ELISABETH BAS Schot van één extremist kan duizendvoudige echo hebben "PARAAT" El R 1 El LI N [EUWS Oostenrijkse Volkspartij licht kanselier Gorbach beentje Van dag tot dag W] D] f] Franse erfenis Leven van president Johnson in gevaar? Duits kind ontvoerd Spanje levert Cuba vrachtauto's <*praatótoel Er is nu óók haarbouclé in RIJNMOND-kwaliteit,3.80m. breed,dus kamerbreed"! Deze 'broadloom' staat bijzonder rijk. IJzersterk door de extra hoge dichte pool. Bovendien blijvend motecht. Zij, die eisen stellen aan hun interieur zonder te diep in de beurs te willen tasten, kiezen Z^tCd haarbouclé RIJNMOND-kwaliteit.Keuzeuit warme, moderne kleuren. Ideaal voor uw zit- of studeerkamer. Let op de ingeweven naam op de achterkant. Gratis aardappels in Italië Jury in Rubyzaak moeilijk te vormen VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 nmmP' r V Koningin Fabiola is niet in blijde verwachting Op de Remco Campert Een product van de N.V. Vereenigde Touwtabrieken - Rotterdam (Van onze correspondent) WENEN Onder sterke druk van het hoofdbestuur van de roomskatholieke Volkspartij is kanselier Alfons Gorbach afgetreden en is er een einde gekomen aan zijn kabinet dat nog geen drie jaar duurde. Gorbach komt niet eens in aan merking voor een pensioen. De secretaris van de Volkspartij, Wit- halm, heeft verklaard dat zijn partij in de afgelopen zomer besloten had dat er krachtdadige maatregelen dienden te wor den genomen om tot een constructieve po litiek en vooral tot samenwerking met de socialisten te komen. Na verloop van een half jaar is nu ge bleken dat dit besluit niet werd gereali seerd, waarbij nog komt dat de nodige samenwerking heeft ontbroken tussen het hoofdbestuur van de Volkspartij en de Volkspartij-vleugel in het kabinet. Zoals gebruikelijk zal president Scharf aan de voorzitter van de partij in dit geval aan dr. Klaus de opdracht geven tot vormen van een nieuw kabinet. De so cialisten hebben zich reeds bereid ver klaard zitting te nemen in een eventueel kabinet-Klaus. Het is nog niet zeker of hij de functie van minister-president op zich zal nemen. Dit hangt af van de be sluiten die het bestuur van de Volkspartij maandag zal nemen. Aan Gorbach is verweten dat hij te zwak en te toegevend was jegens de socialisten. De ministers van de Volkspartij kregen het verwijt te horen dat zij al veel te lang in functie waren en door anderen dienen te worden vervangen. Het is waar dat minister Drimmel (On derwijs) en dr. Bock (Handel en Nijver heid) hun portefeuilles meer dan tien jaar in handen hebben. Over het algemeen neemt men aan dat dr. Klaus de nieuwe kanselier zal worden. Klaus zelf heeft verklaard dat hij deze functie niet ambieert, maar dat hij de energieke burgemeester van Innsbruck, dr. Lugger, zal voorstellen. De Boerenbond echter eist, dat de minister van Land bouw, Hartmann, de opvolger wordt van Gorbach, De nieuwe kanselier zal dan moeten beslissen welke van de in functie zijnde ministers zullen worden overgeno men. Tot troost van de Volkspartij kan hier aan worden toegevoegd dat er ook in de socialistische partij een crisis is uitgebro ken doordat een groot aantal politici van deze partij een fel protest heeft geuit te gen de socialistische minister van Binnen landse Zaken, Olah. Zij verwijten hem dat hij te eigenmach tig optreedt en dat hij het aanzien van de socialistische partij in diskrediet brengt. Wanneer Olah zich niet onderwerpt zal hij als minister moeten aftreden. Het is ech ter niet te verwachten dat hij zich zal buigen. Delegatie. Een delegatie van de Opperste Sovjet van de Sovjet-Unie, onder leiding van