Thelonious Monk, grondlegger van de moderne jazz, speelt zaterdag in het Concertgebouw SKODA Actie „Europa 1, 2, 3," heeft 18 projecten op programma Bollenkwekers op velden de lente voor de deur s- -*• Boete tegen schipper geëist wegens aanvaring Een maand geëist voor roekeloos rijden Esperanto nu ook in Sovjet-Unie Winkel in Loenen door een brand verwoest Amsterdamse politie zoekt naar een inbreker-brandstichter v. DUIVENB0DEN Speciaal regiem voor jongens met een korte straftijd f. 4990 A. DE HOOP HAARLEM H.V. J VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 B. Z. S een veilige keuze geheel compleet Zijlstraat 56 Telefoon 14828 AUTOMATISCHE WASMACHINES jaloezieën Proef van Justitie Intelligenter Bewaakte kleuter Onbescheiden vraag? Een huisvrouw over roken Achter Géén democratie Middenstand en prijzen In het Amsterdamse Concertgebouw speelt zaterdagavond om twaalf uur een van 's werelds bekendste en opzienbarend ste jazzpianisten: Thelonious Monk. Monk, die met Charlie Parker, Dizzy Gillespi, Kenny Clarke en enkele anderen tot de grondleggers van de moderne jazz be hoort, speelt met zijn kwartet. Behalve Monk, als leider-pianist spelen hierin Charlie Rouse (tenor) Frankie Dunlop (bas) en Butch Warren (slagwerk). Thelonious Monk is vele jaren lang, en nog, een omstreden musicus geweest. Hij is een sterke individualist en heeft nooit concessies aan welke stijl of welke per soon ook willen doen. Al vroeg leerde Thelonious piano spelen. Op jonge leef tijd stond het voor hem vast dat de ver starring van de bestaande harmonieën en schema's in de toenmalige jazz doorbro ken diende te worden. In de oorlog kwam Thelonious terecht in het bekende New Yorkse „Minton's Playhouse" waar hij met Kenny Clarke, Parker en Gillespi zijn nieuwe ideeën uit- werkte. I Later is Monk, de hard-bopper, zoals hij toen genoemd werd, een eigen weg inge slagen. Hij ontwikkelde zich als een bijzonder begaafd componist. Werken als „Round Midnight", „Well, you need'nt", „Off mi nor" en „In walked Bud" van hem wer den wereldsuccessen. Grammofoonopnamen van Thelonious Monk hij neemt op voor C.B.S. ver langen een intens en geconcentreerd luis- aluminium Thelonious Monk teren. Hij maakte opnamen met diverse formaties. Zijn LP „Criss-Cross" en de bekende „Monk's dream" geven een schit terend beeld van het technische kunnen van deze jazzpianist. Thelonious Monk heeft lang moeten vechten voor hij erkenning vond. Thans wordt hij terecht een der grootsten ge> noemd. Het is een verdienste van de Ne derlandse impresariaten dat zij in betrek kelijke korte tijd twee zeer belangrijke jazzmusici naar Nederland konden halen In januari speelde in Amsterdam het kwartet van Max Roach. Het is te ver wachten dat het optreden van tijdgenoot Monk eveneens een hoogtepunt wordt. .J ;"*-. - H. ENGLEBERT N.V. - VOORSCHOTEN - TEL. (01717-2010) DEALER: Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel.52301 De actie „Europa, 1, 2, 3", die vorig jaar december van start ging met als doel betere verstandhouding tussen de Europese jongelui en hulp aan onderont wikkelde gebieden, heeft de projecten be kend gemaakt die deze hulp krijgen. Er zullen twee technische assistenten naar Bolivia worden uitgezonden voor de bouw van een lagere technische school. Drie meisjes gaan naar Rhodesië voor ge meenschapsverzorging. Kasama in Noord- Rhodesië zal drie jonge mensen krijgen, die gedurende twee jaar assisteren bij de bouw van een middelbare school. In Tanganyika/Kenya liggen mogelijk heden om deel te nemen aan een ge- meenschapsverzorgingsproject. Zes