lit de proef DE IN DE KOEV3ENDE WEEK TONEEL Nieuws uit de TELEVISIEWERELD op de boekenplank ZATERDAG PAGINA ZES FEBRUARI 1 6 4 „Slaap der rechtvaardigen" Rechtbank Jan Blaaser Panggilan Filmvenster Voor de vuist weg Het geheim van de fakir .0^^^ I Henny Schoute S. K. De rechtspraak staat deze week in de belangstelling van de televisie. Niet alleen in Nederland, maar ook bij onze buren. In Nederland zowel als in Duitsland wordt het programma twee avonden lang voornamelijk in beslag genomen door de activiteiten van de t.v.-rechtbank De VARA doet dat maandag dus deze week weer geen film en woensdag. De KRO doet er dinsdag een Amerikaanse do cumentaire bij, die een beeld wil geven van de rechtsprocedures in dat land. Geen gelukkige greep, omdat de juridische problemen nu plotseling wel wat al te veel in de aandacht worden gebracht. ZONDAG. De televisieweek wordt zondagmiddag om drie uur geopend met een spectaculaire uitzending voor de sportliefhebbers. Vijf kwartier lang kan men kijken naar fietsende, hollen de, klimmende en dravende wielren ners, die in het Belgische Overboelaere zullen strijden om het wereldkampioen schap cyclo-cross. Barend Barendse verzorgt het (ongetwijfeld enthousiaste) commentaar. In het avondprogramma eerst de ge bruikelijke nieuwsuitzendingen: week- journaal, gewoon journaal en Sport in beeld. Om half negen eerst de zondag se liedjes van het zo charmante meis jeskoor Sweet Sixteen en daarna de beelden van de archeologische expedi tie naar Tellem. Hoofdmoot van dit zondagse N.C.R.V.-programma is de Duitse T.V.-film .Slaap der rechtvaar digen". De N.C.R.V. herdenkt met dit in de Bavaria-studio's opgenomen Duit se televisiespel de februaristaking. „Slaap der rechtvaardigen is geschre ven door Oliver Storz naar de novelle „Das Brandopfer" van de predikant Goes. In een vertaling van Gerrit Kou- wenaar is het verhaal in Nederland in boekvorm verschenen. Albrecht Goes was van 1930 tot 1952 predikant in Württemberg. Sinds hij in 1953 de Les- singprijs voor poëzie ontving, wijdt hij zich alleen aan de litteratuur. Het t.v.- spel dat een beeld geeft van de mo rele strijd van tal van goedwillenden ook in Duitsland tijdens de oorlog is geregisseerd door Rolf Haedrich. In de vrouwelijke hoofdrol die van een Berlijnse slagersvrouw die de kwade kanten van het Hitlerregiem onderkent ziet men de vermaarde Duitse actri ce Hilde Krahl. p,s, Okke Jager verzorgt de dag sluiting. MAANDAG. Log-boek en Kenmerk, de beide kerkelijke rubrieken openen het maandagprogramma, dat deze week niet in handen van de N.T.S., maar van de VARA is. Na het journaal en de politieke uit zending van de Boerenpartij om half negen een klein halfuurtje voor de jazz liefhebbers. Ze zullen opnamen zien van een concert, dat op 4 januari in het Amsterdamse Concertgebouw werd gegeven door Boys Big Band en het Max Roach kwartet. Boys Big Band is het enige grote jazzorkest, dat ons land rijk is. Het is samengesteld uit de beste musici in dit genre, die ons land kan opbrengen. De naam kreeg het van de bandleider, Boy Edgar. Deze Amster damse medicus, die in zijn studenten tijd een uitzonderlijk musicus bleek, heeft deze hobby nooit kunnen verge ten en treedt nog regelmatig op de j voorgrond met opzienbarende arrange- I menten en dan natuurlijk met zijn Big Band. Max Roach is een van de toon aangevende Amerikaanse jazzmusici, een epigoon van de vermaarde jazz- drummer Kenny Clarke, bij wie hij thans beslist niet meer in de schaduw behoeft te staan. Als lid van de con- certgroep „Jazz at the Philharmonic" trad Max Roach herhaaldelijk in ons land op. Men leerde hem hier kennen als een moderne drummer met een feil loze techniek en met een opvallende muzikale smaak. Tegen negen uur dan de eerste zitting van de t.v.