„Het donker is licht genoeg" Negen mannenkoren gaven een indrukwekkend concert Thelonious Monk kwam pas na de pauze op dreef Gevarieerd weekeinde Tekening van Rubens gestolen Visser-Neerlandiaprijzen uitgereikt BOEKENHOEK NEGEN MUZEN HOOFDPIJNPOEDERS Nachtconcert in Amsterdam MAANDAG 17 FEBRUARI 1964 Ida Wasserman in Fry's anti-oorlogsstuk Componisten Van Westering en Du Bois bij de bekroonden Staalkaart van programmavernieuwing Film met Audrey Hepburn op het tweede net nabeschouwingen De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma ACHT JAAR GELEDEN heeft de Haagse Comedie de eerste opvoeringen in Nederland gegeven van Christopher Fry's „Het donker is licht genoeg" („The dark is light enough"). Dit seizoen heeft het gezelschap dat oude paardje weer van stal gehaald, waarschijnlijk omdat de directie in de (destijds door Fie Carel- «en gespeelde) rol van de oude gravin Ostenburg, die het stuk beheerst, een dankbare opgave voor Ida Wasserman zag. De voorstelling van zaterdagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg deed echter wel de vraag rijzen of dit oude werk van Fry ook zonder die overweging nog wel heropgevoerd zou zijn, want ondanks de bijzonder toegewijde regie van Paul Steenbergen (die er duidelijk op gericht was, het clair-obscur van de tekst zo gevoelig mogelijk tot uitdrukking te laten komen) bleek er aan het stuk al een tamelijk oudbakken smaakje te zitten. DE TONEELPOEZIE van Christopher Fry weerspiegelt gewoonlijk een innerlij ke strijd van de auteur tussen een sterk dramatisch instinct enerzijds en een flin ke dosis „Schöngeisterei" anderzijds en juist in dit stuk heeft de „Schöngeisterei" in grote delen van de dialogen op irritan te wijze gezegevierd. Het resultaat is een irreëel, bloemrijk en overdadig taalge bruik, dat anno 1964 eerder aanstellerig dan dichterlijk aandoet en met zijn vloed van onnodige fraaiigheden het geduld van het publiek nogal eens op de proef stelt. De ideeënwereld en de handeling van het stuk zijn op zichzelf boeiend genoeg, maar onderwerpen als oorlog en opstand, natio nalisme en pacifisme kunnen nauwelijks tot hun recht komen in de sierlijke ter men van een salonestheet. En dat is de figuur die Fry in dit stuk toch wel heel dicht benadert. WIJ HEBBEN HIER DUS te maken met het fascinerende thema van de volstrekte afwijzing van oorlog en geweld, benaderd vanuit twee heel verschillende standpun ten: de gravin wijst ze af om strict prin- cipieel-menselijke redenen, terwijl de de serteur Gettner ze (na een korte opwel ling van geestdrift voor de opstand) af wijst uit de meer opportunistische maar evenzeer menselijke overweging dat hij zijn hachje wil redden. Tot hij aan het slot, geïnspireerd door de vrouw die tot haar dood trouw blijft aan haar humanis tische principes, zelf ook de kracht vindt om boven zijn bekrompen opportunisme uit te rijzen. Fry heeft met dit thema on getwijfeld een zeer hoge ethische waarde aan zijn stuk gegeven en de dramatische vormgeving doet daar niet voor onder. Het is alleen jammer dat hij zijn intel lectualistische taaiwellust niet wat meer heeft kunnen bedwingen. OM DEZE LAATSTE reden was Ida Wasserman ook bepaald niet een vanzelf sprekende keuze voor de rol van de gra vin, want zij is een warmbloedige actri ce met een sterk spontane gevoels-expres- sie. Haar grootste kracht ligt danook stellig niet in het vertolken van Fry's ce- rebraal-uitgewerkte karakters en het over 't voetlicht brengen van zijn Jugend stilachtige formuleringen. Maar dat schrikt een actrice van het formaat van Ida Wasserman natuurlijk niet af en me de dankzij haar grote persoonlijkheid en haar fabelachtige techniek slaagde zij er danook volkomen in, de sterk geïdealiseer de figuur van gravin Ostenburg geloof waardig te maken, al werd het dan een zachtere en brozere gravin dan de door felle innerlijke kracht gedreven vrouw, die Fry bedoeld heeft. Vooral in het derde bedrijf