Strand in Velsen-Noord wordt uit zijn isolement verlost Toegangsweg door duinen zal bezoek sterk doen toenemen Suomi - jaarverga'' eriut door sintelbaan-vraagstuk k Bevolkingsonderzoek op tbc in de gemeente Velsen Groenten en bloemen uit Beverwijk mmhph SEEGERS z'n permanent-wave J is altijd safe! I ETBI-BEHANG Atleten zijn zeer gedupeerd In de vishal en op zee Bemanning verliet terecht slagzij makend schip -fit" ■1 Meer dan de helft gaf gevolg aan oproep Van rabarber tot winterpeen Vissers kregen in bus „slaande" ruzie Dieselolie met een kleur in Duitsland RECREATIE IN PLAATS VAN INDUSTRIE 1: DE PAUW Loodgietersbedrijf P. G. DE SMIT Adverteert in dit blad REISBUREAU-EMPLOYÉ ZATERDAG 15 FEBRUARI 1964 4 fin Scheepvaartraad 'M Kerkelijk nieuws EEN NETTE JONGEN DOKTERSASSISTENTE Onderhouds of aankomende TIMMERLIEDEN 1 LASSER 1 MAGAZIJNBEDIENDE en HANDLANGERS een jonge BOEKHOUDER met enige ervaring Ten zuiden van Wijk aan Zee loopt een prachtige asfaltweg door het duinterrein tot dicht hij het strand. Deze verbinding is tot dusver voor het particuliere verkeer afgesloten. De weg werd speciaal aangelegd voor het materiaaltransport naar het nieu we noorderhavenhoofd. Hopelijk zal de slagboom spoedig geen dienst meer hoeven te doen en zullen vele strandbezoekers van deze fraaie toe gangsweg gebruik kunnen maken. Het tot nu toe vrij lege strand tussen de IJmuidense Noordpier en Wijk aan Zee zal misschien deze zomer al heel wat voller worden. Dank zij een overeen stemming tussen Rijkswaterstaat en de gemeente Velsen zal dit strandgedeelte van enkele kilometers lengte namelijk beter toegankelijk worden gemaakt ten behoeve van de strandrecreatie. Tot dusver was het strand ten noorden van de IJmuidense havenmond voorna melijk langs de zee bereikbaar van Wijk aan Zee uit en daarom nam het bezoek van zonnebaders en zwemmers daar nooit massale afmetingen aan. Dagjes- Vrijdag Vrijdag werden in IJmuiden aangevoerd 6020 kisten vis, waarvan: 86 tong en tar bot, 1 heilbot, 815 schol, 15 schar, 135 bot, 2070 haring, 1700 makreel, 66 schelvis, 595 wijting, 418 kabeljauw en gul, 15 haai, 51 koolvis en 14 diversen. Per kilogram werd in guldens, betaald voor: heilbot 4,50-4,30, gr. tong 9,10-7,90, grm. tong 9,10-7,70, kim. tong 9,10-8,50, kl. tong I 9,40-9,10, kl. tong II 8,70-8,20, tarbot I 8,90-6,30, zalm 10. Per 50 kilogram: gr. schol 43-36, grm «chol 40-38, kim. schol 40-35, kl. schol I 46-35, kl. schol II 40-22, schar 36-25, bot 8,10-7,20, verre haring 26,40-15,30, makreel 44-15,80, gr. schelvis 75, grm. schelvis 76 kim. schelvis 70, kl. schelvis I 90-82, kl ■chelvis II 65-26, wijting 46-22, gr. gul 55- 54, middel gul 51, kl. gul 46, kl. haai 35 en kl. zwarte koolvis 43. "3r 125 Kilogram: gr. kabeljauw 274-120, roolvis zwart 136-96. •ijdag werden in IJmuiden de volgende immingen, in guldens, gemaakt: KW 44.650. KW 171 34.100, KW 96 3.380 V 89 6.250, KW 90 9.450. Kapitein W. S. en bestman I. B. heb ben geen schuld aan de aanvaring van het Nederlandse motorschip „Engelina" (181 brt.) met het Deense ms. „Ebba Klit" in de Hanöbocht (Oostzee) op 9 de cember 1962. Omdat het schip dreigde te kapseizen, ging de bemanning van boord. De Raad voor de Scheepvaart acht de- xe beslissing van de gezagvoerder niet on juist. De lading van de „Engelina" bestond uit gezaagd hout. Vóór de aanvaring plaats had begon het schip, naar het oordeel van de kapitein, teveel water over te nemen. Er stond een zuidwestelijke wind, kracht 4 tot 5. De „Engelina" ging met de kop op zee liggen en verminderde snelheid. Omstreeks 1 uur in de nacht had de aan varing met de Deen plaats. De Deen ■choof op de „Engelina"; de mast knap te en de deklaststutten braken De „En gelina" maakte spoedig dertig graden slagzij. Een halfuur na de aanvaring be sloot de kapitein het schip te verlaten en de reeds gestreken boot in