VAN DAG TOT DAG Franse troepen brengen orde terug in Gabon en zuiver Nog geen jury-lid in het proces-Ruby Stinkende schoonheid Wereldnieuws Papandreou vormt Griekse regering Griekse koning moet geopereerd worden aatJtoel Electronische orgels DONDERDAG 20 FEBRUARI 1964 3 mj Op de Schietlustig M. Mok Dankzij de 74-jarige Georges Papan- dreou heeft zijn partij bij de verkiezingen een stevige parlementaire meerderheid verkregen, 173 van de driehonderd zetels. Hierdoor is er een einde gekomen aan een politieke crisis in Griekenland die vorig jaar juni begon. Het succes van Papandreou is onge twijfeld voor een deel een gevolg van het persoonlijk aanzien dat de bejaarde politicus geniet. Het is echter nauwelijks aan twijfel onderhevig, dat een deel van de kiezers hem in het regeringszadel bracht, omdat het een radicaal andere politieke koers wenste- Papandreou's Unie Centrum Partij kreeg 52 percent van de stemmen. Dat is een meerderheid die hem een mandaat geeft een aantal binnenlandse hervormingen door te voeren. Het feit dat hij zelf de portefeuille van onderwijs gaat beheren, duidt er op dat Papandreou juist op het gebied van de vorming van de jeugd wenst te werken aan de toekomstige ontwikke ling van zijn land. Bovendien zal hij proberen de felle partijstrijd in wat gematigder banen te leiden. Toen hij november vorig jaar aan het hoofd kwam te staan van een regering die geen meerderheid in het parlement had, was een van zijn eerste daden het vrijlaten van politieke gevangenen. Zijn huidige meerderheid geeft hem volop de gelegenheid die verstandige politiek voort te zetten. Hij kan dat des te gemakkelijker doen, omdat hij nu niet meer aangewezen is op de steun van de uiterst linkse parle mentaire groeperingen. Hij kan zijn eigen politiek voeren, onafhankelijk van de druk die extremisten van rechts en van links op hem uitoefenen. Het is duidelijk dat Griekenland door de verkiezingsuitslag van zondag de mo gelijkheid van een stabiele regerings periode van vier jaar heeft gekregen. Maar, zodra Papandreou buitengaats komt, slaan de golven huizenhoog over zijn regeringsschip. Of het de kracht van die elementen zal kunnen weerstaan, valt te bezien. In de verkiezingsactie is merkwaardig genoeg door geen van de Griekse partijen veel aandacht aan de kwestie-Cyprus besteed. Ook Papandreou liet er zich nauwelijks over uit. Dat kan betekenen, dat hij voor dit hete hangijzer naar een nieuwe oplossing wil zoeken die Griekenland binnen het raam van zijn verdragsverplichtingen kan aanvaarden Het kan echter ook betekenen dat Papandreou weet dat zijn schip vrij wel stuurloos wordt op de golven van het nationalistisch extremisme op het moment dat hij aanstuurt op een op lossing die niet geheel en al in de lijn ligt van het Griekse nationalisme dat zich bedient van de leuze Enosis en dat niets meer of minder wenst dan een Cyprische unie met Griekenland. De Griekse extremisten willen de unie met Griekenland, de Turken willen een verdeling van het eiland tussen de Griekse en Turkse bevolkingsgroepen. Makarios heeft nooit verzwegen dat hij eigenlijk op het standpunt van de unie met Grieken land staat. Hij heeft nu laten weten dat hij van Cyprus een Grieks eiland wil maken met een Turkse minderheid. Het zal de taak van Papandreou zijn de gematigde elementen in eigen land en op Cyprus aan het woord te laten komen. Als hij dat doet, is de weg open voor redelijk overleg. Als de Griekse extremis ten op het eiland geen steun meer ont vangen van het Griekse moederland, zul len zij een gematigde oplossing moeten aanvaarden, omdat geen andere weg open blijft. Het is moedgevend, dat er hier en daar reeds sprake is van een door Papandreou gewenst overleg met zijn Turkse ambt genoot, Inonu. Dat kan duiden op het feit dat het Griekse regeringsschip wordt be stuurd door een man die in staat is vele klippen te omzeilen om tenslotte in rus tiger vaarwater terecht te komen. Het is uiterst beschamend dat de ouders van schoolgaande kinderen in Mariaheide nog steeds geen drastische maatregelen hebben kunnen bewerkstelligen die de le vens van hun kinderen zouden kunnen be veiligen. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant en het ministerie van Verkeer en Waterstaat laden hierdoor een zware ver antwoordelijkheid op zich. De levensge vaarlijke situatie ter plaatse is voldoende gebleken door het hoge aantal dodelijke ongelukken. Nu heeft Defensie de helpende hand uit gestoken om door middel van een Bailey- luchtbrug een veilige oversteekmogelijk- heid te scheppen voor de schoolkinderen. Een van ondernemingslust en fantasie ge tuigend idee, maar men moet nog af wachten of zo'n afdoende oplossing niet op tal van conventionele bezwaren zal stui ten. Misschien zelfs gaan schoonheidscom missies zich ermee bemoeien.Derge lijke dingen zijn in ons land mogelijk en dat is een reden tot grondige bezinning voor allen, die in hun functie te maken hebben met de snel toenemende levensge varen op de weg. Dezer dagen hoorden we nog een wet houder van Mariaheide voor de t.v. ver klaren, dat „een tunnel of een luchtbrug natuurlijk waanzin zijn. want ons dorp is een gewoon Nederlands dorp.Deze no tabele zong braafjes mee in het conser vatieve koor, dat vaak ook elders in den lande zijn galmen doet horen. Oplossingen die enige fantasie vergen, zijn „waanzin! Laat die maar aan het buitenland over. Wij zijn maar gewoon Nederlandje.En eeuwenlange Noordzeestormen hebben de muffe kortzichtigheid nog steeds niet kun nen wegblazen. De procureur-generaal van de Duitse deelstaat Hessen heeft zonder omwegen verklaard, dat een machtige organisatie voorbereidingen had getroffen de onlangs uit het leven gestapte nazi-massamoorde naar Werner Heyde naar het buitenland te laten ontsnappen. Deze mededeling is geen verrassing aangezien zij de logische gedachtengang bevestigt die uit het recen te verleden is te trekken; het zou méér verrassing wekken wanneer het nazidom in twintig jaar onder de milde voogdij van de westelijke bondgenoten en de opportu nistische politiek van Adenauer c.s. wél uitgestorven zou blijken te zijn. Bemoedigend is intussen de verklaring van de procureur-generaal wel. Zij bewijst dat er nog hoge Duitse autoriteiten zijn die de strijd tegen het wroetende nazisme aandurven en niet terugschrikken voor strenge ingrepen. Stilte zou in deze situatie dreigender zijn LIBREVILLE (Reuter-AFP) Franse troepen hebben president Mba van Gabon weer aan de macht geholpen. De presi dent was dinsdag na een staatsgreep van het leger afgetreden. Franse militairen, die uit Brazzaville en Dakar naar Libreville waren overgevlogen bezetten woensdag strategische punten in de stad waaronder het vliegveld, het ra diostation en het postkantoor. Tijdens de gevechten vielen aan beide zijden slachtoffers, werd gemeld. Er zou den 27 mensen zijn gedood en 44 gewond Radio-Libreville riep later om, dat alle Gabonese militairen, die aan de staats greep hadden deelgenomen, zich hebben overgegeven. In Libreville zou het thans rustig zijn. Het ingrijpen van de Franse troepen ge schiedde volgens het Frans-Gabonese ver drag voor handhaving van de orde van zeventien mei 1961. Dit verdrag wettigt een eenzijdig ingrijpen, zoals in het hui dige geval, daar president Leon Mba door de ministers was gearresteerd en gedwon gen was zijn ontslag te nemen. ATHENE (AFP) Het nieuwe Griek se kabinet dat de 76-jarige George Papan- dreoe na de overwinning van zijn „Unie van het Centrum" heeft gevormd, telt achttien ministers en elf staatssecretaris sen. De premier treedt ook op als minis ter van Ónderwijs. Vice-premies is Stephan Stephanopoelos, terwijl de Buitenlandse Zaken zullen wor den behartigd door Stavros Costopoelos Andere belangrijke leden van het kabinet zijn: André Papandreoe Algemene Za ken, Konstantin Mitsotakis Financiën en Garoefalias Defensie. ATHENE (Reuter) Koning Paul van Griekenland moet worden geopereerd aan