DE KAPITEINSDOCHTER PANDA EN DE MEESTER-MEESTER Tunesië bindt de strijd aan met afschuwelijke oogziekte Frans Peters, musicus en amateur-stuntman, doet alleen de dingen waar hij zin in heeft 11 GELUID ALS LOKAAS BIJ DE VISVANGST DINSDAG 25 FEBRUARI 1964 min Orft n rhaai iimnnnnrnmninnnnnnn Een historische roman uit het tsaristische Rusland door Alexander Poesjkin Ons nieuwe feuilleton De smaragden ring •HiiiiijiiistRniniimiFminnniimiiiiniinminniniiiniinHiiHiiiniiiniinmniiimiiimnniiniiniinimiiimnmniiiniiniiiiminiinniiiiiiiiiinniiinni Eigenbouw-sportwagen Roestnik Nieuwe stunt Chevalier wordt hertrouwd Imitator Wind spelbreker Jaap Stigter Vertraagde post ..«hstetjr (Vertaald door mr. S. L. de Leeuw) 33) „Och, lieve hemel," riep zij uit, „de keizerin ontbiedt u aan het hof. Hoe heeft zij toch van u gehoord? Maar beste kind, hoe zult u u aan de keizerin voorstellen? U weet geloof ik niet eens, hoe men zich aan het hof bewegen moet Zou ik niet mee gaan? Ik zou u tenminste nog eens raad kunnen geven En hoe moet u gaan, in uw reiskleed? Zou ik niet om de vroedvrouw sturen en haar gele hoepelrok te leen vragen?" De kamerlakei zei, dat de keizerin wenste, dat Maria Iwanowna alleen kwam en gekleed zoals zij was. Er was niets aan te doen, Maria Iwa nowna ging in het rijtuig zitten en reed naar het paleis, begeleid door de raadgevingen en zegenwensen van Anna Wlasjewna. Maria Iwanowna had een voorge voel, dat er thans over ons lot zou worden beschikt; haar hart klopte he vig, en stond dan weer bijna stil. Na enige minuten hield het rijtuig bij het paleis stil. Bevend besteeg Maria Iwanowna de trap. De deuren wer den wijd voor haar geopend. Zij liep door een lange rij van prachtige lege vertrekken; de kamerlakei wees haar de weg. Eindelijk kwamen zij aan een gesloten deur; de lakei zei, dat hij haar dadelijk zou melden, en liet haar alleen. De gedachte, dat zij de keizerin van gezicht tot gezicht zou zien, maakte haar zo bevreesd, dat zij nauwelijks op haar benen kon staan. Na een minuut ging de deur open en zij trad het boudoir van de vorstin binnen. De keizerin zat aan haar kaptafel. Enige hovelingen omringden haar, zij weken beleefd voor Maria Iwanowna terzijde. De vorstin wendde zich vriendelijk tot haar en Maria Iwa nowna herkende de dame, tegenover wie zij zich korte tijd tevoren zo open hartig uitgelaten had. De vorstin liet haar naderbij komen en zei met een glimlach. „Ik ben blij, dat ik het woord, dat ik u gaf, heb kunnen hou den en uw wens heb kunnen vervul len. Uw zaak is afgedaan. Ik ben overtuigd van de onschuld van uw bruidegom. Hier is een brief, die u zelf wel aan uw toekomstige schoon vader wilt overhandigen." Maria Iwanowna nam de brief met bevende hand aan; schreiend viel zij de keizerin te voet, die haar liet op staan en haar kuste. Toen sprak zij haar opnieuw aan. „Ik weet, dat u niet rijk bent," zei zij, „maar ik heb een schuld aan de dochter van kapitein Mironow. Wees niet bevereesd voor uw toe komst. Ik zal wel voor uw welstand zorgen." Met deze vriendelijke woorden liet de vorstin de arme wees gaan. Ma ria Iwanowna vertrok in hetzelfde hofrijtuig. Anna Wlasjewna, die onge duldig op haar terugkomst had ge wacht, overstelpte haar met vragen waarop Maria Iwanowna een ver strooid antwoord gaf. Anna Wlasjew na was wel niet tevreden met haar onopmerkzaamheid, maar schreef deze toe aan haar provinciale be schroomdheid en was grootmoedig ge noeg, haar te vergeven. Nog dezelfde dag reisde Maria Iwanowna, die piet neiuwsgierig was om Petersburg te zien, naar het dorp terug EINDE Ons nieuwe feuilleton is dit maal een roman met historische achtergrond. Het verhaalt speelt zich n.l. grotendeels af in het 17de eeuwse Jamaica waar Port Royal, het grote centrum der beruchte zeerovers van de Caraïbische wateren, de faam had de meest