TNO in IJmuiden pakt onderzoek voor vervanging van harington ferm aan Brief van de kuilvissers voor kennisgeving aangenomen Honkbal veld voor Velsen aan de Hagelingerweg: f 170.000 Woninginrichting VERSPUY GEARRIVEERD Mechanisch kaken/verpakken aan boord van vangvaartuig Polytheenzak in aantocht Visserij technologisch congres Geen staking bij OW in Beverwijk W andeltochten Nog meer Scheveningers op Umiiider vloot SLAAPKAMER BANKSTEL Onbewoonbare huizen in gemeente Velsen Sport in IJmond J. R. van der Kammen is vandaag 40 jaar bij Hoogovens VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 5 A. J. BRASSER „Prinses Wilhelmina" had aanvaring ili Nieuwe douanekantoor Inwoonster van Santpoort op straat onwel Examens Het Instituut voor visserijprodukten T.N.O. in IJmuiden zal gedurende het haringseizoen 1964 onderzoeken of de nor male houten harington kan worden vervan gen door polyteen zakken, zoals bijvoor beeld reeds in gebruik is als emballage voor een ander bekend IJmuidens produkt, namelijk kunstmest. Eigenlijk is het verbazingwekkend, dat een emballage uit de middeleeuwen zo als de harington er een is in de 20ste eeuw ongewijzigd is gebleven. Is deze ver pakking, die het al vijf eeuwen heeft uit gehouden dan zo bijzonder doelmatig? Nadelen van de harington zijn: onhan delbaarheid, veel oppervlakte eisend, groot gewicht, slijtage en onderhoud, om er maar een paar op te noemen. Sommige reders verklaarden, dat een „turn over" van het erf naar de klant en terug per ton op vier tot zes gulden komt te staan (een bedrag, dat uiteindelijk door de consument wordt betaald). De kosten van een polyteen zak worden momenteel geraamd op zestig cent. De in houd is ongeveer de helft van die van een harington. Een polyteen zak dient als een malige verpakking. Dit lijkt dus wel eco nomisch. De moeilijkheid waar T.N.O. IJmui den een oplossing voor zal moeten vin den is: de polyteen zak zo te sluiten na de vulling met haring, dat geen lucht is achtergebleven. Aanwezige lucht maakt de kans van ranzig worden van de haring vrij groot. Voorts zal moeten worden na gegaan of de zak van enige invloed op het produkt zal zijn. Het is wel de bedoeling, dat, na voor bereidend onderzoekingswerk in IJmuiden in het komend haringseizoen een en an der in de praktijk, dus aan boord van een haringschip wordt beproefd. Het laat zich wel aanzien, dat op den duur de hele zouterij en pakkerij van ha ring aan boord van de schepen gemecha niseerd zal geschieden. Dit zou dan alleen mogelijk zijn op de moderne schepen, die anders dan de oudere vaartuigen, redelij ke gelegenheid bieden tot opstelling van de machines voor de bewerking en ver pakking. Kunstmatige rijping Parallel hiermee loopt het onderzoek door T.N.O. IJmuiden voor kunstmatige rijping van haring; machinaal kaken, fi leren, warren (mengen) aan boord van het vangschip liggen eveneens voor de hand. Een en ander belooft onze (zoute) ha ringvisserij economisch veel aannemelijker te maken. De aanwezigheid van een modern onder zoekingsvaartuig voor de visserij zou voor vele van bovengenoemde onderzoekingen zeer welkom zijn. De verwezenlijking van een dergelijk vaartuig ligt, zoals men weet wel in de bedoeling, maar zal nog wel eni ge tijd op zich laten wachten. Het voorverpakken van verse vis is een nog onopgelost probleem. Voorbewerking van het verpakkingsmateriaal met een zuur, bijvoorbeeld melkzuur, geeft wel mogelijkheden en in deze afdeling wordt nog verder gezocht. Sterk gas doorlaten de materialen zijn voor het verpakken van verse vis niet geschikt gebleken. De ver kleuring van mosselen in kunststofverpak- KOOP ND NOG VOORDELIG een ZUIVER WOLLEN DEKEN Vele bekende merken, o.a. Van Wijk. Verkrijgbaar bij WONINGINRICHTING KONINGSPLEIN 8 - IJMUIDEN-W. Primeur voor Scheveningen In september zeer