een maagzweer. Dat is woensdagavond in Athene bekendgemaakt. Na de ingreep zal de vorst enige tijd rust moeten houden Men vermoedt dat hij zijn 23-jarige zoon, kroonprins Constantijn, tot regent zal be noemen. DALLES (Texas) (Reu ter/AP) In het proces tegen Jack Ruby die ervan wordt verdacht Lee Harvey Oswald de vermoedelijke moordenaar van presi dent Kennedy te hebben vermoord, zijn gisteren nog vier kandidaat-juryleden af gewezen. Er zijn nog geen juryleden be noemd. De vier kandidaten van dinsdag meegerekend, zijn er thans acht afgewe zen. Drie kandidaten werden vrijgesteld om dat zij gewetensbezwaren hebben tegen de doodstraf. Drie anderen verklaarden zich reeds een mening te hebben ge vormd over de zaak Ruby. De verdedigers, van Ruby vroegen on- geldigverklaring van het proces, omdat de aanklager tegen kandidaat-juryleden had gezegd dat Ruby schuldig is aan moord op Oswald. Dit verzoek werd door de rechter afgewezen. De advocaten heb ben ook verzocht het proces elders te hou den omdat Ruby in Dallas geen eerlijke berechting kan verwachten. Zij maken ver der bezwaar tegen de afwijzing van kan didaat-juryleden omdat zij de doodstraf niet zouden willen eisen. „Hierdoor zou een jury worden samengesteld bestaande uitsluitend uit personen, die voor de doodstraf zijn". Volgende week zal een nieuwe groep kandidaat-juryleden worden opgeroepen, indien men er niet in slaagt uit de hui dige groep van 750 kandidaten, plus 150 die speciaal voor het proces Ruby wer den opgeroepen, een jury te vormen. Gisteren loste een vrouw in Dallas een pistoolschot op iemand die zij van com munistische sympathieën verdacht. De kogel miste zijn doel. Een 47-jarige weduwe zag in de wacht' kamer op het vliegveld een man zitten die zij hield voor de eigenaar van ver scheidene radiostations en mededinger naar de kandidatuur van senator van de De mocratische partij in Texas. De vrouw grabbelde het pistool, dat zij een week tevoren in Dallas had gekocht, uit haar tasje en vuurde op de man „Omdat hij een communist is", zei ze later op het politiebureau. De man was echter niet de bedoelde. Het schot miste en de vrouw probeerde nogmaals te vuren. Het wapen ketste toen. De politie heeft de weduwe op beschuldiging van moord opgesloten Het siert onze regering dat zij, wanneer tij meent de verantwoordelijkheid daar voor te kunnen aanvaarden, haar ambte naren zoveel mogelijk de hand boven het hoofd houdt. Maar siert dat haar nog al tijd als zij in een bepaald geval over een van Harer Majesteits ambassadeurs in den vreemde tot diens verdediging niets beters weet te zeggen dan dat ze zijn handhaving „niet riskant" vindt? Dat klinkt ongeveer zo als „Och, laat hem maar; hij kan geen kwaad." Wij hebben altijd in de mening ver keerd dat het tot de taken van een am bassadeur behoort, voor de belangen van zijn land op te komen. Maar dat schijnt een vergissing te zijn geweest; blijkbaar behoort het juist tot de taken van een regering, voor de belangen van de am bassadeurs op te komen. Zolang ze maar geen kwaad kunnen De leefbaarheid van een stadcentrum: zo wordt in mo derne, gewichtige termen dat gene omschreven wat de een voudige poorter verstaat on der een binnenstad, die hem gelegenheid geeft op zo pret tig en gezond mogelijke ma nier te leven en te wonen. Deze „leefbaarheid" is on langs in een of ander rapport over verkeers- en parkeerpro blemen vastgeknoopt aan een merkwaardig verschijnsel, dat men op het eerste gezicht en de eerste reuk voor zijn eigen tegendeel zou ver slijten: de grachten. „De grachten zijn nauw ver bonden met de leefbaarheid van de binnenstad en vormen daar zelfs de voorwaarde van." Vrij vertaald zou dat kunnen betekenen: „Zonder grachten kunnen wij, bewo ners en gebruikers van een binnenstad, eenvoudig niet meer leven." Het is natuurlijk mogelijk dat deze vertaling foutief is. Maar ingeval deze uitleg de juiste is, zou ik er toch graag ten stelligste tegen willen protesteren. Ik ben