Londen is Makarios voor met beroep op de Veiligheidsraad Amerikaanse zesde vloot houdt Turken in bedwang Papandreou kreeg zondag absolute meerderheid G.INIA HET WEER Pierlot IJzel legt verkeer in noordelijke provincies stil Boeren gaven hem hun vertrouwen PANAM gaat tussen Aruba en New York vliegen Prinses Irene naar wintersport in Oostenrijk 49e JAARGANG NUMMER 88 MAANDAG 17 FEBRUARI 1964 VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 160 SIMCA DEALERS Onverzoenlijk 'ejore you buy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan Willy Brandt partijleider pagina a Armoede in Amerika pagina 4 Nieuwsbloempjes pagina 4 Inflatiegevaar in Europa pagina 7 In de krant van heden: Om het vriespunt Topberaad UN O-paraplu Wenen meldt: Van onze correspondent LONDEN. De belangrijkste ont wikkelingen in de Cyprus-kwestie ge durende een weekeinde vol spanning waren: Groot-Brittannië heeft zich onder de druk der gebeurtenissen tegen de oor spronkelijke bedoeling in tot de Veilig heidsraad gewend met het verzoek om zo spoedig mogelijk de dringende vraag stukken welke zijn gerezen door de ver dere bedreiging van de veiligheid op Cyprus, onder ogen te zien. President Makarios heeft eveneens een beroep gedaan op de Veiligheids raad die vandaag zou bijeenkomen, maar zondag met het oog op alle mo gelijke eventualiteiten al in staat van alarm was gebracht opdat de leden zon dag binnen een half uur beschikbaar zouden zijn voor een spoedbijeenkomst. De Turkse vloot is na een demon stratieve schijnmanoeuvre tot dicht on der de kust van Cyprus, om de Grieks- Cyprioten vrees in te boezemen, naar zijn haven teruggekeerd. De Amerikaan se zesde vloot zou gereed zijn om een invasie te voorkomen. 9 De Britse regering besloot zondag driehonderd militairen en extra pantser auto's naar Cyprus te zenden. Dit be tekent dat een belangrijk deel van de Britse strategische reserve naar Cyprus is verhuisd. Het is de bedoeling in verschei dene steden Britse hoofdkwartieren te vestigen welke als steunpunten moeten dienen zodat in geval van plaatselijke uitbarstingen overal snel kan worden in gegrepen. Na het uitbreken van de crisis zond Groot-Brittannië 2.300 man naar Cyprus. van Buitenlandse Zaken en de Britse mi nister voor Gemenebestzaken Söndys. Hoewel Londen en Washington Makarios net even voor zijn, heeft de Cyprische pre sident zijn spel toch goed gespeeld. Hij wilde een internationale vredesmacht on der auspiciën van de Veiligheidsraad. Waarschijnlijk zal de internationale macht worden samengesteld uit elementen van NAVO, Brits Gemenebest en neutrale lan den. De komende maatregelen zullen door alle betrokkenen, met inbegrip van de drie garantie-mogendheden, moeten worden goedgekeurd. Er wordt geen Russisch ve to verwacht indien Makarios de Britse re solutie kan aanvaarden. De haat tussen Grieken en Turken op het eiland is dermate aangewakkerd dat de Britten zich afvragen of er nog niets terecht zal komen van hun denkbeeld van een afkoelingsperiode. Het is te laat om te mogen verwachten dat Makarios zijn vérgaande voorstellen tot grondwetsherzie ning zal intrekken. Hij heeft nauwelijks of geen ruimte voor een compromis ge laten. Makarios gelooft echter dat de si tuatie snel zal verbeteren zodra maatre gelen zijn genomen om een Turkse inva sie te voorkomen. Overigens lijkt Makarios volledig te vertrouwen op de Britse onpar tijdigheid. Hij zou de voorkeur hebben ge geven aan een zuiver Britse vredesleger, maar Groot-Brittannië is niet bereid en in staat alleen voor Cyprus op te draaien, ook omdat het elders de handen vol heeft. Makarios zal zo goed als zeker een Brit se opperbevelhebben voor de internationa le vredesmacht aanvaarden. Groot-Brittan nië en de Verenigde Staten zijn van me ning dat de internationale strijdmacht zo snel mogelijk naar Cyprus zal moeten worden gezonden om een afslachting van de Turks-Cyprioten door de Grieks-Cy prioten te verhinderen. In Londen voelen velen voor een uit eindelijke deling van het eiland als enige manier om de Turks-Cyprioten te bescher men. Overigens redeneert de regering van Cyprus dat Turkije zelfs onder het ga rantie-verdrag geen recht bezit tot mili tair ingrijpen, omdat Cyprus lid is van de Verenigde Naties. Eventueel zou Tur kije alleen onder de autoriteit van de Vei ligheidsraad militair kunnen optreden. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De Genestet: Het lijden geeft iets groots, zelfs aan bedorven zielen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 l Jit het binnenland2, 4, 8 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5 Radio en t.v6 Kunst 6 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Economisch nieuws7 Topsy 8 Sport 8, 10*11, 12, 13 Feuilleton 9 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Morgen wordt onze jonaste prinses, Maria Christina, zeventien jaar. Alle modellen te zien (ook 's avonds) bij -de SIMCA-dealer voor IJmuiden en omstreken KENNEMER GARAGE Kennemerlana 220 - 226 - Tel. 4324 - 6238 Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk nog af en toe regen of sneeuw, later ook enkele verspreid voorkomende opklaringen. Temperaturen om het vriespunt. Aanvankelijk krachtige en langs de kust harde tot stormachtige, later tot matig afnemende wind, in hoofdzaak tussen noórd en west.. Volledige weerrapporten op pagina twee De Amerikaanse onderminister Geor ge Ball heeft een bezoek gebracht aan de Griekse premier Paraskivopoulos (rechts) om de kwestie Cuprus ook met hem te bespreken. Na afloop van de bespreking in Athene, werd deze foto gemaakt. Op zijn vroegst zal woensdag worden be gonnen met de terugzending naar Groot- Brittannië van 1200 Britse vrouwen en kin deren behorende tot Britse militaire en burger-gezinnen. Het officiële motief is dat hun terugkeer de legeradministratie, die toch al zo zwaar is belast wegens de on betrouwbaarheid van de Cyprische ar beidskrachten, zal verlichten. Gedurende het weekeinde hebben Grieks Cyprioten zich meester gemaakt van drie leden van de Britse militaire politie beho rende tot de Britse militaire basis Na een Brits protest bij aartsbisschop Makarios werden zij in vrijheid gesteld. Hun ver dwijning zou, zo beweert men van Cy prische zijde, op een „misverstand van persoonlijke aard" hebben berust. In Londen duurden de gehele zaterdag en een deel van de zondag de Brits-Ameri kaanse topbesprekingen voort. Na afloop daarvan is de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, George Ball naar Washington teruggekeerd. Hij verklaarde voor zijn vertrek dat er volledige over eenstemming tussen de Britse en Ameri kaanse regeringen bestaat. Ook de Cypri sche minister van Buitenlandse Zaken, Ky- prianou, op doorreis naar New York in Londen, nam aan de besprekingen deel. Het Britse dramatische besluit om de hulp van de Veiligheidsraad in te roepen had de bedoeling om president Makarios een stap voor te zijn en hem het voordeel te ontnemen van een eigen beroep op de Veiligheidsraad. Het Britse initiatief be heerst de situatie. Londen en Washington achten Makarios verantwoordelijk voor de achteruitgang van de toestand op Cyprus. Groot Brittannië zal een resolutie indie nen waarin de raad verzocht wordt zijn zegen te geven aan het vredesleger voor Cyprus en een neutrale bemiddelaar, on der wiens leiding het conflict zal moeten worden opgelost. Londen gelooft dat de raad de voorkeur zal geven aan deze reso lutie boven het anti-Turks getinte beroep van Makarios. Groot-Brittannië en de Ver enigde Stateh willen echter geenszins dat de Verenigde Naties zelf de leiding van de vredesoperatie op zich nemen. Zij mo gen alleen als paraplui dienen. Het Britse besluit zich tot de Veiligheids raad te wenden, werd genomen na een con ferentie tussen Ball, de Britse minister Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I Tj T Tj Tj^ I 1 T Verschijnt dagelijks heh op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I III I V J I V J j, M I V A III Abonnement per week 75 cent, pei kwartaal Telef adm. 5437, chei bezorging tot 7 u. 7519. Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau. ^JJcent. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. 1 J Giro-rekemng IJ muider Courant no 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Karamanlis 132, de communistische gezin de EDA 28 en de vooruitstrevende partij twee zetels. Doordat Papandreou dertien zetels tekort kwam om een alleen op zijn partij steu nende regering te kunnen vormen, zou hij daarvoor afhankelijk zijn geweest van d« communisten, of moest hij met de Natio nale Radicale Unie in zee gaan. Ondanks verzet van de andere partijen wist hij nieuwe verkiezingen door te drij ven, die hem thans een werkbare meer derheid hebben opgeleverd. Zijn voor naamste winst kwam van het platteland waar de boeren hem in groten getale hun vertrouwen schonken. Voordat Papandreou aftrad nam hij het initiatief tot een aantal hervormingen die volgens vele waarnemers de oorzaak zijn geweest van zijn huidige overwinning. In zijn vijftig regeringsdagen maakte hij het onderwijs geheel gratis, waardoor voor duizenden kinderen de laatste belemme ring voor voortgezet onderwijs werd opge heven. Hij stelde een moratorium in op de schulden van de boeren. Vooral dit laatste heeft hem volgens vele Grieken de zege gebracht. De boeren vormen meer dan vijftig percent van de totale bevol king. Papandreou is in zijn loopbaan onder meer premier geweest van de regering in ballingschap tijdens de tweede wereldoor log. Hij was ook de eerste naoorlogse premier. 