„Prinses Irene moet buiten Nederland gaan trouwen" AGENDA 3 Straks geen spreeuwen meer in Amsterdams Centraal Station Zuidpool-expeditie heeft oude basis teruggevonden HUMPIETUMPIE POLLE, PELLI EN PINGO Kort en bondig TRESLONG Stichting voor zuivelhulp aan ontwikelingslanden Surinaamse minister plotseling overleden Kerkbanken op de rijksweg In Etten verhuisde een huis Gebouwen zijn in redelijke staat Voetstuk gevonden van Romeins beeld Dr. Lefèvre bezoekt mr. Marijnen Gedetineerde krijgt geen verlof meer Zes doden in het verkeer Om het vriespunt Werkgever legt twee werknemers huisarrest op Mariaheide is nog niet tevreden MAANDAG 17 FEBRUARI 1964 2 Protestants Nederland telegrafeert: HILLEGOM Haarlem Kerkelijk nieuws V eisen-IJ muiden Beverwijk Examens VLU6, PAP66AAI, t>6 8I666T45S ZITTBN IN I pon,es appelboom! POLLS HAP ONS «yeu eetsiS M06SN Z6666N PAT BR SSN ALARM- B6L IN PB 800M HING! SS WI3-P. Kinderzegelactie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiin De vereniging Protestants Nederland heeft in een tweetal telegrammen, respec tievelijk aan de koningin en aan de mi nister-president, erop aangedrongen dat het huwelijk van prinses Irene met don Carlos buiten Nederland wordt voltrokken. In het telegram aan de koningin vraagt de vereniging bovendien al het mogelijke te willen doen om een dreigende verdere verwijdering tussen het koninklijk huis en brede lagen van het Nederlandse volk te voorkomen. De telegramman stellen, dat het huis Bourbon Parma en de Carlistische bewe ging waaraan dit huis leiding geeft reli gieuze opvattingen vertegenwoordigen die rechtstreeks in strijd zijn met het geloof en de idealen van geestelijke vrijheid en verdraagzaamheid, in naam waarvan onze natie onder leiding van Oranje zijn zelf standig volksbestaan op Spaanse tyrannie en Roomse inquisitie heeft bevochten. De vereniging Protestants Nederland vindt, dat genoemde religieuze opvattin gen door het huis Bourbon-Parma en de Carlistische beweging waaraan het leiding geeft in onverbrekelijk verband worden gezien met een .politiek en sociaal reac tionair streven, dat in flagrante strijd is met de vrijheidslievende denkbeelden van de overgrote meerderheid van het Neder landse volk. In het telegram aan de minister-presi dent wordt de vrees uitgesproken, dat ge heel in de lijn van de reeds door haar beoefende propaganda met het voorgeno men huwelijk, ook de huwelijkssluiting door de Carlistische beweging met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid mis bruikt zal worden ter bevordering van haar idealen en denkbeelden." Uitgebreide SPUSKAART onb.KIPETEN S6?° dagelijks DINER_en SOIREÉ. DANSANTE reS-.O2520.53H7 In het telegram aan de koningin zegt de vereniging Protestants Nederland het te betreuren, dat prinses Irene niet alleen de reformatorische belijdenis heeft verlaten, maar tevens, onder voorgeven in oecume- nisch-christelijke lijn te handelen (aanvan kelijk geheim) zich heeft gevoegd bij een rooms-katholicisme dat van enige toenade ring tot het christelijk geloof naar refor matorisch belijden wel het verst verwij derd is. De bestuurscommissie internationale sa menwerking van het produktschap voor zuivel heeft voorgesteld een stichting in het leven te roepen, die het verlenen van hulp aan ontwikkelingslanden door middel van projecten op het gebied van produk- tie, verwerking en distributie van melk en melk- en zuivelprodukten in die landen kan bevorderen. Deze vorm van hulpverlening, zo meent de commissie, kan de economische ont wikkeling der betrokken landen stimuleren terwijl zij anderzijds