PANDA EN DE MEESTER^MEESTER DE KAPITEINSDOCHTER .Papoea^kiezersvolk met ee boos! naar de stembussen Slot van Aschaffenburg in oude luister hersteld Eerste parlementsverkiezingen op Australisch Nieuw Guinea gestart Ons vervolgverhaal v. DUIVEÜBODEN VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 13 aluminium jaloezieën Presley zit omhoog met luxe-jacht Blanke huid beloofd Steentijd-kiezers Een historische roman uit het tsaristische Rusland door Alexander Poes;kin Godsgeschenken' Kannibalisme keldergewelven zal opnieuw de om zijn oude „jaargangen" bekende wijnkelder worden gevestigd. Het slot in Aschaffenburg, dat het vriendelijke heuvelachtige landschap langs de hier nog smalle Main beheerst, leidde als eerste symmetrisch-viervleu- gelig complex een nieuw tijdperk van de paleisbouw ten noorden van de Al pen in. Het overtreft, wat architecto nische betekenis betreft, alle uit die tijd in Duitsland bewaard gebleven slo ten. De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 18657 Vraagt prijsopgaaf. LOS ANGELES (AP) De Amerikaan se tienerzanger Elvis Presley zit met een jacht in zijn maag. Onlangs heeft hij 55.000 dollar betaald (200.000 gulden) voor het luxe-jacht „Potomac" dat vroeger eigen dom is geweest van president Franklin D. Roosevelt. Hij wilde het jacht schenken aan de National Foundation, een stichting die zich bezighoudt met het onderzoek van de kin derverlamming en die de jaarlijkse inza meling „March of dimes" (de opmars der dubbeltjes) organiseert. Het was zijn be doeling, dat het jacht voor het nageslacht zou worden bewaard als nationaal monu ment. Roosevelt die zelf polio had gehad, heeft veel gedaan voor de March of dimes. De stichting heeft nu echter meegedeeld dat zij niet over fondsen beschikt om het schip naar behoren te onderhouden en het daarom niet kan accepteren. wakkeren verbranden de gelovigen dan hutten, verwaarlozen de landbouw en wachten in ledigheid de komst af van de komende „geschenken". Als het schip dan ten slotte niet arri veert, zijn velen zeer verbitterd, maar vaak wordt ook dat weer aan de invloed van de blanken geweten. Een kandidaat parlementslid uit de afgelegen Nakanai-bergen op het eiland New Britain heeft zijn verkie zingscampagne gevoerd op een varia tie van de cargo-cultus: als hij zou worden gekozen, zou hij alle blanke dokters uit Rabaul halen om zijn kie zers speciale injecties te komen geven waardoor zij een blanke huid zouden krijgen. Als ze dan blank geworden waren, zouden zij de plantages en de huizen van de blanken overnemen. DE SECRETARIS van het gouverne ment heeft een publikatie verspreid waar in hij een aantal misverstanden bij de pri mitieve kiezers tracht op te helderen. Hij doet dit in de vorm van vragen en antwoorden. Vraag: „Zullen alle blanken verdwij nen zodra de verkiezingen achter de rug zijn?" Antwoord: „De blanken zullen blijven om aan de Papoea's te leren hoe ze hun land moeten besturen". Vraag: „Als er veel Papoea's lid zijn van het parlement, kunnen we dan alle maal ophouden met werken?" Antwoord: „De oprichting van 'n parlement met een meerderheid van Pa poea's is geen tovermiddel om iedereen rijk te maken. Er zal altijd gewerkt moe ten worden. Verscheidene kandidaten voor de verkiezingen zijn al heel vreemde „po litici." Van Manus Eiland komt Papiau die na de tweede wereldoorlog aan het hoofd van een magisch-religieuze sekte stond, die een obsceen ritueel huldigt en de ambitie heeft om een „zwarte verlosser" voort te brengen. Een van de kandidaten voor Saidor, op de noordkust van Nieuw-Guinea is een ze kere Yali, een vroegere sergeant van de politie, die een verzetsheld was tijdens de Japanse bezetting. Hij is tevens medicijn man, en wordt door dorpsbewoners als een god beschouwd. 