verdorven stad ter wereld te zijn. Naar deze beruchte uithoek wordt een Londense vrouw van slechte reputatie verbannen, die in de Engelse hoofdstad doorging voor een Duitse prinses. Mary Carleton bouwt zich weldra in dit oord een nieuwe „carrière" op maar gaat ten gronde aan een grote liefde voor een piraten-kapitein: iets waartoe zfj nooit gedacht had in staat te zijn. Door deze storm van wijn, bloed en hartstocht heen, speelt zich als tegenhanger een tedere romance af tussen twee andere hoofdfiguren waarmee de tegen stelling zwart - wit scherp ge tekend wordt. Frederick Le M. du Quesnay heeft hiermee een boeiend ver haal geschreven over de mense lijke liefde in twee van haar diametraal tegengestelde uitingen Een verhaal, dat nergens kwetsend is, ook niet waar het over de duisterste driften spreekt, maar integendeel een gevoel van medeleven kweekt met de arme Mary Carleton. Vissen brengen geluiden voort en dat kon hun wel eens noodlottig gaan worden. Onderzoekers hebben vast gesteld dat vissen niet alleen met geluiden kunnen worden verdreven, maar ook aangelokt. Het Duitse Vis- serijverbond in Bremerhaven heeft dit deze week in zijn „Mededelingen blad" geschreven. Sovjetrussische onderzoekers zijn er al in geslaagd, met geluiden scho len vis te scheiden in mannetjes en vrouwtjes, die elk een bepaald ge luid nazwommen. Op deze manier zijn ze er in geslaagd, met behulp van grote pompen scholen vis aan boord te zuigen. Een van de geluiden die daarbij gebruikt worden, is een nabootsing van het duidelijk waar neembare knarsen van de kaken der vissen, hongerige roofvissen smak ken en malen bij het verslinden van hun slachtoffers namelijk zo luid ruchtig, dat in verre omtrek de an dere vissen er vandoor gaan. Er kan ook gebruik gemaakt worden van de geluiden die vissen bij het liefdes spel maken, aldus het Duitse vak blad. (D.P.A.) 101. Mr. Vlijmen hield van aanpakken, dat bleek. Nog diezelfde middag verschenen verhuiswagens voor Huize Hobbeldonk, waaruit met grote snelheid allerlei din gen werden geladen, die bij een advocatenkantoor horen: schrijfbureaus, wetboeken, typistes, prullenmanden en kisten met ingewikkelde zaken. Iedereen had. een taak, behalve Panda. Deze zwierf wat verloren rond zijn huis en trachtte zo weinig mogelijk in de weg te lopen. Toen de verhuisdrukte eindelijk achter de rug was waagde hij zich voorzichtig naar binnen. Daar werd al hard gewerkt. Panda raakte er echt van onder de in druk. „Tjonge," dacht hij, „het lijkt me wel moeilijk toat ze hier doen. Allemaal ingewikkelde brieven schrij ven en zo. En wat zal ik straks zelf moeten doen? Nu ik de mede-directeur van meneer Vlijmen ben, zal ik hier leiding moeten geven, denk ik." Daar zag hij wel wat tegen op. En ook begon hij zich af te vragen, wat Jolliepop wel van al die veranderingen zou zeg gen, als hij van vacantie terugkwam. Zo piekerend schar relde hij rond, op zoek naar een plaatsje, waar hij kon gaan zitten. Op de deur van de salon was een bordje aangebracht. DIRECTIE, stond daar op. „Ah", dacht Panda, „hier hoor ik dus thuis. Het is toch wel deftig om zo'n bordje op je deur te hebben." En hij stapte naar binnen. NATUURLIJK roept de aanhef van dit artikel bij de lezer veel vraagte kens op, maar de zaak zit zo: de heer Koster van huis uit journalist opende afgelopen zomer in Valkenburg in een „vergeten" en door hem voor exploitatie geschikt gemaakte grot zijn „Fantoomspelonken", die zich al dadelijk in een grote toeristische be langstelling mochten verheugen. De vreemde met lichtgevende verf bestre ken schepselen „uit de oertijd" wek ten ook de bewondering van de bezoe ker Frans Peters, die daarop met de schepper van deze kleurige schijnwe reld ging praten en vernam, „dat dit nog slechts een begin was". Koster wil immers een reuzenraket in Valkenburg