President Johnson uit critiek op politiek van Eisenhower Beoordelingsfouten gaf de Russen voorsprong op wetenschappelijk terrein Kroesjtsjev vreest geest van revanchisme in West-Duitsland Koning Paul herstelt snel Nasser valt Engeland en Verenigde Staten fel aan Britse brievenbestellers weigeren politiek drukwerk te bezorgen WERELDNIEUWS Van dag tot dag Pracht handen Reactie van dr. L. de Jong in de Poolse pers Oorlog met Israel is onvermijdelijk Dat is 'n Amstelman! Verzet laait weer op in Algerijë MAANDAG 24 FEBRUARI 1964 en nimmer ruw of schraal Tube16°-95cl Hamea-Gelei Harold Wilson naar de Verenigde Staten Duits vraagstuk vindt hij nog steeds ernstig Prof. Hugh Trevor-Roper spreekt Tsjoeikov tegen Voorstel aan ontvoerders van Timo Rinnelt Kort nieuws AMSTEL W Proost; de eerste paal zit erin! En als elke Amstel man drinkt hü daarop een heerlijk glas praehtpils van Amstel. NIEUWE BRON IN HELMOND! Op de <=Praatótoel Cri Stellweg Een recent wetsvoorstel van de Zuidafri- kaanse regering, dat de tewerkstelling van niet-blanken aan stringenter bepalingen zal binden, is door de Zuidafrikaanse op positieleider Peter Brown bestempeld als een poging om „Zuid-Afrika definitief tot een totalitaire staat te maken, waarin de niet-blanken slaven zullen worden". Ne gentig percent van ons volk zal rechte loos worden in tachtig percent van ons landoppervlak," zo zeide hij. „De nieuwe wet zal het laatste restje zekerheid weg nemen voor de niet-blanken in onze ste den. Zij zal de grondslag leggen voor een situatie, die beangstigend explosief zal worden," aldus Peter Brown. Dit is de stem van de liberale leider in Zuid-Afrika, een politieke voorman die duidelijk de ontzaglijke gevaren ziet, waar in Zuid-Afrika zichzelf begeeft en daarte gen waarschuwt. Hij is niet een „buiten lands en bevooroordeeld bemoeial," noch een „fanaticus uit de communistische hoek," zoals de Zuidafrikaanse Verwoerd- regering haar tegenstanders en critici zo graag doodverft. Hij is een Zuidafrikaans politicus, een blanke, een man die zijn partij in de zeer moeilijke situatie van nauwelijks gedulde oppositie moedig leidt en alle kans loopt op ondemocratische ma nier te worden geliquideerd, zodra Ver woerd er de kans toe ziet. Het is niet nodig, hier veel aan toe te voegen. Er worden vaak pogingen ge daan om de gevaarlijke praktijken van de Zuidafrikaanse regering recht te praten, vooral met exclamaties over „ons stam verwante broedervolk," „heldhaftige boe ren," „dolkstoten in* de rug van nobele voortrekkers," enzovoort. Dezer dagen bereikte ons een circulai re, waarin dergelijke en andere uitroepen, gelardeerd met beschuldigingen aan het adres van kranten en personen die kritiek laten horen op de officiële praktijken in Zuid-Afrika, met veel uitroeptekens ten beste werden gegeven. Daarin lazen we onder meer: „Afschrikwekkend is het, hoe een deel van de pers, radio en t.v. voort durend het gemeenste vergif spuiten over dit nobele volk!!!!! Mede door de schuld van deze vooringenomen bevooroordeelden zijn zij nu o.a. uitgesloten van de Olym pische Spelen in Tokio!!!!!! Een vreselij ker straf is nauwelijks denkbaar!!! Denk aan de taf el tennisoverwinning!" Het stuk papier geeft verder nog wat enormiteiten over laffe vuilspuiterij van met name ge noemde personen en bladen en verzoekt ten slotte reactiesposte restante Haarlem, een enigszins vage adresaandui ding, die weinig vertrouwen wekt ten aan zien van de moed der scribenten. Wij vermelden dit enkel, opdat nog eens duidelijk wordt hoe verwrongen de ge- dachtenwereld van sommigen geraakt, wanneer ze hun