r In West-Duitsland staan vele oorlogsmisdadigers terecht Grote organisatie probeert hen te laten ontsnappen De joden in de Sovjet-Unie Frankrijk gaat de „autostop" verbieden OVER VEILIG PIJNSTILLEN wf;r Van dag tot dag DE MOORDENAARS ZIJN ONDER ONS Veiligheidsraad zit vast in Rasjmirzaak Y.S. en Engeland nu eensgezind over Zuidoost-Azië Prinses Irene en don Carlos in Oostenrijk Wallace in geweer over burgerrechten Verkeer eist 10.000 doden in Frankrijk Verschil van mening over passenregeling Patiëntjes van Naessens overleden A VANAVOND HALF ZEVEN DINSDAG 18 FEBRUARI 1964 zo boetend is nu PANORAMA Holle spoorbomen i M. Mok Het ziet er naar uit dat er voorlopig voor de Westberlijners geen nieuwe gelegenheid zal komen Oostberlijnse familieleden en vrienden te bezoeken. Kersttijd 1963 zal vermoedelijk geen vervolg vinden in een permanente of periodieke pasjesregeling. Het gat in de Berlijnse muur is weer gesloten voor de Westberlijners. Voor de bevolking van Oost-Berlijn is het door de regering van de Deutsche Demokratische Republik nooit geopend. Dit is een trieste en mensonterende zaak. De regering van de Bondsrepubliek en naar verluidt ook de Senaat van West-Berlijn hebben op politieke gronden de voorstellen van de Oostduitse regering voor een nieuwe passenregeling verworpen. Als motief wordt in Bonn opgegeven dat de regering van Ulbricht eisen had gesteld, waarvan de vervulling diep in het politieke leven van Berlijn en de vrijheid van zijn burgers zou ingrijpen. De Oost duitsers echter zeggen, dat zij geen politieke eisen hebben gesteld. De waar heid zal wel in 't midden liggen, misschien zelfs een beetje meer naar de kant van Bonn. Wij moeten echter wel oppassen dat wij door het bos dat ontstaan is rond deze kwestie de bomen nog blijven zien. Het heeft er namelijk alle schijn van dat de Westduitse autoriteiten dat niet meer kunnen. Het wordt noodzakelijk dat bij de regering in Bonn het besef gaat baan- breken, dat de DDR een realiteit is. Een onaangename werkelijkheid misschien, maar een feit dat niet zo maar uit de lucht ls komen vallen. Er is aan het ontstaan van de DDR echt iets voorafgegaan, bij voorbeeld een verloren oorlog, waarin heel Europa de verschrikking van een Duitse overheersing heeft leren kennen. De Duitse deling is een historisch feit. Het is het goed recht van de Duitsers te proberen die deling ongedaan te maken. Men kan ze daarbij alle mogelijke succes wensen zonder ook maar een ogenblik te vergeten wat haar heeft veroorzaakt. De Duitsers en de wereld zitten met die deling opgescheept. Elke mogelijkheid om 1" 't menselijk leed dat van die deling en de Berlijnse muur het gevolg is, te verzachten, zal door een regering die haar verantwoordelijkheid kent en bovendien zegt te stoelen op de beste humanitaire tradities van de wes terse democratie, moeten worden aange grepen. Het is dwaas, dat bondskanselier Erhard vertelt dat de regeling die in de kersttijd 1963 is getroffen een „op mense lijke overwegingen gegronde uitzondering" was. Wij zouden ons kunnen voorstellen dat •en regering die zichzelf respecteert de menselijkheid geen uitzondering, maar regel laat zijn. Het kan best zijn dat de DDR voorwaar den heeft gesteld die politiek voor de regering in Bonn moeilijk te verteren zijn. Het zou van politieke grootheid en visie hebben getuigd toch zulk een regeling te aanvaarden met de motivering dat mensen en hun leed belangrijker zijn dan politieke theorieën. Bovendien duidt de nu gevolgde gedragslijn van Bonn erop dat men weinig zeker is van het goed recht van de eigen zaak. Men hoeft toch waarlijk contact van mens-tot-mens tussen West- en Oostber- lijners niet te vrezen. 