Turkse vloot onder stoom om troepen op Cyprus te landen HET WEER DE VISSERIJSTAKING Johnson vraagt bondgenoten de eenheid wel te bewaren Koortsachtige pogingen om nog oplossing te vinden Prins Bernhard voor Britse TV Kabinet heeft zijn standpunt bepaald Bejaarde vrouw aan ernstige brandwonden overleden -IS m Ook Haarlemse politie gelast psychiatrisch onderzoek bij herhaald rijden onder invloed Visserijreders ontslaan stakend personeel Rederij Jaczon heeft haar nieuwste schip verkocht CHRISTIAANSE r „Ik ben niet rooms-katholiek en heb generaal Franco nooit ontmoet Troon en geloof Vakbeweging in deze tijd pagina Frans-Duitse vriendschap pagina J Verkeerssituatie in Heemstede pagina Griekse verkiezing pagina Diplomatie Gevechten Het woord is aan In de krant van heden: Voorstelling 20 februari „POTASCH EN PERLEMOER IN CONSERVEN" UITVERKOCHT Zo mogelijk tweede voorstelling N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN COIFFURES DE VRIES Veel bewolking --he eforeijou iuy! LAMSVACHTJASSEN Vrijheid bij overleg VROUW EEN BRUYNZEELKEUKEN DOUCHEBAKKEN HANG- EN LEGKASTEN ZAANLANDSCHE HOLTTHANDEL 49e JAARGANG NUMMER 87 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN- IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 15 FEBRUARI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10.25. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije LONDEN, (AFP, AP en Reuter). - Er dreigt op Cyprus een volledige burgeroorlog uit te breken. De Turkse vloot is samengetrokken in de haven Iskanderun in Zuidoost Turkije. Er zouden troepen zijn in gescheept. In de Griekse hoofdstad Athene is een spoedzitting gehouden van het kabinet en de stafchefs van de drie onderdelen van de strijd krachten. Britse en Amerikaanse diplomaten doen wanhopige pogingen om de vrede tussen de Griekse en Turkse be woners van het eiland te herstellen. Makarios blijft bij zijn eis dat er geen troepen van de Navo op het eiland mogen worden gestationeerd. Hij wenst alleen troepen van de Gemenebestlanden toe te laten. Hij is van plan het probleem-Cyprus aan de Veiligheidsraad voor te leggen. De vlootconcentratie van de Turken heeft de crisis op het eiland aanzienlijk verscherpt. De Turkse minister van ver bindingen, Ferit Alpiskender, heeft welis waar verklaard dat de vloot levensmidde len naar de Turkse Cyprioten moet bren gen, maar in strijd met die bewering zijn de nog niet bevestigde geruchten dat de schepen troepen aan boord hebben geno men. De stafchef van de Turkse strijdkrach ten, generaa1 Sunay, sprak niet over voed- selzendingen. Hij vertelde dat „onze troe pen in dat gebied oefeningen houden". Zenon Rossides, ambassadeur van Cy prus bij de Verenigde Naties, heeft vrij dagavond secretaris-generaal Óe Thant ge wezen op de „oorlogsachtige" voorberei dingen van Turkije. Hij heeft niet om een onmiddellijke bijeenkomst van de Veilig heidsraad gevraagd. Rossides legde zijn verklaring af na een conferentie van acht minuten met Thant. Hij zei dezelfde informatie gegeven te heb ben aan de Braziliaan Carlos Alfredo Ber- nardes, die deze maand voorzitter van de Veiligheidsraad van de volkenorganisatie Rossides voegde hieraan toe, dat hij op korte termijn om een bijeenkomst van de raad zou vragen, indien Turkije's bedrei ging groter wordt. Anders, zei hij, zou Cyprus op normale wijze om een zitting vragen. LONDEN Prins Bernhard heeft gis teravond ontkend dat hfj is overgegaan tot het rooms-katholieke geloof of dat hij be sprekingen heeft gevoerd met het Spaanse staatshoofd Franco. De prins legde deze verklaringen af tij dens een interview voor een Engels tele visieprogramma. Prins Bernhard zei: „Ik ben nooit rooms-katholiek geweest en ik heb er ook geen behoefte aan het te worden. Ik laat dat over aan mijn dochter Irene en ik heb er volkomen vrede mee dat zij rooms- katholiek is omdat ik grote eerbied heb voor het christelijk geloof. Zelf ben ik toevallig protestant en ik geloof dat ik als protestant zal sterven". „Wat generaal Franco betreft, die heb ik nog nooit van mijn leven ontmoet, zelfs niet bij een