te gaan. Hij was bang, dat wanneer het schip zou kapsei zen, de davits de reddingboot zouden stuk slaan. De Deen heeft na enige tijd de be manning van de „Engelina" opgepikt. La ter werd de „Engelina", die was blijven drijven, door een sleepboot de haven van Karlshamn binnengebracht. Na een nood- reparatie kon de reis worden voortgezet. mensen lopen nu eenmaal niet graag kilometers ver door het zand naar een stil plekje". De doorbraak naar het strand bij de Noorderpier gebeurt via een of meer toegangswegen in het duin terrein ten zuiden van Wijk aan Zee. Weliswaar bevindt zich daar al een Drachtige asfaltweg die tot vlak bij het strand loopt, maar deze weg is tot dus ver alleen bestemd voor de zware trucks die tonnenzware keien voor de nieuwe Noordpier aanvoeren. Een afsluitboom en een wachtsman versperren de weg voor particulier verkeer Het is mogelijk in de bestaande weg een aftakking te maken die dan bij het strand uitkomt. Uiteraard zullen nog meer voorzieningen moeten worden ge troffen alvorens deze niet geringe uit leiding van de strandrecreatie bij Vel sen volledig tot haar recht zal kunnen comen. Het is nog niet zeker of er gelegenheid zal worden gegeven voor een beschei den strandexploitatie in de vorm van consumptietenten en dergelijke. Dat ïangt vanzelfsprekend af van de drukte die straks op het „nieuwe" strand zal teersen. Veel bezoekers uit het ten zuiden van iet Noordzeekanaal gelegen deel van de gemeente Velsen zal het Noorderstrand waarschijnlijk niet trekken, gezien de Trote omweg die zij moeten maken om er te komen. Voor de bewoners van Vel- sen-Noord en Beverwijk betekent het open te leggen strandgedeelte echter een dankbaar aanvaarde uitbreiding van ge noegens die zon, zee en zand te bieden hebben. Genoegens die mogelijk zijn geworden doornat de zware industrie in de IJmond hoe belangrijk op zich zelf ook voor onze welvaart, nu eens (voorlopig) het veld heeft geruimd voor de ontspanning zoekende mens. Volgens het gewijzigde streekplan voor IJmond- Noord zijn het duinterrein en het strand tussen het Hoogovencomplex en de zee namelijk voorbestemd om bebouwd te worden met nieuwe installaties van Hoogovens. De grote waarschijnlijkheid dat deze uitbreidingen de eerste jaren niet gerealiseerd zullen worden bood de gemeente Velsen de gelegenheid het strand bij de Noordpier van het Rijk te huren ten gerieve van alle zee- en zonnebaders. De jaarlijkse ledenvergadering van de atletiekvereniging SUOMI, die vrijdag in het sportpaviljoen Koningsveld te Velsen- noord is gehouden, stond voor een belang rijk deel in het vraagstuk van een nog altijd ontbrekende sintelbaan, dat wij de zer dagen in ons blad reeds uitvoerig ver meldden. De heer P. Grüteke, voorzitter, rele veerde in zijn openingswoord het uitvoe rig gedocumenteerde jaarverslag, dat be heerst wordt door de kwestie van een nog steeds afwezige sintelbaan. Er is nog geen oplossing en daarom zijn er rond SUOMI's atletiekbeoefening nog zeer veel moeilijkheden. Er is een doolhof van plan nen, die tot dusver zonder resultaat zijn gebleven. De rijksoverheid en de gemeen telijke overheden alsmede de grote bedrij ven in de IJmond zijn er aan te pas geko men en hebben met de plannen bemoeie nis, maar nog altijd is een beslissing uit gebleven. De heer Grüteke stelde vast, dat een beslissing toch echt niet lang meer op zich kan laten wachten. Door het be staan van de Beverwijkse sintelbaan voel de men echter wel aan dat het er voor een baan in Velsen-Noord niet al te roos kleurig uitziet als vervanging voor de oude Watervliet-sintelbaan. Ondanks deze moeilijkheden was er vo rig jaar een goed vertrouwen in de toe komst, dat men hoopt te bestendigen. Wel iswaar baart ook de training door het ge mis van goede accommodatie z orgen, maar men wil wegens de decentralisatie zuinig zijn met het trainingskader