Aardbevingen verwoesten Azoreneiland Sao Jorge Hefelmann verdedigt voor het gerecht „doden uit genade" /hak*, Italiaans staatsbezoek aan de Franse hoofdstad H O O RTO ESTELLEN BONTEKOE - Heemstede - Spoorplein 4 Ministers uit Ghana nemen ontslag Het tweede net en de voorzieningen voor nieuwe en oude toestellen Oud SS-er Döring krijgt vier jaar Gerechtelijke fout niet te herstellen Steenbokken worden voor herten geruild Ontvoering Sinatra geen stunt voor wat publiciteit Lemmer nu minister voor vluchtelingen VS willen handel op Cuba bemoeilijken Massagraf onder Müllers steen fI i Z"' DONDERDAG 20 FEBRUARI 1964 ZIEKENFONDSBIJDRAGE Kinderen roepen: Leve de koning van Italië Zuid-Amerika Schw. Partij degenereerde onder invloed van Bormann SCHOONHEIDSSALON uit de zuiverste tabakken 5e uitbreiding 2e TV-net 2e uitbreiding 2e TV-net - jKKtMsri Tv-icmi ^is^JSKaass^ U ;Wiaring«rmo«r( 3e uitbreiding 2e TV-net Uitzending 2e TV-net woMcrkarspol SCKAKtl- ■ttmuh H-UHM Ueuitbr. 12e net rv-miu. 1e uitbreiding 2e TV-net JfoosondaaJ I smniwt* Antwarpan AtNSLiirm mimic KaulatfO AAMslllllHI CIII VI SIC V.PELT I i4215 Wij kunnen u elk merk en type leveren en behandelen voor u uw U kunt tevens uw oude toestel inruilen. Bel ons of schrijf ons even voor het vrijblijvend geven van inlichtingen. (zijstraat van de Leidsevaartweg) Bus 3, halte station Heemstede Telefoon 38099 Prinses Irene en haar verloofde gingen gisteren welgemoed op weg voor de eerste skitocht in Kitzbühel. Kort voor de start werden zij. nu staande op de ski's, nog eens gefotografeerd. uur is gestaakt, omdat de toestand stabiel schijnt te zijn. „De aardbevingen zijn niet meer zo hevig en ook niet meer zo veel vuldig". Hij vertelde, dat de bewoners van Sao Jorge vier nachten niet hebben kun nen slapen, omdat de aarde zich onder hun voeten bewoog. In de afgelopen nacht zijn er twintig aardschokken geregistreerd. Aangenomen wordt, dat de aardbevin gen het gevolg zijn van de werking van zeevulkanen. De schokken zijn het hevigst geweest in het westelijke deel van Sao Jorge- Het eiland telt ongeveer twintigduizend inwoners en is 64 kilometer lang en 24 kilometer breed. De voornaamste midde len van bestaan zijn landbouw en zuivel industrie. Volgens Amerikaanse geleerden zou bij de aardschokken die Sao Jorge hebben ge troffen, 'n hoeveelehid energie zijn vrijge komen gel.jk aan de kracht van ongeveer 2.000 atoombommen van het type dat in dertijd boven Hirosjima tot ontploffing kwam. De haard van de bevingen zou hon derden kilometers onder het aardoppervlak hebben gelegen. ACCRA (AFP) Ferdinand Goka, de 44-jarige Ghanese minister van Financiën, heeft woensdag zijn ontslag ingediend. Dit is door president Nkroema aanvaard. Nkroema heeft zelf de onderminister van Buitenlandse Zaken S. A. Dzirasa en de vrouwelijke onderminister voor Maat schappelijke Aangeledenheden Regina Asamany ontslagen. ONDANKS DE VEELSOORTIGE voorlichting met betrekking tot de ontvangst- mogelijkheden van het komende tweede televisieprogramma of wellicht juist daar door? bljjkt er enige verwarring bij de televisiekijkers te bestaan. Wij zullen pogen die onzekerheid zoveel mogelijk weg te nemen en beginnen orde op zaken te stellen door eerst eens de toestellen te inventariseren. Wjj onderscheiden dan drie groepen: toestellen die vèör 1960 zijn gekocht en die niet voorbereid zijn voor ontvangst van het tweede programma (niet geschikt zijn voor inbouw van een zogenoemde tuner); voorts de toestellen die in de jaren 1960-1962 zijn gekocht en die wel een inbouw- mogelijkheid hebben; tenslotte toestellen die na 1962 zijn aangeschaft en zonder meer geschikt zijn voor het UHF-signaal van de zender Lopik II (en straks de overige zenders in het land). In maart zal een begin worden ge maakt met de proefuitzendingen op het tweede televisienet. Deze worden vanuit Lopik uitgezonden en zijn voorlopig nog maar binnen een straal van ongeveer 70 km. te ont vangen. Dit gebied wordt in