geboren en getogen in een stad, die geen enkele gracht kent en ik kan naar eer en geweten getuigen dat nooit één enkele bewoner of gebruiker van die stad gestor ven is van verdriet over de afwezigheid van dergelijke lijnrechte modderreservoirs. Wel weet ik met zekerheid, dat ieder jaar een aantal stadsbewoners in steden als Amsterdam, Alkmaar en Haarlem omkomt door de aan wezigheid ervan. Niet alleen omdat ze er bij duisternis en ontij insukkelen, maar ook doordat giftige gassen, opstij gend uit de inktzwarte grach tenmoerassen, hun gezondheid ondermijnen. De leefbaarheid van een door grachten verpest stads centrum in het onzekere mid den latend, moeten we dus vaststellen dat de leefmoge- lijkheden van omwonenden en voorbijgangers er in ieder ge val belangrijk door worden gereduceerd. Dezer dagen is uit persbe richten weer gebleken, dat in Haarlem met name binnen en kele jaren de grachten voort aan geen open riolen meer zul len zijn, aangezien 't gemeente bestuur op de aardige gedach te is gekomen het vuil der stadsbewoners op andere wijze af te voeren. Wie zou willen beweren dat in steden zonder grachten dat vuil reeds enke le decennia lang op andere, hygiënischer wijze wordt weg gewerkt, moet bedenken dat nood vindingrijk maakt en dat een stad mét grachten niet door de omstandigheden tot hygiënischer ideeën is ge dwongen. Het valt echter wel te betreuren dat het jaar 1964 moest arriveren vooraleer die hypermoderne rioleringsge dachte in Haarlem tot rijpheid is gekomen, althans, tot prak tische resultaten belooft te lei den. Reeds Victor Hugo schreef zijn beroemde tragedie „Les Misérables" tegen het décor van de ondergrondse Parijse riolen. Het valt natuurlijk te betwisten of „Les Misérables" zich niet sneller en minder mi serabel zouden hebben kunnen bewegen wanneer het Parijse stadsbestuur de open riolen in ere zou hebben gehouden, zo als men te Haarlem heeft ge daan, maar aan die trouvaille mag men toch de volksgezond heid niet opofferen. De open riolen van onze grachtensteden „schragen de leefbaarheid" van hun centra, maar deze onbewezen bewe ring is waarschijnlijk het ge volg van gebrek aan moed om de dingen bij hun naam te noemen. Men weet namelijk heel goed, dat het onderwerp „grachtendempen" er een van dodelijke gevaren is Er zijn al heel wat kopstukken van hun voetstukken gerold, door dat zij openlijk blijk gaven van gebrek aan liefde voor de open riolen. Ook in Haarlem is dat zo. Er is een categorie Haar lemmers die als het ware met het zwaard in de koene vuist voor behoud van de grachten in de bres staat. Ze staan dan natuurlijk niet al te dicht bij die grachten, omdat hun vecht lust door de gifgassen zou wor den getemperd, maar het is ook maar figuurlijk gezegd. Waarlijk, de grachten zijn heiligdommen. Het zijn reli kwieën, die men met een ach teloos gebaar of een gebrek aan eerbied kan schennen. Volgens sommigen zijn grach ten het summum van steden schoon. Ze kunnen stinken zo hard ze willen en ze kunnen stijf staan van oververzadiging aan fecaliën, schoon zijn ze en schoon blijven ze, want ze maken de leefbaarheid van het stadscentrum uit en daar mee basta. Ze zijn omzoomd met scha duwrijke bomen, die zich spie gelen in het dromende water. Water? Die bomen spiegelen zich in de afval van de buurt bewoners, wat iets heel anders is. De bladeren krullen in het warme seizoen om van ellen de, omdat ze geen zuurstof maar zwavelwaterstof te ade men krijgen. De ratten, mo derne en uiterst hygiënische bevorderaars van de leefbaar heid, tieren welig tussen de vermolmde palen van de schoeiing. Uiterst smalle stra ten langs het walmend moeras verwerken dagelijks de was sende stromen verkeer en proppen zich vol met gepar keerde voertuigen, maar het brede, rimpelloze water ligt als een volgevreten luiaard belletjes te laten zonder ge stoord te worden. Nu en dan rolt een auto te ver en plompt in het water. Dat is niet de schuld van hen, die de leefbaarheid van een