98. Mr. Vlijmen greep Panda vriendschappelijk bij de arm en voerde hem opgewekt naar de voorkamer. „Me neer Panda," riep hij, "u bent precies degene, die ik al jaren zoek. Ik heb u gadegeslagen en scherp naar uw woorden geluisterd en het was verbluffend. V bent een groot toekomstig rechtsgeleerde, de geboren advocaat, de procureur in de dop! Ja, zoiets zie ik me teen!" „Tjonge," zei Panda, dat heb ik nog noot van mezelf geweten!" „Die bescheidenheid siert u," her nam de advocaat, „Maar men heeft zijn gaven gekre gen om ze te gebruiken, nietwaar? Daarom stel ik u voor om mijn compagnon te worden, mededirecteur van mijn bloeiend juridisch bureau." „Nou, dat zou ik graag willen!" riep Panda blij. „En Jolliepop zal het ook fijn vinden, want die wil altijd, dat ik deftige baantjes heb." „En wie is Jolliepop dan wel?" vroeg meneer Vlijmen. „Dat is mijn knecht," legde Panda uit. Maar hij is nu met vacantie." „Een knecht.mompelde de procureur. „Men moet tegenwoordig wel welgesteld zijn om zich zoiets te kunnen veroorloven." Hij wendde zich met hernieuwde belangstelling tot Panda en her nam: „Komaan, compagnon, laten wij onze overeen komst thans in een contract vastleggen. Hoewel..hm hier ligt nog een kleine moeilijkheid. U kunt niet onder tekenen." „Dat kan wel!" antwoordde Panda. „Ik heb heus wel schrijven geleerd, hoor." „Maar uw handte kening heeft nog geen rechtskracht," verklaarde de an der. „Omdat u minderjarig bent. Dat zou een voogd voor u moeten doen. Hebt u een voogd!?" De man die Buka-eiland wil vertegen woordigen, heet Francis Hagai. Hij is de secretaris van de Hahalisgemeenschap. Dit is een cultus waarin bepaalde elemen ten van een verbasterd christendom zijn opgenomen. In een van de dorpen, dat „Jeruzalem" wordt genoemd, worden de vrouwen van het dorp tegen betaling van een bepaalde som aan de dorpsgemeen- schapskas ter beschikking gesteld van ieder lid van de gemeenschap.. De kinde ren worden door leden van de gemeen schap opgevoed. (AP) Een felle verkiezingscampagne werd ook gevoerd door zes kandidaten die elkaar de zetel voor Tari betwisten, een gebied in de binnenlanden. De kie zers in dit deel van het land zijn primi tieve bergbewoners, die nog stenen bij len dragen en gewapend zijn met pijl en boog. Een van de kandidaten in Tari, Peongwa Tiri, heeft zes vrouwen en vijf tien kinderen. Het zal waarschijnlijk vele weken du ren voor de uitslagen van de verkiezin gen bekend zullen zijn. De vorming van dit parlement wordt als een belangrijke stap beschouwd op de weg naar zelfbe stuur voor de Papoeas. Australië heeft de bewoners van het gebied zelfbestuur beloofd wanneer „de Papoea's zelf voe len, dat zij er rijp voor zijn". f Vertaald door mr. S. L. de Leeuw) 30) Zoerin gaf mij verlof. Binnen enke- le dagen zou ik opnieuw te midden j van mijn familie zijn, opnieuw zou ik mijn Maria Iwanowna zien Plotse- ling werd ik onverwachts als door een bliksemslag getroffen. Op de dag, die bestemd was voor mijn vertrek, op hetzelfde ogenblik, toen ik mij ge reed maakte op reis te gaan, kwam Zoerin in mijn woning, met een pa- pier in de hand en een zeer bezorgd gezicht. Ik voelde een steek in het hart; ik schrok, al wist ik zelf niet waarvoor. Zoerin liet mijn oppasser weggaan en deelde mee, dat hij met mij een zaak te bespreken had. „Wat is er?" vroeg ik ongerust. „Een onaangename kleinigheid", antwoordde hij, terwijl hij mij het papier gaf. „Lees eens, wat ik zojuist ontvangen heb." Ik las het stuk; het was een geheim bevel voor alle bevelhebbers om mij te arresteren, waar ik mij ook be- vond, en mij onmiddellijk onder be waking naar Kazan te zenden, naar de Onderzoekingscommissie, die in de zaak van Poegatsjow was ingesteld. Het papier viel mij bijna uit mijn handen. „Er is niets aan te doen," zei Zoerin. „Het is mijn plicht, het bevel te