SS had opleidingsscholen voor moordenaars en vergassers Documentatie-materiaal in handen van de justitie Wetsvoorstel in Zuid-Afrika maakt van de negers slaven H Eerste stap op weg naar vrede tussen Algerije en Marokko Nederlandse jongens geslagen in Belgische kostschool Welk wasmiddel, als U de was niet kookt 9 NIEUWE ONTHULLING VAN SIMON WIESENTHAL Zeven doden in het verkeer Scheepsramp eist vijftien doden Voorstel invoering reclame TV met vijfhonderd parkeermeters Man sloeg vrouw neer en roofde enige honderden guldens Verkoopster stal voor 15.000 uit juwelierszaak Vader liet zoontje een fiets stelen 4 fj VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 geleid. Oppositie vreest een explosie in de toekomst Tabletten Repen Bonbons Pacificatiecommissie Moeder spoorde haar ertoe aan Besparing en stroomlijning (Van onze correspondent) gentinië waar hij een vrij beroep uitoefent; 106 man van het personeel uit dit kamp is met name bekend; een deel van hen werd in Hartheim opgeleid. De plaatsvervangende commandant van Treblinka was de O istenrijker R. Stangl, I die in 1948 uit de gevangenis van Linz .T kon ontsnappen en die nu in Damascus I van vrouwen en kinderen. Nachten lang Ren medicus en een vrouwelijke arts moesten zij onder de rook van de gasovens uR Oostenrijk hebben zelfmoord gepleegd. WENEN. - Rechters, politici, socio- slapen. Wie bij het ombrengen van zoge- De Duitse artg Remmo bevindt zich in loeen en psychologen hebben tot nu toe naamde „arische" landgenoten niet door Frankfort in voorarrest. Dertien of veer- onr>Tl nntwnnrH kunnen deven OD de knieen gl"g' was ook sterk g tien van deze moordenaars uit Oostenrijk geen antwoord kunnen geven op de dulzenden Joden om te brengen. zijn nog in leven. Hun namen zijn aan de vraag hoe het verbranden en vergassen in die tijd van experimenten werden er bekend gemaakt, zodat zij binnen- van miljoenen slachtoffers onder Hitler in Hartheim ongeveer 35 tot 45 personen kQrt kunnen worden vervolgd. technisch mogelijk is geweest en hoe het Per dag vergas!- De as w„erd *n r°"a" Het kamp in Treblinka had 130 man per- nersoneel hiertoe lichamelijk en geeste- gew°rpen of als mestst°f soneel, Belzec 90 man. De namen zijn ge- personeel hiertoe hcham^iKengeeste baalde hiervoor ook gevangenen uitl^ de ujsten van hen die op grond lijk in staat is geweest. Op deze vraag het concentratiekamp Mauthausen. I j bijzondere verdiensten" (bedoeld heeft ir. Wiesenthal, die onder andere was het uitroeien van joden) het ijzeren Eichmann op het spoor is gekomen, een OfideY ede kruis tweede-klasse hadden gekregen. antwoord gegeven. In Duitsland en Ir. Wiesenthal heeft het gehele documen Oostenrijk waren er tijdens de oorlog Bij het begin van de opleiding werd het *atie-maternal terbeschikking gesteld van uostenrijK warei I I nprcnnwl volledie od de hoogte gesteld de Oostenrijkse minister van Binnenlandse tenminste uer öpkidingsscholen waar moesten deze S.S.-ers een eed af- Zaken die hem de verzekering heeft ge- het personeel tussen 1941 en 194.3 tot leggen dat zij dR werk plichtsgetrouw geven dat de Oostenrijkse justitie het ma- perfecte beroepsmoordenaars werd op- zouden vervullen en daarover zouden zwij- teriaal onmiddellijk zou verwerken voor 1 i I j-4- I hpf cfprpobt.pliik nnHprznpk. Rii hun ver- gen Wanneer de commandant bemerkte het gerechtelijk onderzoek. Bij hun ver dat een van zijn handlangers het niet meer antwoording kunnen de verdachten zich er kon verwerken, werd hij naar het front niet op beroepen dat zij „op bevel" heb- van Joegoslavië gecommandeerd, waar ben gehandeld, want zij