Uithoudingsvermogen is nodig voor onze pluimveehouderij Premier Inonu ongeschokt de moordaanslag na r HOE IS HET ONTSTAAN? V. Post wordt in Rotterdam nu automatisch gesorteerd FEITEN VAN DEZE WEEK Risico van het vak politicus Russen vonden het lijk van Hitier Spanje wil weer gesprek iner EEG De Gaulle volgend jaar naar Algiers Jonge vrouw gaf waardevolle inlichtingen Bibliotheekpersoneel stuurt telegrammen aan fractieleiders Eerste graanschip uit Amerika in de haven van Odessa Ontvoerd kind nog niet terecht Quartier Latin in rep en roer BALZAN-prijs '64 zou onrechtmatig zijn toegekend ZATERDAG 22 FEBRUARI 1964 IR. F. J. HEIJMANS IN UTRECHT: Maarschalk Sjoekov Naar Ecuador Ruwe Handen Erbarmelijke salarissen Dit woord: LELIJK Dit woord: FIKS Dit woord: OVERSTAG Dit woord: LEED Studenten eisen aftreden van hun'minister geconcentreerd bleekmiddel Voor de Nederlandse pluimveehouderij ls de grote vraag, of zij het „haalt" tot de definitieve fase van de Europese Eco nomische Gemeenschap. Dit heeft ir. F. J. Heijmans van het Nederlands instituut voor de landbouw in Putten verklaard op de algemene ledenvergadering van de na tionale christelijke organisatie van bóeren- pluim veehouders in Utrecht. Eén van de oorzaken van de recente moeilijkheden is volgens ir. Heijmans dat de basis van de Nederlandse pluimveehou derij te smal is: ons land exporteert zes tig percent van zijn produktie en daarvan gaat tachtig percent naar West-Duitsland. Filosoferende over de situatie in de toe komstige Verenigde Staten van Europa zei Ir. Heijmans, dat de melk onbetaalbaar wordt als de subsidie gaat verdwijnen en dat de mlekveehouderij zich, mede door gebrek aan grasland, waarschijnlijk zal gaan verplaatsen naar Noord-Frankrijk of Duitsland. Hij verwacht dat Nederland al leen een rundveefokkerij zal overhouden, die grotendeels is afgestemd op het ver krijgen van goede slachtrassen. Voorts meent hij dat bij een toenemende welvaart mestkalveren en slachtkuikens in trek zul len blijven evenals goede vleesvarkens en slachtrunderen Voor wat de pluimveehouderij betreft heeft Nederland vergeleken bij de Duitse, Deense, Engelse, Franse en Italiaanse pluimveehouders het voordeel dat het bin nen twee enorme bevolkingsconcentraties ligt, namelijk de Belgisch-Nederlandse kuststrook en het Rijn-Ruhrgebied. De toe voerwegen zijn kort, aldus ir. Heijmans, onze ervaring is groot en onze wetenschap pelijke instituten het meest bekend. Als er in de E.E.G. al een pluimveehouderij be staanbaar is, zal het naar zijn oordeel dan ook een Nederlandse pluimveehouderij zijn. Hij meent dat het een uiterste krachts inspanning waard is om te proberen in derdaad de definitieve fase van de gemeen schappelijke markt te bereiken. Maar aan gezien niemand in de toekomst kan zien adviseerde hij de bedrijfspluimveehouders toch hun kaarten niet allemaal op de eie ren te zetten. Hij ontraadde het gespecialiseerde pluim- veebedrijf omdat hij verwacht dat het ge mengde bedrijf in de toekomst economisch stabieler zal zijn. Hij dacht in dit verband aan een combinatie met andere intensieve teelten, zoals slachtpluimvee, mestvarkens, mestkalveren of tuinbouw. MOSKOU (AFP) Toen Russische sol daten in de ochtend van de tweede mei 1945 op de binnenplaats van de rijkskanse larij in Berlijn binnendrongen zagen zij daar een rokend tapijt met daarin gewik keld het verkoolde lijk van Hitier, aldus schrijft maarschalk Vassili Tsjoekov, voor malig opperbevelhebber van de Russische bezettingsstrijdkrachten in Duitsland en thans bevelhebber van de Russische land' strijdkrachten, in zijn memoires „Het ein de van het Derde Rijk" waarvan uittrek iels zijn gepubliceerd in het weekblad Li- teratoernaja Rossia (letterkundig Rus land). Dit is een geheel nieuwe lezing van het gebeurde daar uit vroegere verklaringen uit Russische bron viel op te maken dat het lijk van Hitier niet gevonden werd door troepen van het Rode Leger die Ber lijn veroverden. In