562ste STAATSLOTERIJ Eerste ljjst vierde klasse Hoofdprijzen ƒ5000 21694 1500 9967 f 1000 4145 8131 13019 20822 >400 1301 4361 6850 8659 8992 11155 11282 17975 21834 200 1211 1524 2549 2582 4206 4461 8237 9398 10221 10412 10652 11035 11036 11130 11785 13063 13714 13820 14307 14382 14527 14631 14875 15020 15063 16103 18585 20981 21038 21749 21851 21969 Membre: Intercoiffure Syndicat de la Haute Coiffure Francaise "i^nosit.aire officiel schoonheidspreparaten Onze gedipl. schoonheids specialistes geven u gaarne advies. \v|\ Ziijstraat 88 - Haarlem |lr Tel. 10083 - 17325 Niet de K.L.M. of de met haar samen werkende Venezolaanse luchtvaartmaat schappij VIASA, maar Pan American World Airways gaat in april de nieuwe luchtlijn New York-Aruba onderhouden. De regering der Nederlandse Antillen laat het kleine vliegveld uitbreiden tot een voor straalvliegtuigen geschikte luchtha ven. De gezaghebber van Aruba, de heer O. S. Henriquez, die op doorreis van Israel op Schiphol arriveerde, was verheugd over het besluit van de PANAM. „Ondanks her haald aandringen van onze kant hebben wij van de K.L.M. niets gehoord over der gelijke plannen". Evenals vroeger blijft de K.L.M. voorlo pig alleen de korte verbinding tussen Cu rasao en Aruba onderhouden met twee kleine Convair-340 machines. De VIASA, die voor de K.L.M. de meeste luchtlijnen in het Caraibische gebied onderhoudt met grote straal toestellen, vliegt niet op Aruba en gaat dit voorlopig ook niet doen. Twee Ethiopische soldaten hebben zich met een machinegeweer inge graven langs de grens tussen Ethiopië en Somaliland. Vanmorgen heeft ijzel het verkeer in de drie noordelijke provincies volkomen lam gelegd. Op de wegen vormde zich een dik ke laag ijs. Busondernemingen moesten omstreeks tien uur de diensten staken. Zandstrooi-auto's hadden zelf zoveel last van de gladheid, dat ze slechts met moei te op de weg konden blijven. De gladheid bestrijding kwam daarvoor slechts lang zaam op gang. Ook in Twente en de Achterhoek kwamen zeer veel gladde we gen voor. WENEN (AP). Prinses Irene wordt vandaag in de Oostenrijkse wintersport plaats Kitzbühel verwacht voor een ski vakantie. Zij zal logeren in de villa van graaf Münster, een in Oostenrijk geboren Britse onderdaan. De plaatselijke autoriteiten hébben ver klaard dat de prinses wenst dat haar verblijf in Kitzbühel „zo ongestoord mo gelijk zal verlopen". Zoals bekend is had de prinses oorspronkelijk met haar ouders en zusters de winterspelen in Innsbruck willen .bijwonen. ATHENE (AP). De bejaarde staats man George Papandreou heeft zijn Cen trum-Unie zondag naar een verbluffende stembuszege gevoerd. In deze tijd van crisis rondom Cyprus zal hij zijn land met vaste hand kunnen leiden. De 76 jaar oude Papandreou en zijn gematigde partij zijn zeker van een ab solute meerderheid in het parlement, dat eens in de vier jaar gekozen wordt. De stand van de stemmen in 11.534 van de in totaal 11.581 stembureaus was: Centrum Unie 2.369.658; ERE (Nationaal- Radicale Unie) 1.572.043; EDA (Unie van Democratisch Links) 538.743. De rest van de stemmen ging naar splinterpartijen. De Centrum-Unie heeft tenminste dertig zetels winst behaald. Dit is gegaan ten koste van de conservatieve Nationale Ra dicale Unie, die in het oude parlement 132 zetels bezette en volgens de voorlopige berekeningen thans niet meer dan 110 ze tels haalde. De Verenigde Linkse Democraten, een groep die wordt beschouwd als dekman tel voor de verboden communistische par tij, kreeg twintig zetels tegen achtentwin tig bij de vorige verkiezingen, die verle den jaar november werden gehouden. Ook toen behaalde de partij van Papan dreou een overwinning op de toenmalige regeringspartij, de door Karamanlis gelei de Nationale Radicale Unie. De partij van Papandreou verwierf daarbij 138, die van

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1