Armoede eindigt in Amerika bij een inkomen van 3000 dollar En dan horen eigen huis en auto er meestal nog bij .1 V e I Eenzaamste man in Bonn iheet nu Gerhard Schroder Mant Vrijheid duurde twee minuten Hij wil Duitsland sterke positie geven Invalide omgekomen in brandend huis Haven van Deventer met olie bedekt GEPLUKT UIT ONZE NEDERLANDSE HOF MAANDAG 17 FEBRUARI 1964 4 En Europa? garantie Kerkelijk nieuws Kort nieuws de universiteit van Michigan toonde aan Belletje trekken ip.vfaf Sk W- 1 Veroverend fris... after shave lotion Voor zijn broer de eel in Deken Drop Perfect Beatles V oeding Concert Handen vrij Cafés W aarheen? (Van onze correspondent) I dat 40 percent van alle gezinnen, die min der dan 3000 dollar inkomen hadden, een WASHINGTON. Sinds president auto bezat, een derde deel van deze auto's Johnson de oorlog heeft verklaard aan was nieuw gekocht, de anderen hadden nrmnerle ie men hier man dehatteren zich alleen een tweedehands-wagen kunnen de armoede is men hier gaan üeoatteren ianschaffen Eveneens bleek in hetzelfde over de vraag wat men in dit rijkste van onderzoek, dat bijna de helft van de ge- alle landen nu eigenlijk onder armoede zinnen wier inkomen tussen de 2000 en 3000 moet verstaan. Het gaat er maar om dollar lag een eigen huis bewoonde. Bijna welke maatstaf men wil aanleggen. Ner- percent van hen bezat zijn huis zonder r,. ir hypotheeklast. Van de gezinnen met min- gens in de Verenigde Staten, zelfs hiet ^er (jan 3qqq douar inkomen bezat het in de smerigste krottenbuurten van Har- grootste deel een televisietoestel, een lem of van Chicago en evenmin in de koelkast en in zeer vele gevallen een was heuvels van oostelijk Kentucky, vindt machine. j J ii-i Uiteraard mag men met de omvang van men de toestand van onbeschrijrhike e -1 bet probieem onderschatten. Dat president lende en vuilheid, die men in Calcutta Johnson het armoede-vraagstuk een zo of in Bombay ziet. Nergens in de Ver- voorname plaats op zijn regeringsprogram enwde Staten, zelfs niet onder de arm- gegeven heeft komt niet alleen door dat j ii _r ,,„i dit een verkiezingsjaar is en dat hij en sten der armen, worden kinderer - zyn Democratische partij behoefte hebben wassenen in het leven gehouden op dat aan een blinkende verkiezingsleuze. De magere dieet waarmede miljoenen in president beseft dat de armoede en de India het leven proberen te rekken, werkloosheid verschijnselen zijn die in de Amerikaanse samenleving een vat politiek Zelfs een vergelijking met de meeste Westeuropese landen zou miljoenen mis deelde Amerikanen uit de categorie van de „armen" omhoog heffen. Volgens de economen van president Johnson moet ieder Amerikaans gezin dat per jaar min der dan 3000 dollar verdient als „armoe dig" worden beschouwd. Dat betekent vol gens het Amerikaanse bureau voor de sta tistiek dat een op de vijf Amerikaanse gezinnen in armoede leeft. Met het cijfer van meer dan 10.000 gul- buskruit vormen. Andere euvelen, waar aan deze samenleving mank gaat, zoals de rassenmoeilijkheden en de jeugdcriminali teit, hangen met de armoede samen. De grote werkloosheid onder de negers, hun gebrek aan goed onderwijs en aan vak scholing, waardoor de meerderheid van de negers gedoemd is zijn leven te slijten in de onaangenaamste en slechtst betaalde arbeid, vormen de gevaarlijkste aspecten van het rassenvraagstuk. Dat ze sociaal door zovele blanken niet als evenwaardi- gen worden aanvaardt is de negers een geciteerde woorden: „Ik zie een derde deel van een volk, slecht gehuisvest, slecht gekleed en slecht gevoed". Op 8 januari 1964, toen