VAN DAG TOT DAG Nü is hel lijd een reniespnarrekening te openen Rolferdamsche bij de Brak 3 ROTTERDAMSCHE BANK De Gaulle vangt bot bij zijn Italiaanse gasten Gaullistische Kamerleden niet meer zonder „visum" op reis WERELDNIEUWS Beklaagde in het Auschwitz-proces gearresteerd Bonn staakt hulp aan Ceylon Staatsbezoek met magere resultaten Sterk overdreven berichten over honger op Java Politiemannen in Zuid-Afrika van moord verdacht Protestantse kerk mag in Valencia worden geopend ^Praatótoel Spaarrente VERHOOGD tot MEER DAN 350 VESTIGINGEN SPAANSE SINAASAPPELEN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1964 '3 K.. GRATIS HUIDANALYSE MAX. TEGOED f 50.000,- voor particulieren; f 100.000,- voor vereni gingen en stichtingen DISPOSITIES TOT f 2.000,- per maand direct beschikbaar; hogere bedragen een maand na opvraging GEHELE TEGOED direct beschikbaar voor aankoop effecten, belasting betaling en betaling levensverzekeringspremies overal binnen uw bereik van Stralende Zon... kenteken van de Oostduits uitstapje is in slechte aarde gevallen Djakarta laat weten: Frankrijk houdt Chinese nationalistische) vertegenwoordiging bij de EEG tegen Op de Louis Ferron exclusieve interieurs bloemendaalseweg 259 overveen tel. 02500-51728 lid NEVIS mm De machtige Amerikaanse vakvereniging voor havenarbeiders is er tot nu toe in geslaagd de verscheping van Amerikaanse tarwe naar de Sovjet-Unie onmogelijk te maken. Het boycotparool van de leiding van deze vakbond wordt kennelijk door de leden opgevolgd. Pogingen door of namens president Johnson gedaan om deze voor de Verenigde Staten uiterst pijnlijke zaak nog in goede banen te leiden, zijn nog niet geslaagd. Het besluit van de Amerikaanse rege ring om toestemming te geven voor de omvangrijke tarweleveranties aan de Sovjet-Unie en andere communistische landen was een politieke beslissing, al waren economische motieven er niet ge heel vreemd aan. Daarover heeft nimmer twijfel bestaan. Er is op de politieke betekenis van dat besluit dan ook heel wat kritiek geleverd, vooral in de Verenigde Staten zelf. Voor aanstaande figuren uit het Amerikaanse politieke leven menen dat het een ernstige vergissing is de Sovjet-Unie te helpen aan voldoende voedsel voor haar bevol king en daardoor in feite een binnenlands probleem van de Russen te helpen op lossen. Voor hen was en is de tarwe- transactie met de Sovjet-Unie een bittere pil. Die pil werd er niet smakelijker op, toen de Amerikaanse regering tevens moest besluiten af te wijken van het voorschrift d'at de helft van de voor de communistische landen bestemde tarwe door de duurdere Amerikaanse schepen zou moeten wor den vervoerd. De onderhandelaars van de Sovjet-Unie hebben steeds geweigerd die bepaling te aanvaarden. President John- ton is voor hun verzet waarschijnlijk onder druk van de Amerikaanse graan- lobby bezweken. De actie van de vakbond voor haven arbeiders doorkruist nu een belangrijke beslissing die de Amerikaanse regering op het gebied van de buitenlandse politiek heeft genomen. De vakbond eist, dat toch nog de helft van het graan in Amerikaanse «chepen wordt vervoerd. Die eis stellen, is natuurlijk het goed recht van de vak bond. De poging om die eis ingewilligd te krijgen op deze wijze, nadat de Ameri kaanse regering zich tegenover derden heeft gebonden, is een zeer bedenkelijke ontwikkeling. Het is dan ook geen wonder, dat in de Verenigde Staten velen in toenemende mate bezorgd zijn over de actie van de bond van havenarbeiders, onder wie ook mensen die heel wat bezwaar hebben ge had tegen de graanleveranties aan de communistische landen. Die actie namelijk ondermijnt de positie die de Amerikaanse regering in haar onderhandelingen op internationaal niveau inneemt. Zij, en zij alleen, neemt beslis singen op het gebied