i Willy Brandt partijvoorzitter en leider van stembuscampagne r Gevecht om twaalf gezworenen in Ruby-proces begint vandaag Dr. Visser 't Hooft lid van de Moskouse kerkelijke academie WERELDNIEUWS Van dag tot dag Aspirant-bondskanselier belooft zowel gouden bergen als gouden medailles Nieuwe kandidaten voor het Elysée J. van Eibergen nu CNV-voorzitter Zeven verdachten in V aiontdam-proces ILO-statuten voor Zuid-Afrika herzien Romeinse modellen vrezen de koude Koningin-moeder Elizabeth thuis Jonge Tsjech naar Oostenrijk gevlucht MAANDAG 17 FEBRUARI 1964 '3 Coördinatie Elck wat wils Kennedy-imitator Herkent u ze? Op de Jury wordt geïsoleerd en zeer streng bewaakt Onovertroffen gastvrijheidvan de autoriteiten Christelijk vermaan voor ontwapeningsconferenties Vw De verrassende manoeuvre van de En gelse diplomatie in de kwestie-Cyprus is opnieuw een demonstratie van de uiterste wendbaarheid, die de Britten zich eigen hebben gemaakt in hun jarenlange ervaring op het gebied van internationale crises. Zij hebben nu de wanhopige sprongen van de kat in het nauw, Makarios, hun chaotise- rend effect ontnomen door de Veiligheids raad op de Cyprus-crisis te attenderen onder een andere formule, dan waarmee de intrigante aartsbisschop gedreigd had. Deze had namelijk de „Turkse dreiging" als uit gangspunt willen nemen. De Turkse re gering heeft uit erkentelijkheid voor deze Britse stap die haar behoedt voor uit schakeling van haar interventie ten gunste van haar landgenoten-minderheid op het eiland haar invasie afgelast. De vraag of de zeer moeilijke situatie door de Veiligheidsraad in een handom draai zal kunnen worden opgelost kan wel iswaar al dadelijk ontkennend worden be antwoord, maar het gevaar van een Turks- Grieks treffen op Cyprische slagvelden, dat Makarios heeft bevorderd, is hiermee in ieder geval voorlopig van de baan. De „nood van Mariaheide", zijnde een bijna zes jaar slepende procedure om een dwars door dit Brabantse dorp lopende verkeersweg wat veiliger te maken, is geen uniek geval. De verkeerswetgeving in ons land en haar uitvoering hebben dringend behoefte aan coördinatie, die het ingrijpen van bovenaf eenvoudiger en doeltreffender regelt. Wat Nederland no dig heeft, is een departementale „ver- keersdictator", die zijn „dictatuur in de goede zin" kan stellen inplaats van de versnippering en de chaos, waaraan het hele complex van verkeersregels en hun toepassing in ons land lijdt en waaraan jaarlijks tientallen slachtoffers te wijten zijn bóven het getal, dat door de „force majeure" van het toenemende snelver keer wordt weggemaaid. In een klein land als het onze is zulk een coördinatie al sinds oudsher op andere gebieden verwezenlijkt. Maar het verkeer is in dat opzicht een stiefkind gebleken. PARIJS (AP) In Frankrijk hebben zich zondag twee nieuwe kandidaten ge meld voor het presidentschap, waarover uiterlijk eind 1965 moet worden gestemd. Dan loopt de ambtstermijn van president De Gaulle af. Het zijn de voormalige radicaal-socialis tische afgevaardeigde Jean-Pau David, die namens de door hem opgericht Europese Liberale Partij wil meedingen, en kolonel Trinquier, de voorzitter van de vereniging van Fransen van Noord-Afrika en Overzee. Deze organisatie bestaat hoofdzakelijk uit gerepatrieerden uit Algerije. David werd in 1962 niet herkozen in de Nationale Vergadering. Hij is een over tuigd Europeaan. Hij is thans burgemees ter van de Parijse voorstad Mantes-les- Jolie. De algemene vergadering van het Chris telijk Nationaal Vakverbond heeft van daag m Utrecht de heer J. van Eibergen gekozen tot voorzitter van het verbond. Deze verkiezing geschiedde bij enkele kandidaatstelling van de verbondsraad (Van onze correspondent) BONN Willy Brandt is gisteren tot voorzitter van de Sociaal Democratische Partij Duitsland gekozen. Het buitengewo ne partijcongres in Bad-Godesberg gaf hem in feite alle teugels van de S.P.D. in de hand: de vijftigjarige Brandt zal ook kandidaat voor het bondskanseliers schap zijn en hij zal de S.P.D.