voor de vrouw De visagist; Ton v. d. Heuvel r n.,~ Het gestolen prinsesje Lakens van papier Mode voor de zesde en zevende dag Allemaal beateltjes r Die domme, ijdele bloempjes ZATERDAG 15 FEBRUARI 1964 Erbij PAGINA ZEVEN Schoonheid Deskundig advies Ook kappers w Jan Nelissen i i i n'i" i "i ALS JE DE NAAM „visagist" leest begrijp je, dat het iets met gezicht te maken heeft. Maar om te weten wat een visagist nu precies is, moet een bezoek aan de man-in-kwestie worden gebracht: Ton van den Heuvel. De enige Nederlander die dit beroep uit oefent en een van de tien voor zo ver bekend visagisten in de wereld. „Een zeer exclusieve professie" is eigenlijk een overbodige constatering. We kwamen bij de Hollandse visa gist om wat over zijn beroep te horen. Dus moet het toneeltje naar een flat op het Overtoomseveld in Amsterdam worden verplaatst, waar Ton van den Heuvel (38) zijn „praktijk" heeft. In „het heilige der heiligen", zoals hij het noemt, een van de kamers van de etagewoning die hij met vrouw en vijf artistiek-begaafde kinderen deelt. Het kamertje wijst erop dat er iets „in schoonheid" wordt gedaan. Er staan potjes, doosjes, spuitbussen, na gellakken en wat er zoal bijhoort. Eén wand wordt bijna geheel bedekt door een grote spiegel, een belangrijk ele ment, vooral voor degene die zich on der behandeling stelt, een cursus volgt bij de visagist om daarin de gelaatsverandering te zien vorderen. AAN DE MUUR hangen krantenknip sels en foto's van modellen („De ogen van m'n dochter" op verschillende manieren opgemaakt) en ontwerpen. Een definitie van de visagist volgens Ton van den Heuvel: een man die ex pert is in make-up en adviezen geeft op het gebied van haardracht en kle ding. Samengevat: alles wat met uiter lijke schoonheid te maken heeft. Het totaalbeeld dus, de buitenkant, waar aan nogal eens wat mankeert. We schakelen even de doorsnee vrouw uit („Zij valt erg mee. Alhoewel Neder land niet erg make-up-minded is en er te stijf voor is"), en bepalen ons tot de vrouwen die dagelijks met make-up moeten werken: de mannequins en foto modellen. „Zij gebruiken hun make-up zo ver keerd. Kijk maar eens in de Nederland se mode- en damesbladen. Veel te veel en te grof. Als je in de buitenlandse bladen kijkt, zie je hoeveel beter resul taat is bereikt met minder make-up. Het gezicht is veel beschaafder en ge distingeerder". Als een van-zichzelf verzekerde man nequin met een beslist overdreven hoe veelheid make-up en dan nog verkeerd aangebracht, bij Ton van den Heuvel Niet alleen de muziek van de Beat les, het jeugdige zingende viertal, dat overal ter wereld triomfen viert, maakt de tieners wild van enthousiasme, ook hun kleding en kapsel is ingeslagen. Omdat de jongelui zelfs het geduld niet kunnen opbrengen hun haar op de beatlelengte te laten groeien, is het Het dichteresje Minou Drouet is een jongedame geworden van 16 jaar. Zij it een liefhebster van de twist en ver eert als echte tiener de Beatles. Te hun ner ere heeft zij haar haar voor de première van de Beatles in h'et Parijse Olympia d la Beatles laten kappen. Parijse modehuis La Fayette ertoe overgegaan toupetjes aan te schaffen, die voor 20 franks kunnen worden ge kocht en onzichtbaar en gemakkelijk in het eigen haar gestoken kunnen wor den. Ze zijn geknipt in de beatle-pony, een verkoopster kamt ze desgevraagd in de ogen van de klant. De vrouwe lijke tieners laten hun haar door een kapper in het beatle-model leggen. Ook de beatle-jasjes winnen veld. Ze onderscheiden zich van burgermansj as jes vooral door het rugpand, waarover in de lengte in het midden een smalle satijnen band loopt, die uitkomt in een rond kort split. Voor meisjes schrijft Parijs voor zich te kleden in rood-blauw gestreepte poloshirts met lange mouwen, een rok