jeugd leiders kunnen naar Brazilië om te wer ken met de plattelandsjeugd in de staten Bahia en Espirito Santo. Twee jonge boe ren worden uitgezonden naar Nyegezi (Tanganyika) om landbouwkundige voor lichting aan jonge boeren te geven. Van Zuid-Amerika uit zullen twee jeugd leiders naar Europa worden gehaald om het jeugdwerk te bestuderen en cursus sen te laten volgen, om nieuwe ideeën op te doen. Helpen bij de bouw een jeugd huis in Jeruzalem is een andere punt op het programma Ten behoeve van het vluchtelingenwerk in Bethlehem zal een trainingscentrum worden gesticht. Ook zal het vluchtelingenwerk in Algerije worden gesteund. In het kader van reeds op gang zijnde Internationale hulp aan het getroffen Ba- li staan enkele jeugdprojecten op het pro gramma. Is Griekenland en met name Ioannina wordt hulp geboden aan een technisch team, dat wellen slaat in de rondom liggende dorpen. Een team voor ontwikkelingswerk in Kythera (Grieken land), dat zorgt voor het verkrijgen van water, herbebossing en het fokken van vee, zal worden geholpen. Een ontwikkelingsteam in Falerna (Ita- lië) zal eveneens hulp krijgen. Er worden daar waterleidingen en toiletten aange legd, er zal een vakantiehuis voor de jeugd worden gesticht en de dorpen zullen van goede lectuur worden voorzien, rondge deeld door personeel van een rijdende bi bliotheek. Tien jonge Nederlanders gaan naar In dia om te worden ingeschakeld bij het uit voeren van enkele agrarische produkten, mechanisatie, kippenfok en tuinbouw. Er zullen Unesco-scholen in Italië en Grie kenland worden gebouwd. Het laatste punt van het projectenprogramma is een bijdrage van de jeugd voor het werk van het Nederlands Vluchtelingen Comité. De officier van justitie bij de rechtbank in Breda heeft 500 boete geëist tegen een binnenvaartschipper uit Rotterdam. Op 14 september was hij met zijn schip, de „Nova Spes", op het Oude Maasje on der Raamsdonk in aanvaring gekomen met een bootje, dat in het midden van het vaarwater lag. Daarbij werd de heer M. de Bot, die met zijn zoontje van elf jaar zat te vissen, zo ernstig gewond, dat hij kort nadat hij aan wal was gebracht is overleden. Het kind bleef ongedeerd. De officier van justitie bij de rechtbank te Groningen heeft een maand gevangenis straf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar geëist tegen een twintigjarige inwoner van Nieuw- Amsterdam Hij wordt ervan beschuldigd op 7 de cember van het vorig jaar in Ter Apel een auto te hebben bestuurd, terwijl hij zijn rechterarm geslagen had om het naast hem zittende zestienjarige meisje Lammechien Middeljans uit Emmer Com- pascuum. Toen hij plotseling moest uit wijken, verloor hij de macht over het stuur. De auto slipte en sloeg tegen twee bomen. Het meisje werd uit de auto ge slingerd en liep zodanige verwondingen op, dat zij enkele dagen na het ongeluk overleed. TUNBRIDGE WELLS (AP) De Uni versele Esperanto Associatie in Engeland heeft bekendgemaakt, dat het esperanto een belangrijke stap vooruit heeft gedaan in de Sovjet-Unie. Nadat deze taal tachtig jaar verboden is geweest zijn er nu voor het eerst een aantal gedichten en liederen in het esperanto gepubliceerd in de Sov jet-Unie. In Loenen is gisteren door een felle brand de winkel met werkplaats van de heer A. Alberts aan de Steek verwoest. Het aangrenzende woonhuis bleef ge spaard. Vermoedelijk is de brand ontstaan door dat de vloer in de omgeving van een olie kachel in brand is geraakt. De schade bedraagt ongeveer zestigdui zend gulden. De Amsterdamse politie zoekt een onge veer 25-jarige man wegens twee