Vissersvloot werd in 1963 met veel nieuwbouw uitgebreid Beverwijkse ziet geen brood in wonderen J. v. K00TEN COROLY COROLY NIEUW PAVILJOEN NOORDERSLUIS WAAROM VERSTOOK IK ZOVEEL Bromfietsrijders RAP Tal van vleetloggers uit de vaart Failüssementen Verzending van zeepost Havenberichten Beverwijkse tuinders in afdeling Heemskerk IJsvries gaat uitbreiden Gevonden voorwerpen Winkelpand in wording EERSTE LELIES DONDERDAG 20 FEBRUARI 1964 7 Kerkelijk nieuws Tweede af scheidstournee met „Rooie Sien" Examens De groei van de Nederlandse zeegaan de visserij vloot speelt zich voornamelijk af ift de groep treilers en kotters. De laatste categorie is al een jaar of vijf enorm aan het toenemen, maar thans kan ook een duidelijke opleving worden geconstateerd met de treilers, die wat visserijmethode betreft niet van de kot ters verschillen, maar aanmerkelijk groter zijn en ook daarom een anders samen gestelde bemanning hebben. Een even duidelijke ontwikkeling, maar dan in omgekeerde richting, speelt zich af bij de vleetloggers. Het aantal hiervan is de laatste tijd sterk verminderd. Toch zijn er nog rederijen, die aarzelen, getuige het aantal uit de vaart genomen schepen, dat wel is opgelegd, maar nog niet van de vloot is afgevoerd. Vorig jaar hebben nog 56 loggers deel genomen aan de vleetvisserij op haring. Daarnaast bleven 17 vleetloggers werke loos in de havens liggen, doch de rede rijen hebben die schepen nog niet afge stoten. Toch is deze vorm van visserij, waarbij het net als een lang gordijn gedu rende de nachtelijke uren in zee wordt gehangen, duidelijk op zijn retour. Gedurende de laatste vijf jaar werden niet minder dan 64 vleetloggers definitief van de vloot afgevoerd. En nieuwe wor den er niet gebouwd. Wel werden vorig jaar niet minder dan 17 nieuwgebouwde motortreilers in de vaart gebracht, een belangrijke vooruit- Advertentie „Oh neen, mijnheerzegt onze plaatsgenote mevrouw v. D., „ze kunnen me praten van wonder-dit of wonder-dat, maar ik zie er geen brood in! Weet U waar ik brood in zie? In die kraakheldere, moderne bakkerij van Bakker Winkel, 't Is dan ook geen wonder dat steeds meer mensen overgaan op Winkel's PIEKFIJN-brood! Zuiverder, malser, lekkerder brood is niet denkbaar!" gang op de weg naar vernieuwing van de vloot, wanneer men bedenkt, dat in 1962 acht nieuwe motortreilers aan de vloot werden toegevoegd. Onder de 17 nieuwe schepen van vorig jaar bevonden zich twee hektreilers, waardoor dit scheeps- type nu door zes wordt vertegenwoordigd. Overigens zijn daarin weer verschillende soorten te onderscheiden. Twee ervan heb ben een zogenaamde slipway, drie een be weegbare hekslag en een is uitgerust met een vaste vismast in plaats van een be weegbare hekgalg. De spreiding van de vloot motortreilers en -loggers gaf op 1 januari 1964 het vol gende beeld: Harlingen 1, Den Helder 2 (waarvan 1 nieuwbouw), Katwijk 94 (waarvan 41 nieuwbouw, incl. 4 hektrei lers), Scheveningen 92 (waarvan 39 nieuw bouw), Vlaardingen 21 (waarvan 12 nieuw bouw), Wieringen 1 (nieuwbouw) en IJmui- den 22 (waarvan 13 nieuwbouw, incl. 2 hektreilers). In totaal dus een vloot van 233 motortreilers en loggers, waarvan 107 nieuwbouw. Onder nieuwbouw in dit geval te ver staan schepen die na de oorlog zijn ge bouwd. Verwacht wordt, dat in de loop van 1964 wederom een belangrijk aantal nieuwgebouwde treilers in bedrijf zal ko men. Deze nieuwbouw zal zowel een aan- De arrondissementsrechtbank in Haarlem heeft op dinsdag 18 februari 1964 in staat ▼an faillissement verklaard: H. Schniedewind, wonende in Hillegom, Van