de kaart aangegeven door de cirkel. In het voorjaar van 1965 zal dit tweede net uitgebreid worden, met andere zen ders. Achtereenvolgens komen zen ders in Roermond, Smilde, Markelo, Goes en een zender in de Wieringer- meer. Het zal misschien nog nood zakelijk zijn, op sommige plaatsen steunzenders te bouwen. Wanneer het complete tweede net klaar komt is nog niet nauwkeurig bekend, maar verwacht wordt eind 1966. In de kaart zijn ook de zenders van het eerstbestaande-televisienet aangege ven, alsmede de verbindingen met het Eurovisie net. WAT NU MOETEN de bezitters van deze groepen toestellen doen. Groep I schaft zich een UHF-voorzet- apparaat aan, een z.g. converter. Dit is een kastje, dat naast het toestel kan wor den geplaats. Het kan er ook achter of onder worden gehangen. Men neme bij voorkeur een apparaat, dat gemakkelijk te bedienen is. Het heeft weinig zin hier de wijze van bediening uiteen te zetten omdat er uiteraard diverse converters in de handel zijn, waarvan de bediening onderling ietwat verschilt. Men behoeft zich hierover echter geen technische zor gen te maken, want de zaak van het voor- zetapparaat is vrij eenvoudig te regelen. Men ga er van uit, dat zo'n converter ge middeld 125,kost. Groep II kan kiezen uit twee moge lijkheden: a. men schaft zich een voorzet- apparaat aan of b. men koopt een inbouw- pakket en laat dat in het toestel aanbren gen. Zo'n inbouwset kost ongeveer 90,-. Hierbij komen dus nog de kosten van in bouw, die sterk uiteen kunnen lopen. Groep III behoeft niets te doen. Dat wil zeggen: moet er alleen een antenne bij laten plaatsen, maar dat moeten de groe pen I en II ook doen. Daarover straks. BONN (AP) Een rechtbank in Bonn heeft de vroegere kapitein in de SS Wil helm Döring schuldig bevonden aan me deplichtigheid aan massa-moorden in Rus land in de tweede wereldoorlog en hem tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Döring, die 46 jaar is, was na de oor log hoofd van de recherche in de stad Siegburg, totdat zijn verleden ontdekt werd. Tijdens de rechtszaak die een maand ge duurd heeft, ontkende hij persoonlijk op dracht tot executies te hebben gegeven of er zelf aan te hebben deelgenomen. Döring werd er onder meer van beschul digd medeplichtig te zijn geweest aan de moord op 669 Russische joden en zestien debiele kinderen toen hij commandant was van een legeronderdeel in Rusland. MUNSTER (Reuter) Een rechtbank in Munster heeft een in 1948 door een Amerikaanse krijgsraad uitgesproken von nis nietig verklaard. Op grond van het vonnis is in oktober 1948 de 46-jarige Duit ser Josef Schmitz terechtgesteld, omdat hij in de oorlog zeven Amerikaanse vliegers zou hebben doodgeschoten. Deze misdaad ts zo blijkt nu waarschijnlijk door iemand anders gepleegd. De 64-jarige weduwe van Schmitz heeft inmiddels van de dienst voor Sociale Za ken bericht gekregen, dat haar verzoek om weduwenpensioen is ingewilligd met terugwerkende kracht tot oktober 1948. PARIJS Met een Vive l'Italie en een Vive la France respectievelijk uitgeroepen door generaal Charles de Gaulle en presi dent Segni, is gisteren op het Parijse vliegveld Orly het vierdaagse statiebezoek begonnen dat het Italiaanse staatshoofd deze week aan Frankrijk brengt. Onze vriendschap is even oud als onze landen zelf, zo verklaarde de president van de Franse republiek. Over de traditionele rode loper begeleidde generaal De Gaulle daarna blootshoofds en onder een scherpe wind zijn gast, wiens witte haren om zijn hoofd speelden, naar een gesloten auto die de beide staatslieden naar het Elysée zou rijden. Er stonden wat mensen langs de wegen en nog meer kinderen die van school dan ook vrijaf hadden gekregen. Kinderen die met hun geschiedenislessen echter blijkbaar de eigen tijd nog niet he lemaal hadden bereikt, en die dan ook luidkeels schreeuwden: „Leve de koning van Italië." Het bezoek van de Italiaanse president volgt op het officiële verblijf van bonds kanselier Erhard in Parijs