een duidelijke verwij zing naar de onderzoekingen van weste' lijke zijde om de omstandigheden van Hit- Iers dood vast te stellen, schrijft de ver dediger van Stalingrad: „De Russische strijdkrachten veroverden Berlijn en wij konden meer zien en te weten komen dan buitenlandse waarnemers die zich in de dagen van Berlijns verovering ver van de plaats der gebeurtenissen bevonden." (AP) Overlevenden uit de Führer- bunker, onder wie de chauffeur van Hitier. zijn dienstmeisje en een adjudant, hebben gedurende een aantal jaren voor verschil lende rechtbanken en in een aantal publi- katies verklaard dat de lijken van Adolf Hitler en Eva Braun in de open lucht zijn verbrand en dat hun as is verstrooid. De Spaanse regering heeft gisteren aan de ministerraad van de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) verzocht de onderhandelingen over de toekomstige betrekkingen tussen Spanje en de E.E.G. te beginnen. Het verzoek stond in een brief aan de voorzitter van de E.E.G.-mi- nisterraad, de Belgische minster van bui tenlandse zaken Spaak. Het eerste Spaan se verzoek om inleidende besprekingen werd ingediend in februari 1962. Van Franse zijde is kortgeleden de kwestie in Brussel opnieuw aan de orde gesteld. ANKARA (Reuter) De tachtigjarige premier van Tnrküe, Ismet Inonu, die vrij dag ternauwernood aan de dood ontsnapte toen van enkele meters afstand drie kogels op hem werden afgevuurd, even nadat hij had plaatsgenomen op de achterbank van zijn auto, reed onverstoorbaar naar het gebouw van de Turkse Nationale Vergade ring voor het bijwonen van een debat en een kabinetsvergadering en bracht het Turkse volk later via de radio dank voor de gelukwensen die hij na de mislukte aanslag had ontvangen. Toen de schoten werden gelost schreeuw de Inonu's particuliere secretaris de chauffeur tot, snel weg te rijden waarop de premier rustig gezegd zou hebben: „Doe niet zo opgewonden meteen zeggen ze nog, dat we bang zijn". Twee kogels ble ven in de autodeuren steken. De derde kogel miste de premier op een haar. De wagen reed toen al. „Wat wilt u, mijne heren? Wanneer men aan politiek doet, en dat doe ik al zo'n 56 jaar, stelt men zich aan dergelijke voor- (V*an onze correspondent) PARIJS President De Gaulle heeft ter gelegenheid van een bezoek dat de Algerijnse minister van Buitenlandse Za ken Boetaflika hem gisteren bracht, in principe de officiële uitnodiging van pre sident Ben Bella aanvaard hem in Alge rije op te komen zoeken. Een datum voor dit eerste staatsbezoek van het Franse staatshoofd' aan het onafhankelijke Alge rije kon echter nog niet worden vastge steld. Gezien echter de bijzonder zware agenda aan binnen- en buitenlandse rei zen die de generaal komende maanden krijgt af te werken, betwijfelt men in Parijs of de Franse president nog dit jaar tijd voor Algerije kan vinden. (Reuter) Van de zijde van het Ely- sée werd .gezegd, dat generaal De Gaulle zijn antwoord op de uitnodiging voor een bezoek had voorbehouden, zonder echter de mogelijkheid van een dergelijke reis uit te sluiten. QUITO (Ecuador) (AP) De Gaulle zal in september of oktober van dit jaar een bezoek aan Ecuador brengen, aldus heeft het ministerie van buitenlandse Zaken te Quito bekendgemaakt. vallen bloot", zo liet premier Inonu zich glimlachend en ontspannen, vrijdagmiddag tegenover journalisten, uit. „Mijn zenuwen zijn overal tegen bestand". Hij vervolgde: „Al mijn collega's uit het parlement onge acht van welke partij, hebben mij hun sympathie betuigd. Daarvoor ben ik zeer dankbaar Mijn energie voor het vervullen van mijn taak is er door toegenomen". Een woedende menigte stortte zich op degene die de schoten had gelost, een zekere Mesut Suna, elektricien in een tex tielfabriek. De politie voorkwam, dat de man gelyncht werd. Zij deelde mee, dat Suna tegen de revolutie van mei 1960 is. Hij zei volgens de politie: „Ik haat Inonu, ik had al lanig een pistool bij me om hem te doden". Volgens