emoties de plaats van het nuchtere verstand laten innemen. De gelukkig nog bestaande oppositie in Zuid- Afrika vertoont méér moed, redelijkheid en deskundigheid dan deze fanatici, die vooral hun „stamverwante broedervolk" slechte diensten bewijzen. WARSCHAU (AP) Trybuna Ludu, het orgaan van de Poolse communistische partij, heeft met instemming een uiteen zetting van dr. L. de Jong afgedrukt over de Nederlandse televisie-uitzending over nazi-concentratiekampen. Hetzelfde blad had eerder critiek geleverd op deze uit zending omdat daarin de nadruk gelegd werd op wreedheden van Poolse Kapo's te genover andere gevangenen. Het blad drukte zondag delen af uit een brief, waarin dr. De Jong, directeur van het Nederlandse bureau voor oorlogsdo cumentatie, schrijft dat de uitzending niet beoogd had de nadruk te leggen op wreed heden van een bepaalde groep maar ook aandacht geschonken had aan wreedheden begaan door Nederlanders. Dr. De Jong «chrijft dat in deze televisiereeks ook „de nadruk gelegd is op de krachtsinspanning van de Russische legers voor de bevrij ding. Ik heb nooit een oostelijk land be lasterd en ik ben er zeker van dat mijn programmaop de juiste wijze in mijn land begrepen werd," aldus wordt dr. De Jong geciteerd. Karol Malcyzynski, kroniekschrijver van het orgaan, maakt daarbij de kant tekening: „Wij aanvaarden gaarne en in goede wil zijn verklaring en hopen dat de ze gedachtenwisseling over zienswijze en twijfel tot wederzijds begrip bijdraagt." (Van onze correspondent LONDEN Oppositieleider Harold Wil- «on zal donderdag voor een bezoek van een week naar de Verenigde Staten ver trekken. In Washington zal hij bespre kingen voeren met president Johnson. Wil- zon zal een ere-doctoraat van de universi teit van Bridgeport (Connecticut) ontvan gen. NEW YORK (AFP) - In een binnen kort in New York verschijnend boek „De ruimtevaart haar invloed op mens en maatschappij", verklaart president John son, dat de voorsprong die de Sovjet- Unie met de lancering van haar spoetnik heeft geboekt, voor alles moet worden geweten aan „beoordelingsfouten van onze politieke leiders en niet aan zwak heden van onze wetenschappelijke elite". Dit boek behandelt voornamelijk de ontwikkeling van de ruimtevaart gedu rende de ambtsperiode van president Eisenhower. De lancering van de eerste spoetnik in 1957 was een wetenschappelijke kracht toer, aldus de Amerikaanse president, doch het effect en de betekenis ervan voor de wereld lagen vooral op politiek terrein. De president verklaart, dat als gevolg van de golf van welvaart door de grote produktie van verbruiksgoederen, het po litieke leiderschap in de Verenigde Staten werd gekenmerkt door een pauze, alsof een top was bereikt. Op dat ogenblik van ilulsie echter lieten de Verenigde Staten zich op het gebied der ruimtetechniek in halen. Als een der oorzaken van de bedoelde beoordelingsfouten noemde president Johnson het ontbreken van voldoende con tact tussen de wetenschappelijke en de politieke wereld, ondanks twintig jaren van intensieve wetenschappelijke vooruit gang. Verder hebben de politieke leiders een sinds eeuwen klassieke fout begaan: ver warring van het summum van macht met het summum van wijsheid. Het door be- poolde politieke topfiguren geuite wantrou- MOSKOU (Reuter) Sovjet-premier Kroesjtsjev maakt zich zorgen over de geest van revanchisme, die nog steeds in West-Duitsland heerst, doch wat Engeland, Frankrijk, Italië en de Verenigde Staten betreft, gaat hij 's avonds met een gerust hart naar bed. Dit zou de Russische premier hebben verklaard in een gesprek met de Italiaan