rees het spel van Ida Wasserman, ver boven haar techniek uit, tot de grote hoogte die wij van haar gewend zijn; haar reacties op de „liefdesverklaring van Gettner, terwijl de dood over haar komt, waren diep ontroerend. Deze Gettner werd prachtig, met aan grijpende intensiteit, gespeeld door Frans van der Lingen. Weinigen van onze toneel kunstenaars hebben de laatste jaren een zo gestadige en indrukwekkende groei van hun creatief vermogen te zien gegeven als Van der Lingen, wiens vertolkingen hem langzamerhand recht geven op een plaats In de voorste rij van de Nederlandse ac teurs. Ook deze rol van de deserteur die krampachtig probeert met zichzelf in het reine te komen, bouwde hij weer op tot een zeer sterke creatie. DAT HOGE NIVEAU werd niet bereikt door de andere spelers, van wie de meesten daar ook geen gelegenheid toe kregen. Wel gaf Anne-Marie Heyligers, als Gelda, gevoelig en intelligent spel te zien en was Pim Dikkers zeer aanvaardbaar als de Hongaarse kolonel, een door Fry nogal onwaarschijnlijk getekende figuur. Gijs- bert Tersteeg was fijn-ironisch als de lijfarts (aan wie de schrijver ook al wei nig karaktertekening verspild heeft), Joris Diels was een fraaie opgeblazen huis vriend en Guido de Moor gaf een goede uitbeelding van de opgewonden Stefan- Weinig overtuigend waren Carl van der Plas als graaf Zichy en John Koch als een tweede huisvriend. Manfred de Graaf en Jan Veelo kregen een open-doekje voor hun „komisch nummer" als Hongaars sol daten-duo, dat overigens wel wat uit de toon viel. Annie Leenders was een toege wijde huishoudster van de oude stempel. Er was vrij veel belangstelling voor deze voorstelling, die door Hep van Delft in imposante decors was gestoken. Het hartelijke applaus aan het einde mondde tenslotte uit in een ovatie voor Ida Was- De voorzitter van het Algemeen I Koote, met twee bekroonde compo- Nederlands Verbond, de heer F. I nisten: Gerard Hengeveld (links) en Hans Henkemans (midden). ONDER AUSPICIëN van het gewest Noord-Holland van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond werd zaterdagavond in de gemeentelijke Concert zaal door negen bij het verbond aangesloten mannenkoren een indrukwekkend concert gegeven. Er was hier sprake van een koorzangmanifestatie, die een beeld kon geven van het programmabeleid, dat voor de mannenkoorzang thans in ons land wordt gevoerd en dat, zoals op dit concert duidelijk kon blijken, nog geen eensgezind streven naar een zelfde artistiek ideaal weerspiegelt. De liedertafel- stijl heeft men vaarwel gezegd, maar het zoeken naar een nieuwe stijl is nog in volle gang en aan het experiment lijkt nog geen einde te zijn gekomen. In de eerste uitzending van de N.T.S. op het tweede net woensdagavond 4 maart a.s., zal men Audrey Hepburn in een klei ne rol kunnen zien. Dan wordt namelijk een filmkomedie uit de roemruchte Ealing-studio's op de beeldbuis gebracht, „The Lavender Hill Mob", in 1951 in onze bioscopen vertoond onder de titel „Morgen ben ik rijk", waarin Alec Guinness en Stanley Holloway gestolen goudstaven als eiffeltorensouvenirs naar Frankrijk smok kelen. Het was in deze film van Charles Crichton, dat Audrey Hepburn naar Engelse debuut op het witte doek maakte in het rolletje van het Spaanse meisje Chiquita. „MALMEDY EN DE GALGEN VAN LANDSBERG" door Will Berthold (Er ven J. J. Tijl). Een boek om te lezen en te herlezen, omdat de strijd om recht en gerechtig heid er op waarlijk voortreffelijke wij ze, beeldend en in sobere taal, is ge tekend. Een Amerikaanse jurist, een kolonel, moet een groep van gruwelijke oorlogsmisdaden verdachte SS-ers ver dedigen. Hij ontdekt dat velen onschul dig zijn. Landgenoten van hem hebben hen met onmenselijke middelen beken tenissen afgedwongen. Hij vecht jaren voor«zijn cliënten, niet omdat deze hem sympathiek zijn, maar omdat hij niet wenst dat zijn land de smet van een soort schijnrecht op zich zal krijgen. De begaafde