en hier moet een en ander op lange termijn worden bezien afzetgebieden voor melk- en zuivelpro dukten zal kunnen openen. Zij herinnert eraan dat Denemarken en Amerika reeds soortgelijke activiteiten ten toon spreiden. De verwezenlijking en exploitatie van door de stichting ter hand genomen pro jecten Zal niet door de stichting zelf die nen te geschieden, zo meent de commissie. In het stichtingsbestuur zullen het pro duktschap en het bedrijfsleven vertegen woordigd moeten zijn en er wordt van uit gegaan dat de stichting zeker in haar aan loopperiode op velerlei gebied de steun van het produktschap zal genieten. In eerste aanleg wil de commissie niet verder gaan dan het benoemen van een directeur, die de mogelijkheden zal moe ten onderzoeken om in de ontwikkelings landen te komen tot de door haar bedoel de projecten. Woensdag zal het bestuur van het produktschap zich over het voor stel der commissie uitspreken. De Surinaamse minister van Justitie en Politie, tevens vice-minister-president, dr. R. Rambaran Mishre, is zaterdagmid dag in Paramaribo plotseling overleden. De heer Rambaran Mishre was 48 jaar. Hij was in 1955 in Utrecht gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. In het vorige Surinaamse kabinet-Ema- nuels beheerde hij de portefeuille van Landbouw, Veeteelt en Visserij. In het te genwoordig kabinet-Pengel was hij minis ter van Justitie en Politie, tevens vice- minister-1 president. Hij is vijf achtereen volgende jaren minister geweest. Gebruikers van rijksweg 63 (Eindho- ven-Tilburg) hebben gisteren in Moerges tel wel een beetje vreemd opgekeken toen ze plotseling geconfronteerd werden met een hele lading kerkbanken op de weg. Het was echt niet de bedoeling van de inwoners van Moergestel om een kerk dienst te gaan houden in de openlucht. Een chauffeur, die de lading van Meer- veldhoven naar Tilburg had moeten ver voeren, was onderweg zijn banken verlo ren Het toegestane gewicht van de vracht wagen bedroeg 1800 kilo., de wagen was geladen met 2700 kilo. Bij een plotselinge remmanoeuvre be landden die kilo's banken in Moergestel op de weg, een enorme chaos veroorzakend. Pas na twee uur was de rijbaan weer vrij. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: De Haagse Comedie met „Horen en zien" van Peter Schaffer. Regie: Broes Hartman en Eric van Ingen. Concertgebouw, dinsdag 20.15 u.: Con cert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Soliste: Annie Fischer, piano. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Alle man", a.l. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: „Dédé de .havenmeid", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Verraad op Montmartre", 18 j, Luxor, 14. 19 en 21.15 u.: „De Christine Keeler-story", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Requiem voor een zwaargewicht", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.30 u.: „Geen tijd voor tranen", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De sensatio nele ontsnapping", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Arsène Lupin contra Arsène Lupin", 14 j. Monopole (Zandvoort). 20 u.: „The West Side Story". 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 uur en zon- en feest dagen van 13-17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein) Tentoonstelling van tekeningen van Hans Mulder. Dagelijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. Tot 29 februari, 's Zaterdags en zondags van 10-18 uur en van 20-21 uur. Dagelijks grammofoonplatenconcert van 21-22 uur Hay dn. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling „Hedendaagse Engelse typografie en boe ken". Tot 8 maart. Dagelijks van 10-17 u. en 's zondags van 13-17 u Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3)Tentoonstelling „5 tot 500". Dagelijks geopend van 10-20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Woonhuis Van Looy (ingang KI. Hout weg 103): Geopend donderdags van 10- 12,30 en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Museum Huis Van Looy (Kleine Hout weg 103, ingang Kamperlaan): Expositie „Goed Handwerk". Dinsdag van 14-17 en 19-21 u„ woensdag 19-21 u., donderdag 10-16 uur. Teylers Museum (Spaarne 16) Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11—15 uur en de eerste zondag van de maand van 1315 u. Kunstzaal „Barteljoris" (Barteljorisstraat 32): tekeningen en etsen van Jos Jansen en Joop van Meel. Geopend op maandag van 13-18 er, dinsdag tot en met zaterdag van 9-18 u. Tot en met 29 februari. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam vest. Cabaret ,,'t Is Zonde", door Frans en Fiet Koster, Carry Tesfen, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano). Dage lijks geopend (behalve maandag) van 20 u. afCabaret van 21-23.15 uur. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 14 februari). Evang. Luth. Kerk Drietal te Doesburg-Doetinchem: G. W. van Dunnewold, prop. te Aalten; C. Pel te Amsterdam en dr. C. H. Lindijer te Rotterdam. Bedankt voor Bierum: D. de Heer te Drachtstercompagnie. MAANDAG 17 FEBRUARI City, 20 u.: „Wedren met de ooievaar" Stadsschouwburg, geen bioscoopvoor stelling. Beverwijk, Grote Kerk, 20 u.: Concert Hervormd Kerkkoor met solisten. Pleter Vermeuienmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 18 FEBRUARI City, 20 u.: „Wedren met de ooievaar' Stadsschouwburg, 20 u.: „En eeuwig zingen de bossen". Cultureel Centrum, 14 u.: Jaarvergade ring Ned. Ver. van Huisvrouwen, met handwerktentoonstelling. Expositiezaal, Heidtstraat, 19 tot 21 u. Tentoonstelling „Felison". Paviljoen „Schoonenberg", 19.30 uur Start puzzelrit „De Rijmonders". Petrazaal. Spaarnestraat, 20 uur: ds. A. Dondorp spreekt voor Ned. Chr. Vrouwen bond. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u. filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21 uur; wftk- centrum „De Duinpan", Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur (ook voor r.-k. biblio theek). R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 uur. MAANDAG 17 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De zedelozen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: man". W.B. Theater, 20 uur: „Terreur op de Trollenberg''. „Alle DINSDAG 18 FEBRUARI De Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: zedelozen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Alle man". In de Noord-Brabantse gemeente Etten is een zes jaar oud woonhuis met een in houd van 500 kubieke meter en een ge wicht van 200 ton in enkele uren over een afstand van 22 meter verplaatst Het huls was een sta-in-de-weg bij de aanleg van een nieuw weggedeelte. Het huis was van de fundering losgemaakt en op zware sta len balken geplaatst. Met een „snelheid' van 2 mm per seconde werden deze over hardhouten glijders naar de plaats getrok ken, waar een nieuwe fundering voor het huis was gelegd. De gehele operatie duurde zes uren. (Van onze redacteur in Amsterdam) Alle openingen in de overkapping van het Centraal - Station te Amsterdam zullen met plastic netten worden dichtgemaakt in de strijd tegen de spreeuwen die reeds jaren duurt. Tot dit omvangrijke karwei is besloten nadat de NS tal van deskundi gen