Fusie-kind Telstar loopt als een kievit tussen de vele manke voetbalbroeders VSV wil eerst kwestie regelen, alvorens schuld te accepteren Willemse niet gerust over afloop van monsterrace Nederland, geplaatst in groep Wiesbaden Zet Oxford United zegereeks voort? „In- en uitgaven Toon van den Enden looft zijn bestuur —Zondag door Argentijnse oerwoud Grote kunstijsbaan in Heerenveen Duindigt mist maar weinig meetingen Jong selectieteam naar Rusland VLUG KNVB is trots op bereikte resultaten van „bundeling-aan-top" DINSDAG 18 FEBRUARI 1964 11 VERKOUDEN de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist Loting van Engelse beker Telstar bestaat vandaag precies 217 dagen. Een gedenkwaardig tijdstip? Ach nee, dat niet Voetbal- insiders brengen de laatste weken echter een complete ode aan de „Telstarfusie". Terecht? Ja en nee. Ofschoon de „man in the street" zoals altijd de waarheid niet aan de weet komt; hij hoort slechts het motto... SOBERE INBOEDEL ENFANT TERRIBLE VALSE BELOFTE SPELERS KOPEN Lex Muller Post en Terruzi vooraan Schenk rijdt in Helsinki Dames zorgden in Bremen voor Nederlandse zeges Noorse schaatsploeg voor wereldstrijd in Helsinki Trainers volleybalteams Tom Okker uitgeschakeld Poorten maand later open DiiiiiiaiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiLiiiiiiiiiiiftiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiütiiniaiiiiiu Van een onzer verslaggevers) De KNVB heft dreigend een (al lang verbeide) vinger op: „Denk eraan heren, twaalf clubs dienen uiterlijk zomer 1965 uit de te dikke rij van semi-profs te zijn gestapt". Een onwrikbaar besluit dat menig bestuur van een financieel nood lijdende „broeder" het plezier in de toch al duistere toekomst nog meer doet vergallen. In weerwil van de klare taal gloort er beslist wel een glimp hoop aan de einder: de zogeheten „Telstar-fusies", dat jonge begrip in die oude, rijkelijk gedocumenteerde voetbalhistorie. „Telstarfusie", de trotse primeur uit de IJmond, aanschouwt zijn levenslicht op het moment dat enkele verenigingen hun betaalde krachten bundelen, terwijl zij als afgedaalde amateurclubs hun eigen activiteiten voortzetten. In vele Nederlandse dichtbevolkte centra sukkelt een te groot aantal „dégénérés" voort u denke slechts aan Haarlem, Schiedam, Enschede, Hilver sum, Zwolle, Zaandam, Tilburg, etc. De toestand schreeuwt om sanering, her «n der gonzen fusiegeruchten (Enschede, Hilversum), maar wie durft Telstar te volgen, wie gooit zijn tradities, eigen be lang om wille van de gezonde, keiharde businessgeest radikaal over boord? Wie? De stad Haarlem soms? Telstar gaf de stoot in de goede richting, zo pronkt de KNVB (met andermans veren). Ergo: de juiste, de enig mogelijke richting in een door „veel varkens dun gespoeld" voetbaloord. Ieder jaar liepen de schulden bij VSV en Stormvogels hoger op, (algeheel) fusio neren was al eens eerder (1960 en '62) op stijfkoppigheid en diepgewortelde club liefde afgesprongen. Tijdens de jongste zomer stond er geen andere (rendabele) weg meer open. 17 juli 1963, met een goud kleurige kroontjespen gecalligrafeerd op een schone pagina in beider geschiedenis boeken, vloeide de betaalde top in IJmui- den verrassend ineen. Op de separate bij zondere ledenvergadering schaarden de «temmen zich achter de noodzakelijkheid: Stormvogels: 145 voor, 1 tegen (B. Cleeren). VSV: 107 