Dode bij slippartij in Santpoort Reisredacteur op Cyprus Politie arresteert gewapende man naast het gerechtsgebouw HET WEER Wapens stromen Cyprus binnen Oe Thant heeft plan voor oplossing Huis van Scheveningse visser beklad Beroep op Somalië en Ethiopië Proces-Ruby begonnen Voorwaardelijke straf voor Amsterdamse schrijver Weer vragen van Kamerlid over uitlating van jhr. Van Panhuys Statutenwijziging goedgekeurd bij Hoogovens MINISTER DUNCAN SANDYS IN LAGERHUIS: 11 V i Nieuw plan Geheime nazi organisatie Marihuana Ramblers-leider vlucht voor tiener-muziek pagina 6 1efore you ouyt FALCON REGENJASSEN Lichte vorst pagina 3 Hoogstaand werk DAGBLAD VOOR V E L SE N-IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Het woord is aan In de krant van heden: (Van onze correspondent) LONDEN. Terwijl de Engelsen op Cyprus de vrede proberen te handhaven, komen met medeweten en goedkeuring van de Cyprische regering belangrijke hoeveelheden wapens het eiland binnen. Dit heeft de Britse Gemenebest-minister, Duncan Sandys, maandagavond in het Lagerhuis onthuld. De Britse regering heeft krachtig bij de Cyprische regering tegen deze onheilspellende gang van zaken geprotesteerd. Sandys noemde deze toestand onduldbaar. Een conservatieve afgevaardigde zei, dat deze wapens volgens berichten uit „ze kere landen" afkomstig zijn en wilde we ten welke landen dit waren. Minister San dys weigerde echter in bijzonderheden te treden. In het Lagerhuis werd het optre den van de Britse troepen op Cyprus warm geprezen. De oppositie beschuldigde de Britse re gering er van dat zij niet weet wat er op Cyprus moet gebeuren. Waarom al dat op onthoud, voordat Engeland zich tot de Verenigde Naties wendde? Een stap wel ke bij het uitbreken van de crisis door de oppositie werd bepleit, zo stelde La bour. Sandys antwoordde, dat de Britse rege ring eerst getracht heeft een vredesleger uit de NAVO-landen op Cyprus te krijgen. Nu dit mislukt is, wil zij een vredesmacht met de Verenigde Naties als verbindende ■chakel. Op de vraag, hoe hij over een verdeling van het eiland tussen Grieken en Turken dacht, antwoordde Sandys dat dit niet het geschikte ogenblik is om zijn persoonlijke mening hierover te geven. Zoals men weet, wilde de Britse rege ring de Verenigde Naties, waarmee zij overigens over Cyprus van het begin af samenwerkte, de Verenigde Naties zon den een waarnemer buiten de militai re operatie houden, omdat een snelheid van optreden was vereist die van de Ver enigde Naties niet kon worden verwacht. Verder wilde Engeland, gesteund door de Verenigde Staten, een Russisch veto voorkomen. Het enige waartoe Londen vrij spoedig bereid bleek was eventueel een in samenwerking met Washington tot stand te brengen troepenplan en een be middelaar ter goedkeuring aan de Ver enigde Naties voor te leggen. Het hoopte, dat indien Makarios deze procedure zou aanvaarden er geen al te grote moeilijk- heden zouden ontstaan. Door de wapenzendingen dreigt er nu echter een nieuwe crisis. Onze reisredacteur, de heer W. L. Brugsma, is gisteravond van zijn tijde lijke standplaats Bonn op Cyprus aan gekomen. Morgen verwachten wij zijn eerste verslag te publiceren over de toestand op het eiland dat hij nu voor de derde maal bezoekt. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties zou een plan voor een internationale strijdmacht en voor een op lossing van de moeilijkheden op Cyprus hebben opgesteld, aldus meldt Associated Press uit New York. Thant zou een memorandum aan de Cyprische minister van Buitenlandse Za ken Spyros Kyprianou en de andere par tijen in het geschil hebben gestuurd om zijn plan uiteen te zetten. Na zeven minuten is maandagavond de vergadering van de Veiligheidsraad over Cyprus tot vanavond verdaagd om onder ling overleg over de kwestie mogelijk te maken. Dr. Fazil Koetsjoek, de vice-president van Cyprus, heeft in een telegram de Vei ligheidsraad verzocht de geloofsbrieven van de Grieks-Cyprische afgevaardigde naar de Verenigde Naties niet te aan vaarden. Mocht de raad echter de Grieks-Cyprio ten horen dan eist dr. Koetsjoek dat ook de Turks-Cyprioten gehoord zullen worden In zijn telegram wees hij er op dat een vertegenwoordiger van Cyprus volgens de grondwet ook zijn toestemming nodig heeft om de Republiek te binden. Onbekenden hebben in de afgelopen nacht de voordeur van de woning van schipper W. Rog in de Hoekerstraat in Scheveningen beklad. Op een muur werd voorts met witte verf het woord „maf fer" geschilderd. Op een schutting werd een voor de heer Rog beledigend rijm aangebracht De heer Rog was gisteren als schipper met een Scheveningse be manning op een