auteur slaagt er volkomen in een zeer moeilijk en voor een Duitser delicaat onderwerp op waar lijk sublieme manier te behandelen. Hij verbloemt niets, praat niets ;oed, doch schept juist daardoor de sfeer die deze „geromantiseerde" werkelijkheid hij verwerkte veel authentiek materiaal adembenemend maakt. Simon Koster DE VOORZITTER van het Algemeen Nederlands Verbond, de heer F. Koote, heeft zaterdag in de stampvolle Rolzaal op het Binnenhof de Visser-Neerlandia prijzen uitgereikt. Door vijf commissies waren voorstellen ingediend; aan zeven entwintig personen en tien instellingen werd in totaal 65.750 uitgereikt. Daar onder waren vijf personen en vijf instel lingen uit Vlaanderen, die gezamenlijk 26.000.kregen. Alle prijswinnaars ont vingen een oorkonde en een chèque. Voor bijzonder werk of voor hun goed karakter en/of doorzettingsvermogen wer den onderscheiden Doba Silbiger (Den Haag), Hélène Wilkes (Rotterdam), mej. J. W. Muller (Enschede), K. Andrea (Den Haag), mej. A. de Bruyn (Den Haag), mej. M. van Gunsteren (Wassenaar), dr. C. Wouters (Australië), wiens prijs in ont- HET KONINKLIJK mannenkoor „Caeci- lia" uit Haarlem begon onder leiding van zijn dirigent Anton de Beer het concert met een romantische uitvoering van het „Wilhelmus". Met ingetogen klank werd voor Debussy's „Invocation" de juiste sfeer getroffen en een waarlijk geestige in druk bereikte de dirigent met het veel eisende, riskante koorwerk „Drie schuin- tamboers" van Sem Dresden. Het man nenkoor „Zang en Vriendschap" uit Hoofd dorp stond voor de zware eigenlijk bijzon der veel zangtechniek vergende taak het ontroerende „Bist du bei mir" van Jo- hann Sebastian Bach te vertolken. De uit voering verliep moeilijk met stijgend toon- peil. Goed werden de voordrachten van Twee contrasten van Van Hemel en te lo ven viel de vertolking van „Het lied van de hamer" van Otto Heder. Het koninklijk mannenkoor „Apollo" uit Amsterdam, ge leid door gastdirigent Thijs Kramer, gaf een nogal neutrale uitvoering van Diepen brocks „Tibur". De voordracht van drie negro-spirituals bracht het goede stemmen- materiaal van het koor onder de aan dacht, maar representatief kon zij voor het befaamde koor met zijn grote traditie niet genoemd worden. Een vertrouwde mannenkoorklank liet het Enkhuizer Mannenkoor horen met de door Piet Halsema geleide uitvoering van een „O sacrum convivium" en van de ge liefde „Hymnus de Spiritus Sancto" van Alphons Diepenbrock, welk laatste werk met de orgelbegeleiding van Jan Schouten fraai klonk (baritons!). IN VERFIJNDE vertolkingen, op en kele ritmische ongelijkheid na, wijdde de koninklijke liedertafel „Zang en Vriend schap" uit Haarlem haar beproefde krach ten aan drie innemende koorcomposities van Franz Schubert. De dirigent Jan Laar veld had zijn koor hiertoe een doeltreffen de uitvoeringstechniek bijgebracht, die de zangers eveneens in staat stelde de negro spiritual „I got a robe" met schone klank te zingen. De dirigent Bram Keereweer bleek ten aanzien van drie andere koorcomposities van Schubert voor de uitvoering door het mannenkoor „Orpheus" uit Alkmaar een zelfde interpretatie-principe te hebben. Ook voor de zang van dit koor kon men daarom veel waardering krijgen. Door een eigen uitvoeringsstijl, veelal op het klank effect gericht kwam het koninklijk man nenkoor „Kunst na Arbeid" uit Amster dam op dit concert geïsoleerd te staan. De dirigent Willem Wiesehahn benaderde met zijn vertolkingstrant, waarvoor de he terogeniteit van de stemgroepen afzonder lijk blijkbaar geen bezwaar betekende, be denkelijk dicht het amusementskarakter. MET HET stemmenmateriaal, waarover hij in het mannenkoor „Gewa" uit Amster dam de beschikking had, deed de dirigent Joep Schreurs wat hij kon om met werk jes van Wilbye, Ame, een onbekende com ponist en van Kees Kef een zo goed mo gelijke indruk te maken en hierin slaagde hij met het aantrekkelijke, geestige „Fa- randole" van