„K.N.A." speelde „Huurkazerne" Begin kan van nieuwbouw dit jaar worden Velsen-Oost verwacht Stichting van bouwteams kan woningbouw sterk bevorderen SPORT IN IJMOND „Felison" houdt enquête Gymnastiekvereniging „Sparta" 60 jaar Havenberichten DRIE GROTE UITBREIDINGEN IN VELSEN Jaarfeest Ned. Chr. Vrouwenbond In de vishal en op zee Bulk carrier voor de „Reederij Amsterdam" DINSDAG 18 FEBRUARI 1964 5 Jubilaris Bax leidde zelf beslissende doelpunt in Nieuw directorium voor Roode Kruisziekenhuis Plan-Zeewijk Plan-Zeebad H armonie Jef Last spreekt over Japan Geen spreekuur wethouders Kerkelijk nieuws POTASCH EN PERLEMOER IN CONSERVEN op donderdag 20 februari a.s. Tot de Nederlandse toneelschrijvers wier stukken geregeld door amateurs worden gespeeld, zonder dat hun werk ooit voor het beroepstoneel in aanmerking is gekomen, behoort ook Wlm Bischot, wiens toneelspel „Huurkazerne" zaterdag door de toneel vereniging „Kunst Na Arbeid" uit Beverwijk in het Kennemer Theater werd op gevoerd. Door een dergelijke voorstelling worden direct de tekortkomingen geopen baard, welke er de oorzaak van zijn dat deze stukken bij de dramaturgen van onze diverse beroepsgezelschappen geen genade konden vinden. Aangenomen dan altijd, dat zij hier ook ter opvoering werden aangeboden. Want ofschoon Bischot ook voor dien onder meer met „Ik huurde deze kamer" en „De heksen van Malta" reeds bewees in staat te zijn een serie speelbare en soms zelfs boeiende taferelen tot een dramatisch geheel te kunnen samenvatten, missen zijn stukken toch de originele vormgeving van dialoog en intrige, waardoor de laatste tijd Jan Staal en Dimitri Frenkel Frank wel tot het beroepstoneel wisten door te dringen. OOK TEGEN HET TONEELSPEL „Huurkazerne" kunnen wel enige beden kingen worden aangevoerd. Zo situeerde de auteur zijn stuk geheel onnodig in een Argentijnse havenplaats, waardoor de spe lers een sfeer wordt opgedrongen welke in de meeste gevallen het typeringsvermo gen van amateurs ver te boven gaat. Ook de inzet is vrij traditioneel, doordat de auteur een onverwachte ontmoeting arran geert tussen de inmiddels met Corn. Pa trick gehuwde Lia en haar vroegere ver loofde José, die zojuist vijf lange jaren in de gevangenis heeft doorgebracht. Bischot wekt hierdoor ten onrechte de verwachting op tot een op een driehoeksverhouding ge baseerd conflict, want aan het begin van het tweede bedrijf neemt hij een volko men ongemotiveerde ommezwaai naar de thriller, door het zwaartepunt van de in trige te verleggen naar de moord op een bejaarde medebewoonster van de huurka zerne. Een misdaad welke de kritische be zoeker maar nauwelijks interesseert, om dat de auteur verzuimde het slachtoffer eerst bij het publiek te introduceren. Aldus zijn de resterende bedrijven bestemd voor het bekende spelletje „Wie is de dader", waarbij de onmisbare politieman na lang durige verhoren in staat wordt gesteld een der figuren te arresteren, die hiervoor Het bestuur van „Felison", de stichting ter bevordering van beeldende kunst in Velsen, gaat een onderzoek instellen naar de oorzaak van de matige belangstelling voor de diverse tentoonstellingen, welke In de loop der jaren in deze gemeente door de stichting zijn georganiseerd. Het bestuur zou gaarne enig inzicht verkrij gen op de culturele interesse, welke toch ook in Velsen aanwezig mag worden ver ondersteld. Vandaar dat men dezer dagen is be gonnen met het verzenden van een enquê teformulier, waarin de geadresseerde een tiental vragen ter beantwoording wordt voorgelegd. Zo worden inlichtingen ver zocht over de reden dat men de tentoon stellingen van „Felison" eventueel niet wenst te bezoeken en voorts kan de ge adresseerde bepaalde wensen