Vlaardingse logger uit gevaren naar IJmuiden. DAR-es-SALAAM (Reuter) President I Nyerere van Tanganyika heeft een beroep op keizer Haile Selassie van Ethiopië en president Osman van Somalië gedaan een I volledige wapenstilstand aan hun grenzen te bevelen en deze ook in acht te nemen. Nyerere uit zijn leedwezen over de be- I richten dat de grensgevechten voortduren, ondanks het feit dat beide landen hebben ingestemd met het wapenstilstandsvoorstel van de Organisatie voor Afrikaanse een- I heid. „Uit naam van Afrika en ter wille van I de vrede en eer van Afrika doe ik een beroep op u beiden een volledige wapen stilstand te bevelen en deze in acht te nemen", zo schrijft hij. MOGADISJOE (Reuter/AP) Presl I dent Osman heeft zich in een boodschap aan secretaris-generaal Oe Thant be klaagd over „agressie" van Ethiopië na het zondag van kracht geworden bestand in de grensgebieden. Aan 150.000 Somalische nomaden zullen I jachtgeweren uitgereikt worden om de grens te verdedigen, indien de Ethiopi sche troepen hun aanvallen voortzetten, zo heeft de Somalische premier Abidraschid Ali Schermarke verklaard. De Somalische minister van Buitenland- se Zaken, Abdoellah Issa, heeft gezegd I te geloven dat een Russisch wapenaanbod j aan zijn land de Ethiopische aanvallen waarschijnlijk heeft verhaast. Er zullen echter geen buitenlandse bases in Somalië komen aldus minister Issa. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 7 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag2 Op de Praatstoel 2 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Kunst Radio en t.v6 Feuilleton Topstj Economisch nieuws9 Beurs Scheepsberichten 9 Sport H Luidsprekers Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's f Jack Ruby (midden), de moordenaar van Lee Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy staat terecht in Dallas in de Ameri kaanse staat Texas. Het proces is gisteren begonnen. DALLAS (AFP en Reuter) De poli tie heeft maandag de 39-jarige David Glassuit gearresteerd. Hij hield zich op verdachte wijze op in het gebouw dat grenst aan het gerechtsgebouw, waarin Jack Ruby, die ervan wordt verdacht Lee Oswald te hebben vermoord, terecht moest staan. Glassuit, een inwoner van de stad Beat- ty in de staat Oregon, was in het bezit van een wapen. Hij kon geen verklaring geven voor zijn aanwezigheid in het ge- De rechtbank te Amsterdam heeft een 32-jarige Amsterdamse schrijver veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van zes weken met een proeftijd van drie jaar. De schrijver werd schuldig ge acht aan het opzettelijk in bezit hebben van marihuana. Tegen de auteur, die voor de rechtbank twee weken geleden het ro ken van marihuanasigaretten een bron van inspiratie voor zijn scheppende ar beid noemde, had de officier vier maan den gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk, geëist. bouw en het feit dat hij gewapend was. Het proces tegen Ruby is maandag be gonnen. Rechter Brown leidde het rechts geding in. Hij verwierp drie verzoeken van de verdediging. Twee verzoeken stel den dat de rechtbank Ruby diende vrij te laten, omdat Ruby bij het bedrijven van zijn daad niet volledig toerekeningsvat baar zou zijn geweest. Voorts verzocht de verdediging de namen van de twaalf ju ryleden bij loting aan te wijzen. Toen rechter Brown die verzoeken af wees, eiste de verdediging dat alle aan wezigen zouden worden gevisiteerd. Ook dit verzoek werd na een felle discussie af gewezen. Het verzoek van advocaat Howard om zich uit de verdediging te mogen terug trekken, werd door rechter Brown wel in gewilligd. De twaalf gezworenen werden aangewezen uit achthonderd gegadigden Hun namen werden getrokken uit vijftien pakjes met kaarten. Zij werden onder vraagd zonder dat er publiek in de zaal aanwezig was. STAATSLOTERIJ Vierde klasse tweede lijst Hoofdprijzen ƒ2000 12612 1500 4134 17751 ƒ1000 5409 '7240 7954 9414 10522 16420 400: 2163 5536 7940 10143 11008 14117 15970 16500 16545 16569 17345 200: 2629 8489 9652 9773 10497 12361 13259 14504 15476 15887 16272 17203 17500 18818 19035 19532 20152 21605 21667 21683 21792 21902 Vanaf vandaag tot en met 23 februari wordt in de bloemenhal Bovenkar- spel de jaarlijkse bloemententoon stelling „Westfriese Flora" gehouden. Ruim 4000 m2 expositieruimte is voor de bloemen beschikbaar. Een kwe ker legt hier de laatste hand aan zijn inzending. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar enige sneeuw. Ma tige tot krachtige noordooste lijke wind, maar in het zuiden van het land aanvankelijk zwak ke tot matige wind uit noorde lijke richting. Aanhoudend koud weer met in de nacht en ochtend over het algemeen lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het Tweede Kamerlid jhr. mr. Van I der Goes van Naters (P.v.d.A.) heeft aan minister Luns voor de tweede keer vragen gesteld over een uitlating die de Neder landse ambassadeur in Spanje, jhr. mr. Van Panhuys, gedaan zou hebben over het regime in Spanje. De heer Van der Goes van Naters wijst I de minister er op dat deze op 12 februari geantwoord heeft, dat het niet juist is dat de ambassadeur zou hebben verklaard dat het regime milder is geworden. Volgens een commentaar in een landelijk dagblad van 13 februari heeft een verslaggever van dit blad gevraagd: „Betekent dit, dat u het bewind milder vindt geworden?" De ambassadeur heeft volgens dit com mentaar geantwoord: „Inderdaad, milder is het woord." Het Kamerlid wil van minister Luns ver- I nemen of zijn ontkenning soms gebaseerd is geweest op de omstandigheid dat de verklaring niet openlijk of tegenover een Nederlands persbureau, maar tegen een persvertegenwoordiger is geuit. Het Kamerlid vraagt verder of de mi nister, als deze feiten worden ontkend, een objectief onderzoek wil doen instellen naarl de waarheid. Indien deze feiten komen vast te staan of reeds vaststaan wil het Kamerlid graag antwoord op zijn ook in eerste instantie gestelde vraag of de mi nister bepaalde consequenties wil verbin den aan de uitlating van de ambassadeur. Op de rijksweg Velsen-Haarlem, ter hoogte van het benzine-station bij Sant- poort, heeft maandagmiddag omstreeks zes uur een dodelijk verkeersongeval plaatsgehad, waarvan de 30-jarige heer G. I Spier, wonende in de Oranjestraat in 1 Haarlem het slachtoffer is geworden. De heer Spier bestuurde een bestelauto, die met twee mede-inzittenden in de rich ting Haarlem reed. Bij het benzinestation wilde hij met een snelheid van onge veer 70 km. een voor hem rijdende vrachtauto passeren, maar ten gevolge van de gladde wegkant raakte zijn wagen in een slip en kwam daardoor dwars door de middenberm op de andere rijbaan terecht. Op dit ogenblik naderden uit de richting Haarlem drie personenauto's, waarmee de bestelwagen in botsing kwam. Ten gevolge hiervan werd het portier van de geslipte auto losgerukt en kwam de heer Spier op de weg terecht, waarbij hij op slag werd gedood Zijn twee passagiers liepen enige lichte verwondingen op. De bestelauto was na de botsing totaal ver nield en de drie aangereden autos werden van licht tot zwaar beschadigd. De foto toont de ravage na de botsing. Rechts op de foto de wagen van de auto mobilist die om het leven kwam. Links een van de andere wagens. Arbeiders op een hopplantage in het Engelse graafschap Kent gebruiken stelten om de stand van de palen te controleren en de klimlijnen te be vestigen. Het „hoogstaande" werk wordt verricht op tweeëneenhalve meter boven de begane grond. Tijdens een gisteren in Amsterdam ge houden buitengewone vergadering van aandeelhouders van de Koninklijke Ne- derlandsche Hoogovens en Staalfabrieken is een door het bestuur voorgestelde sta tutenwijziging zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De voornaamste wijzigingen hebben be trekking op de doelstellingen en de winst verdeling. Het bedrijf zal zich voortaan niet alleen meer op de produkten ijzer en staal richten, maar in het algemeen op .metalen". Voor de tantièmes van de com missarissen is een minimum van 5000 en een maximum van 25.000 bepaald. De percentages voor de tantièmes van da directieleden zijn aanzienlijk verlaagd. Bij liquidatie-uitkeringen zullen directie en commissarissen niet meer meedelen. Men heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om het in de statuten vermelde geplaatste kapitaal (aan prioriteitsaandelen 75.000 en aan gewone aandelen 128.890.000 gulden) aan te passen aan de situatie van het ogenblik. Van de zijde van het bestuur werd des gevraagd medegedeeld, dat het er naar uitziet dat de resultaten over 1963 onge veer gelijk zullen zijn aan de reeds per kwartaal gepubliceerde cijfers. Enkele cijfers zullen wellicht iets lager uitvallen, enkele iets hoger, maar schokkende ver anderingen hebben zich niet voorgedaan, aldus het bestuur van Hoogovens. 49e JAARGANG NUMMER 89 Kantoor: Lange NieuwstTaat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement pei week 75 cent, pej kwartaal 9,75, franco per post f 10.25. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening 1| muider Courant no 129288. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der M,,e Hoofdredacteur: Simon Koster Bias: Echt ongelukkig is slechts hij, die het ongeluk niet weet te dragen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1