N. Podgorni, lid van het presidium van het centrale comité van de Com munistische Partij, gaat op uitnodiging van de Franse Nationale Vergadering naar Frankrijk. Chèque. Een zakenman in Glasgow, die zijn vrienden een diner had aangeboden en tot ontdekking kwam dat hij zijn portefeuille en zijn chèqueboek thuis had laten liggen, vond een oplossing. Hij be stelde een hard gekookt ei en schreef een betalingsopdracht op de schaal. Hij stuurde de hotelportier naar de bank, die prompt aan de opdracht voldeed en dertien pond uitbetaalde. Piloot. Een vaartuig van de Cubaanse marine heeft een Amerikaanse piloot uit de Caribische zee opgepikt, wiens eenmotorig vliegtuig als gevolg van brandstofgebrek op zee had moeten da len. De piloot had twintig uur in het water gelegen, toen men hem ontdekte. Op Cuba werd hem medische hulp gege ven. Wakker. Een vijftigjarige Finse kraandrij ver heeft het wereldrecord wakker-blij- ven gebroken. Na 394 uur opzettelijk geen oog dicht te hebben gedaan, ging hij gerust slapen in de wetenschap, de Italiaan die eerder dit jaar „slechts" 276 uur op zijn naam bracht, met bijna vijf dagen te hebben verslagen. Botsing. Bij een botsing tussen een vracht auto met aanhangwagen, geladen met vaten wijn, en een autobus in de buurt van Worrstadt, ten zuiden van Mainz, zijn donderdagavond twintig mensen ge wond, van wie zes levensgevaarlijk. Overstroming. Bij overstromingen in de zuidelijke Philippijnen zijn 41 mensen om het leven gekomen. Er werden ruim 48.000 dakloos. In het getroffen gebied zijn acht personen aan cholera gestor ven. Raketten. Frankrijk heeft in de periode van 9 tot 15 februari voor wetenschap pelijk doeleinden negen raketten afge schoten van de basis Hammaguir in de Sahara. Eén van de lanceringen mis lukte. De proeven worden genomen voor een onderzoek van de hogere la gen van de atmosfeer. De staatsgreep in Gabon in de wieg gesmoord door wat Franse troepen be wijst opnieuw dat de voormalige Franse koloniën in Afrika met grote moeilijkhe den worstelen. Ze hebben het verleden niet van zich kunnen afschudden en kunnen de toekomst niet winnen. Een korps jeugdige officieren, door drenkt van de Franse militaire esprit, voelt er niets voor het veelal wankele burgerlijke gezag te erkennen. Het droomt van macht en roem. Het wenst zich te doen gelden. De regeringen van Togo, Frans Kongo, Dahomey en Gabon werden in iets meer dan twaalf maanden onder de voet gelo pen. In drie van deze gevallen gaven de militairen bij de opstand de toon aan. In Senegal, de Ivoorkust, Chad en Niger zijn soortgelijke revoltes onderdrukt. Speciale tribunalen moeten in deze landen, even als in Mauretanië en Boven Volta, de op standige elementen in toom houden. In de meeste Franssprekende landen van Afrika zijn de economische moeilijkheden de aanleiding voor de politieke strubbelin gen. De oorzaak ligt echter dieper. Dat bewijst de revolte in Gabon, een van de rijkste landen van equatoriaal Afrika. Stamtradities worden hardnekkig verde digd tegen de toenemende modernisering die het leven in deze landen ondergaat, politieke ambities zijn gericht op de ver wezenlijking van idealen die op geen en kele wijze door de economie kan worden gedragen, belangen van persoonlijke aard botsen, de dictatuur van één partij maakt in de meeste van deze landen het ontstaan van een kundige en critische oppositie on mogelijk. Vrijwel nergens zet men de te ring naar de nering. De stabiliteit wordt ondermijnd door een grootheidswaan die lachwekkend zou zijn, indien hij niet zulke funeste gevolgen had. Dahomey heeft zo veel ambtenaren da* het 60 percent