Interscholaire jeugduitvoeringen werden demonstraties van enthousiasme en talent Zwemkampioenschappen voor de jeugd in het Velserbad Wil mi Floel TAXI 60 V 1 Plaats een Luidspreker Veel gevraagd Fietser rijdt tegen personenauto op Kort IJmondnieuws In de vishal en op zee Stormvogels trok naar het strand „Ons Buiten" wil terug naar Velsen drumkorps Havenberichten Honderdvijftig jongens en meisjes deden mee w w. MAANDAG 24 FEBRUARI 1964 Prijzenregen en feest bij IJmond Vissers HELANCA trainingspakken v a. ƒ39.90 SPORTHUIS Oefenen bij de zee Tweede zangavond Geroutineerde BOEKHOUDER N.V. B. SMALLEGANGE AERDENHOUT - Postbus 1 Zoekt u een MOTOR in prima staat? Want met het radio kompas zoekt u de juiste richting van de zenders voor de zuiverste ontvangst, dus zonder het toestel zelf te verplaat sen! Hoe het toe stel ook staat, elk station kunt u nu zonder bijgeluiden ont vangen. U hoeft alleen maar aan de schijf te draaien. Dit voordeel dat tot dusver alleen in de duurdere toestel - len zat, brengt Philips i nu voor een uniek lage prijs. Vaar een nieuwe koers met dit Philips toestel met het radiokompas! Dit toestel heeft 3 golfgebieden - lang, midden en FM. Door de rus tige blauwe stationschaal wordt het instellen nog gemakkelijker. Royale notehouten kast in harmoniërende kleuren. Hèt toestel voor elk interieur. DEMONSTRATIE Wij zullen u dit unieke toestel gaarne thuis demonstreren. Bel ons nu op om een afspraak te maken. U kunt het ook - zonder verdere verplichtingen - enige tijd op proef krijgen. VtlfteROUrNWffG l73«WU!OCN-TffL.**«02. Bij de interscholaire jeugduitvoering voor het middelbaar onderwijs in de IJmond was een groot aantal scholieren uit Velsen en Beverwijk betrokken, dat zich onder leiding van hun respectieve docenten met een ruime dosis enthou siasme op de samenstelling van een rijk gevarieerd programma had voorbereid. Zowel de opvoering van vrijdag in de Velsense Stadsschouwburg als die van zaterdag in de toneel- en gymnastiekzaal van het gymnasium „Paulinum" lever den van deze geestdrift een even plezierig als overtuigend bewijs. Zelfs de storing in de elektriciteitsvoorziening, welke vrijdagavond dit programma reeds voor de aanvang even dreigde te verstoren, heeft deze geestdrift niet kunnen temperen. Integendeel. Het probleem werd heel praktisch opgelost door de uitvoering een voudig met de pauze te laten beginnen, waarna alle nummers verder zonder enige onderbreking werden afgewerkt. HET PROGRAMMA was in acht num mers onderverdeeld, waarmee in goed af gewogen verhoudingen beurtelings de aan dacht werd gevraagd voor toneel, zang, dans, muziek en cabaret. Het muzikale ge deelte nam een aantal leerlingen van de gemeentelijke M.M.S. uit Velsen en de Bisschoppelijke Kweekschool uit Bever wijk voor zijn rekening, waarbij een jon gedame van eerst genoemde school de tra ditionele klanken van piano, viool, cello en blokfluit op een bekoorlijke wijze afwissel de met haar urendans, op Ponchielli's be kende muziek. BJ HET CABARET liet het Gemeente lijk Lyceum uit Beverwijk zich door slechts twee leerlingen vertegenwoordigen die, doordat hun een vrij zwakke tekst was meegegeven, ver in de minderheid bleven bij de Rijks-h.b.s. uit Velsen, die een compleet ensemble had samengesteld. Hier was juist wel sprake van originele en dikwijls geestige teksten, die met veel elan werden