en zo mogelijk zich speciaal richten op hen, die serieus de sport willen beoefenen. De belangstelling gaat dit jaar uit naar de clubcompetitie, die vorig jaar als proef ten volle is geslaagd. De propaganda wordt met kracht ter hand genomen en na het Beverwijkse succes met een film avond voor de jeugd (250 bezoekers) zal op 25 februari in het Patronaatsgebouw te IJmuiden een herhaling van deze film avond met vertoning van de atletiekwed strijden in Belgrado (1961) worden gege ven. De agenda kreeg een vlotte afwerking, waarbij de contributieverhoging werd aanvaard. Deze verhoging zal niet de laatste zijn wegens de sterk stijgende bondskosten van de KNAU. Als altijd was men nieuwsgierig naar de uitreiking van de prestatieprijzen over 1962. De waarderingsbeker voor het lid, dat in de vereniging de grootste activiteit had ontwikkeld, ging voor de eerste maal naar een junior, Fred Lenderink. Bij de heren kreeg P. Mulder voor zijn wandel prestatie de fraaie beker en Hans Keizer ontving de Joop-Smitprijs voor zijn acti viteit voor training en wedstrijd. Voor de beste prestaties op sportgebied gingen de overige wisselprijzen naar Anton Blok bij junioren A; Kees v. d. Oord, junioren B; Wim v. d. Werff, junioren C. Ilja Laman verwierf haar prijs bij de dames, Gré Koeten, meisjes A,; Gea Blok, meisjes B; Martine Oorthuis, meisjes C. Tenslotte verwierf Ton Blok nog de speciale prijs voor de 800 meter, de Ruud Hoffmanns- beker Van het bestuur zagen zich herkozen mevrouw H. Langendoen-Kromhout en de heren N. Adelaar en U. Doornbos. De he ren A. Langendoen en J. Hurkmans be zetten de twee vacatures. De KNAU-pres- tatiespelden 1963 gingen naar Ilja Laman, en de heren Anton Blok, Peter Mulder en Lieuwe Schol, de beide laatsten wegens hun deelnemen aan de Britse Centurion. Tenslotte verwierven J. F. v. d. Poll en J. Groen het insigne voor tienjarig lid maatschap. I I"' 1 1 'S. ,ir 11' C,|MII i<M k*H 11 T j v/h BRAAM - Edisonstr. 5 (vlak bij de Kennemerlaan) - Tel. 4232 Nog is het strand bij de IJmuidense Noordpier stil en verloten. Na de „doorbraak" door middel van een toegangsweg tussen Wijk aan Zee en het strand zal het er echter druk ge noeg worden. Nu de uitbreiding van Hoogovens tot aan zee voorlopig niet verwezenlijkt wordt heeft de ge meente Velsen dit strandgedeelte van het Rijk gehuurd ten behoeve van de recreatie. jpl •li'*!; Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Elspeet H. Ligtenberg te Utrecht. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt voor Den Helder: E Koop te Enumatil. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Schiedam: J. Brons te Bun schoten-Spakenburg en W. Heerma te Nunspeet. Beroepen te Tholen: D. Slagboom te Urk. Gereformeerde Gemeente Beroepen te Capelle a. d. IJssel: A. Kok te Leerdam. Religie en ritme Mgr. Heinrich Tenhumberg, bisschop coadjutor van Munster, heeft donderdag avond in de St. Pieterskerk in Munster een dienst geleid, die begeleid werd met reli gieuze ritmische muziek van een piano, slaginstrumenten en een contrabas. Bevolkingsonderzoek.... r oj.i nevr,- o Tussen 30 september en 10 januari werd de bevolking in Velsen in staat gesteld deel te nemen aan een massaal ondezoek ge richt op het opsporen van eventueel latent voorkomende ziekten in de borstholte, met name de longtu'berculose. Oit onderzoek had plaats in de scherm beeldauto, welke daartoe achtereenvolgens was opgesteld op 44 verschillende stand plaatsen. Uitgenodigd werden in totaal 46.219 per sonen, allen inwoners van de gemeente Velsen geboren vóór 1 januari 1948. Hiervan werden doorgelicht of eigen lijk gefotografeerd 25.977 personen. Er waren dus 20.242 inwoners die aan de op roep geen gevolg hebben gegeven. Verre weg het grootste gedeelte hiervan, t.w. 13.438 personen, werd of wordt doorgelicht door de zorg van de werkgever de grote bedrijven dus of doordat zij onder be handeling zijn bij een consultatiebureau. 