van zijn begroting moet besteden aan hun sa larissen. Senegal doet daarvoor niet on der. Drie kwart van zijn begroting komt in de zakken van het ambtenarenkorps te recht. Franssprekend Afrika heeft vijftien zelfstandige regeringen. Die hebben sa men zo'n tweehonderd ministers. Die re geringen laten zich over de hele wereld vertegenwoordigen en hebben daarom ze ker 250 ambassadeurs aangesteld. Boven dien veroorloven zij zich de kostbare weel de van duizenden parlementsleden. Het voormalige moederland heeft in het verleden zeker niet geprobeerd in deze landen een wat realistischer geest te kwe ken. Vele „ondeugden" die men er aan treft en die de toekomst voor deze landen zo somber maken hebben zij als het ware met de paplepel ingekregen. Hierbij dient men in het oog te houden, dat Frankrijk in de loop van enkele jaren in zijn voor malige koloniën in Afrika miljarden francs heeft gestoken. Maar er zijn geen pogingen gedaan met dit geld de econo mie een gezonder basis te geven. Nu dit zelfs in het aan grondstoffen en mogelijkheden zo rijke Gabon tot een kortsluiting heeft geleid, kan men er vrij wel zeker van zijn, dat het in de minder gefortuneerde staten van Franssprekend Afrika gist en borrelt. Dat moet tot on lusten leiden. Franssprekend Afrika zal voorlopig de rust niet kennen die het no dig heeft. Het zit met een Franse erfenis die het moet zien kwijt te raken. Maar wat in feite „onafhankelijkheid" betekent, heeft het Franse ingrijpen we] duidelijk gemaakt. Zonder blikken of blozen wordt van buitenaf een regime hersteld dat ken nelijk niet geslaagd was in zijn taak. Het verschil tussen „kolonie" en „onafhanke lijk land" is blijkbaar niet heel groot. De erfenis wordt op die manier kunstmatig in stand gehouden. Britse militairen gaan in Lyneham in Zuid-Engeland aan boord van vliegtuigen met bestemming Cyprus. Zij vormen de voorhoede van twee duizend man die dit weekeind via een luchtbrug worden overgebracht. LOS ANGELES (Reuter) In Los Ange les zijn twee jongelui gearresteerd, die in hun auto een geweer, munitie en geschrif ten van de fascistische partij hadden. En van de publikaties droeg op het titelblad een foto van president Johnson met de opdruk: „de volgende?" Morgen komt president Johnson in Los Angeles. Hij zal, evenals de president van Mexico, een eredoctoraat in ontvangst ne men. De twee jongelui, 19 en 23 jaar oud, werden aangehouden, omdat zij een ver keersovertreding begingen. BRUSSEL Prinses Paola heeft in een vraaggesprek met het Italiaanse week blad „Oggi" gezegd dat er geen enkele reden is waarom koningin Fabiola in de toekomst geen gelukkige gebeurtenissen meer zou verwachten. Officieel wordt van de zijde van het paleis te Brussel ver klaard, dat deze woorden niet moeten wor den uitgelegd als zou er een blijde ge beurtenis op komst zijn. WIESBADEN (AP) Een jongen van zeven jaar, die een week geleden uit Wies- baden is verdwenen, wordt door ontvoer ders vastgehouden. Zij eisen een losgeld van 15.000 mark. Donderdag werd de vermissing van Ti- mo Rinnelt aan de politie doorgegeven. Dinsdag ontvingen zijn ouders per post een enveloppe met een sleutel voor een baga geloket in het station van Frankfurt en een pagina uit een telefoonboek, waarin rond hun naam een cirkel was geplaatst. In het loket vond de politie een van de schoenen van Timo. Woensdagochtend had een man de Rinnelts opgebeld en gevraagd of het geld klaar lag. De politie achter haalde dat het telefoontje uit een openba re telefooncel in Wiesbaden afkomstig was. De politie gelooft dat de jongen nog in leven is. MADRID (Reuter) Een Spaanse fir ma