotra n. Aden. Ondina 13 50 m. z.w. Ras Fartak n. Gibraltar. Onoba 13 te Rotterdam. Ootmarsum 13 1475 m. o.n.o. Djibouti n. Djibouti. Oranje pass. 13 Kp. Sint Vincent n. Genua. Oranjefontein 13 v. P. Elisabeth n. East-London. Oranje Nassau 13 v. Barbados n. Southampton. Ouwerkerk 12 rede Beira. Parkhaven 13 290 m. z.w. Pto. Praya n. Hamburg. Parthenon 12 v. New York n. Curagao. Peperkust pass. 13 Finisterre n. Dakar. Philidora 13 10 m. z.o. Formosa n. Yokohama. Philine 13 100 m. z.w. Kreta n. Mena. Philippia 13 5 m. z.z.o. Mogadiscio n. Mena. Pieter S. 13 15 m. n.o. Sandetty n. Rotterdam. Polydorus pass 13 Kp. Bon n. Port Said. Prins Johan Willem Friso 13 te La Libertad. Prins Willem George Frederik passeert 13 Texel naar Hamburg. Prins Willem V 13 te Mersin. Prinses Margriet 13 750 m. o. Kp. Race n. R'dam. Purmerend 13 115 m. n.o. Massawa n. Abadan. Pygmalion 13 25 m. n.w. IJmuiden n. Hamburg. Radja 13 v. Tripoli n. Genua. Raki 13 rede Chittagong. Randfontein 13 95 m. z.z.w. Finist. n. Southampt. Rempang 13 t. anker rede Alleppey v. Corlombo. Reza Shah the Great pass. 13 Dover n. Stockholm. Rondo 13 te Genua. Riouw 13 te Bremen v. Hamburg. Rotte pass. 13 Bone n. Port Said. Rotti 13 v. Beyrouth n. Napels. Sabang 13 430 m. n.w. Penang n. Singapore. Sanana 13 v. Singapore n. Rangoon. Sarpedon 12 v. Cristobal n. Leixoes. Schependrecht 13 t.h. K Comorin n. Perz. Golf. Schielloyd 13 v. Port Said n. Rotterdam. Schouwen 13 v. Huil n. Vlissingen. Sepia 13 30 m. o. Kp. Bon n. Tranmere. Siberoet 13 200 m. o. Saigon n. Hongkong. Sinon 13 te New York v. Philadelphia. Situla 13 400 m. z. New York n. New York. Slamat 13 27 m. n.o. Bone n. Port Said Sliedrecht 13 300 m. w. Fremantle n. Djibouti. Sloterdijk 13 v. Hamburg n. Rotterdam. Sloterkerk 13 te Ad env. Mombasa. Solon 12 te Gent jv. Bremen. Stad Amsterdam 13 ten anker Sagunto. Stad Gouda 13 140 m. z.o. Monrovia n. Luanda. Stad Zwolle 14 te Bergen (Noorwegen). Stentor 13 140 m. n.n.o. Finisterre n. Piraeus. Steven 13 55 m .o.z.o. Kp. Da Gata n. Randers. Straat Chatham 13 v. Tema n. Ango Ango. Straat Clarence 13 330 m. o. Ceylon n. Penang. Straat Cumberland 13 te Tanga. Straat Franklin 13 te Port Harcourt v. Kaapstad. Straat Frazer 13 te Singapore. Straat Johore 13 145 m. n.o. Kp. van Diemen n. Brisbane. Straat Lombok 13 v. Fremantle n. Adelaide. Straat Mozambique 13 600 m. n.o. Singap (best.). Streefkerk 13 40 m. z.o. Las Palmas n. Kaapstad. Tacana 13 te Callao v. Salaverry. Tara 13 220 m. z.z.w. Las Palmas n. Las Palmas. Telamon 13 v. Houston n. New Orleans. Theron 13 120 m. n.o. Paramaribo n. Huil. Tjibodas 13 v. Hongkong n. Singapore. Tjitjalengka 13 450 m. n.o. Singap. n. Hongkong. Tweelingen pass. 13 Wight n. Rotterdam. Utrecht 13 210 m. w.n.w. Manilla n. Kamaishi. Van der Hagen 13 365 m. z. K. St. Mary n. K. Town Vasum 13 v. La Skhirra n. Genua. Videna 13 100 m. n.w. Massawa n. Band. Mashur. Vitrea 12 v. Balik Papan n. Sambu. Waterland 13 te Santos. Westertoren 13 580 m. z.z.w. Hongkong (bestem.). Woltersum 13 v. Antwerpen n. Houston. Wonosari 13 v. Suez n. Penang. Zaankerk 13 400 m. n.n.o. St. Helena n. Kaapstad. Zafra 13 te Kharg eil. n. Yokohama. Zaria 13 t.h.v Hodeida n. Perzische Golf. Zeeland 13 30 m. n.w. Hoek v. Holland n. Aruba. Zonnekerk 13 te Sydiey v. Brisbane. Zwijndrecht 13 550 m. z.o. B'muda n. N. Orleans. KLEINE VAART Aardenburgh 13 v. Oran n. Algiers. Adara 13 10 m. o. Hebriden n. Londonderry. Adine 13 70 m. n.w. Oran n. Malta. Admiralengracht 