DE KAPITEINSDOCHTER Negerrepubliek Liberia vri jheid nog geen echte na 40 jaar democratie PANDA EN DE MEESTER-MEESTER TUSSEN HEMEL EN AARDE JÉÜilfc Vierling werd geestesziek Bruid was al getrouwd 0 w ZONSVERDUISTERING IN CE AVOND 13 Ons vervolgverhaal Uniek studieobject voor psychiaters Nakomelingen der ex-plantageslaven uit Amerika houden soms zelf weer slaven v. DONDERDAG 20 FEBRUARI 1964 'jiwniflnflflflflflwi Een historische roman uit het tsaristische Rusland door Alexander Poesjkin MONROVIA (AP). De nakomelingen van de bevrijde slaven uit de Verenigde Staten van Amerika die de regering vormen van Liberia, maken ernst met hun burgerrechten. Rassendiscriminatie „in welke vorm dan ook" is in deze West- af rikaanse republiek bij de wet verboden: het is een misdaad die bestraft kan worden met een boete van 1000 dollar of zes maanden gevangenisstraf. Een buitenlander die een Liberiaan een „nikker" noemt kan het land worden uit gezet. Alleen negers die tevens grondbezitters zijn, mogen aan de verkiezingen deelnemen en kunnen verkozen icorden. Miskende minderheid Slavernij G. v. W. ïr;;j (Vertaald door mr. S. L. de Leeuw) 29) „Beste vriend, dat is allemaal goed, maar één ding is niet goed. Wat dui vel, waarom wil je toch trouwen? Ik ben een eerlijk officier en ik wil je niet bedriegen: geloof me, dat trou wen is maar onzin. Is dat nu iets voor jou, met een vrouw op te trek ken en op de kindertjes te passen? Laat dat toch lopen! Luister: laat die kapiteinsdochter gaan. De weg naar Simbirsk is ongevaarlijk, die heb ik vrij gemaakt. Stuur haar morgen al leen naar je ouders en blijf zelf bij mij in mijn troep. Het heeft geen zin voor je, om naar Orenburg terug te gaan. Als je weer in handen van de rebellen zou vallen, dan zou je je ze ker niet nog eens kunnen redden. Op die manier zullen die liefdesdwaas heden wel vanzelf verdwijnen, en al les komt in orde." Hoewel ik het niet geheel met hem eens was, voelde ik toch, dat het voor mij een ereplaats was, in het leger van de keizerin te blijven. Ik besloot, de raad van Zoerin te volgen, Maria Iwanowna naar het dorp te zenden en zelf bij de troep te blijven. Sawelitsj kwam om mij bij het ontkleden te helpen en ik zei hem, dat hij de vol gende dag gereed moest zijn om met Maria Iwanowna verder te reizen. Hij wilde weer koppig zijn: „Wat is dat, Heer? Ik kan je toch niet verlaten? Wie zal dan je oppasser zijn? Wat zullen je ouders zeggen?" Daar ik de koppigheid van mijn bediende kende, wilde ik hem door vriendelijkheid en oprechtheid overtuigen. „Archip Sa welitsj, beste vriend!" zei ik, „wei ger niet, bewijs mij een grote dienst. Een oppasser zal ik hier niet nodig hebben, maar ik zal niet gerust zijn, als Maria Iwanowna zonder jou op reis gaat. Als je haar dient, dien je mij ook, want ik ben vast besloten om haar, zodra de omstandigheden het toelaten, te trouwen." Toen hij dit hoorde, sloeg Sawelitsj de handen in elkaar, in onbeschrijfe lijke verbazing. „Trouwen!" herhaal de hij, „het kind wil trouwen! En wat zal papa zeggen, en wat zal mama denken?" „Ze zullen hun toestemming geven, vast en zeker," antwoordde ik, „wan neer zij Maria Iwanowna leren ken nen. Ik stel mijn hoop ook op jou. Vader en moeder zullen jou vertrou wen; jij zult voor ons opkomen, niet waar?" De oude man was ontroerd, antwoordde hij, „je denkt er wel wat vroeg aan om te trouwen, maar Ma ria Iwanowna is ook zo'n goede jonge dame, dat het zonde zou zijn, de ge legenheid voorbij te laten gaan. Zoals je wilt dus! Ik zal haar, die engel uit de hemel, begeleiden en je ouders onderdanig mededelen, dat zulk een bruid geen bruidsschat nodig heeft." Ik dankte Sawelitsj en ging in de kamer van Zoerin slapen. Verhit en opgewonden als ik was, praatte ik maar door. Eerst sprak Zoerin gaar ne met mij, maar langzaam-aan wer den