waarschijnlijk op 14, 15, 16 en 17 zal in Scheveningen een visserjjtechnologisch congres worden gehouden. Dit congres zal worden gehou den onder auspiciën van de O.E.C.D. (or ganization for economie co-operation and development). Initiatiefnemers voor deze eerste bijeenkomst op dit gebied in ons land zijn de Scandinavische landen, Enge land en Nederland. Het idee is om op dit congres in West europees verband de onderzoekers op vis serij-technologisch gebied samen te bren gen met de industrie van de verschillende Westeuropese landen en onderling van gedachten te wisselen over de richting van het onderzoek. Men is van gevoelen, dat het om prak tische redenen beter is een dergelijk con gres te beperken tot Westeuropese landen, welker problemen nauwelijks vergelijk baar zijn met die van landen in andere werelddelen. Een dergelijk congres in wereld verband (indertijd georganiseerd door de F.A.O.) bleek veel te log en onpraktisch. Wel zullen, op uitnodiging, de Verenigde Staten van Noord-Amerika en Canada, in september vertegenwoordigers naar Scheveningen sturen. Tot de te behandelen onderwerpen be horen: de opslag van vis in gekoeld zee water aan boord van visserij schepen; het voorverpakken van verse, gerookte en andere visprodukten; de behandeling van .verse vis aan boord en op de wal, waarbij de nadruk zal vallen op de mogelijkheid van mechaniseren; problemen bij vis- vriezen en ontdooien van bevroren vis. Het is de bedoeling, dat de ruim 250 deelnemers aan het congres gegevens zul len uitwisselen. Voor de komende reali sering van het E.E.G.-plan lijkt het vooral van groot belang, dat de partners weten wat op het gebied van verpakking in een bepaald land wèl of niet mag. Nederland zou op verschillend gebied kunnen profiteren van in het buitenland reeds opgedane praktische ervaringen. king heeft, naar is gebleken, een gecombi neerde inwerking van licht en zuurstof als oorzaak. Tot nu toe werd aangenomen, dat bepaalde componenten van de kunststof hiervoor verantwoordelijk waren. Wanneer men er in slaagt de verpakking geheel te ontluchten, behoort het euvel tot het ver leden. Opslag in gekoeld zeewater T.N.O. IJmuiden hoopt binnenkort het onderzoek betreffende de opslag van vis in gekoeld zeewater te kunnen afsluiten. In samenwerking met biologen van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek zal de verkleuring van haring in zeewater nog nader worden bestudeerd. Vorig jaar zijn met een proefinstallatie aan boord van het visserijonderzoekingsschip Willem Beukelesz de nodige ervaringen opgedaan. De noodzaak hiervan was naar voren ge komen toen in 1962 was gebleken, dat een juist gevangen haring zich bij opslag in zeewater geheel anders gedraagt dan een haring die hiervoor reeds enige tijd op ijs bewaard is geweest. Gebleken is, dat „op- geijsde haring" de gelegenheid heeft om leeg te bloeden, terwijl bij de opslag in gekoeld zeewater door de verhoogde uit wendige druk die mogelijkheid niet be staat. Het onderzoek door IJmuiden naar de meest doelmatige inrichting, isolatie en koeling van het visruim aan boord van schepen zal dit jaar in samenwerking met het centraal technische instituut van T.N.O. worden voortgezet. Hierbij zal in eerste instantie aandacht worden besteed aan de inrichting van het toekomstige on derzoekingsvaartuig. Voor het ontdooien van bevroren vis gaat T.N.O. IJmuiden een proefinstallatie bouwen, waarmee het ontdooien van blok ken bevroren vis in water kan worden on derzocht. Garnalen In IJmuiden is vorig jaar een groot aan tal proeven genomen met het conserveren van garnalen met behulp van benzoëzuur. Dit onderzoek zal binnenkort worden afge sloten. Het gaat hier in het bijzonder om de wijze van doseren van dit conserven- middel- Er staat in het instituut te IJmuiden al enige tijd een