Prijsgolf bijna achter de rug Loonstijging zal dit jaar op 5 miljard uitlopen HET WEER Erhard in Parijs door Pompidou ontvangen De Nederlandse regering informeerde in Parijs «ÉMst HAZENBERG MINISTER ANDRIESSEN TOT DE KAMER Prinses Irene begroette zusters van verloofde N.T.S. wil van 4 maart af proefdraaien op tweede net President De Gaulle wacht in Elysée Brief van kardinaal aan N.H.-kerk Don Carlos geen Spanjaard Mr. Cals voorzitter van de Raad voor de Kunst Ambassadeur in Madrid kreeg gevraagd ontslag niet Sporthal in Haarlem één miljoen duurder TELSTAR-WILLEM II i.s. zaterdag als reklame 49e JAARGANG NUMMER 86 VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 éee MORRIS 'éeforeyou êuif! Telstar Jeugd Excelsior Jeugd VERRUKKELIJKE BOTERKOEK 4 heerlijke taarten 4 verschillende smaken één kwaliteit m m m heerlijk Hltl.riK»LTe„ikr™S: DAGBLAD VOO» V E LS E N-IJ M U ID EN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Ïj^idT Het woord is aan In de krant van heden: Lichte vorst Initiatiefontwerpen van P.v.d.A .-fractie SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Vijf miljard Onze NEGRO-ZATER- DAGAVONDTAART van 2.50 voor 2.20 Patisserie DEKKERS Henri Wijnmalen overleden pagina 2 Werner Heyde snoert zich de mond pagina 3 Schrijvende lezers pagina 4 Pools protest tegen „De bezetting" pagina 9 Wèl huurverhi ig „Alle begrip voor uw bezorgdheid" -gm VOOR GOEDE IT? HAARVERZORGING OOK ZONDER AFSPRAAK BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 ZONDAG 2.30 uur ZATERDAG 4 uur: DEZE ZATERDAG een ca. 500 gram np van 2.50 voor 3 „CHOCO-ROOM" - „TURKO" ..MOCCA-ROOM" „HAZELNOOT" Telefoon 6479 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I 1 1 1 T l" Verschijnt dagelijks heh op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-il u. I li III II V XJL X XXL Abonnement per week 75 ^nbpei kwartaal Telef adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 10.25. Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H.C. van der Mije Confucius Ziet, de zon schijnt weer. Waarom zouden wij dan nog langer twisten? Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tót Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Topst] 3 Films 7 In de Vishal en op zee7 Schrijvende lezers9 Radio en t.v11 Uitgaan in Haarlem11 Kunst 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws 14 Beurs 14 Scheepsberichten 14 Sport 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's van drie miljard guiden zal uit de ver mindering van de winsten moeten komen (bijna één miljard gulden), uit de prijs verhogingen (één a anderhalf miljard) en uit een daling van het overschot op de betalingsbalans (één miljard). voor alle mystificaties van de laatste tijd rond Don Carlos eerder zou zijn toe te schrijven aan de ultra-rechtse Spaanse ka tholieke organisatie „Opus Dei" dan aan de Carlistische beweging waarvan Don Carlos de leider is. Opmerkelijk is het dat de Spaanse ambassade in Parijs vorige week onmiddellijk na de bekend making van de verloving van het prinse lijke paar de redacties van Franse kran ten heeft opgebeld met de nadrukkelijke mededeling dat Don Carlos niet als Span jaard mocht worden beschouwd. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en geen neerslag van betekenis. In het noorden en oosten van het land vannacht overwegend lich te vorst en morgenmiddag tem peratuur om het vriespunt, elders vannacht lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Morgenmiddag temperatuur en kele graden boven het vriespunt. Overwegend matige wind tussen zuid en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. De P.v.d.A.