99 99 De band van Nederland met zijn over zeese gebiedsdelen in de West heeft de laat ste jaren meer schade dan versterking on dergaan. In de algemene wereldsituatie be zien, is dat niet verwonderlijk, daar het begrip „overzeese gebiedsdelen" uit de mode raakt en de aanhankelijkheid van overzeese volken langzamerhand wordt op gelost in hun hemisfeer-besef. Of, om het eenvoudiger te zeggen: zij voelen zich steeds meer verbonden met hun eigen half rond, dat politiek en economisch een snel le structuurbewustheid ondergaat. Vroeger leerden de kindertjes op de scho len in Paramaribo en Aruba: „De Rijn stroomt bij Lobith ons land binnen". En ongetwijfeld zullen zij in een andere les hebben vernomen dat „onze K.L.M." een voornaam onderdeel van „onze nationale trots" uitmaakte. Dat „ons" kan redelijkerwijs niet wor den volgehouden, maar men kan van Ne derland uit wel zijn best doen om het •en juiste interpretatie te geven, door met feiten en praktijk de nadruk op de verbon denheid binnen het koninkrijk te leggen. Ook dat echter blijkt moeilijk. „Onze" vliegende nationale trots heeft het bijvoor beeld laten afweten door de vliegverbinding New York-Aruba aan de Amerikaanse PANAM over te laten. De prijzenswaar dige zuinigheid, sinds kort voornaamste ac tiviteit van de K.L.M., heeft in dit geval wellicht de wijsheid bedrogen. Dat de Antillianen verheugd zijn over de ijver van de PANAM, betekent dat hun nationale trots niet gekwetst is. Dat stemt tot nadenken. BONN (AFP en DPA). - In Bruns- wijk is maandag de strafzaak begonnen tegen vijf voormalige officieren en onder officieren van de S.S., die terecht staan wegens moord of medeplichtigheid aan moord op 5.200 joodse mensen in de voormalige Poolse thans Russische stad Pinsk, in augustus 1941. Deze afschuwelijke slachting had plaats in opdracht van Himmler. Zijn order luid de, dat alle Joden in die streek ter dood moesten worden gebracht en dat de vrou wen in het moeras moesten worden ge jaagd. „De operatie-Pinsk moet worden uitgevoerd, ook al zijn daar enige dagen mee gemoeid". De beklaagden zijn de 47-jarige Hans Walter Nenntwich, bioscoop-exploitant in Remagen, de 63-jarige leraar in de ruiter sport in Brunswijk, Franz Magill, de 49- jarige Walter Bornscheuer, de 58-jarige in genieur Walter Dunsch en de 54-jarige handelsvertegenwoordiger Kurt Wegener. Verder is maandag in Kiel het proces be gonnen tegen de ex-S.S.-officier Hans Graafls, wien ten laste is gelegd het op dracht geven tot de executie van 1.500 Jo den in Baranovitsji, Minsk en Mogilev, in Wit-Rusland, in de tweede helft van 1941. Deze week zal in Bonn het vonnis wor den geveld tegen de vroegere Sturm- führer" van de S.S. Wilhelm Döring, we gens medeplichtigheid aan moord op 698 Joden, ook al in de Sovjet-Unie. Tegen hem werd de vorige week zes jaar tucht huisstraf en vijf jaar ontzegging uit zijn burgerrechten geëist. Zoals bekend dient in Frankfort het pro ces tegen 22 beklaagden, die terecht staan wegens de in het vernietigingskamp Auschwitz begane gruweldaden, terwijl vandaag in Limburg bij Frankfort het pro ces zal beginnen tegen Hans Hefelman in verband met diens aandeel in de euthana- sie-moorden. Twee andere beklaagden in dit proces, professor Heyde en Friedrich Tillmann, hebben vorige week zelfmoord