gamalenpelmachine opge steld. Deze machine is van Duitse her- Woensdag meldde een plaatselijk blad in Beverwijk dat onder het personeel van openbare werken enige beroering was ont staan over het al of niet uitbetalen van de prestatiebeloning en dat zelfs met een modelactie of staking zou zijn gedreigd. Naar aanleiding van dit bericht heeft wet houder A. J. Hermes donderdag op het stadhuis „Scheybeek" een verklaring af gelegd, waarin hij pertinent ontkende dat deze zaak zo op de spits was gedreven als in dit bericht werd vermeld. Het enige waar sprake van is geweest was een misverstand over de wijze van betaling, welke was gestagneerd, doordat de afdeling waar deze bedragen worden berekend enige tijd met personeelsmoei- lijkheden te kampen had. Wel gaf de wet houder toe dat het verstandiger van het gemeentebestuur zou zijn geweest, indien men de oorzaak van deze stagnatie bij de laatste uitbetalingen van de salaris sen bekend had gemaakt- In ieder geval is de achterstand bij de administratie inmiddels opgeheven en zijn de salarissen plus prestatiebeloningen nor maal uitbetaald, zonder dat het perso neel op enige wijze de dupe is geworden van het rondschrijven, waarmee de mi nister deze kwestie weer aan de orde heeft gesteld. In maart zal dit vraagstuk in het geor ganiseerd overleg opnieuw worden behan deld, teneinde tot een definitieve regeling te komen bij de vraag, of salarisverhoging moet worden gegeven, of dat de prestatie beloning in de een of andere vorm kan blijven gehandhaafd. komst. T.N.O. IJmuiden heeft deze machi ne onder allerlei omstandigheden beproefd om tot een goed resultaat te komen. Maar dit blijkt met de bestaande machine niet of nauwelijks mogelijk. In tegenstelling met andere machines die voor dit doel geconstrueerd zijn, is echter het principe waarmee gewerkt wordt dermate simpel, dat het in ieder geval de moeite waard is hiermee verder te experimenteren. En voortbouwend op de ervaring met deze Duitse gamalenpelmachine gaat dit jaar nog IJmuiden een verbeterd apparaat con strueren. Viseiwitconcentraten Nu enige methoden zijn uitgewerkt om zeer zuivere viseiwitconcentraten te ma ken, zal T.N.O. IJmuiden dit jaar, in sa menwerking met andere instituten, onder zoeken voor welke doeleinden deze pro- dukten gebruikt kunnen worden. Bakken en roken Nog een onderzoek dat T.N.O. IJmuiden in de loop van dit jaar hoopt af te sluiten is het onderzoek betreffende het bakken van vis. De resultaten van dit voor de con sumptie van vis zeer belangrijk onderzoek zal in een voor de praktijk bruikbare vorm worden gepubliceerd. Aandacht wordt nog besteed aan de verpakking, bedrijfs inrichting en kostprijsgegevens. T.N.O. IJmuiden heeft 'n moderne rook- tunnel ontworpen, die binnenkort in ge bruik komt. Ten aanzien van aroma- en kleurvor- ming op gerookte produkten is betrekke lijk weinig bekend. Met het onderzoek op dit gebied maakt IJmuiden dit jaar een be gin. Evenals in 1963 zal het T.N.O. in IJmui den ook dit jaar een voorlichtingsdag voor de vishandel en de visverwerkende indus trie organiseren. Waarschijnlijk in de eerste helft van april zal een haringkaakmachine van Zweeds fabrikaat in IJmuiden worden ge demonstreerd. Ongeveer tien jaar geleden is in IJmuiden een Duitse kaakmachine (van Baader) gedemonstreerd. Er bleek geen belangstelling voor te zijn. Toen maals was er echter nog geen sprake van een krappe arbeidsmarkt. De vijfhonderd ton metende Groningse kustvaarder „Prinses Wilhelmina" is don derdagochtend vroeg ten oosten van Cux- haven in de Elbemonding in aanvaring gekomen met het even grote Duitse mo torschip „Ilse Matthiesen". Beide schepen hebben zonder noemenswaardige schade hun reis kunnen voortzetten. De „Prinses Wilhelmina" is eigendom van de rede rij G. Dories in Groningen. Door de Noordhollandse Wandelsport