hebben van tevoren de meesten in de partisanengevechten om- geweten waarvoor zij werden opgeleid, kwamen. Ook anderen die te veel hadden Anderen, die niet voor deze taak berekend gezien en te veel wisten, werden naar Joe- waren, of die bezwaren lieten horen, kre- goslavië gestuurd omdat men vreesde dat gen een andere taak in de S.S. zij het geheim zouden verraden. De eerste commandant van Hartheim I was Christian Wirth, een kapitein van de Oostenrijkse politie, die later in Joegosla- vië is gevallen. Toen de proeven waren afgelopen, be gon de crematie aan de lopende band in Ide Poolse kampen Treblinka, Belzec, en Sobibor. In het begin werden er ongeveer twintig personen per dag vergast, later I waren het er echter dagelijks 10.000. I JOHANNESBURG (AP) Binnenkort Wannsee-conjerentie wordt in Zuid-Afrika een nieuwe parlemen taire strijd verwacht over het wetsvoorstel Hiermee werd het plan van de Wannsee- van de regering-Verwoerd dat betrekking I conferentie van 20 januari 1942 ten uitvoer heeft op de apartheid, gebracht, toen Heydrich, Müller en Eich- Het wetsontwerp dat „amendement op mann het besluit namen tot het uitmoor- de wetgeving inzake Bantoes" wordt ge- den van elf miljoen joden. Dit plan werd noemd, heeft tot doel de bewegingsvvru- inderdaad uitgevoerd. De meeste handlan- heid van de niet-blanken in de zogenaam- gers zijn gestorven, spoorloos verdwenen, de „blanke gebieden" van het land te re- of zij leven nog in het buitenland. gelen. De plaatsvervangende commandant van De volgende voorstellen maken er deel I Sobibor, Gustav Wagner, vluchtte naar Ar- van uit: niet-blanken kunnen slechts werk vin den in de gebieden die buiten de voor hen bestemde reservaten gelegen zijn met spe- I ciale toestemming van de regering; niet-blanken moeten zich bij „hulp- I posten" melden, zodra ze geen werk heb ben. Bij deze bureaus zullen hun „passen de" werkzaamheden worden aangeboden De 78-jarige heer J. Blok uit de Van of ze zullen teruggezonden worden naar de I Leeuwenstraat in IJmuiden, die op 17 reservaten voor niet-blanken; februari op de kruising Julianakade-Van de controle door de regering over niet- Leeuwenstraat op de fiets door een bestel- blanken zal worden uitgebreid tot de zo- Deze scholen bevonden zich in Hadama anto was aangereden toen hij plotseling genaamde „blanke" gebieden op het plat- (bij Limburg), Grafenegg (in Branden- unksaf sloeg is in de afgelopen nacht in teland. Tot nu toe gold deze alleen in de burg), Sonnenstein (bij Pima) en op Oos- het Antoniusziekenhuis aan de gevolgen steden; tenrijks grondgebied in Hartheim bij Linz. I van ^|t ongeval overleden. I de regering zal het recht krijgen om In 't vroegere kasteel Hartheim zijn onder aan niet-blanken het verblijf te verbieden andere de eerste euthanasie-experimenten De heer Blok was met een schedel- in het gebied waar zij geboren zijn of waar door middel van crematie en vergassing basisfractuur in zorgwekkende toestand zij gedurende de laatste vijftien jaar heb- genomen. De eerste slachtoffers aldaar wa- naar het ziekenhuis gebracht. ben gewerkt; ren ongeneeslijke zieken, krankzinnigen Almelo is gister- niemand zal zondef.speciale vergun- of debielen en ouden van dagen uit Duits- ^de ifrfge mevrouw M A Paus ning van een regeringsbureau werk m°~ land en Oostenrijk. De proeven hadden tot d® tfa«tt haS zeveniaHg zoon^ gen geven aan een met:blankve;. doel om een methode te vinden waardoor terwijl zij naast haar zevenjarig zoo j ambtenaren van de arbeidsbureaus later in de kortst mogelijke tijd en volgens fietste, door een passerende zanda" g kunnen aan niet-blanken het recht om te een vaststaand tüdrooster elf miljoen jo- ">akt- Mevrouw Paus viel met het hoofd k ontnemen >iindlen zij dit in het al- den kondenwordengelSuideerd. Als plr- voor het achterwiel van de auto en werd len belang achten soneel koos de districts-inspecteur over- overreden. Zij was op slag dood. De tegenstanders van het wetsontwerp tuigde, jonge S.A.