Erhard waarschuwt De Gaulle voor de gevaren van inflatie Bondskanselier wint aan zelfverzekerdheid Inflatie bestrijden door de stabilisatie muntstelsels Ernstige hongersnood op Java bedreigt duizenden Rapport van Verenigde Naties over internationale handel De Beurs Oostenrijks invoerrecht op eieren nu spoedig driemaal zo hoog Oostafrikaanse landen vragen associatie de EEG bij Chemische industrie in Sovjet-Unie Nieuwe rayonfabriek geopend in India Slecht jaar voor Scholten Carton Amerikaanse tarwe voor Sovjet-Unie niet verschepen? MAC slaat vleugels nu wijder uit Indonesië wroet door in Maleisië SCHEEPVAARTBERICHTEN Staking onder de grond duurt nog voort MAANDAG 17 FEBRUARI 1964 7 Tegenover elkaar College economie Duitse minister pleit voor EEG-maatregelen Dividendvoorstel Bredero: 20 -f 5 pet Bedrijfsautotentoonstelling in alle opzichten succes Kort economisch nieuws :_L'« Droogte en ratten zaaien dood en verderf Veel critiek op GATT-overeenkomst Marcinelle 4 (Van onze correspondent) Met gemengde gevoelens waarin voldoe ning en ongerustheid hand aan hand sche nen te gaan, heeft bondskanselier Ludwig Erhard zaterdagmiddag aan het hoofd van zijn uitgebreide deputatie van vijf minis ters en hoofdambtenaren na zijn twee daags verblijf in Parijs afscheid geno men van generaal De Gaulle en de zijnen. Voldoening over het feit dat het Frans- Westduitse akkoord, in welks kader de ge combineerde ministerconferentie werd ge houden, tussen beide landen nu een kli maat van openhartigheid geschapen heeft, waardoor het wederzijds begrip alleen maar bevorderd kan worden. Maar onge rustheid ook omdat de kanselier juist in het licht van die openhartigheid nu nog wat nauwkeuriger de afstand heeft kunnen meten waardoor de respectieve posi ties in de binnen- en de buitenlandse po litiek van beide landen worden gescheiden. Onder die omstandigheden is dan ook gebleken dat de gemeenschappelijke ob jecten die kunnen worden aangepakt be trekkelijk gering in aantal en van draag wijdte zijn. Militaire manoeuvres zullen in de toekomst op gemeenschappelijke exer citie-terreinen in Frankrijk worden gehou den. Een Frans-Westduitse commissie zal de problemen in de E.E.G. bestuderen en de eventuele oplossingen later aan de vier andere partners voorleggen. En een der de project waarmee de Westduitsers ak koord willen gaan omdat, zoals kanselier Erhard met enige nadruk heeft opgemerkt, de Amerikanen er geen bezwaar in zien, betreft tenslotte de hulpverlening, of de economische infiltratie van Zuid-Amerika, waarmee Frankrijk nauwere betrekkingen poogt aan te knopen. Voor alle andere voorstellen die Frank rijk of West-Duitsland op tafel heeft ge bracht is het echter niet mogelijk geweest zelfs op papier gezamenlijke plannen uit te werken. Professor Erhard heeft nog maals zijn overtuiging uitgesproken dat in Europa weer eens iets aan de politieke eenwording zou moeten worden gedaan. Een opvatting die generaal De Gaulle met hem delen kon. Zodra beide staatslieden echter wat dieper op de materie ingingen, om concrete stappen te kunnen overwegen, bleek al gauw dat hun inzichten en be doelingen nog altijd lijnrecht tegen elkan der indruisten. Een politiek offensief in de richting van een sterkere Europese een heid kon onder die omstandigheden dan ook nog steeds niet worden gelanceerd. Uit gesprekken met Franse en West duitse delegatieleden kregen we wel de indruk dat professor Erhard in de loop van zijn gedachtenwisselingen onder