jachtpartij in Spanje. Het zou volkomen in strijd zijn met mijn positie in ons land als ik op politiek gebied uit eigen beweging iets zou doen. Ik heb dat nooit gedaan en ik zal dan nooit doen". De prins legde deze verklaringen af voor de Engelse commerciële televisie. Over de punten die hij hierbij aanroerde waren dinsdag in de Tweede Kamer door de heer Harmsen van de Boerenpartij vragen ge steld. ten. Volgens onbevestigde berichten zou den de Turken te Ktima zware verlie zen geleden hebben. De Grieken zouden daar tijdens de gevechten enkele Turkse bolwerken onder de voet gelopen hebben en de Turkse wijk van het plaatsje zijn binnengedrongen. De strijd op Cyprus neemt onrust barende vormen aan. Bij de gevech ten in en rond de stad Limassol aan de zuidkust van het eiland vielen vele doden en werden talloze mensen gewond: Gewonde Turks-Cyprioti sche mannen, vrouwen en kinderen stromen een noodziekenhuis binnen en wachten er op behandeling. Hun toekomst ziet er somber uit nu de strijd op het eiland niet gestaakt wordt. (Van onze parlementaire redacteur) In zijn gebruikelijke vrijdagse verga- gadering heeft het kabinet niet veel tijd nodig gehad om zijn standpunt te forme ren over de theoretische mogelijkheid, dat een rooms-katholiek de Nederlandse troon bestijgt. Volgens politieke kringen in Den Haag zal premier Marijnen dinsdag in de Eerste Kamer, als daar de begroting van Algemene Zaken aan de orde komt, kunnen verklaren dat niet alleen hij, maar ook de protes tantse en liberale ministers geen bezwaar hebben tegen een dergelijke mogelijkheid. De grondwet discrimineert trouwens niet naar geloofsovertuiging van de vorst(in). Dr. Vondeling (P.v.d.A.) had dinsdag in de Tweede Kamer op de man af aan de protestantse fractieleiders Smallenbroek (A.R.) en Beernink (C.H.U.) gevraagd of zij, zoals hij, geen bezwaar hadden te gen een katholiek op de troon. Zij gaven op deze vraag geen antwoord. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië proberen de Turkse regering van interven tie op Cyprus te weerhouden. Zij zijn be ducht voor die interventie, ook al omdat daardoor de kwestie-Cyprus zou kunnen uitgroeien tot een veel groter conflict. Bo vendien zou dat Griekenland en Turkije tegen over elkaar brengen. Het Atlantische bondgenootschap, waarvan beide landen deel uitmaken, zou daardoor op zijn grond vesten schudden. Men beseft in Washington dat de bloe dige gebeurtenissen te Limassol de Turken ertoe zou kunnen brengen hun garnizoen op het eiland te versterken. Dat zou in overeenstemming zijn met de verdragen van 1960. Die zijn gesloten toen Cyprus onafhankelijk werd. De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken, George Ball, die reeds enige dagen probeert de partijen bij el kaar te brengen, is de afgelopen nacht onverwacht in Athene aangekomen. Hij kwam uit de Turkse hoofdstad Ankara. In Griekenland doen berichten de ron de, dat voor de Griekse strijdkrachten de alarmtoestand is afgekondigd. In de Griekse hoofdstad wijst echter niets op een op handen zijnde crisis. Het is er rustig. De enige opwinding die is waar te nemen, is een gevolg van de verkiezings actie die haar hoogtepunt heeft bereikt. Zondag moeten de Grieken een nieuw parlement kiezen. De strijd tussen de Gieken en Turken op Cyprus heeft zich verplaatst naar Pa phos, het westelijkste district op het ei land. Daar woeden thans straatgevechten in de plaatsjes Ktima en Polis. De Turken zouden daar zware verlie zen hebben geleden. In een officieel com muniqué van de regering van Cyprus wordt gesproken van drie dode Turken en één dode alsmede één gewonde Griek. Men twijfelt aan de juistheid van dit communiqué. Te Polis zijn twee Turken doodgescho- Bernard Sf.aw: Ouderdom bestaat niet. Wel gebrek aan levenslust en fantasie; dat is dode lijk. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem.2 Uit het Binnnenland2 Beeldverhalen 2, 21 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands Nieuws3 In de Vishal en op Zee4 Uit Stad en Omgeving 4, 5 Kerkdiensten5 Hoe is het ontstaan?7 Op en Om het Binnenhof7 Topstj 3 Sport 9 Fusie Agfa Gevaert11 Scheepsberichten 11 Effecten en Geldmarkt11 Beurs 11 Economisch Nieuws11 Erbij13 t.e.m. 20 Feuilleton 21 Radio en Televisie23 Kunst 23 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif De belangstelling voor het bijwonen van de voorstelling „Potasch en Perlemoer in conserven" bleek dermate groot dat de kaarten voor deze voorstelling heden morgen reeds om half elf waren uitver kocht. Er zijn dus velen teleurgesteld. Wij zullen trachten een tweede voorstel ling te organiseren. DIRECTIE IJMUIDER COURANT Lange Herenstr. 36-38 Haarlem Telefoon 14371 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen Verwachting: Vrij veel bewolking, maar geen neerslag. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. In de komende nacht lichte vorst, morgen overdag tempera turen van 3 tot 5 graden. Volledige weerrapporten op pagina twee. De besprekingen tussen president De Gaulle en bondskanselier Erhard die in Parijs zijn gehouden, hebben een nogal koel karakter gehad. De wijze, waarop beide staatslieden De Gaulle rechts en Erhard links voor de fotografen poseerden vertoonde dan ook geen spoor van hartelijkheid. Vrijdagavond is in de Mariastichting in Haarlem overleden de 67-jarige bewoon ster van het hofje van Heythuyzen H. Bos man, die 's ochtends met ernstige brand wonden in het ziekenhuis was opgenomen. De kleren van de vrouw waren in brand geraakt, waarschijnlijk doordat ze in aanraking waren gekomen met de vlam van het gascomfoor. De bejaarde vrouw, die slecht ter been was, heeft aanvankelijk niets gemerkt. Toen ze de vlammen ontdekte is ze op de grond gaan liggen. Een melkboer heeft haar daar gevonden. Samen met een buur man van de vrouw heeft hij de branden de kleding geblust. De vrouw bleek toen al zeer ernstige brandwonden opgelopen te hebben. S* V-: j W i - y-v... .:Sa v Mr'-*»- In navolging van Rotterdam en Amster dam worden thans ook in Haarlem op grond van artikel 18 van de wegenver keerswet maatregelen genomen tegen au tobestuurders of andere weggebruikers die by herhaling zqn geverbaliseerd we gens het rijden onder invloed. Twee auto bestuurders zijn al verplicht zich te on derwerpen aan een psychiatrisch onder zoek. Indien zij ongeschikt worden ver klaard om een motorvoertuig te besturen kan hun rijbewijs worden ingetrokken. De uitslag van het onderzoek is nog niet be kend. De burgemeester van Haarlem is van oordeel dat van een dergelijke maatre gel een gunstige preventieve werking kan uitgaan. Ook meent hij dat de bepaling van artikel 18 van de wegenverkeerswet formeel en materieel gerechtvaardigd is. Dit delen B. en W. van Haarlem mee naar aanleiding van schriftelijke vragen van het P.v.d.A.-raadslid mevrouw T. Kerkhoff-Pet. Burgemeester Cremers heeft de hoofd commissaris van de Haarlemse politie ge vraagd dit artikel toe te passen mede naar aanleiding van een aanbeveling van de centrale politie-verkeerscommissie. In Rotterdam heeft men reeds tegen 35 weg gebruikers deze maatregel genomen. Van negen onderzoeken is de uitslag al bekend. In zes gevallen is het rijbewijs ingetrok ken, in drie gevallen niet. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De reders van door de visserijstaking stilliggende schepen zullen al hun varend personeel voor zover dit nog voor werk zaamheden aan de wal bij hen in dienst was, met ingang van maandag ontslaan. Zij hebben hiertoe in een gisteravond gehouden vergadering besloten. Het gaat om de Scheveningse bemanningen van een vijftigtal schepen, waarvan er 35 a 40 in Scheveningen zelf thuishoren en tien a vijftien in Vlaardingen en IJmuiden. Een groot deel van de Scheveningse vis sers heeft al werk gevonden buiten het visserijbedrijf. De schippers hebben gistermiddag be sloten de schriftelijke stemming over va ren of niet-varen, die zij hadden willen houden, niet te laten doorgaan, nu uit de tevoren gehouden stakersvergadering is gebleken dat de stakers vasthouden aan hun eis „afrekenen per reis". Uit reders kringen wordt vernomen dat er wel re ders geweest zijn die er voor voelden