inbraken waarvan één gevolgd door brand die s morgens vroeg na elkaar gepleegd zijn in twee zaken op de Overtoom. De man is bij beide winkels omstreeks het tijdstip van de inbraken en brand gezien Eerst woedde een brand in een bedden- en ta pijtwinkel op de hoek van de Overtoom en de Eerste Constantijn Huygensstraat, waarbij de politie tot de conclusie kwam dat de brand was aangestoken door de inbreker. De zaak brandde vrijwel geheel uit. Korte tijd later werd in een schrijf- machinehandel, op nog geen 400 meter af- stand, een inbraak gepleegd, waarbij een geldtrommel met 2200 gulden werd gesto len. Hier raakte een dweil in brand. De recherche ziet dit laatste echter niet als brandstichting maar meer als slordigheid met lucifers van de inbreker. Het staat voor de politie vast dat dezelfde man in beide panden aan het werk is geweest. Het voorjaar staat weer voor de deur. Dit klinkt een beetje absurd vooral in de ze dagen, nu iedereen weer diep wegduikt in zijn kraag en de vorst de kachel weer voller en de portemonnaie weer leger doet zijn. Maar de bollenkwekers zijn de beste ka lenders. Hun aanwezigheid op de velden geeft de zekerheid dat het allemaal niet Icing meer duren kan. Donderdagmiddag waren ze in Lisse en in Hillegom al druk aan het werk: het riet werd weer van de bollenvelden gehaald. Vroeg? Het is komen vast te staan zoals onze medewerker voor bloembollen cultuur gisteren schreef dat bloembol len tegen een flink stootje vorst kunnen. De hyacinten lopen al bijna uit en op sommige plaatsen hebben de eerste groe ne punten van de narcissen zich al aan gekondigd. Deze punten moeten in de vrije lucht boven de grond komen. Komen ze in het riet boven dan worden het zwakke, gelige kasplanten, die niets kunnen ver dragen. SC ELEZERSSCHR ELEZERSSCHR De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 18657 Vraagt prijsopgaaf. De minister van Justitie, mr. Scholten, heeft in principe besloten een proef te nemen met een speciale inrichting of kamp voor kortgestrafte, daarvoor geselecteerde Jeugdigen op basis van een rapport van een Benelux-commissie. Het betreft delin- quentei van 18 tot 23 jaar, aan wie een vrijheidsstraf is opgelegd die van te korte duur is om een opvoedende behandeling mogelijk te maken. De commissie heeft een speciaal regiem voorgesteld waarvoor alleen jongemannen in aanmerking komen die toegankelijk zijn gebleven voor morele en maatschappelijke gevoelens en psy chisch voldoende evenwichtig zijn om te begrijpen wat men van hen verwacht. Jon gemannen wier strafrechtelijk verleden en wier gedragingen een neiging tot de mis daad vertonen, moeten van dit regiem worden uitgesloten. Bij dit regiem wordt iedere vorm van ledigheid uitgesloten. Voorts is er de verplichting om een maxi male prestatie te leveren in een geïndivi dualiseerd systeem. Teamgeest zal worden bevorderd. In het rapport wordt 'n stelsel aanbevolen waarbij iedere jongeman dage lijks naar zijn prestaties wordt beoordeeld. Jongemannen die positief op deze behan deling reageren,, zouden vervroegd in vrij heid gesteld kunnen worden. Nederland is het eerste van de drie Benelux-landen dat besloten heeft een dergelijke proef te nemen. Reeds is er een aparte tenuitvoer legging van vrijheidsstraffen voor ver- keersdelinquenten. Voorts zal binnenkort in Den Haag een begin worden gemaakt met weekend-straf voor die kortgestraften voor wie een speciaal motief voor deze wijze van tenuitvoerlegging bestaat De Delftlaan in Haarlem, doorgangsweg naar Velsen enerzijds en Den Haag anders- zijds, is stiefkind van de Haarlemse