DE KAPITEINSDOCHTER PANDA EN DE MEESTER^MEESTER w HET DAL DER BLINDEN Het eerste vliegtuig In Amboise Da Vinci s geniale uitvindingen in Frans kasteelmuseum gereconstrueerd Halssnoer van mummie is 750.000 waard 9 Ons %-ervolgvL rhaai MAANDAG 24 FEBRUARI 1964 mniiimiimiiiiMiiiiiiiiiimii 'V Een historische roman uit het tsaristische Rusland door Alexander Poesjkin (Vertaald door mr. S. L. de Leeuw) - Brug in Mariaheide bezienswaardigheid VOOR GOEDE HAARVERZORGING OOK ZONDER AFSPRAAK STOFZUIGERS Het afgelegen, 400 kilometer lange Laupoeladal in het noorden van Nóord-Rhodesië wordt het „dal der blinden" genoemd. Hoeveel van de bewoners van hei dal blind zijn, is niet nauwkeurig vast te stellen, maar de oorzaken ervan zijn niet moeilijk te achterhalen. Een bevolking van ongeveer 250.000 zielen leeft hier in een gebied dat bijna zo groot is als Engeland. Onder zoekingen hebben uitgewezen dat er op elke 100.000 kinderen op zijn minst 3.235 blind zijn. Dit is waarschijnlijk een hoger percentage dan waar ook ter wereld. Men schat dat van deze kinderen negen van iedere tien blind werden vóór hun tiende jaar. De wanhoop der autodieven 7 32) „Waarom wil je naar Petersburg?" zei zij, „wil jij ons nu ook verlaten, Maria Iwanowna?" Maria Iwanowna antwoordde, dat haar gehele toekomst van deze reis afhing en dat zij, als de dochter van een man, die voor de hem betoonde trouw geleden had, hulp en bescher ming ging zoeken bij machtige lie den. Mijn vader liet het hoofd hangen; elk woord, dat hem herinnerde aan de vermeende misdaad van zijn zoon, was hem een kwelling en scheen hem een bitter verwijt te zijn. „Ga maar, lieve," zei hij met een zucht, „wij willen je geluk niet in de weg staan. God geve je een goed man tot echtgenoot, en geen eerloze ver rader." Hij stond op en ging de ka mer uit. Maria Iwanowna bleef al leen met mijn moeder, en vertelde haar voor een gedeelte, wat zij van zins was. Mijn moeder omhelsde haar onder tranen en bad God om een ge lukkige afloop van haar voornemen. Maria Iwanowna kreeg het nodige voor de reis en binnen enkele dagen ging zij op weg, tezamen met de trouwe Pais ja en de trouwe Sawe- litsj, die zich na zijn gedwongen scheiding van mij getroost had met de gedachte, dat hij dan tenminste de bruid, met wie ik verloofd was, diende. Maria Iwanowna kwam goed en wel in Sophia aan en toen zij ver nam, dat het hof zich in die tijd te Tsarkojie Selo ophield, besloot zij daar te blijven. Men gaf haar een hoekje achter een kamerscherm. De vrouw van de opzichter kwam dade lijk met haar in gesprek; zij vertelde, dat zij een nicht was van een ka chelstoker aan het hof en wijdde haar in alle geheimenissen van het lofle- ven in. Zij verhaalde, hoe laat de keizerin gewoonlijk ontwaakte, wan neer zij koffie dronk, wanneer zij een wandeling maakte; welke hoogwaar waardigheidsbekleders zich in die tijd in haar omgeving bevonden; welke woorden zij de vorige dag aan ta fel had uitgesproken, wie zij 's avonds ontvangen had in één woord, de conversatie van Anna Wlasjewna weegt tegen enige bladzijden histo rische herinneringen op en zou voor het nageslacht van grote waarde zijn geweest. Maria Iwanowsna luisterde aandachtig naar haar. Zij gingen in de tuin. Anna Wlasjewna vertelde de geschiedenis van elke laan en van elk bruggetje, en aan het eind van een lange wandeling kwamen zij zeer met elkaar ingenomen naar het ontvangst huis terug. De volgende morgen werd Maria Iwanowna vroeg wakker, zij kleedde zich aan