zijn woorden spaarzaam en on samenhangend; ten slotte antwoordde hij niet meer op een vraag van mij, maar begon te snurken. Ik zweeg en volgde spoedig zijn voorbeeld. Vroeg in de volgende morgen ging ik naar Maria Iwanowna. Ik stelde haar op de hoogte van mijn voorstel. Zij erkende, dat het verstandig was en was het dadelijk met mij eens. De afdeling van Zoerin moest diezelf de dag nog de stad verlaten. Er was geen tijd te verliezen. Ik nam dade lijk afscheid van Maria Iwanowna, vertrouwde haar aan de hoede van Sawelitsj toe en gaf haar een brief voor mijn ouders mee. Maria Iwa nowna schreide. „Vaarwel, Peter An- dreïtsj!" zei zij met zachte stem. „Of wij elkaar zullen terugzien of niet, dat weet alleen God; maar nooit zal ik u vergeten; tot aan mijn dood zul jij alleen in mijn hart blijven." Ik kon niets antwoorden. Mensen omringden ons; ik wilde mij niet in hun tegenwoordigheid overgeven aan de gevoelens, die mij ontroerden. Ein delijk ging zij op weg. Ik keerde te rug naar Zoerin, in droevig zwijgen Hij wilde mij opvrolijken, ik wilde mij verstrooien; wij brachten de dag wild en luidruchtig door en gingen 's avonds op mars. Dat was aan het eind van februari. De winter, die de krijgsverrichtingen belemmerd had, ging voorbij en onze generaals maak ten zich gereed voor gemeenschappe lijk handelen. Poegatsjow lag nog al tijd voor Orenburg. Intussen begon nen onze afdelingen hem te omringen en zij naderden van alle zijden het nest van de rebellen. De in opstand gekomen dorpen onderwierpen zich. zodra zij onze troepen zagen; de ro versbenden vluchtten overal voor ons en alles voorspelde een spoedig en gelukkig einde. Weldra versloeg vorst Golitsijn Poe gatsjow bij de vesting Tatisjtjewa, hij verstrooide zijn troepen en bevrijdde Orenburg, en het scheen, alsof hij het oproer de laatste en beslissende slag had toegebracht. Zoerin had in die tijd bevel gekregen, tegen een bende oproerige Basjkieren op te trekken, die uit elkaar liepen voor wij hen nog te zien kregen. De lente belegerde ons in een Tartarendorpje. De riviertjes traden buiten hun oevers en de wegen werden onbegaanbaar. Wij troostten ons in onze ledigheid met de gedach te aan het spoedige einde van deze vernielende kleine oorlog tegen rovers en wilden. Maar Poegatsjow was niet gevan gen genomen. Hij verscheen bij de Siberische mijnen, verzamelde daar nieuwe benden en begon weer met zijn wandaden. Het gerucht van zijn overwinningen verbreidde zich op nieuw. Wij hoorden van de vernieti ging der Siberische vestingen. Weldra verontrustte de tijding, dat de usur pator Kazan ingenomen had en tegen Moskou oprukte, de bevelhebber der legers, die zorgeloos sliepen in het vertrouwen op de onmacht van de verachte rebel. Zoerin kreeg het be vel, de Wolga over te steken. Ik zal onze veldtocht en de beëindi ging van de oorlog niet beschrijven In het kort wil ik zeggen, dat de ramp verschrikkelijke afmetingen aannam. Het bestuur was overal op geheven, de landheren verborgen zich in de bossen. Benden van rovers be dreven overal hun schanddaden; de aanvoerders van de verschillende af delingen deelden straf en genade uit naar willekeur; de toestand in het ge hele uitgebreide gebied, waar de brand woedde, was verschrikkelijk God behoede ons ervoor, het Russi sche oproer te zien in zijn zinneloos heid en onbarmhartigheid! Poegatsjow nam de vlucht, achter volgd door Iwan Iwanowitsj Michel- son. Spoedig vernamen wij, dat hij vernietigend verslagen was. Tenslotte ontving Zoerin de tijding, dat de usurpator gepakt was en tegelijk daarmee het bevel, de mars te sta ken. De oorlog was ten einde. Einde lijk kon ik naar mijn ouders reizen! De gedachte, hen te omarmen en Maria Iwanowna, van wie ik niets ge hoord had, weer te zien, vervulde mij van verrukking. Ik danste als een kind. Zoerin lachte