voor, 32 tegen, 2 blanco. Telstar (als naam door publiciteitschef W. Mooy in een opwelling van Amerika „gestolen") behoorde bjj de start alle zó vastgeroeste sentimenten los te branden, het verleden van VSV en Stormvogels voorgoed by de betrokken amateurclubs achter te laten. De inboedel kreeg een •obere indruk mee: een negenkoppig be stuur (tevens de enige leden), onder lei ding van „outsider'' mr. J. W. Crefeld (die volgens menig VSV-er voor zijn aanstel ling sympathiseerde met het oude Storm- vogelsbestuur), bijgestaan door een ver tegenwoordiger van het bedrijfsleven en de overheid, Hoogovens-adjunct-directeur N. de Groot (overigens als commissaris niet stemgerechtigd), 31 contractspelers,een goed bezoldigde trainer en een hulpoefenmees- ter (A. Zonderland), en de garanties van de gemeente (een ton) en van het bedrijfs leven (150.000 gulden). De eerste twee a drie maanden gold het parool „rustig afwachten, eerst maar eens naar elkaar toegroeien, dan zien we wel verder". Doch daarna slechts de bittere ernst, met vereende krachten Telstar naar de hoogste regionen te laveren. Thans, terwijl de winter zich (hopelijk) naar zijn rustbed rept, stelt de KNVB tevreden vast: „Telstarfusie, dè remedie tegen overbelasting". Is dat echter werke lijk zo, heerst er inderdaad alom verge noegdheid bij Telstar? Aan de buitenkant zeer zeker: het eer- «te. stugger defensief dan welk team ook, beantwoordt wel degelijk aan de ver wachtingen. Goed, de doelpuntenproduktie staat de laatste weken (op afgelopen zon dag na) nagenoeg stil, doch de plaats in de eerste divisie reikt hoger dan de midden moot. De reserves, gebundeld in het twee de, rijgen het ene succes aan het andere, een titel behoeven zij slechts iets scher per te arceren. De jeugd (nog 18 man sterk) houdt zich daarentegen in het be taalde voetbal niet zo gemakkelijk staande. Drongen naast deze gefundeerde ostentatie voor elke IJmuidenaar echter niet de strubbelingen met „enfant terrible", trai ner Toon van den Enden (52) tot de buiten wereld door? Tot december stelde de technischs (keuze-) commissie Zwart-Van Nifterick-Van den Enden, waarin laatstge noemde verreweg de grootste stem had (kunnen opzetten), de elftallen samen. De heer H. Zwart trad plotseling uit het driemanschap; van dat moment af rustte de verantwoordelijke taak alleen nog op de (brede) schouders van Schiedammer Van den Enden. Edoch, sinds 10 februari regeert weer het in ere herstelde drieman schap, zij het in stemmenverhouding thans op gelijkwaardige basis. De enigszins cor pulent gebouwde Van den Enden kon er zijn conclusies uittrekken. Zijn tweejarig contract loopt evenwel tot zomer 1965; of pleegt een van beide partijen soms al na een jaar contractbreuk De zon brak verleden week echter toch door op het guitige gezicht van „ome Toon" (voor vele IJmuidense en Rotterdamse in heemsen). Plotseling verstandelijk bijge draaid, zwaait hij het bestuur alle (ge meende) lof toe. „Ze slaan mijn adviezen bepaald niet in de wind". Een hele ge ruststelling voor deze trainer-pelgrim (onder handen genomen clubs: Baronie, RFC, Sparta, Enschede, weer Sparta, Xerxes, SVV. Zwolse Boys, DWS, VSV en nu Telstar), die het slagen van een fusie ziet vallen of staan met het functioneren van een coach/leidsman. Bij zijn geboorte beloofde Telstar plech tig de schulden van VSV 24.000,en Stormvogels 9000,—) te