gezongen en gespeeld, zodat hier zelfs de basis voor een studentenca baret aanwezig leek. DE INZET van het programma werd verzorgd door enige meisjesleerlingen van de Prins Bernhard h.b.s. uit IJmuiden, die zich onbevreesd aan het spelen van een fragment uit het derde bedrijf van Herman Heijermans' bekende toneelspel: „Op Hoop van Zegen" hadden gewaagd. Na de actie van de beide voorafgaande be drijven wordt dit gedeelte wel eens als een anticlimax beschouwd en zelfs heeft men soms bij bepaalde voorstellingen overwogen dit bedrijf eenvoudig in zijn geheel te schrappen. Nu wij echter bij de ze interscholaire zonder gespeelde inlei ding met het leed en de angst van deze vissersvrouwen werden geconfronteerd, kon er van afnemende spanning geen sprake zijn en bleek dus duidelijker dan ooit dat Heijermans ook dit bedrijf wel degelijk van uiterst boeiende dialogen heeft voorzien. Ook wanneer men deze als monologen wil beschouwen. Opnieuw werd aldus Heijermans' meesterschap overtui gend bewezen, nu zijn taal zelfs uit de mond van een Saart, Truus of Knier van ongeveer zestien lentes, het publiek nog tot aandachtig luisteren dwong Daarom was de keuze van dit fragment voor een dergelijke avond stellig volledig verant woord. IN FRAAIE KOSTUUMS en met een ontwapenende flair vervulden leerlingen van het gymnasium „Felisenum" uit Vel sen hun speelbeurt met een opvoering van het vierde bedrijf van Molière's bekende komedie „Tartuffe", waarin deze klassie ke huichelaar tot zijn ware gedaante wordt ontmaskerd. De manier waarop dit fragment op deze interscholaire werd ge speeld wekte de beste verwachtingen voor de voorstelling van aanstaande zaterdag, wanneer dit blijspel in zijn geheel „op eigen terrein" zal worden opgevoerd. Gymnasium „Paulinum" met zijn kostelijke persiflage op „De Perzen". werd het ovationeel succes dan ook vol komen gerechtvaardigd. DIT ONDERHOUDEND PROGRAMMA werd afgesloten door een groot koor van het Pius X College uit Beverwijk, met een verfrissend gezongen uitvoering van en kele nummers uit „Opera SSTT" van Paul Chr. van Westering. Terecht moest het laatste nummer hiervan werden gebisseerd. In totaal werden deze interscholaire jeugd uitvoeringen door het uit ouders, docenten en leerlingen bestaand publiek met zulk een warme bijval onthaald, dat alle re den voor een jaarlijkse traditie aanwezig lijkt. Jan van Dam MET ALLE WAARDERNG voor de reeds vermelde prestaties dient echter te worden vastgesteld dat, zo er een erepalm in het geding was geweest, deze zonder enig voorbehoud aan het gymnasium Paulinum" uit Driehuis zou zijn uitge reikt. Hier had namelijk een anoniem ge bleven auteur een verbluffend knappe per siflage geschreven op „Aeschylus" klas sieke tragedie „De Perzen", waarin on der de titel „Persen" de worsteling van lyceïisten met hun diverse vakken in ver band werd gebracht met Xerxes' neder laag tegen de Grieken. Compleet met bo de en een koor van „Perzischegrijsaards en met veel jammer en geween werd het een waarlijke kostelijke parodie op dit 2400 jaar oude declamatorium, waarbij de onweerstaanbaar komische uitwerking nog werd versterkt door de bijzonder fraaie maskersen smaakvolle kostuums. Ook de voortreffelijk uitgebalanceerde mise en scène bewees dat de regisseur zich bij het amateurtoneel buitengewoon verdienstelijk zou kunnen maken. Door een en