erbij met twee plooien aan de voorkant, sokken met de strepen van het shirt en schoenen met ronde neuzen en brede hakken. een cursus komt volgen (met de voor oordelen omdat ze jarenlang haar eigen methode heeft toegepast) vraagt ze om „een flinke morele dreun. Ik geef scherpe kritiek want ik houd niet van cliché-types. Ze maken zich niet origi neel op, ze doen hun collega's na, al jaren. Ik vecht tegen nadoen". DIE MANNEQUINS (We kunnen geen namen noemen, omdat ze voor elkaar niet willen mogen? weten, advies van een deskundige gehad te hebben,) zijn leerlingen van Ton van den Heu vels' Eerste Nederlandse Opleidings centrum voor Make-up, dat hij vorig jaar juni oprichtte. Het doel: de cursis ten te adviseren met weinig middelen een groot effect te bereiken door de make-up op de juiste manier aan te brengen". Die start was niet zo makkelijk. Zo'n centrum is nieuw en moet nog in de publiciteit komen. „Als ik alleen was kon het me niet schelen risico's te nemen. Nu heb ik een gezin waar dus voor gezorgd moet worden". Maar ze druppelden binnen: de mannequins en fotomodellen, vrouwen met een leiden de functie, secretaresses en vrouwen die wel een centje aan uiterlijke verfraai ing konden besteden. Ton van den Heuvel begon zijn op leidingscentrum nadat hij de deuren van werkgevers achter zich had dicht gedaan. Op zijn negentiende kreeg hij zijn eerste werkgever bij wie hij als etaleur werd aangesteld, maar tot een grimeur uitgroeide. „Ik wist daarvoor niet eens wat het was". Hij eindigde bij Max Factor als make-up-advïseur. Ton van den Heuvel met het fotomodel Giséhla Springer uit Bremen in zijn cursusruimte. De Amerikaanse hardheid in het advi seren, dat op zaken-doen neerkwam, stootte hem af en hij sloeg via de Amerikaanse straat zijn eigen Neder landse straat in. Met zijn langdurige schoonheidservaring zag hij perspectief in „de visagist". DIE KEUZE is bij hem in verant woorde handen. „Teveel mensen geven make-up lessen die er niet toe bevoegd zijn. Er zijn schoonheidsinstituten die de pretentie hebben er vanaf te weten. Het tegendeel is waar. Net zomin als ik me schoonheidsspecialist kan noemen, kan een schoonheidsspecialist zich visa gist noemen. Voor visagist is een veel uitgebreidere opleiding (doorkneed) no dig". Je moet jaren lange praktijkerva ring hebben voor je je visagist kunt noemen". De lessen die de cursisten krijgen zien er zo uit: reiniging, activeren, al gemene huidverzorging; het aanbren gen van make-up; correcties in het ge zicht; het aanbrengen van accenten door make-up: ogen, lippen, wenkbrau wen; adviezen voor de haardracht. Een visuele voorstelling voor de adspirant: een metamorfose (het bewijs zagen we op foto's). DE CATEGORIE cursisten die Ton van den Heuvel nog mist zijn de kap pers (hij gaf onder andere les aan leer lingen van de Rotterdamse kappers- akademie). Vooral voor hen vindt hij een cursus belangrijk om hun klanten OOK NEDERLANDSE ziekenhuizen zullen kennis kunnen maken met een nieuwe uitvinding op het gebied van de papierindustrie: de eerste werkelijk volkomen absorberende en toch water dichte papieren lakens ter wereld. DEZE PAPIEREN LAKENS, die in Amerikaanse en Engelse ziekenhuizen reeds enige tijd een ongekende reputa tie genieten onder de naam „Kleenex surgical sheets", hebben hun speciale eigenschappen te danken aan het feit, dat er een laag polythene tussen twee lagen celstof werd gevoegd. Zij beteke nen voor vele doeleinden op medisch en aanverwant gebied een ware uitkomst. UITGEBREIDE PROEFNEMINGEN in diverse academische ziekenhuizen leverden het bewijs, dat deze papieren lakens inderdaad een grote vooruitgang betekenden vergeleken bij elk ander geweven of synthetisch materiaal, dat tot dusver voor soortgelijke doeleinden is gebruikt. De