12 30 m. z.w. Stavanger n.Sauda. Alcetas 13 20 m. n. Palermo n. Gibraltar. Ank T. 12 50 m. w. Gironde n. Casablanca. Appingedam 12 50 m. o.n.o. Casquets n. Lissabon. Areas 12 40 m. w. Cadiz n. Rotterdam. Arnoudspolder 13 dwars Guernsey n. Antwerpen. Atlas 12 v. Antwerpen n. Amsterdam. Audacia 13 v. Londen n. Rotterdam. Batavier-5 13 te Las Palmas. Borculo 14/15 te Birkenhead verwacht Carnissesingel verm. 14 v. Bayonne Coccinelle 13 te Rouaan Eemsmond verm. 13 v. Antwerpen n Bei: Erasmus 13 20 m. n. Kp. Finisterre n. Kingslynn Flevo 13 10 m. z.w. Sandetti n. Le Havre Groningen 13 te Antwerpen v. Bremen Heemskerk 12 v. Ipswich n. Teignmouth. Hoogland 13 60 m. o. Flambroughhead n. Delfzijl. Houtman 12 200 m. n.nx). Vilano n .Avonmoutr. Hoyledesingel 13 te Dundalk. Huybergen verm. 13 v. Rotterdam n. Leixoes. Inspecteur Mellema 1 2v. Drammen n. Oslo. Jupiter 12 dwars Gijon n. Almeria. Kaap Falga 12 v. Horsens n. Bergkvara. Kastanjesingel 13 v. Antwerpen. Kerksingel 15 te Vlaardingen verwacht. Libertas 13 5 Om. n.w. Tanger n. Tanger. Maarsbergen 13 70 m. z.w. Hanstholm n. Malmö. Markab 13 30 m. n.o. Kp. Da Gata n. Las Palmas Mathilde 11 v Livorno. Mauritssingel 15 te Vlaardingen verwacht. Meidoornsingel 13 v. Huil. Molensingel 14 te Newport verwacht. Nero 13 30 m. z. Finisterre n. Vigo. Prinsenbeek 13 dwars Vlieland n. Helsinki. Prinsengracht 13 10 m. n.w. Egmond n. A'dam Scheldeborg 13 dwars Ower n. Oslo. Sheratan 13 te Dover n. Newcastle. Spolesto pass. 13 Goeree n. Rotterdam. Spoorsingel 14 te Bayonne verwacht. Stanislas 13 dwars Gibraltar n. Malaga. Stella Antares 13 50 m. o. Pantellaria n. R'dam Stella Polaris 13 10 m. n.w. Sardinië n. Haifa. Strabo 13 te Aarhus. Swift verm. 13 v. Rouaan. Taras 13 15 m .o. Ceuta n. Tunis. Vrijburgh verm. 18 v. Casablanca n. Rotterdam Walenburgh 13 te Bordeaux. Westerdok 10 v. Liverpool n. Runcorn. Westereems 13 te Kp. Sines n. Bordeaux. Westersingel pass. 13 Westhlnder n. La Rochelle Willi Böhmer 13 50 m. n.w. Pisco n. Ilo. Wilpo 12 v. Sevilla n. Garston. IJselhaven 13 v. Agadir n. Leixoes. Zevenbergen verm. 13 v. Rouaan n. Casablanca SLEEPVAART Groningen 12 v. IJmuiden n. Kuwait met bagger molen Triton en lichter. Oceaan 11 v. Bombay n. Kuwait. Titan 10 te IJmuiden. LONDEN (AFP) Het Britse ministe rie van Luchtvaart heeft donderdag be kendgemaakt dat de ontwikkeling van de supersonische „T. 188" die tot nu toe 25 miljoen pond gekost heeft wordt stopgezet. Men wilde twee van deze vlieg tuigen bouwen om de hitte-barrière te overwinnen, die zich voordoet bij snelhe den van meer dan 3000 kilometer per uur. De romp zou bestaan uit het zeer kost bare roestvrije staal, waarmee veel hoge re temperaturen kunnen worden doorstaan dan met andere metaalsoorten. Straal vliegtuigen kunnen nauwelijks sneller vlie gen dan 2500 kilometer per uur. Er was reeds een T. 188 gereed geko men en uitgerust met de Gyron Junior straalmotor. Dit vliegtuig bereikte echter geen hogere snelheden dan 2000 kilometer per uur, terwijl verschèidene andere nu in gebruik zijnde vliegtuigen, waaronder de Lightning van de R.A.F., sneller vlie gen. Vorige slotkoers A'dam Rubber 121% H.V.A 162V« A.K.U 524V4 Deli Mij 129,10 Hoogovens 600% Philips Gem. Bez. 150,70 Unilever 143,20 Dordtsche Petr. 716 K. Ned. Petr. Mij. 156,50 Holl. Am Lijn 117% K.L.M 65,— K.N.S.M 1593/4 Ned. Stoomv. Mij. 146 Ommeren, Phs. v. 290 Scheepv. Un. Ned. 1395/8 Interunie 207,50 Nefo 118, 235, Unitas 537, Ver. Bezit v. 1894 135,50 Amsterd. Bank 372 Ned. Handel Mij. 353 Rotterd. Bank. 339V4 Ex TwentscheBank. 