vereffenen. In november verrekende penningmeester P. H. Koehx het verlangde bedrag met Storm vogels. En VSV's manco? „Het geld ligt gereed", riposteert zegs man Mooy (48, van zijn 14de af in Storm vogels gespeeld, voor zijn overgang 2 jaar penningmeester geweest) met een toornig ondertoontje. „Maar dokter Van Leusen (VSV-voorzitter) vindt het bijzaak. Hij wil eerst iets anders regelen." Accountant Mooy weidt verder uit, daar bij teruggrijpend op de bewuste vergade ring van 17 juli. Die markante avond deed dr. A. J. van Leusen in zijn hoedanigheid van adviseur op de seance van VSV uit de doeken dat de jeugd van 10 tot 16 jaar uit hun gelederen vrije toegang zou krij gen bij thuiswedstrijden van Telstar. „Maar hij wist toen al dat hij een valse belofte deed," fulmineert Mooy sans rancune. „Het VSV-bestuur hield echter op dat moment zijn mond, om dat het met het verraden van de waar heid vreesde de fusie-aan-de-top te tor pederen Telstar stemt beslist niet toe in deze zaak. We hebben nog voor gesteld de KNVB in deze kwestie te laten arbitreren, maar daar voelt de heer Van Leusen niets voor." Wellicht daarom schrijft A. J. v. L. (zie boven) overigens zonder zijn pen in de gal te dopen in de jongste VSV-er onder meer: „Telkens weer hoop ik dat wij nu toch wel heel spoed'.g wat meer kunnen zeggen over de ontwikkeling van de ver houding tussen VSV en het fusie-kind Telstar. Maar nog steeds lijkt het onver standig om er veel over te vertellen. Soms lezen we van Telstar-zijde een berichtje dat alles best in orde komt. Dat geeft dan weer goede hoop!" Enkele regels daarna: „Het feit dat wij anderen tot voorbeeld worden gesteld, is vleiend. Ook dat is een reden om voor zichtig te zijn met het openbaren van moeilijkheden, zolang als de mogelijkhe den om tot een oplossing te komen nog be staan". We slaan drie alinea's over: „Wat we nu precies moeten verstaan onder een „fusie- aan-de-top" is nog niet duidelijk. Omdat we nog steeds vurig hopen dat er inhoud TOON VAN DER ENDEN contract loopt tot zomer 1965 kan worden gegeven aan deze schoon klinkende benaming voor een ideale vorm van samenwerking, weigeren wij voorlo pig nog de meningsverschillen, waarop wij zijn gestuit, in een openbaar debat te brengen". Ondertussen suist Telstar in een boven verwachting hoog geschoten baan voort, alsof er geen conflicten (die zonder twijfel binnen twee jaar „slijten") aanwezig zijn. Enkele bestuursleden verkeren met hun gedachten al bij de voetbalslaven verhan delende transfermaand. „Het ligt zeer ze ker in onze bedoeling twee a drie goede (lees schotvaardige) voorhoedespelers aan te trekken", klapt perschef Mooy nu al uit de (hoge)schooi. In de voor bezinnen bij uitstek geschikte zomerperiode denkt Telstar zich uit te breiden tot het voorgeschreven aantal van vier teams; een te formeren jeugdelftal krijgt dan onderdak in de regionale af deling. Want Telstar moet, na een al of niet grondige revisie, het volgende seizoen in een nog beter ritme verder wentelen. De KNVB, eigenlijk iedereen, rekent daar stellig op. Tot op heden staven de pres taties (gelukkig) de door velen geponeer de stelling: „een Telstarfusie helpt vele verenigingen absoluut uit de (bodemloze) put. PUBLICITEITSCHEF MOOY .wist dat hij een valse belofte deed. I Telstar lokt per thuiswedstrijd ge- I middeld 5000 mensen naar (gemeente) sportpark