Vlietstraat 26. Rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. J. Ver- heus, advocaat en procureur in Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st is op 14 februari 1964 geëindigd het faillissement van M. A. J. van den Hurk, fotograaf. Alphen aan de Rijn, Alb. Verweijstraat 18, uitgesproken dd. 18 maart 1958. Rechter-commissaris mr. J. D. Vink. Curator mr. J. O. Baron, advo caat en procureur in Beverwijk. tal traditionele treilers als hektreilers om- vatten. Bepaald spectaculair is de groei van de kottervloot te noemen. Op 1 januari 1959 omvatte deze categorie 286 schepen. In de daarop volgende jaren kwamen er achter eenvolgens 42, 39, 56, 54 en 46 kotters bij, zodat er thans 523 van deze schepen zijn. In werkelijkheid is de vernieuwing van deze vloot nog groter geweest, omdat uit bovenstaande cijfers niet blijkt, hoeveel oude schepen door nieuwe zijn vervangen. Vorig jaar waren dat er b.v. 9. Een zo ontstuimige groei van dit onder deel van de visserijvloot een toeneming met 237 schepen in vijf jaar moet wel eens te denken geven. Daarbij komt na melijk ook nog, dat er een verschuiving plaats vindt naar groter motorvermogen. Op 1 januari 1959 waren er op de 286 kotters slechts 26 met een motorvermo gen van 240 pk of meer. Thans bij een to taal van 523 kotters, hebben er 169 een motor van 240 pk of sterker. Deze ont wikkeling is nog niet tot staan gebracht, gezien het grote aantal nog lopende op drachten voor de bouw van nieuwe kot ters. De uitkomst van het afgelopen jaar, waarbij de bijna spoorloos geworden tong een dikke streep door de rekening heeft gehaald, heeft menige rederij voor zware financiële lasten gesteld, die onmogelijk boven water konden worden gevist. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten ss „Kerkedijk" 26 febr.; Argentinië ms „Amstelland" 24 febr.; Au stralië ss „Theseus" 23 febr. en ms „Bara- dine" 26 febr.; Brazilië ms „Kennemerland" 23 febr. en ms „Algoral' 27 febr.; Oost- Afrika ;voorm. Brits) ms „Pierre Loti" 27 febr.; Canada ms „Grindefjell" 25 febr.; Chili ms „Worms" 23 febr. en ms „Pericles" 25 febr.; Indonesië ms „Dortmund' 25 febr.; Ned. Antillen ms „Jason" 26 febr.; Nieuw- Zeeland ms „Neder-Eems" 23 febr. en ms Clan Farquharson" 26 febr.; Suriname ms Wandsbek" 25 febr.; Republiek Zuid-Afri- ka en Zuidwest-Afrika ms „Windsor Castle" 23 febr. en ms „Zuiderkerk" 26 febr. Inlichting enbetreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Geref. Gemeenten Beroepen te Leiden J. v. ffaaren te Rijssen. Geref. Kerken Beroepen te Stadskanaal (vac. W. Stuurs ma) J. J. Lamme te Avereerst-Balkbrug. Benoemd tot hulppred. te Haaksbergen P. de Feijter, a.s. em.pred. te Nieuw-Lek- kerland, die deze benoeming ook aannam Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zaamslag H. C. v. d. Ent te Middelhamis. Tweetal te Vlaardingen J. Brons te Bun. schoten-Spakenburg en J. Kievit te Noor deloos. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oost- en West-Souburg: G. C. Vijzelaar te Deil en Enspijk. Aangenomen naar Oldemarkt (tweede predikantsplaats): C. van Evert te IJzen- dijke; naar Dronten (nieuwe predikants plaats): H. Woldendorp, v.h. zendingspred., woonachtig te 't Harde. Bedankt voor Nieuw-Vennep/Abbenes: G. J- Voortman te Dussen (N.B.). Toegelaten tot de evangeliebediening de heren J. Blommendaal te Oegstgeest, P. Talsma te Den Haag, E. M. Bakker te Randwijk, G. Voordijk te Oud-Beijerland en G. A. Zuidema te Zevenhoven, waar van de drie laatstgenoemden tevens be roepbaar zijn. Geref. Kerken Beroepen te Bussum (vacature L. Ring- nalda)L. J. Boeijenga te Rijswijk (Z.H.); te Harderwijk (vacature A. Dercksen): C Dijkstra te Andijk. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Enschede (vacature J. Kok): C. J- Smelik te Bunschoten-Spakenburg. Aangenomen naar Nagele (N.O.P.): J van Dijk te Nijkerk. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Emmeloord: J. de Jong te Gouda. Geref. Gemeenten Tweetal te Dordrecht: K. de Gier te Den Haag en H. Ligtenberg te Oude- mirdum. Woensdag kwamen In IJmuiden aan: Maloja van Leixoes; Ganymedes, Antwerpen; Ooster- burgh, Antwerpen, voor IJmuiden; Hongkong Exporter, Antwerpen; Mildred Cord, Rotterdam; Kirlanglzlar, Zankuldak; Saba, Sheemes; Debo rah, Londen; Diala, Nemours; Hoegh Biscaie, Ta- koradi; Burgundia Noordzee, proefvaart; Cötes du Nord, Le Havre;'Amerskerk, Rotterdam; Claus Schriewer, Gefle, Athellaird, Port Everglades; Martha Ahrens, Hamburg; Resnova, Londen; Tankfjord, Antwerpen; Marcella, Antwerpen; Triton, Kemi; Ajax, Rotterdam, voor IJmuiden; Valiant, Londen; King Fisher, Felixstowe; Hoo- creek, Londen; Jean E.. Londen; Alter Weser, Korsnaes, hout voor Zaandam; Hebe, Kemi, cel lulose voor Velsen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Solon naar Santa Domingo; Harrogate, Goole, walsmateriaal van IJmuiden; Roelof Jan, Vanas; Burgundia, Noordzee, proefvaart; Schweiburg, Rotterdam; Rio Primero, Le Havre; Fritz Raabe, Esbjerg; Sigrid, Flensburg, koeken van Wormerveer; Eem- land Santa Cruz; Pirola, Londen; Karl, Ham burg, bijlegger IJmuiden; Dintelborg, Delfzijl; Idanel, Boston, stijfsel van Koog a. d. Zaan; Anna Henny, Bremen; Marie Sehwinge, HuU, bijlegger IJmuiden; Aegir, Oxelosund; Delta, Cork; Hoop. Antwerpen; Frederieke. Karlshamn, kunstmest van IJmuiden; Margaretha Smits, Rotterdam Ammon, Bremen; Trito Rotterdam: Ner, Gdynia Chevy Chase, Rotterdam; Embla, Felixstowe; Ar- detta, Rotterdam; Ladon, Paramaribo; IJstroom, Rouaan; Strabo, Le Havre; Magne, Calais; Here ford Beacon, Rotterdam; Pallas, Rotterdam; Al berta, Avonmouth; Esso Emden, Hamburg; John ny Rotterdam; Oosterburgh, Stockholm, wals materiaal van IJmuiden. Donderdag kwamen In IJmuiden aan: Mombasa van Rotterdam; Bomma, Delfzijl; Cortia, Gothen burg; Darss, Duinkerken; Schieborg, Harlingen; Bore 8, Kemi, cellulose voor Velsen Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Mithras naar Rotterdam: Burgundia, Rotterdam; Bloem gracht, Rotterdam; Annaliese, Kirkenes; Finship, Antwerpen; Helene Waller, Rotterdam; Gooiland, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden. Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer. die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN Pres. Krugerstr. 65-90 Tel. 5433 IJMUIDEN Het Amsterdams Volkstoneel, onder di rectie van mevrouw Beppie Nooy, heeft Marius Spree's bekende volksdrama „Rooie Sien" na het afscheidstoemee nog steeds niet van het répertoire kunnen af voeren, omdat de belangstelling hiervoor onverminderd groot is gebleken. Vandaar dat werd besloten een tweede tournee door Nederland te ondernemen, waarbij donder dag 27 februari een voorstelling zal wor den gegeven in de Velsense Stadsschouw burg. In dit tournee valt tevens de dui zendste opvoering van „Rooie Sien". Inmiddels is van de liedjes uit dit stuk ook een grammofoonplaat gemaakt, waar van er aan elke honderdste bezoeker van deze voorstellingen één zal worden uitge. reikt. heeft enige bijzondere aanbiedingen 2 versn. met buddy en achtervering. Pracht uitvoering Oib.' DIT VINDT U NERGENS ANDERS DAN BIJ Breestraat 103 - Beverwijk