aan het hoofd van een talrijke Westduitse delegatie. Zon der dat er een officiële agenda bestaat zul len voor een deel zeker ook wel weer de zelfde onderwerpen de revue passeren. Hoewel president Segni als staatshoofd geen bijzonder weidse bevoegdheden bezit, mag zijn invloed op de regering ook van wege zijn verleden als minister van Bui tenlandse Zaken allerminst onderschat worden. Hij wordt trouwens begeleid door de huidige minister van Buitenlandse Zaken Saragat Men verwacht in diplomatieke kringen van dit bezoek zo mogelijk nog wat min der concrete resultaten als de missie van Erhard vorige week heeft opgeleverd. Ita lië voelt niets voor De Gaulle's Europa der Vaderlanden en het verlaat zich voor zijn militaire verdediging met vertrouwen en volgaarne op Amerikaanse bijstand. Rome streeft bovendien naar een geïnte greerd Europa waaraan het Groot-Brittan- nië zo intiem mogelijk zou willen binden. Wanneer in Europa voor generaal De Gaulle bij de Italianen dus al bitter weinig eer te behalen is, dan schijnt hij daaren tegen wel te mogen rekenen op belang stelling voor zijn Zuidamerikaanse plannen. Er wonen vele duizenden Italianen in Zuid-Amerika en ook de economische ban den met dat continent zou Rome wel wat steviger aan willen halen. Vooral ook met het oog op de verschillende reizen die het Franse staatshoofd dit jaar nog naar Zuid- Amerika ondernemen wil, kan het ogen blik dus wel goed gekozen zijn om met de Italiaanse president die mogelijkheden van intensievere betrekkingen te bestude ren. TURIJN (AP) Joegoslavië en Italië zijn overeengekomen herten voor steen bokken te ruilen. Italië zal Joegoslavische herten krijgen voor het natuurreservaat „Gran Paradi- so" ten zuidoosten van de Mont Blanc. Verleden jaar is meer dan de helft van de herten in dit reservaat door de strenge winter omgekomen. Joegoslavië zal in ruil daarvoor Itali aanse steenbokken uit de Alpen krijgen, Deze diersoort is bijna uitgestorven in Europa en komt alleen nog voor op de zuidelijke hellingen van de Alpen. ANGRA DO HEROISMO (Azoren) (AP) Negen schepen uit vijf landen hebben woensdag meer dan duizend mensen ge- evacueerd van het door aardbevingen ge teisterde eiland Sao Jorge een van de Azoreneilanden. WASHINGTON (AFP) De Verenigde Staten hebben bekendgemaakt, dat zij de uitvoering van de programma's voor mi litaire hulp aan Engeland, Frankrijk en Joegoslavië hebben gestaakt, omdat sche pen en vliegtuigen van deze landen nog steeds bij de handel op Cuba zijn betrok ken. De omvang van de hulp die nu wordt gestaakt, is slechts gering. Engeland ontvangt sinds 1958 geen eco nomische hulp meer van de Verenigde Staten. Voor militaire hulp aan Engeland is voor het jaar 1963-1964 11,2 miljoen dollar uitgetrokken. Voor Frankrijk zijn de cijfers: 30,5 miljoen dollar voor mili taire bijstand en 100.000 dollar voor eco nomische hulp. De economische steun aan Joegoslavië is geraamd op 113,5 miljoen dollar. Voor Spanje zou 31,8 miljoen dollar voor mi litaire hulp en 29,2 miljoen dollar voor economische steun zijn bestemd. Marokko zou 75 miljoen dollar economische steun ontvangen. Het bedrag voor de miliraire bijstand aan dit land is nooit bekendge maakt. LOS ANGELES (AFP) In het proces tegen drie mannen die in december vorig jaar zijn zoon ontvoerden heeft Sinatra woensdag tegengesproken dat de ontvoe ring uit publiciteitsoverwegingen in scène was gezet. De Amerikaanse zanger ont kende ook, dat hij zijn zoon zou hebben voorgelicht hoe deze het maximum aan publiciteit uit de affaire kon halen. De twintigjarige Sinatra, filmster en zan ger, werd onder bedreiging met revolvers uit een motel ontvoerd. Zij lieten hem twee dagen later vrij toen vader Sinatra bijna een miljoen gulden losgeld betaal de. De politie wist de ontvoerders spoedig te arresteren. Sinatra junior is dinsdag, tot grote er gernis van de advocaten van de beklaag den, naar Europa vertrokken. EEN VIERDE MOGELIJKHEID is, dat men gebruik maakt van