Kef wel bijzonder goed, niet het minst door een uitnemende dynamiek Het koninklijk mannenkoor „Kromme nie" besloot onder leiding van Jan Laar veld het concert met uitstekende uitvoe ringen van fraaie composities van Janne quin, Le Jeune en van Milhaud. De ver tolking van Psalm 121 van Milhaud vooral was een bewonderenswaardige prestatie van intonatie- en klankbeheersing, die door het talrijke auditorium geestdriftig werd gewaardeerd. Aan het concert werkten nog mede de alt Lini Henning, de tenor Han le Fèvre, Clara Keereweer-Dooijewaard, Piet Halse ma en twee niet genoemde pianisten voor begeleidingen. Onder het grote aantal toehoorders wa ren ook burgemeester Cremers van Haar lem en zijn echtgenote. P. Zwaanswijk vangst werd genomen door zijn zuster en het echtpaar Hendrickx (St. Kathelijne- Waver bij Mechelen). Financiële steun voor hun werk ontvin gen de stichting Schoolfonds voor Schip perskinderen (Amsterdam), Stichting Sportfondsenbad (Amersfoort), Stichting Groot-Kempische Cultuurdagen (Hilvaren- beek) Kon. Instituut van de Broeders van Liefde St. Gregorius (Gent Brugge), Ver. Licht en Liefde voor onze Blinden (Gent), Komitee voor Frans-Vlaanderen (Kortrijk), Ver. voor Jeugdzorg (Wijnegem), Ver. Jongenstehuis Pieter Simeon (Donk in Belgisch Limburg), Ver. Boddaert Tehui zen (Amsterdam) en de Kessler Stichting (Den Haag). Na de pauze speelde de Haagse pianist René Rakier het bekroonde werk van J F. M. Geraedts „Zeven Essays voor piano". HIERNA NAMEN zes schrijvers van televisiespelen hun prijzen in ontvangst A. J. Jelsma (Dordrecht), B. Langestraat (Amsterdam), mej. J. Visser (Amstel veen), J. Ceulemans (Brussel), J. van Hoeck (Brussel), en A. Speekaert (Essen aan de Belgische grens). Dertien componisten volgden: R. Bos- Zoetmulder (Den Haag), P. Chr. van Westering (Bloemendaal), mej. T. de Marez Oyens (Hilversum), K. Trouw (Amsterdam) C. T. Brons (Hilversum), W Eisma (Hilversum), mr. R. L. du Bois (Haarlem), B. Hijmans (Bilthoven), B Renooij (Den Haag), H. Henkemans (Ber gen), A. Meulemans (Brussel), G. Henge veld (Amsterdam) en J. F. M. Geraedts (Den Haag). Tekeningen van Spaanse gevangene. In Galerie d'Eendt te Amsterdam wordt van 22 februari3 maart een expositie gehouden van tweeënveertig tekeningen, welke de Spaanse kunstschilder Agostin Ibarrola in de gevangenis te Burgos heeft gemaakt, waar hij als politieke gevangene een straf van negen jaar uitzit. De teke ningen, reeds eerder in Londen geëxpo seerd, zijn 'er beschikking gesteld door de Westeuropese Conferentie voor Amnestie voor de Spaanse politieke Gevangenen en Bannelingen. Tijdens de grote mijnwer kersstaking in de lente van 1962 maakte Ibarrola een aantal tekeningen naar dit onderwerp en stelde ze ten toon. Voor het einde der expositie werd hij door de poli tieke politie gearresteerd. THELONIOUS MONK, hard-bopper, voorvechter van de moderne jazz in de tijd van Parker en Gillespi en hyperin dividualist, is nog steeds een van de grootste en meest originele jazzpianisten. Mogelijk nog grotere verdienste van hem is het feit dat hij de jazzwereid van su blieme composities voorziet. Zonder de bij dragen van Monk zou de jazz-muziek een stuk armer zijn; elke jazzmusicus van naam en klasse heeft werken van de baar dige componist op zijn repertoire. Het spreekt vanzelf dat de meester za terdagnacht een groot aantal eigen wer ken speelde; maar ook vertolkte hij enke le andere composities waaraan hij de ,Monktouch" wist te geven. HET THELONIOUS Monkkwartet (Monk piano; Charlie Rouse-tenor; Butch War ren-bas; Ben Riley-slagwerk) begon het concert met een eenvoudig bluesschema, een werkje uit het nagenoeg onbeperkte PER ETUI VAN 6 EN 12 HET THELONIOUS MONKKWARTET, de formatie van een van Amerika's beroemdste jazzpianisten, heeft ons zaterdagnacht in het Amsterdamse Concert gebouw niet constant kunnen boeien. Vooral tijdens het gedeelte vóór de pauze liet. het kwartet menige