gepleegd. Dr. Fritz Bauer, de procureur-generaal van de Westduitse deelstaat Hessen, heeft te Frankfort verklaard ervan overtuigd te zijn dat een grote organisatie voorberei dingen had getroffen om professor Heyde, te laten ontsnappen. Een voormalige medegevangene van Heyde, de 24-jarige G. Wigge, verklaarde dat men aanvankelijk van plan was Heyde naar Egypte te laten ontkomen. Heyde had echter gezegd dat Egypte te dicht bij Israël was gelegen, zodat het gevaar be stond dat hij zou worden ontvoerd. Daar op werd besloten een ontsnapping van Heyde naar Brazilië voor te bereiden. „De mededelingen van Wigge hadden bij ons de mening doen post vatten dat dr. Heyde zou proberen te vluchten. Wij brach ten hem daarop van de gevangenis te Limburg naar die in Butzbach over", al dus dr. Bauer. Hij voegde hieraan toe: „wij hebben in Heyde's cel in de gevangenis van Butzbach een speciaal soort transistorra dio, vele pillen en tekeningen van sleu tels van allerlei soorten deuren aange troffen". Volgens Wigge had Heyde ook tegen hem gezegd: „mijn advocaten zullen voor sleutels zorgen en ik heb een radiotoestel, waarmee ik boodschappen kan uitzenden en ontvangen". Het hoofd van de Joodse gemeenschap in Frankfort heeft maandag over de post een anonieme brief, ondertekend met een hakenkruis, ontvangen, waarin alle verte genwoordigers van het openbaar ministe rie en alle getuigen in het Auschwitz- proces met de dood worden bereigd. De brief luidt als volgt: „Wij willen vre de. Doe alstublieft iets, of het Duitse volk LONDEN (Reuter) Zes Nobelprijs winnaars en de Belgische koningin-moe der Elisabeth hebben op premier Kroesjt- sjev een beroep gedaan, een betere behan deling te geven aan de drie miljoen Jo den in de Sovjet-Unie. In de oproep, waarvan de inhoud maan dag door lord Russell werd bekendge maakt, geven de ondertekenaars uiting aan hun „ernstige bezorgdheid" over „de duidelijke moeilijkheden" die de Joden als groep in de Sovjet-Unie ondervinden. Behalve de zes Nobelprijswinnaars de Fransen dr. Albert Schweitzer en Fran cois Mauriac, de Britten lord Russell en lord Boyd Orr, de Duitser dr. Max Born en de Amerikaan professor Linus Pau ling hebben o.a. ook de Israëlische fi losoof dr. Martin Buber, de Italiaanse so cialist Ricardo Lombardi, diens Ameri kaanse geestverwant Norman Thomas en de Italiaanse dichter Giuseppe Ungaretti het stuk ondertekend. De boodschap is twee september naar het Kremlin gezon den. zal zich niet langer rustig houden. Wij zul len een oorlog uitroepen, die vooral tegen de aanklagers in het Auschwitz-proces ge richt zal zijn. Het behoeft deze heren niet te verbazen, wanneer zij in hun eigen bloed liggen. Het zal niet lang meer du ren voor we toeslaan". De brief gaat voort. „11e getuigen in h'et proces zullen sterven, voordat het afgelopen is. Wij waarschuwen u! Die dag of nacht zal komen. Na twintig jaar moet er nu toch vrede komen. En anders? Dan zullen wij bommen neerleggen. Deze regels zijn geschreven door een kind, aan wie wij gedicteerd hebben. Duizenden van de ze jongeren werken met ons samen (3.627). Pas op. Wij zullen toeslaan. Met Duitse groeten". De vorige maand ontving een van de openbare aanklagers in het proces, Joa chim Kügler, eveneens een anonieme brief, waarin hij voor de keuze „tussen leven en dood" werd gesteld. NEW YORK (AFP) De Veiligheids raad heeft na zeven zittingen, die geen resultaat hebben opgeleverd, besloten de behandeling van de zaak-Kasjmir voor on bepaalde