-campagne voor de verkiezingen in 1965 leiden. De voorzitters-zetel van de in december overleden Erich Ollenhauer is dus weer bezet, het leiderschap van de honderdja rige partij, dat berust heeft bij zulke gro te en kleurige mannen als August Bebel en Kurt Schumacher is in handen gekomen van een moderne „persoonlijkheid" van de „glamourboy", die burgemeester van West-Berlijn is. Het partij-congres dat Brandt 320 van zijn 334 stemmen gunde koos. voor alle zekerheid als vice-voorzit- ters, met even overweldigende meerheid, twee grote politici die Brandt zo nodig on der de oksels kunnen pakken, Fritz Erler en Herbert Wehner. Niemand twijfelt er aan dat zowel Erler als Wehner onverge lijkbaar meer niveau en bekwaamheid heeft dan Brandt, maar zij zijn geen „Kanzler-materiaal". De briljante, harde, sarcastische Erler is niet voldoende gepo lijst voor het Westduitse politieke leven. Het spontane genie Wehner is commu nist geweest. Daarmee zijn zij uitgescha keld. Brandt heeft zich in vele Westduitse ogen weliswaar gecompromitteerd door zijn strijdbare ballingschap tijdens de nazi periode, maar het burgemeesterschap van de frontstad Berlijn is voor hem toch het opstapje naar het nationale niveau geble ken. Tegen 'n achtergrond' van dennegroen en rode anjers sprak Brandt gistermid dag na zijn verkiezing voor de gedelegeer den van de enige Duitse partij die niet door oud-nazi's is besmet en die hoopt in 1964 Duitslands grootste partij te worden. De S.P.D. belichaamt nog steeds een tra ditie van integer politiek fatsoen. Wat haar mankeert is de sleutel tot het politieke, voorstellingsvermogen van de welvaart- Duitsers. Daarom koos zij Brandt. En die kwam met een reeks beloften voor elk wat wils voor boeren, burgers en buitenlui. Een indruk van het soort van die beloften ver schafte zijn opmerking „dat het toch wel heel pijnlijk was dat de Westduitsers on gerust moesten zijn over het al of niet halen van gouden medailles in Inns bruck". Brandt is er nooit vies van geweest een krachtig nationalistisch akkoord aan te slaan. Waarvoor hij zich dan later, en privé, verontschuldigt met de opmerking: „Als ik het niet doe, doen anderen het die gevaarlijk zijn". Die nationale toon ge bruikt hij ook in de passages over de Duitse hereniging, al was de inhoud van zijn buitenlandse politieke voornemens (aan Kennedy ontleend) zeer redelijk. Brandt's bewondering voor Kennedy is voorlopig groter dan het succes van zijn pogingen om de Amerikaanse president te imiteren. Brandt spreekt slecht, of lie ver gezegd hij leest slecht, want hij moet midden in hoog emotionele passages meestal zijn tekst weer raadplegen. Ken- neky's ironie was puntig, bij Brandt is hij zwaar en niet vrij van pedante pose. De gloed die de eerste aan algemeenhe den wist te verlenen, ontbreekt bij de tweede en die wekt dan ook geen geest drift. En iedere keer als hij precieus zijn woorden op een goudschaaltje legt, blij ken ze niet zoveel te wegen. Wordt de S.P.D. bij de komende verkie zingen werkelijk het alternatief voor de C.D.U.? Brandt had daarover dit te zeg gen: „De coalitie tussen christen-demo craten en liberalen is geen natuurwet. De volgende regering zal niet zonder of tegen ons worden gevormd." Wehner's gedachte aan de grote coalitie C.D.U.