het afrekenen per reis toe te staan. Het in het begin van deze week gevoerde gesprek met de ministers van Landbouw en Visse rij en van Sociale Zaken, waarin deze uit drukkelijk wezen op het bestaan van een rechtsgeldige C.A.O., heeft hen daarvan doen afzien. Het principe „afrekenen per reis" mag niet aan de C.A.O. worden toe gevoegd, want in die C.A.O. staat uitdruk kelijk vermeld dat eens per vier weken wordt afgerekend. Gewoonlijk worden in vier weken twee reizen gemaakt. De sta kers vrezen nadeel als van die twee rei zen de ene goed, de andere slecht verloopt. „De in ons land bestaande contractvrij heid houdt in, dat de organisaties van ST LOUIS (Missouri) (Reuter) Presi dent Johnson van de Verenigde Staten heeft vandaag in een tafelrede gewaar schuwd dat de disputen tussen de bondge noten en vrienden van de Verenigde Sta ten „de samenwerking in de vrije we reld kunnen verzwakken" en dat de com munisten daar gebruik van kunnen ma ken. „De vrijheid bloeit door eerlijke gesprek ken over eerlijke verschillen. Zowel thuis als in het buitenland verwelkomen wij zul ke gesprekken. Maar hier, zomin als in het buitenland, bestaat behoefte aan ver draaide argumenten die aan de goede naam van ons land afbreuk zouden doen. Het Amerikaanse volk heeft weinig sym pathie voor diegenen in het buitenland, die politieke winst willen behalen uit het on gegrond veroordelen van de Verenigde werkgevers en van werknemers vrij zijn om zelf te bepalen wie zij bij het overleg over de collectieve regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden als medestan ders dan wel als wederpartij wensen te aanvaarden". De minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. Veldkamp, heeft dit geantwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer Burggraaf (P.S.P.), die inlichtingen had gevraagd over het overleg over de collectieve loon regeling voor de Scheveningse vissers. Mi nister Veldkamp zegt, niet bevoegd te zijn invloed uit te oefenen op werkgevers teneinde te bevorderen dat organisaties van werknemers, waarmee die werkgevers niet wensen te onderhandelen, toch in het overleg over de lonen en andere arbeids voorwaarden worden betrokken. Dat een aantal werknemers niet bij het overleg is betrokken is een uitvloeisel van de con tractvrijheid, aldus de bewindsman. De reder\j Jaczon te Scheveningen heeft haar nieuwste visvaartuig, de SCH 23, naar Italië verkocht. Het schip, dat door de staking geen bemanning meer had, is io de zomer van het vorige jaar gereedge komen. De '-ederij Jaczon heeft de laatste tyd ongeveer tien percent van haar per soneel, waarbq ook leden van het walper- soneel, ontslagen. Een Schevenings makelaarskantoor heeft deze week per advertentie tussen en nabij de Schevenings.: havens gelegen ter reinen met pakhuizen te huur of te koop aangeboden. Van enige Scheveningse re derijen vernamen wij dat dit aanbod geen gevolg is van de staking, maar van het feit dat de overgang van vleet- naar trawlvisserij de behoefte aan walruimte heeft doen verminderen. Voor de trawl- netten zijn minder boetsters nodig en de nieuwe nylonnetten nemen minder plaats in dan de oude katoenen. Staten, en zal deze tactiek evenzeer ver werpen wanneer deze in het land zelf ge bruikt wordt". De president sprak aan een diner ter gelegenheid van de tweehonderdste ver jaardag van de stichting van de stad St. Louis door de Fransen. Hij noemde met name Cyprus, Maleisië, Afrika, Kasjmir en het nabije Oosten als gebieden waarin de samenwerking van de vrije wereld door geschillen wordt verzwakt. „Het is in ons belang, niet alleen als wereldmacht maar als strijders voor de vrede, geduldig met onze vrienden te wer ken aan een rechtvaardige oplossing voor elk van deze geschillen, daar waar wij hulp kunnen bieden. Wij hebben deze twisten niet geschapen maar we kunnen en moeten helpen er een eind aan te maken", aldus Johnson. ALLE ONDERDELEN APART VERKRIJGBAAR OOK GESCHIKT VOOR KLEIN-BEHUISDEN SHOWROOM: WIJK AAN ZEEËRWEG 4 TELEFOON 02550-7543 IJMUIDEN fc-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1