Schoonenberg. Die massa kijkers stort elke keer zo'n 6000 gulden in de kas van de penningmeester. Elke 1 gewonnen match kost Telstar 50 gulden per speler, een gelijk spel wordt met 1 25,gehonoreer verlies brengt toch altijd nog een tientje op. Bij een over- winning loopt de conto-f5,per doel- puntenverschil op. Voor het tweede gelden de bedragen: 25, 15, f 10, 2,50. Alle voetballers 1 verdienen nog eens wekelijks 30 gulden extra indien zij trouw de 3 trainings- avonden bezoeken. De terreinhuur bedraagt 10 percent van de recette. Op Telstars-rekening I huizen nog andere kredietpostenhet uitbetalen van een jaarwedde aan zo- wel Stormvogels' als VSV's trainer, respectievelijk H. Janssen en R. de Boer, beiden 4500 per seizoen. Toon van der I Enden strijkt f 17.500 per jaar op. Zon- I derland „doet" het voor minder (pl.m. I 7000). Telstar moet het zonder de inkomsten van de sporttotalisator stellen. ruiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Voor het eerst sinds jaren is Herman Willemse, Nederlands topzwemmer op de lange afstand, maandagavond zonder veel verwachtingen over zijn eigen prestaties van Schiphol vertrokken. Zondag moet hij in de binnenlanden van Argentinië tegen 's werelds sterkste prof-zwemmerr star ten voor een monsterrace van 65 km in het zoete water van de rivier Santa Fé, dwars door het Argentijnse oerwoud. „En ik ben feitelijk ongetraind," zei hij voor zijn vertrek. „Je kunt in Nederland 's winters alleen maar een baantje zwem men in een warm en overdekt zwembad en dat is voor mij geen echte training." De race, waarvoor hij 8 a 10 uur nodig denkt te hebben, wordt dus een zware op gaaf voor hem. Zijn grootste concurrent is de Egyptenaar Abu Heif „en ik hoor dat die al een maand lang in Argentinië aan het trainen is." Daar komt nog bij, dat Herman Wil lemse zaterdag volkomen onverwacht een vliegbiljet thuis gestuurd kreeg, afkomstig van de organisatoren van de race, met de summiere mededeling, dat deze zondag reeds zou worden gehouden, zodat Wil lemse meteen moest vertrekken. Hij vliegt met Alitalia via Rome en dan naar Zuid- Amerika, hetgeen een dag en een nacht duurt. Van Buenos Aires uit moet hij ver volgens per trein en auto naar de 300 km verder gelegen startplaats van de race. Voor hij uitgeslapen is wijst de kalender dan al vrijdag aan, zodat zelfs voor vluch tige acclimatisering, nauwelijks en voor duchtige training helemaal geen tijd meer overblijft. „Het vorig jaar heb ik deze race over 65 km gewonnen," zei hij. „Toen was het voor een liefdadig doel. Ditmaal niet, maar welke prijzen er te winnen zijn weet ik niet eens." De hoofdprijs ziet hij naar zijn concurrent gaan. „Die heeft de vori ge zomer in drie weken tijds een ton bij elkaar gezwommen", vertelt onze landge noot. „Hij doet n.l. telkens mee aan 24 uur races en dat kan ik niet. Ik heb eenmaal 17 uur gezwommen en dat is toch wel mijn limiet." In het komende tennistoernooi om de Coupe Galea (voor spelers, die op 31 de cember van dit jaar nog geen 21 jaar zijn) is Nederland ingedeeld in de groep Wies- baden, samen met West-Duitsland, Italië, Zwitserland en Joegoslavië. In totaal nemen 19 landen deel, waaronder ditmaal ook Zweden en Bulgarije. De wedstrijden worden gespeeld in een viertal plaatsen: Wiesbaden, Mondorf-les-Bains, Boekarest en Praag of Pilsen. Uit elke groep kwali ficeert zich een land