de tegenwoordige pre sident de oorlog aan de armoede verklaar de, verkeerde niet langer een derde, maar een vijfde deel van het Amerikaanse volk in die omstandigheden. Er is een ander verschil, dat een ver klaring vormt van de betrekkelijke on verschilligheid, gevoed door ongeloof, waarmede de meeste Amerikanen tegen ;r het „armoede vraagstuk" staan. In de dertiger jaren was de armoede zicht baar. Een depressie van enorme afmetin gen dreef de armoede naar de oppervlak te. Nu gaat de armoede grotendeels ver borgen achter het uiterlijk van welvaart dat de Amerikaanse samenleving ken merkt. Miljoenen leven in de noodlijden de gebieden, die de meeste Amerikanen alleen uit de statistieken kennen. Velen behoren tot de ouden van dagen, die stil en onzichtbaar hun kommervolle bestaan slijten. Een ander deel van de ellende vertoeft fop het platteland of ligt opeen gehoopt in de arme stadsbuurten die ieder een schuwt. Maar de mannen cue namens president Johnson de verantwoordelijkheid voor het economische leven hebben zijn kenne lijk tot de slotsom gekomen, dat het rijkste land ter wereld het naast elkaar bestaan van twee werelden, die van wel- gestelden en van armen, binnen zijn gren zen op den duur niet verdragen kan. den inkomen voor ogen moet dat voor Ne- doom in het oog, maar veel erger en ge- derlandse lezers een merkwaardige gevolg trekking zijn. Hoe men dan ook het be grip „Amerikaanse armoede" omschrijft, men kan het alleen realistisch zien tegen de achtergrond van de Amerikaanse levens- y OOr Uit gang standaard in het algemeen; wat een Ameri kaan beschouwt als een „rijk", „goed" of „armoedig" bestaan hangt dus samen met de Amerikaanse „way of life". vaarlijker is dat ze in het economische leven niet dezelfde kansen op tewerkstel ling en vooruitgang hebben. Er is in de loop der jaren vooruit gang geboekt. In zijn tweede inaugurele rede, op 20 januari 1937, sprak wijlen pre sident Roosevelt nog de sindsdien vaak f-ides Uw garantie voor verrukkelijk fruit, het alterbeste uit de topklasse. Een 27-jarige gedetineerde zeeman uit Den Haag is zaterdagmiddag uit de straf gevangenis te Scheveningen ontsnapt, maar daar de bewaker dadelijk alarm sloeg kon de ontvluchte binnen twee mi nuten weer worden gegrepen. De zeeman, die nog enkele maanden, gevangenisstraf moest uitzitten wegen het plegen van inbraken, zag 's middags om kwart voor drie tijdens het luchten zijn kans schoon. Geholpen door een medege vangene klom hij over de 3.30 meter hoge gevangenismuur. Via de tuintjes van de huizen der gevangenisbewakers kwam hij op de Pompstationsweg. De bewaker had echter onmiddellijk de politie gewaarschuwd, die met vijf wagens uitrukte. In een van de wagens nam de bewaker plaats. Toen men nog maar nau welijks reed zag men de gezochte op de Van Alkemadelaan lopen, waar hij ter stond werd ingerekend na een vrijheid van slechts enkele minuten. Vorig jaar juli is deze zeeman eveneens uit de Scheveningse gevangenis gelucht. Toen bleef hij echter drie maanden weg. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kamerik (toez.) P. Alblas te Scherpenisse; te Oosterbeek, als pred. voor bijzondere werkzaamheden (geest verz. psych. ziekenhuis Wolfheeze) mej. H. Alans, kandidate te Oosterbeek. Geref. Kerken Beroepen te Bergen (N.H.): J. Sap te Arum; te Sneek (4de predikantsplaats): J. Hengeveld te Gouda; te Pieterburen en Schouwerzijl: P. van Dijk, kandidaat te Kampen; te Rotterdam-Overschie (va cature A. Nagelkerke: H. A. Starrenburg te Eefde-Gorssel; te Sprang-Waalwijk: W. R. Barkema te Echten (Fr.); te Zierikzee: J. H. Nawijn te Moordrecht. Tijdens de gevechten in en om Limassol op Cypruseen Britse sol daat onderzoekt de puinhopen van een woning, die in het centrum van de gevechtshandelingen lag. %B000000000000000000000000000000000000*"** Zestien mensen dakloos. Zestien men sen werden dakloos door een brand in een dubbele woning in Burgerbrug (N.H.), bewoond door gezinnen met respectieve lijk vier en acht kinderen. Als men de Amerikaanse maatstaf zou toepassen op Europeanen zouden de meesten in Europa een armoe-be- staan lijden. Het gemiddelde inkomen in Groot-Brittannië is, volgens berekenin gen hier, ongeveer 2900 dollar in de mees te landen op het vasteland van Europa varieert het blijkbaar tussen 2700 en de 3500 dollaar per jaar. In Rusland was het in 1962 rond 2500 dollar per jaar. De ze cijfers willen allerminst zeggen, dat K'eiie nieuwsbloempjes (Van. onze correspondent) BONN De eenzaamste man in Bonn I is Gerhard Schroder. Hij is minister van Buitenlandse Zaken. Hij is koel, zelfbe wust, en niet vrij van arrogantie. Hij is ning tussen Oost en West. Want op den duur leidt ontspanning tot Duitse hereni ging, misschien tot een geneutraliseerd Duitsland met een Europa dat op de wip komt te zitten". Deze gaullistische visie heeft in Euro- in het samenraapsel van de middelma- I pa Veel aanhangers. Maar het is lastig te .-« .,nn I i j_i r\..Un1nn/1 KliiironHo Ook deze keer hebben we in deze rubriek weer een aan tal verhalen van overal uit i het land verzameld, over er ook in de Verenigde Staten niet miljoe nen mensen leven in omstandigheden die men ook in Nederland en andere Westeuro pese landen als „armoedig" of „ellendig" zou omschrijven. Want de gegeven cijfers (welke daarvan men ook als het meest rea listische aanvaarden wil) zijn gemiddelden en er zijn heel wat mensen die beneden dat gemiddelde leven. Er zijn, in deelsta-1 dingen, misschien niet zo ten als West-Virgime, Pennsylvanie en oos- telijk Kentucky, honderdduizenden die hun belangrijk zijn, maar v°or de bestaan rekken met voedseluitdelingen uit bewoners van de betrokken de regeringsvoorraden, waar kinderen het streek toch wel degelijk be- vooral moeten hebben van schoolmaaltij- tekenis hebben, den, waar de ouders niet voor alle kinde ren In het gezin schoenen kunnen kopen. Zo zal het bericht, dat het Dat zijn de inwoners van de „noodlijden- Enschedese Volkspark dicht- de gebieden", zoals ze hier officieel aan- gaat voor bromfietsen daar be- geschreven staan. Daar werden vele tien- n-e^ onbesproken zijn ge- duizenden mijnwerkersgezinnen getroffen gebleven Ook de fietsen blij- door de vergaande automatisering in de vgn daar voortaan buiten het kolenwinning. bek Ook elders vindt men zulke omstandighe den,- gebieden waar de werkloosheid ver boven het nationale gemiddelde ligt. Daar treft men de ergerlijkste woontoestanden aan, waar gezinnen in armoedige krotten ln de heuvels of in vervallen stadjes le ven. Krottenbuurten vindt men in steden als New York, Chicago en vele andere ook. Daar hokken vooral miljoenen negers en immigranten uit Puerto Rico samen. Men vindt daar woontoestanden zoals men ze maar in weinig Europese steden meer Maar zo ellendig zijn niet alle Ameri- I J^veslag om de as gedraaid kaanse „armen" eraan toe. Een onderzoek I te hebben, van het „Survey Research Center" van Men zat met een moeilijk heid, omdat men de moeders met hun kinderwagens wel binnen wilde laten, maar dit probleem is opgelost door mid del van sluizen. De kinder wagen wordt nu in het sluisje geschoven. De moeder loopt even om door de voetgangers