m ederland De toekomst van het gebied rond het Noordzeekanaal IN DE VISHAL EN OP ZEE droom eens mee met A. R. deBOER Woni ngi n rich ti ng Persoonlijke visie van ir. N. Snijders Marian Ellen ging toch naar zee IJM. 72 schuldig aan botsing met Rus Columbus zonk door verkeerde lading FILM EN FILMWERELD MOOI WEER OF STORM VRIJDAG 14 FEBRUARI 7 Bloembollen en bloemen Plattelandsvrouwen in Beverwijk sf Kerkconcert in Beverwijk Bestel NU uw LUXAFLEX „Thea" gezonken buiten schuld van kapitein en stuurman 1964 IJ muiden (C i t y). Wie iets voelt voor de ongecom pliceerde liefde, kan van vrijdag tot en met woensdag in het City theater terecht bij de oubollige film „Wedren met de ooievaar". Hierin is Doris Day de geluk kig getrouwde vrouw van de gynaecoloog Gerald Boyer (James Garner), keurig ge ïnstalleerd in een voor onze begrippen zeldzaam luxueuze villa en in het bezit van twee schattige kinderen al doen deze dan ook soms wel eens te eigen wijs. Aan Doris' geluk ontbreekt letterlijk niets, tot zij wordt aangezocht om als typisch Amerikaanse huisvrouw een was middel op de televisie te komen aanbeve len. Het waanzinnig hoge bedrag dat haar voor deze ogenschijnlijk geringe diensten wordt aangeboden, doet Doris besluiten het aanbod te accepteren. Wat in de gege ven omstandigheden niet anders dan tot de grootste misère moet leiden. Welnu, die komt dan ook in overvloed THE THÜtLL OF IT ALL" ji-fj Doris Day en James Garner als het turbulente echtpaar in de geestige film „Wedren met de ooievaar" (City). HET HUISHOUDEN VERLOOPT, man lief voelt zich verwaarloosd, de opdracht gever gaat steeds verdere en ingrijpender eisen stellen en de gevolgen van televisie- populariteit en reklame-bekendheid begin nen steeds zwaarder op het gezin te druk ken. Pa probeert zijn vrouw met gelijke munt te betalen door zijn vertier buitens huis te zoeken. Aldus dreigt een katastro- fe, tot de dokter tot de conclusie komt dat de basis van alle ellende moet worden ge zocht in een zekere voldaanheid bij zijn vrouw, waaraan tegemoet kan worden ge komen door voor een derde kind te zor gen. Met dit voornemen, wijsneuzig be commentarieerd door het al aanwezige kroost eindigt deze geestige film, die tegen alle hedendaagse ontwikkelingen in op-ori ginele wijze het principe huldigt en pro pageert, dat de vrouw dient thuis te blij ven. HET KON NIET UITBLIJVEN bij de door de televisie gestegen belangstelling van de jeugd voor de klassieke Engelse held „Ivanhoe", dat van bioscoopzijde ook nog eens zou worden teruggeroepen naar de oude, zo omstreeks 1950 gemaakte ver filming van Sir Walter Scott's onsterfelijk ridder-epos. En welke televisie-aflevering kan zich meten met een film, die Robert Taylor in de rol van Ivanhoe brengt, Joan Fontai ne zijn geliefde Rowena laat spelen en ver der met opnamen als van Elisabeth Tay lor. George Sanders, Emlyn Williams en Finley Currie voor de dag kan komen. Al dus bestaat nu de mogelijkheid opnieuw In technicolor de authentieke avonturen van de onversaagde ridder Ivanhoe mee te beleven en kan men tot de ohtdekking komen dat het bioscoopscherm toch wel over meer ruimte en mogelijkheden be schikt om de vele tweegevechten met het zwaard tot hun recht te laten komen, dan op het enge raampje van het kijkkast je in de huiskamer. Een heel goede film voor de zondagmiddag. Ten slotte donder dagavond de melodieuze verfilming van Emmerich Kalman's beroemde operette „Grafin Mariza", waarin zijn bekende me lodieën worden gezongen door Rudolf Schock, Christine Görner en Renate Ewert, met als speciale attractie het optreden van de onverwoestbare