van de internationale politiek. Zij is daarvoor uitsluitend ver antwoording verschuldigd aan het Con gres. Dat Congres, waarin de door de Ameri kaanse burgers gekozen vertegenwoordi gers zitten, heeft zich niet verzet tegen het besluit van de Amerikaanse regering. De meerderheid van de afgevaardigden had dus kennelijk tegen de graanleveran ties aan de communistische landen geen bezwaar. Dat geldt zowel voor het Huis van Afgevaardigden als voor de Senaat. De actie van de vakbond voor haven arbeiders is dan ook staatsrechtelijk bij zonder bedenkelijk. Als zij zou slagen, zou in de Verenigde Staten het politieke gezag van de regering en de volksver tegenwoordiging een ernstige deuk krijgen. Allerlei groepen zouden dan kunnen op treden in de staat als machten op wie niemand controle uitoefent. De wijze, waarop dit conflict wordt op gelost, is voor de hele wereld van grote betekenis. De Amerikaanse regering kan niet toegeven aan de eisen van deze vak bond zonder haar eigen positie te onder mijnen. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft de fijnzinnige gedachte gehad, een straat in de Waarderpolder te benoemen naar de in 1956 overleden directeur-hoofdredacteur van onze biaden, de heer R. W. P. Peere boom. Het siert B. en W. en de raads leden zeer, dat zij op deze wijze postuum eer hebben willen bewijzen aan een figuur, die de voorlichting in de meestomvattende betekenis van het woord heeft gediend en daarbij een plaatselijke zowel als lande lijke reputatie heeft verworven, die nog he den ten dage in de herinnering voort leeft. Dat op deze wijze de gedachtenis aan deze grote Haarlemse journalist in le ven zal worden gehouden, zal mede een blijvende symbolische betekenis hebben voor de ontmoeting tussen overheid en journalistiek, een ontmoeting die niet de sfeer van een vriendschappelijk onderons je dient te hebben, doch in de eerste plaats de democratische instituties helpt in hun plicht en streven tot honorering van het algemeen belang. Ofschoon in de journalistiek, evenzeer als in het overheidsbestuur, personen op de achtergrond staan en slechts de goe de functionering van de bestuurs- en voor- lichtingsapparatuur van belang is, ver dient het warme waardering dat de over heid een persoonlijkheid als wijlen Robert Peereboom in de gedachtenis der Haar lemmers aanbeveelt. Het is een bewijs van haar erkentelijk heid voor de goede journalistiek, die haar in haar taak oprecht terzijde wil staan. van 25 t/m 28 febr. bij Dep. Dr. de Hoog Schoonheidssalon Molendijk Haute coiffure - Saunabaden Santpoorterplein X, Haarlem, Telef. 60643 FRANKFORT (AP) Robert Mulka, «en van de beklaagden in het euthana- «ieproces te Frankfort is gisteren aan het slot van de rechtszitting gearresteerd on der verdenking mensen in Auschwitz ver moord te hebben. Mulka, een vroegere ka pitein van de S.S. en adjudant van kamp commandant Rudolf Hoess, wordt mede plichtigheid aan moord ten laste gelegd. Zijn advocaten hadden geëist dat de ten lastelegging tegen hem ingetrokken zou worden omdat zijn eventuele vergrijpen toch reeds verjaard zijn. Mulka, die na de oorlog een bloeiende zaak in Hamburg heeft opgebouwd, had Auschwitz in 1943 verlaten, tien weken voordat de wet op de verjaring van straffen van kracht gewor den was. Hij was tegen een borgtocht van 50.000 mark op vrije voeten gelaten. In een uitzending van „Voor de vuist weg" door de AVRO-televisie heeft een Haarlems zakenman de gelegenheid ge kregen een uitvoerige en hartstochtelijke apologie te houden ter verdediging van de K.L.M. „Toevallig" kwam daarbij ook nog een telefoontje van mevrouw Plesman aan te pas, die dit pleidooi als een hommage aan haar overleden man bleek te beschou wen. Het geheel werd een zo smakeloze en verwrongen vertoning, dat het noodzake lijk lijkt er een kleine aantekening bij te maken, ofschoon dat in het algemeen aan onze t.v.