- en S.S.-leden, die in Als gevolg van een verkeersongeval is zeggen dat de voornaamste doelstelling een van deze moordscholen een opleiding gisteren in een ziekenhuis te Utrecht de voor het ontwerp is om niet-blanken alleen van een paar maanden zouden krijgen. Zij zestigjarige garagehouder A. B. Nahu s dan }n de gebieden bestemd voor blanken werden daar gehard zodat zij later niet I uit Nijverdal overleden De heer Nahuis tQe te laten als hun arbeld gewenst is «wak zouden worden tegenover 't gesmeek werd dinsdagmiddag nabij F'utten (op de voor de industrie en handel die in han- I Veluwe) in een auto aangereden door een den zy n van de bjanken. slippende vrachtauto en ernstig gewond De 0pp0sitie in het Zuidafrikaanse parle- De 54-jarige M. H. Dinnissen, die woens- ment heeft het wetsontwerp aangevallen, dag bij een verkeersongeluk in Nijmegen zodra het formeel was ingediend en zelfs werd gewond, is gisteren in een zieken- vdór dat alie details ervan bekend waren. I huis overleden. Naar de mening van de oppositieleden zou De heer Dinnissen, vader van de zan- deze wet „Zuid-Afrika voor goed als een geres Sacha Denisent, was met zijn auto totalitaire staat bestempelen." tegen een busje gebotst. WËP* mm,. Simon Wiessenthal De voorzitter van de Liberale Partij in de Unie van Zuid-Afrika, Peter Brown, heeft gezegd dat invoering van de wet tot gevolg zal hebben dat de niet-blanken in Zuid-Afrika tot slaven worden gemaakt. .^Negentig percent van ons volk zal rech teloos v/orden in tachtig percent van het land," zei hij. Hij voegde er aan toe: „De wet zal het laatste restje van zekerheid wegnemen voor de niet-blanken in de steden. De wet zal de grondslag leggen voor een situatie die in de toekomst beangstigend explosief zal worden." NEW YORK (AP en Reuter). - De scheepsramp op de Atlantische Oceaan met het Britse graanschip Ambassador heeft waarschijnlij'k aan vij'ftien bemanningsleden het leven gekost. De Goose Bay van de Ameri caanse kustwacht heeft het zoeken naar veertien vermiste zeelieden ge staakt. Onder de 21 geredden bevond zich de gezagvoerder. Die is later overleden. De sleepboot Elbe van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst heeft de Ambas sador op sleeptouw genomen en probeert de prijs naar de Azoren te brengen. De zeesleper heeft runners overgezet, Die zijn erin geslaagd het lek in ruim drie te stoppen. Er komt geen zeewater via de dekluiken meer in de ruimen van het schip. Het weer in het gebied is aan zienlijk beter geworden. De Elbe en de Ierse Zee van Smit wa ren onderweg met een sleep een boor toren van New Orleans naar Rotter dam. Toen de noodseinen van de Ambas sador werden opgevangen, vroeg de ge zagvoerder van de Elbe zijn rederij toe stemming op basis van no-cure no-pay een bergingsoperatie uit te mogen voeren, Voor de tweede maal zal in de pacifica- tiecommissie, die zaterdag in Den Haag Timmers door een autobus aangereden bijeenkomt, een aantal leden (onder wie met dodelijk gevolg, de vertegenwoordiger van de OTEM) po gingen in het werk stellen stemmen te winnen voor spoedige invoering van recla me in de televisie. Hierdoor hoopt men de Mceetelevisie"-plannen van de REM als nog te doorkruisen. I Op de Meppelerweg bij Havelterberg