komiek Hans Moser. (Stadsschouwburg). In het Frankrijk van omstreeks 1750 moet veel onrecht zijn bedreven, dat geschiedde „in naam des konings". „Mandrin, de gen- tleman-bandiet" riep zich uit als aanvoer- van alle ontevredenen en hij bracht een leger van in lompen gehulde volgelingen op de been, die zich bewapenden met stok ken en hooivorken om de strijd tegen hun baatzuchtige onderdrukkers aan te binden. Spoedig is Mandrin de populaire volks held en hoofdpersoon van de gelijknamige Franse film die in fraaie kleuren een schier onafgebroken reeks beelden van heldenmoed, gevechten, achtervolgingen en romantische liefdes bevat. Van vrijdag tot en met zondag worden deze in dit theater op het wikke doek gebracht. Zij die vroeger met gloeiende oortjes in Karl May's jongensbroeken de avon turen van Kara Ben Nemsi en Hadschi Halef Omar hebben verslonden, kunnen zondagmiddag de helden uit hun jeugd terugzien als de hoofdpersoon in „De leeuw van Babyion". Op weg naar de rnlnes van Babyion komen zij langs de oevers van de Tigris in toevallige aanra king met een „lijkenkaraveen". die tevens wapens voor de Soedan smokkelt. Uiter aard besluiten beide wakkere jongens zich met deze geheimzinnige bende te gaan bemoeien, hetgeen resulteert in een reeks penibele stituaties, waardoor hun leven tel kens opnieuw in gevaar wordt gebracht. Dat zij hun vuige belagers dapper het hoofd weten te bieden en aan het slot weer voor nieuwe hachelijke ondernemin gen te vinden zijn, behoeft voor de ken ners van Karl May's boeken nauwelijks te worden betoogd. Het laatste woord is deze week dan weer aan „En eeuwig zin gen de bossen" (dinsdag en woensdag), een film over het sombere Noorse boeren leven op de steile hellingen van donkere fjorden, aan welke beschrijving Trygve Gulbranssen zijn niet geringe roem heeft te danken. Beverwijk (Kennemer theater). De Neder landse vertaling van de Argentijnse film titel „La patota" luidt „De verkrachting", een enigszins cruë mededeling, waarmee uiteraard niet al te nadrukkelijk kan wor den geadverteerd. Vandaar wellicht dat men hier de film „De zedelozen" heeft genoemd. In ieder geval geeft ook deze titel een duidelijke aanwijzing voor de in houd, die als centrale gebeurtenis de bru tale overweldiging van een jonge lerares door een stelletje opgeschoten jongens te zien geeft. Het slachtoffer is Pauline Vidal, een rijke erfdochter, die het gemakkelijk leventje dat zij had kunnen leiden inruilt voor het sobere bestaan van een studente, die zich later nuttig wil maken in de maat schappij. Zij is een gewetensvol en gods dienstig meisje en de laffe en vernederen de overval door de jongens in het don kere straatje betekent voor haar dan ook een morele schok, die zij slechts moeilijk te boven komt. ONDANKS ALLES en tegen de wil van haar vader en verloofde accepteert zij niet temin een leerstoel in de psychologie aan de stedelijke universiteit en vindt dan on der haar gehoor twee van de jongens die haar hebben aangevallen. Als zij achter dit feit komt en voor haar zelf het besluit heeft genomen de daders niet aan te ge ven, ontdekt zij zwanger te zijn. Opnieuw wordt zij voor de moeilijke keuze geplaatst het verwachte kind te accepteren of de zwangerschap vroegtijdig te doen beëindi gen. Weer vind zij vader en verloofde te genover zich als zij tot het eerste besluit, maar ze smaakt in ieder geval de voldoe ning dat door haar houding de schuldige jongens tot inkeer komen. Daniel Tinary heeft van dit larmoyante verhaal met zijn realistische inslag een sterke speelfilm ge maakt, die wat uitvoerig en openhartig van de donkere