1149 personen bleken door enigerlei reden ouderdom, ziekte, invaliditeit, zwanger schap enz. niet in staat aan het onder zoek deel te nemen. 234 oordeelden dit on nodig en 39 hadden principiële bezwaren. Van 5.382 personen of 11,64 pet. van het totaal aantal opgeroepenen werd in het geheel geen reactie ontvangen. Van het totaal aantal opgeroepenen werd dus door 56,2 pet. aan het onderzoek deel genomen. In de verschillende woonkernen is dit beeld als volgt: Velsen-zuld en Vel sen polder 54,6 pet.; Driehuis 52,1 pet.; Santpoort 59,5 pet.; Velsen-noord 53,2 pet,; IJmuiden-oost 55,2 pet.; IJmuiden-west 56,9 pet. Het consultatiebureau voor de tubercu losebestrijding is nu doende de gemaakte röntgenfoto's nader te onderzoeken. Dit is een nauwgezette en veelomvatten de arbeid, die verricht moet worden in een periode, dat het bureau toch al niet om werk zit te springen. Het wisselvallige winterklimaat is de oorzaak van het veelvuldig voorkomen van griep. Het consultatiebureau ondervindt daarvan altijd de weerslag, doordat dan veel patiënten zich voor onderzoek komen melden. Voeg hierbij nog een groot aantal bedrijfsonderzoeken en het is duidelijk, dat men met de bestudering van de röntgen foto's later klaar zal zijn dan men zou willen. Op de veiling Kennemerland in Bever wijk was deze week veel vraag naar de nog schaarse aanvoer van rabarber. Voor deze voorjaarsprimeur werd de gehele week tot 1,25 per bosje betaald. Men kon een kistje goede waspeen heel goed verkopen; er werd tot 55 cent per kilo betaald maar er waren er ook waar voor men met de helft van de prijs ge noegen moest nemen. De aanvoer van boerenkool wordt minder; ook hier is het zoeken naar een knap koopje, waarvoor dan grif tot 60 cent per kilo werd neer geteld. Prei liep in het laatst van de week op tot 83 cent per kilo; selderyknollen kwamen niet boven de 17 cent per stuk. Voor de geschoonde spruiten bestond in het laatst van de week veel animo tot kopen, met oplopende prijzen tot 1.55 per kilo; de ongeschoonde spruiten va rieerden van 45 tot 90 cent per kilo. Wit lof staat op een soort prijsstop, want al enige weken is de prijs niet hóger dan 70 cent gekomen. Groene kool varieerde van 12 tot 38 cent per kilo. De uienprijs liep de laatste dagen iets op; de grove uien noteerden tot 20 cent per kilo. Met de winterpeen is het hopeloos: men kan weinig kwijt van de ruime voor raden die nog aanwezig zijn en dan werd er hoogstens 10 cent per kilo voor be taald. De noteringen waren vrijdag als volgt: rabarber 90-125, waspeen 18-53, prei 28-84, witlof 42-65, spruiten 52-153, boerenkool 22-58, groenekool 14-38, rodekool 6-14, uien 10-20, peen 4-10. Vrijdagmiddag vertrok uit IJmuiden een bus met een dertigtal bemanningsleden van de in IJmuiden wegens de staking stilliggende vissersschepen van de Sche- veningse rederij Vrolijk. Deze mannen wa ren tot dusver aan boord van diverse schepen aan het werk gehouden. Zij zou den gistermiddag deelnemen aan een in Scheveningen te houden stemming over het al dan niet uitvaren. Onderweg kre gen zij hierover verschil van mening, dat ontaardde in handtastelijkheden. Er zijn echter geen ernstige gevolgen uit voort gevloeid. De stemming in Scheveningen is echter niet doorgegaan. Voorwaarde om aan de stemming te mogen deelnemen was, dat de vissers van hun respectieve schippers een legitimatiebewijs overlegden. De schippers hebben daartegen uiteindelijk bezwaar gemaakt. Zij vreesden, hoe ook de uitslag van de stemming zou luiden, grote moeilijkheden aan boord van hun schepen, wanneer deze weer op zee zou den zijn. Op de Beverwijkse bloemenveiling was er de gehele week een zeer groot aanbod van bolbloemen, waarbij de tulpen en narcissen overheersten. De prijzen lagen over het algemeen wel iets lager dan de