-fractie in de Tweede Ka mer heeft bij monde van haar voor zitter, dr. Vondeling, aangekondigd binnenkort twee wetsontwerpen te zullen indienen. De fractie neemt het initiatief hiertoe omdat zii het rege ringsbeleid inzake de prijsstijging van onroerende goederen onvoldoen de acht. Het eerste ontwerp zal het voorstel bevatten om de onroerende goederen onder de Prijzenwet te brengen. Het tweede ontwerp zal ge richt zijn op het verbieden van strijkgeld bij openbare verkopingen, de premie die wordt uitgeloofd aan degene die bij 'n openbare verkoping, in twee of meer instanties gehouden, bij de eerste zitting het hoogste bod doet. In een bericht van de Madrileense cor respondent van het Parijse avondblad „Le Monde" werd gisteren nog de mening uit gesproken dat de verantwoordelijkheid De regering verwacht dat de loonkosten stijging in de contracten zal uitlopen tot 15 percent. De gemiddelde loonstijging in 25 C.A.O.'s met ruim een half miljoen werknemers bedraagt nu gemiddeld 11,6 percent. Voegt men daarbij nog de jaar lijkse verhogingen en de veranderingen in de sociale lasten dan komt het totaal on geveer op 15 percent, aldus rekende mi nister Veldkamp van Sociale Zaken de Kamer voor. De minister noemde de loon- beweging „een slippartij die niet plotse ling mag worden geremd, maar waarin men voorzichtig moet bijsturen." Minister Veldkamp was het eens met de Kamer dat het noemen van het percenta ge van 10 een belangrijke zuigkracht heeft opgeleverd. Men is de 10 percent als al gemene verworvenheid gaan beschouwen. De regering kan geen loonpauze af kondigen omdat deze alleen zou gelden voor werknemers wier contract nog niet is goedgekeurd. Onverbindendverklaring is nu nog het enige bruikbare middel tegen ontoelaatbare overschrijding. Om hante ring van dit middel te voorkomen vroeg de minister de medewerking van het be drijfsleven. De normale jaarlijkse loonstijging van 2 miljard gulden zal door de tien-percent stijging dit jaar uitlopen en een Ioongoif van vijf miljard gulden. Het extra bedrag Prinses Irene heeft vanmorgen op Schip hol twee zusters van don Carlos verwel komd die met een KLM-toestel uit Parijs aankwamen, de 28-jarige prinses Cecile en de 35-jarige met de prins van Lobkowicz gehuwde Marie Frangoise. De laatste ont brak toen maandag in paleis Soestdijk de verloving werd gevierd. De minister van Economische Zaken, prof. Andriessen, maakt zich niet on gerust over de prijsstijgingen. „De prijsontwikkeling verloopt tot nu toe geheel volgens de verwachtingen. Van een uit de hand lopen is geen sprake", zei hij gistermiddag bij het loon- en prijsdebat in de Tweede Kamer. Hij was van mening dat de prijzengolf nu bijna achter de rug is. Met een controlerend apparaat van vijf honderd ambtenaren kan het departement van Economische Zaken de ontwikkelin gen goed voigen. Van de 4000 artikelen die de Economische Controledienst heeft on derzocht blijkt driekwart in prijs gelijk te zijn gebleven. Van 10.000 kruideniersarti kelen is slechts 10 pet in prijs verhoogd. Ook wordt het gros van de prijzen direct aangepast als een beschikking is afgekon digd. De 12 prijzenbeschikkingen die sinds be gin december zijn afgekondigd zijn twee honderd keer overtreden. De bekeuringen zijn in handen gesteld van het ministerie van Justitie. Een algemene maatregel van bestuur voor de onverbindend verklaring van de collectieve vormen van vertikale prijsbinding is in de maak De individue le verticale prijsbinding zal in bepaalde gevallen worden aangepakt. Prof. Andriessen wijdde vele vriendelij ke woorden aan de consument en bestreed dat hij er op uit is consument en midden stander tegen elkaar op te zetten. Hij heeft duizenden brieven van consumenten gekre gen. maar hij wilde geen „sprookje van Andriessen" creëren, namelijk dat zijn ministerie een consumentendepartement zou zijn. De N.T.S. heeft minister Bot (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) toestemming gevraagd de experimentele periode van 't tweede programma op 4 maart te laten Ingaan. De experimentele periode duurt tot 1 oktober 1964, op welke datum het tweede televisieprogramma begint. De aanduiding experimenteel houdt ondermeer in dat niet op vaste dagen zal worden uitgezonden, en ook het aantal zenduren per week telkens verschillend zal kunnen zijn. De programma's tijdens deze periode zullen bestaan uit ondermeer Eurovisieprogramma's, relays uit het bui tenland, speelfilms en ander filmmateriaal, zoals televisieseries. De verzorging van deze programma's geschiedt zowel door de N.T.S. als door de omroeporganisaties. De planning voor de eerste uitzendweek ver meldt de volgende uitzendingen: woens- datg 4 maart, N.T.S.: speelfilm: vrijdag 6 maart, AVRO: Die Dubarry, operette van Millöcker; zaterdag 7 maart, N.T.S.: inter nationale zwemwedstrijden te Bremen. Deze uitzendingen zullen alleen ontvangen kunnen worden via de tweede televisie zender IJsselstein-Lopik, kanaal 27. 