opstellen, in welks aluminium-glanzen- de buik iedereen de sensatie van een maanreisje kan meemaken. Met be hulp van allerlei elektronische appara- turen, projectietoestellen en geluidsef fecten zal een bijna perfecte illusie gewekt worden. Het trucwerk gaat zelfs zover dat de „maanreizigers" door een raketvenster Valkenburg in bliksemtempo tot een nietige vlek in een zien schrompelen. DE HEER KOSTER, die reeds di verse onderdelen voor zijn maanpro- ject heeft laten vervaardigen, ontdekte dus in Frans Peters die zich na zijn ambachtsschooljaren via pakhuisknecht en verkoper tot beroepsmusicus ont wikkelde een „broeder in de ruim tevaart-fantasie". Maar stellig zou hij de zo belangrijke geluidsillustratie niet aan hem uitbesteed hebben, indien hij slechts de „practical joke" met de ruimte-muizen op zijn naam had staan. Want de Alkmaarse bas-gitarist van het Atlas ensemble, wiens eigenlijke naam Frans de Hoo luidt, paart een veelzijdige technische knobbel aan een onmiskenbaar uitvinderstalent. DIT BLIJKT WEL uit het feit, dat hij een aantal jaren geleden uit- van in het afgelopen jaar 700.000 tubes in Tunesië verkocht zijn. Medische ploegen trekken door het land. Zij vertellen de bevolking hoe besmet ting met trachoom vermeden kan wor den en behandelen de lijders. Met dit pro gramma is een begin gemaakt in het zui den van het land, waar de meeste tra- choomlijders gevonden worden. gaande van een oud karkas van een personenauto eigenhandig een com plete two-seater sportwagen bouwde. Het voertuig, bijgenaamd „het rode snelheidsmonster De Grila", vertoonde een unieke persoonlijke lijn en was uit gerust met allerlei technische snufjes, waarover geen enkele andere auto be schikte. Met noeste vlijt reviseerde Frans Peters in zijn vrije uren een oude auto motor, die hij van geraffineerde vin dingen voorzag om de compressie zo hoog mogelijk op te voeren. En zo kon het gebeuren, dat verschillende auto- technische bladen aandacht gingen be steden aan de vakkundige kant van dit werkstuk, dat op de weg een zeer dure en elegante indruk maakte. Maar het is een denkfout te me nen dat aan de jonge Alkmaarder een autotechnisch ingenieur verloren zou zijn gegaan, want hij zegt: „Ik wil slechts doen, wat ik leuk vind.ik ben in het geheel geen man voor de theo rie en stellig niet voor formules. Ik zou als technisch specialist in een be paald vak stellig een mislukking wor den. AL HEEL JONG bewees hij zijn knutselvaardigheid door van lucifers een hangbrug en een vliegboot te bou wen, waarna al spoedig in het ouder lijk huis een eigen „laboratorium" ont stond, waar 1001 experimenten met ge luidsinstallaties, radar en wat al niet uitgevoerd werden. („Ik kan onmoge lijk een opsomming geven van de din gen, die ik allemaal zo gemaakt heb"; Het troetelkind was een groot elektrisch tableau met nummers, die correspon deerden met contacten op alle deuren van het huis, zodat hij steeds nauwkeu rig kon volgen, waar iedereen heen ging. In die dagen baarde hij ook in de buurt opzien met een Fordje uit '32, dat naast de naam „Roestnik" het opschrift „Groothandel in kleinigheden" droeg. Het wagentje, dat uitgerust was met een felfgeknutselde mobilofoon, werd door vrienden op een nacht ge heel met behang dichtgeplakt en in een later stadium door een autobus „ge kraakt". Frans de Hoo heeft in verschillende ensembles zijn muzikale talenten ont plooid en daarbij ook vaak zijn speel se fantasie laten werken. De neuske- gel-stunt in een boom voor de nacht club waar hij de volgende avond met „zijn jongens" zou gaan optreden, was uitsluitend bedoeld als reclame. En het resultaat heeft zijn stoutste verwach tingen overtroffen getuige het lij vige plakboek, waarmede men wel een paar uren kan zoekbrengen. JUIST DEZER dagen ontdekte hij in een uitdragerswinkel weer „iets heel