kenbaar ma ken over het organiseren van lezingen, filmavonden of excursies. Ook wordt hem gevraagd naar een eventueel aanwezige voorkeur voor een richting in de beelden de kunst en laat de tiende vraag ruim te open voor enige suggesties over specia le activiteiten op kunstgebied. Voor het geval men aan deze enquête wil deelnemen, zonder een foi muiier te hebben ontvangen, dan zal dit ongetwij feld nog gaarne worden verstrekt door de secretaris van „Felison": ir: A. E. Dol- fin, Duinlustparkweg 43, Santpoort-Zuid. In de jaarlijkse ledenvergadering van de oudste gymnastiekvereniging in Vel- sen-Noord „Sparta", welke vrijdagavond in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat wordt gehouden zullen de eerste voorbereidingen worden getroffen voor de viering van het zestigja rig bestaan. „Sparta", opgericht 8 oktober 1904, na dat daartoe door de stichting van gebouw „Concordia" voor het personeel van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. door de toenmalige directeur P. Smidt van Gelder de gelegenheid was gegeven, heeft in de loop der jaren diver se mutaties in het bestuur gekend. Deze mutaties kwamen vooral de laatste jaren voor, waardoor meer dan eens moeilijkhe den moesten worden overwonnen. Ook nu zullen de leden, na kennisne ming van de verschillende jaarverslagen, moeten overgaan tot het kiezen van een nieuwe voorzitter, omdat de heer J. Kool bergen als zodanig aftreedt en zich niet herkiesbaar stelt. Wel is dit het geval met mevrouw A. Kok- v.d. Werf. penning meesteres en de heren P. de Reus en J de Reus. Voorts zal als gevolg van de stij gende kosten 'n contributieverhoging wor den voorgesteld. Eerst daarna komt de ju bileumviering ter sprake met aanvulling van het uit te voeren jaarprogramma. Jan Bax speelde zaterdag zijn 250ste wedstrijd voor Kinheim. Hij kreeg ge «chenken van W. Mol, namens de vereni ging, C. Stijnman namens de supporters vereniging Geel Zwart, W. B. Kleiwegt namens de T. C. en A. Wisse namens het elftal. In deze wedstrijd tegen Zandvoort meeuwen ging echter eerst scheidsrechter Homberg tegen de vlakte wegens een har de bal in zijn gezicht en later liep een Zandvoortmeeuwenspeler een kaakfrac tuur op door in aanraking te komen met de elleboog van Geerlofs. In de eerste helft wogen beide ploegen goed tegen elkaar op. Na een half uur pro fiteerden de gasten van een aarzeling in de Kinheim-verdediging, mi "voor Keur liet De Boer geen keus (0-1). Na de hervatting ting liet Kinheim zich wat meer gelden en het was Botvliet, die tegen de lat schoot, waarna Verburg de bal opving en inschoot (1-1). Kinheim had later weer succes toen na een half uur jubilaris Bax tegen de lat schoot en opnieuw Verburg erbij was om te scoren (1-2). GROENTEVEILING BEVERWIJK. Prijzen van maandag: waspeen 12-35 prei 33-79, selderieknollen 7-16, witlof 45 65, spruiten 76-115, boerekool 28-68, groene kool 16-35, rode kool 6-14, uien 6-19, peen 4-10. geheel volgens de regels van deze kunst eerst het minst in aanmerking leek te ko men. WAARSCHIJNLIJK heeft „Kunst Na Ar beid" zich tot dit toneelspel aangetrokken gevoeld door de mogelijkheden tot actie, waar de schrijver niet karig mee is ge weest. Onder regie van mevrouw Leny van Opzeeland-Kion, die een goed begrip voor de grote lijnen heeft getoond, werd het dan ook een zeer verdienstelijke opvoering, welke het publiek voortdurend in de na gestreefde spanning heeft gehouden. Over het algemeen werd er ook behoorlijk geac teerd, waarbij Henk de Reus als de man met een verleden de beste indruk achter liet. Ook Willie van Opzeeland is een char mante toneel verschijning, die zich tevens vlot over de planken weet te bewegen, al leen zal zij haar uitspraak