tijd te staken. De kwestie blijft echter wel, zoals reeds zestien jaar het geval is, op de agenda van de raad staan Het jongste initiatief in het conflict werd genomen door Pakistan. Het zond zijn minister van Buitenlandse Zaken Boetto naar New York, waar hij de zaak van zijn regering moest bepleiten in ver band met door haar ingediende stukken betreffende het omstreden gebied van Kasjmir. LONDEN (Reuter) In een vraagge sprek dat de BBC-televisie maandagavond met de Britse eerste minister Sir Alec Douglas-Home heeft gehad, verklaarde de ze dat hij als het belangrijkste resultaat van de besprekingen, die hij in Washing ton met president Johnson heeft gevoerd, beschouwt de algehele overeenstemming over de Brits-Amerikaanse positie in Zuid oost-Azië. Hij voegde hieraan toe: „er bestaat nu geen gevaar dat de Amerikaanse bezorgd heid voor een eventuele Indonesische nei ging naar het communisme en onze zor gen in verband met het handhaven van de territoriale onschendbaarheid van Ma leisië zou kunnen leiden tot het uiteen gaan van onze wegen in dit gebied." HET STAAT DEZE WEEK IN Hoe gaarne had Panorama al maanden geleden over Prinses Irene DE WAARHEID, DE HELE WAARHEID EN NIETS DAN DE WAARHEID willen vertellen. Prinses Irene bekijkt een Spaanse bruid met hoog opgemaakt haar en kanten mantilla. Wat gebeurde er in DE NACHT DER WILDE GERUCHTEN op het Paleis Soestdijk Panorama brengt unieke illustratie van de bespreking ten paleize. En verder zal het wel duidelijk zijn, dat het nummer van Pano rama, dat deze week verschijnt, naast dit alles nog tal van an dere actuele zaken bevat„Wie, wat en hoe is Egon Zimmer- mann, de ski-ster" Elf uren op een wenkbrauw." „Acht jaar limonade en karnemelk voor A.G.O.V.V." enz. enz. Kortom: als u Panorama nog niet regelmatig leest is het de hoogste tijd, dat u de onderstaande bon invult en die in een open enveloppe met postzegel van 5 cent verzendt aan „Panorama - Haarlem". Pano rama verhoogt zijn prijs niet! VUL NU DIE BON IN! VERGEET 'T NIET! Naam: Adres: Plaats: Provihcie: abonneert zich met ingang van NU op Panorama a f 0.40 per week a f5.20 per kwartaal (doorhalen wat niet verlangd wordt). In België worden proeven genomen met spoorwegbomen van plastic, die van binnenuit worden verlicht. Hier zijn ze toegepast bij een spoorweg overgang in de buurt van Brussel. DEN HAAG. Prinses Irene is gister avond voor een wintersportvakantie naar Oostenrijk gegaan, waar zij ongeveer een week zal blijven, zo heeft de Rijksvoor lichtingsdienst meegedeeld. De prinses wordt vergezeld door mevrouw E. L. ba ronesse Sweerts de Landas Wyborgh, dame du palais van de koningin. Het ligt in de bedoeling dat don Carlos zich in Oosten rijk bij de prinses zal voegen. De R.V.D. wilde niet meedelen in welke plaats in Oostenrijk de prinses haar vakantie zal doorbrengen en of de prinses per vliegtuig, trein of auto is vertrokken. Gistermiddag hebben journalisten en fo tografen op het station van Innsbruck ver geefs gewacht op de komst van prinses Irene. De prinses zou daar gisteren arri veren om naar Kitzbuehel te gaan voor een ski-vakantie. De conducteur van de Arl- berg-Expres deelde evenwel mee, dat prinses Irene haar reis naar Kitzbuehel had uitgesteld, even vóór de trein uit Am sterdam zou vertrekken. In Madrid heeft een woordvoerder van don Carlos medegedeeld dat deze voor een reis naar het buitenland is vertrokken. Hij had oorspronkelijk gisteren zullen ver trekken, maar dit vertrek werd