ander In het Verenigingsgebouw aan de Bever- wijkse Schans heeft de hengelsportvereni ging De IJmond Vissers haar jaarlijkse feestavond gehouden. Vooraf heeft voorzitter Oosterwold de prijzen utgereikt aan de winnaars van de verre wedstrijden in het seizoen 1963 De wisselbeker ging naar de heer J. van Zutphen, die ook nog een een hengelfoe- draal aangeboden kreeg. De tweede prijs was voor de heer J. Waterlander, die met een opbouwbaar schepnet en een sleutel ring het nieuwe visseisoen ingaat. Hij werd voorts nog gehuldigd als vanger van de grootste vis. De heer F. van Tongeren kreeg de derde prijs aangeboden. Gymnasium Felisenummet Molière's „Tartuffe". Een zeventienjarige wielrijder uit Haar' Iem is zondagmiddag op de Stationsweg in Velsen tegen een personenauto opgere den. Hij is met een vermoedelijke hersen schudding overgebracht naar het zieken huis St. Joannes de Deo in Haarlem. De wielrijder reed op het voor hem ver keerde rijwielpad van de Stationsweg en merkte te laat een uit de Van Tuyllweg naderende personenauto op. Hoewel de bestuurder van deze auto onmiddellijk af remde kon hij toch niet voorkomen dat de fietser tegen de al bijna stil staande auto opbotste. Aanvoer van maandag Honderdtwintig vaartuigen hebben maandagmorgen in IJmuiden aangevoerd: 9610 kisten vis, 1540 stijve kabeljauwen en 28.000 kilogram tong. Bij de aanvoer wa ren: 50 kisten schelvis, 530 wijting, 60 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 1900 haring, 100 kleine kistjes haring, 2150 makreel, 2300 schol, 70 tarbot, 580 varia, 920 dichte wij ting, 480 spanharing. PrUzen van maandag Per kilogram, in guldens: tarbot 5-4.40, grote tong 6.20-5.80, grootmiddel tong 5.60- 5.10, kleinmiddel tong 6.80-6.40, tong I 8.20 -7.70, tong II 8.10-7.70, zalm 10. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 154- 132, middel kabeljauw 128-108, grote kool- vis 136-112, middel koolvis 126-108, grote tong 112. Per tien stuks: grote kabeljauw 124-82, middel kabeljauw 63-50. Per 50 kilogram: grote schelvis 63, mid del schelvis 67, schelvis I 67, schelvis II 48-35, gul I 58-52, gul II 56-50, gul III 48- 42, koolvis I 47-42, grote schol 36-32, mid del schol 32-28, kleinmiddel schol 34-27, schol I 35-28, schol II 35-26, schol III 31-22, schar 38-28, bot 10.50-6, poon 54-29, ge stripte wijting 31-19, dichte wijting 20-15, haring 26.20-21, makreel 41-17, tarbot 220- 170, ham 192, kuit 78-35, lever 20. Voor dinsdag Voor de dinsdagmarkt worden in IJmui' den verwacht: de KW 42 Nicolaas Senior met 750 kisten haring, 500 makreel, 40 wij ting, 10 diversen; IJM 26 's-Gravenhage met 550 kisten haring, 600 makreel, 70 di versen; voor woensdag wordt verwacht de Utrecht IJM 24 met 1000 kisten kabeljauw en gul, 730 stuks stijve kabeljauw, van de verre visserij. Scheveningen Maandagmorgen werden in Schevenin gen aangevoerd: 300 kisten kustwijting, 40 gul en kabeljauw, 530 schol, 200 stuks stijve kabeljauw, 3500 kilogram tong. Op zee De zaterdag uit IJmuiden en Schevenin gen naar de visgronden vertrokken vaar tuigen hebben koers gezet naar de 60 gra den noorderbreedte. De reeds ter plaatse aanwezige VL 112 Bets en Gerda en de KW 171 Jan Maria hadden trekken gedaan van 2 tot 3 boxen. Het weer was prachtig Op de 58 graden noorderbreedte stond zondag een harde oostelijke wind, die vis sen onmogelijk maakte. Nog noordelijker