313 Albert Heijn 610 Amstel Brouwerij 397 Berkel's Patent 248 Bols 1092 Biihrm.-Tetterode 736 Fokker 406 Ford 930 Gelder Kon. Pap. 218% Gist Spir.f. Kon. 330 Van der Heem 290 Heinekens Bier 467% Hoogenbosch Sch. 358 Indola 436 Kon. Zout-Ketjen 840 Müller Nat. Bezit 327 Ned. Kabelfabr. 423% Philips Pref 56,50 Stokvis 181 Thoi issen Dr. 763 Ver. Machinefabr. 212 Wessanen 437 Wilton Fijenoord 263 Zwanenberg-Org. 932 Billiton Mij. II 467% Aluminium Ltd. 30% American Motors 173A Anaconda 45% Bethlehem Steel 33% Cities Service 66 tï General Motors 78% Kennecott Copper 79 Republic Steel 42% Shell Oil 455/8 U.S. Steel 55% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) De New Yorkse aandelenmarkt sloot gis teren verdeeld bij een zeer levendige han del. De prijsschommelingen varieerden in het algemeen van dollarcenten tot een dol lar per aandeel. De meeste sigarettenfond- sen, staalwaarden, elektrische apparaten en rubberaandelen daalden. Een aantal goudgerande waarden liep op. Andere hoofdgroepen sloten verdeeld. Chrysler verloor een kwart punt ondanks een gun stig jaarverslag en goede vooruitzichten, American Telephone verloor Vs punt en Sperry Rand V\ punt. Er werden 1.325 fondsen verhandeld, waarvan er 528 daalden. 505 stegen en 292 onveranderd bleven, met 41 nieuw» hoogte- en 13 nieuwe dieptepunten voor het jaar. De omzet steeg tot 4.820.000 tegen 4.650.000 op woensdag. Het Dow Jones-gemiddelde voor indus triële waarden liep terug met 0,40 tot 794,42, dat voor spoorwegen steeg met 0,10 tot 183,13 en dat voor openbare nutsbe drijven daalde met 0,12 tot 140,31. (AP). Het tarief voor daggeld (Call Money) is ingaande heden met een half percent ver- hoofd tot 2 percent. Dit als gevolg van de krapte op de geldmarkt. Op 12 februari werd genoemd tarief nog met een kwart percent verlaagd tot 1 percent. De machtige Franse Seita, die het staatsmonopolie voor tabak en lucifers ex ploiteert, heeft het bij de president van d» Amsterdamse rechtbank tegen de hande laar in lucifersmerken R. J. W. van der Linden Vooren aangespannen kort geding verloren. De Seita vreesde frauduleuze handelin gen met ingevoerde valse Franse lucifer- merken, die mogelijk afkomstig zijn ge weest van de Amsterdammer. Deze heeft vorig jaar een voor de ruilhandel bestem de partij Franse lucifermerken uit Oost- Europa ontvangen. Toen hij ontdekte dat de merken vals waren, is hij met het in de handel brengen gestopt. Desondanks wilde de Seita een gerechtelijk verbod, omdat zij het al eens eerder met de Am sterdammer aan de stok zou hebben ge had. Rechtbankpresident mr. U. W. H. Sthee- man besliste dat geen aanleiding bestaat voor een onverwijlde voorziening. Na voor lezing van het vonnis zei hij wel waar schuwend tot de Amsterdammer: „Pas er wel mee op, hoor, het is gevaarlijk..." BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,09 —10,16, Amerikaanse dollar 3,58—3,62, Canadese dollar 3,30Va3,35Vr, Franse frank (100) 73,35—73,85, Belgische frank (100) 7.157,20, Duitse mark (100) 90,45—90,95, Zweedse kroon (100) 68,9069,90, Deen se kroon (100) 51,75—52,75, Noorse kroon (100) 49,85 —50,85, Zwitserse frank (100) 83,1583,65. Italiaan se lire (10.000) 57,00—59,00, Oostenrijkse schilling (100) 13,95—14,05, Portugese escudo (100) 12,5012,65, Spaanse peseta (100 grote coupures) 5,92V«—6 07'/«.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 14