had geraadpleegd. De werkzaamhe den zullen ongeveer een half jaar in be slag nemen. In het najaar hoopt men van de spreeuwenplaag te zijn verlost. De enorme overkapping van het station is sinds jaren een gezochte verblijfplaats voor duizenden spreeuwen. Aanvankelijk bleven de vogels boven het slechts voor goederenverkeer in gebruik zijnde zesde perron. Sinds enige tijd echter heeft de kolonie zich verplaatst naar de kap boven het tweede perron, dat het drukste reizi gersverkeer van het hele station heeft. Iedere dag vallen minstens duizend uit werpselen van spreeuwen omlaag waar door men genoodzaakt is een speciale schoonmaakploeg voor dit perron aan te stellen. Erger is dat zich dagelijks reizi gers komer. beklagen over het bevuilen van kleding. De vaste reizigers, die al weten wat hen boven het hoofd hangt, zoe ken doorgaans een plaatsje in de koffie kamers of onder luifeltjes in afwachting van de trein. In samenwerking met de afdeling be planting van de gemeente Amsterdam, die meer ervaring heeft met het verjagen van spreeuwen, is onlangs besloten om via de omroepinstallaties van het station de zo genaamde angstschreeuw te produceren „Wij hebben dit gedaan op tijden dat er geen reizigers waren," aldus de stations chef. „Dit is zo'n afgrijselijk geluid dat je niet alleen de vogels maar ook de men sen op de vlucht doet slaan. Na een paar keer waren de spreeuwen er echter aan gewend en tenslotte bleven ze zelfs op de luidsprekers zitten, als het gekrijs door het station snerpte." Op advies van ornithologen is onlangs bij wijze van proef een aantal gaten in de overkapping met kippengaas afge schermd. De resultaten waren van dien aard dat nu is besloten alle gaten dicht te maken. Hierbij wordt de voorkeur ge geven aan plastic netten omdat de be weeglijkheid hiervan de vogels extra zal afschrikken. In het Middenlimburgse Baexem is een voetstuk gevonden van een Romeins beeld, dat volgens archeologen stamt uit de tweede of derde eeuw na Christus. Op het voetstuk is de plaatsnaam Keulen gegra veerd. Volgens de rijksdienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek is in Nederland nog niet eerder een dergelijke vondst gedaan. Regelmatig geeft de Limburgse Maas vallei archeologisch interessante geheimen prijs. De belangrijkste van de laatste ja ren zijn wel de schedel van de mens van Roermond, het altaar van de godin Rurae en de overblijfselen van de buitenverblij ven, die officieren van het roemruchte tiende leger der Romeinen langs de Maas hadden gebouwd. Het legioen had zijn hoofdkwartier in Nijmegen. De Belgisch-Nederlandse Zuidpool expeditie heeft op de Koning Boudewijn- Dasis in Antarctica de gebouwen van de vorige expeditie in redelijke staat terug gevonden. Eén ervan, het grote geboüw De Coene, dat in 1960 werd opgericht, was nog zo goed bruikbaar, dat de ploeg die was belast met de oprichting van het nieuwe kampement er zijn intrek in heeft genomen. Zelfs accumulatorbatterijen van de vorige expeditie werden in goede staat en gereed voor gebruik terugge vonden. „Niet zonder ontroering" seinde expedi tieleider Luc Cabes naar de thuisbasis in Antwerpen, „betraden de vroegere over winteraars de sedert februari 1961 verla ten gebouwen." Drie jaren van arctisch klimatologisch geweld hadden ze wel aangetast, maar niet omver kunnen werpen. Dichtgepakt in sneeuw en ijs, maar goed bereikbaar bij een milde najaarstemperatuur van slechts vier graden onder nul, werd de oude basis ontdekt op drie uur gaans van De directie van de strafgevangenis te s-Gravenhage wil niet het risico lopen dat een 