uitgesteld, aldus de woordvoerder, die zei niet te we ten waar don Carlos van plan is heen te gaan. Sinds zijn vertrek uit Nederland op 11 februari heeft don Carlos dagelijks te lefoongesprekken met prinses Irene ge voerd. MINNEAPOLIS (AP) George Wallace de gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama, heeft op een persconferentie in Minneapolis gezegd, dat de Verenigde Sta ten „tot een politiestaat" zullen worden als het wetsvoorstel over de burgerrech ten door de Senaat zal worden aangenO' men. „Het wetsontwerp leidt tot onrecht tus sen rassen en godsdiensten bij tewerkstel ling, huisvesting en onderwijs," zo zei hij „Deze wet geeft aan hoe particulieren in privé-aangelegenheden moeten handelen." De gouverneur beschuldigde de „libera le en linkse pers" ervan een verkeerd beeld te hebben gegeven van de toestand in Alabama. Ook verweet hij de pers uit te zijn op sensatie. (Van onze correspondent) PARIJS Met ingang van de paasva kantie zal in Frankrijk het liften aan ban den worden gelegd. Een algeheel verbod van „auto-stop" zal in twee etappes wor den uitgevaardigd. Een verordening van de ministers van Binnenlandse Zaken en van Jeugd en Sportzaken verbiedt met in gang van 30 maart leden van jeugdvereni gingen, in kleiner of groter groepsverband zich van dit gratis middel van vervoer te bedienen. Voor de grote vakantie wordt een algeheel verbod verwacht waardoor dus ook individuele lifters zullen worden getroffen. De „autostop" een sport die vroeger ook wel biappen (van Bond van Internationale Auto-Parasieten) werd genoemd, is in Frankrijk vooral na de laatste oorlog in zwang gekomen, al behoort het gros der beoefenaars dan ook tot andere nationali teiten dan de Franse en Nederlanders, Westduitsers, Scandinaviërs en Britten in het bijzonder. Het verbod wordt door de Franse regering gemotiveerd met de over weging zowel de automobilisten als de lif ters tegen misbruiken te willen bescher- PARIJS (AP) In 1963 zijn bij ver keersongevallen in Frankrijk 10.227 men sen om het leven gekomen. Dit is bekend gemaakt door het ministerie van Binnen landse Zaken. Er waren in 1963 178.957 ongevallen. 243.272 mensen werden gewond. In 1962 kwamen bij verkeersongevallen 10.125 mensen om het leven en werden 229.897 gewond. Het totale aantal ver keersongevallen bedroeg dat jaar 172.400. Advertentie Rechter. Tot rechter in de arrondis sementsrechtbank in Amsterdam is be noemd mr. L. H. Graaf Schimmelpenninck, medewerker bij het consultatiebureau voor belastingzaken Loijens en Volkmaar» in Amsterdam. Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook veilig te geschieden. Reuma tiek, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel en „maagveilig" met Togal. Neem ze in huis. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. men. Bij ongelukken werd in het verleden al meermalen een automobilist voor ver lies of letsel aangesproken door een pas sagier die hij voor een gratis rit had mee genomen. Tegen die risico's kan een auto mobilist door geen enkele verzekeringspo lis worden beschermd. Bovendien acht de Franse regering zich dan nog geroepen een einde te maken aan de verschillende misbruiken van vertrouwen waaraan ga lante automobilisten zich ten koste van vrouwelijke passagiers wel eens schuldig hebben gemaakt en waarbij zelfs dodelijke slachtoffers zijn gevallen. In de strijd tussen de pro's en de con tra's van de lifterij zal ook de Franse re gering het laatste woord nog wel niet heb ben