stad aflezen uit het aantal on gebruikte vierkante kilometers open riool, maar de schuld van de automobilist, die zijn handrem niet heeft aangezet. De auto blijft rechtop staan in de brij en wordt er door een kraanwagen uitgetrokken. En de grachten, zij stinken voort. Een stad kan zich sieren met zuivere schoonheid van plantsoenen, bloemen en bo men. Zij kan zich verfraaien met de juwelen van moderne stratenaanleg, gecombineerd met de moderne kunst der tuinarchitectuur. Maar dat zij zich kan tooien met de stank van rotte eieren, met de teelt van smerige ratten, met de walm van huisvuil en de gas sen van bedorven modder, is een idee dat verrassend apart is. Als straks een stad als Haarlem zich de nieuwste vin ding van stedelijke samenle vingen, het ondergrondse rio- lennet, zal hebben eigen ge maakt, zal in de grachten geen nieuwe toevoer van huis vuil en afval meer plaatsheb ben. Na eeuwen in het water te zijn neergezonken, zal het dan worden afgevoerd naar on bekende oorden en worden om gezet in nuttige compost. De grachten zullen het dan met het verzamelde vuil van de voorbije jaren moeten doen. Is het niet een gewaagd opti misme, te hopen dat het grachtenwater eens helder als kristal zal zijn? Ziet eens hoe grachten elders in het land, al sinds jaar en dag geen rio len meer, vervuilen door an dere oorzaken. Men stort er de vuilnisbak in leeg, men de poneert er oude meubelen en matrassen in, men verdrinkt er jonge poesjes en smijt er alles in wat men kwijt wil. De leefbaarheid in de binnenstad zal binnen enkele jaren niet meer worden afgemeten naar de wens van 'n enkele roman tische dagdromer, maar naar de eisen van de tijd. En wat eist die tijd dan wel, mensen van deze tijd? In algemene termen uitge drukt: die tijd eist gezondheid, licht, bewegingsvrijheid, maar vooral ruimte, ruimte en nog eens ruimte. De ergernissen der mensen in de metropolen en wooncentra worden voor driekwart veroorzaakt door het feit ze elkander in de weg lopen. Ze trappen op elkanders tenen, verdringen elkaar, ade men in elkanders gezicht, krij gen het benauwd van elkander. Ze willen ruimte voor zich zelf, maar als men ruimte eist voor allen schreeuwen zij moord en brand, omdat de „schoonheid" teloor gaat. Met schreeuwende mensen kan men geen huis houden. Er zijn mensen die altijd schreeu wen. Ze roepen even luid: Le ve Mies! als: weg met me vrouw Timp! al naargelang hun voorman aangeeft. De „grachtendempers" schreeu wen al jaren op tegen de „grachtenverdedigers", maar men kan de richtlijnen voor het samenleven niet uitstippe len naar de mate van ge schreeuw. In vroeger jaren zijn grachten gedempt omdat iemand vooruitzag. Thans wil men ze bewaren omdat men terugkijkt. Men denkt dat oude schoonheid beter is dan nieu we. Maar men beseft niet al tijd, dat schoonheid échte schoonheid moet zijn, wil ze recht op behoud verwerven. „Echt" hangt niet af van „oud" of „nieuw". Wel hangt het af van functie en pasvorm in de levende gemeenschap. De functie van de stadswa- terweg is voorbij. De functie van het open riool is altijd misbruik geweest. De stads mens eist de vele vierkante meters leefruimte op, die het water nutteloos verspilt. En een optimistischer ver trouwen in de kunde en kunst van de moderne stedenbou wers moge de plaats innemen van die valse trouw aan het verleden, die de betekenis van dat verleden vereenzelvigt met vergiftigd en verstikkend moer. Held en burgerman Het feit dat men zich de nicht van een modekoning mag noemen, blijkt nog geen waarborg te bieden voor modieusheid van de nicht in kwestie. Zo mochten wij ver nemen dat Frangoise Dior, die zich erop kan beroemen een heuse modekoning tot oom te hebben gehad, nu als echtgenote fungeert van een man die enige modes achterloopt. Deze man is namelijk de lei der van een Brits hakenkruisgroepje en dus zeker hoogst ouderwets. Niet dat het geen er eertijds in hakenkruisbreinen ge spookt heeft, geen enkele actualiteit meer