8 personen) Nergens beter - nergens groter - nergens fijner Bovendien 1 ons eigen fabrikaat BONBONS 1.15 voor 1.05 Nu maar eens lekker smullen Lange Nieuwstraat 425 Tel. 4302 Het wereldberoemde beeld van de Venus van Milo, dat in het Louvre in Parijs al door zovele miljoenen is bewonderd, zal worden tentoonge steld in Tokio. Nadat het beeld uit het Louvre naar buiten is gebracht, wordt het op een vrachtwagen ver voerd naar de werkplaatsen van het museum, waar het zorgvuldig zal worden ingepakt en beschermd voor de verzending naar Japan. Ook minister Bogaers kwam nog aan het woord over de woningbouw. Hij wil de niets weten van uitstel van de huur verhoging. Voor dure bouw zal hij geen rijksgoedkeuring verlenen. Als richtlijn nam hij een bouwsom van 30.000 aan. „Er zijn nog steeds 215.000 woningzoekenden en dan is het niet juist dat mensen, die toevallig over kapitaal beschikken, anderen de ogen kunnen uit steken". Dr. Vondeling (P.v.d.A.) was de minis ter voor deze „doorbreking van het ac- coord van Wassenaar zeer, zeer dank baar". Daarentegen was de heer Joekes (V.V.D.) teleurgesteld. Een rechtvaardig beleid eist dat aan de woningbehoefte van alle groepen wordt voldaan, zei hij. Hij was van oordeel dat het beleid van de minister de „waanzinnige prijzen" van bestaande woningen in de hand werkt. Kardinaal Alfrink heeft in een brief van 12 februari 1964 het moderamen van de generale synode der Nederlandse hervorm de kerk een afschrift doen toekomen van zijn door hem aan het A.N.P. doorgege ven publikatie met betrekking tot het door hem aan het moderamen van de generale synode toegezonden telegram. Kardinaal Alfrink schrijft in de brief dat hij ge meend heeft door deze publikatie de goe de verhoudingen tussen de kerken van dienst te zijn en aldus ons volk te dienen. De kardinaal verklaart dat hij alle begrip heeft voor de bezorgdheid van het mode ramen van de generale synode en be sluit „met de vurige wens, dat wij in Christus de Heer één zullen blijven waar wij één kunnen zijn." Het secretariaat van het aartsbisdom deelde desgevraagd mede, dat om de rede nen die in het telegram genoemd zijn (ambtsgeheim en discretie) geen uitvoeri ger antwoord dan in het telegram is ge geven is te verwachten. Het moderamen van de generale syno de zal zich over deze zaak nog nader be raden. Burgemeester en Wethouders hebben na ampele overwegingen besloten zich niet te laten afschrikken door dit hogere bedrag, waarin onder meer de prijsstijgingen sinds 1961 zijn opgenomen. (Van onze correspondent) PARIJS Het onderhoud van slechts 5 minuten dat het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, woensdag in Madrid de verloofde van prinses Irene, Don Carlos, toestond, heeft in Spanje opnieuw de vraag opgeworpen op welke nationaliteit don Carlos zich eigenlijk kan beroepen. Politieke tegenstanders bestrijden zijn pretenties op de troon onder meer met het argument dat hij niet over een Spaans paspoort zou beschikken. Een woordvoer der van Don Carlos heeft in Madrid ver klaard dat Don Carlos Spanjaard is en met een diplomatiek paspoort pleegt te reizen. Dit laatste is door het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Madrid echter tegengesproken, waarbij van die officiële kant in het midden werd gelaten of Don Carlos nu wel of geen Spanjaard was. De vraag inzake Don Carlos' nationa liteit heeft, zo vernemen wij, onlangs ook voor de Nederlandse regering een punt van onzekerheid, gevormd. Uit zeer be trouwbare bron werd in Parijs gisteren vernomen dat Den Haag de Franse rege ring over deze aangelegenheid om ophel dering heeft verzocht. Het antwoord luid de dat Don Carlos als Frans onderdaan kon worden aangemerkt. Op zijn verzoek is met ingang van 1 april eervol ontslag verleend als voorzitter van de Raad voor de Kunst aan mr. dr. P. J. Witteman te Overveen, met dankbetuiging voor de vele door