komst van deze papie ren lakens beantwoordt aan de dringen de vraag naar materiaal, dat na een malig gebruik vernietigd kan worden in de plaats van de zogenaamde onder leggers. Zij betekenen een ware uit komst voor een drietal hoofddoeleinden: in operatiezalen, voor het steriliseren van medische instrumenten en als wa terdichte lakens in de verpleging. HET KLINISCHE papieren laken kan op de als vanouds gebruikelijke manier gesteriliseerd worden, waardoor het materiaal in feite zelfs nog functioneel verbeterd wordt. Hoewel waterdicht, maakt het papieren laken toch een door laten van stoom bij normale sterilisatie- temperaturen mogelijk. OP DE OPERATIE-afdeling kan het papieren laken gebruikt worden om bij voorbeeld onder de patiënt uitgespreid te worden, als bekleding van rolwagens en operatietafels, ter bescherming van instrumenten-tafels en om verbandmid delen en instrumenten steriel in weg te bergen. VAN GROOT MEDISCH belang is voorts het feit, dat de chirurg dwars door dit papieren laken heen zijn inci sies kan maken zonder vrees voor ver ontreiniging van de wond door vezel tjes of andere stofdeeltjes. een bepaalde haardracht te adviseren met de daarbij te gebruiken make-up- soorten en de wijze van aanbrengen, wat vaak op algemene correctie neer komt. „Maar de kappers hebben drem pelvrees. De visagist is in Nederland nog heel onbekend. Ze durven niet een nieuwe materie in te duiken". Op de vraag of zijn opleidingscen trum levensvatbaar zal blijken, moet de toekomst een antwoord geven. Ton van den Heuvel vult voorlopig zijn in komsten aan met zijn oude beroep: het grimeurschap bij een bekende Amster damse kapper-grimeur waardoor hij veel werk in de televisie-studio's heeft. Wie ook met zijn instituut zijn inge nomen zijn de modefotografen. Hun mening: ,,'t Is zo ongelooflijk belang rijk voor onze modellen". Ton van den Heuvel zegt nadat de cursisten leerling- af zijn: „Ik heb bereikt dat ik er mijn eigen werk in terug vind: de buiten landse top-allure". Henny G. C. Schonte Tijdens de in Rot terdam gehouden Sportvakbeurs heb ben de inkopers van Nederlandse sport- mode hun winkel collecties voor het komende seizoen „rond" gemaakt. De zomerse vrijetijds- kleding heeft een dermate grote plaats verworven, dat zelfs in haute-couture-re gionen speciale se ries worden samen gesteld voor het zo genoemde „derde seizoen". BIJ DE NIEUWE sportmode zijn twee belangrijke stro mingen waarneem baar. In de eer ste plaats is daar de zuiver functionele sportkleding. Deze is geheel afgestemd op het beoefenen van de verschillende takken van sport. De tweede tak in de sportmode is de sportieve vrijetijds- kleding, die eigen lijk pas sinds de in voering van de vijf daagse werkweek onder het motto „mode voor de zesde en zevende dag" in opkomst is ge komen. OVER GEBREK aan inspiratie heeft de sportconfectie niet te klagen. Sinds enige jaren is er praktisch geen coutu rier, zowel in binnen- als buitenland, die geen collectie samenstelt speciaal voor het „derde seizoen". In Nederland geeft Max Heimans 'zijn naam aan modellen van Perry-v. d. Kar. Dick Holthaus ontwerpt voor de Bijenkorf De Nederlandse sportmode staat op een zeer representatief peil, ook in het bui tenland. WAT ONS LAND aan sportkleding en sportieve mode brengt is actueel en vooruitstrevend. Zo zal de komende zomer het vrijetijdspak annex strand- ensemble, bestaande uit lange pantalon met bijpassende overhemdblouse of jack, in prachtige kleuren, dessins en materialen in ruime verscheidenheid worden gebracht. VOORTS BELOOFT de zogenoemde „Co-ordinatie" een grote schlager te worden. Vier- tot zes-delige ensembles, bestaande uit losse kledingstukken in op elkaar afgestemde dessins en kleu ren, kunnen tot talloze sportieve vrije- tijds-ensembles