vier Het Oostenrijkse ministerie van Handel heeft voor de tijd van 17 tot en met 29 februari 1964 de tijdelijke opheffing van de liberalisatie van verse eieren afgekondigd. Als reden voor deze maatregel wordt sterke invoerdruk genoemd, alsmede de voor de tijd van het jaar grote aanvoer van binnenlandse eieren. Inmiddels wordt er door het ministerie van Financiën gewerkt aan een ontwerp verordening, volgens welke tot aan het weer normaal worden van de marktsitua tie op verse eieren een drievoudig invoer recht gelegd zal worden. Op het ogenblik varieert dit invoerrecht naar gelang van de grootte der eieren van achttien tot twin tig groschen per stuk. De opheffing van de liberalisatie dient volgens een ambtenaar van het ministerie van landbouw uitsluitend tot bescherming van de binnenlandse produktie en is tegen geen enkel land gericht. Oostenrijk heeft op het ogenblik een overschot van veertig miljoen eieren. Tanganyika, Uganda en Kenya, drie voormalige Britse gebieden in Oost-Afrika hebben officieel om associatie bij de EEG gevraagd. Be ministers van Handel van deze drie landen hebben in Brussel bespre kingen met de EEG-commissie gevoerd, die tot dit besluit hebben geleid. Er zijn reeds achttien Afrikaanse lan den (voornamelijk voormalige Franse ge bieden) bij de gemeenschap geassocieerd. Toen vorig jaar een nieuwe associatiecon ventie met deze landen werd gesloten heb ben de EEG-landen verklaard dat andere Afrikaanse landen zich bij de conventie konden aansluiten, of dat ze een afzon derlijke associatie of handelsverdragen konden sluiten. De bruto-produktie van de Sovjetrussi- iche chemische industrie is de laatste vijf jaar met 89 percent toegenomen, zo heeft de Sovjetrussische onderminister van Fi nanciën aan het persbureau Tass mede gedeeld. In genoemde periode bedroeg de toe neming der brutoproduktie voor alle tak ken van industrie samen 58 percent. Tus sen 1958 en 1963 zijn 5,3 miljard roebel in de chemische industrie geïnvesteerd. In de komende zeven jaar (1964-1970) zal aan de uitbreiding van deze tak van industrie ongeveer 44 miljard roebel worden be steed In die tijd zal de brutoproduktie van deze industrie ruim drie maal zo groot worden, zo deelde de minister nog mede. ogen met generaal De Gaulle aanzienlijk aan zelfverzekerdheid had gewonnen. Niet dat de soevereine verhevenheid waarmee De Gaulle de politieke verhoudingen in de wereld pleegt te beschouwen geen in druk meer zou maken op Erhard, die evenmin ongevoelig is geworden voor de diverse attenties die het Franse staats hoofd hem bewees. Zo heeft de Franse president zaterdag op de Westduitse am bassade aan een lunch aangezeten, een gebaar dat het protocol eigenlijk alleen jegens staatshoofden toestaat. Professor Erhard heeft gedurende zijn gesprekken met de generaal echter ook diens beperkingen weten vast te stellen en met name geconstateerd hoe gebrek kig geschoeid de Franse staatsman het terrein van de economie betrad. Op dat gebied heeft de Westduitse kanselier, schijnt het, niet geschroomd zijn superio riteit te demonstreren door zjn Franse gesprekspartner een klein college in poli tieke economie te geven. Met nadruk heeft hij gewaarschuwd tegen de gevaren die niet alleen Frankrijk maar heel Europa loopt indien de Franse president bij zijn binnen- en buitenlandse projecten de eco nomische draagkracht van zijn land zou overschatten. Aan de hand van het West duitse Wirtschaftswunder dat hij voor een groot deel op zijn