ingang en kan aan de andere kant de kinderwagen binnen loodsen na het sluisje met een Exclusief verkrijgbaar bij de kapper! Bij een brand in de Assiesstraat in Zwolle is gisteravond laat de 55-jarige heer A. Schipper in de vlammen omge komen. De man, die invalide is, stootte ln zijn kamer op de bovenverdieping een brandende petroleumkachel om. Enkele Ogenblikken later stond het huis in lichter laaie. Een echtpaar, dat ook op de boven verdieping woonde, wist zich te redden door langs een houten schot dat tegen een achtermuur stond, naar beneden te glijden. Een 55-jarige kostganger wist nog via de reeds brandende trap te ontkomen. Een 29-jarige Rotterdammer die was veroordeeld tot vier dagen hechtenis heeft met geld en goede woorden zijn broer kunnen overreden zijn straf te gaan uit zitten. Door onderzoek van vinger-afdruk ken is men er achter gekomen dat de 22-jarige matroos ten onrechte de cel was Ingegaan. Zijn broer zal nu alsnog de «traf moeten uitzitten en de matroos zal ook worden vervolgd. De kleine kinderen in I Enschede zullen van deze j maatregel geen last hebben. Overigens blijkt uit het vol gende bericht in de Haagse Courant duidelijk, hoe ook oudere mensen nog wel eens als kinderen kunnen handelen: „Een 7 2-jarige oude man heeft zich vanacht om half één uitstekend vermaakt met bel letje trekken. De jolige oude baas had tevoren een stevige borrel genuttigd. Op de Den nenweg is hij door agenten in een politie-auto gezet. In een cel aan het bureau J. v. Hen- drikstraat heeft hij mogen uitslapen. Slapen deed ook de Ensche dese jongeman, die zo gek was op bier. Maar het bier, dat hij in flinke hoeveelheden had genuttigd, bleef rondkolken in zijn gedachten, zo vertelt Tubantia: „Plotseling verscheen aan zijn bed een gezellige kleine man met een rond buikje. De jonge man wreef zich in de ogen, maar het was waar! Het buikje van het mannetje had de vormen van een biervaatje aangenomen. Een vat vol kos telijk bruisend bier. Het man netje grinnikte hartelijk en zei: „Waar is je glas, beste vriend?" De jonge man graaide vruch teloos om zich heen, maar eensklaps had hij toch een pas gespoeld glas in zijn van vreugde trillende handen. „Hé, vriend, dat gaat zo maar niet," grijnsde het mannetje. Het wiegde langzaam heen en weer, zette zijn vettige glim lach breed uit en fluisterde: „Luister ik geef je honderd glazen bier voor je wollen deken De jongeman bedacht zich geen seconde. Met zijn vrije hand rukte hij de bovenste deken van Jjet bed en wierp deze naar het dikke verleider- tje toe. Even later zette hij het eerste volle glas aan zijn brandende lippen Tot het hoeveelste glas hij gekomen is, kunnen wij niet zeggen. Denk trouwens niet, dat dit een sprookje is De jonge man is van twintigste- eeuws vlees en bloed, heet Jan en woont ergens in de Ensche dese wijk Twekkelerveld. Zijn bed staat vlak naast een open raam en toen het man netje van zijn droom hem de honderd glazen bier aanbood, moet hij de deken met een zwaai uit het raam hebben gemikt. De eerste kerkgangers zagen de deken zondagmorgen tenminste op het trottoir lig gen. Een beetje vies en een beetje doortrokken van vocht. Ze belden bij de ouders van de dromer aan. Of het soms hun deken was. En dat klopte." Geen Beatles dus in Rotter dam, wel veel drop voor de machinist H. Schouwenaars, die van zijn laatste rit thuis kwam op het Rotterdamse Centraal Station, en daar door een hele delegatie werd opge wacht. Drie-en-veertig dienst jaren lang heeft hij vele drop jes weggegeven, en daarom bood de voorzitter van het jubileumcomité hem nu een