kanten van het leven pro fiteert en daarbij de deugd wat al te wit en de zonde wat al te zwart afschildert. Van vrijdag tot en met zondag, afgewis seld door „De gele hel" voor de voorstel ling van zaterdagnacht en voor zondagmid dag „Liever lui dan moe", een dolle film klucht met de bekende Stan Laurel en Oliver Hardy. (Luxor) Evenals in de meeste plaat sen waar Bert Haanstra's „Alleman" werd en wordt vertoond, is voor Beverwijk evenmin een week voldoende geweest om alle gegadigden voor deze film een plaats te verzekeren. Vandaar dat de directie van het Luxor theater „Alleman" nog een week heeft vastgehouden. (W.B.-t heater) Vrijdag en zaterdag kunnen de bezoekers van dit theater zich via „De ratten van Tobroek" weer eens bezig houden met de bloedige strijd om deze woestijnstad, die zich gedurende de tweede wereldoorlog heeft afgespeeld. De volgende twee dagen zijn dan gewijd aan een aantal afzichtelijke monsters, afkom stig van een andere planeet, die bij wijze van afwisseling nu de aardbewoners maar eens komen terroriseren. „Terreur op de Trollenberg" heet dit aan een levendige fantasie ontsproten verhaal. Tenslotte voor zondagmiddag „Duel zonder genade", een kwasi-historische film, die zich afspeelt aan het hof van Lodewijk XIV en waar een kostbaar kleinood de oorzaak van alle romantische avonturen is. In het Kennemer Theater is donderdag middag voor de leden van de samenwer kende verenigingen voor bloembollencul tuur te Beverwijk en Heemskerk, de Tuin- bouwstudieelub en de bloemenveiling Het Centrum, een voorlichtingsmiddag ge houden. De voorzitter van het Produktsehap voor Siergewassen, dr. A. J. Verhagen, sprak over de afzetmogelijkheden voor bloem bollen en bloemen in E.E.G.-verband. De E.E.G. is nog geen gesloten gemeenschap en er zal nog heel wat aan gedokterd moeten worden, wil men zijn wensen vervuld zien. Spreker stond stil bij de huidige teeltmaat regelen. Dr. Verhagen wees eveneens op de afzet buiten de E.E.G.-landen, met name Zweden, Finland en Engeland; de eerste twee landen gaan wel grotere afnemers worden, ondanks de hoge invoerrechten. Engeland heeft al in korte tijd tweemaal de invoerrechten verhoogd Dr. B. Bergman van het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek in Lrsse besprak, aan de hand van dia's, de droogmethode voor tulpen en het optreden van zuur, een actueel onderwerp. De afdeling Beverwijk van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen heeft nog nimmer een zo druk bezochte jaarver gadering gehouden, als die donderdagavond in het gebouw Grapy werd gehouden. In haar openingswoord bracht de presi dente, mevrouw Tabak-de Vries, naar voren, dat de afdeling in een steeds grotere belangstelling komt te staan, niet alleen door het toenemende ledental maar ook door haar activiteiten. In het bestuur werden in de plaats van de dames Van Weelderen-Middelkoop en Nieuwland-Jansen gekozen de dames Plet- ting-Mooy en Klein-Woltjens; de dames Tijms-de Bie en Tabak-de Vries werden herkozen. De bijeenkomst werd besloten met een modeshow, verzorgd door de leden, en een expositie van zelfgemaakte handwerken. s>ASV X -^X-XX; Dromen van licht en ruimte. Van strak, en twee stoelen. Dit ontwerp ademt kwa- maar vriendelijk vormenspel. Zo'n slaap- liteit. Europa-Meubel-kwaliteit om vol- kamer bestaat. Van Europa Meubel, ledig te zijn. Dat houdt een garantie in/ Licht teakhout verwerkt tot deense sfeer, van ons en van de internationale E.M.