een centraal antennesysteem. Bij deze antenne wordt het UHF-signaal al omgezet in een VHF- signaal. Men behoeft dan zijn toestel niet te laten ombouwen, noch een voorzet- apparaat te gebruiken. Men kan eenvou dig volstaan met het kiezen van een ander kanaal op de VHF-kanalenkiezer. (Het eerste artikel in deze serie is in ons blad gepubliceerd op donderdag 13 februari, pag. 9. Red.) Mogelijkheid vijf voor de groepen I en II tenslotte is: men ruilt zijn oude toestel in voor een nieuwe exemplaar. Dit laatste kan inderdaad voor kijkers, wier toestel niet zo jeugdig meer is, een belangrijk punt van overweging uitmaken. Men be denke of het nog wel zin heeft zo'n f 125.- voor een voorzetapparaat uit te geven, als het toestel over niet al te lange tijd toch vervangen moet worden. Men kan als volgt gaan rekenen: trek van de prijs van een nieuw toestel de opbrengst van het oude en de prijs van de converter af. Dan krijgt men een bedrag, waarvan men kan zeggen, dat als men dat méér uitgeeft, men een nieuw, voor ontvangst van het tweede programma geschikt toestel heeft. ALS MEN TOCH GAAT rekenen zou men samen met buurtbewoners ook eens kunnen overleggen of aanschaf van een centrale antenne voordeliger is. Dit heeft dan meteen het voordeel, dat het woud van antennes op de daken niet nog dichter wordt. Waarbij komt, dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat men door de bomen het bos niet meer ziet. Anders gezegd: dat men door het antennewoud het tweede programma niet of met veel storing ont vangst. Het plaatsen van 'n UHF-antenne moet namelijk veel kritischer geschieden dan van een VHF-antenne. UHF-antennes hebben namelijk veel last van obstakels, die het signaal van Lopik II op zijn weg ontmoet: heuvelruggen, bossen, hoge ge bouwen, schoorstenen, enz. Eigenlijk dient de plaatsing van UHF- antennes van geval tot geval bekeken te worden. Als algemene richtlijn diene even wel het volgende. De antenne voor ont vangst van het tweede programma op kanaal 27 dient altijd op het dak geplaatst te worden. Wie dicht bij de zender woont kan het met een zolderantenne proberen, maar beter is ook dan een dakantenne. De antenne moet niet onmiddellijk bij een bestaande VHF-antenne geplaatst wor den. Men kan proberen of de antenne het ook „doet" aan de reeds aanwezige mast van de VHF-antenne, maar men houde dan toch beslist een afstand, in hoogte, van 60 tot 80 cm. tussen UHF- en VHF- antenne. IN PRINCIPE is het mogelijk, dat bij voorbeeld de bewoners van een blok van zes flats hun UHF-antennes aan een ge zamenlijke mast laten aanbrengen, maar dat" moet dan in verband met genoemde tussenafstand wel een hoge mast zijn! Men gebruike voor UHF geen lintkabel zoals bij VHF. Dit zou namelijk door vuil, vocht e.d. veel verlies opleveren. Neen» een holle buiskabel. Het beste is een z.g. co-axiale kabel. Die waarborgt een goede ontvangst. Maar laat die UHF-kabel niet vlak langs de VHF-lintkabel lopen. Zij zullen elkaar anders onderling be- invloeden. Houdt een afstand aan van 10 tot 20 cm. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat men ook op het gebied van de antennes even moet rekenen. Met geld en met tijd. Men dient zich namelijk af te vragen of het zin heeft om bijvoorbeeld in Eind hoven of Alkmaar een antenne voor Lopik 11 te kopen als een goedkopere antenne straks op resp. Roermond en Wieringer- meer gericht kan worden. Bovendien: een beste Lopik Il-antenne zal te zijner tijd waarschijnlijk nog overtroffen worden door een goedkopere Roermond- of Wie- ringermeerantenne. Het zijn allemaal zaken waarmee men niet over een nacht ijs gaat. Wij zijn zelfs geneigd te zeggen, dat men ook met de uit dit artikel verworven kennis niet meteen 'n beslissing moet nemen. Men plege bovendien uitvoerig overleg met een TV- handelaar. Een goede wel te verstaan. Want het komt er wei even op aan met die toestellen en antennes. In een volgend artikel zullen wij iets schrijven over de voorzieningen