-recensent wordt overgelaten. De Haarlemse zakenman vergiste zich danig, toen hij betoogde dat de verdiens ten van „de K.L.M." uit het oog zijn ver loren en dat de kritiek, „vooral van de pers", louter afbrekend is geweest. Hij vergiste zich zo falikant, dat het een be schamend voorbeeld van foutief afgestelde t.v.-suggestie moet worden genoemd, dat hij dit alles ongestoord kon uitkramen. De felle en zeer noodzakelijke kritiek op de K.L.M. van de laatste maanden heeft juist ten doel gehad, die grote verdiensten van pioniers der Nederlandse luchtvaart te redden. Zij heeft geprotesteerd tegen het feit dat de waardevolle erfenis van Ples man werd versjacherd door onkunde en gebrek aan beleid. Een nationalistisch aan doend oppompen van onze „nationale trots", zoals gisteravond gebeurde, zal de K.L.M. niet redden. Het is alleen maar geschikt om de ware euvels te verdoeze len en in een soort van nationale-feestdag- gejuich en hoge-borst-opzetterij een puur zakelijk échec te verbergen, dat die jui- chers zelf alleen maar nutteloos belasting geld kost. „Onze K.L.M." uit de jaren dertig nieuw leven inblazen kan alleen maar gebeuren door een efficiënt beleid en onze vader landslievende impulsen behoeven daar waarlijk niet voor te worden gemobiliseerd. Dit valse sentiment zal in geen enkel op zicht de effectieve waarde van het Neder landse luchtwezen verhogen. In de harde, zakelijke wereld van vandaag behoren daar heel andere prestaties toe. COLOMBO (AP) West-Duitsland heeft de hulpverlening aan Ceylon gestaakt om dat dat land Oost-Duitsland consulair er kend heeft, volgens een woordvoerder van het Ceylonese ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens de zegsman zullen hulp verleningsprogramma's waarmee reeds een aanvang werd gemaakt niet worden gestaakt. West-Duitsland is het tweede land dat de hulpverlening aan Ceylon staakt. Er is altijd wel een kantoor bij u in de buurt. De RB is veruit het wijdst vertakte algemene bankbedrijf in Nederland. (Van onze correspondent) PARIJS De ontmoetingen van deze week tussen het Franse staatshoofd gene raal Charles De Gaulle en de Italiaanse president Segni in Parijs heeft weinig meer opgeleverd dan een indrukwekkende Latijnse woordenstroom. President Segni en zijn minister van Buitenlandse Zaken Saragat hebben nog eens zeer nadrukke lijk de gevestigde Italiaanse standpunten ten opzichte van een geïntegreerd en par lementair Europa en, anderzijds een Europese gemeenschap die hecht met de Verenigde Staten verbonden moet blijven herhaald en bevestigd en zo hun gastheer De Gaulle geen enkele hoop gelaten op hun ontrouw aan de beginselen die Italië sedert een twintig jaar voorstaat. Het enige succesje dat de Franse pre sident mocht boeken, betrof de Italiaanse bereidheid mede te werken aan een fusie der Europese organen en aan de uitvoe ring van enkele secundaire beslissingen van sociale en fiscale aard in het raam van het verdrag van Rome die ietwat in het vergeetboek waren geraakt. (Reuter) Speciale aandacht is gewijd aan de mogelijkheden voor hulp aan ont wikkelingslanden, aldus het gemeenschap pelijk communiqué. Gewezen wordt op het grote nut van gedachtenwisselingen als de ze. De twee regeringen zullen nauwe con tacten blijven onderhouden om, ondanks bepaalde verschillen van opvatting of werkwijze, een wederzijds begrip van de standpunten over internationale vraagstuk ken van gemeenschappelijk belang te ver- (Van onze correspondent) PARIJS Het bestuur van de gaullis tische partij, de U.N.R., heeft bekend ge maakt dat Kamerleden en andere belang rijke functionarissen in het vervolg geen reizen in landen waarmee Frankrijk geen diplomatieke betrekkingen onderhoudt meer zullen mogen