worden gecombineerd. De functionele én de sportieve kle ding breidt zich met het seizoen uit. Er komen speciale regenpakken, rever sibel sport-tailleurs, tuinoveralls, weer- en-wind-uitrustingen, flaneer- en bou levard-tenues, camping-pyjama's en bowlingdresses. BIJ DEZE ONTWIKKELING in de sportmode treedt de kunstvezel steeds meer naar voren. Dit is verklaarbaar, want sportieve kleding moet niet alleen makkelijk zitten en doelmatig zijn maar ook zorgeloos wat onderhoud en gebruik aangaat. Practisch alle toonaangevende sport- confectionnairs hebben een flink deel van hun collectie in terlenka uitgevoerd. De Nederlandse vrouw zal daarvan vol op kunnen profiteren. Een vierdelig strand- en vrijetijds co ordinate, bestaande uit plastron, short, slacks en jack en uitgevoerd in groene elastische terlenka. Model Wimac- Tilburg. boutique en voor de Caspar Roos sport serie. Amould Diepenveen en Peter Jongmans brengen in hun eigen collecti# ook sportmode-ideeën voor de confectie. Heel lang geleden woonde er in een groot, donker woud een lelijke heks. Nog nooit had er zo'n lelijkerd ge leefd en zelfs de heksengrootmoeder moest niets van heks Knierekne lia hebben, zo gemeen was ze. De mensen rilden als ze haar op haar stalbezem door de lucht zagen vliegen en de dieren verborgen zich bib berend van angst in hun holen en binnen in de dichte strui ken. Maar hoe de mensen en dieren ook probeerden zich te verbergen, toch wist Kniereknélia steeds weer zo'n arme stakkerd te grijpen en mee te nemen naar haar hut. Eens op een dag vloog de heks \ver het paleis van de koning van het land en in de paleistuin zag ze daar een lieve, kleine prinses spelen met een grote, witte zwaan. Zo gauw de heks de kleine prinses Aman da zag, begon ze op een akelige manier te grinniken en mompelde in zichzelf: „Hóóóhóhó, wat een kans, wat een kans! Daar speelt me de prinses hele maal alleen in de tuin en er is geen kinderjuffrouw, geen lakei en geen sol daat te zien. Die zwaan zal ik wel even weglokken!" Meteen haalde de naarling uit de zak van haar schort een paar stukken toverbrood en liet die vanuit de lucht op het gras vallen, een eindje bij de zwaan vandaan Snel rende de zwaan naar het tover brood en begon er van te smullen en dat was nu juist wat de heks ook wilde. Zo snel ze maar kon daalde ze met haar bezem naast de prinses, greep het kind en vloog weer pijlsnel met haar de lucht in. Hoog over wouden en weiden vloog ze terug naar haar hut. Natuurlijk merk te de zwaan dat de kleine prinses Amanda gestolen was en hij maakte zo'n verschrikkelijk lawaai, dat er uit het paleis meteen een paar lakeien en soldaten kwamen rennen die verschrikt keken toen ze de prinses niet meer zagen. Een van de soldaten keek in de lucht en zag de heks nog juist vliegen. Hij rende het paleis weer in en waarschuw de de koning. Ondertussen was de zwaan wegge vlogen achter de heks aan. Met grote vleugelslagen dreef hij door de lucht en al gauw haalde hij de heks op haar toverbezem in. Maar de slimme vogel zorgde wel dat Kniereknelia hem niet zag. Wel een uur bleef de heks vliegen, maar eindelijk waren ze bij haar hut en akelig krijsend daalde ze daar mid den in het woud. De zwaan bleef boven de hut vliegen en zag hoe de heks het prinsesje mee naar binnen nam. Toen daalde ook de zwaan en hij verborg zich achter een hoge struik dicht bij de hut. Hij luisterde of hij Amanda niet hoorde, maar het bleef doodstil in de hut. Eindelijk ging de scheefgezakte deur open en de heks joeg schreeuwend een klein lief hertje naar buiten Het diertje begon klagelijk te huilen en meteen hoorde de zwaan dat het prinses Amanda was, die door Kniere knelia betoverd was. De lelijke heks gooide de deur van haar huisje weer dicht en nu durfde de trouwe zwaan