en liep stil de tuin in. Het was een prachtige morgen, de zon bestraalde de toppen van de linden, die reeds geel begonnen te worden onder de koele adem van de herfst. De brede vijver glansde onbewogen. De ontwaakte zwanen kwamen statig uit de struiken gegleden, die de oever beschaduwden. Maria Iwanowna liep langs de schone weide, waar kort ge leden een gedenkteken was geplaatst ter ere van de laatste overwinningen van graaf Peter Aleksandrowitsj Roemjantsew. Plotseling begon een wit hondje van Engels ras, dat haar tegemoet liep, te blaffen. Maria Iwa nowna schrok en bleef staan. Op het zelfde ogenblik vernam zij een vrien delijke vrouwenstem: „Wees maar niet bang, ze bijt niet," en Maria Iwanowna zag een dame, die op een bankje tegenover het gedenkteken zat. Zij ging aan het andere eind van het bankje zitten. De dame keek haar scherp aan en Maria Iwanowna, die van ter zijde ook enige blikken op haar wierp, kon haar van het hoofd tot de voeten opnemen. Zij was ge kleed in een wit morgengewaad, met een warme overrok zonder mouwen, en zij droeg een nachtmuts. Zij scheen ongeveer veertig jaar oud. Haar ge zicht was vol en blozend met een uitdrukking van rustige voornaam heid; haar blauwe ogen en lichte glimlach hadden een onbeschrijfelijke bekoring. De dame onderbrak eerst het zwijgen. „U bent zeker niet van hier?" vroeg zij. „Zeker niet; ik ben gisteren pas uit de provincie aangekomen." „Bent u met uw ouders gekomen?" „Neen, zeker niet. Ik ben alleen ge komen." „Alleen! Maar u bent nog zo jong!" „Ik heb geen vader en moeder meer." „U bent hier natuurlijk voor een zakelijke aangelegenheid?" „Ja zeker. Ik ben gekomen, om de keizerin een verzoekschrift te over handigen." „U bent een wees; waarschijnlijk wilt u zich beklagen over een on recht, of een belediging?" „Neen, zeker niet. Ik ben gekomen om genade te vragen, niet om recht." „Mag ik vragen, wie u bent?" „Ik ben de dochter van kapitein Mironow." „Kapitein Mironow? Was hij niet de kommandant van een van de Oren- burgse vestingen?" „Ja, juist." De dame scheen getroffen te zijn. „Neem mij niet kwalijk," zei zij met nog vriendelijker stem, „als ik mij met uw zaken bemoei; maar ik kom aan het hof; vertelt u mij, wat de inhoud van uw verzoek is, misschien zal ik u kunnen helpen." Maria Iwanowna stond op en dank te haar eerbiedig. Alles in de onbe kende dame trok het hart aan en boe zemde onwillekeurig vertrouwen in. Maria Iwanowna nam een gevouwen stuk papier uit haar zak en gaf het aan haar onbekende beschermvrouw, die het voor zich zelf begon te le zen. In het begin las zij met een aan dachtige en toegenegen uitdrukking; maar plotseling veranderde haar ge zicht en Maria Iwanowna, die met de ogen al haar bewegingen volgde, schrok van de strenge uitdrukking van dat gezicht, dat een ogenblik tevoren nog zo vriendelijk en rustig was ge weest. „Uw verzoekschrift is voor Grin- jow?" vroeg de dame op koude toon. „De keizerin kan hem geen genade schenken. Hij heeft niet uit onwetend heid of lichtgelovigheid de zijde van de usurpator gekozen, maar als een zedeloze en gevaarlijke schelm." „Ach, dat is niet waar!" riep Maria Iwanowna uit. „Wat, niet waar!" antwoordde de dame toornig bewogen. „Niet waar, bij God, niet waar! Ik weet alles, ik zal u alles vertellen. Hij heeft zich voor mij alleen onderworpen aan al les, wat hij nu te lijden heeft. En als hij zich voor de rechtbank niet gerechtvaardigd heeft, dan komt dat, omdat hij mij niet in de zaak wilde mengen!" Hierop