en zei schouder ophalend: „Neen, dat loopt nooit goed af! Als je trouwt, dan is het uit met je." Maar tegelijk was er een vreemd gevoel, dat mijn vreugde vergalde; de gedachte aan de boosdoener, die bevlekt was met het bloed van zoveel onschuldige offers, en aan de terecht stelling, die hem wachtte, verontrust te mij onwillekeurig Emelja, Emel- ja, dacht ik spijtig, waarom heb je je niet op een bajonet geworpen, of midden in de kogelregen? Het was het beste, wat je had kunnen uitden ken. Wat wilt ge? De gedachte aan hem was bij mij onverbrekelijk ver bonden met de gedachte aan de ge nade, die hij mij had verleend op een van de vreselijkste ogenblikken van mijn leven, en aan de bevrijding van mijn bruid uit de handen van de schurk Sjwabrin. (Wordt vervolgd) „Wèg met alle poten" was het devies waardoor de Deense binnenhuisarchi tect Verner Panton zich liet leiden bij het ontwerpen van deze collectie hangende zit- en ligstoelen, waar van de zwevende exemplaren desge wenst 's avonds neergelaten, en tot een bed gerangschikt kunnen wor den. Panton is van oordeel dat zijn zweefstoelen „op hoog niveau" de anders zo lege ruimte tussen plafond en vloer niet alleen „verantwoord vullen", maar bovendien tot een ge zelliger wooncultuur bijdragen, ge tuige dit geanimeerde onder- (en boven) onsje... WASHINGTON (AP). - Weten schappelijke vorsers hebben mede delingen gedaan over een identieke meisjesvierling, die gelijktijdig door schizofrenie („gespleten persoonlijk heid") getroffen werd het enige geval van deze aard in de medische ge schiedenis. Volgens de onderzoekers wijst deze gebeurtenis kans één op anderhalf miljard geboorten op de mogelijkheid, dat de milieufactor een grotere rol speelt bij het veroorzaken van deze moeilijk te doorgronden geestesziekte dan oorspronkelijk verondersteld werd. Een studiegroep van het Amerikaanse instituut voor geestelijke gezondheid heeft het geval in een boek geschreven. Dit boek heet „De Genain vierling", naar een schuilnaam van de vier kinderen. Het zijn identieke vierlingen, d.w.z. dat zij alle werk gezet op de akkers, zodra dat maar enigszins mogelijk is, dat wil zeggen wan neer hij of zij feitelijk nog niet veel meer is dan een kleuter. Zo heel erg „verlicht" en democratisch gaat het in deze vrije negerrepubliek dus ook niet toe, maar in vergelijking tot de toestand in de omlig gende jonge Afrikaanse staten heerst er althans rust, orde en vrede. LIBERIA kent niet het probleem van blanke huiseigenaren die met geweld ne gers uit hun buurt proberen te houden of te verwijderen, daar alleen negers huizen of grond kunnen bezitten. Zelfs de Fire stone Rubber Co., die hier in Liberia de grootste rubberplantage van de wereld ex ploiteert, heeft al haar land slechts in pacht. In de dagelijkse omgang met blanken is de houding van de Liberiaan anders dan die van andere bewoners van Afrika. In de vroegere Engelse en Franse kolonies bestaat veelal de neiging, de vestigingen van bedrijven van de desbetreffende Euro pese landen als 't exclusieve eigendom van de Afrikaanse negers te beschouwen en vaak wordt de aanwezigheid van blanken en hun economische macht met een gevoel van rancune beschouwd. LIBERIANEN voelen dit veel minder sterk. Zij zijn nooit een kolonie geweest en tonen een zelfvertrouwen dat klaarblij kelijk voortkomt uit het besef, inwoners van de oudste republiek in Afrika te zijn. Ze zijn er van overtuigd dat de rijkdom men van hun land alleen met de volledige instemming van Liberia zelf door buiten landers worden geëxploiteerd. ONGEVEER 20.000 voormalige slaven zijn sedert 1822 uit de Verenigde Staten naar Liberia overgebracht door de Ameri can Colonization Society. Jarenlang bleef het land uiterst arm, terwijl het boven dien geteisterd werd door malaria. Liberia wwvvvwvwvwwwwwwvvwvwwwwwwwwwwwv^ FREDERIKSTAD, Noorwegen (AP) Een bruidegom kreeg de verrassing van zijn leven toen zijn bruid niet kwam opdagen in de kerk en hem la ter op de dag een telegram zond waar in zij hem meedeelde dat zij met een ander op huwelijksreis was. De bruidegom zat met zijn familie urenlang in de kerk op de bruid te wachten. Zij kwam niet. Zij was nergens te vinden en het erg ste werd gevreesd. Later op de dag stuurde zij een telegram waarin zij meedeelde dat zij in een andere kerk met een andere man was getrouwd. De bruidegom had geen commentaar. was eigenlijk alleen maar bekend door de enorme rubberplantages en de ietwat bouwvallige huizen die in hun typische ar chitectuur deden denken aan de oud-kolo niale stijl in de Zuidelijke staten van Noord-Amerika. Het land, dat een bevol king heeft van ongeveer één miljoen men sen, wordt nog steeds geregeerd door de afstammelingen van deze immigranten. Ondaks het feit dat ze hun eigen burger rechten steeds zo beklemtonen, zijn ze ge durende lange tijd volkomen onverschillig gebleken voor de rechten van inboorlin- genstammen die bij hun komst reeds in Liberia woonden en die nu in de positie van een miskende minderheid verkeren. 97. Er werd gebeld. Panda droogde haastig zijn han den af en repte zich naar de voordeur. Daar stond een deftige heer, die zelfverzekerd naar binnen stapte en met scherpe, taxerende blik rondkeek. „Een ruime hal," mompelde hij. „Juist. Een goed entree voor mijn kantoor." „Wat wenst u, meneer?" vroeg Panda. De ander liet zijn blik langzaam naar Panda afdwalen. „Ik wil je baas spreken," zei hij bevelend. „Vlug, ventje, dien me aan. Mijn naam is Vlijmen. Meester Vlijmen, advocaat en procureur." „Ik heb geen baas," antwoord de Panda. „Ik ben mijn eigen baas, meneer." „Aha, je bent dus de zoon van de heer des huizes," sprak de advocaat op milder toon. „Waarscuw je vader dan even, wil je?" „Dat kan ook niet," antwoordde Panda wat verward. „Ik ben mijn eigen vader.eh. ik bedoel: ik ben zelf de heer des huizes". Mr. Vlij men maakte een diepe buiging. „Zeer geachte heer Panda," sprak hij, „vergeef me, dat ik u stoor in uw drukke bezigheden. Doch ik zou gaarne een zaak met u bespreken, die voor ons beiden van groot belang is." Een onderzoek door de Volkenbond in 1930 toonde aan, dat het houden van sla ven er nog vrij algemeen was. Het komt ook nu nog in het geheim voor, vooral in de binnenlanden. Een arbeider verdient hier ongeveer 40 a 50 cent per dag dollarcenten uiteraard, want Liberia ge bruikt de U.S.-dollar als munteenheid, waarbij het naast zijn eigen muntstukken maar Amerikaans papiergeld gezigt en deze Ionen worden door de regering vast gesteld. OOK DE BRUID, die voor een som van tussen de 150 er 275 gulden wordt gekocht de prijs hangt af van haar persoon lijke kwaliteiten en van het deel van het land waarin de koop plaats vindt schijnt maar karige burgerrechten te bezitten. Op het platteland is het normaal dat een man drie vrouwen heeft. In de praktijk komt het er dan op neer dat twee van de vrou wen op het land werken, terwijl de derde een kind aan het gezin toevoegt. Dit kind wordt dan weer op zijn beurt aan het In Fasanenhof, een voorstad van Stutt gart, wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan deze monsterflat van 21 verdiepingen de grootste en hoog ste van West-Duitsland, die 202 appar tementen van een tot zes kamers, maar alle met keuken en bad om vat. De bouwkosten van deze zestig me ter hoge wolkenkrabber bedroegen ruim tien miljoen gulden, die werden ge financierd door de gemeente en een aantal grote bedrijven. ontwikkeld zijn uit één bevruchte eicel van de moeder. De meisjes, die zich oppervlakkig ge zien normaal ontwikkelden in de lagere schooljaren, werden geestesziek toen zij hun 20ste verjaardag gepasseerd waren. Zij werden opgenomen in een