- Een royaal ledikant met 2 nachtkastjes organisatie. U kunt gerust gaan slapen. MARKTPLEIN 29 Telefoon 7541 IJMUIDEN Ir. N. Snijders, directeur van de dienst voor haven- en handelsinrichtingen in Am- sterdaam, heeft gisteravond in het gym nasium Paulinum te Driehuis zijn persoon lijke visie gegeven over de haven- en in dustriële ontwikkeling langs het Noordzee kanaal. Het was de eerste van een serie inleidingen, die op het winterprogramma staat van de Stichting Opbouw Katholiek De Nutsspaarbank handhaaft een strikte geheimhouding Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Donderdag Donderdag werden in IJmuiden aange voerd: 57 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 4 griet, 4 tongschar en schartong, 435 schol, 10 schar, 50 bot, 2.394 haring, 1.160 makreel, 310 schelvis, 280 wijting, 150 kabeljauw en gul, 5 haai, 68 koolvis en 21 diversen. To taal 4.950 kisten. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4,903,90, grote tong 7,80 7,20, grootmiddel tong 7,206,80, kleinmid- del tong 8,207,70, kleine tong I 9,708,80, kleine tong II 8,10—7,70, tarbot I 6,40— 5,70. Per 50 kilogram: kleine griet 114, tong schar 126, schartong 29, grote schol 3633, grootmiddel schol 3633, kleinmiddel schol 3831, kleine schol I 4031, kleine schol II 4023, schar 5030, bot 7,506, verse haring 22,6016, makreel 5316,60. grote schelvis 8067, grootmiddel schelvis 75 67, kleinmiddel schelvis 7251, kleine schelvis I 7562, kleine schelvis II 5721, wijting 3627, grote gul 5754, middel gul 47, kleine gul 4239, kleine haai 4540, lommen 37, kleine koolvis zwart 46, kleine koolvis wit 54. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 252 116, grote koolvis zwart 120100. Besommingen van donderdag, in guldens: KW 100—5.040, KW 205—2.970, TX 19— 5.580, TX 23—6.200, HD 89—7.365. Aanvoer van vrijdag Dertig vaartuigen hebben vrijdagmorgen in IJmuiden aangevoerd: 5.340 kisten vis, 2.250 stijve kabeljauwen en 4.000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 60 kisten schelvis, 20 radio, 450 wijting, 40 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 1.050 haring, 750 spanharing, 1.750 makreel, 900 schol, 10 tarbot, 120 va ria, 60 bot. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: tarbot 8,90 6,60, heilbot 4,503,30, grote tong 9,20 7,90, grootmiddel tong 8,907,90, kleinmid del tong 98,70, tong I 9,409,10, tong II 8,70—8,20, ham 10. Per 125 kilogram: kabeljauw 114, grote koolvis 126112, middel koolvis 12696. Ten bate van het opbouwfonds van de hervormde gemeente in Beverwijk wordt maandag 17 februari in de Grote Kerk door het Hervormd Kerkkoor een concert gegeven. De solisten zijn Annette de la Bije, sopraan en Simon C. Jansen, orgel. Het programma vermeldt werken van Cé- sar Franek, Handel, Mozart, Bach, F. Mendelssohn-Bartholdy en Willem Pijper. Dirigent is Bertie J. Beylevelt. Per tien stuks: grote kabeljauw 11268, middel kabeljauw 5640. Per 50 kilogram: grote schelvis 75, mid del schelvis 76, kleinmiddel schelvis 90, schelvis I 9082, schelvis II 6546, radio 26, grote gul 5447, middel gul 51, kleine gul 46, kleine koolvis 4642, grote en groot middel schol 4136, zetschol 3834, schol I 46—38, schol II 41—27, schol III 31—22, schar 3622, gestripte wijting 4632, dich te wijting 3221, bot 9,507, haai 3528, haring 26,4021,20, makreel 24,2017,60, tarbot 278196, kleine kuit 8437, grote kuit 33—23, lever 15—17. Besommingen van vrjjdag In IJmuiden werden vrijdagmorgen de volgende besommingen, in guldens, ge maakt: KW 121—44.650, KW 171—34.000, KW 96—3.370, KW 89—6.240. KW 90—9.440. Scheveningen In Scheveningen werden vrijdagmorgen aangevoerd 120 kisten wijting, 520 schol, 400 spanharing en 2.000 kilogram tong. Conserven In december hebben de visconservenfa- brieken