steek vallen en het overigens matige applaus was meer het gevolg van het enthousiasme van critiekloze volgelingen die de schokke rige maniertjes van Monk adoreren, dan het loon voor geïnspireerd concerteren. Slechts in enkele composities steeg het Thelonious Monkkwartet uit boven de middelmatigheid en pas in het concertgedeelte na de pauze wisten pionier Monk en zijn gevolg het oude niveau te halen. '9 Thelonious Monk twaalfmatige arsenaal, waarin het moei lijk op gang kwam. Drummer Ben Riley ex Rollins accentueerde wel, maar het ritme was stug en af en toe trekkend. De bassolo van Warren was zelfs onzui ver. Wellicht was het daarom dat Monk zijn pianokruk verliet om mank twistend voor zijn trio te gaan staan om maat te zwaaien. Ook in de daaropvolgende stuk ken bracht het kwartet niet wat van Ame rikaanse musici van deze klasse verwacht mag worden. BIJZONDER KNAP was het derde stuk, een drumsolo van Ben Riley, met de vin gers ingezet en met sticks geëindigd. De ingeborduurde driekwartsmaat in dit in vierkwartsmaat gespeelde stuk, een tech niek die vooral Desmonds slagwerker Mo- rello veelvuldig toepast, verdient lof. Ook het voorlaatste nummer voor de pauze, een twaalfmatige blues met een verbluf fend knappe intro, was af. Het was alsof Monk de verrassingen tot het tweede deel van het concert had be waard. Grandioos was de interpretatie van de eigen compositie „Blue Monk" Tenorist Charlie Rouse, gedragen door Monks schit terende harmonieën, solieerde prachtig. Zijn gave toon, zijn briljante techniek en zijn geïnspireerde voordracht maakte dit stuk tot een van het hoogtepunten van het concert. Thelonious Monks meesterschap op het lyrische vlak kenmerkte zich in het langzame „Sweet and lovely". Ook de bassolo van Butch Warren in dit stuk was zeer goed. Niet slechts individueel, ook als forma tie was het Thelonious Monk kwartet na de pauze beter. Dat heeft ervoor gezorgd dat Monks kwartet, voor het eerst na drie jaren weer in Nederland, zijn reputatie van een der beste Amerikaanse jazzforma ties heeft weten te handhaven. Berry Zand Scholten Herdenkingstentoonstelling. De grote herdenkingstentoonstelling „Leven en wer ken in Nederland 1813-1963", die op 2 de cember in liet Rijksmuseum te Amsterdam werd geopend en zondagmiddag sloot, heeft totaal 24.982 bezoekers getrokken. Glad en zonder problemen was weer de Zaterdagavond, die de AVRO overeen komstig zijn opzet de t.v.-kijkers bood, enige bezienswaardigheden, door het echt paar Denis getoond in een van de dui zend mootjes van de beslist niet onrenda bele reis- en breifilm „Luipaard op Schoot". Na het journaal, met lichtelijk verontrustend nieuws over Cyprus, de ge moedelijke heren Pinky en Perky, die on der aanvoering van de onvervalste Anglo- Italiaan Papa Luigi het hunne bijdroegen tot het vermaak van de kleintjes die op die avond van de week mogen opblijven. Pre tentieloos, maar heel knap vulden Dick van Dyke en zijn team het volgend half uur, waarin duidelijk werd dat een „practical joke" wel eens huwelijkse moeilijkheden kan geven. Geen tijd voor „Zwarte pie ten", Monopoly" of „Mens, erger je niet", want nu kwam het grote quiz uur, het gezelschapsspel der kijkgeld-betalers, dat extra gewicht kreeg door de mede werking van een Franse lerares, een ar tiesten-aalmoezenier en de schakers Fen ny Heemskerk en Jan-Hein Donner. Bij het spel „Wie van de drie?" constateer den wij niet zonder enige verbazing, dat Een tekening van de zeventiende-eeuwse Vlaamse schilder Petrus-Paulus Rubens is uit het Museum voor Oude Kunst in Brussel gestolen. Dit is door de politie meegedeeld. „Negerkoppen" heet de teke ning. De dief drong het museum binnen via het dak en verliet het weer langs dezelfde weg. De politie heeft verder nog bekend gemaakt dat de dief de lijst van de teke ning, die de kop van een neger voorstelt, op het dak had achtergelaten. De diefstal werd vanochtend om 6 uur ontdekt, HILVERSUM I. 402 m. 746 kc.s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Klassieke gram mofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaan. vooruit, lezing. 