-rechtbank, die twee zaken gaat behandelen: de zaak Van Duin en de zaak Wilders. De eerste wordt sterk verdacht van passieve, de tweede van actieve omkoping. Met an dere woorden, Wilders heeft geprobeerd Van Duin om te kopen, wat hem inder daad is gelukt. Van Duin is chef van de Plantsoenendienst in de gemeente Amstelhuizen. Er is een uitbreidings- plan gemaakt. Een mooi plan, met veel groen en bomen. Het ongeluk wil, dat Van Duin erg bevriend is met de kwe ker Wilders. En deze- vriend wil graag de gemeente de bomen leveren, die ze nodig heeft. Van Duin laat zich verlei den tot onoirbare praktijken. Hij en de initiatiefnemer van de omkoping staan terecht voor de t.v.-rechtbank, die pre cies gelijk is samengesteld als de vori ge keren. President is weer prof. mr. A. D. Belinfante, rechters mr. M. J. Roelse en mr. Erika van Dijk-Visser. Er is een andere griffier, want mr. Susanne Hoogendijk heeft tijdens een wintersportvakantie een ongeluk gehad. Als verdedigers van de verdachten tre den op mr. M. G. Rood en mr. D. W. O. A. Grosheide, beiden uit Amsterdam. DINSDAG. Fred en Barney zorgen voor een vrolijke start van de dinsdag. Om half acht: de Flintstones. Daarna het journaal en Brandpunt. zullen houden. Voor de Duitse T.V.- rechtbank wordt een zaak van schilde rijenvervalsing behandeld. Jon Blaaser treedt op dinsdagavond op in een programma met o.a. Tonny Huurdeman en Sacha Denisent. Kwart voor negen raakt Jan Blaaser weer verzeild in allerlei netelige situa ties, waar hij zichzelf weer met veel flair uit zal weten te werken. Blaaser vertelt moppen; voor de andere kwink slagen zorgen zijn vaste medewerkers, zoals Tonny Huurdeman en Sacha De nisent. Tien over negen een nieuwe afleve ring van Schatten op zolder, waarbij deze keer viermaal antiek onder de aandacht komt. Twintig voor tien „De elektrische stoel", een Amerikaanse documentaire, waarin een beeld wordt gegeven van de rechtsprocedure in de Verenigde Sta ten, die in menig opzicht verschilt van de gang van zaken in ons land. Kap stok is het geval van de negerjongen, die ter dood is veroordeeld. Zijn advo caat probeert vertwijfeld gratie of reha bilitatie te verkrijgen, maar stuit bij z'n pogingen op veel verzet. Hij wordt zelf vervolgd. Het negerprobleem komt hierbij dus ook om de hoek kijken. De zaak Preston Cobb die in ons land zoveel reacties uitlokte is net zo'n geval, waarin de rechtsprocedure en het negervraagstuk door elkaar spelen. De bekende hoogleraar prof. Pompe voorziet de documentaire van een in leiding, waarin hij een schets geeft van het Amerikaanse rechtssysteem. De epiloog en het tweede journaal sluiten de dinsdag af. WOENSDAG. Top of Flop komt om half acht uit Leeuwarden. In de Friese hoofdstad geven Friezen hun oordeel over de tienerplaten, die Herman Stok in zijn jukebox zal leggen. Zij zijn het Frisiana-meisje Greetje Andringa, de organist-dirigent Piet Post, de teenager zanger Andries Bosma en waar schijnlijk de bekende auteur H. F. v.d. Kallen, beter bekend als Havank. Na het journaal en Achter het nieuws het Filmvenster van Jan Blokker en tenslotte om kwart over negen het ver volg van de zaken Van Duin en Wil ders, waarbij mr. Cammelbeeck als of ficier van justitie requisitoir zal nemen en de beide verdedigers hun pleidooien Maandag- en woensdagavond kunnen we dan weer getuigen zijn van de TV- rechtbank, die de zaak van Duin en de zaak Wilders zal behandelen. DONDERDAG. In het vrouwenpro gramma' 's middags In ogenschouw, handenarbeid en een verhandeling over Vrouw fn politiek (waarom niet? luidt de vraag). Half acht in het K.R.O.