persoonlijke rekening mocht schrijven, heeft de professor uit een gezet hoe de Westduitse mark sedert vijftien jaar steeds krachtiger is gewor den, doordat hij de nationale tering steeds naar de nering had weten te zetten. De kanselier, die zich in de eerste plaats toch altijd nog econoom voelt, heeft de generaal, die van zijn kant de economie pleegt te vergelijken met de „intendance" die het leger dus altijd volgen moet, enige onrustbarende symptomen voor wassen de inflatie in Frankrijk onder het oog ge bracht. Volgens Erhard wordt die inflatie veroorzaakt doordat de generaal met een eigen kernwapen, de hulp aan Afrika en de expansie in de richting van Zuid-Ameri ka en het Verre Oosten veel teveel hooi op zijn vork dreigt te nemen. Dat de Westduitse kanselier zich deze kritische op merkingen, die dus zelfs de binnenlandse politiek van Frankrijk raakten, heeft dur ven veroorloven, kan inderdaad wel als bewijs gelden voor de vertrouwelijkheid waardoor de persoonlijke betrekkingen tus sen beide staatslieden nu worden geken merkt. Gezien echter het ietwat speciale en eigengereide karakter van de Franse president-generaal die zich aan deskundi ge adviezen of opinies gemeenlijk niet veel gelegen laat liggen, mag men nauwe lijks hopen dat zelfs Erhards waarschu wingen zullen bijdragen tot een wijziging in de koers die De Gaulle voor Frank rijk, zo niet voor Europa, heeft uitgezet, een koers die niettemin ook West-Duits- land ervan weerhoudt zich ver met de Fransen in zee te begeven. FRANKFORT (AFP) Het Westduitse deviezenoverschot is het gevolg van de toeneming van de Duitse uitvoer naar lan den waar inflatie heerst, vooral Frankrijk en Italië. Dat heeft de Westduitse minister van Economische Zaken, Kurt Schmücker, bij de opening van de internationale voor- jaarsbeurs te Frankfort verklaard. Hij zei gekant te zijn tegen een zelfstan dig optreden van de Bondsrepubliek op het gebied van de stabilisatie van de prij zen en het muntstelsel. De Westduitse re gering volgt de ontwikkeling van de eco nomische situatie in de andere E.E.G.- landen met aandacht. De Bondsrepubliek zal te zijner tijd geschikte maatregelen nemen. Volgens Schmücker is de enige methode' om de inflatie en de verdere uitbreiding daarvan in Europa doeltreffend te bestrij den de wil van alle leden der gemeen schap te komen tot een gemeenschappe lijke stabilisatie van de muntstelsels, de prijzen en de economie. De staat dient lange en middellange economische programma's op te stellen, maar de economie moet haar eigen wet ten volgen. Hij voegde er aan toe, dat dit jaar noch het volgende jaar een harmoni satie van de sociale politiek in het kader van de E.E.G. zal kunnen worden bereikt, omdat men eerst de fiscale, economische en vervoerspolitiek dient te coördineren. In Kalyan bij Bombay is een nieuwe rayonbandengarenfabriek geopend, die is gebouwd met hulp van de A.K.U., de met de A.K.U. gelieerde Duitse onderneming Vereinigte Glanzstoff-Fabriken A.G. en het Zwitserse ingenieursbureau Maurer S.A. De fabriek, die nu vijfentwintighonderd ton per jaar produceert, zal aan het einde van dit jaar vijfduizend ton per jaar pro duceren, zo verklaarde G-D. Birla, direc teur van de maatschappij, de Spinning and Manufacturing Company Ltd. Hij ver klaarde, dat de bouw van de fabriek on geveer tien miljoen dollar heeft gekost. In de vergadering van commissarissen en directeuren van de verenigde bedrijven Bredero n.v. is besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders, die