vertelde zij met vurige ijver alles, wat aan mijn lezers reeds be kend is. De dame luisterde aandachtig naar haar. „Waar woont u?" vroeg zij daarop, en toen zij hoorde, dat dit bij Anna Wlasjewna was, zei zij glim lachend: „O, daar! Vaarwel, spreekt u met niemand over onze ontmoeting. Ik hoop, dat u niet lang op het antwoord op uw brief zult behoeven te wachten." Met deze woorden stond zij op en ging heen door de overdekte laan en Maria Iwanowna keerde terug naar Anna Wlasjewna, vol vreugde en hoop. Haar gastvrouw maakte haar verwijten, omdat zij op deze herfst dag zo vroeg was gaan wandelen, wat volgens haar woorden voor de ge zondheid van een jong meisje schade lijk was. Zij bracht de samowar en wilde juist weer bij een kop thee met haar eindeloze verhalen over het hof beginnen, toen plotseling een hofrij- tuig bij de deur stilhield en een ka merlakei binnenkwam met de bood schap, dat de keizerin mejuffrouw Mironowna had laten ontbieden. Anna Wlasjewna was verbaasd en verontrust. (Wordt vervolgd) 0*******************************************************************MMMMW00M0WMM00MrMM0MMMMM0MMMMMM0MMMM*MM0MM*Wr*M**M000rWMMWM0MMM0MW0M00*MMMMM0M00M0M0jrM0MMMMMM*M*00MaM000MMMWMWt Zo stelde Leonardo zich het vliegtuig voor. TOEN DE OUDE MAN op zijn ziekbed lag, keek hij uit over de brede, vruchtbare en door de zon be schenen Loire-vlakte. Hoewel ver van zijn land en zijn geboortestad, voelde hij een wonderlijke rust en tevreden heid. Het leven was goed geweest, het had hem ontelbare kansen ge boden, en hoewel veel van wat hij had willen verrichten bij een plan was ge bleven, waren de onrust en de on gedurigheid, die zo vaak zijn leven beheerst hadden, nu geheel ver dwenen. Bij zijn leven reeds had hij de roem der mensen geoogst, maar tegelijkertijd was langzamerhand het besef bij hem gegroeid, dat roem niet het voornaamste was in een mensen bestaan. Hij had afgerekend met alle menselijke kleinheid en zag met be rusting en overgave zijn einde te gemoet. En toen dat tenslotte kwam, zetten de duiven uit de kasteeltuin zich in de vensterbank en kon hij het moede hoofd laten rusten tegen de schouder van zijn vriend, de koning van Frankrijk. Men hield en houdt hem voor een van de grootste genieën, die de wereld ooit gekend heeft. Zijn naam is: Leonardo da Vinei. HOEWEL deze meester van de hoog- renaissance meerdere malen van zich zelf getuigd heeft, dat hij slechts een „uomo senza lettere" (een ongeletterd man) was, staat het wel vast, dat hij een van de grootste en vruchtbaarste gees ten was die zijn tijd heeft gekend. Gro ter dan illustere tijdgenoten als Michel- der is hij begonnen en we kermen hem nog het best uit zijn onvergelijkelijk- mooie, hoewel slecht bewaard gebleven schilderstukken. Na Verrochio, die zelf verklaard moet hebben door zijn begaafde leerling te zijn overtroffen in het stuk „De doop van Jezus", heeft Leonardo geen ande re leermeester meer gehad. Zijn didac tische geest heeft zichzelf ontwikkeld. VEEL VAN Leonardo's werk is aan getast door de tand des tijds. Dat geldt in hoge mate voor zijn schilderstukken. Er zijn vele schilderwerken aan hem toegeschreven die niet van hem kun nen zijn. Van ongeveer een twaalftal staat het evenwel onomstotelijk vast en zij genieten dan ook alle een faam, hun grote schepper waardig. Als voorbeeld noemen we „De aanbidding der Wij zen" (Museum Uffizi, Florence), „La Gioconda" (Louvre, Parijs) en de schil dering van het heilig avondmaal in het refter van