se uitgever Giulio Einaudi, die naar Mos kou was gekomen om besprekingen te voe ren over het uitgeven van een aantal van Kroesjtsjevs redevoeringen. Kroesjtsjev wees, aldus Einaudi, op het belang van het vreedzaam regelen van grensgeschillen. Hij gaf daarbij echter te verstaan, dat de grenzen van de Sovjet- Unie ongewijzigd moeten blijven. Het Duitse vraagstuk is in de ogen van Kroesjtsjev nog steeds ernstig, al gaf hij toe dat ex-bondskanselier Adenauer het gevaar van het gebruiken van geweld voor de oplossing ervan was gaan inzien. Ook Erhard onderkent deze gevaren, aldus de Russische premier. Kroesjtsjev had voorts nog verteld hoe hij destijds, ter gelegenheid van de onder handelingen met de westelijke mogendhe den over het sluiten van het neutraliteits verdrag met Oostenrijk, met zijn toenma lige minister van Buitenlandse Zaken Mo- lotov een meningsverschil had gehad. Mo- lotov had geen concessies aan het Westen willen doen. Toen Kroesjtsjev hem vroeg, of hij dan oorlog wilde, zou Molotov heb ben geantwoord: „Beslist niet", waarop LONDEN (AP) Professor Hugh Tre vor-Roper van Oxford, die „de laatste da gen van Hitier" geschreven heeft, is het niets eens met de versie van de Russische maarschalk Tsjoeikov over het einde van Hitier. Hoewel hij toegeeft dat de Russische troepen het eerste in Berlijn waren, ont kent hij dat Russische militairen het ver koolde lichaam van Hitier, op 2 mei 1945 in een brandend tapijt gezien kunnen heb ben. „De man die Hitier begraven heeft, leeft nog. Zijn naam is Mengershausen. Ik heb hem verhoord. Hij heeft het lijk in een bomkrater begraven in de avond van 30 april". De Russen hebben Mengershausen het lijk laten opgraven om het te identifice ren, aldus de Britse historicus. Mengershausen kwam in Russische ge vangenschap en is pas jaren later naar Duitsland teruggekeerd. De eerste zaakgelastigde van de Chinese volksrepubliek in Frankrijk Soeng Tsin-Koeang is zondag in Parijs aangekomen. Soeng Tsin- Koeang zei op het station dat het aanknopen van de diplomatieke be trekkingen „het begrip en de vriend schap tussen de twee landen ten goe de zal komen en dat de economische, commerciële en culturele betrekkin gen tussen Frankrijk en zijn land een nieuwe ontwikkeling tegemoet zullen gaan." Burgemeester van Sjanghai, Tsjin Tsjong-Hoea, die de vorige week met de opera van Peking waarvan hij directeur is was aangekomen, was ter begroe ting aanwezig. Meisjes van de opera boden bloemen aan. Van de com munistische landen was alleen de diplomatieke vertegenwoordiger van Albanië gekomen. Zelfs journalisten uit de Oosteuropese landen ontbra ken op het station. (Claude Chayet, de eerste Franse zaakgelastigde bij de Chinese volksrepubliek, is zon dag in Peking aangekomen.) Kroesjtsjev hem mededeelde, dat de Sov jet-Unie haar troepen uit Oostenrijk zou terugtrekken. In de loop van het gesprek ontkende Kroesjtsjev, dat de graan verbouw in de maagdelijke gebieden van het land op een fiasco zou zijn uitgelopen. „De maagde lijke gebieden zijn gedurende een bepaal de periode van zeer groot nut geweest en hebben brood voor onze burgers opge leverd. Zodra de Sovjet-Unie een aan het westers niveau gelijke graanproduktie zal hebben bereikt, zullen deze gebieden niet meer nodig zijn en zullen zij weer weide gronden worden," aldus de Russische pre mier. wen over het succes van de eerste spoet nik kwam neer op een gebrek aan res pect voor het intellect, dat in de regering van een vrije maatschappij onmisbaar is. Als derde oorzaak noemde president Johnson de devaluatie van de voornaam ste en bovenal de moeilijkste