laatste weken, maar vooral de goede kwa liteit was nog stijf aan de prijs. Voor een bos Prunus werd 2.85 betaald, Gudosnik kwam tot 2.40 en Pax noteerde nog 2.10 per bos. De lichtere kwaliteit was goedkoper, maar dat wil niet zeggen dat het nu goedkoop was, want alles kwam nog boven de gulden per bos, tenzij het mindere kwaliteit was. Narcissen gingen vlot weg en een zwaar bos gele narcissen varieerde nog altijd van 95 tot 130 cent per bos. Blauwe druifjes noteerden van 25 tot 70 cent per bosje. De freesia liep in prijs op tot 2 per bosje. Anjers gingen van de hand voor prijzen van 15 tot 39 cent per stuk. Rozen, die er weinig zijn, kwa men tot 1.15 per stuk. Sneeuwklokjes lagen rond de 40 cent per bosje. De iets ruimere aanvoer van potplan ten kon voor goede prijzen geruimd wor den. (Van onze correspondent) BONN De Duitse regering wil een eind maken aan de gewoonte van vele| Duitse diesel-rijders om de autotank met huisbrandolie te vullen. Schade aan de I auto's veroorzaakt dat niet, zelfs niet aan de verfijnde personen-diesels. Zij lopen er even goed op. Maar het berokkent wel schade aan de straat. De dieselrijder betaalt aan de pomp 52 pfennig. Haalt hij de olie stiekem thuis uit de verwarmingstank, dan kost die hem maar 15 pfenning. De fiscus derft het ver schil. sDeze voordelige zaak is weliswaar ver boden, maar er was geen controle op mo gelijk. De huisbrandolie krijgt nu een I kleurtje, zodat de politie steekproeven in autotanks kan doen. Alleen de Duitse landbouwers zullen blij ven profiteren van de dieselolieprijs voor I tractoren, die de helft van de normale bedraagt. In Nederland kost de huisbrandolie 12,3 ct. per liter. Aan de pomp betaalt men hier voor dieselolie, die precies dezelfd samenstelling heeft, 15,7 ct. per liter. Ook I in ons land wordt wel huisbrandolie voor auto's met een dieselmotor gebruikt, maar het voordeel is veel geringer dan in Duits- land. In ons land is deze handelwijze even eens verboden, maar overtreding is moei lijk te constateren. De bezitter van een auto met dieselmotor betaalt in ons land meer dan het dubbele aan wegenbelas ting om het verschil in prijs tussen ben zine en diesel-olie op te heffen. In Duits land bestaat deze extra heffing niet. Onze nieuwe kollektie Zojuist ontvangen! Deze dessins zijn exclusie ver dan in voorgaande jarenlü Prijzen uiterst konkurre- rendü! Gratis behangkursus. ir Gratis behangselector. Verf Glas Behang Engros Detail Marktplein 27 Tel. 48S4 Fil, Willemsbeekweg 62 Tel. 8208 IJMUIDEN Voor levering GASGEISERS, WASTAFELS, DOUCHECELLEN Paulus Potterstraat 17 IJmuiden-O. - Tel. 8282 TE KOOP Leeg te aanvaarden WOONHUIS MET GARAGE Jan Kosteiyklaan WOONWINKELHUIS Oud-Velsen WOONWINKELHUIS W()k aan Zeeërweg Inlichtingen: Corn. Janus en Zn., Makelaars N.B.M. Trompstraat 29, IJmuiden Tel. 5504 Gevraagd: 1516 jaar. die opgeleid wenst te worden in het hoveniersvak. Aanmelden dagelijks na 6 uur 's avonds bij Fa. GEBR. ADRICHEM TUINAANLEG EN ONDERHOUD De Ruyterstraat 169 - Tel. 7375 v. d. Vondellaan 45 - Tel. 4568 ANTONIUS ZIEKENHUIS - IJMUIDEN-O. zoekt voor spoedige indiensttreding voor de oogheelkundige polikliniek. Schriftel. sollicitaties te richten aan de Directrice. GEVRAAGD FA. A. MEINEMA AANNEMERS - Warmenhovenstraat 3 - IJmuiden GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding Enige ervaring gewenst. Sollicitaties: Reis- en Passagebureau N.V. Vereenigde Scheepsagenturen Kanaalstraat 71 - IJmuiden Amerikaanse onderneming vraagt Sollicitaties schriftelijk of mon deling na telef. afspraak aan H E C K E T T (HOLLAND) N.V. p/a Hoogovens, IJmuiden. Telefoon 7662 (0 2550) Een snelgroeiende Machinefabriek in IJmuiden, zoekt Eigenhandig geschreven sollicitatiebrieven worden gaarne verwacht onder no. 284, bureau van dit blad. TAXI 6200

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4