Leiden. Doctoraal geneeskunde: Mej. A. C. Wolterbeek ('s-Gravenhage) en Th. J. M. Beijerinck (Hilversum) en A. W. Chavan- nes ('s-Gravenhage). Artsexamen: Mej. C Wamsteker (Bloemendaal) en H J van Lennep (Wassenaar). Groningen. Doctoraal Frans: D. J. Slager (Dokkum). Doctoraal sociale aardrijkskun de; A. G. J. Dietvorst (Groningen) en F. Holwerda (Leeuwarden). Zoals wij reeds eerder hebben gemeld heeft het café-restaurant bij de Noor- dersluis in IJmuiden zijn langste tijd gehad. In ver band met de aanleg van een nieuwe dijk en andere werk zaamheden op de sluizen staat dit paviljoen bij tal van „uitzwaaiers" wel be kend op de nominatie om te verdwijnen. Aan de over kant van de grote sluis, aan de voet van de nieuwe dijk, zal echter het Noordersluis- paviljoen mooier en moder ner dan het ooit geweest is, herrijzen. Inmiddels is het bedrijf van eigenaar ver anderd. De nieuwe exploi tant is de heer H. L. Dah- men, die gedurende vele jaren eigenaar is geweest van hotel-restaurant Oud St. Jan aan de Jansweg te Haar lem. Rijkswaterstaat heeft zich al met de bouw van het nieuwe paviljoen akkoord verklaard. Het wachten is op de vereiste rijksgoedkeuring. De tekening hierboven geeft een indruk van het uiterlijk van het nieuwe café-restau rant bij de Noordersluis en wel van een der zijgevels. Op de begane grond van het paviljoen, dat 18 meter lang en 9 meter breed wordt, zijn een zaal, toiletten, de keuken en andere dienstruimten ontworpen. Op de boven verdieping is het café-res taurant met een aangebouwd terras van 150 m2 dat op ge lijke hoogte komt te liggen met de bovenkant van de dijk Op die manier hebben de bezoekers dus een vrij uitzicht over de sluizen en op de binnen- en uitvarende schepen. Bij het paviljoen zal voorts veel parkeer ruimte worden gecreëerd. Geruisloos is vorige week een van de oudste tuinders verenigingen in Beverwijk ter ziele gegaan. Het is de plaatselijke afdeling tuin bouw van de Hollandse Maatschappij van Land bouw. De Beverwijkse tuin ders maken nu deel uit van de afdeling Heemskerk. De Beverwijkse afdeling werd in de jaren dertig uit de nood geboren. De nood onder de tuinders die zware klappen kregen van de toen heersende malaise. Vooral de tuinders in Wijk aan Duin hadden het zwaar te ver duren. Hun produkten brach ten op de veiling vrijwel niets op. Een voorbeeld: in 1932 gingen de aardbeien voor rond dertig cent per slof van vijf pond weg. Ook andere tuindersprodukten werden zo goed als allemaal doorgedraaid. De Wijker tuinders konden financieel nauwelijks de winter door komen. Burgemeester H. Rothe gaf hen de raad zich te or ganiseren en zo ontstond in 1932 de afdeling Wijk aan Duin van de Nederlandse Tuindersbond. Spoedig steeg het ledental boven de hon derd. In het café aan de Tulpenlaan waar meestal werd vergaderd is menige rumoerige bijeenkomst ge houden. De tuinders wisten ook toen al dat daden beter waren dan woorden. Hon derden kwekers onder wie vele „Wijker boertjes" na men deel aan protestoptoch ten naar Amsterdam om het publiek te tonen welke prij zen de tuinders voor hun produkten kregen. Bij zulke gelegenheden deelden zij groenten gratis aan de Am sterdammers uit. In de oor logsjaren werd de Neder landse Tuindersbond opge heven en ingedeeld bij de Hollandse Maatschappij yan Landbouw- Na de oorlog kwamen de tuinders in Be verwijk er beter voor te staan. De industrie in IJ- mond-Noord drong de tuin bouw echter steeds meer terug met het gevolg dat de afdeling Beverwijk te klein werd om een zelfstandig be staan te leiden. Op de plaats waar enige tijd