Er zijn wel Belgen, vindt burgemeester van Breda POLLE, PELLI EN PINGO f VERK0U0HEI0 coldrex SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID coldrex Geen meerderheid voor het voortbestaan van de „kleine kroegjes" TRESLONG h'uc?mu Kort en bondig A <G 1 N HUMPIETUMP1E GROEN CO het unieke 2-laagstablet ^'drex Nieuwe Drankwet in Tweede Kamer Culemborgse hoofdagent doet weer dienst Kardinaal Alfrink zal de N.H. kerk uitvoeriger antwoorden „Vrije boeren" gingen met melk en eieren de boer op \utoverkeer over IJ en Noordzeekanaal Rustig weer verdrijft verkoudheid radicaal [hillegom uVTtfZ Kamerlid tegen jeugdemigratie Haarlem elsen-IJmuiden Volle melk voor 35 cent Beverwijk AANVAL OP DR. PAARDEKOOPER Centrale verwarming Duiker oliebranders een onontkoombare plaag? Eindelijk niet meer dankzij Zürich (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe Drankwet is gistermiddag een heel stuk dichter bij de parlemen taire eindstreep gekomen. De Tweede Kamer heeft de artikelsgewijze behan deling voltooid en zal dinsdag over het wetsontwerp in zijn geheel stemmen. Een rovale meerderheid is zo goed als zeker. Bij het debat van gistermiddag kwam het hoogtepunt aan het eind: de strijd tussen de voor- en tegenstanders van de „kleine pittoreske kroegjes". Bij een ri goureuze doorvoering van de vestigings eisen in de nieuwe wet lopen deze zaken groot gevaar. Zij zijn afhankelijk van een ontheffingsbeleid. Minister Veldkamp be loofde de Kamer weliswaar dat hij zo'n beleid soepel zou voeren, maar een deel van de Kamer, onder aanvoering van de liberaal mr. Portheine, wilde toch maar liever het zekere voor het onzekere. Er kwam een amendement dat het voortbe staan van deze gelegenheden veilig stelde. Ondanks de bloemrijke verdediging van mr. Portheine bleek de meerderheid van de Kamer niet zo overtuigd van de on misbaarheid van de kleine cafeetjes voor ons volksleven. Zij namen genoegen met de belofte van de minister en het amen dement van mr. Portheine werd met 66 tegen 33 stemmen verworpen. De Partij van de Arbeid, de P.S.P. (een voor) en de A.R-P' stemden verdeeld. Mi nister Veldkamp en zijn staatssecretaris sen Bartels (Volksgezondheid) en Bakker (Economische Zaken) hadden het niet zwaar te verduren. De meeste voor de minister onwelgevallige amendementen werden vlot verworpen. De heer Daams (P.v.d.A.) had er 19 ingediend om, naar hij zei, „het alcoholgebruik de giftanden uit te rukken." ulfcgabneide SP'JSKAART on b. KI PETEN ƒ6.'0 DANSANTE res* 02520-5317 De Kamer heeft die tanden echter gro tendeels laten zitten. Het amendement dat ten doel had de verkoop van wijn in krui deniers- en groentewinkels onmogelijk te maken werd met ruime meerderheid ver worpen. De minister bleek niet zo veel te voelen voor een beperking van het aantal verkoopmogelijkheden van wijn. Een ander amendement dat bedoeld was om de verkoop van alcoholica op kampeer en sportterreinen onmogelijk te maken werd ook verworpen met 66 tegen 53 stem- men. Toch heelt de Kamer twee belangrijke veranderingen in het wetsontwerp aange bracht. Ten eerste de invoeging van een extra overgangsbepaling waardoor het de gemeenten tot 1975 mogelijk zal zijn om het aantal vergunningen in bepaalde wij ken van de gemeente zonodig aan een ma ximum te binden, ten tweede het verbod tot het verkopen van sterkedrank aan li beneden de achttien jaar. De Kamer wilde jonge studenten het ge bruik van sterkedrank in de soos kenne lijk niet misgunnen want zij ging akkoord met een subamendement waardoor studen tenkroegen worden uitgezonderd. Op deze veranderingen na heeft minis- i ter Veldkamp grotendeels zijn zin gekre gen. De bewindsman moet nu zijn ontwerp nog wat bijschaven zodat het volgende week dinsdag in stemming gebracht kan worden. De Culemborgse hoofdagent van ge-1 meentepolitie A.K., die op 13 februari jongstleden buiten functie werd gesteld in verband met onregelmatigheden met een dienstpistool, heeft gisteren zijn werk mo gen hervatten. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat drie kinderen van tien jaar, on der wie een zoon van de hoofdagent, bui ten zijn medeweten met het dienstpistool een aantal schoten hebben gelost. Onder andere werd in een huis door een ruit ge- schoten. Niemand werd echter gedeerd. De zaak tegen de hoofdagent zal ver der disciplinair worden afgedaan. Het ligt in het voornemen van kardinaal Alfrink, en het heeft altijd in zijn voor nemen gelegen, aan de generale synode de Nederlands hervormde kerk een uitvoeriger antwoord te doen toekomen dan met een telegram is gegeven op de vragen, die het moderamen in verband met de overgang van prinses Irene naar de rooms-katholieke kerk aan de kardinaal heeft gesteld. Dit blijkt uit een brief van kardinaal Alfrink aan het moderamen, zo deelt het persbureau der N.h. kerk mee. De door het persbureau der N.h. kerk op 14 februari ontvangen en verspreide mededeling van het secretariaat van het aartsbisdom, dat na het door de aartsbis schop verzonden telegram geen uitvoeriger antwoord is te verwachten, berust op een misverstand. Dit is, naar het persbureau meedeelt, gebleken uit een brief van kar dinaal Alfrink van 17 februari. Het Eerste Kamerlid de heer S. J. van den Bergh (VVD) heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid vragen gesteld over het vertrek van zestig Nederlandse jongens en meisjes naar Australië. Zij krijgen onder een jeugd- emigratieprogramma twee jaar gelegen heid om zich in Australië aan te passen. Als dit niet het geval mocht zijn kunnen zij naar Nederland terugkeren. De heer Van den Bergh wil weten of de Neder landse staat aan dit programma steun ver leent en, als dit het geval is, of de minis ter dan niet van mening is dat deze zeer speciale emigratiebevordering in deze tijd van een sterk overspannen arbeidsmarkt ongewenst is. Een groep vrije boeren heeft deze week in Leeuwarden enkele honder den liters volle melk verkocht voor 35 cent per liter. Zij wilden op deze wijze protesteren tegen de naar zij menen onderbetaling van hun produkt. De actie die slechts korte tijd duurde had bijzonder veel succes. c Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: De Nederlandsche Comedie met „Op hoop van zegen" van Herman Heijermans. Regie: Han Bentz van den Berg. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Alle man", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Het moor dende testament", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Het eiland der rerleiding", 18 j. l.uxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Eddy in de olie", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u. en zaterdag 19 en 21.15 u.: „Scotland Yard neemt de uitdaging aan", 14 j. Zaterdag 14.30 u.: „De duurste man van het leger", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Ich bin auch nur eine Frau", 14 j. Rox.v, 14.30, 19 en 21.15 u.: „In Marokko loert de dood", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „L'amour a vingt ans", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Wegens verleiding van minderjarigen", 18 j. TENTOONSTELLIN GEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 uur en zon- en feest dagen van 13-17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein)Tentoonstelling van tekeningen van Hans Mulder. Dagelijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur Tot 29 februari, 's Zaterdags en zondags van 10-18 uur en van 20-21 uur. Dagelijks grammofoonplatenconcert van 21-22 uur Havdn Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling „Hedendaagse Engelse typografie en boe ken". Tot 8 maart. Dagelijks van 10-17 u. •n 's zondags van 13-17 u Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3)Tentoonstelling „5 tot 500 Dagelijks geopend van 10-20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-23 30 u. Woonhuis Van Looy (ingang KI Hout weg 103): Geopend donderdags van 10- 12,30 en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16)Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11—15 uur en de eerste zondag van de maand van 13—15 u. Kunstzaal „Barteljoris" (Barteljorisstraat 32): tekeningen en etsen van Jos Jansen en Joop van Meel. Geopend op maandag van 13-18 er, dinsdag tot en met zaterdag van 9-18 u. Tot en met 29 februari. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest. Cabaret ,,'t Is Zonde", door Frans en Fiet Koster, Carry Tesfen, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano). Dage lijks geopend (behalve maandag) van 20 u. af Cabaret van 21-23 15 uur Waag-Taveerne: Iedere vrijdag, zater dag en zondag van 20-1 u. het programma „Wiedewagen" van Coby Schreijer en Ronnie Potsdammer. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 21 FEBRUARI City, 20 u.: Bert Haanstra's „Alleman". Stadsschouwburg, 19.45 u.: Interscholaire eugduit voering. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, 20 u.: Dr. Jef Last spreekt over Japan voor Mij tot Nut van 't Algemeen. „Zomerlust", Santpoort, 20 u.: Gymnas- tiekuitvoering christelijke sportvereniging ,Fit". Expositiezaal, Heidestraat, 19 en 21 u.: Tentoonstelling „Felison". Piteer Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. ZATERDAG 22 FEBRUARI 21.15 u.: Bert Haanstra's „De dodenlijst „Vrije boeren" uit de Friese zuidwest hoek hebben gisteren in Leeuwarden hun produkten rechtstreeks bij de consument aan de man gebracht. In een half uur tijds werden 200 liter volle melk en ruim 1500 eieren verkocht tegen prijzen van respectievelijk 35 cent per liter en 10 cent per stuk. De politie greep niet in. De woordvoerder van een actiecomité, de heer P. W. Leffertstra uit Wyckel, ver klaarde, dat de actie uitsluitend gericht is tegen het Produktschap voor Zuivel en het Landbouwschap. Naar het oordeel van de initiatiefnemers zou er een te ruime marge bestaan tussen de prijs die de con sument moet betalen en de prijs die de boer ervoor ontvangt. Het actiecomité stelt dat de consument van aanmerkelijk goed koper voedsel zou kunnen profiteren, wan neer daarop door de regering niet onno dig hoge heffingen worden gelegd. Het actie-comité verklaarde tevens de melkhandelaren in het betrokken rayon volledig schadeloos te zullen stellen als de handel van de vrije boeren hun omzet na delig zou hebben beïnvloed. De actie trok in verschillende stadswijken van Leeuwar den grote aandacht. De boeren voerden spandoeken mee met leuzen als: „Het be lang van producent en consument: de vrije City, 19 en „Alleman". Stadsschouwburg. 20 u van A.M.". Gebouw Snelliusstraat 41, 20 u.: Dans avond „Criterion", met muziek van „The Flintstones". Gymnasium „Paulinum", Driehuis. 19.45 u.: Interscholaire jeu-gduitvoering. „Zomerlust", Santpoort, 20 u.: Gymnas- i |ang van producent en consument: ae tiekuitvoering christelijke sportvereniging boer levert volle melk voor 35 cent .Fit". 1 Expositiezaal. Heidestraat, 14 tot 17 u.: Tentoonstelling „Felison". Gem. openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u.; filiaal Santpoort: 10 tot 12 u. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u.; Jozefhuis, Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u.; filiaal Santpoort: 10 tot 12 u. VRIJDAG 21 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Tales of Terror". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Alleman" (derde week). W.B. Theater, 20 u.. „Operatie Kajak" ZATERDAG 22 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Tales of Terror"; 23.30 u.: ,,'s Nachts langs de trottoirs". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Alleman" (derde week). W.B. Theater, 20 u.: „Operatie Kajak". Restauratie duurder. De Grote-Kerk- toren te Dordrecht, die al jaren in de steigers staat, heeft de restaurateurs voor een onaangename verrassing gesteld. Op sommige plaatsen blijkt de toren in een veel slechtere toestand te verkeren dan men had gedacht. Mede hierdoor zullen de restauratiekosten aanzienlijk hoger ko men dan werd verwacht, namelijk 4 mil joen 260.000 gulden tegen oorspronkelijk 2.578.600. „Spaar de lantaarns". De directe scha de, die baldadige jeugd in Amsterdam al leen reeds aan de 56.000 lantaarns aanricht, wordt ieder jaar groter en bedroeg het afgelopen jaar reeds meer dan vijftigdui zend gulden. Een jaar. Een 32-jarige boekhouder uit Heerenveen, is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens verduistering. Hij was in juni met 3.800 van zijn werk gever en 1.000 van de voetbalvereniging Heerenveen, waarvan hij penningmeester was, naar Garmisch-Partenkirchen ge gaan. Het bleek bovendien dat hij in een reeks van jaren totaal 40.000 van zijn werkgever had verduisterd. Gouden jubileum. Het laboratorium van de Koninklijke Shell in Amsterdam zal op 24 februari 50 jaar bestaan. Het laboratorium is sinds 1914 uitgegroeid tot één der grootste industriële onderzoekings centra ter wereld. Winnende scholieren. De prijsvraag voor scholieren, die ter herdenking van het vijftienjarig bestaan van de verkla ring van de rechten van de mens door het Unescocentrum Nederland was uitge schreven, werd gewonnen door tien leer lingen, die ieder voor hun school ƒ250.— ontvingen. Bij deze schblieren zijn Rika Schellevis, Wijk aan Zee en Ina Smit, Beverwijk. Heitje voor karweitje. Ook dit jaar zullen kabouters, welpen, padvinders, gid sen en verkenners weer de handen uit de mouwen steken tijdens de jaarlijkse actie „Een heitje voor een karweitje" op donderdag 2 en vrijdag 3 april. Per huifkar naar Moskou. De Ame rikaanse familie Gilles verblijft thans in ons land om van Amsterdam uit een tocht naar Moskou te beginnen. Het acht per sonen tellende gezin heeft in Amerika duizenden kilometers afgelegd met een door twee paarden getrokken huifkar. Zij zijn nu met hun kar in ons land aan gekomen en hebben op het eiland Tholen twee paarden gevonden, die hen door Europa zullen trekken. Een Nederlandse brouwerij heeft de paarden voor hen aan gekocht. De burgemeester van Breda, dr. R. Geuljans, heeft stelling genomen tegen de opvatting van de Eindhovense leraar dr. Paardekoper dat er geen Belgen zouden zijn. Zoals bekend is baseert dr. Paarde- koper zijn mening onder meer op het taal verschil tussen Vlamingen en Walen. „Er zijn wel degelijk Belgen", zo be toogde dr. Geuljans donderdagavond in een inleiding voor een klas van de r.k. leergangen in het bisschoppelijk college te Sittard. Hij zei niet te begrijpen hoe in het hedendaagse Europa nog een derge lijke nationalistische krijgstaal kan wor den uitgeslagen. Het streven van dr. Paardekoper zou volgens hem leiden tot een explosieve ontbinding van meertalige staten zoals Zwitserland en Israël om nog maar te zwijgen van de Verenigde Staten en Canada. Dr. Paardekoper, aldus dr. Geuljans, heeft ongelijk als hij zegt dat er geen RECEPTJE OF COCKTAIL PARTY? HOTEL-CAFErRESTA URANT "DE UILENBOOM HOOFDSTRAAT 174, SANTPOORT, TEL. (02560).8623. EIGEN PARKEERTERREIN VOOR ±35 AUTO'S Belgen zijn, omdat er geen Belgische taal bestaat. Volgens dr. Geuljans is het on houdbaar een staatsvorm te willen door zetten uitsluitend op basis van een volks gemeenschap en taaleenheid. Naar zijn mening is het bindend element tussen Vla mingen en Walen juist hun Belg zijn. Dr. Geuljans is van mening dat een polv-nationale staat als België moet stre ven naar een vergelijk tussen de verschil lende volksgemeenschappen op voet van gelijkheid. In het bewustzijn allen Belgen te zijn kunnen Vlamingen en Walen, ofte wel de Frans- en de Nederlands spreken de Belgen, tezamen een staat vormen. Wat dr. Paardekoper doet, aldus dr. Geul jans, is het cultiveren der onverdraag zaamheid. In een tijd die supra-nationalis- tisch begint te denken komt men daar mee niets verder. De toeneming van het autoverkeer, dat zijn weg kiest over ponten in en nabij Amsterdam en over de brug bij Schelling- woude, blijkt uit