bevond zich, achter de kabeljauw aan, de Rijnmond I KW 15, die reeds tot de 70 graden noorderbreedte was gevorderd. Dit schip had tot dusver met ruw weer te kampen gehad. De zaterdag uit IJmuiden vertrokken VL 121 Willem is zondagmorgen in IJmuiden teruggekeerd wegens het verspelen van de stuurboordlijn. De Willem is maandag weer naar de visgronden uitgevaren. In Peru is het werk vrijdag in 24 ha vens tot stilstand gekomen als gevolg van een staking van 15.000 havenarbeiders die hoger lonen wensen. Aanvulling. Aan het verslag in ons blad van zaterdag over de lezing van dr. Jef Last over Japan kan nog worden toe gevoegd, dat deze avond behalve door de Mij. tot Nut van 't Algemeen mede werd georganiseerd door de plaatselijke afde lingen van de Volksuniversiteit en de Nivon. Sigaretten gestolen. Bij de politie in Velsen is aangifte gedaan van diefstal uit een sigarettenautomaat in de Cederstraat in de nacht van vrijdag op zaterdag. Hier bij werden ongeveer honderddertig pakjes sigaretten gestolen. Breestraat 158 - Beverwijk - Tel. 3854 Dat Stormvogels alles op, alles zet zo snel mogelijk uit de regionen van de vier de klasse te komen is zondagmiddag andermaal gebleken. De wedstrijd tegen St. Pancratius in Badhoevedorp werd zo als bekend afgelast. Een vriendschappelij ke wedstrijd kon op een zo korte termijn niet meer worden georganiseerd, terwijl het trainingsveld van Schoonenberg meer weg had van een modderpoel. De leiding van Stormvogels wilde de spelers toch niet op non-actief stellen. Men dacht aan Toon van den Enden, die het, kampioenselftal van VSV vorig jaar bij gebrek aan geschikte trainingsgelegenheid op het IJmuidense strand liet trainen. En ook Stormvogels klopte niet tevergeefs bij „ome" Henk Verzwijveren, eigenaar van het Zuidpierpaviljoen aan. De pupillen van Han Jansen konden hun gebruikelijke por tie oefeningen doen op het met sneeuw bedekte strand. Er wordt overigens alweer gewerkt aan een nieuwe strandcompetitie, maar hier voor moet eerst de controverse KNVB- Strandcomité uit de weg worden geruimd De forensenkampeervereniging „Ons Buiten" te Amsterdam, die in mei 1961 na jarenlang gast te zijn geweest van het staatsvissershavenbedrijf, het terrein on der de duinen bij het IJmuider strand moest ontruimen, heeft thans opnieuw een verzoekschrift gericht tot het gemeentebe stuur van Velsen. Daarin wordt verzocht om kampeergelegenheid op het Noorder- strand, dat, zoals wij reeds hebben ge meld, door Velsen van domeinen mag wor den gehuurd. Ons Buiten heeft reeds drie jaar geleden geprobeerd om in het duingebied de Breesaap, tussen de Noorderpier en Wijk aan Zee, een nieuw terrein te mogen hu ren en/of als kampeerterrein te mogen in richten. Deze poging is toenmaals op niets uitgelopen, omdat er geen politietoezicht, geen wegen, drinkwater en dergelijke aan wezig waren en omdat het terrein was voorbestemd als uitbreidingsgebied voor het hoogovenbedrijf, aldus het bestuur van Ons Buiten, dat hoopt thans wel succes te mogen boeken na een tweetal eerder gedane (vergeefse) verzoeken. Aan de vooravond van zjjn derde lus trum heeft het bestuur van het drum korps van de Beverwykse Harmoniekapel met de handen in het haar gezeten: voor dit jaar zijn er maar liefst 120 uitnodi gingen uit binnen- en buitenland binnen gekomen om medewerking te verlenen aan festivals en