gehoorzamen. Waarschijnlijk heeft het gerucht over je vriend- schapsreizen met Poegatsjow toch op de een of andere manier de regering bereikt. Ik hoop, dat de zaak geen enkel gevolg zal hebben en dat je je tegenover de commissie zult recht vaardigen. Wees niet mismoedig en ga op weg." Mijn geweten was zuiver, ik vrees de het gerecht niet; maar de gedach te, dat het ogenblik van het zoete wederzien misschien wel enige maan den zou worden uitgesteld, verschrik te mij. De wagen stond gereed. Zoe rin nam vriendschappelijk afscheid van mij. Men liet mij in de wagen plaatsnemen; naast mij zetten zich twee huzaren met ontblote sabel en toen ging het de straatweg langs. HOOFDSTUK XIV HET GERECHT „De mensen spreken, de golven slaan." Spreekwoord. Ik was ervan overtuigd, dat mijn eigenmachtige afwezigheid uit Oren- burg van alles de schuld droeg. Ik kon mij gemakkelijk rechtvaardigen; zulke schermutselingen waren niet al leen nooit verboden, zij werden zelfs met alle middelen aangemoedigd. Ik kon beschuldigd worden van roeke loosheid, maar niet van ongehoor zaamheid. Maar mijn vriendschappe lijke betrekkingen met Poegatsjow konden door talrijke getuigen bewe zen worden en moesten op zijn minst een zeer verdachte indruk maken. Ge durende de gehele reis dacht ik na over de ondervraging, die mij wacht te; ik overwoog mijn antwoord en be sloot, voor het gerecht de volle waar heid te zeggen, in de mening dat ik mij op de eenvoudigste en tegelijk ze kerste manier kon rechtvaardigen. Ik kwam in het uitgeplunderde en platgebrande Kazan. Langs de stra- j ten lagen, op de plaats van de hui zen, hopen puin en as; daartussen verhieven zich berookte muren zinder daken en ramen. Dat was het spoor, dat Poegatsjow achtergelaten had! Men bracht mij naar de vesting, die te midden van de uitgebrande stad ongedeerd was gebleven. De huzaren gaven mij over aan de officier van de wacht. Hij liet de smid roepen. Men legde mij een keten om de voe ten, die vastgeklonken werd. Daarop voerde men mij naar de gevangenis, waar ik alleen gelaten werd in een nauw en donker hok tussen naakte wanden en met een klein venster, dat van ijzeren tralies voorzien was. Zulk een begin beloofde mij niets goeds, maar toch verloor ik de moed en de hoop niet. Ik zocht mijn toe vlucht in de troost van alle bedroef- Lden, voor het eerst proefde ik de zoet heid van het gebed, dat uit een zui- ver, maar verscheurd hart komt, en ik sliep rustig in, zonder mij te be kommeren om wat er uit mij worden zou. De volgende dag wekte de cipier mij, met de woorden, dat de commis sie mij verwachtte. Twee soldaten voerden mij over een binnenhof naar het huis van de kommandant; zij ble ven in de wachtkamer en lieten mij alleen de binnenvertrekken betreden Ik kwam in een tamelijk ruime zaal Aan een met papieren bedekte tafel zaten twee mannen; een bejaarde ge neraal, streng en koel van uiterlijk, en een jonge garde-kapitein van on geveer achtentwintig jaar, zeer aan genaam van voorkomen en vrij en on gedwongen in zijn optreden. Aan het kleine venster zat de secretaris aan zijn eigen tafel, met de pen achter het oor en boog zich over het papier, gereed om mijn verklaringen op te schrijven. Het verhoor begon. Men vroeg mij naar mijn naam en beroep. De generaal informeerde, of ik niet de zoon van Andrej Petrowitsj Grino- jow was. Na mijn antwoord zei hij streng: „Het is jammer, dat zo'n ach tenswaardig man zulk een onwaardi ge zoon heeft." Ik antwoordde rustig, dat ik welke beschuldigingen er ook tegen mij ingebracht waren, hoopte, ze door een oprechte uiteenzetting van de waarheid te weerleggen. Mijn zekerheid beviel hem niet. „Je bent handig, mijn waarde," ant woordde hij met gefronste wenkbrau wen, „maar wij hebben hier nog wel andere dingen gezien." Toen vroeg de jonge man mij, bij welke