12.00 Angelus. 12.04 Draai orgelklanken (gr.). 12.20 Bloemen voor... 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Voor de boeren. 12.45 Platen- nieuws. 12.55 Actualiteiten of katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte gram mofoonmuziek. 14.00 Voor de plattelands vrouwen. 14.10 Rieleksen: amusementspro gramma (herhaling van zaterdag jl.). 15.10 Voordracht. 15.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.00 Voir de zieken. 16.30 U hebt voorrang: godsdienstig programma, 17.00 Voor de jeugd. 17.35 Voor de padvin ders. 17.50 Regeringsuitzending: De econo mie van Curagao in de. 17de en 18de eeuw, door W. Meijer. 18.00 Geheim van de SUS- krant. 18.05 Voor de tieners. 18.20 Uitzen ding van de Pacifistisch Socialistische Par tij: Sport en politiek. Tot U spreekt de heer P. A. Burggraaf, lid van de 2e Ka merfractie van de Pacifistisch Socialist! sche Partij. 18.30 Strijkorkest: amuse mentsmuziek. 18.50 En nu mijn geval: vragenbeantwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualitieten. 19.25 Op leven en dood, Vas tenmeditatie. 20.00 Pianorecital: klassieke muziek. 20.20 Hongaars strijkkwartet: klassieke muziek. 21.05 Reisoogst: Zwerf- tcoht door gedroomde en werkelijke werel den. 21.35 Radiophilharmonisch orkest en solisten: klassieke muziek. 22.00 De zin gende kerk: bespreking over kerkmuziek uit verschillende stijlperioden. 22.20? 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Vreemdeen keuze uit woord, zang en dans van elders en anders. 23.10 Licht orkest en solisten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc.s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. (Vooraf: programma-overzicht). 9.00 Gymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Oud-Engelse lie deren (gr.) 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boek bespreking. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht instrumentaal ensemble en zangsoliste. 12.20 Regeringsuitzending: voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t. b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Dansorkest en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen, eventueel actueel of grammo foonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Lichte orkestmuziek en solist. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Lichte grammofoonmuziek. 15.30 Pianowerken a quatre mains: klassieke en moderne mu ziek. 16.00 Het Joodse volk op weg van ballingschap naar verlossing. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Lich te grammofoonmuziek voor de teenagers. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Militaire kapel. 18.45 Licht instru mentaal ensemble. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Paris vous parle: gesproken brief uit Parijs. 19.10 Bel Canto: fragmen ten uit de opera Falstaff (gr.) 20.00 Nws. 20.05 Hou je aan je woord, een program ma vol speelse invallen en litteraire spits vondigheden 20.45 Huwelijksverkeersre gels: amusementsprogram. 21.15 Pianoreci tal: klassieke en moderne muziek. 21.45 Klankbeeld. 22.15 Lichte orkestmuziek. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Ac tualiteiten en beursberichten. 23.00 Venster op de hedendaagse muziek: muzikale dis cussie. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 Nieuws en scheepvaartberichten. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio (Om 15.00 Nieuws). 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Duitse les. 16.24 Klassieke muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Volksmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Amusements muziek. 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.40 Grammofoonmuziek. 19.50 Praatje. 20.00 Klassieke en moderne muziek. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Amerikaanse muziek. 22.35 De zeven kunsten. 22.50 (On)zinnetjes over ons we reldje. 23.00 Nieuws. 23.05 Werken van Belgische componisten. 23.55 Nieuws. 24.00-0.10 Berichten voor de scheepvaart. VOOR MAANDAG CVK-IKOR-RKK19.30 Jeugdprogram ma over de Bijbel. 19.45 Kenmerk: het veertiendaagse magazine van de kerken. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uitzending van de Boerenpartij. VARA: 20.30 Jazz in aanbouw: moderne jazz. 20.55 Televisierechtbank. NTS. 22.35- 22.40 Journaal. VOOR DINSDAG KRO: 19.30 De Flintstones, tekenfilm. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brand punt. 20.45 Jan en Alleman, licht program ma. 21.10 Schatten op zolder. 21.40 De elektrische stoel, documentaire. 22.40 Epi loog. NTS: 22.50-22.55 Journaal. zelfs geestelijken zich een niet altoo* even fijn verhoor lieten welgevallen, om toch maar op dat verleidelijke scherm te komen. Tekstschrijver Eli Asser, die zich belast heeft met de verre van gemakkelijke taak, een reeks s'how-programma's rond Rijk de Gooyer te schrijven, werd deze keer ge ïnspireerd door een ander t.v.-program- ma, de Dr. Kildare-serie. Was het maar een parodie of persiflage op deze nogal brave, zoetige doktersbelevenissen geworden; dan hadden wij ons geamu seerd. Het werd echter een nogal langdradige vertoning, die ons vermoeden rechtvaar digde, dat de fantasie van de heer Asser ook conjunctuurgevoelig is. Een enkel leuk moment een tweetal geestige liedjes, het élan van Rijk, Adèle Bloemendaal en Bert v. d. Linden; dat alles kon niet ons ge voel wegcijferen, dat aan een nogal goed koop gegeven veel te veel geld werd ge spendeerd. En toen.toen kwam de ge woonlijk zo gemoedelijke, nogal oppervlak kige AVRO in zijn rubriek „Televizier" met een Franse reportage van een razzia in een Congolees dorp, gevolgd door een „verhoor" van de daarbij gevangen geno men verdachten. Dat verhoor, een aaneen- schakelijk van mishandelingen en folterin gen, was ontzettend, weerzinwekkend, mensonterend, walgelijk. Wij moeten wel aannemen, dat de redactie van deze rubriek met de vertoning van deze onmenselijke reportage niet beoogd heeft, door een kei hard filmverslag op te vallen. Tien minuten monterheid van de ritmi sche zanggroep „Sweet Sixteen" was de enige ontspanning, die de NCRV ons op zondagavond toestond. Het verdere verloop van de ernstiggestggneerde Tellem-expe- ditie leverde Kees van Langeraad wel een avontuurlijk baardje, maar niet ge noeg film voor een doorlopend beeldver- slag op. Het werden nu wat losse film- flitsen, die door genoemde regisseur en door Jan van Hillo „verkocht" moesten worden. Op een uitzonderlijk knappe en beklem mende wijze bracht de Westduitse regis seur Rolf Hadrich, geholpen door een schare van opmerkelijk goede acteurs, een gegeven van de dichter en novellist Albrecht Goes in beeld, getiteld „De slaap der rechtvaardigen". Zeer expressief en overtuigend speelde Hilde Krahl in dit stuk de hoofdrol: de slagersvrouw, echt genote van een nazi, wier ogen geopend worden voor het verschrikkelijke lot van de joden en de misdadigheid van het hit- lerdom, nadat zij gedwongen wordt in haar vrije uren de laatste joden van haar stad je van hun zeer schamele vleesrantsoenen te voorzien. De moed, die zij vervolgens opbracht bij de hulp aan haar joodse stad genoten, kreeg extra afmetingen door de lafheid, het gekruip en het sadisme van de andere figuren, die in dit spel voor kwamen. Dit stuk, dat mede door de NCRV uitgezonden werd, om de herin nering aan de Februari-staking levendig te houden, zal wat dat betreft zijn doel niet hebben gemist. Griezelig realis tisch herleefde de tijd van de jodenver volging, de Ausweise, het verraad en de angst. Wij hadden na dit verschrikkelijke uur geen behoefte meer aan de goed bedoelde, maar wat obligate nabeschouwing' van ds. Okke Jager. J. Damshuizer

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6