verantwoor delijkheid, verbonden aan het stelsel van gekozen volksvertegenwoordigers: de ver antwoordelijkheid van het leiding geven. ATHENE (Reuter) De toestand van koning Paul van Griekenland gaat voor uit. Dat is in Athene bekendgemaakt. Vrij- dat werd de vorst geopereerd aan een maagzweer. Zondagmiddag arriveerde de zeventienjarige prinses Anne-Marie van Denemarken in de Griekse hoofdstad. Op het vliegveld werd zij afgehaald door haar verloofde, kroonprins Constantijn die gedu rende de ziekte van zijn vader als regent optreedt. Ook diens zwager, prins Juan Carlos van Asturië, was naar het vlieg veld gekomen. Prinses Anne-Marie kwam uit Zwitserland waar zij op school is. CAIRO (Reuter, AFP) President Nas ser heeft in een toespraak, die hij zater dag heeft gehouden, aanvallen op Enge land en de Verenigde Staten gedaan. Nasser viel Amerika aan „omdat de Verenigde Staten sinds 1948 Israel heb ben gesteund. Geen enkele Amerikaanse president heeft ooit de rechten van de Arabieren erkend", verklaarde hij. Nasser, die sprak ter herdenking van de stichting, in februari 1958, van de Egyp- tisch-Syrische unie die in 1961 door Sy rië werd verbroken achtte een oorlog met Israel „onvermijdelijk". Hij voegde hieraan toe: „maar wij wen sen geen herhaling van het drama van 1948. De Arabische landen moeten daarom op elk gebied, en vooral op economisch WIESBADEN (Reuter) De justitiële autoriteiten in Wiesbaden hebben zondag de ontvoerders van de zevenjarige Timo Rinnelt een „bestand" voorgesteld. In zes uur tijd zouden zij de gelegenheid krijgen zich uit de voeten te maken na het losgeld van 15.000 mark in de wacht gesleept en de jongen overgeleverd te hebben. Timo Rinnelt, zoon van een antiquair, verdween twaalf dagen geleden en het in tensieve politie-onderzoek heeft nog geen enkel resultaat opgeleverd. 99 en militair terrein, sterk zijn. En elk land, dat Israël steunt, zal hiervoor in zijn be langen in de Arabische staten in het ge bied van de Perzische Golf tot de Atlan tische Oceaan worden benadeeld". Nasser zei ook: „wij zijn door Britse bases omringd. In 1956 werden zij door Engeland tegen ons gebruikt. Wij moeten alles doen om tot een opheffing te komen van de Britse bases op Cyprus. Hetzelfde geldt voor de Engelse bases in Libië. Ook deze moeten worden opgeheven. Zij vormen een bedreiging voor alle Arabische landen." Sprekend over Jemen zei Nasser: „som migen zeggen dat Egypte met de Verenig de Naties overeen is gekomen zijn troepen uit Jemen terug te trekken. Maar dat is niet waar. Egypte heeft ermede ingestemd zijn troepen daar in fasen terug te trekken. En wij hebben niet gezegd of dit binnen een, twee of vijf jaar zal geschieden. Egypte zal Jemen blijven Steunen, tot dat het over een sterk leger beschikt. En het zal ook in Jemen blijven, zolang fa milie van de vroegere Imam in aangren zende landen blijft," aldus de Egyptische president. Verkeer. In Italië hebben zich in 1963 345.701 verkeersongelukken voorgedaan. Daarbij vielen 9.621 doden en 226.736 ge wonden. ttferi mffZL Helmond, maandag - Heden morgen heeft Dr. J. C. M. Sweens Burgemeester van Hel mond, onder grote belangstel ling een eerste paal in de grond geslagen. De Amstel Brouwerij in Am sterdam barst uit haar voegen tengevolge van de steeds stij gende vraag naar Amstel Bier. Ofschoon reeds 7 brouwerijen aan de wereldvraag naar dit veel gedronken bier voldoen, is de bouw van een tweede brou werij in Nederland noodzakelij k geworden. De keuze viel op Helmond door zijn gunstige ligging. Deze nieuwe bron van welvaart is van niet te onderschatten waar