igeleden twee panden werden gesloopt wordt op 't ogenblik tussen het Sluis- plein en de Kanaalstraat in In het tijdvak van 8 febr. tot en met 14 februari 1964 werden in de gemeente Vel- sende volgende voorwerpen als gevonden aangegeven zijden damessjaal, rolschaat sen, portemonnee, reserve band van aanhangwagen (400 bij 15), bankbiljet, sleu telring met souvenir, grijs lederen handschoen (links), portemonnee met inhoud, duimstok, smeedijzerring m. opgewerkte figuren, sleutels, houten autoped, boodschap- penbriefje inh. een bank biljet, grijsblauw kinderzitje voor rijwiel, kinderschoen tje, balletschoentje (rechts), contactsleutel, bruin zak mesje, goud of goudkleurig hangertje met ketting, paar wanten met kappen, paar dameshandschoenen, broche, zuurstoffles, zwarte nylon- want, sjaal, autoped, bont muts, rode damesportemon nee, autoped, 2 kisten wit lof, sigarenaansteker, zes nieuwe viskistjes (leeg), polshorloge, houten kinder- stepje, poesje, horloge, sjaal, paraplu, tijgerbontmuts, be- delarmbandje, paar plastie ken sandalen. Gouden kinderzegelring, bruine damesschoen, lederen dameshandschoen (1), arm band, sjaal, gouden ring, herenhandschoen (1), kinder wantje, klein hondje, hond (Herder; groen zijden sjaal, Inlichtingen betreffende deze voorwerpen zijn te ver krijgen dagelijks aan het hoofdbureau van politie te IJmuiden. De gedeponeerde voorwerpen zijn te verkrij gen elke dinsdag en vrijdag van 16.30 uur tot 17.30 uur aan genoemd hoofdbureau van politie. IJmuiden de grond rijp ge maakt voor de bouw van nieuwe bedrijfsruimten voor Ijsfabriek Koelhuis IJsvries. De bouwplannen zijn, zo deelde de directie van IJs vries ons mee, echter nog niet rijp voor publikatie. In ieder geval staat het vast dat het bestaande gat in de be bouwing aan het Sluisplein weer gevuld zal worden, met welke summiere inlichting nieuwsgierige IJmuidenaren het voorlopig zullen moeten doen. Dit bord staat bij een van de ingangen van de Velser tunnel Om precies te zijn bij die op de noordelijke oever van het Noordzeekanaal. Zonder twijfel zal het verzoek aan de auto mobilisten hun lichten te ontsteken niet zonder reden gedaan zijn. Niemand zal zich daarover dan ook verwonderen. Een beetje verwonderlijk is het echter wel dat het lichten ont steken in de westelijke autotunnel blijkbaar noodzakelijker wordt gevonden dan in de oostelijke tunnel. Is het in de laatste buis misschien minder donker? We kunnen het niet anders verklaren, want bij de zuidelijke ingang staat name lijk géén bord met „Ontsteek uw lichten". Of heeft men het alleen maar vergeten? Al maanden kijken de voorbijgangers in de Bever wijkse Breestraat tegen de schutting aan waarachter het nieuwe winkelpand van C. en A. „aan het komen" is. Zo nu en dan kan men door een opening in het hou ten gordijn een glimp op vangen van de omvangrijke werkzaamheden die daar verricht worden. Het groot ste deel van de verbouwing is nu achter de rug. Hoewel er nog heel wat gedaan moet worden voordat de twee grote bedrijfsruimten enigs zins op een kledingmagazijn gaan lijken, hebben de bou wers goede hoop dat het nieuwe winkelpand om streeks half april zijn feeste lijke opening zal beleven. Althans als er zich verder geen onverwachte stagnaties in de bouw voordoen. Op de bloemenveiling Het Centrum in Beverwijk wer den de eerste lelies aange voerd. Het waren Umbela- tums, van de heer C. Schoon uit Akersloot; er werd 1,01 per tak voor betaald. 000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000. TMMMMWM0M.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7