28-jarige gedetineerde uit Venlo andermaal de vlucht zou kunnen nemen. Dit was het antwoord op een telefonisch verzoek van de moeder van de gedetineer de, toen zij zaterdag mededeelde dat haar zoon voor de vierde maal vader was ge worden. Verleden jaar had hij reeds toestem ming gekregen om zijn vrouw te bezoeken toen zij was bevallen. Op drie januari van dit jaar schond hij echter het vertrouwen, toen hij toestemming had ge kregen in een dodenkapel in Venlo af scheid te nemen van zijn aldaar opgebaar de pleegvader. Hij ging er toen vandoor, dook enkele dagen onder en meldde zich daarna vrijwillig terug. de baai waar de Deense ijsbreker „Mag- ga Dan" ligplaats had gekozen. Tot dusver verloopt de expeditie zeer voorspoedig. Vier dagen eerder dan was verwacht werd de kust van het Zuidpool gebied bereikt. Hoewel het ijs zeer dicht was heeft de „Magga Dan" voor de over steek van Kaapstad naar de Antarctische kust slechts acht dagen nodig gehad. Op zondag 19 januari 's middag om vier uur werd het schip in de baai Koning Leopold III tussen de ijsvelden stilgelegd. Terstond vertrok de kleine tractor „Mus- keg" op een eerste verkenning. Daar het ijs in de onmiddellijke nabijheid niet be trouwbaar bleek verzocht ir. Cabes de ka pitein van de „Magga Dan" zijn schip nog verder de baai in te loodsen. Op maandag 20 en dinsdag 21 januari werd deze moeilijke manoeuvre uitge voerd. Op 22 januari begon het lossen van het schip en maakten alle veertien expedi tieleden een keer de tocht naar de Koning Boudewijnbasis. Het schip moest intussen enkele malen worden verhaald om afdrij vende ijsbergen te ontwijken. Op 27 januari is het bouwen van de nieuwe basis aangevangen met de oprich ting van de krachtcentrale, waarin de electriciteitsgenerators werden geplaatst, die de mannen gedurende hun barre over wintering van electriciteit en warmte zul len voorzien. Het uitvoerige telegram, dat in Antwer pen binnen kwam en dezer dagen de fa milie van de vier Nederlanders onder de expeditieleden bereikte, wordt besloten met de mededeling: „Allen zijn vermoeid, maar in uitstekende gezondheid. De mo raal is voortreffelijk." De ijsbreker „Mag ga Dan" heeft inmiddels de Koning Leo pold baai verlaten en is op de terugweg naar Kaapstad. Leiden. Doctoraal Engels: mevr. A. H. HofstedeNeervoort (Den Haag). Docto raal klassieke talen en letterkunde: mej C. B. S. Cuypers (Leiden). Groningen. Bevorderd tot arts: F. Buis en P. P. C. J. van Groeningen (Groningen). De Belgische eerste minister dr. Th. Le fèvre heeft zaterdag een bezoek gebracht aan zijn ambtgenoot mr. V. G. M. Ma rijnen. De ministers hebben onder meer van gedachten gewisseld over het kruisantenne object. Dit project voorziet in de bouw van een radiotelescoop voor onderzoek op alle terreinen van de radio-astronomie. De radio-telescoop zal bestaan uit twee loodrecht op elkaar staande armen van anderhalve kilometer lengte. Op de ene arm zouden 38 radiospiegels van dertig meter middellijn komen, op de andere 65. 10-11. Weet je, wat ik kom doen? zei Humpietumpie. Ik kom jou halen, voor een tochtje in mijn vliegtuigje! Wit je dat? Maar.maar ik ben ziek! zei Bert- je. Enneik ben toch veel te groot, om in je vliegtuigje te kunnen? Humptietumpie lachte. Daar weet ik wel iets op, zei hij "Wacht maar eens even! Hij ging terug naar z'n vliegtuigje haalde daar een doosje uit en Afscheid. Donderdag 20 februari gaat de heer B. J. v. d. Putten, werkman 1ste klasse in algemene dienst bij de Gemeente Gas-, Duinwater- en Elektriciteitsbedrij ven in Heemstede wegens het bereiken de