die Hilversum treft. Een goed verzorgd uiterlijk is voor u, moderne vrouw, niet minder dan noodzakelijk... en niemand kan u daarbij beter helpen dan Elizabeth Arden, met haar beroemde prepa raten en haar verfijnde schoon heidsbehandelingen. Miss Arden's assistente is elke dinsdag en woensdag voor u be schikbaar in onze speciale Eliza beth Arden Salon. Maakt u even een telefonische afspraak? m m wm AAAf HAARLEM 1 jft if. if, jf. Wif. 4c if. if. HAARLEM TEL. 11955 BONN (Reuter) Ernst Lemmer, ex- minister voor vraagstukken die heel Duits land betreffen en fel tegenstander van het communisme, is dinsdag benoemd tot Westduits minister voor Vluchtelingenza ken. Hij volgt Hans Krüger op, die aftrad toen bekend werd gemaakt dat hij rech ter was geweest bij een speciaal nazi gerechtshof in bezet Polen. De vluchtelingen, die vrijwel allen een shock hebben en bijna al hun bezittingen hebben verloren, zijn overgebracht naar Angra, de hoofdstad van het nabijgelegen eiland Terceira. Een functionaris te Angra verklaarde, dat de evacuatie woensdagmiddag om drie LIMBURG (West-Duitsland) (Reuter) De 57-jarige dr. Hans Hefelmann, de eni ge van de vier beklaagden in het „eutha- nasieproces" die zich niet door ontvluch ting of zelfmoord aan berechting heeft ont trokken, heeft woensdag zijn rechters ver teld, waarom hij zichzelf tot een van de grootste Duitse deskundigen op het gebied van „doden uit genade" heeft gemaakt. Dinsdag had hij verteld, dat zijn moe der, die ongeneeslijk verlamd was, in 1935 had geprobeerd een einde aan haar leven te maken. Na haar ondraaglijk lijden lan ge tijd te hebben gadegeslagen, had He felmann met de artsen gesproken over de mogelijkheid haar een „genade-dood" te geven. De artsen verklaarden echter, dat de wet dit niet toestond. In 1937 overleed zijn moeder aan haar kwaal. Het lot van zijn moeder, zo verklaarde Hefelmann had hem doen twijfelen aan de juistheid van het argument, dat doden uit genade dient te worden verboden, omdat men nooit weet of een geneeswijze kan worden ontdekt. Hefelmann trachtt* daar op op dit gebied een grondige kennis te vergaren om na te gaan of zijn opvattin gen wettelijk en moreel te rechtvaardigen zouden zijn. Hij besprak dit vraagstuk tot in details met een zekere dr. Unger. Als twee andere redenen voor zijn opvat tingen over het doden uit genade, noem de hij de resultaten van een opinie-onder- zoek „die niet alleen van belang waren voor mijn innerlijk standpunt, doch ook voor euthanasie als zodanig," en „de me ning van enige serieuze artsen wier oor deel ik als beslissend beschouwde." Hij voegde aan deze verklaring nog toe, dat onder alle godsdiensten, klassen en rassen voorstanders van euthanasie worden ge vonden. Over de leiding van de nationaal-socia- listische partij in die jaren, verklaarde Hefelmann woensdag, dat hoewel Hitier de Führer was, de leiding der partij feite lijk bij Rudolf Hess berustte en later, na diens vlucht naar Engeland in 1941, bij Martin Bormann. Toen Bormann de lei ding overnam begon de „vreselijke dege neratie." BERLIJN (Reuter) Medische deskun digen hebben verklaard, niet in staat te zijn te bevestigen of tegen te spieken, dat de vroegere Gestapo-chef en SS-generaal Heinrich Müller in West-Berlijn is be graven. In een rapport van 87 bladzijden, zeg gen de artsen, dat een grondig onderzoek van de resten, die uit een Westberlijns graf zijn opgedolven, heeft aangetoond, dat de beenderen van tenminste zes en tenhoogste tien verschillende personen af komstig zijn. Slechts enige beenderen zouden van Mül ler geweest kunnen zijn. Het onderhavige graf had een steen waarop stond: „Onze geliefde vader Heinrich Müller, geboren 28 april 1900, gestorven mei 1945". Maar jarenlang hebben justitiële auto riteiten eraan getwijfeld dat Müller dood was. In persberichten is gezegd, dat hij zich in de Sovjet-Unie, Albanië, Zuid- Amerika of elders zou kunnen ophouden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5