de resultaten van tellin gen die het voorlichtingsbureau van Amsterdam heeft verstrekt: het aantal auto's dat gebruik maakte van de Amster damse pontveren steeg van 2.522.025 in 1958 tot 3.723.897 in 1963; het autoverkeer over het pontveer Zaandam steeg in die zelfde tijd van 1.906.694 tot 1.924.106; dat over 't pontveer Buitenhuizen van 250.213 tot 306.204 en dat over de bruig be Schel- lingwoude van 1.971.399 tot 3.847.629. Bij dit aantal is de bemerking gemaakt dat de maanden januari, februari en maart niet zijn geteld. Het barre winter weer in die periode maakte telling prak tisch onmogelijk. In dat tijdvak was het verkeer over de brug aanmerkelijk gerin ger dan normaal. Gedurende het jaar 1962 was het aantal auto's dat deze brug pas seerde 4.128.228. BLOEMENDAAL - TELEFOON 54851 Het K.N.M.I. deelt mede: Evenals gisteren wordt het weer in on ze omgeving beheerst door een gebied van .hoge luchtdruk, dat zich van Schotland tot over Polen uitstrekt. Het zwaartepunt van dit hogedrukgebied heeft zich van de Noordzee naar Oost-Duitsland verplaatst. Enkele wolkenvelden drongen daarbij van het noorden uit ons land binnen. Vooral in Groningen, Friesland en Drente was dientengevolge de vorst minder streng dan |de voorgaande nacht. Er werden minima van zes en zeven graden onder nul ver meld, die al in de voornacht werden be reikt. Vanochtend was de temperatuur er opgelopen tot min drie graden. In Twente en op de Veluwe heeft het plaatselijk nog negen graden gevroren. Het hogedrukge- bied zal ook morgen het weer hier te lande beheersen. Het koude en droge weer duurt dan ook voort. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland .5 E O «O ST. E2 18-19. Daar vlogen ze, hoog boven I de huizen. Bertje keek naar beneden. Hij kon het raam van zijn slaapkamer nog zien, en de I tuin en de straat. Fijn gaat dat, hè? lachte Humptie- tumpie. Nou! zei Bertje. Ik heb nog nooit ge vlogen, weet je! Je hoeft helemaal niet bang te zijn, zei Humpietumpie. Kijk, we gaan dade lijk langs die hoge kerktoren, dan kun je 't haantje van dichtbij zien! BRAVO, PRACHTI6,NEEM ZAA6 M66 MAAR ONS l Toe' JAMMER, POU-E, IK HES MIJN NOTEN VER 6ETEN I 2AA6 PIT HOOT MAAR VOOR ME DAT KUN KT ZÓ MOOI SPEEL IK LAAT JE EEN LIED HOREN, DAT N06 VEEL MOOIER KLINKT Altijd heeft ledereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex Is. hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - V ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). ®rdr'ift '«^oudheid d SS S2 4 8 4 6 7 9 5 6 7 2 —11 0 3 3 5 5 7 2 1 3 9 9 7 8 2 2 8 2 7 1 6 6 5 12 Zaterdag 22 februari Zon op 7.43 uur, onder 18.05 uur. Maan op 12.20 uur, onder 4.09 uur. Maanstanden 27 februari 13.39 uur volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 21 februari Hoog water 9.23 uur en 22.00 uur. Laag water 4.39 uur en 17.17 uur. Zaterdag 22 februari Hoog water 10.35 uur en 23.24 uur. Laag water 5.44 uur en 18.34 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ia 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. Den Helder zwaar bew. z 0 Ypenburg geheel bew. w.stil 0 Vlissingen onbewolkt o 0 Eelde zwaar bew. w 1 De Bilt onbewolkt w.stil 1 Twente geheel bew. w.stil 1 Eindhoven onbewolkt ono 1 Z.-Limburg onbewolkt ono 1 Helsinki geheel bew. nnw - -12 Stockholm zwaar bew. w 1 Oslo mist nw 1 Kopenhagen mist zzo 1 Aberdeen half bew. zw 6 Londen geheel bew. 0 4 Amsterdam onbewolkt w.stil 0 Brussel onbewolkt O 1 Luxemburg onbewolkt no 1 Parijs onbewolkt 0 1 Bordeaux onbewolkt no 10 Grenoble geheel bew. ono 7 Nice zwaar bew. o 16 Berlijn zwaar bew. z —2 Frankfort onbewolkt ono 1 München onbewolkt O 0 licht bew. wnw 2 Genève geheel bew. nno 5 Locamo zwaar bew. O 12 Wenen onbewolkt nw 1 Innsbruck geheel bew. ozo 5 Belgrado zwaar bew. w 1 Rome onbewolkt ono 16 Ajaccio zwaar bew. ono 16 Madrid mist w.stil 13 Mallorca licht bew. w.stil 19 Lissabon zwaar bew. zzo 17

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2