gezegd. Jeugdige toeristen die hun va kanties in Frankrijk al mochten voorbe reiden en daarbij op de welgezindheid van de automobilisten zouden willen rekenen, zijn al vast gewaarschuwd dat de „auto stop" in dit land binnenkort dus officieel in de ban zal worden gedaan. BONN (AP en Reuter) Er schijnt toch wel verschil van mening te bestaan over de door de Oostduitsers voorgestelde pasjesregeling tussen Bonn en West-Ber lijn. De Westberlijners zouden de voor stellen van Ulbricht het overwegen wel waard vinden, omdat zij meer de nadruk leggen op de menselijke kant van de zaak dan de regering van Erhard. De onder handelaars komen deze week weer bij el kaar. Officieel hebben bondskanselier Er hard en burgemeester Willy Brandt ver klaard dat zij het erover eens zijn dat de voorgestelde regeling niet kan worden aanvaard. In Bonn zou men er bezwaar tegen hebben, dat Oostduitse ambtenaren op gebied van West-Berlijn pasjes zouden gaan uitgeven. GLASGOW (Reuter) Twee Schotse kinderen, een meisje van twee en een jon getje van vier, zijn in de afgelopen dagen aan leukemie overleden. Zij waren door Gaston Naessens met zijn serum tegen deze ziekte behandeld. Het meisje had één en de jongen vier injecties gehad, voordat de Franse auto riteiten verdere behandelingen met serum, na een medisch onderzoek, hadden ver boden. De kinderen waren voor de behan deling met hun moeders naar Corsica ge vlogen. In West-Berlijn ziet men dat niet zo zwaar, als de Oostduitse ambtenaren al leen maar voor een begrensde periode worden toegelaten. n buitenlandse ogen Als ik in een buitenlands blad een ar tikel over Nederland lees, krijg ik dik wijls het gevoel voor luistervink te spe len. Net alsof een buurman aan zijn kennissen iets over mij vertelt, natuur lijk zonder dat ik geacht word te horen wat hij te vertellen heeft. Mijn gevoel van geprikkelde en bevredigde nieuws gierigheid gaat) gepaard met een zeker gevoel van schaamte. In de mond van een buitenlander, vooral wanneer het een bewoner van een groot land betreft, krijgt zo'n bespiegeling over Nederland gauw iets beschermends: een reus die zich ver- waardigt aandacht te schenken aan een dwerg. Of zou het een nationaal minder waardigheidscomplex zijn dat mij deze beschermende toon doet horen? Onmiskenbaar is echter het feit dat men zelden over ons land iets te lezen krijgt zonder dat men verkeerd gespelde eigen namen aantreft. Een dergelijke slordig heid wettigt het vermoeden dat de aan dacht van de schrijver ook voor andere zaken niet zo scherp is dat er een juist beeld kan ontstaan. Misschien is deze arg waan overdreven. Nederlandse namen zijn blijkbaar struikelblokken voor vreem de ogen. Maar zijn Nederlandse toestan den dat niet? De Lage Landen mogen nu twaalf mil joen inwoners tellen, ze hebben voor een Engelsman of een Fransman, laat staan voor een Amerikaan of een Rus, de op pervlakte van een flinke zakdoek. Men kan zich daaroverheen buigen en het ge wriemel zonder moeite overzien. Ook als men niet een bepaald caricaturale voor stelling wil geven, moet de neiging tot vereenvoudigen en generaliseren door deze aardrijkskundige overzichtelijkheid in de hand gewerkt worden Ik heb eens een prentbriefkaart gezien waarop een Amerikaanse jongedame had geschreven: „Ik ben nu drie dagen in Hol land en ken het helemaal". Willekeurige jongedames hebben ons wellicht weinig te zeggen. Een befaamd auteur als Heinrich Heine zal meer indruk maken. Hij zegt ergens: „Een Hollandse koopman maar