voor het finale- toernooi dat van 30 juli tot 4 augustus in Vichy zal plaatshebben. De loting voor de vier groepen had het volgende resul taat: Zone Duitsland in Wiesbaden: eerste ronde: DuitslandNederland; tweede ron de: Zwitserland tegen de winnaar Duits land/Nederland en JoegoslaviëItalië. Zone Luxemburg in Mondorf-les-Bains: België, Spanje, Frankrijk, Hongarije, Luxemburg. Eerste ronde: Luxemburg Spanje, tweede ronde: Frankrijk tegen de winnaar Luxemburg/Spanje, Hongarije Spanje. Zone Roemenië in Boekarest: Bulgarije, Griekenland, Monaco, Roemenië en Rus- Vanmorgen vroeg had de Nederlander Peter Post samen met zijn Italiaanse ploeggenoot Fernando Terruzi de leiding in de wielerzesdaagse van Milaan. De stand luidt nu: 1. TerruziPost (Italië/Ned.) 126 pnt.; 2. BugdahlRenz (Duitsl.) 70 pnt. Óp één ronde: 3. Van SteenbergenFaggin (Belg./ Italië) 145 pnt.; 4. PfenningerLykke (Zwitserl./Denemarken) 82 pnt. De overige koppels hadden meer ronden achterstand. land. Eerste ronde: RoemeniëMonaco, tweede ronde: Griekenland tegen winnaar RoemeniëMonaco, BulgarijeRusland. Zone Tsjechoslowakije in Praag of Pil sen: Oostenrijk, Polen, Zweden, Tsjecho slowakije. Eerste ronde: ZwedenPolen, Oostenrij kTs j echoslowakije. De wedstrijden worden gespeeld 23, 24, 25 en 26 juli voor de groep van vier landen en 21, 22, 23, 24, 25 en 26 juli voor de groepen van vijf landen. De drie Nederlandse schaatsenrijders, die het komencte weekeinde (zaterdag 22 en zondag 23 februari) in Helsinki zullen starten in het wereldkampioenschap, zijn: Cees Verkerk, Rudi Liebrechts en Ard Schenk. De Nederlandse deelneemsters zijn het toernooi om het Duitse indoor-tenniskam- pioenschap in Bremen uitstekend begon nen. De als derde geplaatste Jenny Ridder hof versloeg de Spaanse Renate Cardell met 6-4, 6-,Elly Krocke won met 6-4, J6-3 van Renate Stollberg en de nieuwe Ne derlandse in doorkampioene Anja Lepou- tre schakelde met 6-0. 4-6, 6-1 de Duitse Karin Herich uit. Bij de heren was Theo van der Broek, een van de beide Nederlandse vertegen woordigers, minder succesvol. Hij verloor met 0-6, 2-0 van de Fransman Beust. De tweede Nederlandse vertegenwoordiger, Ron van Gelder verloor in de eerste ronde met 2-6, 3-6 van de Fransman Contet. De Noorse schaatsploeg die zal deelne men aan de wedstrijden om het wereld kampioenschap hardrijden op 22 en 23 fe bruari in Helsinki, ziet er als volgt uit: Knut Johannesen, Per Ivar Moe, Fred A. Maier, Per Willy Guttormsen en Nils Aaness. Magne Thomassen is reserve. Aangezien de vroegere coach van het Nederlandse dames-volleybalteam, Henk Blok, deze taak bij de heren op zich heeft genomen, besloot het hoofdbestuur van de Nederlandse volleybalbond op advies van de nationaal technische commissie voor d« dames A-training, de heer J. van der Haar en voor de dames B-training de heer J. Knip aan te wijzen. De heren B-training staat onder leiding van F. Bouwkes. Bereikt Oxford United de halve finales van de Engelse beker? Dat is de vraag die op het ogenblik het Engelse voetbalpubliek beheerst. Want na de successen van deze vierde-divisieclub (Folkestone, Kettering, Chesterfield, Brentford en Blackburn Rovers werden reeds verslagen) heeft Ox ford United in de kwartfinales tegen Pres ton North End geloot. De kleine club uit Oxford, die onder leiding staat van Arthur Turner, de man die acht jaar geleden