gemeentelijke verkeersregelaars. Geen vei lige oversteekplaatsen voor voetgangers, ondanks de betere verlichting, maar voor al: een doodsgevaarlij ke ventweg die tege lijk rijwielpad, autoweg en parkeerweg is. En het ergste van alles: deze ventweg is... voorrangsweg! Haastige automobi listen maken er op de spitsuren gebruik van om de files op de hoofdweg te ver mijden, waardoor het afslaan van hoofd weg naar binnenstraten wordt bemoeilijkt. De hoofdweg heeft geen invoegstroken, zo dat auto's op de drukke rijbaan moeten stoppen om het „vent-verkeer" voor te laten gaan. Kan hier nu niet eens een intelligentere oplossing voor komen? H. HENDRIKS, Haarlem. N a schriftVoetgangerstunnels voor de veiligheid van overstekende kinderen zijn „te duur". Invoegstroken bij de voor naamste zijwegen: tevergeefs herhaaldelijk bepleit. Maximumsnelheid op Delftlaan: wordt massaal overtreden. Maximumsnel heid van 30 km. op de ventweg: tevergeefs bepleit. Voorrang op ventweg is onlogisch. Maar: wachten op ongelukken? Red. Naar aanleiding van het berichtje in uw blad van maandag 10 februari luidende: kleuter stichtte brand, deel ik u mede, dat de tekst van dit bericht pertinent onjuist is, betreffende de zinsnede, dat de kleu ter even alleen gelaten was door zijn zes tienjarig zusje, die toen zij thuis kwam. haar bed in brand vond. Zijn zusje is niet van huis geweest en bevond zich in huis; de kleuter heeft van een onbewaakt ogenblik gebruik gemaakt om naar boven te gaan en daar het bed in brand te ste ken. Ik stel er echter prijs op, dat er een verbetering van uw bericht komt, omdat nu de indruk wordt gewekt, dat een kind van twee jaar alleen gelaten is, hetgeen niet het geval geweest is en ook nimmer bij mij zou voorkomen. W. KOOPMAN, Heemstede. Naschrift: We zijn blij dat we ver keerd blijken te zijn ingelicht. Zo ziet men overigens dat zelfs bewaakte kleuters om bewaakte ogenblikken kunnen hebben Red. In zijn artikel „Oecumene" in uw blad van 8 februari maakt uw redacteur een merkwaardig onjuiste opmerking. Na er op gewezen te hebben dat het blad „De Protestant" meent dat het rooms-katholie- ke episcopaat verplicht is openlijk mee te delen in welke bewoordingen prinses Irene haar belijdenis heeft gedaan, zegt hij: „Alsof daarvan zou afhangen of men in protestantse kringen de daad van de prin ses zou accepteren of niet Van zo'n episcopale mededeling hangt nu juist alles af! De vraag die „De Pro testant" stelt is, om te beginnen, tofch geen onbescheiden of ongepaste vraag? Zonder het stellen van vragen is überhaupt geen gesprek, en ook geen interkerkelijk ge sprek, mogelijk. En de klemmende vraag die vele protestanten en eigenlijk alle niet-roomskatholieken blijft bezig hou den is: is het rooms-katholicisme in Ne derland nu een totalitair stelsel of niet? Het geven van een openlijke episcopale verklaring hoe die ook zou luiden zou slechts een blijk van oprechtheid zijn en als zodanig geaccepteerd en gewaardeerd worden. Immers het onbehagen ten aan zien van een totalitair stelsel wordt juist gevoed door het vermoeden dat zo'n stel sel niet openlijk erkent andersdenkenden te discrimineren en dat het die discrimi natie beschouwt als een interne aangele genheid. Onbescheiden vraag 2. Als zulk een episcopale verklaring gege ven zou worden, dan pas dan! zou blijken of uw redacteur gelijk heeft met te zeggen dat men aan rooms-katholieke zijde nog wel enkele rudimenten van dis criminatie aantreft. Vooralsnog en zonder die episcopale verklaring zijn er niet vol doende termen aanwezig om aan te nemen dat hij gelijk heeft! Dat