maken zonder vooraf gaande toestemming van de opperste lei ding. Deze beslissing is het directe uitvloeisel van de reis die vijf gaullistische Kamer leden met andere parlementariërs deze maand naar Oost-Duitsland ondernamen waar ze ook door premier Ulbricht ont vangen werden. Een uitstapje dat binnen de gaullistische gelederen, en nog sterker in Westduitse regeringskringen, een aller ongelukkigste indruk heeft gemaakt vooral omdat tijdens dat verblijf kanselier Er- hard aan het hoofd van een officiële de legatie juist een bezoek bracht aan pre sident De Gaulle in Parijs. De verorde ning die gaullistische politici in het ver volg dus verplichten zal hun buitenland se reisplannen eerst aan het oordeel van het partijbestuur te onderwerpen, is dan ook op bevel van generaal De Gaulle uit gevaardigd. Uit Bonn is in Parijs vernomen dat men met deze voorzorgsmaatregel bereid is het incident inzake de Oostduitse excur sie van de gaullistische politici als geslo ten te beschouwen. zekeren. Met voldoening is geconstateerd, dat er geen moeilijkheden tussen beide landen bestaan. De meest gunstige voor waarden zijn aanwezig voor een steeds nauwere en vruchtbaarder samenwerking, Het overleg met betrekking tot het han delsverkeer tussen Italië en Frankrijk, de aanleg van nieuwe verbindingswegen over de Alpen en de culturele betrekkingen tus sen beide landen is zeer bevredigend ver lopen, zo besluit het communiqué. In het communiqué wordt niet gerept van de verklaringen die president Segni en minister Saragat de afgelopen dagen in het openbaar hebben afgelegd en die een scherpe tegenstelling vormden met de door De Gaulle verdedigde standpunten. DJAKARTA (AFP) Berichten van „zekere buitenlandse correspondenten" over hongersnood op Java zijn volgens 'n woord voerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken „sterk overdre ven". De regering ontkent niet dat zekere provincies ernstige bevoorradings moeilijkheden hebben gehad maar dat be trof geen „miljoenen inwoners" noch ver oorzaakte het dagelijks sterfgevallen zoals uit bepaalde buitenlandse radio- en pers berichten opgemaakt moest worden. De oorzaken van genoemde moeilijkhe den waren overigens volgens aangehaalde woordvoerder geheel van kunstmatige aard; er was geen tekort aan voedingsmid' delen maar zij bleven door gebrek aan vervoersmiddelen in de havens liggen. De regering is er, met hulp van het le ger, reeds in geslaagd die moeilijkheden ten dele te overwinnen. De betrokken ge bieden, de districten Goenoeng-Kidoel en Wonosiri in Midden-Java en Indramajoe in het westen, tellen in totaal een half miljoen inwoners. Dit waren de streken waar van ouds schaarste voorkwam onder het Nederlandse bestuur. Dit jaa'r is de toestand moeilijk gemaakt door langduri ge droogte en een invasie van knaagdie ren, aldus de Indonesische verklaring. j BLOEMFONTEIN (Reuter) In de Zuidafrikaanse stad Bloemfontein zijn vier blanke politiemannen en een blanke ge rechtsdienaar voor de rechtbank versche nen, omdat zij de neger Izak Magaise zouden hebben mishandeld totdat het slachtoffer overleed. De procureur-generaal van Oranje-Vrij staat sprak van moord met voorbedachte rade. Volgens hem hebben de vijf beklaag den, wier leeftijden variëren van 18 tot 24 jaar, de neger op 3 december in het politiebureau van Bulfontein met vuisten, een stok en met een zweep bewerkt, toen hij was aangehouden wegens een diefstal van ongeveer 70 gulden. Ook hadden zij hun slachtoffer geschopt en waren herhaal delijk op hem gesprongen. Tenslotte had den zij de neger ettelijke malen opgepakt en tegen de grond gesmeten. Tenslotte was Magaise bezweken. De beklaagden verklaarden allen on schuldig aan moord met voorbedachte ra de te zijn. Wel achtten enkelen van hen zich schuldig aan mishandeling en dood door schuld. BRUSSEL (ANP) Frankrijk zal geen agrément verleden voor de door nationa listisch China bij de Europese Economi sche Gemeenschap benoemde aznbassa. deur. Een Franse woordvoerder heeft dit in Brussel een „logisch gevolg" gjenoemd nu Frankrijk communistisch China heeft erkend en de diplomatieke betrekkingen met de regering op Formosa zijn verbro ken. In oktober van het vorig jaar stemden alle zes E.E.G.