is woensdagavond de achttienjarige Jan Veld AmStPrflfim hPÊTl lit uit Havelte om het leven gekomen toen de I fVlllMCl Udlll UGgllll landbouwtrekker die hij bestuurde door een hem tegemoetkomende militaire vrachtwagen werd aangereden. Op de Weteringschans te Amsterdam is I gisteren de zeventienjarige A. J. Post ten gevolge van de gladheid met zijn fiets ge- I 0p lg maart zuHen in Amsterdam de I slipt en met zijn hoofd terechtgekomen on- I eersje parkeermeters in gebruik worden der een achterwiel van een naast hem rij- gesteid. vóór april zal de eerste partij dende vrachtauto. De jongen was op slag van 50„ meters zijn aangebracht. Het nieu- dood. we parkeersysteem zal op tal van plaat- Op het Boerhaveplein in Amsterdam sen binnen de grachtengordel worden toe- werd woensdag de 28-jarige motorrijder J. gepast op daarvoor afgebakende vakken. Op 1 april zullen vijftien controleurs in dienst zijn, van wie de meesten reeds zijn Men denkt aan 15 minuten TV-reclame per dag, te verdelen over korte perioden voor en na het NTS-joumaal. De adver tentie-exploitatie zou worden overgelaten aan de NTS, de omroepen en nader aan te wijzen kandidaat-concessionarissen. Als binnen de pacificatiecommissie overeen stemming bereikt kan worden zal onmid dellijk een rapport worden ingediend bij de regering, opdat het voorstel ten spoe digste in de Tweede Kamer in stemming kan worden gebracht. Het zou daar dan ook een redelijke kans maken, omdat de samenstelling van de pacificatiecommis- «ie goeddeels een afspiegeling is van die der volksvertegenwoordiging. Het is overigens allerminst zeker of «elfs maar waarschijnlijk dat binnen de pacificatiecommissie eensgezindheid zal heersen over de invoering van reclame in de tv. In principe bestaat hierover nog lang geen overeenstemming en sommige leden vrezen dat zij in een dwangpositie worden gedrongen doordat de in de paci ficatiecommissie vertegenwoordgide kan didaatconcessionarissen nu, onder het mom de REM-plannen te willen verijdelen, de REM als hefboom gebruiken om op korte termijn reclame in de TV ingevoerd te krijgen. Prins Bernhard, prins Albert van Luik en prins Charles van Luxem burg hebben gistermiddag in het Scheveningse Kurhaus een lunch- bijeenkomst bijgewoond die was ge organiseerd door de drie nationale Benelus comitè's. De foto geeft een beeld van een geanimeerd onderonsje. aangesteld. Het zijn oud-politiemannen in de leeftijd van 40 tot 45 jaar. Overwogen wordt nog op welke wijze opsporingsbe' voegdheid aan deze controleurs kan wor den gegeven, zodat zij eventuele overtre ders van de parkeertijd kunnen verbalise' ren. Zij krijgen een kantoor in de Nes, achter het Rokin, een parkeermetercon troleursposthuis dus. De Rotterdamse politie zoekt een man die gisteren een roofoverval op de 45-ja- rige mevrouw C. J. E. Engelsman-Van Bezouwen heeft gepleegd in de woning van het slachtoffer aan de Stuurmans straat in de Maasstad, De dader wist, na enige honderden guldens uit een geld kistje te hebben weggenomen, te ontsnap pen. De vrouw was alleen thuis. Toen er aan de voordeur werd gebeld deed zij open. Op de stoep stond een onbekende man, die de vrouw de gang en daarna de huiskamer induwde. Toen mevrouw Engelsman be gon te gillen sloeg de man haar neer. De overvaller doorzocht de kamer en vond in het dressoir een geldkist met enige hon derden guldens. Na du geld in zijn zak ge stoken te hebben ging hij weg. Kort daarop vond een buurvrouw, die het gillen had gehoord, het slachtoffer in de huiskamer. Zij was niet bewusteloos. Nadat de over valler haar had neergeslagen, was zij niet bij machte