moois" voor een nieuwe opzienbaren de stunt. Natuurlijk moet deze zaak nog geheim blijven en hij hoopt maar, dat deze vage waarschuwing-vooraf uitgepoetst wordt door een snuifje ver geetachtigheid. Maar op het ogenblik moet deze stunt samen met de „produktie" van de ruimtevaartgeluiden even wachten, want bij ons bezoek in Alkmaar trof fen we hem bij het.verbouwen van zijn huis aan de Lindenlaan 13, dat zich in een bouwvallige staat bevindt HOLLYWOOD (AP) Maurice Cheva lier gaat in mei weer trouwen met de Eiffeltoren. In een interview met Asso ciated Press zei hij: „De Eiffeltoren en ik kwamen in het zelfde jaar naar Parijs. Iemand in Parijs heeft bedacht dat wij beiden de stad voor de wereld vertegenwoordigen. Daarom gaan ze ons trouwen om de 75ste verjaar dag van de toren te vieren en ook de mijne." Maurice gaat binnenkort op tournee in Zweden met een nieuwe one man-show en keert daarna terug naar de V.S. Zijn liefste wens is, een rol van een 75- jarige te spelen „die niet Maurice Cheva lier is". „Er zijn altijd rollen geweest voor Lionel Barrymore," zegt hij. „Natuurlijk zal ik altijd een Fransman spelen, dat kan ik nu eenmaal niet verbergen. Maar ik zou iets dramatisch willen spelen: dat is mijn ideaal". het voordeligste middel om gootsteen en\ toilet fris en helder te houden Met de hulp van een collega-musicug een drummer die als metselaar timmerman optreedt, ontstaat in fei te een geheel nieuw huis (slechts d« voorgevel blijft staan om de voorschrif ten geen geweld aan te doen), dat in ieder opzocht de term „opmerkelijk" verdient. Volgens zijn eigen woorden reali seert hij „heel aparte dingen" op het gebied van de binnenhuisarchitectuur, zoals een zwevende betonnen trap. („Die giet ik zelf in de wand in. Ook komt er een open haard met „kunstvuur", waarbij spiegeleffecten een rol spelen, alsmede glazen wan den met „doorgeefkasten". Het plafond wordt bedekt met.1000 eierrekjes, die zwart gespoten worden (met los se houten vakken eronder), teneinde bepaalde akoestische effecten te kun nen bereiken. „Ik stel me voor, veel muziek- en geluidsexperimenten te gaan doen, waarbij ik me o.a. ook zal bedienen van mijn eigen stereo-echo-installatie, die natuurlijk ook voor de „maanreis" zijn diensten gaat bewijzen. Maar dit even tussen haakjes Frans Peters hoeft het als geluids illustrator voor de toekomstige Valken- burgse raketvaarders niet uitsluitend te hebben van echo-trucs. Hij is nl. naast al zijn technische en muzikale inzichten ook een goed.imitator met de stembanden, welke kunst hij af en toe wel eens tijdens een speciale ra diouitzending heeft laten horen. „Ik kan van alles maken.straal jagers, applaus, oorlogsgeluiden, ver trekkende treinen en schepen noem maar op. Ik heb er altijd veel succes mee en wilde er zelfs in doorgaan, maar ik ben geen conferencierik kan de zaak niet aan elkaar praten. In elk geval ben ik in staat, een heel hoorspel of een zwijgende film zonder enig technische hulpmiddel te illus treren, maar ja daar bestaat weinig behoefte aanIk bewaar dit talent maar voor ons ensemble, als we b.v. Telstar spelen en ik een startende raket imiteer. Ook oogst ik veel bijval met het muzikale verhaal over een oude auto, die tenslotte tegen een boom te pletter rijdt Het zal duidelijk zijn, dat een man als Frans Peters een dag als 1 april moeilijk zonder meer voorbij kan la ten gaan. Daarbij zoekt hij het graag in de ruimtevaart-fantasie. Zo had hij tijdens een der afgelopen jaren aan gekondigd, dat hij persoonlijk als ruim tevaarder de lucht zou ingaan. Hiertoe werd in Alkmaar aan de Bergerweg een door doek ommanteld ijzeren ge raamte van 23 meter gebouwd. De be doeling was, dat hij op het moment van de lancering in de top zou verschijnen met de verbijsterde kreet: „Wat heb ben jullie nou gedaan.Jullie heb ben de raket