Centraal Planbureau verwacht volgend jaar meer werklozen Bestedingsgroei bepalend in '64 HET WEER N.T.S. huurt Cinetone-studio Britten sturen nog meer soldaten naar Cyprus Reddingsactie in kokende zee brengt 21 mannen in veiligheid VERGELIJKING MET 1957 FRIO DIEPVRIES FRIONOR Regering is niet verantwoordelijk Mild vonnis tegen Cubaanse vissers Minister maant K.L.M. tot spoed Vijfling in Nigeria Koningin en prins gaan ook naar Oostenrijk Oe Thant zoekt naar compromis Ontvangst tweede TV- programma in Velsen Brug over autoweg in Mariaheide komt er Dr. Erhard begin maart naar Den Haag? «ieeMORRIS "deforeijou êuif! Eén mil jar a morgen Kabeljauw Grllletten Extra voordelig 8 porties per does «wf»*-voorfl-0^ SMAKELIJK ETEN FALCON CAMELJASSEN Matige vorst Rentestand Vraaggesprek Irene Het woord is aan Voorzieningen voor tweede t.v.-net pagina 5 Rubens terecht pagina 11 Prinses Irene zal zich in Lech hij hen aansluiten In de krant van heden: Graanschip Ambassador door golven murw gebeukt Hoofdprijzen staatsloterij 49e JAARGANG NUMMER 91 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Abonnement pei week 75 cent, pei kwartaal 9,75, franco per post f 10.25 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau. 20 cent. Giro-rekening IJ muidei Courant no L29288. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur; Jos L. Lodewijks Redactiechel le LJmuiden: Kosdc Uitgave, Grafische Bedrijven Damiule N.V., Grote Houtstraat 93. Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Als gevolg van de huidige loon- en zich daarbij vermoedelijk niet alleen in 'n prijsoperatie is het volgens het Centraal Planbureau niet uitgesloten, dat de werkloosheid in 1965 sneller zal toe nemen dan in het jaar van de bestedings beperking 1957, toen het aantal werk lozen met 50.000 steeg. Het snelle accres van de binnenlandse bestedingen zal in hoge mate bepalend zijn voor het al gemene beeld voor 1964. Deze be stedingen zullen met circa acht percent stijgen. Het verschil tussen de stijging van de nationale besteding en de natio nale middelen wordt een miljard gulden. Vorig jaar was er op de lonende rekening van de betalingsbalans nog een over schot van een half miljard gulden. Deze prognoses geeft bet Bureau in het van daag verschenen resume van bet centraal economisch plan voor 1964. Op grond van de grote stijging van de binnen- en buitenlandse vraag zal het Ne derlandse produktieapparaat, ondanks de verslechtering van de concurrentienositie, vermoedelijk in het algemeen volledig be zet blijven. Dit betekent dat de meest schaarse produktiefactor schaars blijft, zo dat geen belangrijke ontspanning on de arbeidsmarkt te verwachten is. Zulks geldt althans bij vergelijking van jaarge middelden. Tegen het einde van het jaar is echter volgens het bureau, enige ont spanning niet uitgesloten. Intussen zal het produktieaccres, mede in verband met de in 1963 geleden pro- duktieverliezen, betrekkelijk groot kunnen zijn. Zo volgt op de daling van de land- bouwproduktie in 1963 een herstel, en is de produktietoeneming in de bouwnijver heid belangrijk (11 pet.). Op grond van de ontwikkeling van de binnen- en buitenland se afzet zal de dienstenproduktie naar schatting met 5.5 pet toenemen. Eenzelf de cijfer is aangehouden voor de indus trie, waarbij het beeld voor de verschil lende bedrijfstakken betrekkelijk gediffe rentieerd is, omdat hier en daar en zowel op de binnen- als op de buitenlandse markt veel concurrentie wordt ondervon den. In totaal zal het bruto nationale pro- duktie met ca. 5 pet kunnen toenemen. Het verschil tussen de stijging van de nationale bestedingen en die van de na tionale middelen wordt op de betalings balans afgewenteld. Bij een vrijwel onge wijzigde ruilvoet voor goederen en dien sten samen resulteert een