Witte Zee aan sleeptros van Abeille X ten onder gegaan HET WEER G.INIA Narcotica-smokkelaars zoeken in Europa een goed heenkomen Korter dienen in Italië? "extra speling voorde doe-het-zelver Sleper op rotsen gelopen tijdens een bergingspoging bij Wight Kutchuh spreekt bemoedigende woorden Massale vlucht uit Pakistan ECD deelde ruim 212 processen- verbaal uit Nts: geen reportage over Liston-Clay Cyprus-overleg in kritiek stadium Massahysterie bij terugheer van Beatles Zwarte Zee-sleep heeft tegenwind De 100.000 op nummer 16883 DE #0LF van 1833 Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* ZESTIEN OPVARENDEN VEILIG IN YARMOUTH VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 160 SIMCA DEALERS iee MORRIS 'éeforeyou iuyf De zeesleepboot „Witte Zee" van L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst te Rotterdam is gisteravond bij een poging een bij het eiland Wight ge strand Liberiaans stoomschip vlot te slepen op de rotsen gelopen. De uit zes tien koppen bestaande bemanning is ge red en ondergebracht in een hotel in Yarmouth. Prijsovertredingen Het woord is aan In de krant van heden: Veel wind Veertien Scheveningse trawlers naar zee SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES 49e JAARGANG NUMMER 94 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMüIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 24 FEBRUARI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, pei kwartaal 9,75, franco per post 10,25 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no 129288. BARTEUORISSTR HAARIÉM TEL 13439 LEIDSESTBAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mij® In de loop van de avond is de „Witte Zee" bij het opkomen van het vloedtij van de rotsen losgekomen en gaan drijven. De sleepboot kwam in de buurt van de Franse sleepboot „Abeille X" uit Duinker ken, die de trosverbinding met de rond drijvende „Witte Zee" tot stand bracht en de wrakke sleepboot begon te slepen naar Nab-Tower. een vuurtoren aan de ingang ▼an de Solent. een vaarwater by South ampton. Een kwartier later zonk de Witte Zee echter, en nu definitief. Het zinken van de sleepboot is voortge komen uit de stranding van het Liberiaan se Liberty-ship „Brother George" op de zuidkust van het eiland Wight. In de tij dens de vroege morgenuren van zondag heersende mist was dit zevenduizend ton metende schip, dat in ballast op weg was naar Rotterdam, vastgelopen op onge veer drie mijl zuid-zuidwest van The Needies, een rotsengroep aan de zuidwest kust van Wight. Op het noodsein reageerde de over dui zend pk beschikkende, in 1946 gebouwde motorzeesleepboot „Witte Zee" van L Smit en co., die stationsdienst verrichtte in de buurt van Dungeness. De stormachtige zuidenwind, die bij Wight de zee zeer ruw maakte, verhin derde de bemanning voorlopig echter ver binding te krijgen met het gestrande Li beriaanse schip. Reddingboten, kust wachtvaartuigen en marinehelikopters werden gereedgehouden om zonodig de uit 29 personen bestaande bemanning van boord te halen. Op de rotsen Tegen het vallen van de avond naderde kapitein Kleijn omzichtig de strandings plaats om een lijn naar het schip over te gooien. Daarbij kwam de „Witte Zee echter te dicht bij de rotsen. De sleep boot' stootte plotseling hevig en bleef op de rotsen zitten. Binnen korte tijd stond het bemannings- verblijf tot aan het hoofddek onder water en ook de motorkamer liep vol. Schip verlaten Gelukkig waren de Engelse sleepboot „Gatcombe" en de reddingboot van Yar mouth in de nabijheid. Kapitein Kleijn kon niet anders doen dan zijn bemanning or- der geven het schip te verlaten. Acht man gingen op de reddingboot over. Met zéven man bleef