DE KAPITEINSDOCHTER Nieuwe „lommergordeF' voor Amsterdam PANDA EN DE MEESTER*MEESTER AEG PUZZEL NUMMER Wintersport op puinhopen 3 nieuwe Bosplannen thans op papier gereed AFfiAUT0MAT,c Amsterdams x x Allerlei West-Berlijn improviseert p? Ons vervolgverhaal .,AmstelwoucT Beursjubileum Cabaretplannen Vreemde Amsterdammers ZATERDAG 22 FEBRUARI 1964 23 iiiiiiiiiiniitiinininiiinig Een historische roman uit het tsaristische Rusland door Alexander Poesjkin TOASTER f69.50 X PERFECT L Zwart en blank WEST-BERLIJN, van zijn zo mooie en landschappelijk veelzijdige omgeving beroofd, leeft van de im provisatie. Het is nauwelijks te ge loven wat de Berlijners voor mo gelijkheden verzinnen binnen de nauwe grenzen van de westelijke sec toren, om het eilandbestaan dra gelijker te maken. Net als in de ber gen kijken de bewoners van deze stad uit naar de eerste sneeuwvlokken, want dat betekent: wintersport. In West-Berlijn zijn minstens 25 rodel banen en skipistes, waarop oud en jong zich vermaken. Kort nieuws IMIHIIIIIIIIIIIHUIIIIIIIUUIHI Vertaald door mr. S. L. ét Leeuw) 31) Hier onderbrak hij de voorlezing en zei streng tot mij: „Wat wil je nu zeggen om je te rechtvaardigen?" Ik wilde reeds voortgaan, zoals ik begonnen was, en even oprecht als al het andere, ook mijn verbinding met Maria Iwanowna uiteenzetten. Maar plotseling voelde ik een niet te over winnen afkeer. Het schoot mij te bin nen, dat als ik haar zou noemen, de commissie ook haar ter verantwoor ding zou roepen en de gedachte, dat haar naam gemengd zou worden in de gemene laster van booswichten en dat zij zelf met hen zou worden gecon fronteerd deze vreselijke gedachte trof mij zo diep dat ik in verwarring raakte en stokte in mijn woorden. Mijn rechters, die naar het scheen begonnen waren, mijn antwoorden met enige goedgunstigheid aan te ho ren, waren opnieuw tegen mij ingeno men, toen zij mijn verwarring zagen. De garde-officier verlangde, dat ik ge confronteerd zou worden met de voor naamste beschuldiger. De generaal gaf het bevel, „de boos wicht van de vorige dag" te roepen. Ik wendde mij in spanning naar de deur, in de afwachting dat mijn aan klager zou verschijnen. Na enige mi nuten hoorde men ketens rammelen. De deur opende zich en.... Swjabrin trad binnen. Ik was verbaasd over de verandering in zijn uiterlijk. Hij was verschrikkelijk mager en bleek. Zijn haar, kort te voren nog pikzwart, was geheel grijs geworden, zijn lange baard was geheel verward. Hij her haalde zijn beschuldigingen met :en zwakke, maar vaste stem. Volgens zijn woorden was ik door Poegatsjow als spion naar Orenburg gezonden; el ke dag reed ik uit om aan scher mutselingen deel te nemen, teneinde schriftelijke mededelingen over alles wat er in de stad gebeurde, over te brengen; ten slotte had ik mij open lijk bij de usurpator aangesloten en was met hem van vesting tot vesting gereisd, om met alle middelen te po gen, mijn mede-verraders te gronde te richten, opdat ik hun posities zou kunnen innemen en van de belonin gen, die de usurpator gaf, zou kunnen profiteren. Ik hoorde hem stilzwijgend aan en was over één ding tevreden: de naam van Maria Iwanowna werd door de schurk niet uitgesproken, hetzij om dat zijn eigenliefde te lijden* had bij de gedachte aan haar, die hem met verachting had afgewezen, of omdat er in zijn hart nog een vonk was overgebleven van