betalingsbalans tekort op lopende rekening van rond miljard. De binnenlandse overbesteding uit BARTEl JORISS1R HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22J596 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. In de nacht en ochtend matige en plaatselijk strenge vorst. In de middag temperaturen tijdelijk enkele graden boven het vries punt. Aanvankelijk zwakke, later matige wind, in hoofdzaak tussen oost en zuidoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. verdere snelle stijging van de invoer, maar ook in een afremming van de uitvoer. Het volume-accrès van de goederenuitvoer zou nog ongeveer 6 pet kunnen bedragen, dat van de goedereninvoer 12 pet. Onder deze omstandigheden kan het effect van de verslechtering van de Nederlandse con currentiepositie nog niet aan de hand van het feitelijke verloop van de in- en uit voer worden bepaald, omdat het wordt overschaduwd door de invloed van de overbesteding. Naar verwachting zullen de kapitaal transacties met het buitenland in 1964 in evenwicht zijn, zodat uit hoofde van het betalingsverkeer met het buitenland een liquiditeitsvernietiging met 1 miljard op treedt. Onder de veronderstelling van een ongewijzigd monetair beleid resulteert dan, mede onder invloed van de sterke nominale stijging van het nationale inko men, een achteruitgang van de liquidi teitsquote tot 40 pet op het einde van 1964. Een dergelijke ontwikkeling zal, behalve een stijging van de rentestand (die reeds op het einde van 1963 was begonnen), ver moedelijk, evenals in 1957, zeer sterke monetaire spanningen doen ontstaan. Hoe hoog de relatieve winstgevendheid van d'e uitvoer uit Nederland nog is, kan niet worden berekend hieraan kan dus evenmin als aan het verloop van de in- en uitvoer in 1964, een aanwijzing omtrent de De Nederlandse Televisie Stichting heeft een huurovereenkomst voor drie maanden gesloten met de eigenaren van de Cine tone-studio in Duivendrecht. Op 1 april zal deze „nood"-studio in gebruik geno men worden voor de opnamen van serie programma's en dramatische produkties. In NTS- en omroepkringen is men bij zonder ingenomen met deze tijdelijke op lossing. De studionood was de laatste tijd wel bijzonder groot (men beschikt over één „volwassen" studio studio A en drie „halfwas" (Irene, Vitus en Stu- dio3) en met de tweede net-programma's in aantocht werd de situatie met de dag onmogelijker. De NTS heeft de laatste maanden niet stil gezeten en is het onder dakprobleem krachtig te lijf gegaan. In Amsterdam werd het theater „Bellevue" gehuurd; in Bussum „Concordia" en nu in Duivendrecht Cinetone. De laatste aan winst is de meest interessante. De Cine tone-studio beschikt over een ongekend grote vloer-oppervlakte en een unieke lichtinstallatie. Niet voor niets hebben bui tenlandse film- en televisiemaatschap pijen (Amerikaanse en Duitse) in het ver leden regelmatig grote produkties in de Duivendrechtse studio opgenomen. De NTS en de omroeporganisaties zullen de komende maanden in de Cinetone-studio voornamelijk serie-programma's opnemen, De regisseurs krijgen hiervoor royale re repetitietijden en kunnen ook verschil lende afleveringen van hun serie achter elkaar opnemen. Minister-president Marijnen meent dat de uitlatingen van prinses Irene bij het vraaggesprek dat zij in Madrid met een Nederlandse verslaggever heeft gehad, niet aan de regering kunnen wordten toe gerekend. Hij zegt dit in antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid de heer Lankhorst (P.S.P.). Wel is mr. Marijnen van oordeel dat door 'n verklaring of door een optreden van een prins of prinses van het koninklijk huis een situatie kan ont staan ten opzichte waarvan de regering een standpunt zal hebben te bepalen. Het al dan niet bepalen van een dergelijk standpunt en van de