concoursen! Thans is voor de derde maal een uit nodiging van de groothertog van Olden burg aangenomen om in het plaatsje Rastede in de hoogste afdeling deel te nemen aan een concours. Voorts gaat het korps naar Breda om daar bij het inter nationale drumfestival de wisselbeker te verdedigen, die het vorig jaar mee naar Beverwijk kwam. Dan heeft men beslo ten om nog in een tweetal concoursen mee te dingen. Het drumkorps werd op 19 juni 1949 opgericht en gaat dus zijn 15-jarig be staan tegemoet. Er zijn zorgen, want de versleten uniformen moeten hoog nodig door nieuwe worden vervangen.. Er wordt deze week een lijstcollecte gehouden. Op zaterdag 29 februari wordt in de Ge reformeerde kerk aan de Pastorieweg in Santpoort de tweede gemeenschappelijke zangavond gehouden. Medewerking wordt verleend door het Santpoorts Hervormd Zangkoor onder leiding van de heer J. Th. Westerdaal. Een korte meditatie wordt verzorgd door ds. De Kluis, gereformeerd predikant. Zaterdag kwamen In IJmuiden aan: Putbus van Wismar: Neder-Rhöne, Bremerhaven; Scantic. Par; Aeneas, Faroe; Hoheme, Llverpool, Noord ster, Karlskrona', Partner, Le Treport, bijlegger IJmuiden; Clan Grant, Liverpool; Kennemerland, Hamburg; Neree, Sunderland; Hoc vmces, Lon den Amasus, Calais; Areas, Hamburg. Hinde, Londen; Wolanda, Londen; Willemijn Par45K" soe, Mantyluoto; Buka, Londen; Hector, Rotter- dam: Denzo, Londen. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden; Jason naar Hamburg; Iris, Port ot Spain; Ute, Kalundborg; Hoegh Biscaie, Hamburg; Argonaut, Genua, wals- materiaal van IJmuiden; Lapwing, Londen, wals- materiaal van IJmuiden; Gardience, Leitb, Riouw, Lissabon; Schieborg. Milfordhaven,kunst- mest van IJmuiden; Tim S., Karlskrona, kunst- mest van IJmuiden; Insula, Karlshamn, walsma- teriaal van IJmuiden; Alexander Matrosov, Ant werpen; Jans, Londen; Tankfjord, Antwerpen, Jean E„ Londen; Ajax, Uddevalla, walsmateriaal van IJmuiden; Annie G.. Huil; Margrit Angelica, Leith; Pygmalion, Rotterdam; Dollard. Rotter dam; Rheinland, Hamburg; Fritz Thyssen, Kirke- ness; Libra, Stockholm; Partner, Aarhus, bijleg ger IJmuiden; Granwood, Montreal; Jonan, Bir kenhead, walsmateriaal van IJmuiden; Lingeborg, Preston, kunstmest van IJmuiden; Frey, Malmo; Magas, Genua; Helicon. Antwerpen; Rijnstroom, Hull; Sylvania, Caribbean; Laverock, Londen. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Katwijk van Dakar; Trude K„ Mistly, voor IJmuiden; Bieber- stein, Antwerpen; Texelstroom, Grimsby; Luci» Schulte, Bremen; Bali, Bremen; Berkelstroom, Londen; Lancero, Bremen; Kalmarsund 10, Ant werpen; Bornrif, Londen, voor IJmuiden; Susan- ne Fritzen Narvik; Gleddoch, Dagenham; Johan na, Karlskrona; Harrogate, Goole; Yewhill, Swan sea; Ariel, Kotka; Netherlands Coast, Newcastle: Zaanstroom, Portsmouth; Utsira, Leith; Herm Kiepe, Karlskrona; Hawkwood, Hull; Baltica, Norrköping; Dido, Aarhus; Karl, Hamburg, voor IJmuiden; Nanning Buisman, Kopenhagen. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Klaus Mink naar Odense; Lingestroom, Londen; Vechtstroom, Shoreham; Maas, Hull; Alexander, Malmo. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Rinoula van Antwerpen, voor IJmuiden; Hontestroom, Grangemouth; Alcetas, Ravenna; Nero, Oporto: Evagelistra, Rio de Janeiro. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naarAmsterdam is gegaan). In het Velserbad hield zondagmiddag de 35-jarige Sportbond IJmuiden de na tionale jeugdkampioenschappen van de Nederlandse Culturele Sportbond. De wed strijden, waaraan 150 zwemmers en zwem sters deelnamen, verliepen vlot. Onder de aanwezigen waren Velsens wethouder voor sportzaken, de heer H. de Boer, en de consulent voor de lichamelijke opvoe ding, de heer A. Wedemeijer- Als intermezzo verzorgde de afdeling van de Watervrienden uit Utrecht een komisch springnummer, dat door de toe schouwers op de goed bezette tribunes bijzonder goed ontvangen werd. De heer Barneveld, voorzitter van het nationale bestuur van de Watervrienden, overhandigde de volgende prijzen. 100 meter schoolslag meisjes-adsp.: 1. M. de JJong (Zaandam) 1.38,1; 2. M. van Geest (Arnhem) 1.40,2; 3. H. Verstrijnen (Arnhem) 1.42,7; 100 meter schoolslag meisjes-jun.: 1. A. v. d. Baan (Utrecht) 1.36,3; 2. J. Baak (IJmuiden) 1.41; 3. N. de Goede (IJmuiden) 1.43; 100 meter schoolslag jongens-adsp.: 1. J. Willemsen (Mijnstreek) 1.36,8; 2. J. Taa (Arnhem) 1.36,9; 3. C. van Berkel (Utrecht) 1.38,9. 100 meter schoolslag jongens-jun.: 1. P Eversdijk (R'dam) 1.31,9; 2. N. Spreeuw (Zaandam) 1.32,4; 3. F. Kuper (Utrecht) 1.32,6. 100 meter rugslag meisjes-adsp.; 1. M. Beumer (Arnhem) 1.40,3; 2. N. Ver does (Haarlem) 1.51,8; 3. L. Langenberg (Zaandam) 1.53,3. 100 meter rugslag meia- jes-jun.: 1. C. Bobeldijk (Zaandam) 1.29,1; 2. C. Lutje (Zaandam) 1.30,8; 3. H. Egas (Amsterdam) 1.40,3. 100 meter rugslag jongens-adsp.: 1. G. Uiterwijk (IJmuiden) 1.36; 2. J. Willems (Mijnstreek) 1.37; 3. H. Meddeler (Arnhem) 1.53,2. 100 meter rugslag jongens-jun.: 1. S. Graen (Am sterdam) 1.20; 2. F. Woltjer (IJmuiden) I.20,3; 3. H. van Horick (IJmuiden) 1.21,8. 50 meter vlinderslag meisjes-jun.: 1. J. Baak (IJmuiden) 43,7; 2. H. Poots (Rot terdam) 46,1; 3. R. van Rees (Amsterdam) 46,8. 50 meter vlinderslag jongens-jun.: 1. P. Mackaay (Den Haag) 37,4; 2. B. Hen driks (Arnhem) 37,7; 3. F. Kuiper (IJmui den) 37,7. 3 maal 50 meter wisselslag per soonlek meisjes jun.: 1. N Peverelli (Zaandam) 1.32,5; 2. C. Bobeldijk (Zaan dam) 2.33,5; 3. F. Veltkamp (IJmuiden) 2.34,7. 3 maal 50 meter wisselslag per soonlijk jongens-jun.: 1. R. Rempt (Zaan dam) 2.12,7; 2. F. Schipper (IJmuiden) 2.16,5; 3. T. Peters (Amsterdam) 2.19,1. 100 meter vrije slag meisjes-adsp.: 1. M. Beumer 1.23; 2. L. Langenberg (Zaandam) 1.24,5; 3. N. v. d. Pijl (Utrecht) 1.30,4. 100 meter vrije slag meisjes-jun.: 1. A. Boon (Mijnstreek) 1.26,1; 2. L. Wullaert (IJmuiden) 1.27,2; 3. L. Broens (Arnhem) 1.30,9. 100 meter vrije slag jongens-adsp.: 1. N. Hendriks (Utrecht) 1,21,8; 2. A. Pe permans (IJmuiden) 1.24,3; 3. C. Uiterwijk (IJmuiden) 1.25,4 100 meter vrije slag jongens-jun.: 1. W. Abcouwer (Zaandam) 1.07,7; 2. F. Schipper (IJmuiden) 1.07,8; 3. P. Mackaay (Den Haag) 1.11,9. Het tamboer- en pijperkorps van de Sportbond IJmuiden, „Voorwaarts", lever de een bijzonder gewaardeerde muzikale bijdrage tijdens dit nationale jeugdzwem- festijn. GEVRAAGD In het bezit van praktijkdiploma boekhou den, resp. M.B.A., typen en grote kantoor ervaring. Aan ambitieus medewerker, die gewend is nauwkeurig te werken, bieden wij goede toekomstmogelijkheden op ons modem kan toor Mechanische Boekhouding. Uitgebr. schriftelijke sollicitaties aan 239-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4