hetzelfde gevoel, dat ook mij het zwijgen had opge legd. Hoe het zij, de naam van de dochter van de kommandant van Be- logorskaja werd in tegenwoordigheid van de commissie niet uitgesproken. Mijn besluit stond nu nog meer vast en toen de rechters mij vroegen, hoe ik de getuigenis van Sjwabrin kon weerleggen, antwoordde ik, dat ik bij mijn vorige verklaring bleef en niets anders tot mijn rechtvaardiging zeg gen kon. De generaal liet ons weg voeren. Wij liepen naast elkaar. Ik keek rustig naar Sjwabrin, maar zei geen woord tot hem. Hij lachte boos aardig spottend, tilde zijn ketens op en liep mij haastig voorbij. Men bracht mij weer naar de gevangenis, en sindsdien werd ik niet meer voor een verhoor geroepen. Ik was geen getuige van alles, wat ik de lezer nog te melden heb; maar ik heb daarvan zo dikwijls horen ver halen, dat de kleinste bijzonderheden zich in mijn geheugen hebben ge grift, zodat het mij wel lijkt, alsof ik zelf daarbij onzichtbaar tegenwoor dig ben geweest. Maria Iwanowna werd door mijn ouders met die oprechte hartelijkheid ontvangen, die aan de mensen van het oude slag eigen was. Zij zagen er een goddelijke genade in, dat zij de gelegenheid kregen, de arme wees een vriendelijk tehuis te geven. Wel dra hechtten zij zich oprecht aan haar, omdat het onmogelijk was, haar te kennen en haar niet lief te hebben. Mijn vader beschouwde mijn liefde al niet meer als een dwaze streek. en moeder had alleen nog maar de wens, dat haar Petroesja de lieve dochter van de kapitein zou trouwen. Het gerucht over mijn arrestatie maakte een diepe indruk op mijn ge hele familie. Maria Iwanowna had aan mijn ouders op zo eenvoudige wij ze het verhaal van mijn vreemde ken nismaking met Poegatsjow gedaan, dat dit hen niet alleen niet veront rustte, maar dikwijls nog hartelijk aan het lachen bracht. Mijn vader wilde niet geloven dat ik gemengd zou kunnen zijn in het schandelijke op roer, dat tot doel had, de troon omver te werpen en de adel uit te roeien Hij ondervroeg Sawelitsj op strenge toon. Mijn bediende verborg niet voor hem, dat zijn heer bij Emelka Poe gatsjow te gast was geweest en dat de booswicht hem genadig behandeld had, maar hij bezwoer, dat hij van verraad niet het minste gehoord had. Mijn ouders kwamen weer tot rust en wachtten ongeduldig op gunstige tij dingen Maria Iwanowna was diep on gerust, maar zij zweeg, want zij was van nature uiterst bescheiden en voor zichtig. Enige weken gingen voorbij. Plotseling kreeg mijn vader een brief uit Petersburg van ons familielid, vorst B. De vorst schreef hem over mij. Na de gebruikelijke inleiding ging hij voort, dat de vermoedens over mijn deelneming aan de plannen der oproerlingen ongelukkigerwijze maar al te gegrond waren gebleken, dat ik een voorbeeldige straf had verdiend, maar dat de keizerin, uit eerbied voor de verdiensten en de hoge leeftijd van de vader, besloten had de misdadige zoon te begenadigen; zij had hem de onterende dood op het schavot kwijt gescholden en bevolen, hem alleen voor altijd naar een afgelegen gebied in Siberië te verbannen. Deze onverwachte slag was bijna de dood van mijn vader geweest. Hij verloor zijn gewone zelfbeheersing en zijn droefheid, waarover hij an ders het zwijgen deed, kwam tot uiting in bittere klachten. „Wat?" herhaalde hij buiten zich zelf, „mijn zoon heeft deelgenomen aan de plannen van