kliniek te Maryland, waar 60 wetenschappelijke onderzoekers hen en hun ouders drie jaar lang bestudeerden. Deze studie werd vijf jaar geleden, na hun ontslag uit de in richting, voortgezet. Een van de meisjes herstelde, trad in het huwelijk en heeft onlangs een kind ter wereld gebracht. Een tweede is vol doende hersteld om naar huis terug te ke ren, terwijl de overige twee in een andera inrichting voor geesteszieken moeten blij ven. Dr. David Rosenthal, research-psycho- loog van het instituut en een der auteurs van het boek schrijft, dat het geval de onderzoekers een ongewone kans geboden heeft om de erfelijkheids- en milieufacto ren bij schizofrenie te bestuderen. „Stukje bij beetje hebben wij het leven, dat de vierlingen geleid hebben, ontra feld," aldus het boek. „De vader was een zware drinker, die de meisjes mishandel de en schrik aanjoeg, de moeder was een dominante figuur, zeer bedillerig, die de meisjes weinig contacten met de buiten wereld toestond." Volgens de onderzoekers was het hui» „doortrokken van 'n atmosfeer van vrees, achterdocht en wantrouwen Rosenthal zei, dat een erfelijkheidsfac tor in de meeste gevallen aanwezig moet zijn wil schizofrenie zich ontwikkelen. Zonder ernstige milieu-invloeden behoeft de ziekte zich echter bij diegenen die er „aanleg" voor hebben, niet te ontwikke len. STRIKT genomen mag ik u voor zaterdagavond een zonsverduistering aankondigen; immers: elke ster is een zon en één van die sterren is Êta Gemi- norum, die op 22 februari tegen half negen door de maan zal worden ver duisterd. Gebruikelijker is echter voor dit verschijnsel de naam: sterbedekking. De maan bedekt tussen half negen en kwart over negen één van de sterren van het sterrebeeld Twee lingen (Gemini); het schouwspel speelt zich af aan de zuidelijke hemel. Hoe zo'n bedekking in zijn werk gaat, kan men zien in bijgaand tweetal tekeningen, waarvan de bovenste (met ster) de situatie voorstelt die voorafgaat aan het begin van de bedekking; de onderste (zonder ster) brengt de toestand in beeld waarin de ster in middels achter de don kere maandrand is ver dwenen. De maan is wassende van eerste kwartier naar vol. Bijgevolg is de linker rand nog niet verlicht. Die rand is dus ook niet zicht baar en is daarom in de tekeningen gestippeld weergegeven. Beide, maan en ster, bewegen van oost naar west (van links naar rechts) aan het firma ment. Maar doordat de maan langzamer loopt dan de ster, beweegt zij zich ten opzichte van die ster van rechts naar links: de linkermaanrand „raa\t" dus de ster het eerst. Doordat die maanrand niet zichtbaar is, zal het lijken alsof de ster al uit- floept voordat zij de maan raakt. De maan heeft drie kwartier nodig om de ster voor te komen: Êta Geminorum zal dus om 21.25 uur weer verschij nen aan de (verlichte) westelijke rand van de maanschijf, rechts dus. Sterbedekkingen door de maan zijn natuurlijk vrij vaak voorkomende verschijnselen; de hemel is bezaaid met sterren ook daar waar de maan geregeld langs komt. Maar de bedekking van een ster van de derde grootte (zo als deze) is vrij zeld zaam. Toch verdient het aan beveling, een klein kijker tje te nemen voor het waarnemen van dit schouwspel. Weliswaar is een ster van de derde grootte onder normale omstandigheden gemak kelijk met het blote oog te zien, maar van normale omstandigheden mag, zo dicht in de buurt van de veel licht gevende maan, niet worden gesproken. En nu dus maar (voor 'de veiligheid: van vijf voor half negen af) op wacht. Wie na dit schouw spel een reprise wil, krijgt kans op een tweede voor stelling om half één 's nachts (23 februari 0.31 uur); dan wordt een twee de, zelfs nog iets helder der ster van Gemini door de maan bedekt. Die be dekking duurt tot 1.11 uur. f ,ms j gei- 77 m

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13