de politie komt Suna uit Kavseri in het centraal-oostelijk deel van Turkije, waar nog leden van de voor malige democratische partij van wijlen premier Menderes gevangen zitten, onder wie ex-president Bayar. Menderes is na de omverwerping van zijn regering in 1960 terechtgesteld. Inonu, een voormalig president, heeft grote rol gespeeld in de geschiedenis van zijn land als soldaat, diplomaat en staats man. Hij was eens de rechterhand van de vermaarde Kemal Ataturk. Sinds 1961, enkele korte onderbrekingen uitgezonderd, is hij premier. Advertentie Een dezer dagen kwam een jonge vrouw op bezoek bij een vriendin, die haar nood klaagde dat het leven zo duur was. Toen de bezoekster deze weinig opwekkende mededelingen een poosje had aange hoord, zag zij eindelijk kans de woorden stroom te onderbreken met de opmerking „maar waarom koop je dan niet op de markt?". De vriendin zweeg na deze woorden enkele ogenblikken verbaasd en daarna ontwikkelde zich tussen beide dames een geanimeerd (en heel wat vrolijker) gesprek over het kopen op de markt. Over de vele koopjes die er altijd te halen zijn, over de gezellige sfeer, het vrije kiezen en keuren, over de markt en straathandelaar, voor wie het leveren van goede waar punt één is. Toen de vrien dinnen afscheid namen waren zij het er roerend over eens dat kopen op de markt en aan de deur zo voordelig is en het leven heel wat goedkoper maakt, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD „Breng dringend verbetering in onze er barmelijk slechte salarissen", aldus luid de de noodkreet van bibliothecarissen en bibliothecaressen, die in Utrecht bijeen waren gekomen om over een collectieve arbeidsovereenkomst voor het bibliotheek personeel te spreken. Het waren leden van de „Vereniging tot behartiging van de sociale en arbeidsrech telijke belangen van het personeel werk zaam in openbare bibliotheken" (V.P.O.B.) die hun nood klaagden. Aan het slot van de bijeenkomst werd besloten telegram men te verzenden aan de voorzitters van de Tweedekamer-fracties, waarin de V.P.O.B. uiting geeft aan haar ernstige verontrusting over de „schrijnende ach terstand" in de salariëring van het biblio theekpersoneel. Op 26 februari zal de Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop zijn tach tigste verjaardag vieren. Deze archiefopname toont Krop bezig met het restaureren van een door hem vervaardigde beeld van Erasmus. ODESSA (AP) Het Amerikaanse vrachtschip Exilona is met de eerste lading Amerikaanse tarwe in Odessa aangeko men. Het is de bedoeling dat de 6.500 ton binnen drie dagen gelost worden. Havenautoriteiten zeggen dat het onge veer twee jaar geleden is dat het laatste Amerikaanse schip hier binnengelopen is. De lading van de Exilona is de eerste zen ding van de 1,7 miljoen ton tarwe die de Russen in de Verenigde Staten gekocht hebben. Kapitein Edward Jungerheld bood de havenautoriteiten in zijn kajuit whisky aan. Toen de Russen opmerkten dat de ka pitein zelf de glazen omspoelden vroegen zij: „Heeft u geen kajuitsjongen?" Het ant woord luidde: „Niet na werktijd. Aan boord van dit schip hebben wij een communisti sche regering dan u heeft". WIESBADEN (AFP) De ontvoering van de zevenjarige Timo Rinnelt uit Wies- baden heeft in deze Westduitse stad en haar omgeving grote opschudding verwekt De procureur-generaal van Wiesbaden heeft een beloning van tienduizend mark uitgeloofd voor aanwijzingen, die tot arrestatie van de ontvoerders leiden. Hij heeft een beroep gedaan op alle bewoners van Wiesbaden en omgeving daadwerke lijk mede te helpen bij de nasporingen. De politie heeft op grote schaal aanplakbil- jetten doen aanbrengen' met een foto van en bijzonderheden over het ontvoerde jongetje. Timo is een week geleden ver dwenen. Lelijk is afgeleid van leed, zoals kwalijk van kwaad. Dat wil zeggen dat er oudtijds tussenvormen waren die ledelijk en kwadelijk luidden. Lelijk is dus: wat leed veroorzaakt. Tegenwoor dig beschouwen