Poegatsjow! Rechtvaardige God, wat moet ik be leven! De keizerin scheldt hem de te rechtstelling kwijt! Betekent dat een verlichting voor mij? De terechtstel ling is niet het ergste; mijn over grootvader is op het Rode Plein ter dood gebracht, omdat hij verdedigd heeft, wat hij voor het heiligdom van zijn geweten hield; mijn vader moest tezamen met Wolynski en Chroesjt- sjow lijden. Maar dat een edelman zijn eed breekt, dat hij zich verenigt met rovers, met moordenaars, met weggelopen knechten!Dat is een schande en een smaad voor ons ge slacht." Mijn moeder, die geschrokken was over zijn vertwijfeling, durfde in zijn tegenwoordigheid niet te wenen; zij poogde hem nieuwe moed te geven en sprak over de onzekerheid van het gerucht en de onbetrouwbaarheid van het gepraat van de mensen. Mijn va der was ontroostbaar. Maria Iwanowna leed het meest van allen. Terwijl zij er zeker van was. dat ik mij kon rechtvaardigen zodra ik maar wilde, vermoedde zij de waarheid en zij hield zich zelf voor de schuldige aan mijn ongeluk. Zij verborg' voor allen haar tranen en haar leed en peinsde intussen onop houdelijk over middelen, om mij te redden. Eens op een avond zat vader op de divan en bladerde in de Hofkalender, maar zijn gedachten waren verre, en de lectuur had niet zijn gewone uit werking op hem. Hij floot een oud marslied. Moeder zat zwijgend een wollen onderbroek te breien en soms vielen haar tranen op het werk. Plot seling zei Maria Iwanowna, die bij hen zat met haar handwerk, dat zij noodzakelijk naar Petersburg moest reizen en verzocht hun, haar daartoe te middelen te geven. Moeder was zeer bedroefd. (Wordt vervolgd) (Van onze correspondent) AMSTERDAM (GPD). Amsterdam is een van de eerste steden ter wereld die zich intensief met de planmatige stadsontwikkeling hebben bezig gehouden. Er is geen huis, geen boom, geen lantarenpaal die niet na zorgvuldig tekenen en wegen zijn plaats heeft gekregen. Die zorgvuldigheid heeft echter allerminst geleid tot een saai stadsbeeld. Sinds jaar en dag wordt Amsterdam bezocht door stedebouwkundigen uit alle hoeken van de wereld die er ideeën komen opdoen. Eén van de voordelen van die gedegen voorbereiding van de ontwikkeling van de stad is, dat men nu al kan voorspellen hoe Amsterdam er over vijftig jaar uit zal zien. Een apart hoofdstuk bij het maken van toekomstplannen is dat van de recreatie. De Amsterdammer heeft altijd een grote voorliefde gehad voor bomen —en zijn parken moesten bij voorkeur de indruk van bossen geven. Huizen die worden ontworpen, kunnen meestal binnen afzienbare tijd worden gebouwd. Maar het eenvoudigste bos heeft vele jaren nodig om volwassen te worden en bos legt men dus aan voor zijn kinderen. Het Amsterdamse Bos is 40 jaar geleden in tekening gebracht en spoedig daarop uitgevoerd. Thans werpt het tenvolle zijn vruchten af als hier op zomerse dagen soms honderdduizenden Amsterdammers tegelijk verpozing zoeken. Over 50 jaar zal het Amsterdamse Bos een oud bos zijn, maar tegen die tijd zal de hoofdstad zijn omringd door meer bossen. Het eerste bos dat verwezenlijkt zal wor den, komt langs de oever van de Am- stel. Sinds geruime tijd houdt een com missie zich bezig met het plan, hier een groenstrook te creëren tussen het stede lijke Amstelveen en de toekomstige tuin stad Bijlmermeer. Een tweede bos zal worden aangeplant in het recreatiegebied