bezit. Integendeel, de warhoofdige en sa distische ideeën van toen bestaan ook nu nog, maar ze dienen zich onder andere emblemen aan of zelfs zonder enig etiket. Wie het hakenkruis trouw blijft, stelt zich aan de kaak als een onoorspronkelijk na- loper en mag niet als .gevaarlijk gelden. Om dit laatste, om gevaarlijkheden, is het de nicht van de modekoning echter juist begonnen. De bombastische klanken van de nazi-huwelijksplechtigheid waren nog maar juist weggestorven, toen ze tot de ontdekking kwam dat haar nieuwbak ken echtgenoot, zijn hakenkruis ten spijt, maar een burgerman was en geen held. Dit zijn twee begrippen die men blijkbaar, wil men een goede nazi zijn, als absolute tegenstellingen moet beschouwen. Laten we even proberen na te gaan wat een burgerman is. Dat is een onopvallen de meneer, een braaf huisvader met een vaste betrekking en vaste gewoonten. Hij eet, werkt en slaapt op gezette tijden. Hij trekt 's morgens als hij de deur uitgaat zijn overjas aan en 's avonds als hij thuis komt zijn pantoffels. Hij tracht zijn kin deren tot nuttige leden van de maatschap pij op te kweken en geniet na een werk zaam bestaan de rustige levensavond van een gepensioneerde. Stel daartegenover nu eens de held. Dat is een man, bedreven in de wapenhandel, goed in de spieren, met hechte denkbeel den over eer, bereid ter verdediging van die denkbeelden erop los te slaan en ook het eigen leven niet te tellen. Men ziet: het gevaar ligt er dik bovenop. Sterft de burgerman vóór zijn tijd, dan komt dit misschien doordat hij in de archiefkamer van zijn firma van een trapje is gevallen; de held daarentegen valt op het veld van eer, een val van heel wat indrukwekken der kwaliteit dus. Frangoise Dior heeft dit alles begrepen, maar is niettemin teruggekeerd naar.haar held die geen held is De diepere roerselen van haar naziziel zijn mij niet onthuld. Ik meen echter te mogen zeggen dat ze zich niet weer bij haar gehakenkruiste echtge noot heeft gevoegd, omdat ze iets genuan ceerder heeft leren denken en kijken. Was dit wel het geval geweest, dan had zij, met haar modieuze achtergrond, zijn ouderwetsheid onmogelijk meer kunnen pruimen. Ze had dan waarschijnlijk nog meer ontdekt. Onder andere dat haar we derhelft niet alleen geen held is, maar ook geen burgerman, alleen maar een er barmelijke dwaas. Dat er onder burgermannen helden voor komen en onder helden burgermannen, is zoiets ingewikkelds dat ik zelfs niet durf veronderstellen dat Frangoise ooit aan de ze gedachte is toegekomen. EMINENT 40 vanaf f 1995.- Sneeuw. De staten aan de Amerikaanse oostkust hebben woensdag te lijden ge had van sneeuwval, stormen en zware regens. Op sommige plaatsen viel 75 cen timeter sneeuw. Kerstkaarten. Een tehuis voor invaliden te East Preston in Engeland is bedolven onder een lawine van tien miljoen kerst kaarten uit de gehele wereld. Een tijd schrift had geschreven dat het een aar dig idee zou zijn, als de mensen hun oude kerstkaarten naar het tehuis zou den sturen. Daar zou men de kaarten dan weer kunnen verkopen. Lening Engeland heeft Joegoslavië een tweede lening van 500-000 pond vijf miljoen gulden aangeboden voor de wederopbouw van Skoplje, de hoofdstad van Macedonië, die in juli van het vori ge jaar bij een aardbeving werd ver woest. Hulpkassier. In New York is een hulpkas sier aangehouden die ervan wordt be schuldigd 1.248.958 dollar verduisterd te hebben. De verdachte, de 53-jarige Wil liam Scora, zou het geld in de afgelopen acht jaar hebben gestolen ten nadele van de Britse Chartered Bank waar hij al 39 jaar werkt. Documenten. Russische, Franse, Joego slavische en Britse krijgsgevangenen werden aan het einde van de oorlog ge dwongen, kuilen te graven waarin na zidocumenten werden verborgen. Daarna werden de gevangenen gedood. Dat meldt een Tsjechisch dagblad. Dit ge beurde an een plaats in de Soemava- bergen in de buurt van de grens met Beieren.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3