overdadige hoeveelheid zoute drop aan, verpakt in het om hulsel van een neonbuis. Wist u overigens, dat Jan Huis in Middelstum zijn 102e verjaardag heeft gevierd en dat in Apeldoorn het bekende hotel Atlanta een kantoor van een verzekeringsmaatschappij gaat worden? En ook moet u beslist weten, dat er bij de Nederlandse hengsten een „papieren gor dijn" dreigt, zoals het Nieuws blad van het Noorden onthult: „Medegedeeld werd dat het stamboek het aantal hengsten voor het sportregister heeft be perkt en dat er niet meer mogen komen dan er nu zijn. Toch moet gewaakt worden dat dit geen papieren gordijn wordt. Als in de praktijk zou blijken dat er meer behoefte is dan zouden de hengsten houders dit bij het stamboek naar voren moeten brengen." Dat was het dan weer voor deze keer. Volgende maal zul len we de culturele avond in Scholtenhof behandelen. „De vereniging ontwikkeling en ontspaning hield dinsdag j.l. haar derde avond in dit winterseizoen. De opkomst was ongekend groot. Ook was aan wezig burgemeester Posch, diens echtgenote, schoonzoon en dochter, welke laatste twee momenteel vanuit Amerika zich met vakantie in ons land bevinden. Deze avond stond in het teken van de film- en diapro jectie. De heer H. Vierstra vertoonde enkele films uit het verleden, zoals de installatie van burgemeester Posch in het jaar 1938 en van de huwe lijken van de echtparen Kor- ver, Stam en Blauw, op welke films de klederdracht van de Schermer dansers schitterend tot uiting kwam. Vervolgens vertoonde hij een door hem zelf vervaardigde kleurenfilm van het ambtsjubileum van burgemeester Posch. Na de pauze was het woord aan de heer H. Hemke, die een groot aantal dia's van Oterleek en omgeving vertoonde, benevens van een reis door Zwitserland. Het gehalte en de kleuren van de dia's was perfect." Beste lezers, daar bij ge weest te zijn! Laten we bij de volgende avond massaal naar Oterleek gaan. Misschien zit ten we wel naast de burge meester! In Rotterdam deden ze dat al veel langer. Maar ook daar zijn toch wel dingen, waar men erg huiverig voor is. Voor de jeugd bijvoorbeeld, die maar één dag de film van de Beatles heeft kunnen zien. Het Rotterdams Nieuwsblad ver telde het zo: „The Beatles is een groepje Engelse jongelui met aller vreemdste haartooien, beatle- pony, die op wat verwrongen •wijze muziek menen te moe ten maken, hetgeen in Enge land vele jongeren bijzonder emotioneert. De geluidsband gaf in de Cineac zijn tonen niet op volle kracht aan de luidsprekers door. Men had opzettelijk het geluid afge zwakt om de jonge bezoekers niet te veel ritmeprikkels te geven. Over het algemeen is het bijzonder rustig gebleven, maar gisteravond meende een aantal bezoekers en bezoek sters buiten uiting te moeten geven aan hun beatlebewonde- ring. De directie van de Cineac heeft daarom besloten het filmpje niet langer te verto nen. Overigens heeft de politie gisteravond niet behoeven in te grijpen, maar we schreven het reeds: het is beter voor komen dan genezen, in welke mening men door de gebeurte nissen gisteravond is ge sterkt Graag zouden we ook eens een advertentie in deze rubriek opnemen, alleen al vanwege de hoege poëtische waarde. Dit schreef het dierensportpaleis Scholten in Enschede enige weken geleden: .Wij wensen u in het nieuwe jaar het beste van het goede. Dat Scholten uwen raadsman zij en hij uw dieren voede." Ontroerend, dit gedicht, vindt u niet? Om het begrip het beste van het goede" nader te illustreren wordt u nu door uwen rubriekschrijver het verhaal overgebracht van een mooie avond in Oterleek, zoals dat