geweest overeind te komen omdat zij gedeeltelijk invalide is. Zij kon de politie een nauwkeurig signalement van haar belager opgeven, die ongeveer 25 jaar oud was, geen overjas aanhad, een donkere sjaal droeg en donderblond haar had met een grote kuif. De Amsterdamse recherche heeft we gens 150 diefstallen van gouden sieraden en horloges bij een juwelier in het centrum van de stad de 22-jarige verkoopster en haar moeder, een 58-jarige weduwe ge arresteerd. De verkoopster, die al enig* jaren bij de juwelier werkte heeft be kend haar werkgever te hebben bestolen. Volgens de juwelier heeft het meisje voor 15.000 gulden gestolen. In vele gevallen had de moeder de doch ter aangespoord de diefstallen te plegen. De gestolen sieraden en horloges werden dan later door de moeder verkocht. De diefstallen zijn gepleegd in een periode van ruim twee jaar. De jhwelier had in de loop der tijd wel sieraden vermist, maar koesterde geen verdenking tegen zijn verkoopster. De zaak kwam aan het licht toen de recheche bij een onderzoek bij kooplieden sieraden aantrof, die uit de juwelierszaak waren verdwenen en waarvan bij d* recherche opgave was gedaan. RABAT (AFP) Er is tussen Algerije en Marokko een akkoord gesloten over de werkzaamheden van de militaire com missie, die dertig oktober van het vorige jaar op de topconferentie van de staats hoofden van Marokko, Algerije, Ethiopië en Mali werd ingesteld. De kwestie van het verloop van de grens in het omstreden gebied tussen Algerije en Marokko is nog niet geregeld. Een uit zeven man bestaande commissie van de „Organisatie voor Afrikaanse Eenheid" houdt zich met deze zaak bezig. Het gesloten akkoord zou o.a. inhouden, dat de Algerijnse militairen zich terugtrek ken uit de post Isj, aangezien men tot de slotsom zou zijn gekomen, dat deze post De politie van Mechelen heeft proces verbaal opgemaakt van de verklaringen van twee Nederlandse jongens, de twaalf- en veertien jaar oude broers Jan en Ben jamin de Graaf, dat zij zijn geslagen en mishandeld in een kostschool in de Belgi sche Kempen, een internaat van een r.k. instelling te Mechelen. De ouders van de jongens zijn Nederlan ders, die zich te Mechelen hebben geves tigd. De jongens waren eerst daar op school doch konden zich moeilijk aanpas sen. Daarop zochten de ouders iets anders en kwamen zij in contact met de leiding van een kostschool, waar de jongens onder wijs zouden krijgen en ook een beroep zou den leren. Die kostschool bleek echter voor het grootste deel te worden bezocht door a-socialen of kinderen, die er op bevel van de jeugdrechter waren geplaatst, iets wat de ouders niet wisten. Van september tot november van het vo rig jaar hebben de ouders niets van de jongens gehoord. Daarna kwamen zij eni ge dagen thuis. De veertienjarige Benja min klaagde er toen reeds over, dat hij op school slecht werd behandeld. Aanvan kelijk schonk de familie daar niet al te veel aandacht aan, doch men werd onge rust toen later andere jongens een brief kaart uit het gesticht hadden gesmokkeld waarin Benjamin weer vertelde dat hij werd geslagen. De vader vroeg raad bij het Nederlandse consulaat te Antwerpen. Daar zei men hem dat hij er het beste aan zou doen die jon gens zo gauw mogelijk terug te halen uit de kostschool. Eer hij dat had kunnen doen vgas Benjamin echter zelf al gevlucht en op zijn eentje liftende via Antwerpen naar Mechelen gekomen. De vader trok toen naar de Kempen om Jan te halen doch bij de school zei men hem dat hij zijn zoon niet mee kon krijgen. De man begon langzamerhand radeloos te worden en riep de hulp in van de Me- chelse