het klooster Santa Maria del- Ie Grazie in Milaan. Er zijn voorts een groot aantal tekeningen en schet sen van Leonardo bewaard gebleven. IN HET JAAR 1516 ondernam hij een reis naar Frankrijk en vestigde zich te Amboise in het Loiredal, waar hij van zijn grote bewonderaar koning Frans I het kasteeltje Le Clos Lucé, dat eertijds Manoir de Cloux heette, tot zijn beschikking kreeg. In Amboise werkte Leonardo ijverig aan zijn veelomvatten de plannen; hij legde er de laatste hand aan enige van zijn schilderstukken en heeft waarschijnlijk een belangrijk aan deel gehad in de bouw van enkele kas- telen die in opdracht van Frans I tot stand kwamen. Men noemt in dit ver band vooral het kasteel van Chambord. Het was ook in Amboise dat Leonar do ten slotte zijn einde voelde naderen. Op 2 mei 1519 stierf hij, zonder zijn vaderland en zijn geboortedorp Vinei teruggezien te hebben op 67-jarige leeftijd. Wie nu in het rustige Amboise komt, vindt er twee kastelen. Het grote, dat het stadje geheel beheerst, heeft eer tijds als residentie gediend voor Frans I en is nog altijd in trek als toeristi sche attractie. Het kleine kasteel, Le Clos Lucé, had tot voor kort geen an dere faam dan de laatste woonplaats te zijn geweest van Leonardo da Vinei. Sedert enige tijd is daar verandering in gekomen. Men heeft het herschapen in een museum en natuurlijk is dat een museum geworden, gewijd aan de na gedachtenis van zijn vroegere bewoner. In de vertrekken, die Da Vinei tot studeer- en werkkamer dienden, treft men meubelen en andere gebruiksvoor werpen uit zijn tijd, maar het hoogte punt vormen de kelders. Wie hierin af daalt, waant zich in de Renaissance, de bloeitijd van Da Vinci's meester schap. In een bonte verscheidenheid staan hier de resultaten van zijn inven tieve geest opgesteld. Men heeft, aan de hand van zijn eigen tekeningen en schetsen, tot in alle de tails nauwkeurig zijn vindingen nage maakt en het is daaraan te danken, dat we er de meest uiteenlopende uit vindingen van zijn brein voor ons zien. Men vindt er bijvoorbeeld een mitrail leur, een helikopter, een heitoestel, een klok met gewichten, een magyruslad- der, een tank, een boot met schepra deren en het prototype van een vliegtuig, zoals Leonardo zich dat voor stelde; een onderwerp waarmee hij overigens zijn hele leven lang is be zig geweest, zozeer interesseerde het hem. Alles is op schaal nagemaakt, mees tal voorzien van fotokopieën van de ori ginele werktekeningen, het geheel maakt een diepe indruk op de bezoeker, die hier uitvindingen voor zich ziet wel ke pas in onze eeuw tot volle perfectie zijn gekomen. Le Clos Lucé wordt beheerd door de Franse vereniging „De vrienden van Leonardo da Vinci", die zich ten doel stelt de figuur en het werk van de ze grote en ver vooruitziende geest meer bekendheid te geven in brede kring. Henk Bouwman 1,000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000004 Ontwerp van een raderboot van de hand van Da Vinei. angelo of Rafael, groter ook dan zijn voorganger Giotto of zijn leermeester Verrochio. Er was bijna geen tak van wetenschap welke de renaissance had aangeboord of Leonardo toonde er zich een meester, en op de nog onontdekte terreinen van de wetenschap en de geest zette hij de eerste baanbrekende schreden. HIJ KWAM van Vinei, een stadje op de hellingen van de Monte Albano tus sen Livorno en Pistoia. Zijn eerste jeugdjaren bracht hij door in grote vrij heid. Hij zwierf veel in de omgeving en dit eerste contact met de