Johnson en Sir Alec kunnen goed met elkaar opschieten Ondanks meningsverschillen diepgaande verbondenheid Téhcvi Steeds meer Britse geleerden gaan naar de Verenigde Staten meubelexpositie 'tbinnenhui Pooise pers protesteert tegen tendens in televisie-documentaire van dr. L. de Jong Niet koken ...en toch een prachtig witte was VERKOUDHEID cold rex SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID coldrex c°!drex het unieke 2-laagstablet w Wat'n héérlijke lunch! Weer een amnestie in Spanje? „Objectief programma met subjectieve accenten verdrijft verkoudheid radicaal Jezuïten moeten Haïti verlaten wintersoepen VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 19 fcl 4$0!' K. SCHOONHEIDSSALON ;**¥£U***HAARLEM TEL 11955 Kruiser dreef tegen onderzeeboot] ager 68 ct 78 ct Wetenschap krijgt in eigen land minder kansen vrij te bezichtigen ook hedenavond van 8—10 uur julianapark 58 - 62 te lef. 54530-57713 Lijk van treinrover in België aangespoeld een onvermijdelijke winterkwaal? Onzin! ledereen weet nu wel beter, ledereen kent nu .-♦* - v;.. rr 'L< ï'j t V «pX .4». y V :y- .'•'O;- *r (Van onze correspondent) WASHINGTON Het communiqué over het tweedaagse gesprek tussen president Lyndon Johnson en de Britse piemier Sir Alec Douglas-Home legt begrijpelijkerwijs de nadruk op de fundamentele eensgezind heid waarmede deze twee zo nauw ver wante landen de algemene wereldproble men tegemoettreden. Zegslieden van de Amerikaanse regering en Britse kringen leggen er echter de nadruk op, dat het gesprek vooral was bedoeld als een nau were persoonlijke kennismaking en niet diende voor het uitwerken van nieuwe ini tiatieven op het wereldfront. De taal van het communiqué verbergt niet dat er over enkele belangrijke kwesties meningsver schillen bestaan. Wat Cuba betreft, vermeldt het commu niqué opvallenderwijs alleen bezorgdheid Een goed verzorgd uiterlijk is voor u, moderne vrouw, niet minder dan noodzakelijk... en niemand kan u daarbij beter helpen dan Elizabeth Arden, met haar beroemde prepa raten en haar verfijnde schoon heidsbehandelingen. Miss Arden's assistente is elke dinsdag en woensdag voor u be schikbaar in onze speciale Eliza beth Arden Salon. Maakt u even een telefonische afspraak? De kruiser „De Ruyter" en de onderzee bootjager „Rotterdam" zijn in de Middel landse Zee tijdens een sleepoefening na bij Malta tegen elkaar aangedreven. Hier bij is de boeg van de „Rotterdam" licht beschadigd. De schade aan de kruiser „De Ruyter" is te verwaarlozen. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Het ongeval gebeurde tijdens het over brengen van een sleeptros, toen beide sche pen vrijwel stillagen. Door de wind wer den de schepen tegen elkaar gedreven. Castro. Verder is er alleen de Britse er kenning van de betekenis van een demo van de Verenigde Staten over de toestand in de Caribische zee en over de ontwrich tende invloed van het regime van Fidel cratische ontwikkeling eh stabiliteit in La- rijns-Amerika. Officiële woordvoerders van de Verenig de Staten verhelen niet dat men ontstemd is over de Britse handel met Cuba. Zij geven echter toe dat men niet in staat is de Britten van hun standpunt af te bren gen. Zij zien in handel met communisti sche landen een van de middelen om tot ontspanning te komen in de koude oorlog. Vandaar dat zij ook voorstanders zijn van langlopende handelskredieten aan Rus land, in tegenstelling tot de Amerikanen, die het de Russen niet zo gemakkelijk willen maken. In Washington beschikt men over vol doende werkelijkheidszin om te beseffen dat de Britse regering voor verkiezingen staat en onmogelijk de tere kwestie van de handelsvrijheid in de politieke arena kan werpen. Over en weer bestaat er echter tevreden heid over de politiek ten aanzien van Zuid- Vietnam en Maleisië. De Britten zijn te vreden omdat de Verenigde Staten hun steun hebben toegezegd bij de handhaving van de onafhankelijkheid en integriteit van Maleisië. Washington is tevreden om dat Sir Alec de Amerikaanse politiek met betrekking tot Vietnam heeft onderschre ven. Volgens officiële woordvoerders is er geen enkele aanwijzing dat de Britten ge neigd zijn over te hellen tot het standpunt van de Franse president De Gaulle inzake neutralisering van geheel Zuidoost-Azië. De