-S.P.D. blijft dus bestaan. En Brandt mocht zeggen dat hij geen pro-formapre- sident wil zijn, hij heeft het alleen al met Berlijn zo druk, dat het leeuwedeel van het werk door Erler en Wehner gedaan zal moeten worden, twee mannen van een kaliber dat iedere Duitse regering zal sie ren. Nee, niet de Beatles op rijpere leef tijd, maar vijf vooraanstaande politici, door een Amerikaanse tekenaar ter afwisseling eens van Beatleskuiven voorzien. Het zijn, van links naar rechts president Johnson van Ameri ka, de Russische premier Nikita Kroesjtsjev, bondskanselier Erhard, Engelands Sir Alec Douglas Home en Frankrijks generaal De Gaulle. Het grapje zou kunnen bewijzen dat een staatsman wel zijn haren, maar nim mer zijn streken verliest. Willy Brandt hoort met tranen in de ogen de uitslag aan. De aanstelling geschiedde zondag met 320 stemmen voor en 9 tegen tijdens een vergade ring in Bad Godesberg. "1^.,.,1 Rookgewoonten U moet mij maar liever rustig laten be gaan en mij hoezeer ik uw medeleven ook op hoge prijs stel niet lastig val len met vragen hoe het met mij staat, of ik er al iets aan gedaan heb en welke resultaten het, tot nu toe, heeft. Ook voor uw raadgevingen ben ik u, in principe, uiterst dankbaar. Bijzonder zorgzaam en vriendelijk van u, maar ook wel een beet je bemoeizuchtig. Wat gaat het u eigen lijk aan? Ik bemoei mij toch ook niet met uw rookgewoonten? Ik steek mijn neut niet in andermans zaken. Op de honderden brieven die ik ontvan gen heb over het roken in 't algemeen en mijn roken in het bijzonder, kan ik niet iedereen persoonlijk antwoorden. Daarom zal ik nu, voor u allemaal, een kort ant woord geven omtrent mijn stand van za ken: Ik ben gedaald van 30 tot 10 een onmiddellijk na het opstaan; een na het ontbijt; een na de lunch (een broodje kaas); een na het avondmaal (hort d'oeuvre, kopje schildpad, stukje vis met sla, stukje vlees met groente, stukje vo gel of wildbraad met kompot, stukje taart, stukje kaas, mokka,friandises); een voor het slapen gaan. Dat zijn de principiële vijf. De overige vijf voor plotselinge ze nuwaanvallen; bij onderhandelingen met de directie van dit dagblad over salaris verhoging; bij onverwachte ontmoetingen met indrukwekkende dames. De volgende fase zal 8 zijn (wanneer de loononderhandelingen zijn geëindigd en de dames verstek laten gaan). Ik heb voor de 228ste maal in mijn le ven ernstig getracht op pijp en/of sigaar over te gaan. Het is voor de 228ste maal volledig mislukt, omdat ik pijp enlof si garen bepaald akelig vind. Maar laat u zich hierdoor niet ontmoedigen. Misschien vindt u ze wel lekker. Ik heb drie etmalen niet gerookt. Gevolgen: 1. 2 kilo aangekomen wegens honger naar suikergoed en marsepein; 2. één bonk zenuwen; 3. ongenoegen met de huisgenoten we gens uiterste prikkelbaarheid; 4. nog zwartgalliger kijk-op-alles dan ge woonlijk. Zo is de stand van zaken op het ogenblik. Valt u mij niet lastig; laat mij op m'n eentje vechten en voortmodderen. Op m'n negentigste hoop ik er helemaal af te zijn. Tegen die tijd zal ik u nader inlichten. Floris Flaneur MOSKOU (AFP) De Wereldraad van Kerken heeft verklaard, dat er een nieu we periode is aangebroken in de geschie denis van de oecumenische beweging. In een verklaring die te Moskou werd uit gegeven na afloop van de bijeenkomst van het bestuur van de raad in Odessa, wordt melding gemaakt van de aandacht van de rooms-katholieke kerk voor de oecumeni sche gedachte. Hieraan wordt echter toe gevoegd, dat alle kerken die in de wereld raad zijn verenigd gelijke rechten hebben. De Nederlandse secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. W. A. Visser 't Hooft, zei op een persconferentie in de Russische hoofdstad dat ook al kunnen eni ge kerken zoals de rooms-katholieke kerk niet aan het werk