daaraan te verbinden consequenties is een verantwoordelijkheid van de regering. Op de vragen van de heer Lankhorst of de regering bereid is onder de aandacht van de prinses te brengen, dat de bij haar gewekte indruk slechts is gebaseerd op za ken, die voor de beoordeling van de situa tie in Spanje niet essentieel zijn en dat daarbij geen rekening is gehouden met het feit, dat Spanje een dictatoriaal geregeerd land is waarvan het grootste deel van de bevolking gebukt gaat onder de vaak em stige gevolgen van de beknotting van de vrijheid, zowel op politiek als godsdienstig terrein, antwoordt mr. Marijnen, dat de re gering niet het voornemen heeft de prin ses in die zin te benaderen. KEY WEST (Florida) (AP) De kapi teins van vier vissersschepen uit Cuba zijn te Key West in de Verenigde Staten veroordeeld wegens vissen in de wateren van Florida. De 25 bemanningsleden wer den van rechtsvervolging ontslagen. concurrentiepositie worden Nederlandse ontleend. Wél kan worden vastgesteld, dat het ni veau van de Nederlandse industriële loon kosten per eenheid produkt ten opzichte van de voornaamste concurrenten in de periode 1953-1958 met 15 a 20 pet is geste gen. Daarna trad tot 1963, globaal gezien, slechts een geringe relatieve verhoging van deze kosten op. In 1964 zal het ver schil in kostenaccrès echter belangrijk i zijn. Er kan derhalve niet mee worden gere kend, dat de Nederlandse export in de toe komst, na een ontspanning op de arbeids markt, een spectaculaire stijging zal ver tonen. Bij onderhandelingen met Antillen over een eigen luchtvaartmaatschappij (Van onze parlementaire redacteur) De Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij PAN AM heeft zelf het initiatief geno men tot het openen van een luchtlijn op Aruba, zo deelde vice-minister president mr. Biesheuvel gistermiddag de Tweede Kamer mee- Hij bestreed de mening dat hierdoor de onderhandelingen tussen de Antilliaanse regering en de K.L.M. over de oprichting van een eigen Antilliaanse luchtvaartmaatschappij doorkruist zijn. De Amerikaanse maatschappij maakte reeds vijf retourvluchten per week naar Zuid- Amerika, waarbij ook op Curacao wordt geland. Op grond van het Nederlands-Ame rikaanse luchtvaartverdrag kan deze lijn worden uitgebreid tot Aruba. Toestemming van de regering is daarvoor niet nodig, aldus mr. Biesheuvel, die ontkende dat aan het totstandkomen van de nieuwe lijn enig wraakgevoelen over het lange uit blijven van overeenstemming tussen de KLM en de regering van de Antillen ten grondslag zou liggen. Wel zei hij dat de KLM er nu verstandig aan doet te be seffen dat met de onderhandelingen de grootst mogelijke spoed gemaakt moet worden. Het ligt vooral op de weg van de KLM om een eind te maken aan deze onderhandelingen, die al lange tijd wor den gevoerd. Als de PANAM zich gaat bezighouden met luchtverkeer tussen de eilanden van de Antillen onderling, dan betekent dat niet, aldus minister Biesheu vel, dat een andere onderneming dat niet zou kunnen doen. Een andere Amerikaan se onderneming, de Trans-Caribbean-Air- ways, neemt al geruime tijd aan dit ver keer deel. De activiteiten van deze maat schappij zouden volgens minister Biesheu vel wel eens een belangrijke achtergrond geweest kunnen zijn voor het besluit van de PANAM om ook op Aruba te gaan vlie gen. LAGOS (AFP) Dinsdag heeft in Iba- dan, in westelijk Nigeria, een vrouw het leven geschonken aan een vij fling, vier meisjes en een jongen. Zowel de moeder, mevrouw Esther Modupe Parkins, de vrouw van een spoorwegarbeider, als de kinderen maken het uitstekend. Het echt paar had reeds acht kinderen. Met een zware slagzij dreef de Britse vrachtvaarder „Ambassador" gisteren in de Atlantische Oceaan op onge veer 1000 km ten zuidoosten van Halifax (Nova Scotia). Het grootste