op 9 april wordt gehouden, voor te stellen het dividend over 1963 te bepalen op 20 percent (onveranderd). Bovendien is het besluit genomen dan aan deelhouders tevens uit te keren een agio-bonus groot 5 percent. De betekenis en de plaats van de ge meenschappelijke markt kunnen slechts behouden blijven als de deelgenoten van de Duitse Bondsrepubliek deelnemen aan de wereldhandel. Dit is eveneens een voor waarde voor het slagen van de Kennedy- ronde, aldus Schmücker. Hij zei, dat bondskanselier Erhard en president De Gaulle in de loop van hun onlangs gehouden besprekingen op dit punt tot overeenstemming waren geko men. De resultaten over 1962-'63 van Scholten carton en papier n.v. zijn blijkens het jaarverslag wel zeer teleurstellend te noe men. Voor een zeer belangrijk deel moet dit worden geweten aan enige algemene factoren, die de resultaten van de carton- industrie ongunstig hebben beïnvloed. De in voorbereiding zijnde noodzakelijke om schakeling op andere produkten verliep nog niet geheel bevredigend, hetgeen een extra druk op de bedrijfsresultaten bete kende. De dochtermaatschappijen boekten een saldowinst van f 174.450 (vorig jaar 284.470), maar dit resultaat kon slechts worden verkregen door aan de algemene reserve f 700.000 te onttrekken. De directie stelt toch een onveranderd dividend voor van zestien percent, waar van 4Vs percent ten laste van de dividend reserve en llVi percent ten laste van het winstsaldo. Men meent, dat men in vorige jaren de uiterste voorzichtigheid heeft be tracht met dividenduitkeringen, zodat het onjuist zou zijn nu meteen de divi denduitkering te beperken of achterwege te laten. De 47ste Rai-tentoonstelling van bedrijfs automobielen, die zaterdag met het gebrui kelijk claxonconcert werd besloten, is in alle opzichten een succes geweest. In to taal werd deze expositie bezocht door 141.451 personen, weliswaar iets min der dan in 1962 (145.196) maar toen was de expositie een dag langer open. Vooral de exposanten zijn erg tevreden. Over het algemeen zijn er goede verkoopresultaten geboekt. Voor de DAF bijvoorbeeld lagen de resultaten vijfentwintig percent hoger dan in 1962. Met ingang van 1 juli 1964 is aan dr. A. Hou- wink op zijn verzoek ontslag verleend als direc teur van de Nederlandsche Bank n.v. onder dankbetuiging voor de vele gewichtige diensten door hem in die functie bewezen. Op uitnodiging van het Spaanse ministerie voor voorlichting en toe risme brengen de mijnwerkers, die enige maanden geleden met zoveel moeite zijn gered uit de overstroom de mijn Mathilde bij hengede, nu een bezoek aan Spanje. In Malaga trad een dansgroep voor hen op. MIAMI BEACH (AFP) De afdeling handelsverkeer van het machtige Ameri kaanse vakverbond AFL/ CIO heeft zich uitgesproken voor het stopzetten van het storten van tarwe in schepen met de Sov jet-Unie als bestemming. Een woordvoer der van het vakverbond deelde mee, dat vandaag een stakingsoproep tot de haven arbeiders zal worden gericht. Het AFL/CIO voert als motieven voor zijn besluit aan, dat de contracten voor de levering van tarwe aan de Sovjet-Unie steun inhouden voor de Russische econo mie en dat een onvoldoende hoeveelheid van de te leveren tarwe door Amerikaan se schepen wordt vervoerd. Het besluit moet nog worden goedge keurd door het algemeen bestuur van het vakverbond. Martin's Air Charter gaat zijn vleugels wijder uitslaan. Zondag heeft deze char termaatschappij haar debuut