wij lelijk als het tegen overgestelde van mooi, maar er zijn talrijke gevallen waaruit blijkt dat de oude betekenis nog op een of andere wijze doorwerkt. Wij zeggen: hij is lelijk gevallen en heeft zich lelijk be zeerd. In zulke zinnen vatten wij lelijk op als een bijwoord van graad in de betekenis: erg, maar eigenlijk betekent lelijk hier nog: pijnlijk. In de zin: hij heeft het lelijk te pakken kan men nog twijfelen, maar in: hij heeft zich lelijk vergist, is die twijfel buitengesloten. Daar betekent lelijk kortweg erg en niets anders. Het Franse laid: lelijk is uit het Germaans overgenomen. Het Latijnse werkwoord figo betekent ik maak vast. Het deelwoord luidt fixus en dit betekent dus: vast, blijvend, onveranderlijk. Ons woord fiks is, even als het Duitse fix, via het Franse fixe uit dit fixus overgenomen. In overeen stemming daarmede is de betekenis van fiks aanvankelijk ook: vast. Een fixe domicilie betekende: een vaste woonplaats. Uit de betekenis vast vloeit gemakkelijk voort die van: goed bruik baar, flink, stevig, zowel gezegd van personen als van zaken. De Genestet roemt de fiksche aard, Hildebrand de fiksche knieën en fiksche knokkels van Hollands jeugd. Wij gebruiken het woord meestal van handelingen en ver schijnselen en spreken van een fikse wandeling en een fikse verkoudheid. Het zeemanswoord stag, dat corres pondeert met het Engelse stay betekent eigenlijk: het strakke, het stijfgespan- nene en vandaar: dik touw, kabel. Wanneer wij zeggen: het schip gaat overstag (Engels: the ship is in stays) bedoelen wij daarmee: het schip gaat door de wind, gaat over een andere boeg, wendt de steven. Van een per soon gezegd betekent overstag gaan: van gevoelen en inzicht veranderen, zijn draai nemen. Men verklaart de zegswijze wel door, aannemend dat het stag het dikke touw vóór de mast is, overstag op te vatten als: in de rich ting van het stag. Het is duidelijk dat dan ieder schip altijd overstag gaat. Maar men verklaart op dezelfde wijze het woord overstuur met: in de richting van het stuur, dus: achteruit, in de war, verkeerd. Het zelfstandig naamwoord leed: ver driet, smart, is afgeleid van het bij voeglijk naamwoord dat in het Middel nederlands leet geschreven werd en be tekende: verdrietig, droevig, spijtig. Hooft zegt dat hij „de leyde lange tijt" moet verdrijven als hij zijn liefste moet missen. Wij kennen nog de zegs wijze: iets met lede ogen aanzien, waarin spijtig de beste vertaling is. Ook bestaat nog de uitdrukking in geschre ven taal: het is mij leed voor: het spijt mij. In de woorden iemand leed doen zien wij de overgang van bijvoeglijk naamwoord naar zelfstandig naam woord: leed is hier nog het eerste, maar wordt door ons gevoeld als het tweede! Bijvoeglijk is leed nog duide lijk in: een gedwongen eed is God leed. Wie dezer dagen een brief uit Rotterdam krijgt met ongeveer in het midden aan de bovenkant van de adreszijde drie rijtjes zwarte verticale streepjes moet niet on middellijk denken aan herstel van de brie- vencensuur in Nederland. Het betekent dat deze brief door de nieuwste sorteerma- chine van de posterijen is gegaan. Het sorteren van de post wordt nu in Rotterdam voor een belangrijk deel ver richt door machines, die ontwikkeld zijn door het Dr. Neher-laboratorium in Leid- schendam en thans opgesteld staan op de twaalfde verdieping van het splinternieu we postkantoor aan het Delftsehof in Rot terdam. De machine geeft de bediener de gele genheid in een snel tempo vierduizend brieven per uur de post te schiften in stadspost, post bestemd voor 64 andere gemeenten, slecht geadresseerde post en zovoorts. De postbeambte, die deze machi ne bedient, kijkt slechts naar de plaats naam op het adres, slaat dan een bepaalde toets aan, waarna ongeveer in het midden aan de bovenkant van de brief een codering wordt gedrukt in de vorm van drie rijtjes vertikale strepen. Deze codering wordt later door een electronisch oog gedeco deerd. De brief