-landen in beginsel in met de vestiging van een nationalistisch' Chinese vertegenwoordiging bij de E.E.G. De vijf partnerlanden van Frankrijk ver leenden daarop agrément voor de door nationalistisch China voorgestelde am bassadeur, die zijn land reeds in België vertegenwoordigt. Hoewel ook de Duitse bondsrepubliek en Nederland geen diplomatieke betrekkingen met de regering op Formosa onderhouden, hadden deze landen geen bezwaar ge maakt, zodat alleen Frankrijk de vesti ging van een vertegenwoordiging bij de E.E.G. tegenhoudt. MADRID (Reuter) Het Spaanse op- pergerechtshof heeft bepaald dat een mi nisteriële weigering om vergunning te ver lenen voor het openen van een protestants kerkje in Valencia niet in overeenstem ming was met de wet en dat de beirok ken Evangelische groep alsnog de toestem ming moet krijgen waarom zij had ge vraagd. Volgens de advocaat van de Evangelische groep zal het besluit van groot belang zijn voor verdere dergelijke gevallen. Het verzoek van de protestanten was be gin 1961 door het ministerie van Binnen landse Zaken afgewezen. Aanstoot Heus mensen, wij zijn niet dat volk van knoestige kooplieden, waarvoor de buiten landers ons nogal eens plegen te houden. Integendeel, zou ik willen zeggen, wij zijn een volk van fjnbesnaarde zielen. Dat is de laatste tijd meer dan eens gebleken. Gelukkig maar, want wat is een volk zon der een fijnbesnaard gemoed? Dat is geen volk meer, dat is een enorme eeltknobbel. Door deze en soortgelijke overwegingen werd ik overspoeld toen ik las, dat da advocaat-generaal bij de Hoge Raad tot de conclusie was gekomen, dat een boek waarin nog al vrijmoedig over Liesbeth en de Wereld van Bob en Daphne ge schreven stond, aanstotelijk moet worden geacht voor de eerbaarheid. Nu is deza ongetwijfeld onnette Wereld al eens meer als zodanig geclassificeerd. Maar het feit dat nu ook de allerhoogste instanties tot een dergelijke uitspraak komen moet ons toch met vreugde vervullen. Het blijkt dan toch, dat ook de allerhoogste instanties van onze natie zó gevoelig zijn, dat zij onze gevoeligheden wensen te ontzien. Want ik geef u op een briefje, dat het bewuste boek u tot in de nerven zou schokken, zo u het ooit in handen zou krij gen. Het is een door en door vies boek, waarin dingen worden beschreven, waar u niets mee te maken zou willen hebben. U zou er zelfs met uw echtgenofo)t(e) niet over durven spreken. Meer hoef ik er niet over te zeggen, u begrijpt me wel, al of niet met het schaamrood op de kaken. Wij, als gevoelige natie, vinden dat zo iets te ver gaat. Als wij onze gevoelighe den aangenaam, ik zeg aangenaam, willen laten strelen, dan zien wij uit naar ander vertier. Wij gaan bijvoorbeeld naar de bioscoop. Dat is veel gezonder en het jaagt een mens ook niet zo op stang. U moet maar rekenen, alles wat onze gevoe ligheden zou kunnen kwetsen is er door de hogere instanties al uitgeschift. We kun nen ons aangenaam bezighouden met een oorlogsepos op breedbeeld. Bijzonder leer zaam en onderhoudend, want getoetst aan de historie. Geamuseerd en niet in het minst gekwetst zien we dan hoe het ene legioen het andere uitroeit. Hartverwar mende close-upjes van een stervende enke ling kunnen een en ander slechts appetijte- lijker maken. Ik geef toe, er zijn mensen voor wie zelfs zo'n zachtaardige vorm van ontspanning nog te veel is, te massaal haast. Voor deze