naar het arme hertje te lopen. Hij begon in de taal van de dieren tegen haar te praten en geluk kig huilde het prinsesje niet lang meer. „Wacht maar lieve Amanda", fluis terde de zwaan, „ik zal een lekker warm plekje voor je maken in de struiken en ga maar rustig slapen. Ik zal je vader zoeken en hem dan hier brengen." De zwaan vond al gauw een goed plaatsje voor de betoverde prinses en toen Amanda sliep, vloog het lieve dier snel de lucht in en keerde terug naar het paleis. Maar onderweg hoorde hij geluid van veel stemmen in het bos en het gehinnik van paarden en beneden zich zag de zwaan de vader van prinses Amanda rijden met een heleboel sol daten. Ze waren de prinses aan het zoeken, en natuurlijk vonden ze niets. Maar de zwaan daalde vlak voor de koning op de grond en begon luid te roepen. Geschrokken liet de koning zijn paard halt houden en riep verbaasd: „Dat is de speelzwaan van Amanda!", en de soldaat die de heks nog even had gezien riep: „De zwaan is de heks ach terna gegaan, hij weet waar Amanda is!" Nu vloog de zwaan weer weg, maar heel langzaam en vlak boven de koning. 1Ö& Lj\ Die begreep meteen wat het dier wil de en hij riep: „Soldaten, we gaan de zwaan ach terna!" De hoeven van de paarden daverden over de harde bosgrond en zo snel mogelijk gingen ze nu naar 'de hut van de heks! Kniereknelia lag rustig te slapen en snurkte luid. Maar opeens werd de deur van de hut opengegooid en stormden de soldaten bij haar binnen. Ze grepen de valse heks vast en brachten haar bij de koning. Een paar soldaten zoch ten in de hut en vonden de bezem en het toverboek van de heks en een pan netje toverkruiden. Ook dat alles brach ten ze bij de koning. „Maak een groot vuur en gooi daar al die toverdingen in," beval de koning en de soldaten deden het meteen. De heks begon heel hard te gillen en toen het toverboek, de bezem en de kruiden in de vlammen werden gegooid en op eens veranderde ze in een dikke, vieze, vette walm en was ze voorgoed ver dwenen. Maar op hetzelfde ogenblik veran derde de zwaan in een koning en uit het bos kwamen allemaal ridders en prinsessen te voorschijn die allen door de heks veranderd waren in bosdieren. De koning die zwaan geweest was, nam de vader van Amanda mee naar het plaatsje waar hij 1 et diertje had achtergelaten en daarlag nu Aman da te slapen. Terwijl ze sliep was ze weer een gewoon prinsesje geworden. Tranen van vreugde rolden de koning over zijn wangen toen hij het prinsesje in zijn armen nam. „Komt allen mee naar mijn paleis", riep hij blij, „dan gaan we groot feest vieren." En het gebeurde zoals de koning wilde en het feest duurde zeven weken lang Er stonden bloemen in een wei Er stonden er heel veel. Er waren grote en kleine bij In kleuren rood en geel. Ja, iedere bloem die had zijn geur En was óf groot óf klein. En iedre bloem zijn eigen kleur Zoals het hóórt te zijn. Maar al die bloemen in de wei Die waren ontevree. Zij waren met hun kleur niet blij, Zij deden het er mee. Toen kwam er uit een heel ver land Een echte tovenaar. Die toverde met lucht en zand Snel alles voor elkaar. De paardebloem werd donkerrood De madelief werd blauw. Het leeuwenbekje vrééslijk groot, Maar dat verveelde gauw. De pinksterbloem in zwart en rood Die voelde zich vrééslijk sjiek. De paarse dotter bij de sloot Die vond zichzelf uniek! Die domme bloempjes uit de wei Die trokken nu aandacht voor tien. De mensen, die stonden er voor in de (rij Zij hadden zoiets nooit gezien. De ijdele bloempjes, zij waren verrukt En wachtten vol ongeduld. Maar ach, toen werden ze afgeplukt En dat was hun eigen schuld. Marjon Koch Ketelaar WIE HEEFT EEN NIEUW HUIS GEKOCHT? Trek een lijn van 1 naar 2 en zo verder tot 29 en je weet het.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19