gemaakt in het trans-atlantisch verkeer. Voor de eerste maal vertrok een vlieg tuig (DC-4) van de maatschappij voor een commerciële vlucht naar Zuid-Amerika. SEMARANG (Reuter) De waarne mend gouverneur van Midden-Java, Soejo- no Atmo, heeft verslaggevers verteld, dat door langdurige droogte en de ernstigste rattenplaag die deze provincie ooit heeft gehad, ongeveer een miljoen mensen door de hongerdood bedreigd worden. In ziekenhuizen en klinieken worden op het ogenblik 12.000 mensen aan de gevolgen van ondervoeding behandeld. Dit jaar zijn reeds vijftig mensen tijdens de be handeling aan de gevolgen van honger overleden. SYDNEY (Reuter) Sir Wilfred Kent Hughes, een voormalig Australisch minis ter, die thans voor de Liberale Partij zit ting heeft in het Australische Huis van Afgevaardigden, heeft verklaard dat In donesië van het huidige bestand in het Ma- leisisch-Indonesische grensgebied in Bor neo gebruik maakt om een grote opstand tegen het Maleisische gezag in Serawak voor te bereiden. Sir Wilfred, die een reis van zes we ken door Zuidoost-Azië heeft gemaakt, verklaarde dat bekend is dat de Indone sische communistische partij bezig is met het opleiden en uitrusten van nationalis ten in Borneo. Zij zou ook nog steeds guerrillastrijders in het grensgebied laten opereren. In een zo juist gepubliceerd rapport van de Verenigde Naties wordt gezegd, dat de overtuiging steeds sterker wordt dat er „een of andere nieuwe handelsorganisatie nodig is" om het verstoorde evenwicht te herstellen van de handel tussen de ont wikkelingslanden en de geïndustrialiseerde landen. Wanneer deze overtuiging op de confe rentie over handel en ontwikkeling der Ver enigde Naties, die op 23 maart in Genève begint, sterker mocht worden dan „zou den wij hier belangrijke besluiten moeten nemen en moeten beslissen, of het gestel de doel bereikt moet worden door de on middellijke oprichting van 'n nieuwe orga nisatie met alle noodzakelijke bevoegdhe den, of door geleidelijk en in etappes te werk te gaan, daarbij gebruik makende van de ervaring, die al doende wordt op gedaan", zo wordt in het rapport gezegd. Ongetwijfeld zijn volgens 't rapport „de Verenigde Naties in staat ruime verant woordelijkheden op dit gebied op zich te nemen". Het rapport constateert gebreken in enkele opzichten van de algemene over eenkomst voor tarieven en handel (GATT). Hoewel de GATT belangrijke dingen be reikt heeft, is zij niet zo doeltreffend voor de ontwikkelingslanden geweest als voor de ontwikkelde landen. Zij heeft een al te starre omlijsting ge plaatst rond de voorkeursbehandelingen, die ontwikkelingslanden elkander mogen toestaan om hun wederzijdse handel en economische ontwikkeling te bevorderen. Over de voorkeursbehandelingen in de internationale handel in het algemeen merkt het rapport op, dat de meeste in voerrechten van industrielanden betrek kelijk laag zijn en dat verwacht wordt, dat deze rechten nog lager zullen worden als gevolg van de GATT-onderhandelingen tijdens de zogenoemde Kennedy-ronde. „De allerbeste oplossing zou zijn in voer uit ontwikkelingslanden vrij toe te laten", zo meent het rapport. „Voor de landen van de Europese Economische Ge meenschap en van de Europese Vrijhan dels Associatie (EVA) zou dit slechts be tekenen, dat zij aan de ontwikkelingslan den een behandeling toestaan, die niet ongunstiger is dan die, welke zij bereid zijn elkander toe te staan", zo voegt het rapport daaraan nog toe. De voorstellen staan in een rapport van 165 bladzijden, opgesteld door dr. Paul Prebisch, een Argentijn van geboorte en een internationale econoom, die als secre taris-generaal op de V.N.