valt dan via een ingewik kelde machine in een vakje, waarin alle brieven voor die ene plaats samenkomen. Men kan zich voorstellen dat vrijwel ge lijke machines ook de bestelling kunnen vereenvoudigen, wanneer men een stad in 64 districten verdeelt en op die manier de post automatisch in de vakjes van de di verse districten terecht doet komen. Deze mechanisatie gaat wel bepaalde eisen stellen aan de brieven. De stukken moeten tenminste 9 x 12 cm zijn en mogen niet groter dan 14 x 23,5 cm zijn. Boven dien zal het publiek er aan moeten wen nen dat aan de bovenkant van de adres- zijde van de enveloppe een strook van vier centimeter vrij moet blijven. Daarin moet geheel rechts de postzegel worden geplakt, maar de rest van de srook moet blanco blijven opdat de codering duidelijk kan afsteken zodat het electronisch oog niet in de war wordt gebracht door even tuele andere streepjes, die door adresse ring zijn ontstaan. Op en om het Binnenhof— Koning en geestelijke vrijheid In tweeërlei opzicht is tenslotte in de Eerste Kamer, bij het daar nog gevoer de debat naar aanleiding van de huwe lijksplannen van prinses Irene, komen vast te staan dat principieel het beginsel van geestelijke vrijheid mede ten opzich te van het staatshoofd wordt hoog gehou den. In de eerste plaats kon de minister-pre sident thans namens het kabinet verkla ren, dat de ministersploeg in zijn geheel niets' Wil weten van dusdanige discrimi natie met betrekking tot de godsdienst van de Koning en dat deze evenzeer ka tholiek mag zijn als er een andere le vensovertuiging op na mag houden. Voorts waren tenslotte de woordvoerders van alle fracties bereid hunnerzijds de juistheid van dit beginsel te onderschrij ven. Tenslotte, want in eerste aanleg was de senator, die voor de Christelijk-Histo- rische fractie sprak, nog niet zover geko men. Pijnlijke verrassing Tot veler pijnlijke verrassing immers had, dr. Beerekamp verkondigd dat de spanning tussen het beginselprogramma van zijn partij, dat o.m. zegt dat Neder land bestuurd moet worden „als een Chris telijke staat in protestantse zin", en het scheppen van de mogelijkheid van een katholieke kroondrager of -draagster, voor alsnog wel eens te groot zou kunnen zijn om die partij aan dit laatste mede te la ten werken. Dit standpunt bleek niet al leen door de K.V.P.-fractie verafschuwd te worden, maar ook anderen waren er pijnlijk door verrast. Hoewel aanvanke lijk minister Marijnen voornemens ge weest schijnt te zijn, nog dezelfde mid dag van antwoord te dienen, kwam het tot schorsing van de vergadering tot de avond. Inmiddels moet er opnieuw onder ling beraad, met name ook met protes tants-politieke voormannen uit de Tweede Kamer, hebben plaats gevonden. Opnieuw, want naar verluidt was dat ook al te vo ren aan de orde geweest en toen scheen overeenstemming te zijn bereikt om in de Senaat elk blijk van discriminatienei gingen, gelijk men nu uit 's heren Bee- rekamps mond moest aanhoren, achter wege te laten. Bij afwezigheid van mr. Pollema was hij als de CH.-woordvoerder opgetreden. Doch allerminst had hij dit a l'improviste gedaan: hij kwam bepaald met een rustig voorbereide rede voor de dag Het resultaat van de schorsing was, dat deze afgevaardigde in tweede aanleg een ietwat smadelijke terugtocht onder nam. Zijn optreden maakte een povere indruk, evenals zijn opmerking, dat de bruidegom van een Prinses der Neder landen iemand moet zijn, die „onverdacht en onbesproken" is, die geen vorstelijke heer Van Panhuys niet terug te roepen, uit overwegingen van wat ik nu maar zal aanduiden met het woord „hoffelijkheid", dan kan ik zulk een houding niet anders dan volstrekt misplaatst noemen Zonder aanzien des persoons was de zoëven be doelde maatregel op zijn plaats geweest. Niemand en niets bewijst men enige dienst door de thans aangenomen houding. Zij schaadt ons land, zij is tegelijkertijd scha delijk voor het aanzien van de Nederland se diplomaten in het algemeen, doordat (Van onze correspondent) PARIJS Een overmacht aan politie die de zwartste dagen van de O.A.S.