heeft donderdag bevestigd dat zij 150 vrachtwagens aan Cuba heeft verkocht. Twaalf vrachtwagens, die een laadver mogen hebben van twaalf ton, werden vo rige week uit Spanje verzonden. De overi gen zullen binnen een maand worden ver scheept. Droomflat In verscheidene dagbladen werd onlangs een „droomflat" te koop aangeboden. Of het een flat was uit een prettige droom of uit een nachtmerrie werd er niet bij vermeld dal moet dus ieder voor zich zelf uitmaken. Behalve over een aantal kamers, een portier, een daktuin en een verwarmde garage (hoeft uw auto niet meer bij een straalkacheltje staan kleumen), bestaat deze flat uit een grote bar met goudleer, een T.V. achter paneel en een ingebouwd verlicht aquarium. Zo gunstig als ik die grote bar vind (afgezien dan van dat goudleer), zo on aantrekkelijk komt mij dat ingebouwde verlichte aquarium voor. Ik hou niet van vissen. Als ze in zee of in rivieren zitten, heb ik vrede met ze (en zij met mij, neem ik aan). Je ziet ze niet en je hoort ze niet en dat maakt een vis zelfs voor mij accep tabel. Maar in een aquarium en dan nog verlicht ook, zodat je ze wel moét zien, dat gaat mij te ver. Maar goed, dat zijn kleinigheden. Wat mij doorslaggevend lijkt (voor of tegen, dat hangt alweer van uw aard af), is het volgende: in die droomflat zult u omringd zijn door „23 buurgezinnen van erkende standing". Dat zeggen ze tenmin ste in die advertentie. Geen 22, geen 24, nee, 23 op de kop af. Ruim voldoende overigens, als u het mij vraagt. Wat mij nu hevig interesseert is door wie die standing erkend is. Door de huis baas, door de portier of hebben die 23 eikaars standing erkend? Heeft men brede lagen van het Nederlandse volk over die standing gepolst? Vraag: „Wat vindt u van de standing van de bewoners van dat huis met al die verlichte aquariums?". Antwoord: „O, die vind ik zeer erkend". Of heeft men er misschien, toen ik even niet oplette, een lichaam voor opgericht? Een standing-erkenningsbureau, dat bre vetten en diploma's uitreikt? „Deze bewo ners zijn goedgekeurd door het Eerste Ne derlandse Standings-Erkenningsbureau d ENSEB)." Het staat niet in de adverten tie. De timmerman uit Delft zou er eens op af moeten gaan. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) CYPRUS (Nicosia). Er wordt weer geschoten in Ayios Sozomenos. Maar dit keer niet op mensen. Het kleine Cypri sche dorp is verlaten door zijn tachtig families, sinds de moordpartij van vorige week: de Turken gingen naar het westen, de Grieken naar het oosten. Maar over de magere heuvels zijn de dieren terug gekomen: honden, katten, ezels en voor al de duiven. Zij zijn het enige leven in het dode dorp, dwalend door de lege straten tussen de lemen huisjes met de kogelgaten in en het bloed op de muren. In de gedesacreerde kerk slaapt een kat tussen de gebroken ikonen. En tegen de lichtblauwe lucht tekenen de witte dui ven de kleuren van de Griekse vlag boven dit tragische eiland, dat niet Grieks mag zijn. Met eentonige regelmaat knalt het jachtgeweer van een Griekse boer die dui ven uit de hemel schiet. De mensen van dit gespleten eiland maar vooral de vluch telingen krijgen honger. De schutter wordt in de rug gedekt door een jonge Griek met een stengun, want soms komt er een groepje Turken terug naar Ayios Sozo menos om de schamele bezittingen op te halen. Komen Grieken en Turken, die hier generaties lang samen geboerd hebben, elkaar nu tegen dan wordt er geen kwar tier gegeven: dan halen angst en haat de trekkers over, dan komen er gewapen de versterkingen van beide kanten, dan wordt er opnieuw slag geleverd en dan mogen de rode