vergeten. Maar de klucht ging niet door, daar de wind het ijzeren gevaarte zo be dreigde, dat het ontijdig afgebroken moest worden. (Van onze correspondent) CHARLEROI (GPD) Bij verbou wingswerken in een kazerne te Charleroi heeft men achter een steen in de muur van een der strafcellen een leren tas met CO oude brieven gevonden. Ze dateren al le uit september en oktober 1914 en zijn geschreven door Belgische soldaten die destijds de vesting Antwerpen verdedig den Men neemt aan dat de brieven door een Belg door de frontlinies zijn gesmok keld, en dat deze man te Charleroi door de Duitsers gevangengenomen werd. Hij heeft toen blijkbaar kans gezien, de tas met brieven achter een loszittende of door hem losgemaakte steen in zijn cel te ver bergen Later is hij vermoedelijk gefusil leerd of op andere wijze omgekomen. De meeste brieven zijn, voorzover men nog kon ontcijferen, van particuliere aard. Eén briefschrijver vertelt bijvoorbeeld dat hij reeds vijf keer in de vuurlinie is ge weest en dat het afweergeschut van zijn batterij een „aeroplane" heeft beschoten Het Belgische ministerie van Landsver dediging zal thans proberen de brieven aan de geadresseerden, dan wel aan hun nabestaanden te bezorgen. „MET HET OOG op zijn maanreisproject, waaraan hij thans hard werkt heeft de heer Ben M. Koster te Valken burg mij aangetrokken als „ontwerper" van passende ruimtevaartgeluiden", aldus vertelde ons „stuntman" Frans Peters (29) uit Alkmaar. (Men zal zich herinneren, dat hij de man was, die ruim twee jaar geleden heel Nederland op stelten zette en vooral de militaire autoriteiten uit hun doen bracht door een van een oude autoversnellingsbak vervaardigde „raketkegel" met twee witte muizen erin aan een parachute in een boom tussen Alkmaar en Bergen te hangen). ziekenhuis in Turijn waar men een methode had ontwikkeld om slecht functionerende harten te activeren. Men bevestigde na operatief ingrijpen twee kleine elektroden aan de hart spieren van de knaap. Met behulp van een cardiomonitor werd ver volgens de hartslag op een normaal tempo gebracht. Na enkele dagen ver dween de lusteloosheid van Tom- maso, zijn reacties werden beter en hij is nu al weer zo ver dat hij over twee weken naar huis mag. TUNIS (AP) Tunesië voert een groot scheeps offensief tegen het trachoom, de oogziekte waaraan miljoenen mensen in dit deel van de wereld lijden. De artsen van het Tunesische oogheel kundige instituut zeggen, dat de laatste jaren spectaculaire vorderingen zijn ge maakt, maar zij geven toe, dat de aan tallen lijders niettemin nog verbijsterend groot zijn. In 1959 leed ongeveer vijftig percent van de Tunesiërs aan trachoom Dit aantal is thans gehalveerd. Niettemin heeft Tunesië op een bevol king van vier miljoen zielen 18.000 blin den ongeveer negen per 2.000 inwoners en in tweederde van de gevallen had de blindheid vermeden kunnen worden, indien de ziekte op de juiste wijze be handeld was. De regering raamt, dat het land per jaar twintig miljoen arbeidsuren door het trachoom verliest. Vuil, armoede, overbevolkte stadswijken en watergebrek zijn de voornaamste oor zaken van de ziekte, die besmettelijk is. Het Tunesische ministerie van Volksge zondheid probeert de bevolking hygiëni scher te doen leven. Bovendien wordt een antibiotische pasta gepopulariseerd, waar- Slechts 37 slagen per minuut sloeg het hart van de nu elfjarige Tom- maso Rullo uit Melone in Italië. Vanaf zijn geboorte was de jongen 7r erdoor gedwongen zich als een in valide te beschouwen. Hij kon nim mer met vriendjes spelen en mocht niet naar school. Zijn moeder reisde het gehele land met hem af op zoek naar een dokter die haar zoontje zou kunnen genezen. Een jonge onder nemende dokter uit Melone stuurde haar tenslotte naar het Molinette

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11