de voor geheel Zuid-Nederland. Van dit terrein, vijf maal zo groot als in Amsterdam, zullen binnen afzienbare tijd millioe- nen liters bier hun weg vinden naar de ware bierliefhebbers. LONDEN Het gaat hard tegen hard tussen de Britse minister voor Posterijen Bevins en de brievenbestellers en sorteer ders. De laatsten eisen een loonsverhoging van 6 percent, maar zouden zich waar schijnlijk wel neerleggen bij vijf percent. De regering wil echter niet verder gaan dan vier percent, thans en 31/» percent in 1965 en 1966. De besprekingen zijn vast gelopen en de Britse bond van PTT-perso- neel dreigt met staking. Het zou de eerste staking van brievenbestellers in deze eeuw zijn. Het laatst gebeurde dit 72 jaar ge leden en dan alleen nog maar in Londen. De stemming onder de postmannen is toch al verbitterd ever het besluit van de minister dat zij voortaan ongeadresseerd reclamedrukwerk huis aan huis moeten be zorgen. Zij weigeren dit als poststukken te beschouwen. Voor PTT is dit een winst gevende zaak. Een ander bezwaar van de postmannen is dat zij, nu de verkiezingen naderen, politiek drukwerk moeten rond brengen, waarin vaak hun eigen politieke partij en de vakbeweging worden aange vallen. De deur voor onderhandelingen is echter nog niet gesloten. De minister is bereid verder te praten, indien de postmannen niet langer met staking dreigen. Trou wens de gedelegeerdenconferentie van de bond moest maandag het besluit, om eventueel te staken, nog goedkeuren. De minister heeft het er echter niet gemakke lijker op gemaakt door te verklaren dat de regering met haar aanbod tot het uiterste is gegaan. Groot-Brittannië heeft geen centrale loon politiek, maar wel richtlijnen, welke door een raadgevende commissie voor de inko mens (bijgenaamd „Nicky"), worden aan gegeven. Elke vakbond moet echter op loongebied zijn eigen boontjes doppen. De moeilijkheid hierbij is dat de financieel ver achtergebleven groepen, zoals de post mannen, door de anti-inflatiepolitiek in de knel dreigen te komen. De Britse brieven besteller is een geziene figuur, die zeker op veel sympathie van het publiek kan re kenen. De regering zal zich daarom twee maal dienen te bedenken voor het op een botsing te laten aankomen. Bevins tegenspeler is vakbondsleider Ron Smith, een verantwoordelijke figuur, die niets voor stakingen voelt, maar die op het ogenblik geen andere uitweg ziet. Smith is niet de eerste de beste. De re gering maakte hem niet alleen lid van de nationale raad voor economische ontwik keling (bijgenaamd „Neddy") zoiets als onze S.E.R., maar ook van het bestuur van de Britse overzeese luchtvaartmaat schappij (BEA). De onderbetaalde Lon- dense busmannen kregen, mede dankzij Ron Smith, een tussentijdse verhoging. Smith vecht ook tegen zijn eigen mensen voor een modernisering van de verouder de Britse vakbewegingsstructuur. Hij ver wacht dan ook een vooruitstrevender en meegaander houding aan de andere zijde van de onderhandelingstafel. Minister Bevins heeft vooral kwaad bloed gezet door postmannen die zouden staken te dreigen met verlies van pen sioenrechten. Smith verklaarde dat Be vins behoort af te treden. Als alles mis loopt kan de postbond nog een beroep op de premier doen om een commissie van onderzoek naar de loonsituatie te laten ALGIERS (Reuter) Het in Algerije verboden front van socialistische groepe ringen, dat geleid wordt door de kabylen- hoofdman Hocine Ait Achemed, heeft zon dag bekendgemaakt dat het „de strijd her vat" tegen president Ben Bella's „dicta toriale bewind". Deze bekendmaking stond in een mani fest, dat onder de