dat is eigenlijk een pleonasme, want ie dere Hollander is een koopman". Hier komt men inderdaad in de buurt van de caricatuur. Er zouden nog andere voor beelden, ook van minder spotzieke schrij vers, zijn aan te halen, waaruit blijkt dat Nederland en zijn inwoners in de eerste plaats als curiositeiten beschouwd wor den. Het meest recente voorbeeld trof ik de zer dagen aan in het Franse dagblad La Figaro, dat een artikel over de oecume nische gedachte in Holland bevatte. Het begint met de woorden: „Waarover spreekt men in Holland? Over godsdienst." Zon der ook maar een ogenblik te willen ont kennen dat hier te lande de godsdienst een veelbesproken zaak is, meen ik toch dat deze aanhef het bewijs levert van een benadering die meer speels dan exact is. Nu kan speelsheid zeer aantrekkelijk zijn en ze kan zelfs, zoals in het gesignaleer de artikel, tot enkele verfrissende inzich ten en conclusies leiden. Terwille daar van zullen we moeten dulden dat we met onze twaalf miljoen door buitenlanders over één kam worden geschoren en er na die behandeling enigszins merkwaarr dig, indien niet potsierlijk, uitzien. V Vv v draaft Rob Levenslust richting gedekte tafel. Om zijn energie weer gretig aan te vullen... met lekker eten! Wat zal 't vandaag zijn? Dat weet Rob nog niet, hoewel... één ding is zeker: de hoofdschotel is vlees, met verrukkelijke jus. Moeder is er gul mee, elke dag! Want vlees is immers groei, kracht, gezondheid. Vlees is meer waard dan moeder ervoor betaalt. Huwelijk. Meriel Douglas-Home, de 24-ja- rige dochter van de Britse eerste-minis- ter, gaat dertig maart trouwen met de 26-jarige econoom Adrian Darby, die verbonden is aan de staf van de univer siteit van Oxford. Trouwen. Britse ambtenaren die bij de buitenlandse dienst of bij de landsver dediging een belangrijke functie bekle den, moeten voortaan bijtijds hun meer deren in kennis stellen van hun eventue- ele voornemen om met een buitenland se te trouwen. Deze instructie is uitge vaardigd om veiligheidsredenen. Sneeuw. Provincies aan de Canadese oost kust zijn getroffen door een sneeuwstorm waarin windstoten van 130 kilometer per uur voorkwamen. Doordat er 25 centi meter sneeuw viel werd het wegverkeer verlamd. Hoed. President Johnson heeft de Ameri kaanse hoedenfabrikanten toestemming gegeven, een LBJ-hoed op de markt te brengen. De letters LBJ zijn, naar be kend, de initialen van Lyndon Baines Johnson. Honden. De Amerikaanse brievenbestel lers, die op voortdurende voet van oor log met honden leven, brengen een nieuw wapen in de strijd. De P.T.T.-di- rectie geeft hun spuitbussen waarin een mengsel van peper en olie zit. Men heeft er gedurende drie maanden proeven mee genomen. Honden, die, van boze plannen vervuld, bestellers tege moet rennen, verdwijnen met de staart tussen de poten, zodra zij een wolkje uit de spuitbus hebben opgesnoven. Beloning. Een 23-jarige Zuidafrikaanse ne ger, heeft van een mijnonderneming te Jagersfontein een beloning van ruim 17.000 gulden gekregen, omdat hij bij het schoffelen op het terrein van de mijn iets had gevonden, dat hij zelf voor een stuk glas aanzag, maar dat een diamant van 475 karaat bleek te zijn. Aardschok. Een klein gebied rond het dorp Schwyz in Zwitserland werd maan dag opgeschrikt door een krachtige aardschok. De grond trilde verscheidene seconden, scheuren vertoonden zich in de rotsen en de ontvangst van radio-toe stellen werd gestoord.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3