-programma een documentaire over de werknemers in de agrarische sector, ofwel de land bouw onder de loep. Er komen waar schijnlijk meer programma's van deze aard, voorwaar geen overbodige weel de voor een agrarisch land als het onze. Na het journaal volgt de bekende actualiteitenrubriek „Brandpunt", waar na om kwart voor negen het t.v.-spel „Panggilan" op de beeldbuis komt. Schrijver van dit in de planterswereld van 't oude Nederlands Oost-Indië spe lende stuk is Hans Keuls, van wie we nog zeer onlangs „Kind vermist" zagen en die het lopende winterseizoen ook de serie „Stadhuis op stelten" schreef. Met zoveel succes, dat de K.R.O. heeft besloten volgend jaar weer enkele af leveringen uit te zenden van deze Blij- kerkse vrolijke historie. Hans Keuls is een merkwaardig vruchtbare Neder landse toneelschrijver, die met zijn stukken ook in het buitenland veel suc cessen heeft geboekt. Hij woont trou wens in Engeland. Hans Keuls is wel licht geen groot litterator, maar zijn stukken zitten goed in elkaar. Dat heb ben we kunnen zien aan bijv. „Voor het laatst Lady Barker" en „Plantage Tamarinde", twee successtukken, waar in Cruys Voorbergh optrad. Ook „Pang gilan' was voor deze acteur geschre ven. Zijn plotselinge dood zette de plan nen van de toneelgroep Centrum om het stuk dit seizoen op het repertoire te nemen evenwel op losse schroeven. Panggilan komt nu alleen maar op de t.v. Pim Dikkers zal de hoofdrol spe len, die eigenlijk voor Voorbergh be doeld was. Wel zal de Javaanse prinses Harline Raspati voor wie het plotse linge uitstel een zeer treurige zaak was haar eigen rol vertolken. Keuls had haar speciaal voor dit stuk uit Parijs laten overkomen. Ze krijgt nu dus de kans haar t.v.-debuut te maken in ons land; het zal ongetwijfeld een weder zijds genoegen zijn. Om vijf voor half elf de eerste vas- Op vrijdag treedt Max Woiski jr. op met muziek uit de West. tenepiloog van pater Mijnsbergen; daar na een documentaire „Iets van de mid deleeuwen", waarin men het een en ander uit deze lang vergleden periode zal zien en horen: mooie en lelijke din gen, die zijn blijven bestaan. Het is een programma van Joost Tholens, mede werking verleent o.m. de Muziekkring Obrecht. VRIJDAG. Een AVRO-programma zonder opzienbarende verrassingen. Om half acht Lonneke Hoogland en Wilco Meyer in Rooster, het jongerenpro gramma met de bekende elementen. Televizier volgt op het journaal en gaat vooraf aan een kwartiertje met muziek uit de West. Max Woiski jr. is reeds enkele malen met zijn vrolijke liedjes voor de camera's verschenen. Vanavond zal hij oorspronkelijk voor bestemd om ingenieur te worden, maar Donderdagavond „Panggilan" van Hans Keuls met in de hoofdrol Pim Dikkers. nu niet alleen een trouwe opvolger van zijn naar Majorca geëmigreerde papa als muzikant, maar ook nog baas van een eigen platenmaatschappij assi stentie krijgen van de vuurvretende prins Kaya, die