gelegenheid en wanneer ik bij Poegatsjow in dienst was getreden en voor welke opdrachten hij mij had ge bruikt. Ik antwoordde verontwaardigd, dat ik als officier en edelman onmogelijk bij Poegatsjow in dienst treden en van hem generlei opdrachten ontvangen kon. „Hoe komt het dan," bracht mijn ondervrager hiertegen in, „dat alleen deze edelman en officier door de usur pator gespaard werd, terwijl al zijn kameraden schandelijk zijn ver moord? Hoe komt het, dat diezelfde officier en edelman als vriend met de rebellen feestviert en van de voor naamste boosdoener geschenken aan neemt, een pels, een paard, een hal ve roebel geld? Hoe ontstond deze zon derlinge vriendschap en waarop be rustte zij, zo niet op verraad, of in elk geval op een lage en misdadige lafhartigheid?" Ik was diep beledigd door de woorden van de garde-officier en begon mij vurig te verdedigen. Ik vertelde, hoe ik Poegatsjow het eerst had leren kennen in de steppe, ten tijde van de sneeuwstorm; hoe hij mij bij de inneming van de vesting Be- logorskaja herkend en gespaard had. Ik zei, dat ik er wel geen bezwaar tegen had gemaakt, de pels en het paard van de usurpator aan te ne men, maar dat ik de vesting Belo- gorskaja tot het alleruiterste tegen de boosdoener verdedigd had. Ten slotte beriep ik mij ook op mijn generaal, die getuigenis kon afleggen over mijn toewijding tijdens het rampspoedige beleg van Orenburg. De strenge oude man nam een ge opende brief van de tafel en begon voor te lezen: „Op de vraag van Uwe Excellentie inzake luitenant Grinojow, die betrok ken zou zijn in de tegenwoordige on lusten en met de rebel verbindingen aangeknoopt zou hebben, die volgens de dienst ongeoorloofd en in strijd zijn met de eed, heb ik de eer, u mede te delen: deze luitenant Grinojow is te Orenburg in dienst geweest van be gin oktober van het vorige jaar 1773, tot 24 februari van dit jaar, op welke datum hij zich uit de stad verwijderd heeft en sindsdien heeft hij zich niet meer bij mijn kommando gemeld. Maar overlopers hebben verteld, dat hij in de voorstad bij Poegatsjow is geweest en met hem naar de vesting Belogorskaja gereisd is, alwaar hij te voren in dienst was geweest; wat zijn gedrag betreft, kan ik Wordt vervolgd) Het in de laatste oorlog zwaar be schadigde slot in Aschaffenburg, een van de kostbaarste architectonische mo numenten uit de Duitse renaissance, vertoont weer zijn oude luister Zeven miljoen D. mark kostte het herstel van het monumentale bouwwerk met zijn vier torens volgens de oorspronkelijke plannen. De werkzaamheden aan de ro de zandstenen gevels zijn reeds vol tooid; de gevels dragen weer hun rijke versieringen en de ijzeren windijzers op de torenkappen tonen evenals vroe ger de wapens van de aartsbischoppen en keurvorsten van Mainz, voor wie bouwmeester Georg Riedinger het slot in het begin van de 17e eeuw bouwde. Ook binnen in het gebouw is het werk ver gevorderd. In de hoofdvleugel her stelde men de lange rij van ineenlo- pende kamers, die met hun rijke stuc werk, met houtsnijwerk versierde deu ren, zijden behang en het tijdens de oorlog geredde meubilair een waarde vol voorbeeld vormen van de pracht en praal die zich aan het einde van de 18de eeuw ontplooide. Vele andere ver trekken worden thans nog naar oude tekeningen en foto's gerestaureerd. Bij de wederopbouw heeft de sinds 1948 in het slot gevestigde vakschool voor steenhouwers belangrijke hulp ver leend want iedere volute, steenara besk en ieder masker moest precies nagemaakt worden. Steenhouwersgezel len uit heel Europa hebben hieraan meegewerkt. Binnenkort zal in het slot weer de schilderij en verzameling van de Mainzer keurvorsten worden onderge bracht, een parel onder de kleine West- duitse collecties. De beroemde slot bibliotheek, waarin onlangs kostbare incunabelen