overgevoeligen is er de gangsterfilm in al zijn variëteiten. Het kïllwerk beperkt zich hier tot een geval of drie, vier. Wat dan wordt aangevuld door enige fijnzinnige martelingen. En om ons toch vooral niet te kwetsen wordt de his torie gelardeerd met een moraal waar menig zedeprediker niet vies van zou zijn. Ja, op die moraal komt het aan, beste mensen, dat weet u net zo goed als ik. Niet zodra heeft iets een moraal of alle aanstoot is verdwenen. Om nog eens op die wereld van Bob en Daphne terug te komen, dat moet welhaast een wereld zon der moraal zijn geweest, anders was zij nooit verboden Hetgeen dan tevens de moraal van deze overpeinzing moet zijn. UWH J Socialistisch. Het Ghanese parlement en president Nkroemah hebben grondwets wijzigingen goedgekeurd waardoor Gha na vandaag een socialistische staat is geworden waarin slechts één partij is toegestaan, namelijk de „Conventie Volkspartij" van de president. Hoge hakken. President Adolfo Lopez Ma- teos van Mexico is vrijdag in Los An geles aangekomen, waar hij twee dagen besprekingen zal voeren met president Johnson. Toen Johnson zijn Mexicaanse ambtgenoot omarmde, zei de kleinere president in het Spaans: „Als ik had ge weten hoe groot u bent, had ik schoenen met hoge hakken meegebracht." Verjaard. Een Brusselse arts, die vorig jaar werd veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf en een geldboete wegens de gevolgen van een door hem voorgeschreven vermageringskuur, is door het hof van beroep in Brussel vrij gesproken. Het door hem voorgeschre ven middel bevatte dinitrofenol, dat bij eentiental vrouwelijke patiënten een oog kwaal had veroorzaakt. Het hof van be roep was van oordeel dat de feiten ver jaard waren. De arts had het middel voor het laatst voorgeschreven in 1957. Afstel. Moskou heeft Ankara officieel la ten weten, dat het uitgestelde bezoek van een Russische parlementaire missie aan Turkije, definitief afgelast is. De Russische parlementariërs zouden een tegenbezoek brengen. Kort na het begin van de crisis op Cyprus hebben de Tur ken de Russen medegedeeld het wense lijk te achten het bezoek uit te stellen, in het bijzonder omdat de Turken van mening zijn dat de Russen het beleid van president Makarios steunen. Vernieuwing. Vandaag is in Moskou een nieuwe culturele overeenkomst getekend tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, na afloop van onderhandelingen die meer dan een maand geduurd heb ben. In de as. De Chinese wijk van Manila is vrijdag door een reusachtige brand voor de helft in de as gelegd. De scha de wordt op tenminste 25 miljoen dol lar geschat. De oorzaak is onbekend. Bemiddeling. De Panamese regering heeft een aanbod van de president van Costa Rica, Francisco Orlich, aanvaard om ta bemiddelen in het conflict tussen Pana ma en de Verenigde Staten. President Chiari van Panama heeft president Ohr- lich een uiteenzetting gegeven van het Panamese standpunt in het conflict. Thuis. De 29 Cubaanse vissers, die enkele weken in de Verenigde Staten gevangen hebben gezeten nadat zij met hun vier schepen de Amerikaanse territoriale wa teren waren binnengevaren, zijn in Ha vana teruggekomen. Welkom. Toeristen uit niet-communistische landen kunnen met ingang van 1 maart bij elk reisbureau dat officiële betrek kingen met het officiële Oostduitse ver keersbureau onderhoudt, een reis in Oost-Duitsland boeken, te betalen in iedere vrij inwisselbare valuta. Deze re geling geldt ook voor Westduitsers en Westberlijners voor zover zij in het bui tenland wonen. Terrorisme. Volgens een woordvoerder van de Britse strijdkrachten in Serawak is in de nacht van donderdag op vrijdag een patrouille door terroristen aangeval len. Een korporaal werd gedood en vier soldaten werden gewond.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3