-conferentie zal optreden. Hij wordt beschouwd als een be langrijke zegsman van de minder ontwik kelde landen. Abida 16 v. Singapore n. Bangkok. Acila 16 te Rotterdam. Acteon 17 te Suez. Adara 14 v. Vitoria n. Charleston. Agamemnon 17 te Bonaire. Alblasserdijk 15 180 m. w. San Jose n. San Diègo. Alchlba 15 v Llvorno n. Marseille Alcor 15 te Genua. Algol 15 te Rotterdam. Algorab 15 v Las Palmas n. Antwerpen Alkaid 15 v. Marseille n. Genua. Alkmaar 15 v. Ardrossan n. Curasao. Alnati 15 v. Buenos Aires n. Santos. Alnitak 15 95 m. z.z.w. Ouessant n. Las Palmas. Amerskerk 15 te Rotterdam. Ampenan 16 te Balboa v. Chimbote. Amsteldiep 16 te Geelong. Amsteldijk 15 te Londen. Amstelhof 15 v. Cobh n. Cristobal Amstelkroon 16 v. Vancouver n. China. Amstelmolen 15 te Mississippi v. Londen. Andijk 16 te Rotterdam Angolakust pass. 15 Kp. Finisterre n. Antwerpen. Annenkerk 14 v. eBira n. Dar es Salaam. Argos 14 v. Haifa n. Antwerpen. Atys 16 te Stanlow. Bali 15 te Hamburg. Bawean 15 v Hamburg n. Londen. Bengkalis 15 et Antwerpen. Beninkust 15 v. Lagos n. Freetown. Bennekom 14 660 m. z.w. Fayal n. Emden. Bintang 15 ter hoogte Tahiti n. Valparaiso. Burl s. Watson 15 30 m. w.n.w. Pantellaria naar Port Said. Calamares 15 230 m. n.n.o. Barrios n. Bremerhav. Caltex Eindhoven 15 v. Suez n. Bahrein. Caltex Nederland 15 13 m. o.n.o. Kuria Muria eil. naar Bahrein. Caltex Pemis 17 v. Matsuyama n. Bahrein. Caltex Rotterdam 17 v. Suez n. Perzische Golf. Caltex Utrecht 16 te Bahrein. Camerounkust 16 te Freetown. Casamance 15 v. Nantes n. Duinkerken. Castor 16 te Alexandrië. Ceres 16 v. Christobal n. Curasao Charis 15 v. Maracaibo n. Baltimore. Chiron 15 v. Paramaribo n. Amsterdam. Crania 16 te Punta Cardon Cradle of Lib. 14 v. Bd. Mashur n. Port de Bouc. Daphnis 14 120 m. z.w. Madeira n. Bridgetown. Doelwijk pass. 16 Kuria Muria n. Suez. Dorestad 15 v. Teesport n. Saltend. Drente 15 v. New Orleans n. Curacao Eemland 15 v. Hamburg n. Amsterdam. Elisabeth Broere 17 te Rotterdam. Esso Amsterdam 15 te Portland. Esso Rotterdam 15 v. Suezkanaal n. Rotterdam. Forest Hill 1 5te Mersin. Friesland KRL 15 v Seattle n. Los Angeles. Friesland SSM 15 v. Rotterdam n. Immingham. Giessenkerk 16 te Port Said. Gorredijk 16 te Philadelphia v. New York. Gulf Italian 17 te Suez. Gulf Swede 15 v. Bandar Mashur n. Suez. Hathor 15 te Alicante Heemskerck 17 te Aden. Hermes 16 v. Balboa n. Bremerhaven. Holendrecht pass. 15 Gibraltar n. Rotterdam. Inca 16 te Guayaquil v. Tampa. Isls 16 te Port Au Prince. Ivoorkust 17 te Antwerpen. Jac. Verolme 15 300 m. z. Jamaico n. Ph.delphia. Jason 14 560 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Johannes Frans 16 v. Cruz Grande n. Baltimore. Kalydon 15 te Shellhaven. Kennemerland 16 te Bremen v. Amsterdam. Kermia 16 te Geelong. Kinderdijk 17 te Brownsville. Korendijk 16 v. New York n. Antwerpen. Kreeft 15 v. Rotterdam n. Port Etienne. Kreon 14 1300 m. n.o. Paramaribo n. Paramaribo. Lekhaven 17 te Lissabon. Liberty Bell 15 te Punta Cardon v. Delawarecity. Maasdam 15 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Maashaven 15 v. Rouaan n. Dakar. Maaskerk 15 te Bremen Mediterranean Sprinter 16 te Rotterdam. Medon 15 te Kp. Haltien. Meerkerk 14 120 m. n.o. Valencia n. Valencia. Meliskerk 15 te Hamburg. Merseylloyd 14 210 m. w. Minicoi