Birmingham City tot de finale bracht, heeft nu reeds de naam van reuzendoder. Frappant is het dat de ontmoeting, die 29 februari wordt gespeeld, evenals de vijf vorige wedstrijden in de reeks om de En gelse beker op eigen terrein plaats heeft. De clubs, die dan ook de reis naar Oxford aanvaarden, voelen zich over het algemeen niet erg gelukkig om tegen Ox ford uit te komen. De loting ziet er als volgt uit: Oxford UnitedPreston North End; West Ham UnitedBurnley; LiverpoolStoke City of Swansea Town; Manchester United Sunderland. Het ziet er nu thans definitief naar uit dat Nederland aan het begin van het sei zoen 1965-1966 de beschikking zal hebben over een derde kunstijsbaan. Bij konink lijk besluit is namelijk het voorstel van de Gedeputeerde Staten van Friesland goedgekeurd om een miljoen gulden bij te dragen aan de bouw van een dergelijke baan in Heerenveen. Door de toezegging van dit bedrag heeft het stichtingsbestuur de beschikking gekregen over ruim 3 min gulden. De kosten van de baan worden geraamd op rond 3 miljoen gulden. Hierin zullen behalve Gedeputeerde Sta ten bijdragen de gemeente Heerenveen (1 min), de Nederlandse Sportfederatie (3 ron), terwijl de gemeente Heerenveen bo vendien een lening zal verstrekken van 750.000. Een ingenieursbureau uit Gorredijk heeft inmiddels de opdracht gekregen de plannen bestekklaar te maken. Volgens de plannen wordt de baan met een oppervlak te van 700.000 m2 de grootste van Neder land. Verder is er een rechte 400 meter baan geprojecteerd voor kortebaanwed- strijden. De kunstijsbaan, die komt te lig gen op de terreinen van de koninklijke ijsvereniging Thialf, krijgt een accommo datie voor 10.000 bezoekers. Tom Okker werd maandag in de eerste ronde van een tennistoernooi in Johannes burg uitgeschakeld door de plaatselijke favoriet Ken Smith. De Nederlander ver loor met 3-6, 4-6. HERMAN WILLEMSE De renbaan Duindigt zal een maand la ter met het seizoen kunnen beginnen in verband met stagnatie bij de bouw van nieuwe tribunes en gebouwen. Duindigt zou openen op tweede paasdag, 30 maart, maar als alles meeloopt zal dit nu zon dag 16 april worden. De Wassenaarse ren baan zal hierdoor echter maar weinig meetingen inboeten, want het zal nu koersdagen ruilen met andere banen. Hilversum zal 30 maart overnemen en Duindigt ruilt zondag 1 november met Me- reveld. De meeting van woensdag 8 april gaat naar Hilversum, die van zondag 12 april naar Mereveld en de koersen op za terdag 18 april vervallen. De meeting van woensdag 22 april gaat over naar Hilver sum. De vertraging in de nieuwbouw van Duindigt is ontstaan door het invallen van de vroege winter, waardoor de fundamen ten niet konden worden gestort en door vertraging in de aanvoer van materiaal. De KNVB zal deze zomer in juni of juli in verband met de voorbereidingen voor het wereldkampioenschap voetbal in 1966 een selectieteam enige weken naar Rus land zenden voor het spelen van drie wed strijden tegen sterke Russische ploegen. Met het oog op de zes wedstrijden in de voorronde voor het wereldkampioen schap zullen voorts enige interlandwed strijden moeten vervallen. Dit zullen ver moedelijk zijn, o.m. Nederland-Duits- land op 18 november 1964 en Nederland- België op 4 april 1964. Het is de bedoe ling het selectieteam te laten bestaan uit jonge spelers.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11