buitenlandse correspon denten is verspreid. Het manifest was niet getekend. Algemeen wordt echter aange nomen dat het door Ait Achmed zelf is opgesteld. Er wordt verder in gezegd, dat het bewind van Ben Bella moet en zal vallen. Ben Bella's partij van het Natio nale Bevrijdingsfront wordt als openbare vijand nummer 1 bestempeld. De opstand, die het vorig jaar in Kaby- lië tegen de regering van Ben Bella uit brak, werd tegen het eind van die maand neergeslagen door regeringstroepen. Ait Achmed kondigde later een wapenstilstand aan voor de duur van het grensconflict tussen Algerië en Marokko. Dit bestand is nooit geschonden. instellen. De brievenbestellers kunnen in plaats van tot een staking, tot een wei gering om overuren te maken, besluiten. Bevins waarschuwde dat dit vooral in de grote steden een „vernietigende uitwer king" zal hebben op de postdienst. De PTT-bond overweegt, behalve een natio nale staking, lokale stakingen in belang rijke centra, al of niet gecombineerd met vertragingsacties elders. Engelandvaarder Om naar Engeland te gaan moet je, naast een beetje Engels, ook de Engelse koningen kennen. Omdat die al vóór het jaar duizend present waren en ze elkaar soms danig vlug opvolgden, zijn het er aardig wat geworden, zo'n veertig stuks. Maar iedereen zegt dat enige kennis van het leven dezer heren raadzaam is bij een bezoek aan het land en daar gaan we dus: William doodde Harald Richard II werd vermoord door Henry IV Edward IV vermoordde (vermoedelijk) Henry VI Richard 111 vermoordde zowel Edward als Richard (of was 't nou Henry VII die 't dee. Jane werd onthoofd, evenals Charles, evenals Mary en toen werd het langza merhand tijd voor de achttiende eeuw en ging men het wat kalmer aan doen. Een enkele wilde streek kwam nog wel eens voor (George I die de vriend zijner So- fie voor haar ogen in een heetgestookte oven schoof toen hij hem voor de voe ten liep, maar och) en koningen konden wat langer in leven blijven, ja stierven niet zelden keurig te bed. Jaja, die En gelse koningen, ze hebben hun sporen diep gedrukt in de historie van het land. Hun ne geschiedenissen lopen als bloedrode draden door de folders en bezienswaar digheden. Ze werden hier geboren, leef den zus en zo, stichtten gindse school, vermoordden hun kardinaal in gene ka thedraal en stierven daar. De Engelse gidsen hebben druk werk, het de bezoe ker allemaal uit te leggen en aan te be velen. Het Engelse volk is trots, is er ge weldig trots op en de toeristen sjouwen zich ter plaatse scheve hakken en, nog thuis zich preparend op het Engelse ui tje, duizelt het ze van de namen en de cijfers, de familieverhoudingen en moord partijen. Waarom, zo denkt de aanstaan de Engelandvaarder, hebben de Engelse koningen elkaar niet wat meer laten uit leven? Waarom moesten ze elkaar zo driftig met valbijl, hakblok en wurgkoord achterna zitten? Met een beetje langere regeringsperioden voor elk, wat minder geharrewar tussen de Yorks en Lancas ters en Tudors en Stuarts had het rijtje van veertig er voor de toerist vandaag de dag niet meer dan pakweg vijfentwin tig hoeven te bevatten. Om naar Engeland te gaan moet je be halve een beetje kennis van de Engelse taal en van de koningen óók op de hoog te zien te komen van het Engelse geld. Daarvan is er ook zo veel. Het befaamde Engelse pond valt voor je verbaasde ogen uiteen in een verwarrende hoeveelheid zilveren, nikkelen, bronzen en papieren munten. De shilling is vertegenwoordigd in z?n eigen helft, in tienvoud, in twee voud, in tweeëneenhalf pond. De pennies zijn er in drie-in-een, één, en een halve. Prijzen drukt