dringend moe ten herzien. Voorts zagen wij goede type ringen van het echtpaar Patrick door Frida Lindeman en Cor Rood en een acceptabe le bar-pianist van Jan Heming. Gré Boer daarentegen was niet geheel rolvast en bo vendien te onbeheerst in haar bewegingen, waarnaast door Fem van Helden en John Jelgershuis, respectievelijk als een sociale werkster en de Chinese bediende, ook niet al te sterk werd gespeeld. Een wei nig autoritaire politie-inspecteur van Piet Bakker voltooide de bezetting van een op voering, welke zoals reeds gezegd door het publiek met grote aandacht werd be keken. Jan van Dam De heer W. Royaards uit Beverwijk, die van 1946 tot 1961 lid van het afdelings bestuur en secretaris van het college van regenten van het Roode Kruisziekenhuis is geweest, zal wegens een benoeming elders zijn huidige functie als geneesheer-direc teur beëindigen. Met ingang van 1 maart is tot zijn opvolger benoemd de heer R. Mees, huidarts in Beverwijk. De heer en mevrouw Royaards houden in verband met hun vertrek een afscheidsreceptie, welke vrijdag 28 februari van 16 tot 17.30 uur in het Statenhuis aan de Velserweg zal plaats vinden. Het directorium van het Roode Kruis ziekenhuis zal van 1 maart af aldus be staan uit R. Mees, geneesheer-directeur; P. Regoort, economisch-directeur en zuster C. van Gelder, adjunct-directrice. Maandag Kwamen ln IJmuiden aan: Spes van Swinoujscie, kalk voor IJmuiden: Frisia, Emden; Trlto, Dublin; Hammelwarden, Den Helder, naar Buitenhuizen; Geziena Henderika, Skive; Travia- ta. Dagenham; Ustroom, Liverpool; Someri, Ha mina, hout voor Zaandam; Hada 2, Par. klei voor Velsen; Ellerbek, Bremen: Ardetta, Liverpool; Embla, Gefle; Stadt Brake, Mantyluoto; Ner, Par bijlegger IJmuiden. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Iselin naar Freetown; Jagersfontein, Kaapstad; Colette, Rot terdam; Gretke Oldendorff, Kommingham. wals- materiaal van IJmuiden; Tankfjord. Antwerpen Wexford, Boston, stijfsel van Koog a d. Zaan Marcella, Antwerpen; Mare Liberum, Gent; Ka rin Bornhofen, Hamburg; Aspera. Rotterdam Nordholm, Liverpool; Lindoe, Antwerpen van IJmuiden; Dorine, Nordenham, van Velsen. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Hoop van Grangemouth; Waverstroom, Swansea. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Villa An dreasen, Glasgow; Traviata Immingham; Neth Coast, Rotterdam; Gaastérland, Portsmouth Spaarneborg, Boston, kunstmest van IJmuiden Clio, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Op dit terrein tussen het dorp Velsen (achtergrond), het Noordzeekanaal en de Velser tunnel is het uitbreidings plan Velsen-Oost geprojecteerd. %uim 250 woningen zullen in de naaste toekomst hier verrijzen. Het ziet er naar uit dat binnen afzien bare tijd een begin kan worden gemaakt met de uitvoering van het uitbreidings plan Velsen-Oost dat onder meer voorziet in de bouw van 162 eengezinshuizen, 90 flatwoningen en ongeveer 9 winkels met bovenwoningen. Alle voor deze stadsuit breiding benodigde grond tussen de Am sterdamse weg, de Velser tunnel, het Noord- zeekanaal en het oude dorp Velsen is nu practisch in handen van de gemeente Vel sen. Hoewel nog veel voorbereidend werk moet worden verzet en met name het re sultaat afgewacht moet worden van over leg tussen de gemeenten Velsen, Bever wijk, Heemskerk en Castricum met be trekking tot de verdeling van het door de provincie voor 1964 aan de agglomeratie IJmond toegewezen contingent woningwet en premiewoningen (125), heeft men bij de gemeente Velsen goede hoop dat het uitbreidingsplan Velsen-Oost in de loop van dit jaar na zijn projectie op papier en in maquette werkelijkheid gaat worden. Die hoop is dan voornamelijk