als 'speciale gast mee werkt aan dit door Thijs Chanofsky ge regisseerde showt je. Om negen uur treedt het Richard Boone theater weer aan. Een merk waardig theater, dat bestaat uit zeven acteurs en vier actrices en dat in Amerika iedere week een compleet televisiespel van een uur op de beeld buis brengt, hetgeen toch wel een pres tatie van formaat genoemd mag wor den. De aflevering die de AVRO nu brengt is de vierde die de Nederlandse kijkers te zien krijgen. Merkwaardig genoeg hadden de eerste drie niet het verwachte succes: er kwam nogal wat kritiek op in de kranten. Vanavond: „Rendez-vous in San Berdoo". Tien voor tien zet Willem Duys de koffie klaar voor de gasten, die hij „voor de vuist weg" aan de tand zal voelen. Als „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" niet uitgekomen was, zou het programma van Duys ongetwij feld het meest besproken (en bekriti seerde) van dit seizoen geworden zijn. Maar Willem Duys krijgt zo langza merhand zijn draai en men moet toe geven: hij levert een ongelooflijke pres tatie, iedere maand weer. Wie vele andere verslaggevers wel eens ziet stuntelen als ze moeten improviseren, begrijpt dat. Hoe laat het klokje van gehoorzaamheid op deze vrijdag slaat, weet overigens nu nog niemand. ZATERDAG. De laatste dag van de week met de N.C.R.V. In de middag uren Onder de loep, Alles draait om moeder (er komt een invasie van tie ners en kleuters), het nieuwe Jeugd forum o.l.v. prof. J. A. Diepenhorst, drie in het vizier met de t.v.-veteraan Han Rensenbrink en Swiebertje. Om half acht starten we met het t.v.-„klokje van zeven uur" ofwel Ba rend de Beer. Lassie doet weer wonde re dingen om vijf over half acht. Na het journaal en de Memootjes, Capriolen, het muzikale programma van Ruud Keers, waarin Pi Scheffer zo'n grote rol speelt. Een hele rij medewerkenden: Annelies Bouma, het zangeresje Cisca Peeters, de jonge zanger René Frank, Rob Meyn, het Bar bershop Quartet, het danstrio Frans Rafall, de Gay Twens, het kwajongens koor, dr. Nuts and his Crackers en de O.K. Wobblers. In dit gezellige familieprogramma met veel grappenmakerij voor de twee de keer de malle „Doe het vooral zelf"- rubrlek van Joop Doderer op tekst van Alexander Pola. Twintig over negen de reis naar het volk der Tellem; half tien „Hoe bestaat het", waarin George Nordhof de Engelse Nederlander deze keer het wonder van de fakir, de man die op een bed van spijkers ligt, zich laat doorsteken met naalden en onkwetsbaar is voor vuur, verklaart. Vijf voor tien verzuchten Jaap Molenaar, Dick van Bommel en Fred Benavente weer eens „wat een wereld". De avond wordt afgesloten met „Mor gen is het zondag", dat deze keer een beeld geeft van het werk van de her vormde jeugdraad in Amsterdam-Oost op zaterdag en zondagmorgen. M DE VRAAG NAAR platen van Ri chard Anthony in Frankrijk is zeer groot. Ook in Nederland is hij geen on bekende en daarom de schijnwerpers op deze Fransman, die op 13 januari 1938 in Cairo als zoon van een Turkse vader en Engelse moeder werd gebo ren. Hij kreeg Engels onderwijs en bracht vakanties door in Italië, Span je en Frankrijk, waar de familie zich tenslotte in 1947 gaat vestigen. Twee jaar later gaan ze naar Buenos Aires, maar Richard vertrekt in 1951 weer naar Parijs. In 1957 gaat hij rechten studeren, in zijn vrije tijd leert hij te norsax spelen en verdiept hij zich in de jazz. IN 1958 WORDT hij vertegenwoordi ger in koelkasten, in