pensioengerechtigde leeftijd de dienst verlaten. Om vier uur 's middags is er in restaurant Groenendaal een of ficiële afscheidsreceptie. Jaarvergadering. De buurtvereniging Overveen houdt op dinsdagavond 25 febr. haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in huize Bloemenheuvel. Onder meer zul len bestuursverkiezingen worden gehou den. Ongeluk op bouwwerk. In een flat gebouw in aanbouw aan de Zomerweg in Haarlem-Oost is gistermiddag een 54- jarige betonwerker uit Haarlem van de derde verdieping in het trapgat gevallen. Hij kwam terecht op de onderliggende etage. Met hoofdwonden en een hersen schudding is de man naar het ziekenhuis gebracht. Gouden erepenning. In de aula van Teylers Stichting te Haarlem zal op zater dagmiddag 29 februari om drie uur de Gouden Erepenning van Teylers Godge leerd Genootschap worden uitgereikt aan dr. C. H. Lindijer uit Rotterdam, die deze penning zal ontvangen als bekroning van zijn antwoord op een prijsvraag be treffende een onderzoek van de gegevens over de sacramenten in het Vierde Evan gelie. Huisvesting. De Nederlandse Vrijge- zellenbond zal wegens de zijns inzien be staande discriminatie van ongehuwden onder zijn 1150 Amsterdamse leden een enquête houden om te weten te komen welke wensen op het gebied van de huis vesting bij de vrijgezellen bestaan. De discriminatie van de ongehuwden is naar de mening van de bond te vinden in de zware belastingdruk en in de woningtoe- wijzingspolitiek. Amerikanen hier op school. Een zes tigtal Amerikaanse jongens en meisjes zal in juli en augustus met het dagelijkse leven in ons land kennis maken. Twintig van hen zullen in het nieuwe schooljaar lessen volgen aan Nederlandse middelbare scholen. De organisatie berust bij de American Field Service (Moreelsestraat 10, Amsterdam-Zuid), die zoekt naar gezinnen, die voor enige tijd een Amerikaanse huis genoot gastvrijheid willen verlenen. De verkoop van zegels en kaarten tijdens de „Kinderzegelactie 1963" in Velsen bracht in totaal op 43.400,19. tegen 39.535,80 in het jaar daarvoor. Zaterdagmiddag om half een is station Meerlo-Tienray (L.) het vierjarig meisje Elvera Vervoort bij het passeren van twee treinert door een der treinen aam gereden. Zij was op slag dood. Het kind was het dochtertje van de chef van dit station. Omstreeks vijf uur is zaterdagmiddag de heer T. de Bos uit Doorwerth met zijn auto op de Koninginnelaan te Heelsum te gen een boom gebotst. Bij deze botsing vloog zijn kindje van acht maanden, dat bij zijn vrouw op schoot zat, door de voor ruit. Het was op slag dood. Toen de 75-jarige wielrijder G. Pieper uit Haaksbergen gisteren plotseling in zijn woonplaats de weg overstak, werd hij aangereden door een station-car. Zwaar gewond werd hij naar het r.k. ziekenhuis in Enschede gebracht, waar hij aan de ge volgen van zijn verwondingen is overle den. In de nacht van zaterdag op zondag is de 25-jarige ongehuwde R. H. Liezen, wo nend in Hamingen gemeente Staphorst, in de Schiphorst (gem. De Wijk) met zijn personenauto tegen een boom gereden en dodelijk verongelukt. Zaterdagavond is de zestienjarige Arie de Braai uit Bosser tengevolge van een bromfietsbotsing in Enschede om het le ven gekomen. Arie zat achter op 'n brom fiets, die door een veertienjarig vriendje werd bestuurd, toen deze op een kruispunt in botsing kwam met een andere brom fiets. Zaterdagmiddag is de zestigjarige R. Fernhout uit Bussum bij Vianen met zijn auto in het (Vlerwedekanaal gereden en verdronken. Twee werknemers van een woninginrich ting in Wormerveer, die per 1 april ont slag hebben