van de We reldraad deelnemen, de Wereldraad toch Vooraanstaande afgevaardigden spraken de hoop uit, dat het Vaticaan dit jaar enige toenadering tot de raad of enige van de aangesloten kerken zal zoeken. Op de conferentie in Odessa keurde het bestuur een verklaring over de godsdienst vrijheid goed, waarin onder andere wordt gezegd, dat deze vrijheid aan allen toe komt, „ongeacht of het atheïstisten zijn of aanhangers van een geloofsovertui ging". De voorzitter van het bestuur, dr. Frank lin Fry, verklaarde dat de Russische autoriteiten de deelnemers aan de confe rentie een „onovertroffen gastvrijheid" hadden geboden. Patriarch Aleksi van Moskou had de verzekering gegeven, dat zijn kerk graag haar rol in het werk van de Wereldraad wil spelen. Dr. Fry en dr. Visser 't Hooft zijn ge kozen als lid van de Moskouse kerkelij ke academie. Naar de secretaris-generaal heeft mee gedeeld, zal de volgende bijeenkomst van de bestuurscommissie in Nigeria worden gehouden. GENèVE (Reuter) De Wereldraad van Kerken meent dat de verschillende landen meer moeten samenwerken bij de voorbereiding tot de ontwapening en niet zozeer eenzijdige ontwapeningsplannen moeten indienen. Deze opvatting is neer gelegd in een verklaring, die is aange nomen door de internationale commsssie van de Wereldraad, die in Odessa bijeen is geweest. De regeringen, aldus de ver klaring, neigen ertoe te stellen dat een ontwapeningsplan alleen maar aanvaard baar is als het door hun vertegenwoordi gers is ingediend. Deze houding moet ech ter wijken voor een bereidheid om plan nen op hun verdiensten te waarderen en voor zinvolle onderhandelingen die kun nen leiden tot indiening van gezamenlij ke voorstellen. Men moet elke kans aan grijpen om van wedijver bij de bewape ning te komen tot samenwerking bij de ontwapening, aldus de mening van de Wereldraad. DALLAS (AFP/Reuter). In Dallas in de Amerikaanse staat Texas, begint de laatste fase van de voorbereiding voor het proces tegen de 52-jarige nacht clubeigenaar Jack Ruby, die er van wordt beschuldigd de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Harvey Oswald, te hebben doodgescho ten. Deze laatste fase is de aanwijzing van twaalf gezworenen. De verdediging meent dat er in Dallas geen twaalf onpartijdige juryleden te vin den zijn. Zij zal alles in het werk stellen om dit te bewijzen. Er zijn negenhonderd burgers van de stad volgens de wet „eigenaars van onroerend goed of gezins hoofden" opgeroepen. Tweehonderd van hen hebben al gevraagd niet in aan merking te hoeven komen. Van de overblijvende zevenhonderd zijn er 125 opgeroepen voor de eerste dag. Zij zullen eerst door het Openbaar Ministerie en vervolgens door de verdediging aan de tand worden gevoeld. Zo /al hun worden gevraagd of de gods dienst van de beklaagde voor hen meetelt, wat hun oordeel is over nachtclubeigena ren in het algemeen, wat zij denken van iemand die altijd met een revolver op zak loopt, hoe zij staan tegenover echtschei ding, wat zij vinden van iemand die na het aan de macht komen van Fidel Cas tro Cuba heeft bezocht, en dergelijke vra gen. Ook moet een toekomstig jurylid onder ede kunnen verklaren dat hij niet tegen de doodstraf is gekant. Al komt een aspi rant-jurylid heelhuids door dit spervuur van vragen, dan kan de aanklager of de verdediging hem nog zonder opgave van redenen afwijzen. Dit kan vijftien maal door elk van de partijen worden gedaan. In de andere gevallen kan iemand alleen op juridische gronden worden afgewezen. Zware tijd De twaalf personen die tenslotte waar dig worden bevonden voor het jurylid maatschap, gaan een zware tijd tegemoet. BELLUNO (AFP) De officier van Jus titie van Belluno in Italië heeft