zijn vrije tijd zingt hij. Een vriend hoort een lied van hem op de tape-recorder en gaat ermee naar een grammofoonplatenmaatschap pij. In september van dat jaar nog ver schijnt Richard's eerste plaat. Zijn de buut op de planken volgt spoedig daar na. In 1960 begint hij met een eigen kwartet en gaat op tournee door Frank rijk. ZIJN PLATENSUCCESSEN in dat jaar: „Let's twist again" en „Fiche le camp Jack". In 1961 gaat hij voor een gastoptreden naar Argentinië. Hij be reikt een platenomzet van drie miljoen. Het afgelopen jaar maakte hij een Duits platendebuut met „Hotel zum Glück" en „Weit weit". Van hem ontvingen we als een van zijn nieuwste platen: de e.p. met Rose, Et je m'en vais, Tchin, tchin, Soul Waltzin' (Columbia ESRF 1433). „THE BARRY SISTERS in Israël" is de nieuwe langspeelplaat van dit fa meuze duo. Beide zangsterren hebben er tournée's opzitten in Europa, Ameri ka en Rusland, waar ze met hun Ameri kaans repertoire succes hadden. Israël leverde hen eveneens een grote portie succes: ze gaven er zestig concerten. Het album „recorded live" met: Israeli Marching Medley, Shloimele-Malkele, Whoopie, A brivele der Mame, A Choo- lem, Sh'loom Ba'it, A. Chasseneh, In meina oigen bistie shain, A kint ohna haimele, Noo zug mir shoin ven, Israe li medley. Hiertussen zijn composities van de Barry Sisters zelf. (Roulette MGRL 9431). EEN GEWETENSVRAAG aan Mr. Sweetheart: „Who are you gonna love this winter?" (keerzijde: Jimmy Joe), door Sys Gregers. Een 24-jarige Deen se, die we helemaal accepteren met dit leuke Nancy Sinatra-achtige plaatje. Want daar lijkt de stem van Sys veel op. (Funckler TN 42.758). HILDEGARD KNEF met een origine le opname uit de film „Das grosse Liebesspiel": Eins und eins, das macht zwei. Keerzijde: So hat alles seinen Sinn. Vooral op de eerste melodie kan heerlijk gewalst worden: van die typi sche Duitse muziek. Nou ja, weil die Moral 's so will(Decca D 19472). Caroline Kaart op tournee Toen de Nederlandse acteur-opera zanger Hans Kaart plotseling kwam te overlijden, kwam Caroline Raitt zijn weduwe plotseling in de schijnwer pers der publiciteit. Voordien had men in ons land maar betrekkelijk weinig over haar gehoord en gelezen. Slechts insiders in de operawereld hadden de wens uitgesproken, dat zij bij de terug keer van haar echtgenoot naar zijn va derland, nog eens een rol bij de Ne derlandse opera zou aannemen. Na het overlijden van haar man besloot Caro line Kaart zich blijvend in ons land te vestigen, dat haar zo dierbaar was ge worden. Het was Willy van Hemert, die haar tot grote steun werd in het zoeken naar een nieuwe levensvervulling. Hij creëerde voor haar een eigen TV-pro- gramma, dat aanvankelijk „Sweet and lovely" zou heten, maar dat later „een liedje met Caroline" gedoopt werd. Het programma met-'n-liedje-en-'n-praat- je werd een overweldigend succes. Zo'n groot succes, dat Caroline Kaart reeds nu, na vijf uitzendingen, een eigen lang speelplaat kon maken met de hoogtepun ten uit haar TV-optreden. Bovendien is ze een tournee door Nederland begonnen. Ze treedt in vele plaatsen op, begeleid door Cor Lemaire. Op het toneel bab belt ze ook met haar publiek en zingt ze dezelfde liedjes en liederen als voor de camera: klassieke liederen en sim pele volksliedjes. En het publiek is enthousiast. Cliff Richards naar Leeuwarden Op Hemelsvaartdag zal het Engelse tiener-idool Cliff Richards optreden in Leeuwarden. De