officiële woordvoerders van de Ver enigde Staten geven ook te kennen dat de verwijzing in het communiqué naar de wederzijdse waardering voor elkanders bijdragen aan de NAVO niet mag worden uitgelegd als een Amerikaanse erkenning dat Groot-Brittannië een volledig aandeel levert in de conventionele strijdkrachten voor de NAVO-verdediging. In diplomatie ke kringen in de Amerikaanse hoofdstad heeft ook de aandacht getrokken de ver wijzing naar een structurele verbetering van de Verenigde Naties, als voorwaarde voor de doeltreffendheid van het wereldli chaam. In het gesprek is veel aandacht be^ steed aan de economische betrekkingen, maar daarover zijn geen concrete mede delingen gedaan. Dit betrekkelijk korte overleg was daarvoor niet bestemd. De uitwerking van de besproken beginselen zal de komende maanden aan technische raadgevers worden overgelaten. Zowel in Amerikaanse als in Britse kringen bestaat hier, ondanks de gebleken verschillen van mening op concrete punten grote voldaan heid over de sfeer waarin de besprekin gen zijn verlopen. Naar verluidt konden Lyndon Johnson en Sir Alec Douglas-Ho me ondanks hun geheel verschillende ach tergronden wonderwel met elkaar over weg. Anders dan anders. Een dampend bord Hollandse Erwtensoep of Bruine Bonensoep van Knorr. In 20 minuten op tafel. Hollandse Erwtensoep met echte erwten Bruine Bonensoep met hele bonen MADRID (AP) Generaal Franco zou van plan zijn op 1 april een amnestie af te kondigen ter gelegenheid van de 25- jarige herdenking van het einde van de Spaanse burgeroorlog. De vorige algemene amnestie in Span je werd afgekondigd ter gelegenheid van de kroning van paus Paulus VI. Volgens de autoriteiten is 't aantal gevangenen in Spanje hierdoor in verhouding tot het aan tal inwoners veel kleiner geworden dan het aantal gevangenen in de meeste ande re landen. Van onze correspondent) LONDEN. In Engeland heerst op nieuw grote verontrusting over het weg kopen van Britse geleerden door de Ver enigde Staten. Dit is een oud naoorlogs probleem. Maar het wordt de laatste dagen nog eens extra belicht. In de af gelopen dagen hebben drie Britse top- geleerden aangekondigd dat ze hun kof fers pakken en naar Amerika gaan. Dit kwam niet onverwacht. De jeugdige, uiterst briljante medische hoogleraar professor Ian Bush, wiens maandag aangekondigde vertrek een grote schok veroorzaakte, had reeds verscheide ne malen protesten laten horen over het gebrek aan faciliteiten op het gebied van medisch speurwerk. Zijn gehele staf, be staande uit vier vooraanstaande geleer den, gaat met hem mee naar Amerika. Bush is één van Engelands belangrijkste onderzoekers op het gebied van geestes ziekten en de genezing of correctie daar van met chemische middelen. De weige ring van Je gemeenteraad van Birming ham, aan welks universiteit Bush werkt, om deze instelling volgend jaar een finan ciële toelage te geven is waarschijnlijk voor hem en zijn medewerkers de directe aanleiding om naar Massachusetts te gaan. Zij zullen daar hun arbeid onder betere omstandigheden en tegen een veel hoger honorarium voortzetten. Niet het salaris echter schijnt voor de Engelse weten schapsmensen de doorslag te geven, maar wel de betere technische laboratoriumuit rusting in de Verenigde Staten. Dinsdag sloten zich onder andere bij de exodus aan: dr. John Pople. één van Engelands belangrijkste theoretische naT tuurkundigen, die naar Pittsburg gaat, dr- Leonard Weiss, die zich bezighoudt met BRUSSEL Een op het strand van Middelkerke gevonden, in vrij verre staat van ontbinding verkerend lijk, blijkt dat te zqn van een zekere Dennis Bassett, be trokken bij de overval op de posttrein Glasgow-Londen in augustus van het vorig jaar. Bassett was een Londense race-auto be stuurder. Zijn naam is genoemd in ver band met het verdwijnen van het jacht Christine, dat volgens Scotland Yard zou zijn gebruikt om een van de voornaamste bendeleiders van de overvallers te ver voeren of wel een deel van de buit. De broer van Bassett heeft het stoffelijk over schot herkend. Advertentie Er zijn heel wat huisvrouwen die de grote witte was niet koken. Vaak zijn ze in het bezit van een wasmachine, die zij vullen met water uit boiler of geiser. Wie aan zo'n wasmethode de voorkeur geeft, maakt