deel van de vijfendertig koppen tel lende bemanning had het schip toen verlaten. Later werden noa een paar mannen van boord gehaald door het Noorse schip „Fruen" dat ter assis tentie in de buurt bleef. Andere schepen in dit deel van de Atlanti sche Oceaan nemen met vliegtuigen deel aan het zoeken naar vermisten. Telefoto Helvetius: Een traditioneel geweld, genoegzaam fierhaald, krijgt op den duur het aan schijn van een recht. Dc koningin en prins Bernhard gaan voor een vakantie van een week naar Lech in Oostenrijk. Het ligt in de bedoe ling, dat prinses Irene zich tijdens het ver blijf van haar ouders in Lech bij hen zal aansluiten. Prins Bernhard gaat morgen naar Kron- berg bij Frankfurt am Main. De prins zal daar met dr. Gerstenmayer, de voorzit ter van de Duitse Bondsdag, als gastheer optreden bij een diner, dat ter bevorde ring van de belangen van het World Wild life Fund wordt gegeven door de Duitse afdeling van dit fonds. De koningin zal de prins zaterdagmorgen per vliegtuig in Frankfurt am Main afhalen om met hem door te reizen naar de Oostenrijkse win tersportplaats Lech. In Kitzbühel hebben prinses Irene en haar verloofde zich enige tijd met de ski- sport beziggehouden. Op de besneeuwde helling van de Hah- nenkamm waren prinses Irene en don Carlos bereid enige journalisten te woord te staan. Zij gingen daarbij echter niet in op vragen over hun huwelijksplannen. Wel zei don Carlos, dat zij voornemens waren ongeveer twee weken in Kitzbühel te blijven. De Italiaanse president Antonio Segni rijdt met zijn gastheer generaal De Gaulle naar de Quay d'Orsay voor de eerste van een serie besprekingen, die hij tijdens zijn verblijf in Frank rijk met het Franse staatshoofd zal houden. Segni kwam gisteren met een groot gevolg aan in Parijs. (Telefoto) Weerrapporten 1, Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag'2 Op de Praatstoel 2 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving4, 7, 9 Kennemer Kruimels7 In de Vishal en op zee9 Radio en tl Kunst tl Feuilleton t3 Topsy t4 Economisch nieuws15 Beurs t5 Scheepsberichten 15 Sport It Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's LONDEN (AP, AFP en Reuter). - Groot-Brittannië is vandaag begonnen zijn troepenmacht op Cyprus te ver sterken. Er worden nog 1.500 soldaten naar het eiland overgevlogen. Ook wor den pantserwagens gezonden. Er zijn op het ogenblik ongeveer vijfduizend Britse soldaten op Cyprus belast met het hand haven van orde en veiligheid. „Cyprus blijft de voornaamste Britse ba sis in het Nabije Oosten". Dat heeft de Britse minister van Defensie, Peter Thor- neycroft in het Lagerhuis verklaard. Hij zei dat het strategisch belang van het eiland van uit een Brits militair oogpunt nog NEW YORK (AP) Met een dramati sche reddingsoperatie zijn woensdag 21 mannen van het Britse graanschip Am bassador, dat op de door een storm opge zweepte Atlantische Oceaan in nood ver keert, in veiligheid gebracht. Veertien op varenden van het schip worden vermist. Zij zijn vermoedelijk verdronken. De overlevenden zijn aan boord geno men door een kotter van de kustwacht en de Noorse tanker Fruen. De vermis ten kwamen in zee terecht toen hun reddingsvlot kapseisde. Tien andere man nen op dit vlot slaagden er in de Ambas- sador weer te bereiken, waar zij hun red ding afwachtten. De „Coos Bay", een vaartuig van de Amerikaanse kustwacht, seinde in de loop van de nacht dat het het stoffelijke over schot van de gezagvoerder van de Am bassador aan boord had genomen. Intussen zijn twee rubberboten van de Britse vrachtvaarder, die elk ogenblik kan zinken, gevonden. Beide bootjes waren leeg. Kapitein W. Verschuur van de sleep boot Elbe van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst meldde dat de weers omstandigheden zeer slecht zijn. De