dat in Amsterdam- Noord langs de dijk van het IJselmeer is ontworpen. En tenslotte is er een kans dat er in de IJselmeerpolders een recreatiebos zal komen. Ook in vroeger eeuwen heeft de over heid van Amsterdam altijd de aanleg van de bossen gestimuleerd. Zo werd een bos geschapen buiten de Leidsepoort, waarvan het Leidsebosje nog een mager overblijf sel is. Bij de stadsuitbreiding van de zeventien de eeuw ontstond ook het „buitenbos", dat later werd opgenomen in de oude Oos terbegraafplaats en tenslotte werd opge ruimd om plaats te maken voor het Kolo niaal Instituut, thans Koninklijk Instituut voor de Tropen TOT 13 MAART is er iedere middag in de effectenbeurs aan het Beursplein, een tentoonstelling te zien. De expositie houdt verband met het vijftigjarig bestaan van het gebouw en geeft een overzicht van de handel in effecten in Amsterdam De effectenhandel is zich in deze herden kingsdagen weer eens bewust van het voorrecht, over een eigen gebouw te be schikken waarin men heer en meester is. Vóór 1914 was het een alles behalve ple zierige situatie. De effectenhanrM^-^n vonden nu hier dan eens daar onderdak. In de tweede helft van de vorige eeuw was men gehuisvest in de voormalige beurs van Zocher. Iedereen mocht daar te gen betaling van een kwartje binnen en kon dan aan de handel deelnemen. Die handel is thans uitsluitend voorbe houden aan leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel, waarin een strenge discipline wordt gehandhaafd. Behalve de geschiedenis van de effec tenhandel laat de tentoonstelling ook zien dat 28 jaar geleden fraaie panden moesten worden afgebroken voor het beursgebouw. B. en W. waren destijds zo verbolgen over die aantasting van het stadsschoon, dat zij weigerden, aan te zitten aan het feestdiner van de effectenhandelaren. HET BEHOUD van het middeleeuwse stadsschoon behoeft niet altijd te beteke nen dat een monument als een museum stuk wordt bewaard. De stichting Diogenes bijvoorbeeld is V"*i 99. „Tja.zei meester Vlijmen, „als u geen voogd hebt, kan ons compagnonschap niet doorgaan. Men moet zich aan de Wet houden, nietwaar?" „Wat jammer," zei Panda teleurgesteld. „Dus word ik geen directeur en zo?" „Ik vrees van niet," antwoordde de rechtskundige. „Tenzij u iemand kunt vinden, die voogd over u wil zijn. Iemand van onbesproken gedrag, die Mich plichtsgetrouw aan de Wet houdt."„Zou u dan misschien mijn voogd willen worden?" vroeg Panda. De ander sloeg de handen ineen. „Voortreffelijk!" riep hij. „Nu zie ik toch weer, dat u een grote aanleg hebt voor rechtsgeleerde. Prachtig! Dat doen wij! Hier is een ver klaring, waarbij u zich volledig onder mijn voogdij schap telt. Teken even op de stippellijn." Panda vol deed aan dit verzoek en gaf stralend de pen terug. „Zijn we nu compagnons?" vroeg hij. „Nee, nu ben ik je voogd," verbeterde Mr. Vlijmen hem gestreng. „En als zodanig wil ik onmiddellijk weten, hoeveel geld je hebt. Dus open je brandkast, pupil Panda." „Hè? Wat- te?" vroeg Panda verschrikt. „Ik begrijp niet, waarom u opeens„Je hoorde wat ik zei!" riep zijn voogd met verheffing van stem. „Ik eis strikte gehoorzaam heid en geen tegenspraak. Dus open je brandkast. ONMIDDELLIJK!" met succes bezig oude panden, die op de monumentenlijst staan, in bezit te krijgen om deze te bestemmen voor kunstenaars woningen en ateliers. De nieuwe aanwinst