vrije na tuur heeft in heel zijn verdere leven een diep merkteken nagelaten. Want wat hij later ook onderneemt, altijd speelt de natuur daarbij een voorname rol. We hoeven maar een blik te slaan op de meeste van zijn schilderstukken of te lezen van zijn vele prestaties op het gebied van kanalisering, stedebouw architectuur en het wordt ons duidelijk dat zijn talent èn uit de natuur voort gekomen èn op de natuur gericht is ge weest. Als jongen van een jaar of twaalf toont hij voor het eerst zijn aanleg voor schilderen. Zijn vader zond hem naar Florence, in die dagen hèt brandpunt van wetenschap en kunst, waar hij zijn eerste onderwijs genoot in het atelier van Verrochio. In deze echt-renaissan- cistische omgeving werden vrijwel alle takken van kunst en kunstnijverheidbe- oefend, maar het staat wel vast dat Leo nardo zich aanvankelijk voornamelijk op de schilderkunst heeft toegelegd. Want vóór alles was hij schilder. Hij moge daarnaast grote bekwaamheid aan de dag gelegd hebben voor (onder andere) wis- en natuurkunde, stede- bouwkunde, beeldhouwkunst, anatomie, architectuur en mechanica als schil- I De Baileybrug in Mariaheide, die de ge nie vorige week bouwde over de provin ciale weg door het kerkdorp, bleek in het weekeinde een bezienswaardigheid voor velen te zijn. Het was zelfs zo druk dat zondagmiddag de rijkspolitie uit Veghel het verkeer in goede banen moest leiden. De brug is niet alleen een toeristische at tractie, ook op de jeugd oefent het super- mecanowerk een bijzondere aantrekkings kracht uit. Een zesjarig meisje uit het dorp, dat met andere kinderen op de brug speelde, viel van een van de brugtrappen en liep een hersenschudding op. Het kind moest in het ziekenhuis in Veghel worden opgenomen. CO» MAtTïM TOONDE» 100. 79 100. Panda vond het wel vervelend, dat hij zijn brand kast moest openmaken. Want hij wist, dat er niets in zat en daarvoor schaamde hij zich een beetje. „Schiet een beetje op, pupil," zei mr. Vlijmen ongeduldig. „Geen lijdelijk verzet tegen je voogd. Dat is strafbaar!" Met een zucht opende Panda de ijzeren deur. Hij vond, dat mr. Vlijmen opeens niet meer zo aardig was, nu hij voogd was geworden. Derechtsgeleerde werd nog on vriendelijker, toen hij met scherpe taxerende blijk de inhoud bekeek. „Niets?!" riep hij ongelovig. „Dit nadert het bedrog, pupil Panda! Deze brandkast is slechts ge vuld met spinnewebben! Foei en nogmaals foei!" „Maar ik heb echt niet kunnen sparen," zei Panda bedremi meld. „Ik heb heus mijn best gedaan, maar. „Zwijg!" snauwde mr. Vlijmen. „Je hebt me teleurge steld en dat is hard voor een eerlijk en toegewijd voogd. Maar ik zal ervan maken, wat er nog van te maken valt. In elk geval heb je nog een huis. Uit de weg, twijfelachtige pupil, ik ga orde op zaken stellen." Hij greep de telefoon en belde een verhuisonderneming. „Ik heb een spoedopdracht voor u," sprak hij. „Het welbekende advocaten en procureurskantoor mr. Vlij men moet verhuisd worden van de Achterdwarsstraat naar Huize Hobbeldonk. Ik stel er prijs op, dat het nog hedenmiddag geschiedt" DAMESKAPSALON Lange Nleuwstraat 471 Telefoon 8166 - na 6 uur 8768 Juweliers ramen de waarde van het halssnoer dat Rome's mysterieuze „Oos terse mummie" bij haar opgraving droeg op 750.000 gulden. De mummie werd onlangs opgegraven op een bouwplaats in de buitenwijken van Rome Archeologen beschouwen haar als een van de belangrijkste oudheidkundige vondsten van de laatste jaren. Het lijk werd 1.800 jaar geleden