men uit in guineas, die evenwel helemaal niet als munt bestaat; waarom makkelijk als het moeilijk kan? Op de papiertjes en munten staat de langhalzige Elisabeth Regina, op sommi ge haar vader George de zesde na de eerste), spinster en spinner aan de draad die van een dikke duizend jaar ge leden tot op de dag van vandaag de Engelse geschiedenis kleur en spanning en verband heeft gegeven. Dezelfde draad die de aanstaande Engelandvaarder, nog rustig aan de andere kant van de plas, in de knuist gedrukt krijgt en die hij (naar ik hoor) gedurende het verblijf al daar, niet meer de kans krijgt los te la ten. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE 3 Zoon. Een 16-jarige Oostduitse jongen heeft vrijdag de prikkeldraadversper ring aan de grens doorgeknipt en is naar West-Duitland gevlucht. De vader van de knaap is voorzitter van de Oostduitse communistische partij van een plaatsje bij de grens. Radioseinen. Het Britse observatorium Jo- drell Bank heeft radioseienen via de maan naar de radiotelescoop van het Zimenki-instituut bij Gorki, ongeveer 6 kilometer ten oosten van Moskou, gezon den. De signalen, die door de maan wer den teruggekaatst moesten een afstand van ongeveer 745.000 kilometer afleggen. Brand. Bij een brand in Cheraw, in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina, is za terdag een gezin van elf personen om gekomen. Brand. Bij een brand in Chicago zijn vrijdag zeven kinderen vier jongens en drie meisjes onder de twaalf jaar uit één gezin omgekomen. Ook een 41- jarige huisgenoot kwam om het leven. De ouders werden ernstig gewond. Het oudste kind van het gezin, een dertien jarige jongen sprong uit een raam en bracht er het leven af. Geregelde bezoekers. De Russen zijn be gonnen eenmaal per veertien dagen op Algiers te vliegen. Algerije is het ze vende land in Afrika waarop de Sovjet- Unie een geregelde luchtdienst heeft. Kasregisters. De Australische overheid moet 240 miljoen gulden betalen voor de aanpassing van naar schatting 240.000 kasregisters, tel- en boekhoudma chines aan het decimale stelsel, dat in 1966 wordt ingevoerd. Botsing. In de Joegoslavische republiek Macedonië zijn bij een botsing tussen een autobus en een vrachtauto bij Strumi- ca veertig mensen gewond. Van elf hunner is de toestand ernstig. Vredesmissie. Zestig overlevenden van de kernbomaanvallen op Hirosjima en Na gasaki zullen 21 april vertrekken voor een rondreis door de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, de Sovjet- Unie en waarschijnlijk China om pro paganda te voeren voor afschaffing van de kernbewapening. Alcoholisten. Van de dertig miljoen Polen zijn er anderhalf miljoen alcoholist. Dat heeft de secretaris van de Poolse drank bestrijding verklaard. Invalidenwagen. Een Zweedse commissie heeft een invalidenwagen voor geheel verlamden ontwikkeld, die wordt be stuurd door de adem van de patiënt. Door een mondstuk wordt een vlies in beweging gebracht, dat op zijn beurt door elektro-mechanische impulsen de motor op gang brengt of stopt. Spanje. Het Spaanse kabinet heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de leerplichtige leeftijd van twaalf jaar wordt gebracht op veertien. Het ontwerp zal nu gezonden worden naar de Cortes, het Spaanse Parlement. Pionier. In Zwitserland is zaterdag een pionier op het gebied van de telefonie, James Stewart, overleden. Hij is 93 jaar geworden. Stewart, die bevriend is ge weest met Alexander Graham Bell, de uitvinder van de telefoon, en Thomag Edison, woonde reeds dertig jaar in Zwitserland. t

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3