gevraagd, zijn door hun werk gever naar huis gezonden met de ver plichting binnenshuis te blijven, zolang er nog van een dienstverband sprake is. Beiden namen eind januari ontslag om dat zij in Zaandam zelf een zaak voor woninginrichting wilden beginnen. Volgens de arbeidsovereenkomst gaat dit ontslag op 1 april in. Zij zijn op 1 februari door hun werkgever naar huis gestuurd, omdat er geen werk voor hen zou zijn Zij heb ben de stellige indruk dat hun de merk waardige verplichting om gedurende de werktijden binnenshuis te blijven is opge legd om te voorkomen, dat zij tijdens de opzegtermijn hun eigen zaak zullen voor bereiden. Gedeputeerde Staten van Noord-Bra-1 bant hebben de minister van Verkeer en Waterstaat voorgesteld in Mariaheide een| maximumsnelheid in te stellen van 70 kilo meter per uur. Zoals is bericht voeren I de 1200 inwoners van dit Brabantse kerk dorp een actie voor verbetering van de| verkeersveiligheid. De drukke provincia le weg loopt dwars door het dorp. De dor- I pelingen willen echter een snelheidsbeper king tot 50 km per uur. Gedeputeerde Staten hebben reeds het verzoek tot instel ling van een inhaalverbod ingewilligd. I Mariaheide zou echter alleen gebaat zijn met omlegging van de provinciale weg langs het dorp. op het Het K.N.M.I. deelt mee: Óns land blijft in het overgangsgebied tussen de winterkou in Noord-, Midden- en Oost-Europa en het zachtere weer boven Zuidwest-Europa. Een depressie, die giste ren boven de Golf van Biscaye lag, trekt nu door het overgangsgebied in de richting van Noordwest-Duitsland. Behalve regen veroorzaakte de storing in ons land ook ijzel en sneeuwval. Aan de voorkant van de storing drong zachtere lucht van Frankrijk tot West-Duitsland door, maar om de achterkant stroomt nu via de Noordzee en Engeland koudere lucht naar :e streken. De komende nacht zal de temperatuur in de kuststreken om het vriespunt schommelen. In het binnenland kan het kwik tot enkele graden onder nul dalen. Voor morgen overdag worden tem peraturen om of iets boven het vriespunt verwacht. Ook de komende 24 uur zal de storing nog enige neerslag brengen, plaatselijk in de vorm van sneeuw. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland Den Helder geheel bew. Ypenburg geheel bew. Vlissingen regen Eelde geheel bew. De Bilt geheel bew. Twente regen Eindhoven geheel bew. Z.-Limburg regen Helsinki zwaar bew. Stockholm sneeuw Oslo sneeuw Kopenhagen zwaar bew. Aberdeen sneeuw Londen regen Amsterdam geheel bew. Luxemburg regen Parijs regen Bordeaux zwaar bew. Grenoble geheel bew. Nice regen Berlijn geheel bew. Frankfort geheel bew. München mist Zurich geheel bew. Genève regen Locamo regen Wenen geheel bew. Innsbruck zwaar bew. Belgrado zwaar bew. Athene zwaar bew. Rome zwaar bew. Ajaccio regen Madrid zwaar bew. Mallorca licht bew. Lissabon motregen wind richting max. temp. min temp O 0 i no 1 i no 3 i O 0 2 no 2 1 O 1 1 O 3 1 OZO 4 2 no —7 —12 n —6 —10 n —9 —13 O 1 3 nnw 3 0 n 3 3 O 2 1 O 6 0 z 8 5 nw 9 6 zzw 16 10 n 13 7 O 0 4 ono 9 2 w.stil 0 9 nw 6 1 w.stil 9 3 w.stil 5 7 zo 1 2 w 13 1 zzo 6 0 n 16 9 zo 16 4 no 15 5 wzw 15 11 zw 14 4 wzw 17 17 Dinsdag 18 februari Zon op 7.52 uur, onder 17.57 Maan op 10.15 uur, onder uur. uur. Maanstanden 20 februari 27 februari 14.24 uur 13.39 uur eerste kwartier volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 17 februari Hoog Laag Hoog Laag water water 6.22 1.58 uur uur en en 18.37 14.23 Dinsdag 18 februari water 7.04 uur en 19.19 water 2.38 uur uur en en 15.02 uur. uur. uur. uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2