-ter reur in de herinnering bracht, kon giste ren toch niet voorkomen dat zich in de Parijse studentenwijk, het Quartier Latin, verscheidene incidenten en botsingen heb ben voorgedaan waarbij verschillende per sonen licht werden gewond. Het bezoek aan de SoAonne van de Ita liaanse president Segni die daar door d« Franse minister van Onderwijs Christian Fouchet officieel ontvangen werd, was aan leiding voor de studentenfederatie UNEF geweest op te roepen tot een massale ma nifestatie die onder druk van de regering werd afgelast. Terwijl president Segni en minister Fouchet gistermiddag in het amphitheater, dat even als de rest van het faculteitsgebouw voor alle studenten streng gesloten werd gehouden, tot elkan der vele vriendelijke en waarderende woor den richtten, eisten buiten op straat groe pen studenten die de politiekordons had den weten te doorbreken het aftreden van „hun" minister. Politie-agenten voerden charges uit waar bij ook een honderd betogers werden ge arresteerd. Later in de middag keerde de (betrekkelijke) rust in het Quartier Latin terug waarna de autoriteiten verklaarden dat de politie had weten te voorkomen dat de manifestaties tot al te geweldda dige botsingen zouden leiden. persoon behoeft te zijn en mag behoren, zelfs" tot de lagere adel of tot.... het patriciaat. Tot zover, maar niet ver der, ging de in dit opzicht bij de Chris- telijk-Historischen thans voor handen zijn de progressiviteit. Me dunkt, het pleit voor de gezonde inzichten van het over grote gedeelte van de Senaat, dat er op deze uitlating een daverend gelach ont stond. Inderdaad, zulk een bekrompen opmerking was eerder nog belachelijk dan triest. Bedenkelijke vasthoudendheid Bedenkelijk was de door het kabinet bij monde van de minister-president aan de dag gelegde vasthoudendheid om mr. Van Panhuys, ondanks alles en ofschoon nu de Senaat eenstemmig kenbaar heeft ge maakt, dat deze zo buitengewoon gefaald hebbende ambassadeur door een betere kracht te Madrid vervangen dient te wor den, in de Spaanse hoofdstad te willen handhaven. Niemand verlangde dat het kabinet, dat de straf van de eerst binnenskamers aan die diplomaat toegediende berisping nog aanmerkelijk had verzwaard door haar openbaar te maken, nog eens tot een nieuwe straf zou overgaan. Van straffen was verder helemaal geen sprake meer, doch uitsluitend van het dienen van het landsbelang en dat eist aflossing van de wacht aan het hoofd van de ambassade in Spanje. Indien de minister van Buitenlandse Za ken, gesteund door de overige ieden van het kabinet, is blijven weigeren zijn aan vankelijke beslissing te herzien om de zij de indruk doet post vatten dat deze eventueel de grofste fouten kunnen begaan zonder dat er voor een afdoend ingrijpen zorg wordt gedragen. Misplaatst vlagvertoon Nu de Eerste Kamer de gelegenheid heeft aangegrepen om bij de behandeling van de begroting van Algemene Zaken (het departement, dat door de minister-presi dent wordt geleid) nog een en ander in het midden te brengen over hetgeen zich rond om de verloving van prinses Irene heeft voorgedaan, ware het mijns inziens op zijn plaats geweest, kritiek te laten horen inzake het bij die gelegenheid van re geringswege voorgeschreven vlagvertoon. Dat was namelijk misplaatst, aangezien de order werd gegeven rijksgebouwen en -instellingen te doen vlaggen ter gelegen heid van een gebeurtenis, waarvan onmo gelijk is vol te houden dat zij voor de Nederlandse staat en voor de Nederlandse samenleving verheugend was. Deze verloving toch gaf de regering ter stond aanleiding aan te kondigen, dat goedkeuring bij de wet van het straks te sluiten huwelijk achterwege zal blijven. Het gevolg hiervan is, dat het aantal even tueel gerechtigden tot de troon een ver mindering zal ondergaan. Allen, die voor handhaving van ons monarchale stelsel ge