gebal semd volgens een onbekend proces. Zij lag in een kist van rose marmer. Eerst dacht men, dat het halssnoer uit zwarte parels bestaat, maar juweliers zeg gen, dat het saffieren zijn. Er zijn nog twee theorieën over het meisje: 1. zij was de dochter van een Oosterse ambassadeur en overleed in het oude Ro me. 2. Zij was de dochter van een machtige Romeinse afgezant in een Oosters land, waar zij overleed om vervolgens gebalsemd voor de begrafenis naar Rome gebracht te worden. Electrolux, Excelsior, Erres, Holland Electro, Ruton, AEG, Philips enz. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg. VELSERDUINWEG 172 - TELEFOON 4402 DE VOORNAAMSTE reden hiervoor is gebrek aan vitaminen, maar de zo genaamde medicijnen die door de me dicijnmannen worden aangewend dra gen er belangrijk toe bij. Deze medi cijnen bevatten vaak bijtende en schu rende stoffen. Ze worden bijna altijd onder zeer onhygiënische omstandighe den bereid. Een van deze „geneesmid delen" wordt kameme genoemd. Een stuk van een wortel wordt uitgehold, waarin het blinde kind dan urineert. Daarna wordt de vloeistof gebruikt als oogdruppels. Twee jaar geleden begon het Konink lijk Genootschap voor Blinden van het Gemenebest in dit dal zijn werkzaam heden. Verschillende kerkgenootschap pen onderhouden er ziekenhuizen, maar een groot deel van de behandeling is afgestemd op het genezen van oogkwa len en niet op het voorkomen van blind heid. EEN VAN de moeilijkste opgaven voor de groepen die daar werken is het overwinnen van het bijgeloof. De regering van N.-Rhodesië heeft al eer der een actie gevoerd in het dal, maar de verschillende medische teams voe ren hun eigen campagnes. Zij verrich ten eenvoudige oogoperaties in het cen trum van de dorpen, zodat alle inwo ners kunnen zien wat er gebeurt. Maar het gebrek aan vitaminen blijft het grootste obstakel. DE BEVOLKING van het dal leeft op een dieet van cassave en vis, maar de vissenlever die vitamine a bevat, wordt weggeworpen. Melk en vlees zijn vrij wel onbekend in het dal, dat geteisterd wordt door de tsetse-vlieg en andere ziekteverspreiders, zodat als er maze len of pokken uitbreken hetgeen vaa het geval is de kinderen vaak blind worden door hun gebrek aan weerstand. HOEWEL er nu een begin van hulp wordt geboden iedere school, ieder ziekenhuis en elke apotheek heeft een voorraad vitaminetabletten ontvangen van kerkgenootschappen in New York is er nog steeds meer hulp nodig. Er is behoefte aan meer dokters, meer ziekenhuizen en klinieken. De voeding van de bevolking moet worden verbe terd maar bovenal is er een grote behoefte aan goede voorlichting, zodat er begrip zal ontstaan voor de gegeven hulp. Volgens „Fleet Owner", een Ameri kaans tijdschrift voor automobilisten, zal binnenkort een beveiligingsapparaat voor auto's op de markt worden ge bracht, dat autodieven wel tot wanhoop moet drijven. Bij een auto met dit apparaat worden de remmen geblokkeerd als iemand aan de ontsteking gaat peuteren. Hebben de dieven de remmen weer vrij weten te maken, dan wordt de benzineleiding afgesloten. Is deze brandstofmoeilijk heid opgelost, dan gaan de remmen weer op slot en weigert de ontsteking opnieuw dienst. By een proef was een monteur er na een half uur nog niet in geslaagd om zonder contactsleutel een aldus bevei ligde auto op gang te brengen. Met een afgesloten, maar overigens onbeveiligde wagen had hij er maar zestien seconden voor nodig. i

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9