Elbe concentreert de acties volledig op het pogen de mannen aan boord te red den. De Ambassador maakt een slagzij van 45 tot 50 graden en kan ieder ogenblik kapseizen. Het schip is geladen met graan, dat het instromende water gretig opzuigt waardoor de handelbaarheid van het zin kende schip ernstig wordt belemmerd. De apparatuur van het centraal anten ne-systeem voor de woningen aan de even zijde van de Orionweg en van de wonin gen op het Plein 1945 in IJmuiden zal wor den uitgebreid met een antenne voor de ontvangst van de tweede televisiezender. De Woningstichting Velsen, aan wie deze woningen toebehoren, bestudeert de kosten die verbonden zijn aan deze uitbreiding en wanneer de financiële consequenties zijn te overzien, zullen de bewoners hier van op de hoogte worden gesteld. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben gisteren besloten het aanbod van de minister van Defensie om de genie in Mariaheide een baileybrug over de pro vinciale weg te laten slaan te aanvaarden De brug zal er vermoedelijk deze week nog komen. even groot is als in 1952, toen de ongere geldheden begonnen die tot de onafhan kelijkheid van Cyprus hebben geleid. Op grond van de tussen Londen en Ni cosia gesloten overeenkomsten bezit Enge land op Cyprus nog twee bases waar on geveer 10.000 officieren en manschappen van de Britse luchtmacht zijn gelegerd. De Veiligheidsraad heeft woensdagavond opnieuw gesproken over de situatie op Cy prus. Het debat had geen resultaat. Vrij dagavond komt de raad opnieuw bijeen. Het schijnt dat achter de schermen secre taris-generaal Oe Thant bezig is steun te winnen voor zijn compromisplan. Hij schijnt daarin vorderingen te maken. De Britse afgevaardigde in de raad, sir Patrick Dean, wees de beschuldiging van de Rus Fedorenko van de hand. Die had be weerd, dat geen enkel land het recht heeft gewapende legereenheden naar Cyprus te sturen. De Brit stélde, dat Britse troepen zich sinds december 1963 op het eiland bevin den op uitnodiging van de regering van Cvprus. Zij proberen er de vrede te hand haven. Zij hebben er talrijke levens gered en aan vele gevechten een einde gemaakt, aldus de Britse woordvoerder. De Griekse en Turkse leiders op het eiland, president Makarios en vice-presi dent Kutchuk, zijn gisteren voor het eerst sedert weken uit Nicosia weggegaan om afzonderlijk plaatsen te bezoeken waar de afgelopen weken is gevochten. De Duitse bondskanselier, dr. Erhard, zal waarschijnlijk op 2 en 3 maart Ne derland bezoeken. Zijn bezoek, in aanslui ting op besprekingen die hij in Parijs en Rome voerde, is bedoeld om de mogelijk heden te onderzoeken voor een politieke unie. Zoals bekend is zal de bondskanse lier dergelijke besprekingen ook in Brussel en Luxemburg houden. In politieke krin gen in Bonn meent ment te weten dat hij na zijn reis langs de hoofdsteden van de E.E.G.-landen zijn plannen wil voorleggen aan een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van De Zes. Als zij met zijn voorstellen akkoord gaan dan wil Erhard de zes regeringshoofden bijeenroe pen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft in antwoord op vragen over de komst van Er hard gezegd, dat de bondskanselier steed» welkom is. Het is zeer wel mogelijk dat de Westduitse regeringsleider de Beneluxlan- den zal bezoeken. Maar over een eventuele datum van dit bezoek kon de woordvoer der niets zeggen. Prijzen van: ƒ5.000,— 14346. ƒ2.000,— 12904. 1.000,— 1737, 3415, 12349, 12463, 14660, 15425, 15540, 16657, 21155. ƒ400: 2304 2925 3876 5585 6031 8810 8889 13277 18739 20745 200: 1881 2338 3805 4469 6319 6963 7505 7513 8113 9179 9937 10104 10702 11156 11760 11976 13033 13705 14095 14943 16241 16612 17969 18518 18747 20046 20195 20276 20320 21354

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1