onverwoestbare Cliff, die reeds enkele jaren aan de top van de populariteitsladder staat ook door zijn films en die thans met zijn ple zierige liedje „Maria no mas" weer overal op de hitparadelij sten voorkomt, neemt z'n vaste begeleiders The Sha dows mee. In Leeuwarden verwacht men 10.000 tieners in de grote Fries landhal. Er mag geen alcoholhoudende drank worden verkocht en ook minder pittige drankjes mogen niet in flesjes aan de tieners worden gebracht. Cliff zal kort voor de voorstelling in de Frie se hoofdstad arriveren en gaat direct erna weer weg. Hij waagt zich niet aan een belegering door zijn aanhang. Her- ma nStok heeft de leiding van deze Cliff Richard-show, waarin ook Anneke Grönloh en Willeke Alberti optreden. Milly Scott op reis De populaire zangeres Milly Scott gaat in oktober voor het eerst van haar leven naar de West. Ze zal er gast zijn bij de première van een Nederland se film, die deze zomer wordt gemaakt en waarin zij haar filmdebuut maakt. Milly zal in verschillende steden optre den en ook voor de T.V. van Curagao en de Antillen te zien zijn. Zij gaat bin nenkort voor een optreden naar Zürich in Zwitserland. DE SCHRIJVER-BEELDHOUWER Jan Wolkers heeft in de weinige jaren sedert zijn debuut blijk gegeven van een overrompelende litteraire produkti- viteit. Bijna tegelijk met zijn nieuwste roman, „Een roos van vlees", is er een nieuw toneelstuk van zijn hand ver schenen: „Wegens sterfgeval gesloten," een spel in één bedrijf dat hij de on dertitel „commedia della morte" heeft gegeven. Het speelt op een kerkhof, op een mooie zomerse dag die al spoedig „de dag des oordeels" blijkt te zijn. Twee engelen nemen de leiding van de opstanding, maar door een fout ont staat er verwarring en ruzie onder de herrezenen, die dan ook door God ten slotte naar hun graven worden terug gestuurd. Wie Wolkers, eerste toneelstuk „De Babel" heeft gezien of gelezen, zal zich er misschien over verwonderen dat de zelfde schrijver deze profanatie heeft kunnen publiceren. Want „De Babel is een sterk religieus-getint werk, ook al zijn de religieuze scènes daarin in dra matisch opzicht de zwakste van het stuk. Maar uit het hele oeuvre van Wolkers blijkt dat hij bepaalde inner lijke spanningen, die zijn overgebleven van zijn opvoeding in een streng reli gieus milieu, van zich af probeert te schrijven, nu eens op de ene, dan weer op een andere manier. De manier die hij koos bij „Wegens sterfgeval geslo ten" was waarschijnlijk een poging om van zijn eigen angst voor de dood af te komen door die belachelijk te ma ken. Het resultaat is echter, voor an deren dan de schrijver zelf, alleen maar een mislukte éénakter die nog afge zien van het profanerende karakter door een auteur met enige zelfcritiek niet zou zijn gepubliceerd, omdat vorm noch inhoud ervan iets boeiends bie den. Dat is des te meer jammer om dat, zelfs in dit geval, tussen de regels door telkens wel blijken van Wolkers' talent zijn te vinden. (J. M. Meulenhoff Amsterdam). WIE GRAAG PLAATJES van het to neel van vroeger en nu bekijkt, kan zijn hart ophalen aan de „Bildgeschich- te des Theaters" van Verner Arpe, een boek dat een kostelijke verzameling il lustratie-materiaal van oud-Griekse maskers tot een hedendaagse Shake- speare-opvoering door Zuidrhodesische negers bevat. De tekst is helaas minder voortreffelijk, want zelfs al vor men de illustraties, zoals Arpe zegt, het uitgangspunt van zijn