is het pakhuis „Kooper-Moolen" in de Warmoesstraat. De bedoeling is, hier op de zolders een architectenbureau huisves ting te geven. De overige bovenverdiepin gen zullen worden bestemd voor repetitie ruimten voor toneel en televisie en gelijk vloers is een café-cabaret ontworpen. Ge gadigde voor dit cabaret is de jonge ar tiest Henk Elsink, die al enige jaren zoekt naar een geschikte gelegenheid voor een eigen cabaret. Elsink wil niet alleen een café, maar ook een attractief restaurant gaan exploi teren. Voorlopig moet het pand waarvan de gevel het jaartal 1725 draagt, maar dat veel ouder moet zijn, grondig worden ge restaureerd. Elsink en ook wij zullen dus nog enig geduld moeten betrachten. WAT OPPERVLAKTE en inwonertal be treft zal Amsterdam in de wereld altijd een bescheiden middelgrote stad blijven. Maar toch ook een stad met een sterk internationaal karakter dankzij haar posi tie als handels- en verkeers-centrum, en dankzij ook het steeds toenemende toeris me. Maar niet iedere buitenlander is een vluchtige bezoeker. Er zijn er niet minder dan 14000 die zich meer of minder perma nent in Amsterdam hebben gevestigd, en die 74 verschillende nationaliteiten verte genwoordigen. De Duitsers vormen de grootste groep WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f 43.50 met 2571 man. Dan zijn er 1687 staatlozen, 1350 Italianen, 1300 Indonesiërs, 1022 Spanjaarden en 851 Belgen, alsmede „Am sterdammers" uit Kenia, Korea, Kongo, Burma, Guatemala, Somaliland en Nigeria, om maar een paar buitenplaatsen te noe men. JOHANNESBURG (AP) De kleurling Rashied Angamia zal nooit meer de goede Samaritaan spelen. In een brief aan een blad in Johannesburg schreef Angamia hoe hij in de nabijheid van Johannesburg een auto passeerde, die met een bran dende motor aan de kant stond. „Ik graaide snel wat los zand van de wegberm bij elkaar en gooide het op de carburator, waardoor het vuur in een sekonde was geblust." „Enkele ogenblikken later kwam er nog een wagen aanrijden. Twee blanke stapten uit om te vragen wat er aan de hand was." „De man, die ik had geholpen, ant woordde: Dezeheeft zand in mijn carburator gegooid." „Ik liep onmiddellijk weg en was woedend omdat ik gestopt had." Springschans op de Teufelsberg: metamorfose van een oorlogserfenis. DE BELANGRIJKSTE trekpleister is de 120 meter hoge puinhoop aan het Teufelmeer in het Grunewaid, op wel ke hellingen zich zelfs twee spring- schansen en een lange rodelbaan bevin den Eén van deze springschansen maakt sprongen tot 45 meter mogelijk. Terrassen voor toeschouwers in de zomer kan men hier zonnebaden en serpentinewegen voor het klimmen vol maken het bijna alpine beeld. Deze Teufelsberg is thans ongeveer tien jaar oud en even oud zijn de bomen en strui ken waarmee hij beplant werd. Zo ont stond uit de resten van verwoeste hui zen een idyllische plek in een grote stad, waar het groeit en bloeit zodra de winter afscheid heeft genomen. SINDS HET EINDE van de oorlog zijn er in Berlijn een hele reeks van deze bergen puin ontstaan. Alleen in de westelijke sectoren moesten al 45 mil joen kubieke meters puin worden ver wijderd. Het grootste deel daarvan is opgeruimd en zover dat mogelijk was werd het voor de wederopbouw ge bruikt. Wat er daarna nog overbleef, belandde op de puinhopen. Zij werden omgetoverd tot parken en de Berlijners gingen ervan houden, omdat zij nog meer dan andere stedelingen snakken naar een stukje vrije natuur. Naar hun smaak hadden de bergen ook nog wat hoger kunnen zijn, maar de vliegveilig heid stond dit niet toe. ZEER IN TREK bij de Berlijners is de 75 meter hoge „Insulaner." Van de top van deze berg heeft men een prach- Horizontaal woor den invullen die betekenen: 1. deel van een woord; 2. voldoende; 3. wa ter in N.