politie. Deze gaf hem een verkla ring waarin werd bevestigd dat de jongens volkomen vrijwillig in het internaat waren geplaatst, zodat zij er ook uit vrije wil van de ouders weer uit konden komen. Met die brief trokken de ouders weer naar het dorp in de Kempen. De moeder kreeg toen van een ongeveer veertienjarige jongen haar zoon mee. Iemand van de leiding ver toonde zich niet Tot zo ver de socialistische Volksgazet van Antwerpen. De verslaggever van het blad heeft nog met de jongens gespro ken. Zij hebben hem verteld dat er on geveer honderddertig jongens in de kost school zijn, variërend in leeftijd van vier tot twintig jaar. Aan de ouderen zou wor den overgelaten nogal hardhandig de or de te handhaven. Daartoe wordt er gesla gen met de vuist of met een stok. De Volksgazet bericht dat het verhaal van Benjamin „nog andere ongelooflijke toe standen openbaart, die indien er maar de helft van waar is reeds voldoende zouden zijn om een streng onderzoek te eisen" De financiële middelen van de instelling schijnen te worden verkregen uit collec tes. Juist dezer dager is er te Mechelen een dergelijke geldophaler verdwenen met medename van 25.000 Belgische franken Het is gebleken dat deze collectanten der tig percent van hetgeen zij bij elkaar be delen zelf mogen behouden. zonder twijfel op Marokkaans gebied ligt, aldus is in Rabat meegedeeld. Voorts zou zijn overeengekomen, dat bei de partijen zich uit het gebied van de oase Figuig terugtrekken. Tenslotte zou beslo ten zijn tot instelling van een „niemands land" in het gebied van Hassi Beida en Tinjoeb, en verder naar het zuiden in de omgeving van Oem Al As jar. Een gevolg van de totstandkoming van dig kan overgaan tot het uitwisselen van de overeenkomst zou zijn, dat men nu spoe- de krijgsgevangenen die bij de grensoorlog in oktober zijn gemaakt. In Amsterdam hield de politie een 11- jarige jongen aan die even tevoren bij het Oosterpark een fiets had gestolen. De jongen zei dat op bevel van zijn vader gedaan te hebben. De vader werd hierna aan de tand gevoeld en gaf tenslotte toe, dat hij aanvankelijk een bromfiets, die bij het park stond, had willen stelen. Toen hij er daarvoor opuitging stond de brommer er echter niet meer. Daarom had hij zijn zoontje toen maar de fiets laten wegne men. In de woning van de man werden nog on derdelen gevonden van een bromfiets, die hij drie maanden geleden had gestolen. Het zoontje is vrijgelaten, maar de va der is in het politiebureau opgesloten. De minister van Defensie zal de functie en de staf van de Nederlandse territoriale bevelhebber opheffen uit een oogpunt var» besparing en stroomlijning van de com mandolij n. De coördinatie van de territo riale activiteiten zal in handen van de bevelhebber der landstrijdkrachten tevens chef van de Generale Staf komen. Het door de opheffing vrijkomende personeel zal elders te werk gesteld worden. Advertentie Tal van huisvrouwen geven er de voorkeur rekenning houdt met uw wasmethode. Een- aan hun gezinswas niet te koken. Vaak ge- voudig omdat juist OMO zo gemaakt is, dat bruiken zij een wasmachine en wassen direkt het ook bij lagere temperaturen het beste in sop van heet water uit boiler of geyser, resultaat garandeert.... een prachtige witte Voor ól deze huisvrouwen geldt de vraag was. Vandaar dat het oordeel van vrouwen Met welk wasmiddel krijg ik ook zonder te die de was niet koken gelijkluidend is aan koken mijn was toch echt mooi wit 7 Het ant- dat van vrouwen die het wel doen: geen woord hierop is: OMO, het wasmiddel dat beter wasmiddel dan OMO

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4