in de Alkmaarse Courant te vinden was: Maar vreemde dingen ge beuren heus niet alleen in I Enschede. Als we een ingezon den stuk in de Arnhemse Cou rant goed begrijpen, gaat het daar bij 'n concert soms vreemd j toe. Want wat schrijft een me neer, die zich „muziekliefheb ber" noemt? „Het is natuurlijk toe te juichen, dat men de jeugd vroegtijdig begrip voor goede I muziek wil bijbrengen. Maar er zijn grenzen. Op een mati nee van het Gelders Orkest zaten een paar peuters, die meer aandacht hadden voor het op- en afklauteren van ■hun stoelen dan voor het vioolconcert van Bach. Het hielp geïrriteerde be zoekers niet veel of zij een andere plaats opzochten. Im mers bij de laatste klanken van het Lohengrin-voorspel hoorde men op het balkon een jammerlijk kindergeschrei, dat het orkest royaal overstemde. Zou men er bij Het Gelders Orkest niet goed aan doen, een minimumleeftijd voor de be zoekers vast te stellen?" tigen dat C.D.U. heet, de enige man van allure. Hij is in zijn partij dan ook vol slagen geïsoleerd. Terwijl de rest van de Duitse christen democraten onbewust heimwee koestert naar de koude oorlog, toen alles duide lijk en gemakkelijk was, voor en tegen, zwart en wit, betreurt Schroder het niet, dat de schematische wereldindeling aan het veranderen is. De Duitse minister heeft gezegd: „Na vele jaren afwachten zijn er nieuwe ele menten in de wereldpolitiek gekomen. Het duurt enige tijd voordat iedereen zich dat realiseert. In Duitsland hebben veel mensen de zaken te eenvoudig gezien' En hij zei eveneens: „de storm zal straks ook met alle macht door het Duitse huis vegen". Schroder wil de handen vrij krijgen om een Duitse nationale politiek te voeren. Zijn mengsel van nationale en persoonlijke ambities maakt hem verdacht bij de meeste C.D.U.-ers voor wie de partijam- Gerhard Schroder Weet u trouwens het Inatste nieuws uit Haaksbergen al? Daar gaan de café's nu om twaalf uur dicht, ondanks het verzet van de heer Dieperink (P.v.d.A.), die dit te laat vond. Hij kon echter niet op tegen het betoog van de heer Lefe rink die er op wees dat café houders een dienende taak hebben en dat velen zich ge- I Qp gebrand noodzaakt zien in vele geval- I H bities boven alles gaan. En de „schiet op Schröder"-groep wordt aangevoerd door Adenauer, die zelf Schroder in 1961 als zijn meest belovende jonge C.D.U.-politi- cus op zijn huidige zetel bracht. Wat scheidt de oud-kanselier van de mi nister? Adenauer heeft in het buitenland de naam a. een groot Europeaan; b. een voorvechter van de Duitse hereniging; c. architect van het Frans-Duitse verdrag te zijn. Maar dat is een reputatie in code. Adenauer heeft zelf gezegd: „het verdrag van het Elysée is het enige middel om de nieuwe oriëntering van de Franse poli tiek te verhinderen". Adenauer wil in feite de Duitse hereni ging niet. Althans nü niet. Wat Adenauer wil is West-Duitsland met zoveel banden aan het Westen binden, dat het er nooit meer uit kan. Mocht op den duur dat Westen zoveel sterker en het Sovjetblok zoveel zwakker worden dat een Duitse hereniging op Westduitse termen verkre gen kan worden, dan is het hem goed. Ook al zouden dan eerst de kalveren op het ijs moeten dansen. verwachten dat zij in Duitsland blijvende bijval zal ondervinden, wanneer het de Duitsers werkelijk duidelijk wordt wat er achter steekt. Een intelligente Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken kan haar moeilijk tot blijvende grondslag van zijn politiek maken. Vooral nu het ontspan- ningsgesprek tussen Oost en West mét of zonder de Duitsers op gang komt. Wat