natuurlijk ook aanspraak op een prachtige witte was. En dat kan Maar het komt dan vooral aan op de keuze van het juiste wasmiddel. HET aangewezen wasmiddel voor deze groep huisvrouwen is er een dat ook voor de huisvrouwen die de was wel koken een vertrouwde klank heeft OMO. OMO is namelijk speciaal zo samengesteld, dat het ook bij lagere temperaturen een prachtig witte was geeft. Juist daarom verheugt OMO zich ook in een overweldigende aanhang van huisvrouwen die hun was niet koken. Volgens mededeling van de Poolse ambassade in Nederland zijn op 11 fe bruari in de Poolse pers artikelen ver schenen over deel XV van de televisie uitzending „DE BEZETTING", gepre senteerd door dr. L. de Jong op 17 de cember '63 en 27 januari '64. In „Ty- buna Ludu" schreef K. Malcuzynski, onder de titel „Vreemde visie van de Nederlandse televisie", het volgende. De Nederlandse televisie (NTS) heeft de laatste tijd een serie programma's gewijd aan de tweede wereldoorlog, waarbij vanzelfsprekend het lot van Ne derland in het bijzonder werd bespro ken. Een van deze programma's, uit gezonden op 17 december 1963 en her haald op 27 januari 1964, was gewijd aan de gevangenissen en concentratie kampen van de nazi's. De auteurs van het programma ver klaarden in de inleiding, als het ware om zich te verontschuldigen tegenover de toeschouwers, waarom zij twintig jaar na de oorlog deze verschrikkingen in herinnering brengen, ondanks het feit dat wij in een samenleving, „die steeds meer is ingesteld op comfort, niet graag worden geconfronteerd met pijn, met het sterven, met de dood". Op gevaar af dus de rustige spijsver tering van de kijkers na 'n goed avond maal te verstoren, hebben de auteurs besloten te herinneren aan de nazi-mis daden, waarvan sommigen de laatste sporen zorgvuldig en voorgoed zouden willen uitwissen. En dit kan men hun ten goede houden. Echter hebben zij de ze plicht, de gewetens te wekken, in en kele fragmenten op vreemdsoortige wijze vervuld. Tussen de soms gedetail leerde beschrijving van leven en dood in de concentratiekampen, tussen de uitspraken en verhalen van voormalige gevangenen treffen wij enige opmerke lijke beweringen aan. Zo bijvoorbeeld de zin: „Blokoudsten en kapo's waren oorspronkelijk in dit kamp hoofdzakelijk Polen en Slowa- ken". Het gaat hier om Auschwitz. Merkwaardig genoeg hebben de auteurs een kleinigheid vergeten: dat het groot ste deel van de gevangenen en de over grote meerderheid van de slachtoffers in dit kamp juist Polen waren. Daaren tegen herinneren zij zich de blok oudsten. Laat ons verder luisteren: „De Ka- po's van de buitencommando's, -meest Polen, soms Duitse misdadigers, heb ben vaak opdracht van de 300 man, waarmee zij uitrukken, 100 per dag op het werk dood te slaan." Dus alweer Polen, vaker zelfs dan Duitse misdadigers. Maar dit is nog niet alles. Tegen het einde van de uit zending beschrijven de auteurs de be ruchte, monsterachtige „evacuatie" van de gevangenen bij het begin van het Russische offensief in januari '45. Ten einde de sporen uit te wissen en vooral om de getuigen te liquideren, brengen de nazi's een massamoord ten uitvoer en tienduizenden, honderdduizenden ge vangenen drijven zij bij 20 graden vorst naar het westen of zij vervoeren hen in open kolenwagens. En hier treffen wij de volgende mededeling aan: „In de wagons beroven horden verwilderde Russen en Polen de Nederlanders van de korst brood, die zij misschien nog hebben." Dit is te veel om toeval te zijn. Wat blijft er na deze uitzending ach ter in de geest en de herinnering van de gemiddelde- Nederlandse televisie kijker? Ten eerste: dat Hitier een slecht mens was en dat de nazi's monster achtige misdaden hebben begaan te genover alle Europese volkeren. Alsof dit niet reeds een algemeen bekend feit zou zijn. Het wordt echter verrijkt met een waardevolle historische bijzonder heid, namelijk dat Polen, Russen, Slo- waken en wat minder vaak Duitse mis dadigers de nazi's eigenlijk hielpen. Wij vragen beleefd maar dringend en zullen wachten op antwoord van de betrokken autoriteiten wie er gebaat is met het verspreiden van deze laster praatjes en wat de auteurs van de Ne derlandse televisie-uitzending zich ten doel hadden gesteld?" „Indien de N.T.S. bewijs zou