bond worden op zaterdag 29 februari en zondag 1 maart propaganda-wandeltochten gehouden. Voor de IJmond is de start ho tel Kennemerhof, Kennemerlaan 116 in IJmuiden, zaterdag om 14 uur en zondag om 10 uur. De afstanden zijn 10 en 20 kilometer. Voor deze wandeltochten kan men zich op geven bij de heer H. C. Smit, Lange Nieuwstraat 408, IJmuiden en bij de heer W. Huijer, Sparrestraat 29, IJmuiden. De voormalige schipper van de KW80 „Dirk Maria", Huib Maasland, is tot schipper van de IJM82 „Rotterdam" be noemd. Nog woensdagavond was schip per Maasland op het televisiescherm, waar hij begrip voor het standpunt van de stakers in Scheveningen uitsprak. De IJM 15 „Emma" is gisteren voor het eerst dit jaar naar de visgronden vertrok ken. Dit schip heeft in de laatste maan den minder prettige ervaringen opgedaan met het bemanningsvraagstuk. Op de brug staat thans een Scheveninger als schipper. Tijdens de ziekte van schipper J. Blok van de IJM 25 Julie Strijff" heeft Zier de Bruin eerst enige reizen met de Julie Strijff" gemaakt. Nu schipper Blok weer hersteld is en het bevel weer zelf in han den heeft genomen, is schipper De Bruin er in geslaagd om nog elf Scheveningers aan te trekken om te monsteren op de „Emma". De machinisten aan boord van de „Emma" zijn niet van Scheveningse afkomst. Sü#S teaisES ««sag* Bgsss: BI'P - Het bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten heeft gistermiddag een uitvoerig schrijven van de in dit be stuur niet vertegenwoordigde Algemene Vereniging van IJsselmeervissers voor kennisgeving aangenomen. De vereniging, die in november van het vorig jaar is op gericht, pleit in haar brief voor de kuil- visserij en verdedigt deze visserij tegen de beschuldiging dat zij de schubvisstand op het ÏJsselmeer zou uitmoorden. Zij vraagt de beperkingen die de laatste ja ren aan de kuilvisserij zijn opgelegd de kuiltijd is van 22 tot 18 weken inge krompen teniet te doen. Zoals bekend is heeft dr. C. L. Deelder, bioloog bij het rijksinstituut voor visserij-onderzoek, in een onlangs versche nen rapport betoogd dat een gezonde op bouw van de schubvisstand illusoir moet worden geacht zolang de kuilvisserij geen halt wordt toegeroepen. Een algeheel ver bod wordt aanbevolen als de enige juis te maatregel. De Algemene Vereniging van IJssel meervissers schetst nu in haar brief wel ke gevolgen het verdwijnen van de kuil visserij naar haar mening zou hebben: driehonderdvijftig gezinnen brodeloos (het gaat om 135 bedrijven, die elk aan twee of drie gezinnen een bestaan geven), over last van onkruidvis, toeneming van plan tengroei op plaatsen waar niet meer wordt gekuild. De vereniging ontkent niet dat de kuil- vangst naast aal en nest ook schubvis zal opleveren, maar indien men die snel genoeg vrijzet zal de sterfte tot een mi nimum worden beperkt. Dat er in het af gelopen kuilseizoen in het met de kuil ge viste nest onvoorstelbare hoeveelheden broed van baars en snoekbaars zouden hebben gezeten is volgens de vereniging beslist niet waar. Wel is de kuil een op ruimingswerktuig onder het onkruid op het ÏJsselmeer en 'n „ploeg van de IJssel- meerbodem", waarbij de grondstructuur los wordt gehouden en de aal meer voe dingsmogelijkheden krijgt. Al eerder had de vereniging zich ge wend tot de minister van Landbouw en Visserij. Zij vroeg hem, voor de sluiting van het kuilseizoen een verschuifbare en van het al of niet aanwezig zijn van jon ge schubvis afhankelijke datum in de maand september te nemen. De laatste jaren eindigt de kuilvisserij op 15 septem ber. Een verdergaande inkorting van het seizoen zou volgens de vereniging nadelige gevolgen hebben. Voordat hij verdere maatregelen neemt, zo meent de vereniging, zou de minister gedurende vijf jaren de mogelijke resul taten kunnen bestuderen van het dit jaar