kapitein Kleijn nog enige tijd aan boord, maar in een radiotelefonisch gesprek met zijn rederij meldde hij met de nog aan boord geblevenen het schip ook te zullen verlaten. Korte tijd later meldde radio-Niton, dat alle zestien opvarenden zich in veiligheid bevonden. De sleepboot „Schelde" van Smit zal zich nu met de berging van de „Brother George" belasten. Kapitein Kleyn van de „Witte Zee" heeft verteld, dat hij zelf liever op de hulp van andere sleepboten had gewacht. De kapitein van de „Brother George" wil de echter van de om acht uur opkomende vloed gebruik maken om zijn schip vlot te krijgen. Een opvarende van het m.s. Rijndam van de Holland-Amerikalijn is zaterdag avond als vermist gerapporteerd. Ge vreesd wordt dat de man, die deel uit maakte van de civiele dienst van het schip, overboord is geslagen. Zijn familie is gewaarschuwd. Op het ogenblik waarop de vermissing werd ontdekt bevond de Rijndam, die on derweg was van Halifax naar Le Havre, zich midden op de oceaan. Verdronken Twee opvarenden van de Franse treiler Etoile d'Or zijn bij stormweer verdronken voor de noordwestelijke kust van Ierland. Het tweetal werd door een enorme golf overboord gegooid. In de nacht van zaterdag op zondag is de 75-jarige waker M. Ginder uit Den Haag in de Tweede Binnenhaven te Sche- veningen verdronken. De heer Ginder be waakte 's nachts enkele loggers van de rederij Van der Toorn. Vermoedelijk is hij in het donker van een van deze schepen gevallen. TURAN (India) (AP) Duizenden have loze christenen zijn barrevoets naar de Indische heuvels van Garo gevlucht om dat zij in Oost-Pakistan aan vervolging van mohammedanen blootstaan. In totaal zijn 60.000 vluchtelingen uit Mimensingh naar de heuvels in de Indische staat Assam gevlucht. Onder hen bevinden zich 20.000 rooms-katholieken en 15.000 protes tanten. De overigens zijn hindoes. Een archiefopname van de Witte Zee. Naar het oordeel van minister Andries- sen is de prijsontwikkeling tot dusver bin nen de daarvoor gestelde grenzen geble ven. De bewindsman heeft dit de Eerste Kamer meegedeeld in de Mémorie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit deze Kamer over de begroting 1964 van zijn departe ment. Vanaf oktober 1963 tot en met januari 1964 zijn door de economische controle dienst (E.C.D.) en door de algemene in spectiedienst van het ministerie van Land bouw en Visserij tezamen in totaal onge veer 212 processen-verbaal wegens ge constateerde prijsovertredingen opgemaakt Deze overtredingen betroffen tot dusverre vooral de prijzenbesehikkingen voor brood, melk en melkprodukten, voor iTiétsèlbftk- stenen, patates-frites, glazenwassers, meu bels en rijwielstallingen. In het algemeen moet worden aangenomen, aldus minister Andriessen, dat de betrokkenen hun prij zen tot het wettelijk toelaatbare niveau hebben teruggebracht Wellicht zal ook de Belgische televisie woensdag een filmverslag uitzenden van de bokswedstrijd Liston tegen uitdager Cassius Clay. De Amerikaanse televisie zal namelijk woensdagochtend tweemaal een filmverslag uitzenden via de com- municatiesateliet „Relay" en wel van 7.06 tot 7.46 uur en van 10.34 tot 10.54 uur. Alle Eurovisielanden kunnen het beeldverslag van deze wedstrijd via de her-uitzendingen uit Engeland direct relayeren of eventueel op de band op nemen voor uitzending later op de dag. Zoals bekend zal Duitsland via het eerste net een filmverslag uitzenden woensdag avond om 22.45 uur. De NTS verklaarde ons „niet te zullen af wijken van dé met alle componenten overeengekomen principiële afspraak om geen tv-ultzendingen te wijden aan be- roepsboksen", een afspraak die nu al 12 jaar van kracht is. Koningin Juliana: Vrede betekent: positieve gerechtig heid voor mens en mensheid. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4 Middenstand in tijdsstroom5 Topsy 6 Kunst 7 Radio en t.v7 Feuilleton 9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Sport 11, 12, 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's NEW YORK (AP) Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft een kritiek stadium bereikt in zijn onder handelingen voor een overeenkomst om een internationale vredesmacht op Cyprus te stationeren en een bemiddelaar af te vaardigen naar de strijdende Griekse en Turkse Cyprioten. Hij stuit op een Brits- Cyprisch en een Grieks-Turks geschil over de vraag of er in een resolutie van de Veiligheidsraad iets dient te staan over het controversiële garantie-verdrag van I960 voor Cyprus. Vierduizend merendeels vrouwe lijke bewonderaars van de Beatles waren zaterdag naar London Air- port gekomen om de idolen een warm welkom te bereiden. De groep had een toernee gemaakt door de Verenigde Staten. Een van de opge wonden tieners droeg een grote na- Dr. Fazil Kutchuk, de Turks-Cypri sche vice-president van Cyprus, spreekt zijn landgenoten die door Grieks-Cyprische medebewoners van het eiland van huis en haard zijn verdreven, moed in. De vice-presi dent beweegt zich onder geleide van een Britse lijfwacht van de ene Turks-Cyprische volksgroep naar de andere in de verschillende steden. (Telefoto) De sleepboot Zwarte Zee, die met het grote booreiland mr. Cap reeds twee maanden op weg is van Orange (Texas) naar West-Europa, is nu in het Kanaal tussen Ouessant en de Casquets. Het kan echter wel woensdag worden voor de sleep de Waterweg binnenkomt. Het booreiland gaat voor reparatie naar Wilton Fyenoord, voor het naar zijn plaats bij Borkumrif zal worden gesleept. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar tijdelijk mist en in hoofdzaak vanavond en van nacht plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuide lijke wind. Zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Alle modellen te zien (ook 's avonds) en omstreken bij de SIMCA-dealer voor IJmuiden KENNEMER GARAGE Kennemerlaan 220 - 226 - Tel. 4324 - 6238 NEW YORK (Reuter) Smokkelaars in verdovende middelen in Europa en Noord-Amerika trachten op het ogenblik een goed heenkomen te vinden nu men in de afgelopen dagen drie leden van een internationale bende smokkelaars in ver dovende middelen heeft gearresteerd en beslag heeft kunnen leggen op een voor raad heroïne, die op tenminste 131/» mil joen dollar wordt geschat. Drie jaar lang hebben de Amerikaanse, Canadese, Mexicaanse en Franse politie samengewerkt om de bende te kunnen op rollen. Hun werk werd bekroond met de arrestatie van de Mexicaan Salvador Par- do-Bolland die ambassadeur in Bolivia is geweest, Juan Aritzi die in de Verenigde Staten werkzaam was voor het ministerie van Buitenlandse Zaken van Uruguay en de Fransman Bruchon uit Marseille, die in 1949 de Verenigde Staten moest ver laten. Ambtenaren van het federale bureau voor de bestrijding van de handel in ver dovende middelen, onthulden in New York, dat de jacht op de overige topleiders van de bende zich naar Europa heeft ver plaatst. Zij noemen de Corsicanen Gilbert Coscia en Jean Baptiste Giacobetti „de hersens achter de bende". Deze twee zou den van Frankrijk naar Zwitserland zijn gevlucht. Men had het net om Pardo-Bolland, Aritzi en Brüchon nauwer kunnen aanha len nadat deze drie deze maand te Cannes aan de Franse rivièra bijeen waren geko men. De Franse politie zei, dat de voor malige Mexicaanse diplomaat vaak een kerk binnenliep als hij dacht dat men hem schaduwde. Hij kan opdrachten ont vangen