willen leveren, dat dit alles eenvoudig een be treurenswaardige, ondoordachte blunder is geweest en geen kwaadwilligheid, dan zal zij stellig middelen vinden om tegenover de kijkers de zaak bij de eerstvolgende gelegenheid recht te zet- i» ten. In ons land bestaat voor Nederland veel sympathie en achting. Laat deze niet worden verstoord en vertroebeld door onverstandige, schadelijke en no deloze episoden zoals dergelijke televi sie-uitzendingen." In het dagblad „Zycie Warszawy" verscheen het volgende artikel: Tactloosheid Onder de Westeuropese landen, die tijdens de laatste oorlog het meest heb ben geleden, dient wel op een der eer ste plaatsen Nederland te worden ge noemd. Ontzettende materiële vernie lingen en hecatomben van mensenof fers zijn er de oorzaak van, dat de Nederlanders tot op de huidige dag de tijden van verachting niet hebben ver geten, toen hun vaderland zich onder de laars van de nazi-bezetting bevond. Ondanks dat er sinds het einde van de oorlog al bijna twintig jaren zijn ver streken, leven hier de herinneringen voort aan openbare executies, het dood schieten van gijzelaars, massale uitzen ding voor slavenarbeid in Duitse wa penfabrieken en Duitse concentratie kampen. Het heldhaftige Nederlandse volk, dat gedurende de jaren van knechtschap het vaandel van de ver zetsbeweging hoog ophief, heeft alleen al in de nazi-kampen meer dan hon derdduizend mensen verloren. Hun na gedachtenis wordt tot op heden in Ne derland geëerd. Tot de symptomen van deze nagedach tenis moest stellig de televisiecyclus be horen, die beelden toonde van de door de nazi's in Nederland aangerichte ver woestingen. De Nederlandse televisie wilde een soort afrekening opmaken met het dramatische verleden en voor alles wilde men het lijden uitbeelden van de Nederlandse gevangenen in de nazi-kampen. Niet zonder verbazing troffen wij ech ter in het laatste programma van de genoemde cyclus enige accenten aan, die niet in overeenstemming zijn (om geen krachtiger uitdrukking te gebrui ken) met de ernst van het aangeroer de onderwerp. Plotseling, midden in een zakelijk en door zijn veelzeggend heid tragisch commentaar, komen er zinnen te voorschijn die ver verwijderd zijn van de uit het gehele programma sprekende objectiviteit. De Nederlan ders worden op een soort voetstuk ge plaatst en de vertegenwoordigers van andere volkeren o.a. Polen wor den beschouwd als een verwilderende bende barbaren. Laat ons elkander goed begrijpen. Niemand wil staande houden dat de vernietigingskampen ontmoetingsplaat sen waren van de welopgevoede socie ty. Onder de meest beestachtige kapo's in de kampen bevonden zich stellig evengoed Duitsers als Polen en Joden. Maar kan dit iets afdoen aan de held haftigheid van de Duitse communisten, die soms met gevaar voor hun eigen leven medegevangenen van andere na tionaliteiten redden, of kan dit een schaduw werpen op de martyrologie van het Poolse volk, of van het Joodse volk? Blokoudsten en kapo's zegt de auteur van de Nederlandse uitzending dr. L. de Jong, die, tussen haakjes, directeur is van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie waren in dit kamp (Auschwitz) vooral Polen De meest Polen, soms Duitse misdadigers, hadden opdracht van de 300 gevange nen waarmee zij uitrukten er 100 dood te slaan In de wagons (bij de eva cuatie) beroofden horden verwilderde Russen en Polen de Nederlanders van de korst brood, die zij misschien nog hadden." Dit is alsof de Nederlanders (over wie op een andere plaats wordt gespro ken als over mensen, die zich onder scheidden van de „primitieve" Polen, Russen, Joegoslaven en Spanjaarden) in het bijzonder werden vervolgd en dat niet alleen door de S.S.