Schroder nu nastreeft is niet een geneutraliseerd herenigd Duitsland. Zover gaan in feite alleen sommige Duitse li beralen. Schroder wil alleen Duitsland niet unilateraal aan Frankrijk en multila teraal aan het Europa der zes ophangen. Hij wil, als er in de toekomst al over Duitsland onderhandeld moet worden, voor zijn land naar alle kanten een zo sterk mogelijke onderhandelingspositie winnen. Men zou als buitenlander dus haast ge neigd zijn de aanpak van Adenauer te prefereren. Maar de vraag blijft of dat niet kortzichtig zou zijn. Het argument van de herenigers, dat men een land als Duitsland niet ten eeuwigen dage verdeeld kan houden, bevat enige waarheid. Het risico dat men loopt als men de ontspan ning blokkeert alleen omdat men het Duitse probleem niet wil oplossen is te groot. En men kan de Duitsers ook niet eeuwig voor de mal houden. Op al die gronden beveelt minister Schroder zijn Politik der Bewegung" aan. Waarheen die politiek uiteindelijk zal leiden weet niemand, ook de Duitse mi nister niet. Zeker niet na de annexatie van Oost-Duitsland door de Bondsrepu bliek. Misschien wel na geleidelijke uit breiding van interduitse contacten, eerst op economisch terrein, later misschien in confederale of federale vormen. Dat gaat veel tijd kosten. Maar het Duitse probleem is een ver volg van het Oost-West-conflict. Het zal pas geregeld kunnen worden wanneer dat conflict door een modus vivendi is ver vangen en Duitsland voor niemand meer een gevaar kan vormen. Zal minister Schroder dat proces nog meemaken, misschien mee helpen vormen? Zijn tegenstanders in de eigen partij proberen voortdurend zijn positie te ver zwakken door geruchten over zijn heen gaan te verspreiden. Schroder ontkent die geruchten. Waarschijnlijker is, dat, als hij ooit zou heengaan hij dat slechts zal doen om sterker terug te keren. len verlenging van sluitings uur te vragen, omdat club- en verenigingsavonden later wor- den gesteld. Hij kreeg trou wens steun van de heer Spits- I huis, die op de veranderde leefgewoonten wees.,, Men gaat later naar bed" luidde zijn onthulling. Omdat niemand in het Westen werke lijk op de Duitse hereniging is gebrand, zijn er westelijke waarnemers die een macchiavellistische politiek aanbevelen, die zeggen: „Men moet Adenauer bijval len in zijn onmogelijke eisen inzake de hereniging. Dan verhindert men de hereni ging voor lange tijd. Dan ontwapent men het Duitse gevaar. Daarom: geen ontspan- Het zinken van een met 250 ton olie gevulde lichter in de haven van Deven ter heeft daar zaterdag veel ongerief ver oorzaakt. Al spoedig nadat de lichter door n tanker met olie was gevuld, begon het schip te zinken, terwijl de olie zich over het wateroppervlak verspreidde. Zodra men het bemerkte damde men een deel van de haven af met zogenoemde „battings" om vervuiling van het hele ha vencomplex te voorkomen, 's Middags bleek een verdichting van de afdamming met plasticgordijnen nodig. Een kikvorsman constateerde, dat de lichter een scheur vertoonde van zestig bij twee centimeter. Hij wist het gat te dichten en zorgde ervoor, dat geen ver dere uitstroming van olie mogelijk was. Een wateroppervlak van twaalfduizend vierkante meter was toen reeds met een ongeveer twee centimeter dikke olielaag bedekt. Zaterdagmiddag was de PAM 21 in De venter aangekomen. Het schip is zondag de gehele dag bezig geweest de olie weg te pompen. Kleine restanten worden met een emulserend poeder opgeruimd Een vroegere aanvaring vormt de vermoede lijke oorzaak van het gebeuren.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4