gevestigd op een te stichten zogenoemd bouwteam dat' door samenwerking en het volgen van een bepaald bouwschema de aaneengeslo ten voortgang van een bouwproject zal kunnen verzekeren. Zoals men wellicht weet is de minister van volkshuisvesting sterk geporteerd voor de vorming van der gelijke „vaste ploegen" in de wonngbouw. De bewindsman is geneigd gemeenten die met deze bouwteams werken als aanmoe diging een extra stuk van de „bouwkoek" te geven. Voor actieve gemeenten ligt hier dus een vrij reële mogelijkheid hun wo ningbouwplannen uit te voeren zonder dat ze teveel geremd worden door krappe provinciale toewijzingen. aantal woningen in het dorp Velsen dat in verband met de voorgenomen verbre ding van het Noordzeekanaal afgebroken zal worden. Hoewel het nieuwe gedeelte van Velsen-Oost uiteraard heel wat mo derner van opbouw en aanzicht zal worden dan het oude dorp is er in het uitbrei dingsplan toch naar een zekere harmoni sche binding tussen oud en nieuw ge streefd waarbij de Engelmunduskerk een centrale plaats zal innemen. Naast wonin gen is in het plan rekening gehouden met eventuele bouw van scholen, een buurt huis en van verzorgende bedrijfjes. Een ander uitbreidingsplan dat de ge- wijk kan bewijzen. een bouwteam goede diensten De derde uitbreiding die de gemeente Velsen binnen niet al te lange tijd tot stand hoopt te brengen is het plan-Zeebad Ook hier zijn de besprekingen tussen de gemeente en grondeigenaren, de familie Van Tuyll en de familie Van Hoorn, in volle gang. Hier en daar is grond voor lopig onteigend. Het plan-Zeebad voorziet hoofdzakelijk in een bebouwing die ver band houdt met de strandrecreatie zoals hotels, motels, bungalows, winkels en ker misattracties. Een en ander heeft nog een zeer voorlopige opzet, maar de ervaring leert dat wanneer men eenmaal aan een' serieuze aanpak van een stadsplan toe is het doel vaak sneller wordt bereikt dan men aanvankleijk had gedacht. De verjongingskuur die IJmuiden na de laatste oorlog nieuwe levenskracht heeft gegeven is daar het sprekende voorbeeld van. De nieuwbouw in Velsen-Oost zal voor een deel ter vervanging dienen van een De judovereniging Uchi Mata in Velsen- Noord, die op het Koningsveld in het sportpaviljoen over een fraaie oefenzaal beschikt, groeit nog steeds. Inmiddels zijn er ook weer examens afgenomen. Voor de gele band slaagde Jos Poldervaart, de oranje slip haalden Henk Tamis, Raymond Tamis, Bert Wullings en Peter van Bellen. Een oranje band was weggelegd voor mevrouw Narold en mejuffrouw A. de Boer. De gele band kwamen in het bezit van Tini Toersen en Annemieke Schelle- vis. De volgende examens worden afge nomen op 21 februari, 27 maart en 26 juni. De 14-jarige Tonny Sybrands uit de jeugdclub Gezellig Samenzijn (Amster dam) heeft op fraaie en verdiende wijze de Noordhollandse jeugdtitel dammen ge wonnen. Sybrands zal in de paasweek meespelen in het toernooi om de nationale titel. Tegen zijn spel kon Kees Pippel geen remise bereiken. Aan remise had de DCY-er namelijk voldoende om de be geerde titel te winnen, doch in een fraaie klassieke partij kreeg Sybrands positie- overwicht. De uitslagen van de laatste ronde lui den: SybrandsPippel 2-0, RoskamDe Groot 0-2, PalmerVan Leeuwen 2-0. Eindstand: Sybrands 9, Pippel 8, De Groot 6, Palmer 5, Roskam 2, Van Leeuwen 0 p. Als bijzonderheid kan nog worden ge- meldt dat Tonny Sybrands in het sterk bezette toernooi om het kampioenschap van Amsterdam na 5 ronden met 5 winst partijen (o.a. op Van der Sluis en Wester- loo) aan de kop staat en op al zijn con currenten 3 punten voorsprong heeft. Met nog 4 ronden in het vooruitzicht kan hem de hoofdstedelijke titel haast niet meer ontgaan. In de hoofdklasse