er vele rooms-ka- tholieken zijn die individueel bereid zijn op dit punt schoonschip te maken verandert aan de zaak helaas niets. A. J. SNAAYER, Heemstede. Naschrift Zoals geachte inzender het stelt, zou de hele oecumene thans af hangen van de vraag met welke bewoor dingen prinses Irene haar rooms-katholie ke belijdenis heeft gedaan. Dat lijkt ons onjuist. De formele bewoordingen van een belijdenis zijn onzes inziens niet van prin cipieel belang, aangezien deze formule tot de verouderde inventaris behoort. Of de rooms-katholieke kerk in Nederland totalitair is, lijkt niet opportuun. De vraag zou moeten luiden hoe de instelling van de rooms-katholieke kerk als „supra-natio- nale" kerk blijkt te zijn na de eerste re sultaten van het concilie. Het „merkwaar dig onjuiste" van onze opmerking ontgaat In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adros ondertekenen en In stemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats (Dus geen pseudo niem of Initialen) De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en tn begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatle te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigej en Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten ons. Wij hebben niet betoogd dat openhar tigheid van het episcopaat niet gewenst zou zijn, maar: dat de formulering van haar belijdenis niets aan het feit van haar bekering veranderten dat die bekering door welke bewoordingen ook formeel begeleid, het oecumenische streven geen schade behoeft te berokkenen, aangezien juist die formaliteiten niet meer parallel blijken te lopen met de moderne rooms katholieke opvattingen. Red. Ja, roken dat is wat, hoe kom je er van af? Ik ben één van die zogenoemde „slap pe figuren". Liep jaren met het plan rond er mee op te houden maar ja wist nooit wanneer. Twintig sigaretten per dag voor een vrouw, zo luidde de laatste vijf jaar mijn „rapport". In het geheel genomen ben ik al twintig jaar bezig, al was het niet altijd in de zelfde mate. Het begint met een „trekje" dan een halve-hele, enfin, tot je tien si garetten haalt. U ziet het resultaat. Het benauwde me vaak, ik vond mezelf een slappeling, maar rookte gretig door. Tot er lijdelijk verzet van mijn kinderen kwam, die ik er voor het school gaan op uitstuurde, maar die vaak doelbewust „bij vergissing" het geld in hun zak hielden. Tenslotte sloeg mijn dochtertje de spij ker op zijn kop. Ze kwam eens thuis met een stuk chocolade, dat ze voor haar eigen zakcenten had gekocht. Trots stak ze het omhoog en zei: „Hier mam, voor jou Als je trek hebt in een sigaretje dan neem je een stuk chocola". Het heeft me veel strijd gekost maar uiteindelijk slaagde ik er in van de siga retten af te blijven. Toen mijn man dat zag zei hij: „Wat jij kan, kan ik ook", en De heer Damshuizer schreef woensdag over de televisie-uitzending van het Ka merdebat, dat het „een democratische verworvenheid was dat ook de C.P.N.- fractie in deze uitzending aan het woord kwam." Dat is vreemd! Het zou een merk waardige democratische praktijk zijn als die fractie niet aan het woord zou zijn ge komen. De heer D. is misschien wat ach ter: hij had moeten zeggen dat het een democratische verworvenheid is dat er in Nederland een C.P.N. bestaat en dat zij in het parlement is toegelaten. Hij ver wacht toch niet dat de cameraman van de N.T.S. ondemocratischer zal zijn dan mr. van Thiel, de kamervoorzitter? D. KROON, Haarlem. Bij de Kamerdebatten over de prinse lijke verloving is gebleken, dat het fat soen tegenwoordig niet te vinden is waar men