zich voornamelijk toegelegd op het vervaardigen van haringconserven. De export van visconserven, inclusief marina des, bereikte in december 1963 het totaal van 1071 ton voor een waarde van 1,6 miljoen (marinades 285 ton voor een waar de van 360.000) tegen 698 ton voor een waarde van f 1 miljoen in dezelfde maand van 1962. De import van visconserven bedroeg in december 1963 575 ton voor een waarde van 2 miljoen. In de overeenkomstige maand van 1963 waren deze totalen res pectievelijk 722 ton en 2,6 miljoen. Door de mosselconservenindustrie werd 961 ton mosselen verwerkt. De uitvoer van mosselconserven vertoonde met een totaal van 124 ton voor een waarde van 275.000 in de verslagmaand een normaal beeld, al dus het produktsehap. In december 1962 waren deze totalen respectievelijk 107 ton en ƒ211.000. Verzending vond onder meer plaats naar België (98 ton) en Frankrijk (17 ton). Vooral in de eerste helft van 1963 was de grondstoffenvoorziening voor de vis- conservenindustrie moeilijk. De afslagprij- zen voor verse haring waren veelal hoog. Makreel was slechts in geringe hoeveel heden aan de markt. In de tweede helft van 1963 kon van een redelijke toevoer van verse haring naar de visconservenindustrie gesproken worden. De uitvoer van vis conserven bedroeg in 1963, inclusief mari nades, 11.143 ton voor een waarde van f 16 miljoen. In 1962 waren deze totalen respectievelijk 13.239 ton en 15,5 miljoen. De import van visconserven bedroeg in 1963 5280 ton 19 miljoen) tegen in 1962 3833 ton voor 12,7 miljoen. Kennemerland en het Oriëntatiecentrum Kennemerland. Een boeiend beeldverhaal, zich afspelen de tussen de IJmuidense havenmond en en de Oranjesluizen bij Schellingwoude, bracht de talrijke aanwezigen meteen middenin de problematiek die is ontstaan in en rond Amsterdam als zee- en Rijnha ven. Uitstekende dia's, pittig toegelicht, lieten geen twijfel aan wat de inleider be doelde aan te tonen: Amsterdam en zijn waterweg naar de Noordzee moeten wor den aangepast aan de eisen van modern transport en consequent g eldt hetzelfde voor de verbindingswegen met en in een zeer groot gebied rond de hoofdstad. Het aanpassingsproces, zo liet de heer Snijders met behulp van kleurige projec ties en een uitgebreide collectie kaarten zien, is in feite reeds in volle gang en de geboekte successen zijn bepaald niet ge ring; dit is zeer zeker het geval ten aan zien van de overslag-outillage in de Am sterdamse haven. Overbekend is, dat de heer Snijders (auteur van „het Amsterdamse opmars plan naar het westen", dat zoveel onge rustheid heeft verwekt, vooral in Velsen) de vestiging van industrieën etcetera langs het gehele Noordzeekanaal als een levens voorwaarde ziet, niet slechts voor Amster dam en het westen des lands, maar voor geheel Nederland. De heer Snijders, die het industriefacet onder de loep hield en nauwelijks gewaag de van het recreatief facet en het woon- facet, wees er nadrukkelijk op, dat hij geen spreekbuis was voor de gemeente Amsterdam. De reeds zo dikwijls gepubli ceerde schetsen van „het Noordzeekanaal- gebied in de toekomst" geven uiting aan een gedachte. Er zijn zelfs, ook in Am sterdam, verschillende gedachten hier over. In dit verband wees spreker onder meer op het in de maak zijnde streek plan voor het bewuste gebied, de totstand koming waarvan in overleg met de be trokken gemeenten zal geschieden. Het maken van reële plannen houdt overigens in het ruimte laten voor voortdurende vffij- zigingen. Uit de beantwoording van hem gestelde vragen is onder meer gebleken, dat de heer Snijders: buiten het Noordzeekanaalgebied