definitief geworden verbod om een net tus sen twee vaartuigen te slepen. Zou de mi nister reeds tot inkorting van de toege stane tijd hebben besloten, dan vraagt de vereniging hem, met de uitvoering van dat besluit te wachten tot het rapport van dr. Deelder aan de praktijk getoetst is en zij, de vereniging, zitting heeft verkregen in de P.B.O Het besluit de brief der vereniging voor kennisgeving aan te nemen werd door het produktschapsbestuur zonder discussie ge nomen. Daarna zei de heer Brands van de Nederlandse Vissersbond, het niet eens te zijn met het rapport van dr. Deelder. Als het aan de praktijk getoetst werd zou volgens hem blijken dat het niet klopt. Bij de Noordersluis in IJmuiden wordt een tijdelijk douanekantoor opgetrokken dat plaats zal bieden aan vijfentwintig tot dertig ambte naren. Aangezien het huidige fort achtige havenkantoor bij de grote sluis zoals bekend is mettertijd afge broken zal worden krijgen de IJmui- dense douaniers er in afwachting van een nieuw havenkantoor een noodhuisvesting, waarvan de duur nog niet vast staat. Het houten ge bouw zal vermoedelijk over enkele maanden in gebruik worden geno men. Bij het kantoor wordt een parkeerterrein aangelegd. Een 77-jarige inwoonster van Santpoort is donderdagmorgen met een diepe hoofd wond op de Vinkenbaan in haar woon plaats aangetroffen. Vermoedelijk is zij onwel geworden en op de rijbaan geval len. De ongevallendienst heeft haar naar het Antoniusziekenhuis vervoerd. Burgemeester en Wethouders te Velsen hebben de gemeenteraad voorgesteld te besluiten tot de aanleg van een honkbal- veld aan de Hagelingerweg en hiervoor een krediet van 170.000 gevraagd. B. en W. motiveren een en ander als volgt. Gedurende de laatste jaren mag de honkbalsport in Nederland zich in een steeds grotere belangstelling verheugen. Deze toename van de belangstelling heeft wij achten dit een verheugend ver schijnsel zich niet alleen geopenbaard in een groei van het aantal toeschouwers, maar ook in de aanzienlijke stijging van het aantal actieve sportbeoefenaars. Deze sport, die veelal nog wordt ge speeld op voetbalvelden, vraagt echter een eigen accommodatie. In de laatste paar ja ren zijn dan ook in enige plaatsen in ons land speciale honkbalvelden aangelegd. Onder invloed van de eisen, welke de Ne derlandse Honkbalbond aan de honkbal verenigingen ten aanzien van de terreinen gaan stellen, zullen in de komende jaren een geheel nieuwe kollektie meubelen, waarvan wij hebben geëtaleerd: Sneeuw en vorst hebben weer tal van wegen en stoepen in spekgladde vlakten herschapen. Slippen en vallen zijn schering en inslag. De voetganger, die niet onderuit wil gaan, moet de grootste voorzichtigheid in acht nemen. De goeden niet te na gesproken zijn er blijkbaar nog veel mensen die niet weten dat er nog altijd een politieverordening bestaat die het sneeuwvrij maken van het trottoir voor de woning verplicht stelt. Afgezien van deze wettelijke stok achter de deur lijkt het ons niet meer dan een staaltje van burgerzin dat men elkaar een pijnlijke val bespaart. in gebroken wit, toogledikant met aangebouwde nachtkastjes, zeer exclusieve uitvoering in AHORN met polyester lak. Iets zeer aparts 3-zits bank 2 fauteuils, in een nieuwe aparte vorm geving. Komt u eens vrijblijvend binnen, want wij kunnen niet alles etaleren. Er is veel nieuws bij PLEIN 1945 no. 2 IJMUIDEN TELEF. 