n. Singapore Mijdrecht 15 100 m. z.z.o. Daedalusrif n. Pauillac. Neder-Rhone 15 v. Antwerpen n. Hamburg. Nieuw Amsterdam 15 te Nassau Oostkerk 15 te Le Havre. Oranje 15 te Genua. Oranjefontein 16 te Durban Or. Nassau 14 300 m. n.o. Barbados n. South.ton. Oranjestad 16 te Antwerpen. Ossendrecht 15 v. Bahia n. Durban. Pacaya 15 te Vera Cruz. Pendrecht 16 te San Lorenzo. Peperkust pass. 16 Las Palmas n. Dakar. P. G. Thulin 15 100 m. z.z.w. Lima n Balboa. Prins Alexander 16 v. Leixous n. Haifa. Prins der Nederlanden 17 te Barbados. Prins Willem v. Oranje 15 v. Haifa n. Antwerpen Prins Willem IV 15 v. Piraeus n. Limassol. Provenierssingel 15 te Hsinkang n. Moji. Pygmalion 15 v. Hamburg n. Bremen. Radja 15 te Genua. Randfontein 16 te Antwerpen Reza Shah the Great 17 te Nynashamn Riouw 16 te Antwerpen. Rondo 16 te Livorno. Rossum 15 v. Port Harcourt n. Carribean. Rotterdam 15 v. Aden n. Bombay. Rotti 16 te Napels. Rijndam 15 te New York. Scheldelloyd 17 te Baltimore. Schiedijk 16 te Antwerpen v. Rotterdam. Seinelloyd 15 te Papeete v. Balboa. Sirrah 15 v. Abidjan n. Lagos. Skadi 15 40 m. n.o. Bone n. Lissabon. Sloterkerk 16 te Port Sudan Socrates 16 v San Juan n. Europa Soestdijk pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Solon 14 v. Terneuzen n. Antwerpen. Stad Alkmaar 15 v. Rotterdam n. Palermo Stad Utrecht 16 te Rotterdam. Statendam 16 v. sint Thomas n. Guadeloupe Straat Clarence 15 te Penang. Straat Clement 14 v. Port Louis n. Durban. Straat Colombo 16 v. Yokohama n. Shanghai. Straat Franklin 15 v. Port Harcourt n. Lagos. Straat Lombok 18 te Adelaide verwacht. Straat Madura 15 v. Beira n. Melbourne. Straat Magelhaen 15 te Yokaichi. Tahama 15 50 m. n.w. Rome n. La Spezia. Tamara 15 v Abadan n. Little Aden. Themis 15 v. Halifax n. Bermuda. Tjimanuk 15 te Fremantle. Togokust 16 v. Port Harcourt n. Warri. Tweelingen 15 v. Rotterdam n. Narvik. Ulyses 15 v. Curacao n. Aruba. Van Llnschoten 15 70 m. z.o. Amoy n. Kobe. Van Noort 15 te Hongkong Van Riebeeck 17 te Mukalla. Van Waerwijck 17 v. Djakarta, 18 te Semarang. Vivipara 15 v Rotterdam n. Mena. Vlieland 15 90 m. z.o. Ceylon n. Bombay. Waikelo 17 te Bangkok. Waingapoe 15 150 m. z. Djeddah n. Aden. W. Alton Jones 16 te Maracaibo Wieldrecht 16 te Kaap Eme. Willemstad 15 te Paramaribo. Witmarsum 15 v. New Orleans n. Mobile. Zafra 14 op 15 v. Kharg eiland n. Yokohama. Zaria 15 85 m. n.o. Ras Fartak n. Perzische Golf. KLEINE VAART Bab T. 14 30 m. o.n.o. Foreland n. Newcastle. Bloemgracht 16 te D enHelder n Amsterdam. Cadans 15 op Schelde n. Bordeaux Calchas 15 80 m. z.o. Catania n. Catania. Draco 15 70 m. n.o. Casquets n Lissabon Erasmus 16 20 m n.n.w. Gr. Yarm. n. Kingslynn. Joost 15 op Wielingen n. Antwerpen. Kaap Falga 14 te Bergkvara Kerksingel 16 5 m. o. Noordhinder n. Vlaarding. Lauriergracht 14 20 m. z. Abö n. Helsinki. Marie Christine 13 te Connahsquay. Molensingel 15 te Barryroad n. Nieuwpoort. Patricia 14 90 m. n Terschelling n. Ceuta. Phidias 14 25 m. z. Malaga n. Genua. Sandenburgh 15 in Straat van Gibraltar n Cork. Taras 15 20 m n.n.w. Bougie n. Tunis. Tjamme 16 te Landsend n. Dundalk. Triton 15 op Schelde n. Antwerpen. Westereems 15 40 m. z.z.w. Ushant n. Casablanca. SLEEPVAART Cycloop 17 te Mersa el Brega. Gelderland 16 350 m. n. Dakar. Groningen 16 60 m. n.o. Ouessant. Utrecht 16 150 m. o. Gibraltar. 