toneel-geschied- schrijving, 2500 jaar toneelkunst van twee dozijn volken valt niet in een heel beperkte ruimte samen te vatten. Wat het Nederlandse toneel betreft: dat is vertegenwoordigd met één foto (van „Gysbreght") en 12 regels tekst, waar in één toneeldichter (Vondel), één to neelstuk („Gysbreght"), nul regis seurs en nul toneelspelers worden ver meld. En dat is nog mooi, want b.v. van België (met auteurs als Maeter linck, Verhaeren, De Ghelderode) vindt men in het hele boek geen spoor. Daar entegen heeft IJsland ruimschoots aan dacht van de schrijver gekregen. Als „document van kuituur en geschiede nis" (die woorden prijken op het titel blad) schiet het werk dus wel enigs zins te kort (Uitg. M. DuMont Schau- berg, Keulen). MEER BESTEMD VOOR de ernstige lezer en minder voor de alleen-maar- plaatjeskijker is „Les Thé&tres d'Asie", een werkelijk uniek boek over de dramatische kunst van India, China, Japan, Vietnam, Indonesië, Tibet en Perzië. De tekst is voornamelijk ont leend aan lezingen, gehouden op de „Conférences du ThéStre des Nations" te Parijs en de „Journées d'Etudes de Royaumont" en samengevat door Jean Jacquot. Het zijn alle zeer gedegen stu dies, van de hand van specialisten. Dat specialisme gaat zo ver dat alleen al het toneel van India in zijn verschil lende aspecten door zes deskundigen wordt behandeld, het Chinese (van vóór en na de communistische revolutie) door vijf. Heel boeiend is het hoofdstuk over Tibet, geschreven door prof. R. A. Stein, die bekent dat hij na twee mislukte pogingen om het binnenland van Tibet te bereiken zijn inlichtingen over het Tibetaanse toneel toch nog slechts uit de tweede hand kreeg. Maar, zoals hij zelf zegt, „dit weinige is nog altijd meer dan men elders over dat onderwerp kan vinden"; en het is dan ook stellig een verrijking van dit ook overigens zeer waardevolle en goed geïllustreer de boek. (Editions du Centre National de la Recherche Scientifique, Parijs Vile). HET DUITSE toneeltijdschrift „Thea ter heute" heeft voor de tweede keer een voortreffelijk jaarboek uitgegeven. „Theater 1963" is, althans voor het Duitse taalgebied, tenvolle wat de on dertitel belooft: kroniek en balans van een toneeljaar. Het bevat een schat aan documentatie, waaronder een gede tailleerd overzicht van wat 170 schouw burgen in dat gebied het vorige seizoen hebben geboden, benevens hun plannen voor het huidige seizoen. Als „toegift" is er de volledige Duitse tekst van Ionesco's „De koning sterft" Belangrijk is ook het kritische deel van het jaarboek, waarin o.m. 16 re censenten hun mening over de hoogte punten van het vorige seizoen geven en waarin toneelschrijvers van verschil- schillende nationaliteit antwoorden op vragen als „Hoe kan de huidige we reld op het toneel worden uitgebeeld?" Het kortste, en tevens het treffendste van die antwoorden is dat van Harold Pinter: „In zijn beste vorm streeft het toneel naar de weergave van één we reld: de wereld die altijd in ons aan wezig is. Of die van heden, van gis teren of van eergisteren is, doet er niet toe. De wereld van eergisteren is van precies evenveel belang als die van nu. Het is altijd weer dezelfde wereld. Het toneel is zijn eigen wereld en schept zijn eigen heden en gisteren." Het zijn woorden die boven de ingang van een schouwburg zouden kunnen staan. (Er- hard Friedrich Verlag, Velber bij Han nover).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 18