hebben over zendingen heroïne als hij geknield in gebed lag. Pardo-Bolland had twee jaar lang alle door de politie opgestelde vallen weten te mijden. De diplomaat, die dikwijls reizen naar Frankrijk en het Verre Oosten maak te. was begin februari in Frankrijk aan gekomen. Op 14 februari vertrok Pardo- Bolland per vliegtuig naar Parijs en de dag daarop ging Aritzi naar Montreal met 80 kilo bagage. Op 16 februari ging Pardo- Bolland van Parijs naar New York. Hij had alle verdovende middelen toen al aan Aritzi gegeven. De verdovende middelen, die men in Montreal en New York in handen heefl gekregen, waren bestemd voor handelaars in diverse grote Amerikaanse steden zoals New York, Boston, Philadelphia, Detroit en Chicago. Volgens de ambtenaren van het federale bureau bestond er een be paalde band tussen de bende smokkelaars in heroïne en „Cosa Nostra", het gang sterrijk dat vertakkingen in de gehele Ver enigde Staten heeft. Pardo-Bolland, Aritzi en Bruchon kun nen ieder twintig jaar gevangenisstraf en een boete van 20.000 dollar krijgen. Dé drie zouden relaties hebben onderhouden met dezelfde bende waarmee Mauricio Rosal. die ambassadéur van Guatemala in België en Nederland is geweest, betrek kingen onderhield. Rosal zit nu een ge vangenisstraf van vijftien jaar uit wegens smokkel van heroïne naar de Verenigdé Staten. Hij werd in oktober 1960 gearres teerd en had toen 101 kilo heroïne bij zich. Dit was de grootste partij heroïne die ooit in de Verenigde Staten in beslag werd genomen. Vanmorgen is bij dè trekking van de 562ste Staatsloterij de honderdduizend ge vallen op lot nummer 16883. De zes series van de winnende loten zijn verkocht in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Arnhem, Nijmegen en 's Her togenbosch. 562 ste STAATSLOTERIJ 4e klasse 5e lijst Prijzen van: ƒ100.000,—: 16883. 5.000,—: 19227. 1.500,—: 14858. 1.000,—: 3001 3219 6974 7619 13849. ƒ400,—: 3635 5615 6715 6776 10805 14081 21103 21309 f 200,—: 1418 1577 1592 1651 2366 2468 2660 4079 5011 5191 5372 9343 10729 11015 11022 11401 11510 11877 11981 13128 13263 13456 14196 17541 17803 18355 18526 18965 19376 19407 19824. Veertien Scheveningse trawlers en log gers hebben vrijdagavond, zaterdag en zon dagnacht de Scheveningse haven verlaten. Vrijdag was het de SCH 33, die het spits afbeet, zaterdag volgden de SCH 3, 22, 54, 101, 303, 21, 125 en 323 terwijl vanmorgen in alle vroegte ook de SCH 16, 302, 248, 246 en 210 zee kozen. Aan de haven heeft ook vandaag weer een ongewone bedrijvigheid geheerst. Een groot aantal schepen werd vaarklaar ge maakt, netten en ijs kwamen aan boord en tegen het middaguur passeerden nog en kele trawlers de havenhoofden. Uit IJmui den zijn in het weekeinde negen schepen met Scheveningse bemanningen vertrok ken. Het waren de VL 131, 73, 121, 110 en 74 en van de Scheveningers de SCH 135, 153, 117 en 261. ROME (AP) Het Italiaanse kabinet heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat de militaire diensttijd in het land van achttien op vijftien maanden brengt. Het ontwerp moet worden goedgekeurd door het Italiaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tei. 612Ï Alkraaatseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 3417 maakkever mee waarop de beeltenis van de leider van de Beatles was bevestigd. De politie had letterlijk handenvol werk aan het bijbrengen van flauwgevallen fans en het her stellen van de orde, telkens wanneer de afzetting weer was doorbroken. Soms gelukte het een eenzame over hekken te springen, maar stevige politiemannen tilden zo'n al te enthousiaste supportster snel terug. (Foto onder) 5

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1