en het gebied langs de Nieuwe Waterweg geen ander gebied in Nederland evenwaardig geschikt acht voor intensieve industriële ontwikkeling aan diep water; voor vele bestaande en nog te vestigen industrieën in het Noordzeekanaalgebied de stichting van een petrochemische in dustrie ter hoogte van zijkanaal F. (on geveer 8 kilometer oostwaarts van de Vel- ser tunnel) onmisbaar acht, waarbij hij wees op de ontwikkeling van de techniek ter bestrijding van de luchtverontreiniging die een kostbare zaak blijft; in het vervoer van werkers in het in dustriegebied een groter probleem ziet dan in het woonvraagstuk voor deze mensen; in „toevallige gemeente-, provincie- en zelfs landsgrenzen", economisch gezien, een steeds onhoudbarer wordende toestand ziet; van mening is, dat het bestaande overleg tussen de betrokken gemeenten snel moet uitgroeien „tot meer"; de bestuurlijke agglomeratie langs de Nieuwe Waterweg thans nog niet zou willen zien overgenomen als voorbeeld dat geschikt zou zijn voor het Noordzeekanaal gebied. De heer Snijders weigerde commentaar te leveren op de twee nieuwe in IJmuiden in te richten havens voor zeeschepen. De spreker van de avond werd ingeleid door dokter C. P. J. Lampe, die eveneens een slotwoord sprak, waarbij hij ir. Snij ders dank zegde voor zijn uiteenzettingen. Er zullen nog twee lezingen, eveneens in het gymnasium Paulinum, volgen: dr. ir. R. van der Waal, directeur van de pro vinciale planologische dienst te Haarlem, spreekt op vrijdag 28 februari over „de planologische aspecten van de Noordzeeka- naalontwikkeling" en ten slotte spreekt op vrijdag 13 maart drs. J. G. Brautigam, di recteur van de economische technologi sche dienst voor Noord-Holland, over „de sociaal-economische ontwikkeling van Noord-Holland". Ook in het winterseizoen is een wandeling langs het IJMUIDER STRAND en op de in aanbouw zijnde nieuwe pier een boeiende vrijetijdsbesteding. Een bezoek aan één der vier verwarmde STRANDPAVILJOENS is daarbij een gezellige onderbreking. Ruime parkeergelegenheid. Ondanks de stagnatie in de toevoer van grondstoffen ten gevolge van de vorst in het begin van dit jaar bereikte de mossel conservenindustrie in 1963 een bevredigend produktieniveau. De uitvoer van mossel conserven bedroeg 1059 ton voor een waar de van f 2,4 miljoen. In 1962 waren deze totalen respectievelijk 1144 ton en 2,2 miljoen. Garnalen In de garnalensector zijn de vangsten ook in december groot geweest, zo meldt het produktsehap. Voor menselijke con sumptiedoeleinden kon 952 ton worden af gezet tegen een gemiddelde prijs van 0,87 per kilo. Hiervan was 523 ton binnenland se en 429 ton exportgarnalen. De gemid delde prijzen waren respectievelijk f 0.64 en f 1,14 per kilo. Ruim 111 ton consumptiegarnalen moest wegens het niet behalen van de minimum- verkoopprijzenworden afgevoerd voor vee- voerdoeleinden. De export van gepelde garnalen bedroeg in december 128 ton voor 828.000. In de overeenkomstige maand van 1962 waren deze totalen res pectievelijk 66 ton en 579.000. Verzonden werd onder meer naar Bel gië (107 ton) en Frankrijk (18 ton). De uitvoer van ongepelde garnalen bereikte het totaal 424 ton voor een waarde van f 761.000 tegen 229 ton voor 702.000 in de cember 1962. Geleverd werd onder meer naar België (68 ton) en Frankrijk (357 ton). De KW 59 Marian Ellen is gisteren naar de visgronden vertrokken. Acht van de dertien bemanningsleden van deze trawler waren onlangs in IJmuiden van boord ge stapt, omdat zij het eens waren met de Scheveningse acties. Zij werden door de rederij Insuiinde ontslagen. Volgens schipper Glas van de