-Brabant; 4. bestuurder; 5. afwijzing; 6. de maangodin; 7. zorgwekkend; 8. monddoek; 9. fa milielid; 10. hou ten hamer; 11. duister; 12. een der dunne touwen waaruit een koord bestaat; 13. heeft een dier; 14. goe dertierenheid; 15. de schaduw van een boom; 16. eiland i/d Noor delijke IJszee; 17. vrouw uit de boe renstand; 18. over leg; 19. hoeder van schapen; 20. onderste molensteen; 21. gevangenis; 22. tegelijkertijd. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes twee namen van plaatsen in Overijsel. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zijn OPLOSSING PUZZEL No. 21 Horizontaal: 1. ondanks; 3. reden; 5. genet; 7. mangaan; 8. lotus; 10. teken; 12. ereis; 13. rekel; 14. regen; 16. molen; 18. regel; 19. nopal; 20. realist; 22. label; 23. smeer; 24. Nemesis. Verticaal: 1. Obdam; 2. Sinon; 3. relatie; 4. nandoes; 5. gaander; 6. tenakel; 8. lang- gar; 9. smergel; 10. takelen; 11. notabel; 14. ragebol; 15. normaal; 16. markies; 17. nopijzer; 20. Ruben; 21. Trees. PRIJSWINNAARS PUZZEL no. 21: ƒ7,50: J. van Dijk, Spaamoogstraat 8, Haarlem; 5,00: mej. R. Bronsema, Tussen- beeksweg 32, IJmuiden-Oost; 2,50: F. Poelgeest, Harmenjansstraat 65, Haarlem. tig uitzicht op de huizenzee tussen Spree en Havel. Hier is ondertussen een nieuwe sterrenwacht ontstaan en een researchinstituut van de Vrije Uni versiteit, dat zich onder andere bezig houdt met de waarneming van satellie ten. Ook het wintersportterrein van de „Insulaner" bezit bijzondere aantrek kingskracht. Hier lokt een 250 meter lange rodelbaan de liefhebbers uit alle delen van Berlijn. HET STADSBESTUUR is met het oog op de netelige positie waarin Ber lijn verkeert zeer ruim van opvatting wat betreft het gebruik van parken voor sportdoeleinden. Bijna alle paden en gazons in openbare parken, zelfs het schitterende park rond het paleis Char- lottenburg, mogen gedurende de winter maanden gebruikt worden voor de ro del- en skisport. IN SOMMIGE parken beschikt men over verlichte banen, waarop men tot laat in de avond kan rodelen. En zo dra het voldoende gevroren heeft en de ijslaag minstens 15 centimeter dik is, komen de schaatsenrijders in actie en is het op alle rivieren en meren een drukte van belang. Sportterreinen, ten nis- en rolschaatsbanen veranderen in ijsbanen. Extra bussen brengen de win tersportbeoefenaars snel en comforta bel naar de plaats van bestemming. Want waar anders kunnen de Berlij ners van de wintergenoegens genieten, dan binnen de eigen nauwe grenzen? En daarbij moeten zij nog oppassen, dat zij bij het schaatsen en ijshockeyen niet per ongeluk de sectorgrens overschrij den, die hier en daar dwars door de Berlijnse meren, rivieren en kanalen loopt. (D.A.D.). Jhr. Sandberg onderscheiden. Jhr. W. J. H. B. Sandberg, oud-directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, ia benoemd tot ridder eerste klasse in da orde van de Witte Roos van Finland.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 23