-beulen. maar door medegevangenen. En alsof de Po len in het bijzonder waren ontaard door het verblijf in het kamp Het is een pijnlijk onderwerp, pijnlijk omdat in het licht van de bekende gebeurtenissen van 20 jaar geleden het aangaan van een dispuut over wie de erepalm toekomt voor ontaarding of heldhaftigheid, vernedering of vol harding in de vernietigingskampen, ons in hoge mate smakeloos voorkomt en op zijn minst tactloos. Er was geen ge brek aan symptomen zowel van ont aarding als van heldhaftigheid onder de vertegenwoordigers van verschillende volken. Helaas, de auteurs van het Nederlandse televisieprogramma heb ben dit niet opgemerkt. En in hun pro gramma hebben zij de smakeloze en tactloze wanklanken niet vermeden. kankeronderzoek in Cambridge, en profes sor Maurice Pryce. Professor Pryce is als beoefenaar van de theoretische fysica de opvolger van de communist dr. Emil Fuchs, die veertien jaar gevangenisstraf onderging wegens spionage en naar Oost-Duitsland werd teruggezonden. De laatste drie jaar gingen ook drie lei dende figuren van de School voor Oosterse en Afrikaanse Studies in Londen naar de Verenigde Staten. Vorig jaar beschuldigde de Britse mi nister van Wetenschappen, de vaak schet terende lord Hailsham, die thans Quintin Hogg heet, de Verenigde Staten ervan, dat zij Britse geleerden weglokken om de slechte kwaliteit van het Amerikaanse ho gere onderwijs te verbeteren. Maar La bour, dat de bevordering van het weten schappelijk onderzoek als één van de be langrijkste punten in zijn verkiezingspro gram heeft opgenomen, verwijt de re gering schromelijke nalatigheid op dit ge bied. In het komende Lagerhuisdebat over dit probleem zal de oppositie een motie van afkeuring indienen. Labour beweert dat het een lijst bezit van nog een reeks wetenschappelijke onderzoekers die ook op het punt staat naar Amerika te vertrek ken. Volgens sommigen wordt het belang van de kwestie van het weglopen van weten schappelijk talent echter overdreven. Zo verklaarde de vice-kanselier van de uni versiteit van Bristol, dat de afvloeiing van Brits intellect naar de Verenigde Staten juist in Engelands nationale belang is. „Wij kunnen ons in de wetenschap niet veroorloven insulair te blijven" Hij achtte het goed dat Engelands jonge wetenschap pelijke leiders naar Amerika solliciteren, voordat zij definitief hun eerste volledige functie aanvaarden. Nadat zij hun kennis hebben verdiept, keren velen later im mers weer naar Engeland terug. Vertrek naar Amerika acht men pas ge rechtvaardigd als Engeland, dat veel tijd en geld heeft gestoken in de eigen weten schap, daarvan eerst zelf voldoende pro fijt heeft getrokken. De emigratie van Britse geleerden heeft nog lang geen dramatische afmetingen aangenomen. Maar omdat de wetenschap als basis voor Engelands hoog nodige ex pansie in het middelpunt van de politieke belangstelling staat, wordt in dit verkie zingsjaar van deze kwestie op het ogen blik meer ophef gemaakt dan anders. Er is echter geen twijfel aan dat som mige wetenschapsmensen Engeland de rug toekeren, omdat hun werk hier, in tegenstelling tot de Verenigde Staten, on voldoende wordt gewaardeerd. Professor Pryce verklaarde dat de teenager-zangers in een week meer verdienen dan weten schappelijke onderzoekers in een heel jaar. Een andere kant van het probleem is, dat alleen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie in staat zijn wetenschappelijk on derzoek op de grootst mogelijke schaal te verrichten. Engeland zal daarom niet al les kunnen doen en zich moeten bepalen tot bevordering van die takken van weten schap waarin het speciaal uitmunt of waaraan het een speciale behoefte bezit, zoals radio-astronomie en nucleaire ener gie. Bepaalde onderzoekers zullen daarom tijdelijk of voorgoed naar Amerika moe ten gaan. De vruchten van hun medisch onderzoek worden in elk geval toch inter nationaal gemeengoed. (AP) Het aantal Britse geleerden dat het vorig jaar het land heeft verlaten om zich in het buitenland te vestigen, wordt hier geschat op 160; 60 van hen vertrokken naar de Verenigde Staten. Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex is, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - U ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine CX. ,erdri>ft radicaal OTTAWA (AP) Alle achttien leden van een missiepost van de Canadese je- zuiten zijn uit Haiti gezet. De reden waar om de missionarissen door de regering van president Frangois Duvalier gedwongen zijn Haiti te verlaten is onbekend. Duvalier is door de rooms-katholieke kerk geëxcom municeerd wegens de uitwijzing van twee Franse prelaten. Zijn geschil met de kerk is volgens het Vatikaan een gevolg van zijn verlangen om de rooms-katholieke be volking van het eiland het voodooïsme op te dringen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9