Marian Ellen zijn op een advertentie zoveel aan meldingen gevolgd, dat hij een goede se lectie heeft kunnen toepassen. De Marian Ellen is naar het noorden van de Noordzee vertrokken, waar ande re schepen de laatste dagen met succes op haring en makreel vissen. CONSTANT - verlovingsringen ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 41S TELEF. «321 De schipper D. R. van de Nederlandse trawler IJM 72 Beatrice, heeft zich op 27 november van het jaar 1962 schuldig gemaakt aan een misdraging als bedoeld in artikel 48 van de Schepenwet. Hij heeft goedgevonden, dat zich slechts één man op de brug bevond van zijn schip, terwijl dit varende was. Deze misdraging is des te ernstiger, nu zij plaatsvond in drukke wateren (het Kanaal) en de volle verantwoordelijkheid voor de Beatrice was gelegd op de schouders van een achttien jarige jongeman, die, na een werktijd van meer dan achttien uren, slechts vijf kwartier bedrust had genoten. Er ont stond een botsing met een voor anker lig gende Russische trawler. Hekwerk, boven bouw en patrijspoorten van de IJM 72 sneuvelden. De Rus had twee ankerlich ten op. De raad voor de scheepvaart heeft de uit Schevingen afkomstige schipper ge straft door hem de bevoegdheid om als schipper te varen op zeevissersvaartuigen te ontnemen voor de tijd van drie maan den. ALLE MATEN LEVERBAAR Woninginrichting A. J. BRASSER KONINGSPLEIN 8 - IJMUIDEN-W. Kapitein J. R. mag acht maanden niet varen als gezagvoerder van een zeeschip. Hij is, volgens de raad voor de scheep vaart in Amsterdam schuldig aan het slag zij maken en zinken van het motorschip Columbus op 21 april van het vorige jaar ten zuidwesten van het Goeree lichtschip. De Columbus was een schip van 184 ton. „Kapitein R. is verantwoordelijk voor de gebreken in de belading van zijn schip. Hij heeft onvoldoende toezicht ge houden en laten houden en hij heeft ook onvoldoende maatregelen in het belang van de veiligheid getroffen. Hij heeft de belading overgelaten aan een ongediplo meerde onervaren bestman. Dit brengt mee, dat hij schuld heeft aan de uit deze tekortkomingen voortgevloeide ondergang van de Columbus", aldus de raad. Het schip maakte hoe langer hoe grote re slagzij en verdween ten slotte met don derend geraas in de golven. De beman ning werd later opgepikt door de Duitse kustvaarder Seefalke. De raad voor de scheepvaart te Amster dam heeft kapitein L.F.S. en stuurman M. V.S. onschuldig verklaard aan de aanva ring van het Nederlandse motorschip Thea (499 brt) met het Engelse ms. Joya Mac- cance op 6 oktober 1961 in het Kielerka- naal, als gevolg waarvan de Thea is ge zonken. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken gebeurd. Op het ogenblik dat het Britse schip uit het roer liep was er op het gedrang van de Thea niets te merken. De Thea voer zeer langzaam gestrekt in de goede helft van het vaarwater. Verrast door het uit het roer lopen van de tot op korte afstand gevorderde grote tegenligger (12.000 brt) heeft men op de brug van de Thea op zeer korte termijn een beslissing moeten nemen. Dat die beslissing niet tot het beoogde resilltaat heeft geleid, is te betreuren, doch zulks brengt niet mede, dat de ver antwoordelijke nautici op de brug verwijt treft. Ook overigens is er geen grond om de stuurman, aie toen de wacht had, een verwijt te maken ter zake van de aanva ring. Kapitein S. bevond zich, toen de te genligger uit het roer liep, niet op de brug. Hij is aanstonds boven gekomen, doch kon niets meer ondernemen. Ook hij gaat vrij uit, aldus is het oordeel van de raad.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7