werden gevonden, heeft haar oude ruimten ook weer betrokken. Voorts heeft men het plan opgevat, in dit oude slot een verzameling kerksie raden onder te brengen. In de ruime PORT MORESBY (AP), De algemene verkiezingen die deze maand in het oostelijk (Australische) deel van Nieuw-Guinea worden gehouden, zullen de vreemdste worden die ooit ergens plaats vonden. De eigenlijke verkiezingen zijn op 15 februari begonnen, maar omdat er maar weinig wegen zijn en veel hoge en ruige bergen, krijgen de teams die de stem bussen rondbrengen tot 18 maart de tijd om him taak te verrichten. Ze zullen proberen de stemmen te tellen van ongeveer een half miljoen Papoea's. Het zal de eerste keer zijn dat deze primitieve mensen, die in 12.000 dorpen wonen en 700 verschillende dialecten spreken, naar de stembus gaan. Er wonen twee miljoen Papoea's in dit gebied, en allen boven de 21 jaar hebben het stem recht. De meesten van hen kunnen niet lezen of schrijven en zullen daarom hun keuze mondeling kenbaar maken aan de verkiezingsambtenaren. De teams die de verkiezingen regelen zullen reizen per vliegtuig, per heli kopter, per boot, per auto en te voet, om de stemmen te verzamelen. gen het Australische bestuur voortduurt hetgeen dan vaak gebaseerd1 is op de zo genaamde „cargo"-cultus. De volgelingen van deze cultus geloven dat alle goederen die van overzee worden aangevoerd geschenken zijn van een god en dat die door de blanken „achterover gedrukt" worden. Op g eregelde tijden staat er een nieuwe profeet op die de aan komst van een groot schip aankondigt dat volgeladen zal zijn met „goddelijke gaven" die uitsluitend voor de Papoea's bestemd zullen zijn. Om het geloof hierin aan te HET NIEUWE parlement dat op aandrin gen van de UNO wordt gevormd, zal 64 leden tellen, waarvan er tien door de Australische, regering zullen worden aan gewezen. Van de 54 zetels die door geko zen vertegenwoordigers zullen worden be zet, zijn er tien voorbehouden aan blan ken (Er wonen 19.000 blanken in het ge bied) en 44 staan open voor alle bevol kingsgroepen. zijn uit materialen die in de rimboe bij elkaar gezocht zijn. Deze stammen ver bouwen net genoeg om er zelf van te kun nen leven. Ritueel kannibalisme komt vrijwel ze ker nog voor in de binnenlanden. Er zijn nog steeds gebieden waar het verzet te- Als Terry Andrews uit het Engelse dorpje Barnolkswick (in Yorkshire) be hoefte heeft aan een ogenblik „rielèk- sen" gaat hij, gewoon, aan zijn tenen hangen. Zijn favoriete hangplaats is het bordje van de bushalte, maar op ver zoek gaat hij ook wel eens aan het uit hangbord van de dorpsherberg ben gelen, maar dit alleen als er een glas ale tegenoverstaat. Andrew is geen showmaker; hij hangt uitsluitend om gezondheidsredenen. Goed voor je bloedsomloop, zegt hij een plezierige variant op de yoga-kopstand. Dit parlement zal wetgevende be voegdheid hebben, maar de Australische regering behoudt het recht van veto. Het gebied omvat de oostelijke helft van Nieuw-Guinea en een paar kleine eilanden in de buurt. Het is een woest en primi tief land, maar minder ontoegankelijk dan het Indonesische deel van het eiland West- Irian. OP HET Australiërs deel van Nieuw- Guinea zijn de voornaamste bronnen van inkomsten de verbouw van cacao, koffie, copra en rubber, de mijnbouw en de hout industrie. De jaarlijkse subsidie van de Australische regering, die 25 miljoen Australische ponden, bedraagt is tweemaal zo groot als de waarde van de jaarlijkse produktie van het eiland. Australië heeft reeds veel bijgedragen tot de verbetering van de levensstandaard, die nu zeer uiteen loopt. Dicht bij Port Mo resby leven de Papoea's in houten huizen, maar er zijn nog veel gebieden waar de bevolking in hutten leeft die vervaardigd

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13