8089 Zo mag het niet ...Zo hoort het De woningen 1 tot en met 3 aan de Van der Zwaagstraat in IJmuiden ver keren in een dermate slechte toestand, dat burgemeester en wethouders de raad hebben voorgesteld deze woningen onbe woonbaar te doen verklaren. Om het col lege voldoende gelegenheid te geven voor de bewoners andere woonruimte te vin den, wordt de raad in overweging gegeven de ontruimingstermijn op de maximale duur van zes maanden te stellen. Amsterdam (Gem. Un.). Geslaagd voor het examen doctoraal economie de heer F. J. L. van der Lande (Oisterwijk). Voor de zaterdagcompetitie voetbal maakt Kinheim in de uitwedstrijd in Heemstede tegen SVJ een goede kans om in <Je eerste klasse opnieuw 'n overwinning te behalen en daardoor de kans op een kampioenschap te vergroten. Kinheim ver schijnt met: De Boer; Van Koperen en Grevink; Tielrooy, Sparreboom en Geer- lofs; Visscher, Botvliet, Verbungi, Nieu- wenhuis en J. Bax. zeker nog belangrijk meer van deze velden worden ingericht. In Velsen zijn twee zeer levenskrachtige honkbal verenigingen gevestigd, namelijk Terrasvogels en Rooswijk. De eerstge noemde vereniging speelt momenteel in de tweede klasse van de Kon. Ned. Honk balbond. De laatstgenoemde club welke juist een tiental jaren bestaat, is in deze periode opgeklommen van een onderaf deling van de Haarlemse vereniging naar de eerste klasse van de Kon. Ned. Honk balbond en is uitgegroeid tot een club met vier senioren-negentallen en een aan tal jeugd-negentallen. De eerstegenoemde vereniging speelde tot nu toe op de bijvelden van het gemeen telijk sportpark Schoonenberg, welk com plex niet op de beoefening van de honk balsport is berekend. De laatstgenoemde club maakt gebruik van de in Velsen (noord) gelegen sport velden van Kennemer Staten. Het is nog niet bekend of op dit sportpark een honk- balveld kan en zal worden ingericht. B. en W. achten het met het oog op de belangen van deze en eventueel in de naast toekomst nog op te richten honk balverenigingen noodzakelijk, ook in de ze gemeente een aan alle eisen beant woordend honkbalveld aan te leggen. Daarvoor kan worden beschikt over een terrein aan de westzijde van de Hageli-n gerweg te Santpoort(noord), dat aanvan kelijk als speelterrein voor de jeugd was bedoeld, waarin echter op andere wijze is voorzien. Het terrein is door de zeer gun stige ligging uitermate geschikt om tot honkbalveld te worden ingericht. De kosten van dit honkbalveld worden geraamd op 170.000. In onderzoek is ech ter nog, in hoeverre door het gebruik van andere materialen en door vereenvoudi ging van de afrasteringen een besparing van kosten kan worden verkregen. Aange zien het kleedhuis in verband met de be schikbare bouwcapaciteit in plaats van in steen, in hout zal moeten worden opge trokken, zal het daarvoor uitgetrokken be drag naar het zich thans laat aanzien, niet in zijn geheel benodigd zijn. Ten aanzien van de exploitatiekosten kan worden opgemerkt, dat de honkbal vereniging Terrasvogels, welke zich reeds voor het gebruik van het veld heeft aange meld, op zich heeft genomen het toezicht te verzorgen, zodat de exploitatiekosten worden beperkt. De opbrengst aan terreinhuur kan voor lopig worden gesteld op 600 per seizoen. Het behoeft geen betoog, dat ook de in komsten van honkbalclubs sterk afhanke lijk zijn van de publieke belangstelling, welke echter de laatste jaren in deze om geving de neiging heeft toe te nemen. Op de duur zal dus wellicht een hogere bate kunnen worden verwacht. B. en W. stellen de raad ten slotte voor te besluiten tot de aanleg van een honkbalveld op het bovenvermelde terrein aan de Hagelingerweg en voor dit doel een krediet te verlenen van 170.000. Vandaag is de heer J. R. van der Kam men uit IJmuiden veertig jaar bij Hoog ovens in dienst. Van 1924 tot 1962 heeft de heer Van der Kammen in en bij de giethal van de afdeling Hoogovens ge werkt: als hulpsmelter, kraanarbeider, ijzerbreker, gotenmaker, ovenwerker en pompwachter. Het werk bij de hoogoven heeft voor hem weinig geheimen. Sinds enkele jaren werkt de jubilaris bij de Werk tuigkundige Onderhoudsdienst. Hedenmid dag is de heer Van der Kammen in het bedrijfsrestaurant gehuldigd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5