zijn de voorwedstrij den om het kampioenschap van Kenne- merland op enkele beslissende partijen na ten einde. De uitslagen van de laatste ronde luiden: groep A: C. BelienDouma 1-1, MeureSwier 1-1, Van StratenH. Belien 1-1- In deze groep heeft Meure zich in de eindstrijd geplaatst. Op de tweede plaats legden drie spelers, Douma (Santpoort), H. Belien (Heemstede) en Swier (DCY) beslag. Daar Belien zich terugtrok zullen Douma en Swier drie partijen spelen om de tweede plaats. De eerste partij wordt woensdagavond in het clublokaal van damclub Santpoort ge speeld. De eindstand van groep A is: Meure 7, H. Belien, Douma en Swier allen 5, Van Straten en C. Belien 4 punten. In groep B luiden de uitslagen in de vijfde ronde: De JongVan den Berg 1-1, De BoerP. Belien uitgesteld. Van Kes- terenVan Leuffen 2-0. In deze groep heeft Van Kesteren zich in de eindstrijd geplaatst. Voor de tweede plaats hebben De Boer, Van den Berg en P. Belien de beste kansen. De uitgestelde partij Van LeuffenVan den Berg werd in een gun stige stelling voor Van den Berg afge broken. In maart zal de eindstrijd in de hoofd klasse met acht spelers beginnen. Reeds zes spelers zijn bekend, te weten: Dukel, Bus, Van Hal, N. van Hal, Van Kesteren en Meure. In de eerste klasse zijn de uitslagen: BothBoerkool 2-0, Van der Wereld Bosma afgebr., LeanertsHooglucht 2-0, OttDe Zwart 0-2. De Zwart heeft de leiding met 8 punten, Bot en Leanerts vergaarden 7 punten, Van der Wereld 6 punten, Bosma 6 punten, Boerkool 4 punten, Ott 3 punten, Hooglucht 0 punten. In de tweede klasse is de beslissing gevallen. De heer A. Zandbergen won de kampioenstitel met 10 punten. Hij pro moveert. De uitslagen luiden: De Boer Zandbergen 0-2, Van der DoesDe Haan 2-0. In de jeugdgroep won De Groot (HDC) de kampioenstitel, terwijl Kees Pippel de tweede plaats veroverde. De wintercompetitie om de clubtitel van DCY loopt naar haar einde. Met nog en kele partijen te spelen hebben Dukel en Tielrooy gelijke kansen. Laros verloor een kostbaar punt tegen Swier. De uit slagen van de voorlaatste ronde luiden: TielrooySwier 2-0, DukelVan Straten 2-0, TielrooyVan der Berg 2-0, Swier— Laros 1-1, TielrooyVan Straten 2-0. De stand: Dukel en Tielrooy 8, Laros 5 (uit 4), Van der Berg 3 (it 3), Swier 2 (uit 4), Pippel 0 en Van Straten 0 punten. In de hoofdklasse B heeft De Boer met 3 punten uit 2 de leiding; De Jong, Winter en Bosma allen 2 punten, Binkhorst 1 punt. In de eerste klasse won Ott van Velt- huizen. Hier staat C. Kaan met 5 punten uit 4 partijen aan de kop. msente Velsen de zo dringend nodige armslag op woongebied moet geven is het plan Zeewijk, geprojecteerd in het prachtige duinlandschap ten zuiden van IJmuiden-West. Hier zullen bijna 2100 wo ningen in laag- en hoogbouw gereali seerd worden met bijbehorende voorzie ningen als scholen, winkels, openbare ge bouwen, kerken, bedrijfsruimten, sport terreinen e.d. Hoewel de onteigeningsprocedure de gronden zijn eigendom van de familie Van Tuyll van Serooskerken nog niet is afgesloten is de kans groot dat de ge meente Velsen binnenkort wordt toege staan de benodigde bouwgrond vervroegd in gebruik te nemen. Ook bij de verwe zenlijking van het uitbreidingsplan Zee- Voor de leden van het departement Vel sen- IJmuiden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen houdt dr. Jef Last vrijdag 21 februari in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan een le zing over Japan. De spreker heeft Japan meermalen bezocht en doordat hij daar bij contacten onderhield met alle bevol kingslagen heeft hij talrijke interessante indrukken opgedaan. Jef Last zal zijn cau serie illustreren met kleurendia's en gram- mofoonmuziek. Twee wethouders van de gemeente Vel sen, de heren Verbeek en De Boer, zijn verhinderd morgenmiddag hun gebruike lijke spreekuur te houden. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Leiden H. v. Bilderbeek te Den Burg (Texel). In het Hervormd Wijkgebouw in Velsen- Noord heeft de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Christen Vrouwenbond maandagavond voor de dertiende maal haar jaarfeest gevierd. Deze druk bezoch te bijeenkomst werd geopend door de pre sidente, mevrouw Suurmond-Huser, die haar begroetingsavond baseerde op de tekst van psalm 103. Tenslotte deelde zij nog mede, dat weer drie nieuwe leden aan de afdeling konden worden toegevoegd. Op haar beurt liet de secretaresse, me vrouw Volmer-van Dillewijn op geestige wijze de gebeurtenissen van het afgelopen verenigingsjaar de revue passeeren, waar bij zij in dichtvorm onder meer herinner de aan de maandelijkse bijeenkomsten, het uitstapje en een zomerreisje van de le den naar Friesland Ook werd de wisseling van presidente gememoreerd, welke func tie door mevrouw E. Schouten-Buning ge durende acht jaar was waargenomen. De penningmeesteresse, mevrouw Jan sen-Wullink wilde kennelijk niet achterblij ven, zodat zij haar financieel verslag I eveneens in dichtvorm had gegoten. Hier uit bleek dat de afdeling weliswaar nog een zwakke kasplant is, ofschoon dit geen beletsel is voor een bloeiend verenigings leven. Het ledental, dat de laatste tijd we gens verhuizing en andere oorzaken enigs zins was afgenomen, vertoont nu weer een stijgende lijn en bedraagt aldus 147. Na de pauze volgde het optreden van een dameskoortje, dat met orgelbegelei ding van de heer J. Hop enige liederen ten beste gaf. Tenslotte werd met eigen krachten nog een opvoering gegeven van Marianne van Noordwijk-Colijn's toneel spel in drie bedrijven „Het antwoord' dat onder regie van mevrouw Kok geheel de gewenste aandacht kreeg. De voorstelling in de Stadsschouwburg te IJmuiden-Oost vangt aan om 8 uur. Zaal open 7.30 uur. Maandag Maandag werden in IJmuiden aange- voerd 11340 kisten vis, waarvan 771 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 3655 schol, 145 schar, 325 bot, 2280 haring, 2215 makreel, 65 schelvis, 1065 wijting, 685 kabeljauw en gul, 5 leng, 22 haai, 70 koolvis en 35 diver- I sen. Per kilogram werd in guldens betaald I voor: heilbot 5-3,10, gr. tong 7,70-5,40, grm. tong 6,60-5,20, kim. tong 7,20-6,20, kl. tong I 8,40-7,50, kl. tong II 8,50-7,30, tarbot I 6,20-5,10. Per 50 kilogram: gr. schol 35-30, grm. I schol 35-28, kim. schol 36-27, kl. schol I I 41-29, kl. schol II 35-23, schar 41-28, bot 10-6, verre haring 26-16, makreel 43-13,40, I kl. schelvis I 55, kl. schelvis II 66-40, wij ting 44-33, gr. gul 63-51, middel gul 60-53, kl. gul 44-41, kl. leng 54, kl. haai 39-32, kl. I koolvis zwart 48-46. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 284-140, gr. koolvis zwart 142-112, gr. leng 102. Besommii gen van maandag, in guldens: KW 44 32.750, 41 43.000, 32 21.400, 200 5.350, 101 8.050, 149 7.000, 28 3.780, 125 6.460, 52 4.700, 127 6.700, 26 3.800, 166 5.200, 160 3.550, 114 4.530, 124 4.550, 191 5.390, 107 4.150, 17 2.800, 128 4.320, 59 3.890, 199 2.330, 169 3.920, 162 4.640, 77 5.600, 61 2.380, 19 5.050. 193 4.650. 