hem in deze functie be wezen diensten. Met ingang van gelijke datum is tot zijn opvolger benoemd mr. J. M. L. Th. Cals, te 's Gravenhage, oud-minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. De Nederlandse ambassadêur in Madrid, jhr. mr. W. E. van Panhuys, heeft twee weken geleden aan minister Luns ontslag uit zijn functie verzocht na de critiek op zijn bemoeienis met het vraaggesprek dat prinses Irene in Spanje aan een Neder landse verslaggever toestond. Minister Luns heeft gemeend te kunnen volstaan met een berisping aan het adres van jhr. Van Panhuys. De Tweede Kamer is niet zuinig geweest met haar critiek op de ambassadeur. Griekse Cyprioten doen een aanval op een Turkse post in Limassol. (Van onze correspondent) PARIJS Omstuwd door vijf ministers en een zwerm hoge ambtenaren is de Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard vandaag met de trein in Parijs aangeko men waar hij tot morgenavond zal blij ven. In tegenstelling met zijn voorganger, dr. Konrad Adenauer, voor wie het Fran se staatshoofd generaal De Gaulie zich per soonlijk placht te derangeren, moest pre- fessor Erhard voor zijn ontvangst op het Gare de l'Est genoegen nemen met de Franse premier Georges Pompidou. Een uur na zijn aankomst werd de Duitse staatsman op het Elysée door het Franse staatshoofd verwelkomd voor een eerste onderhoud. Voor vandaag en morgen stonden nog twee ontmoetingen tussen generaal De Gaulle en professor Erhard op de agen da, die voorts besprekingen vermeldde tus sen de beide ministers van Buitenlandse Zaken Couve de Murville en Schroder en diverse andere leden der beide delegaties. Ondanks al die palavers gelooft men in Haarlem stelt alles in het werk om zijn naam als sportstad hoog te houden. Uiteraard zijn hiermee vaak grote som men geld gemoeid. Ongeveer een half jaar geleden kwam het honkbalstadion in het Pim Muliersportpark gereed, dat on geveer 1.000.000 duurder bleek te zijn dan oorspronkelijk was begroot. Thans staat de bouw van een grote sport hal aan de Van Riebeecklaan op het pro gramma. Nog dit jaar zal met de bouw worden begonnen. Inmiddels is echter ge bleken dat het oorspronkelijk beschikbaar gestelde krediet van 1.355.000 bij lange na niet toereikend zal zijn. Er is een be drag van 1.014.391 meer nodig. Parijs nog niet dat dit Frans-Westduitse treffen op hoog niveau en van tamelijk lange duur bijzonder gewichtige resulta ten zal opleveren. Daarentegen leeft van beide zijden zeker wel de behoefte bepaal de adviezen te berde te brengen om be paalde geruststellingen los te krijgen. De Westduitsers, minister Schroder in het bijzonder, zouden uit de mond van de Franse regeringsleiders graag nog eens de uitdrukkelijke verzekering vernemen dat de erkenning van Peking, waarover zij ondanks de verplichtingen van het vriendschapsverdrag tevoren niet waren gehoord, geen precedent zal vormen voor overeenkomstige initiatieven jegens het communistische regime van Oost-Duits- land. Van zijn kant zal generaal De Gaulle met niet minder belangstelling informeren naar Erhards bevindingen in Rome waar hij onlangs over de mogelijkheden van een nieuw offensief in de richting van de Euro pese eenwording gesproken heeft. De Fran se president heeft zich, sinds het fiasco van zijn Europese plannen inzake dat as pect van zijn buitenlandse politiek, in een gereserveerde hoogmoed gehuld zonder zijn oorspronkelijke bedoelingen daarom uit het oog te verliezen. Het zou dientengevolge zeker bijzonder welkom zijn indien kanselier Erhard als „de makelaar van zijn Europa" wil optre den door na Rome, zijn toernee nu naar Brussel en vooral naar Den Haag voort te zetten. Rest echter de vraag of de kanselier in de functie van boodschapper die de Fran se president hem heeft toegedicht ook be reid zal zijn persoonlijke inzichten te be dwingen. Een vraag die dus opnieuw de oude tegenstellingen tussen een „open" en op Amerika gericht en, anderzijds, een „gesloten" en autarkisch Europa dat De Gaulle nastreeft zal opwerpen. DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Telefoon 8166 - na 6 uur 8768

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1