zeven personen in staat van beschuldiging ge steld voor de ramp met de Vaiontdam. Het zijn twee directeuren van de elektri citeitsmaatschappij, die de dam heeft ge bouwd en vijf hoge ambtenaren van het Italiaanse ministerie van Openbare Wer ken. De zeven worden beschuldigd van het „ongewild veroorzaken van een ongeluk, door nalatigheid en onvoorzichtigheid, hetgeen tot de dood of het verwonden van een groot aantal personen heeft geleid." Zodra zij zijn aangewezen worden zij ge ïsoleerd. In het gevangenisgebouw krijgen zij op de zevende verdieping ieder een cel van twee bij twee meter met een bed en een wastafel tot hun beschikking, waar zij voortdurend onder politietoezicht staan. - Voorts krijgen zij een gemeenschappe lijk vertrek van zes bij zes meter met twaalf stoelen en twee tafels, alsmede een apparaat om koffie te maken. Evenals hun „cellen" bevat dit vertrek geen raam. Zij zullen alleen het daglicht zien, als zij in een naburig restaurant gaan eten, als groep en uiteraard onder politiebewaking. Ook hun contacten met de buitenwereld via de post, dagbladen en de telefoon wor den streng gecensureerd. Radio en tele visie worden niet toegelaten en bezoek mogen zij niet ontvangen. De twaalf gezworenen mogen onder el kaar kaarten en domino spelen. Alcohol gebruik is verboden. Over het verloop van het proces mogen zij onderling niet van gedachten wisselen. Dit mag pas als hun aan het eind van het proces wordt ge vraagd, een gemeenschappelijk oordeel uit te spreken Het is mogelijk dat het proces een maand zal duren. Intussen heeft een van de vier verdedigers van Ruby zich terug getrokken, terwijl een andere advocaat ziek is en wellicht niet aan de keuze van de juryleden kan deelnemen. GENEVE (AFP) Het bestuur van de Internationale Arbeidsorganisatie heeft twee voorstellen tot wijziging van de sta tuten goedgekeurd. Deze zijn gerich* tegen de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika en moeten in juni worden goedgekeurd door de algemene vergadering van de ILO. De eerste wijziging, goedgekeurd met 32 tegen 14 stemmen bij twee onthoudin gen, opent de mogelijkheid tot verbod van deelneming aan het werk van de organisa tie als de Verenigde Naties tot de conclu sie komen dat een lid een politiek van ras sendiscriminatie, zoals apartheid, volgt. Tot de tegenstemmers behoorden acht re geringen, waaronder de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. De andere zes te genstemmen waren van werkgeversafge vaardigden. Zonder tegenstemmen werd het tweede wijzigingsvoorstel aanvaard, dat de ILO- conferentie elk lid kan uitstoten of schor sen, waaraan het lidmaatschap van de Verenigde Naties is ontnomen. In juni 1963 trokken 31 Afrikaanse en vijf Arabische delegaties zich terug van de algemene conferentie uit protest tegen de deelneming van Zuid-Afrika aan het werk. De Afrikaanse groep vindt dat de goed gekeurde maatregelen „miniem" zijn in verhouding tot de „omvSng der misdaden" als gevolg van de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek. Men stemde met de voor gestelde wijzigingen in, maar zal blijven i aandringen op uitstoting van Zuid-Afrika. ROME (AFP) „Wij zijn niet van plan, in Eva-kostuum te poseren, zolang niet wordt gezorgd voor betere verwarming," zo hebben de modellen van de tekenaca- damie in Rome met beslistheid gezegd. „Wij riskeren anders een longontsteking voor 650 lire per uur." De leerlingen, geschrokken omdat het hier een van de voornaamste onderdelen van hun studie betreft, hebben zich daarop tot de directeur gewend met het dringen de verzoek, verandering in de situatie te brengen. „Doe iets. Vervang die belachelijke elek trische kacheltjes door gas- of olieka chels", zo smeekten zij. De directeur is hierop tot dusver niet ingegaan. Volgens hem heeft de academie over dergelijke kachels beschikt, maar zijn ze, door de studenten naar het schijnt, on klaar gemaakt. De leerlingen moeten dus voorlopig nog „geklede" modellen teke nen, of hun verbeelding op volle kracht la ten werken. LONDEN (AP) Koningin-moeder Eli zabeth van Engeland heeft zondag het ziekenhuis verlaten, waarin zij vier fe bruari voor een spoedeisende blindedarm operatie opgenomen werd. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE WENEN (AP) Een jonge Tsjech heeft zich onder een Oostenrijkse bus gebonden en is onopgemerkt over de grens gevlucht. Toen ontdekte hij, dat hij de on genode reisgezel was geweest van een groepje Oostenrijkse communisten, die hem naar de controleposten aan de grens wilden terugbrengen. De Oostenrijkse autoritéiten hebben ver teld, dat vier leden van de groep hun metgezellen dit plan echter uit het hoofd hebben gepraat. Vervolgens gaf de groep de jonge vluch teling, een 21 jaar oude automonteur uit Bratislawa zelfs 60 schilling 6,50) zak geld. De Oostenrijkers waren communistische voormannen van een olieraffinaderij, die zaterdag een eendaags bezoek aan Bra tislawa brachten. De jonge Tsjech bond zich ongeveer vijf tien minuten voor het vertrek vast aan de achterbrug van de bus. De Oostenrijkse autoriteiten vertelden, dat de communis ten met de Tsjechische grenswacht grapjes gemaakt hadden over de mogelijk heid een' verstekeling mee te nemen. J Hand. Een marine-officier in Ecuador gaat goed vooruit met de nieuwe hand, die hem is aangenaaid toen hij de zijne bij een ongeluk verloren had. Na een ope ratie die elf uur duurde, was hij in het bezit gekomen van een hand van een patiënt die juist in het ziekenhuis ge storven was. Mondain. De Newyorkse politie heeft een organisatie van dure callgirls opgerold en beslag gelegd op lijsten met namen en adressen van ongeveer tweehonderd cliënten, onder wie politici, sportlieden, zakenlieden en personen uit de „mon daine" kringen. IJsbreker. De Russische kernijsbreker Le nin heeft 92.000 kilometer afgelegd op zesendertig kilogram uranium. Dat meldt het Russische persbureau Tass. Bom. Door een ontploffing in een Ame rikaanse bioscoop in Saigon zijn zondag twee Amerikanen gedood en 34 gewond. Van de gewonden moesten er zeven in een ziekenhuis worden opgenomen. Busramp. Een vrachtwagen, die met veer tig kinderen op weg was naar een feest in Rawalpindi in Pakistan, is geslipt en in de rivier de Jhelum gereden. 26 kin deren kwamen om het leven. Rode Kruis. Het Westduitse Rode Kruis heeft met spoed medicamenten ter waar de van 220 mark naar de Poolse plaats Hirschberg gezonden voor een levensge vaarlijk zieke vrouw van 74 jaar. Het middel, dat in Polen niet te krijgen is, werd per lijnvliegtuig van Hannover via Berlijn naar Warschau gezonden en van daar met een speciaal vliegtuig naar Hirschberg. Vlucht. Zes Amerikaanse supersonisch» bommenwerpers van het type F-105 heb ben voor de eerste maal een vlucht zon der tussenlanding gemaakt van het eiland Guam in de Stille Oceaan naar Nieuw-Zeeland, 'n afstand van 7200 kilo meter. Ze legden die afstand af in zeven uur en drie kwartier. Tweemaal namen de toestellen tijdens de vlucht nieuwe brandstof in. Branden. Vijf kinderen zijn omgekomen bij een brand in een huis in Baltimore. Hun moeder en vijf andere kinderen sprongen uit een raam van de tweede verdieping en werden gered In Cleve land, in de Amerikaanse staat Ohio, verbrandde een moeder met haar vier kinderen. De vader ontsnapte door uit een raam op de tweede verdieping te springen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3