16 3.';00, 183 5.080, 91 2.900, 98 5.900, 143 6.280, 178 4.030, 84 5.080, 134 3.240, 136 4.070, 31 6.140, 29 6.300, 137 4.480, 97 5.100, 148 5.130, 1)8 1.900, 92 2.020, 133 2.550, 94 2.850, 79 3.770, 110 2.730, 93 4.430, 214 5.770, 186 3.800, 113 3.700, 72 3.050, 68 1.830, 30 5.240, 109 1.230, IJM 4 5.230, 2 4.300, 73 5.300, 45 4.820, 60 2.980, 64 3.450, 62 3.170, 61 2.970, 204 2.450, 38 2.110, 81 2.660, 7 2.090, 55 2.620, SCH 51 3.10O HD 125 6.780. „Neeltje Jacoba" in vissershaven in actie Maandagmorgen is het aan de aandacht van enige opvarenden van een kotter ont gaan, dat twee aan elkaar gekoppelde schepen los van de wal geraakten, doordat zij van hun plaats van aankomst in de ha ven vertrokken naar de losplaats aan de vishallen. Het duurde dan ook niet lang of de oostenwind zorgde ervoor, dat beide schepen langzaam maar zeker afdreven naar de zuidzijde. Een en ander werd waargenomen door de aan boord zijnde bemanning van de motorreddingsboot Neeltje Jacoba", waarvan schipper 't Hart de motoren onmiddellijk in beweging bracht en vervolgens door snelle hulp er ger wist te voorkomen. Men slaagde er namelijk in de op drift geraakte schepen zodanig te manoeuvreren, dat zij dwars tegen de wal van de kop van de zuidzijde werden gedrukt. Sleepboten van Visser's sleepdienst verleenden de reddingsboot daarop assistentie om de schepen weer aan de zuidzijde af te meren. De VL 85 „Bertina" naar zee De bemanningen, die verleden week op de door de staking getroffen schepen aan het werk zijn geweest, keerden vrij dag naar huis terug met de boodschap dat er maandag geen werk meer zou zijn. Men zou alleen naar de visgronden kunnen ver trekken. Doordat v&n alle in de haven stil liggen- de schepen alleen de bemanning van de „Bertina" compleet was, besloot men te gaan varen. Aldus werden ijs en victualiën aan boord gebracht, maar juist op het mo ment dat het tijdstip tot vertrek was aan gebroken, lieten twee bemanningsleden het toch nog afweten. Doordat men echter had besloten te varen, was de schipper genood zaakt deze mannen te ontslaan. Met twee man minder dan normaal werd vervolgens met de reis een begin gemaakt, door niets I of niemand verder gehinderd. Het lag in het voornemen dat vandaag (dinsdag) de SCH 261 „Onderneming 1" I het voorbeeld van de „Bertina" zou volgen. In IJmuiden hebben dinsdag 52 vaar tuigen 7600 kisten vis aangevoerd, waarbij 800 stuks stijve kabeljauw en 15.000 kilo tong. Gespecificeerd 5 kisten schelvis, 480 wijting, 40 gul en kabeljauw, 110 koolvis, 2150 haring, 160 kleine kistjes haring, 2400 makreel, 1800 schol, 55 tarbot, 180 varia, 120 wijting en 120 stuks stijve kabeljauw. Prijzen per kilo, in guldens: tarbot 4.70- 4,40, heilbot 5-4,70, gr tong 5,70-5,40, grm. tong 5,50-5,20, kim. tong 7-6,60, tong I 8,40- 7,80, tong II 8,20-7,70 Per 25 kilo: gr. kabeljauw 146-120, mid del kabeljauw 146-110, gr. koolvis 132-124, middel koolvis 122-112, gr. leng 110. Per tien stuks: gr. kabeljauw 142-94, middel kabeljauw 67-50. Per hoop: vleet 140-120. Per 50 kilo: schelvis II 59-57, gul I 66-58, gul II 54-49, gul III 52-51, koolvis I 56-47, gr. schol 35-29, middel schol 30-28, kim. schol 29-16, schol I 32-27, schol II 31-25, schol III 27-22, schai 36-20, bot 7,10-6, haai 35-31, gestripte wijting 40-32, dicht» wijting 32-25, tarbot 254-160, griet 156-132, haring 24,40-19,20, makreel 37-17, ham 192-150, tongschar 148. Scheveningen geen aanvoer. De N.V. „Reederij Amsterdam", een volledige dochteronderneming van de „Stoomvaartmaatschappij Nederland", die zich toelegt op de algemene vrachtvaart, heeft haar vloot van zeven schepen uitge breid met het m.s. „Amstelhof". Dit schip is gebouwd door Verolme ver enigde scheepswerven te Cobh in Ier land. Het meet 19.985 brt en is daarmee het grootste schip van de „Reederij Am sterdam". Er zijn vier dekken, die zoveel ruimte bieden dat alle 39 opvarenden kun nen beschikken over een eigen hut. Reeds in januari maakte de „Amstel hof" de technische proefvaarten. In het afgelopen weekend is het nieuwe schip ver trokken voor een reis naar Brits Colum bia via het Panamakanaal.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5