15.000 landbouwersgezinnen hebben reeds hun verdroogde gronden in veraf gelegen gebieden in Midden-Java verlaten. Thans trachten zij in Semarang, de provinciale hoofdstad, bedelend iets te eten te krij gen. Midden-Java heeft van de regering in Djakarta reeds „voedselinjecties" gekre gen, doch volgens ambtelijke zegslieden slechts 20.000 ton of een kwart van wat was toegezegd. Vorig jaar werd van de 160 kilogram rijst, die per persoon per jaar nodig is, slechts 58 kilogram ontvangen. In Semarang verdringen de bedelende mensen zich in de straten en 's nachts zoeken zij in groepen op de marktplaat sen de voedselstalletjes af. Vaak zijn kin deren te zwak om verder te gaan De meesten van deze mensen zijn half ge kleed of in, vodden gekleed. In de afgelopen week moest de politie te hulp komen, toen er moeilijkheden dreig den bij uitdeling van kleding door het Ro de Kruis. In het zuidoostelijk deel van Midden-Ja va, dat het zwaarst getroffen is, zijn slechts twee waterbronnen, waaruit onge veer 600.000 mensen hun water moeten putten. Vaak moeten mensen meer dan dertig kilometer lopen voor een paar em mertjes water. (Van onze correspondent) BRUSSEL Sinds vrijdag zijn 23 mijn werkers vrijwillig ondergronds gebleven in de rampmijn, Bois du Cazier te Mar cinelle bij Charleroi. Zij brachten iedere dag nog steenkool naar boven om de na bestaanden van de slachtoffers te helpen. Zij hadden tot taak de installaties van de mijn af te breken. Tot zondagavond was volgens in Brus sel ontvangen berichten de stemming on der de 23 mijnwerkers uitstekend. Zij brengen de tijd door met kaartspelletjes en slapen. Zij hebben verzekerd dat zij hun actie zullen voortzetten, totdat de be slissing van de Hoge Autoriteit wordt in getrokken. De Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft be paald dat er tijdens het ontmantelen van de mijn waarin in 1956 262 mijnwerkers 't leven lieten geen kolen meer mogen wor den gedolven. Uit protest tegen die beslissing zijn de 23 mijnwerkers niet teruggekomen van de 1100-meter verdieping, waar zij werk ten. Ook de twintig bovengrondse mijnwer kers hebben geweigerd de terreinen van de mijn te verlaten. Zij willen weten waar aan zij financieel toe zijn wanneer de mijn voorgoed wordt gesloten. De directie van de mijn maakt zich ongerust over de hygiënische toestand van de ondergrondse zit-stakers, die hun sta king zijn begonnen nadat zij 8 uur had den gewerkt. Het is niet mogelijk hun wa ter te bezorgen. Eten, dat door de fami lieleden mocht worden gebracht, zal hun wel kunnen bereiken. Het voor een buitenstaander wonderlij ke van de situatie is, dat deze oud-mijn werkers vrijwel allen bereid zijn weer in de rampmijn te gaan werken zo daar slechts officieel toestemming toe zou wor den gegeven. Zij zeggen dat er naast de schacht van de ramp een geheel nieuwe is gegraven tot op 1100 meter diepte, die tot de modernste van Europa behoort. Het verbod van de Hoge Autoriteit is afgeko men nadat een Italiaans dagblad over het opnieuw werken in de mijn had geschre ven. Daarna zijn er vragen in het Ita liaanse parlement gesteld en heeft de Ita liaanse regering bij de Hoge Autoriteit op sluiting aangedrongen. Van de mijnwer kers die thans staken, zijn er driekwart Italianen. Bij de ramp vormden de Italia nen ongeveer de helft van het aantal om gekomenen VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste'tijdv 2de tijdv. A.K.U520 520 Hoogovens 588 Kon Olie154,60 gb-154,70 154,60 Philips 148—148,30 gl 147,90 Unilever 142,10—142,30 141,90 K.L.M 63,50—64,50

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7