voelen, dat wil zeggen de overgrote meer derheid binnen en buiten de Staten-Gene- raal. kunnen dit feit slechts betreuren Voor de staat der Nederlanden is het on betwistbaar een droef geval, dat het wel begrepen landsbelang, zoals het èn door de regering, èn door alle volksvertegen' woordigers werd ingezien, het besluit om een goedkeuringswet achterwege te laten, overmijdelijk maakte. Dan niettemin van staatswege te laten vlaggen verdient af keuring. Dat toch is onoprecht en indien men tot die onoprechtheid, alweer uit „hof- felijkheids"-overwegingen, gemeend heeft te moeten overgaan, dan dwingt de eer lijkheid vast te stellen, dat zulk een be leid te enen male misplaatst te achten valt. Ir. Vondeling reed een scheve schaats In de Tweede Kamer kwam men einde lijk zo ver dat, behoudens de eindstem ming, de behandeling van het wetsontwerp inzake instelling van een openbaar lichaam in de Rijnmond, goed en wel is afgelopen. Even scheen het ernaar uit te zien, dat er een kink in de kabel dreigde. Ir. Von deling vertoonde neiging om een door mi nister Toxopeus onaanvaardbaar genoemd amendement met socialistische hulp te doen aannemen. Daartoe bleek hij bereid ge weest te zijn, indien hij uit de hoek van die K.V.P.-ers, die voor het amendement van hun fractiegenoot Aarden voelden, ze kerheid zou hebben verkregen dat zij, na intrekking van het regeringsontwerp hetgeen bij aanneming van het amende ment beslist zou gebeuren met de so cialisten 'n initiatief-ontwerp zouden heb ben willen indienen, waarin het amende ment-Aarden verwerkt zou zijn. Natuur lijk was er niemand, die tenslotte liever een regeling la Toxopeus tot stand zag komen dan helemaal geen regeling, hier voor te vinden. Bij voorbaat zou dan wel vaststaan, dat zulk een initiatief-ontwerp, zo het al aan beide zijden van het Bin nenhof een meerderheid mocht krijgen, nooit met behulp van de minister van Bin nenlandse Zaken tot wet zou worden ver heven. Het was dus een vreemd avontuur, waarin de heer Vondeling zich een ogen blik had willen storten. Uiteindelijk heeft hij dat wel ingezien en zo hielp nu zijn gehele fractie mee aan de verwerping van het amendement-Aarden. Eind goed al goed. kan men zeggen. Doch tevens valt te constateren, dat een gemeenlijk zo uit- goqignen Kamerlid als de heer Vondeling ook wel eens 'n scheve schaats kan rijden Dr. E. van Raalte vlekken die ZURICH (AFP) In het bestuur van da Balzan-stichting is een ernstige crisis ont staan. De president en vice-president van de raad van bestuur van deze stichting, respectievelijk professor Enrico Zucca een rooms-katholiek geestelijke en da rechtskundige Ulisse Mazzolini, wordt verweten zich het recht van toekenning van de jaarlijkse prijs van de stichting te hebben toegeëigend, terwijl deze bevoegd heid uitsluitend berust bij het „Comité voor de toekenning der prijzen", dat bij statuut in het leven is geroepen. Op het bureau van de stichting te Zurich is ver klaard, dat een „raad van bestuur" in zeer kleine kring te Milaan bijeen, op eigen gezag besloot, de Balzanprijs-1964 voor vrede, broederschap en menslievendheid aan de UNO toe te kennen. Dit besluit is door professor Gerardo Broggini, secreta ris van het Comité voor de toekenning der prijzen en deken van de juridische facul teit van de universiteit van Heidelberg, „onrechtmatig" genoemd. Vernomen wordt, dat er reeds geruime tijd sprake is van ernstige meningsverschillen tussen ver scheidene leden van de twee instanties. Het „Comité voor de toekenning der prijzen", dat ongeveer veertig leden heeft, had op 28 en 29 februari te Zürich moeten bijeenkomen om vast te stellen, wie voor de Balzanprijs-1964 in aanmerking zou komen. Na het overlijden van professor Vincenzo Arango-Ruiz, voorzitter van dit Comité, in januari zouden de meningsver schillen zich hebben toegespitst. Er is nog geen enkele kandidaat voor zijn opvolging voorgedragen. s

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4