het verwacht. Ik wil geen namen noemen, maar er zijn politieke partijtjes die onbehoorlijk rechtshouden en ook die netjes linkshouden. Radio- en televisie zendtijd wel toestaan aan de onbehoorlijke rechtsen en niet aan de fatsoenlijke linksen is geen staaltje van goede democratie. R. VAN WIJNGAARDE, Haarlem. Naschrift: De pleiters voor objec tieve en eerlijke toepassing der democra tische beginselen, waarbij wij onszelf ook rekenen, hebben herhaaldelijk betoogd dat de communistische uitsluiting van zend tijd géén goede democratische praktijk is, En het blijkt inderdaad dat „ondergraving van de democratische instituties" ook van andere dan communistische drijvers moet worden gevreesd. Red. nu roken we allebei niet meer. We zijn 49 en 43 jaar oud, maar we voelen ons veel jonger. Ik bemerk het met fietsen: ik trap maar door en het vermoeit me niet. Trou wens, het eten smaakt me ook lekkerder. Maar de hoofdzaak is dat we nu tegen on ze kinderen kunnen zeggen: „Beginnen jul lie maar niet met roken, het is zo moeilijk er mee op te houden". Ik „liet" het uit liefde voor mijn kinde ren. Mijn man ook, en bovendien omdat hij mij wilde helpen. Het is niet flink om iemand eens flink rook in te blazen in het begin van zo'n strijd; het is veel flin ker een ander te helpen. Dit is misschien een goed voorbeeld voor „tobbers" zoals wij dat waren. Mevrouw BIESOT, Heemstede Met belangstelling lazen wij uw artikel: „Vraagstuk van de prijsbinding heeft on telbare facetten". Behalve met de „voor beelden" kunnen wij het met de strek king in algemene zin eens zijn. Wat ons als Ondernemerscentrale voor het midden- en kleinbedrijf pijnlijk treft, is, dat uw redactie ons inziens inlichtin gen opneemt van een supermarkt-direc teur met vermelding van prijzen van merkartikelen, die ui'-zonderlijk sterk af wijken van ons bekende marges en van de marges, zoals u die ook weergeeft van een directeur van de inkoopcentrale „De Spar". Wij dagen de supermarkt-directeur uit om openlijk het merk van de zeep te noe men. In geen geval kan het een bekend merk zijn, afgezien van onze veronderstelling, dat de genoemde prijzen zo maar zijn ge noemd zonder dat deze door de directeur zijn nageslagen, of zij wel juist zijn. Van de andere genoemde prijzen is niet vermeld of die gelder. voor merkartikelen, ofschoon de suggestie gewekt wordt. Ook deze marges tussen inkoop- en ver koopprijzen zijn ons onbekend en komen ook ons ongehoord hoog voor. Wij zijn bereid u van elk bekend merk artikel de marges mede te delen, gestaafd door factoren en prijslijsten. Juist door het noemen van inkoop- en verkoopprijzen die buiten elke proportie liggen, worden de winkeliers in een be paalde branche als de opdrijvers van de prijzen gebrandmerkt Niets is minder waar. Het is zeer gemakkelijk met de vinger naar de winkelier te wijzen en met be wijzen aan te komen dat de winkelier er maar wat van maakt, in tegenstelling tot de supermarkt-directies, die wetenschap pelijk goedkoper zijn mede door het niet geven van cadeaus. Als wij het juist hebben is het gecamou fleerd gever van cadeaus op grote schaal juist bij een supermarkt begonnen. Wij betreuren het dat hierdoor de ver warringen en het wantrouwen bij het pu bliek worden gevoed. Wij zouden openheid van zaken op prijs stellen. Wij van onze kant zijn daartoe bereid en wij geven u de verzekering dat dit geen losse bewering is. M. EEK Jr., voorzitter der Onder nemerscentrale W. C. M. HOLT, voorzitter der Sectie- Detailhandel van da Ondernemerscentrale Haarlem.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4