en groene baretten van het Britse vredeskorps opnieuw proberen de vechtenden te scheiden. De toestand in Ayios Sozomenos is de toestand op Cyprus: de grote slachtpar tijen zijn voorbij sinds de Grieken in Limassol hebben bewezen dat zij, als het moet, de Turken hun wil kunnen opleggen. Sindsdien zijn er honderden kleine vlucht- bewegingen aan de gang, die een de facto partitie scheppen. Grieken en Turken trekken zich terug uit dorpen en streken waar zij in de minderheid zijn, hokken samen, werken niet meer en staren ver bitterd en bevreesd naar de vijand op een of twee kilometer afstand. Boven de cypressen en olijfbomen hou den Britse helikopters roffelend de wacht en dirigeren troepen naar de plaatsen waar de spanning dreigt te exploderen. Dat houdt grote incidenten tegen maar de spanning blijft en er gaat geen dag voorbij of er wordt iemand in de rug ge schoten: een boer op zijn akker, een huis vrouw bij de waslijn, een arbeider bij zijn fabriek of een kind op weg naar school. Zo wacht Cyprus vermoeid en gespan nen tot de Veiligheidsraad een oplossing vindt voor een onoplosbaar probleem. De Grieken en Turken verlangen naar het einde van een strijd, die alleen de extre misten van beide kanten nog niet moe zijn. Maar beide kampen beseffen dat een internationale vredesmacht slechts uitstel van executie en geen werkelijke oplossing TORTONA (Italië) (AP) Elke auto mobilist die over de wegen van Noord- Italië naar Genua en langs de Italiaanse riviera rijdt kan zondag gratis een grote zak aardappelen krijgen. De boze boeren in het gebied zullen langs de wegen staan met duizenden zakken aardappelen, passe rende automobilisten aanhouden en hun uit protest gratis aardappelen aanbieden. Zij beweren dat zij hun produkt niet kunnen verkopen wegens de concurrentie van vrij ingevoerde aardappelen uit ande re E.E.G.-landen. De automobilisten zullen niet de enigen zijn die gratis aardappelen krijgen. Boe ren uit de provincie Cuneo hebben de vo rige week tientallen zakken onverkochte aardappelen naar Rome gestuurd als pro testgeschenk voor premier Aldo Moro en de ministers van zijn centrum-linkse re gering. DALLAS (Reuter) Met de samenstel ling van de jury in het proces tegen de nachtclubeigenaar Jack Ruby wil het niet vlotten. Ruby heeft de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Oswald, doodgeschoten. Donderdag werd al binnen vijf minuten een 52-jarige huisvrouw uit Dallas, me vrouw Maude Ford, afgewezen die zich uit sprak tegen de doodstraf. Kort achter el kaar konden daarna nog vier mensen ver trekken, waarmee het totale aantal perso nen dat is afgewezen tot eenentwintig steeg. Later werd de 35-jarige Max Cauxey als eerste jurylid aanvaard. betekent. Cyprus moet verder leven maar hoe? „Taksim partitie" zeggen de Turken; wij kunnen niet met de Grieken voortbe staan. Het tegendeel is waar zeggen de Grieken, wij moeten integreren en de krankzinnige, ons van buiten opgelegde grondwet afschaffen, die Turkse veto's en Turkse interventies mogelijk en een onaf hankelijk bestaan voor Cyprus onmogelijk maakt. Zolang de Veiligheidsraad debatteert be trachten beide kanten terughoudendheid om hun eigen positie niet te ondergraven. Toch lijkt dit een stilte voor de storm: als er in New York geen oplossing wordt gevonden, rolt de steen van het noodlot verder. Wordt er wel een oplossing gevon den dan zal die voor tenminste een van de beide partijen onaanvaardbaar zijn. En ieder schot van een extremist kan tussen Cyprus' stenen hellingen een duizendvou dige echo hebben Alfons Gorbach

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3